Komplet program for kano og kajak, moderne femkamp, ridning, roning og rugby ved de olympiske lege i Tokyo 2020.

Alle tider er angivet i lokal tid. Dansk tid trækkes syv timer fra (angivet i kursiv).

Kano og kajak, sprint

kanoSea Forest Waterway

12 konkurrencer

6 konkurrencedage 3. - 8. august

248 roere (124 herrer og 124 damer)

24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

enerkajak 1000 m (H)

-

1

ma 3. aug

10:00

03:00

indledende heat

4 heat

 

 

12:20

05:20

opsamling

2 heat

2

ti 4. aug

10:06

03:06

semifinaler

 

 

 

12:15

05:15

B-finale

 

 

 

12:25

05:25

A-finale

 

enerkajak 200 m (H)

-

3

on 5. aug

09:30

02:30

indledende heat

4 heat

 

 

12:00

05:20

opsamling

3 heat

4

to 6. aug

09:30

02:30

semifinaler

 

 

 

11:25

04:25

B-finale

 

 

 

11:35

04:35

A-finale

 

toerkajak 1000 m (H)

-

3

on 5. aug

10:47

03:47

indledende heat

2 heat

 

 

12:45

05:45

opsamling

2 heat

4

to 6. aug

10:20

03:20

semifinaler

 

 

 

12:45

05:45

B-finale

 

 

 

12:55

05:55

A-finale

 

firerkajak 500 m (H)

-

5

fr 7. aug

10:28

03:28

indledende heat

2 heat

6

lø 8. aug

10:11

03:11

opsamling

 

 

 

12:10

05:10

A-finale

 

enerkano 1000 m (H)

-

5

fr 7. aug

09:30

02:30

indledende heat

3 heat

 

 

11:30

04:30

opsamling

2 heat

6

lø 8. aug

09:30

02:30

semifinaler

 

 

 

11:00

04:00

B-finale

 

 

 

11:10

04:10

A-finale

 

toerkano 1000 m (H)

-

1

ma 3. aug

10:32

03:32

indledende heat

2 heat

 

 

12:36

05:36

opsamling

2 heat

2

ti 4. aug

09:46

02:46

semifinaler

 

 

 

11:45

04:45

B-finale

 

 

 

11:55

04:55

A-finale

 

enerkajak 500 m (D)

-

3

on 5. aug

10:12

03:12

indledende heat

5 heat

 

 

12:30

05:30

opsamling

2 heat

4

to 6. aug

10:02

03:02

semifinaler

 

 

 

12:15

05:15

B-finale

 

 

 

12:25

05:25

A-finale

 

enerkajak 200 m (D)

-

1

ma 3. aug

09:30

02:30

indledende heat

5 heat

 

 

12:00

05:00

opsamling

3 heat

2

ti 4. aug

09:30

02:30

semifinaler

 

 

 

11:25

04:25

B-finale

 

 

 

11:35

04:35

A-finale

 

toerkajak 500 m (D)

-

1

ma 3. aug

10:50

03:50

indledende heat

3 heat

 

 

13:00

06:00

opsamling

2 heat

2

ti 4. aug

10:30

03:30

semifinaler

 

 

 

12:45

05:45

B-finale

 

 

 

12:55

05:55

A-finale

 

firerkajak 500 m (D)

-

5

fr 7. aug

10:14

03:14

indledende heat

2 heat

6

lø 8. aug

10:11

03:11

opsamling

 

 

 

11:50

04:50

A-finale

 

enerkano 200 m (D)

-

3

on 5. aug

09:54

02:54

indledende heat

3 heat

 

 

12:16

05:16

opsamling

2 heat

4

to 6. aug

09:46

02:46

semifinaler

 

 

 

11:45

04:45

B-finale

 

 

 

11:55

04:55

A-finale

 

toerkano 500 m (D)

-

5

ma 3. aug

10:00

03:00

indledende heat

2 heat

 

 

11:50

04:50

opsamling

2 heat

6

ti 4. aug

09:55

02:55

semifinaler

 

 

 

11:20

04:20

B-finale

 

 

 

11:30

04:30

A-finale

 

Kano og kajak, slalom

slalomCanoe Slalom Course

4 konkurrencer

6 konkurrencedage 26. - 31. juli

82 roere (41 herrer og 41 damer)

24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

slalom, enerkajak (H)

24 kajaker

4

on 29. jul

:

:

kvalifikation

1. gennemløb

 

 

:

:

kvalifikation

2. gennemløb

6

fr 31. jul

14:00

07:00

semifinale

 

 

 

:

:

finale

 

slalom, enerkano (H)

17 kanoer

1

sø 26. jul

13:00

06:00

kvalifikation

1. gennemløb

 

 

:

:

kvalifikation

2. gennemløb

2

ma 27. jul

14:00

07:00

semifinale

 

 

 

:

:

finale

 

slalom, enerkajak (D)

24 kajaker

1

sø 26. jul

:

:

kvalifikation

1. gennemløb

 

 

:

:

kvalifikation

2. gennemløb

3

ti 28. jul

14:00

07:00

semifinale

 

 

 

:

:

finale

 

slalom, enerkano (D)

17 kanoer

4

on 29. jul

13:00

06:00

kvalifikation

1. gennemløb

 

 

:

:

kvalifikation

2. gennemløb

5

to 30. jul

14:00

07:00

semifinale

 

 

 

:

:

finale

 

Karate

slalomNippon Budōkan

8 konkurrencer

3 konkurrencedage 6. - 8. august

80 deltagere (40 herrer og 40 damer)

24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

kata (H)

10 deltagere

2

fr 7. aug

10:00

03:00

eliminering

 

 

 

:

:

ranking

 

 

 

17:00

10:00

bronzefinale

 

 

 

:

:

finale

 

kata (D)

10 deltagere

1

to 6. aug

10:00

03:00

eliminering

 

 

 

:

:

ranking

 

 

 

17:00

10:00

bronzefinale

 

 

 

:

:

finale

 

kumite 67 kg (H)

10 deltagere

1

to 6. aug

10:00

03:00

eliminering

 

 

 

17:00

10:00

semifinaler

 

 

 

:

:

finale

 

kumite 75 kg (H)

10 deltagere

2

to 6. aug

17:00

10:00

eliminering

 

 

 

:

:

semifinaler

 

 

 

:

:

finale

 

kumite +75 kg (H)

10 deltagere

3

lø 8. aug

14:00

07:00

eliminering

 

 

 

:

:

semifinaler

 

 

 

:

:

finale

 

kumite 55 kg (D)

10 deltagere

1

to 6. aug

17:00

10:00

eliminering

 

 

 

:

:

semifinaler

 

 

 

:

:

finale

 

kumite 61 kg (D)

10 deltagere

2

to 6. aug

10:00

03:00

eliminering

 

 

 

17:00

10:00

semifinaler

 

 

 

:

:

finale

 

kumite +61 kg (D)

10 deltagere

3

lø 8. aug

14:00

07:00

eliminering

 

 

 

:

:

semifinaler

 

 

 

:

:

finale

 

Moderne femkamp

moderneTokyo Stadion; Musashino-skovens sportspalads (fægtning, ranking)

2 konkurrencer

3 konkurrencedage 6. - 8. august

72 deltagere (36 herrer og 36 damer)

24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

herrer

36 deltagere

1

to 6. aug

16:30

09:30

fægtning

kårde, ranking

3

lø 8. aug

14:30

07:30

svømning

200 m fri

 

 

:

:

fægtning

kårde, bonus

 

 

:

:

ridning

springning

 

 

:

:

laser-run

3200 m terrænløb og 10 m laserpistol

damer

36 deltagere

1

to 6. aug

13:00

06:00

fægtning

kårde, ranking

2

fr 7. aug

14:30

07:30

svømning

200 m fri

 

 

:

:

fægtning

kårde, bonus

 

 

:

:

ridning

springning

 

 

:

:

laser-run

3200 m terrænløb og 10 m laserpistol

Ridning

ridningBaji Koen; Umi-no-Mori (terrænridning)

6 konkurrencer

12 konkurrencedage 25., 26., 28., 29. juli, 31. juli - 5. august, 7., 8. august

200 ekvipager

24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9

 

D

D

 

D

D

 

M

M

M

M

S

S

 

S

S

 

dressur, individuelt

60 ryttere opdelt i seks grupper

1

lø 25. jul

17:00 - 22:00

10:00

grand prix

3 grupper (A, B, C)

2

sø 26. jul

17:00 - 22:00

10:00

grand prix

3 grupper (D, E, F)

4

on 29. jul

17:30 - 21:00

10:30

kür

finale (18 deltagere)

dressur, hold

15 hold a 3 ryttere

1

lø 25. jul

17:00 - 22:00

10:00

grand prix

1. dag (gr A, B, C)

2

sø 26. jul

17:00 - 22:00

10:00

grand prix

2. dag (gr D, E, F)

3

ti 28. jul

17:30 - 22:00

10:30

grand prix special

finale (8 hold)

military, individuelt

65 ryttere

5

fr 31. jul

08:00

01:00

dressur

del 1



17:30

10:30

dressur

del 2

6

lø 1. aug

08:00

01:00

dressur

del 3

7

sø 2. aug

08:30

01:30

terrænridning

ca 5700 m

8

ma 3. aug

17:00

10:00

springning

kvalifikation

 

 

20:45

13:45

springning

finale (top 25)

military, hold

15 hold a 3 ryttere

5

fr 31. jul

08:00

01:00

dressur

del 1



17:00

10:00

dressur

del 2

6

lø 1. aug

08:00

01:00

dressur

del 3

7

sø 2. aug

08:30

01:30

terrænridning

ca 5700 m

8

ma 3. aug

17:00

10:00

springning

finale

springning, individuelt

75 ryttere

9

ti 4. aug

19:00

12:00

kvalifikation

 

10

on 5. aug

19:00

12:00

finale

top 30

springning, hold

20 hold a 3 ryttere

11

fr 7. aug

19:00

12:00

kvalifikation

 

12

lø 8. aug

19:00

12:00

finale

10 hold

Roning

roningSea Forest Waterway

14 konkurrencer

8 konkurrencedage 24. - 31. juli

526 roere (263 herrer og 263 damer)

24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9

 

 

 

 

 

 

 

 

 

singlesculler (H)

32 roere

1

fr 24. jul

08:30

01:30

6 indledende heat

 

2

lø 25. jul

09:00

02:00

3 opsamlingsheat

 

3

sø 26. jul

08:30

01:30

E/F-semifinaler

 

4

ma 27. jul

09:10

02:10

kvartfinaler

 

5

ti 28. jul

08:30

01:30

C/D-semifinaler

 

6

on 29. jul

11:28

04:28

A/B-semifinaler

 

7

to 30. jul

08:30

01:30

F-finale

 

 

 

08:54

01:54

E-finale

 

 

 

11:40

04:40

D-finale

 

8

fr 31. jul

09:10

02:10

C-finale

 

 

 

09:30

02:30

B-finale

 

 

 

09:54

02:54

A-finale

 

toer (H)

13 både

2

lø 25. jul

10:20

03:20

3 indledende heat

 

3

sø 26. jul

09:10

02:10

1 opsamlingsheat

 

5

ti 28. jul

10:30

03:30

semifinaler

 

7

to 30. jul

09:18

02:18

A-finale

 

 

 

10:40

03:40

B-finale

 

dobbeltsculler (H)

13 både

1

fr 24. jul

10:30

03:30

3 indledende heat

 

2

lø 25. jul

09:40

02:40

1 opsamlingsheat

 

4

ma 27. jul

10:10

03:10

semifinaler

 

6

on 29. jul

08:42

01:42

B-finale

 

 

 

09:30

02:30

A-finale

 

firer (H)

10 både

2

lø 25. jul

12:10

05:10

2 indledende heat

 

4

ma 27. jul

10:40

03:40

1 opsamlingsheat

 

6

on 29. jul

09:06

02:06

B-finale

 

 

 

10:10

03:10

A-finale

 

dobbeltfirer (H)

10 både

1

fr 24. jul

11:30

04:30

2 indledende heat

 

3

sø 26. jul

10:10

03:10

1 opsamlingsheat

 

5

ti 28. jul

09:30

02:30

B-finale

 

 

 

09:50

02:50

A-finale

 

otter (H)

7 både

3

sø 26. jul

10:30

03:30

2 indledende heat

 

6

on 29. jul

10:52

03:52

1 opsamlingsheat

 

8

fr 31. jul

10:30

03:30

finale

 

letvægts-dobbeltsculler (H)

18 både

2

lø 25. jul

11:20

04:20

3 indledende heat

 

3

sø 26. jul

09:30

02:30

2 opsamlingsheat

 

5

ti 28. jul

09:10

02:10

C-finale

 

 

 

11:10

04:10

semifinaler

 

7

to 30. jul

09:50

02:50

A-finale

 

 

 

11:04

04:04

B-finale

 

singlesculler (D)

32 roere

1

fr 24. jul

09:30

02:30

6 indledende heat

 

2

lø 25. jul

08:30

01:30

3 opsamlingsheat

 

3

sø 26. jul

08:50

01:50

E/F-semifinaler

 

4

ma 27. jul

08:30

01:30

kvartfinaler

 

5

ti 28. jul

08:50

01:50

C/D-semifinaler

 

6

on 29. jul

11:04

04:04

A/B-semifinaler

 

7

to 30. jul

08:42

01:42

F-finale

 

 

 

09:06

02:06

E-finale

 

 

 

11:28

04:28

D-finale

 

8

fr 31. jul

09:00

02:00

C-finale

 

 

 

09:20

02:20

B-finale

 

 

 

09:42

02:42

A-finale

 

toer (D)

13 både

2

lø 25. jul

09:50

02:50

3 indledende heat

 

3

sø 26. jul

09:20

02:20

1 opsamlingsheat

 

5

ti 28. jul

10:50

03:50

semifinaler

 

7

to 30. jul

09:30

02:30

A-finale

 

 

 

10:52

03:52

B-finale

 

dobbeltsculler (D)

13 både

1

fr 24. jul

11:00

04:00

3 indledende heat

 

2

lø 25. jul

09:30

02:30

1 opsamlingsheat

 

4

ma 27. jul

09:50

02:50

semifinaler

 

6

on 29. jul

08:30

01:30

B-finale

 

 

 

09:18

02:18

A-finale

 

firer (D)

10 både

2

lø 25. jul

11:50

04:50

2 indledende heat

 

4

ma 27. jul

10:30

03:30

1 opsamlingsheat

 

6

on 29. jul

08:54

01:54

B-finale

 

 

 

09:50

02:50

A-finale

 

dobbeltfirer (D)

10 både

1

fr 24. jul

11:50

04:50

2 indledende heat

 

3

sø 26. jul

10:20

03:20

1 opsamlingsheat

 

5

ti 28. jul

09:40

02:40

B-finale

 

 

 

10:02

03:02

A-finale

 

otter (D)

7 både

3

sø 26. jul

10:50

03:50

2 indledende heat

 

6

on 29. jul

10:40

03:40

1 opsamlingsheat

 

8

fr 31. jul

10:12

03:12

finale

 

letvægts-dobbeltsculler (D)

18 både

2

lø 25. jul

10:50

03:50

3 indledende heat

 

3

sø 26. jul

09:50

02:50

2 opsamlingsheat

 

5

ti 28. jul

09:20

02:20

C-finale

 

 

 

11:30

04:30

semifinaler

 

7

to 30. jul

10:10

03:10

A-finale

 

 

 

11:16

04:16

B-finale

 

Rugby

rugbyTokyo Stadion

2 konkurrencer

6 konkurrencedage 27. juli - 1. august

288 spillere (144 herrer og 144 damer)

24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

rygby-7, herrer

12 hold fordelt i tre indledende puljer.

De otte bedste fortsætter til kvartfinalerne. Resten spiller placeringskampe.

1

ma 27. jul

09:00

02:00

6 puljekampe

 

 

 

16:30

09:30

6 puljekampe

 

2

ti 28. jul

09:00

02:00

6 puljekampe

 

 

 

16:30

09:30

placeringskampe

2 kampe (pl 9-12)

 

 

17:30

10:30

kvartfinaler


3

on 29. jul

09:00

02:00

11. - 12. pladsen 


 

 

09:30

02:30

9. - 10. pladsen

 

 

 

10:00

03:00

placeringskampe

2 kampe (pl 5-8)

 

 

11:00

04:00

semifinaler

 

 

 

16:30

09:30

7. - 8. pladsen

 

 

 

17:00

10:00

5. - 6. pladsen

 

 

 

17:30

10:30

3. - 4. pladsen

 

 

 

18:00

11:00

finale

 

rugby-7, damer

12 hold fordelt i tre indledende puljer.

De otte bedste fortsætter til kvartfinalerne. Resten spiller placeringskampe.

4

to 30. jul

09:00

02:00

6 puljekampe

 

 

 

16:30

09:30

6 puljekampe

 

5

fr 31. jul

09:00

02:00

6 puljekampe

 

 

 

16:30

09:30

placeringskampe

2 kampe (pl 9-12)

 

 

17:30

10:30

kvartfinaler


6

lø 1. aug

09:00

02:00

11. - 12. pladsen 


 

 

09:30

02:30

9. - 10. pladsen

 

 

 

10:00

03:00

placeringskampe

2 kampe (pl 5-8)

 

 

11:00

04:00

semifinaler

 

 

 

16:30

09:30

7. - 8. pladsen

 

 

 

17:00

10:00

5. - 6. pladsen

 

 

 

17:30

10:30

3. - 4. pladsen

 

 

 

18:00

11:00

finale

 

siden er lavet af Morten Jensen, august 2018 - senest opdateret 22. april 2019