Komplet program for kano og kajak, moderne femkamp, ridning, roning og rugby ved de olympiske lege i Tokyo 2020.

Alle tider er angivet i lokal tid. Dansk tid trækkes syv timer fra (angivet i kursiv).

Kano og kajak, sprint

kanoSea Forest Waterway

12 konkurrencer

6 konkurrencedage 3. - 8. august

248 roere (124 herrer og 124 damer)

24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

enerkajak 1000 m (H) 

-

enerkajak 200 m (H)

-

toerkajak 1000 m (H)

-

firerkajak 500 m (H)

-

enerkano 1000 m (H)

-

toerkano 1000 m (H)

-

enerkajak 500 m (D)

-

enerkajak 200 m (D)

-

toerkajak 500 m (D)

-

firerkajak 500 m (D)

-

enerkano 200 m (D)

-

toerkano 500 m (D)

-

Kano og kajak, slalom

slalomCanoe Slalom Course

4 konkurrencer

6 konkurrencedage 26. - 31. juli

82 roere (41 herrer og 41 damer)

24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

slalom, enerkajak (H)

24 kajaker

slalom, enerkano (H)

17 kanoer

slalom, enerkajak (D)

24 kajaker

slalom, enerkano (D)

17 kanoer

Karate

Nippon Budōkan

8 konkurrencer

3 konkurrencedage 6. - 8. august

80 deltagere (40 herrer og 40 damer)

24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

kata (H)

10 deltagere

kata (D)

10 deltagere

kumite 67 kg (H)

10 deltagere

kumite 75 kg (H)

10 deltagere

kumite +75 kg (H)

10 deltagere

kumite 55 kg (D)

10 deltagere

kumite 61 kg (D)

10 deltagere

kumite +61 kg (D)

10 deltagere

Moderne femkamp

moderneTokyo Stadion; Musashino-skovens sportspalads (fægtning, ranking)

2 konkurrencer

3 konkurrencedage 6. - 8. august

72 deltagere (36 herrer og 36 damer)

24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

herrer

36 deltagere

1

to 6. aug

:

:

fægtning

kårde, ranking

3

lø 8. aug

14:30

07:30

svømning

200 m fri

 

 

:

:

fægtning

kårde, bonus

 

 

:

:

ridning

springning

 

 

:

:

laser-run

3200 m terrænløb og 10 m laserpistol

damer

36 deltagere

1

to 6. aug

:

:

fægtning

kårde, ranking

2

fr 7. aug

14:30

07:30

svømning

200 m fri

 

 

:

:

fægtning

kårde, bonus

 

 

:

:

ridning

springning

 

 

:

:

laser-run

3200 m terrænløb og 10 m laserpistol

Ridning

ridningBaji Koen; Umi-no-Mori (terrænridning)

6 konkurrencer

12 konkurrencedage 25., 26., 28., 29. juli, 31. juli - 5. august, 7., 8. august

200 ekvipager

24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9

 

D

D

 

D

D

 

M

M

M

M

S

S

 

S

S

 

dressur, individuelt

60 ryttere

1

lø 25. jul

17:00 - 22:00

10:00

grand prix

1. dag

2

sø 26. jul

17:00 - 22:00

10:00

grand prix

2. dag

3

ti 28. jul

17:30 - 22:20

10:30

grand prix special

 

4

on 29. jul

17:30 - 21:20

10:30

kür

finale

dressur, hold

15 hold a 3 ryttere

1

lø 25. jul

17:00 - 22:00

10:00

grand prix

1. dag

2

sø 26. jul

17:00 - 22:00

10:00

grand prix

2. dag

3

ti 28. jul

17:30 - 22:20

10:30

grand prix special

finale

military, individuelt

65 ryttere

5

fr 31. jul

08:00

01:00

dressur

del 1



17:00

10:00

dressur

del 2

6

lø 1. aug

08:00

01:00

dressur

del 3

7

sø 2. aug

08:30

01:30

terrænridning

 

8

ma 3. aug

17:00

10:00

springning

kvalifikation

 

 

20:50

13:50

springning

finale

military, hold

15 hold a 3 ryttere

5

fr 31. jul

08:00

01:00

dressur

del 1



17:00

10:00

dressur

del 2

6

lø 1. aug

08:00

01:00

dressur

del 3

7

sø 2. aug

08:30

01:30

terrænridning

 

8

ma 3. aug

17:00

10:00

springning

finale

springning, individuelt

75 ryttere

9

ti 4. aug

19:00 - 22:45

12:00

kvalifikation

1. runde

11

fr 7. aug

19:00 - 22:25

12:00

kvalifikation

2. runde

12

lø 8. aug

19:30

12:30

finale

 

springning, hold

20 hold a 3 ryttere

9

ti 4. aug

19:00 - 22:45

12:00

kvalifikation

 

10

on 5. aug

19:00

12:00

finale

 

Roning

roningSea Forest Waterway

14 konkurrencer

8 konkurrencedage 24. - 31. juli

526 roere (263 herrer og 263 damer)

24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9

 

 

 

 

 

 

 

 

 

singlesculler (H)

32 roere

toer (H)

13 både

dobbeltsculler (H)

13 både

firer (H)

10 både

dobbeltfirer (H)

10 både

otter (H)

7 både

letvægts-dobbeltsculler (H)

18 både

singlesculler (D)

32 roere

toer (D)

13 både

dobbeltsculler (D)

13 både

firer (D)

10 både

dobbeltfirer (D)

10 både

otter (D)

7 både

letvægts-dobbeltsculler (D)

18 både

Rugby

rugbyTokyo Stadion

2 konkurrencer

6 konkurrencedage 27. juli - 1. august

288 spillere (144 herrer og 144 damer)

24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

rygby-7, herrer

12 hold fordelt i tre indledende puljer.

De otte bedste fortsætter til kvartfinalerne. Resten spiller placeringskampe.

rugby-7, damer

12 hold fordelt i tre indledende puljer.

De otte bedste fortsætter til kvartfinalerne. Resten spiller placeringskampe.

siden er lavet af Morten Jensen, august 2018 - senest opdateret 14. oktober 2018