Komplet program for kano og kajak, moderne femkamp, ridning, roning og rugby ved de olympiske lege i Rio de Janeiro 2016.

Alle tider er angivet i lokal tid. Dansk tid lægges fem timer til.

Kano og kajak, sprint DEN

kanoEstádio da Lagoa

12 konkurrencer

6 konkurrencedage 15. - 20. august

248 roere (158 herrer og 88 damer)

5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Der deltager op til otte både i hvert heat.

enerkajak 1000 m (H) DEN

21 kajakker

1

ma 15. aug

10:06

indledende heat

3 heat

 

 

11:21

semifinaler

2 heat

2

ti 16. aug

10:04

B-finale

 

 

 

10:12

A-finale

 

enerkajak 200 m (H)

22 kajakker

5

fr 19. aug

09:00

indledende heat

3 heat

 

 

10:07

semifinaler

2 heat

6

lø 20. aug

09:00

B-finale

 

 

 

09:07

A-finale

 

toerkajak 1000 m (H)

12 kajakker

3

on 17. aug

09:00

indledende heat

2 heat

 

 

10:26

opsamling

2 heat

4

to 18. aug

09:00

B-finale

 

 

 

09:08

A-finale

 

toerkajak 200 m (H)

13 kajakker

3

on 17. aug

09:44

indledende heat

2 heat

 

 

11:03

opsamling

2 heat

4

to 18. aug

09:40

B-finale

 

 

 

09:47

A-finale

 

firerkajak 1000 m (H)

14 kajakker

5

fr 19. aug

09:51

indledende heat

2 heat

 

 

10:51

opsamling

2 heat

6

lø 20. aug

10:04

B-finale

 

 

 

10:12

A-finale

 

enerkano 1000 m (H)

19 kanoer

1

ma 15. aug

09:00

indledende heat

3 heat

 

 

10:30

opsamling

2 heat

2

ti 16. aug

09:00

B-finale

 

 

 

09:08

A-finale

 

enerkano 200 m (H)

25 kanoer

3

on 17. aug

09:16

indledende heat

4 heat

 

 

10:42

semifinaler

3 heat

4

to 18. aug

09:16

B-finale

 

 

 

09:23

A-finale

 

toerkano 1000 m (H)

12 kanoer

5

fr 19. aug

09:21

indledende heat

2 heat

 

 

10:21

opsamling

2 heat

6

lø 20. aug

09:14

B-finale

 

 

 

09:22

A-finale

 

enerkajak 500 m (D) DEN

27 kajakker

3

on 17. aug

09:58

indledende heat

4 heat

 

 

11:17

semifinaler

3 heat

4

to 18. aug

10:04

B-finale

 

 

 

10:11

A-finale

 

enerkajak 200 m (D) DEN

28 kajakker

1

ma 15. aug

09:38

indledende heat

4 heat

 

 

11:00

semifinaler

3 heat

2

ti 16. aug

09:40

B-finale

 

 

 

09:47

A-finale

 

toerkajak 500 m (D) DEN

15 kajakker

1

ma 15. aug

09:24

indledende heat

2 heat

 

 

10:46

opsamling

2 heat

2

ti 16. aug

09:16

B-finale

 

 

 

09:23

A-finale

 

firerkajak 500 m (D) DEN

14 kajakker 

5

fr 19. aug

09:37

indledende heat

2 heat

 

 

10:37

opsamling

2 heat

6

lø 20. aug

09:40

B-finale

 

 

 

09:47

A-finale

 

Kano og kajak, slalom

slalomEstádio de Canoagem Slalom

4 konkurrencer

5 konkurrencedage 7. - 11. august

83 roere (62 herrer og 21 damer)

5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

slalom, enerkajak (H)

21 både

1

sø 7. aug

13:20

kvalifikation

1. gennemløb


 

15:20

kvalifikation

2. gennemløb

4

on 10. aug

13:30

semifinale

15 både 

 

 

15:15

finale

10 både

slalom, enerkano (H)

19 både

1

sø 7. aug

12:30

kvalifikation

1. gennemløb

 

 

14:30

kvalifikation

2. gennemløb

3

ti 9. aug

13:30

semifinale

14 både 

 

 

15:10

finale

10 både

slalom, toerkano (H)

12 både

2

ma 8. aug

12:30

kvalifikation

1. gennemløb

 

 

14:20

kvalifikation

2. gennemløb

5

to 11. aug

12:30

semifinale

11 både 

 

 

14:15

finale

10 både

slalom, enerkajak (D)

21 både

2

ma 8. aug

13:10

kvalifikation

1. gennemløb

 

 

15:00

kvalifikation

2. gennemløb

5

to 11. aug

13:15

semifinale

15 både 

 

 

15:00

finale

10 både

Moderne femkamp

moderneArena da Juventude (fægtning), Centro Aquático de Deodoro (svømning), Estádio de Deodoro (ridning og terrænløb/skydning)

2 konkurrencer

3 konkurrencedage 18. - 20. august

72 deltagere (36 herrer og 36 damer)

5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


herrer

36 deltagere

1

to 18. aug

14:30

fægtning

kårde - alle mod alle

3

lø 20. aug

12:00

svømning

200 m fri

 

 

14:00

fægtning

kårde - bonus

 

 

15:30

ridning

springning

 

 

18:00

laser-run

3200 m terrænløb og 10 m laserpistol

damer

36 deltagere

1

to 18. aug

10:00

fægtning

kårde - alle mod alle

2

fr 19. aug

12:00

svømning

200 m fri

 

 

14:00

fægtning

kårde - bonus

 

 

15:30

ridning

springning

 

 

18:00

laser-run

3200 m terrænløb og 10 m laserpistol

Ridning DEN

ridningCentro Olímpico de Hipismo

6 konkurrencer

12 konkurrencedage 6. - 12. august, 14. - 17. august, 19. august

200 ekvipager

5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21

 

M

M

M

M

D

D

D


R

D

R

R

 

R

 

 

military, individuelt

65 ryttere

1

lø 6. aug

10:00 - 16:00

dressur

1. dag

2

sø 7. aug

10:00 - 16:00

dressur

2. dag

3

ma 8. aug

10:00 - 15:00

terrænridning

ca 5700 meter / 10 minutter

4

ti 9. aug

10:00

springning

kvalifikation

 

 

14:00

springning

finale - 25 deltagere (max 3 pr nation)

military, hold

13 hold a 4 ryttere

1

lø 6. aug

10:00 - 16:00

dressur

1. dag

2

sø 7. aug

10:00 - 16:00

dressur

2. dag

3

ma 8. aug

10:00 - 15:00

terrænridning

 

4

ti 9. aug

10:00

springning

 

dressur, individuelt DEN

60 ryttere

5

on 10. aug

10:00 - 16:00

grand prix

1. dag

6

to 11. aug

10:00 - 16:00

grand prix

2. dag

7

fr 12. aug

10:00 - 16:30

grand prix special

32 deltagere

9

ma 15. aug

10:00 - 14:00

grand prix kür

finale - 18 deltagere (max tre pr nation)

dressur, hold DEN

11 hold a 4 ryttere

5

on 10. aug

10:00 - 16:00

grand prix

1. dag

6

to 11. aug

10:00 - 16:00

grand prix

2. dag

7

fr 12. aug

10:00 - 16:30

grand prix special

finale - 6 hold 

springning, individuelt

75 ryttere

8

sø 14. aug

10:00 - 13:45

kvalifikation, 1. runde

 

10

ti 16. aug

10:00 - 13:30

kvalifikation, 2. runde

60 deltagere

11

on 17. aug

10:00 - 12:45

kvalifikation, 3. runde

45 deltagere

12

fr 19. aug

10:00

finale, 1. springning

35 deltagere (max 3 pr nation)

 


13:30

finale, 2. springning

20 deltagere

 

 

:

finale, omspringning

 

springning, hold

15 hold a 4 ryttere

8

sø 14. aug

10:00 - 13:45

ranking

 

10

ti 16. aug

10:00 - 13:30

1. springning

 

11

on 17. aug

10:00 - 12:45

2. springning

8 hold

Roning DEN

roningEstádio da Lagoa

14 konkurrencer

8 konkurrencedage 6. - 13. august

550 roere (331 herrer og 219 damer)

5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Alle konkurrencer 7. og 10. august blev udsat på grund af dårligt vejr.

singlesculler (H)

32 både

1

lø 6. aug

08:30

indledende heat

6 heat 

2

sø 7. aug

08:30

opsamling

3 heat ma 8. aug 09:30

3

ma 8. aug

08:30

semifinaler E/F

2 heat ti 9. aug 12:10

4

ti 9. aug

08:30

kvartfinaler

4 heat 

5

on 10. aug

11:10

semifinaler C/D

2 heat fr 12. aug 12:40

6

to 11. aug

09:10

semifinaler A/B

2 heat fr 12. aug 09:50

7

fr 12. aug

08:30

F-finale

 

 

 

08:50

E-finale

 

8

lø 13. aug

09:30

D-finale

 

 

 

09:50

C-finale

 

 

 

10:10

B-finale

 

 

 

10:32

A-finale

 

toer (H)

13 både

1

lø 6. aug

10:30

indledende heat

3 heat

2

sø 7. aug

09:30

opsamling

1 heat ma 8. aug 10:30

4

ti 9. aug

09:50

semifinaler

2 heat

6

to 11. aug

08:30

B-finale

12:40

 

 

09:52

A-finale

10:44

dobbeltsculler (H)

13 både

1

lø 6. aug

11:30

indledende heat

3 heat

2

sø 7. aug

09:50

opsamling

1 heat ma 8. aug 10:50

4

ti 9. aug

10:30

semifinaler

2 heat

6

to 11. aug

08:50

B-finale

13:00

 

 

10:24

A-finale

11:24

firer (H)

13 både

2

sø 7. aug

12:00

indledende heat

3 heat ma 8. aug 13:00 

3

ma 8. aug

10:20

opsamling

1 heat ti 9. aug 12:00

5

on 10. aug

09:30

semifinaler

2 heat to 11. aug 09:30

7

fr 12. aug

09:40

B-finale

 

 

 

10:44

A-finale

11:24

dobbeltfirer (H)

10 både

1

lø 6. aug

12:30

indledende heat

2 heat

3

ma 8. aug

10:00

opsamling

1 heat 08:30

5

on 10. aug

10:10

B-finale

to 11. aug 12:30

 

 

10:22

A-finale

to 11. aug 10:12

otter (H)

7 både

3

ma 8. aug

10:50

indledende heat

2 heat 09:10

5

on 10. aug

10:00

opsamling

1 heat to 11. aug 10:00

8

lø 13. aug

11:24

A-finale

 

letvægts-dobbeltsculler (H) DEN

20 både

2

sø 7. aug

11:20

indledende heat

4 heat ma 8. aug 11:50

3

ma 8. aug

09:40

opsamling

2 heat ti 9. aug 11:40

4

ti 9. aug

11:30

semifinaler C/D

2 heat to 11. aug 13:40

5

on 10. aug

09:10

semifinaler A/B

2 heat to 11. aug 09:10

 

 

12:00

D-finale

fr 12. aug 12:10

 

 

12:20

C-finale

fr 12. aug 12:30

7

fr 12. aug

09:20

B-finale

 

 

 

10:04

A-finale

10:44

letvægtsfirer (H) DEN

13 både

1

lø 6. aug

12:00

indledende heat

3 heat

2

sø 7. aug

10:00

opsamling

1 heat ma 8. aug 11:00

4

ti 9. aug

10:50

semifinaler

2 heat

6

to 11. aug

09:00

B-finale

13:10

 

 

10:44

A-finale

11:44

singlesculler (D) DEN

32 både

1

lø 6. aug

09:30

indledende heat

6 heat

2

sø 7. aug

09:00

opsamling

3 heat ma 8. aug 10:00

3

ma 8. aug

08:50

semifinaler E/F

2 heat ti 9. aug 12:30

4

ti 9. aug

09:10

kvartfinaler

4 heat

5

on 10. aug

11:30

semifinaler C/D

2 heat fr 12. aug 13:00

6

to 11. aug

09:30

semifinaler A/B

2 heat fr 12. aug 10:10

7

fr 12. aug

08:40

F-finale


 

 

09:00

E-finale

 

8

lø 13. aug

09:40

D-finale

 

 

 

10:00

C-finale

 

 

 

10:20

B-finale

 

 

 

10:44

A-finale

 

toer (D) DEN

15 både

2

sø 7. aug

10:10

indledende heat

3 heat ma 8. aug 12:30

3

ma 8. aug

09:10

opsamling

1 heat ti 9. aug 11:10

5

on 10. aug

08:30

semifinaler

2 heat to 11. aug 08:30

 

 

12:30

C-finale

to 11. aug 14:00

7

fr 12. aug

09:30

B-finale

 

 

 

10:24

A-finale

11:04

dobbeltsculler (D) DEN

13 både

1

lø 6. aug

11:00

indledende heat

3 heat

2

sø 7. aug

09:40

opsamling

1 heat ma 8. aug 10:40

4

ti 9. aug

10:10

semifinaler

2 heat

6

to 11. aug

08:40

B-finale

12:50

 

 

10:04

A-finale

11:04

dobbeltfirer (D)

7 både

1

lø 6. aug

12:50

indledende heat

2 heat

3

ma 8. aug

10:10

opsamling

1 heat 08:40

5

on 10. aug

10:34

A-finale

to 11. aug 10:24

otter (D)

7 både

3

ma 8. aug

10:30

indledende heat

2 heat 08:50

5

on 10. aug

09:50

opsamling

1 heat to 11. aug 09:50

8

lø 13. aug

11:04

A-finale

 

letvægts-dobbeltsculler (D) DEN

20 både

2

sø 7. aug

10:40

indledende heat

4 heat ma 8. aug 11:10

3

ma 8. aug

09:20

opsamling

2 heat ti 9. aug 11:20

4

ti 9. aug

11:10

semifinaler C/D

2 heat to 11. aug 13:20

5

on 10. aug

08:50

semifinaler A/B

2 heat to 11. aug 08:50

 

 

11:50

D-finale

fr 12. aug 12:00

 

 

12:10

C-finale

fr 12. aug 12:20

7

fr 12. aug

09:10

B-finale

 

 

 

09:52

A-finale

10:32

Rugby

rugbyEstádio de Deodoro

2 konkurrencer

6 konkurrencedage 6. - 11. august

288 spillere (144 herrer og 144 damer)

5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

syvmands, herrer

12 hold fordelt i tre indledende puljer.

De otte bedste fortsætter til kvartfinalerne. Resten spiller placeringskampe.

4

ti 9. aug

11:00

gr B AUS - FRA

 

 

 

11:30

gr B RSA- ESP

 

 

 

12:00

gr C GBR - KEN

 

 

 

12:30

gr C NZL - JPN

 

 

 

13:00

gr A USA - ARG

 

 

 

13:30

gr A FIJ - BRA

 

 

 

16:00

gr B AUS - ESP

 

 

 

16:30

gr B RSA - FRA

 

 

 

17:00

gr C GBR - JPN

 

 

 

17:30

gr C NZL - KEN

 

 

 

18:00

gr A USA - BRA

 

 

 

18:30

gr A FIJ - ARG

 

5

on 10. aug

11:00

gr B FRA - ESP

 

 

 

11:30

gr B RSA - AUS

 

 

 

12:00

gr C KEN - JPN

 

 

 

12:30

gr C NZL - GBR

 

 

 

13:00

gr A ARG - BRA

 

 

 

13:30

gr A FIJ - USA

 

 

 

16:00

placering 9 - 12

nr 9 - nr 12

 

 

16:30

placering 9 - 12

nr 10 - nr 11

 

 

17:00

kvartfinale 1

A1 - nr 8

 

 

17:30

kvartfinale 2

C2 - B2

 

 

18:00

kvartfinale 3

C1 - A2

 

 

18:30

kvartfinale 4

B1 - nr 7

6

to 11. aug

12:30

kamp om 11.-12. pl.

 

 

 

13:00

kamp om 9.-10. pl.

 

 

 

13:30

placering 5 - 8

taber kv 1 - taber kv 2

 

 

14:00

placering 5 - 8

taber kv 3 - taber kv 4

 

 

14:30

semifinale

vinder kv 1 - vinder kv 2

 

 

15:00

semifinale

vinder kv 3 - vinder kv 4

 

 

17:30

kamp om 7.-8. pl.

 

 

 

18:00

kamp om 5.-6. pl.

 

 

 

18:30

kamp om 3.-4. pl.

 

 

 

19:00

finale

 


syvmands, damer

12 hold fordelt i tre indledende puljer.

De otte bedste fortsætter til kvartfinalerne. Resten spiller placeringskampe.

1

lø 6. aug

11:00

gr B FRA - ESP

 

 

 

11:30

gr B NZL - KEN

 

 

 

12:00

gr C GBR - BRA

 

 

 

12:30

gr C CAN - JPN

 

 

 

13:00

gr A USA - FIJ

 

 

 

13:30

gr A AUS - COL

 

 

 

16:00

gr B FRA - KEN

 

 

 

16:30

gr B NZL - ESP

 

 

 

17:00

gr C GBR - JPN

 

 

 

17:30

gr C CAN - BRA

 

 

 

18:00

gr A USA - COL

 

 

 

18:30

gr A AUS - FIJ

 

2

sø 7. aug

11:00

gr B ESP - KEN

 

 

 

11:30

gr B NZL - FRA

 

 

 

12:00

gr C BRA - JPN

 

 

 

12:30

gr C CAN - GBR

 

 

 

13:00

gr A FIJ - COL

 

 

 

13:30

gr A AUS - USA

 

 

 

16:00

placering 9 - 12

nr 9 - nr 12

 

 

16:30

placering 9 - 12

nr 10 - nr 11

 

 

17:00

kvartfinale 1

A1 - nr 8

 

 

17:30

kvartfinale 2

C2 - B2

 

 

18:00

kvartfinale 3

C1 - A2

 

 

18:30

kvartfinale 4

B1 - nr 7

3

ma 8. aug

12:30

kamp om 11.-12. pl.

 

 

 

13:00

kamp om 9.-10. pl.

 

 

 

13:30

placering 5 - 8

taber kv 1 - taber kv 2

 

 

14:00

placering 5 - 8

taber kv 3 - taber kv 4

 

 

14:30

semifinale

vinder kv 1 - vinder kv 2

 

 

15:00

semifinale

vinder kv 3 - vinder kv 4

 

 

17:30

kamp om 7.-8. pl.

 

 

 

18:00

kamp om 5.-6. pl.

 

 

 

18:30

kamp om 3.-4. pl.

 

 

 

19:00

finale

 


siden er lavet af Morten Jensen, august 2014 - senest opdateret 27. november 2017