Komplet program for svømmesport ved de olympiske lege i Tokyo 2021.

Alle tider er angivet i lokal tid. Dansk tid trækkes syv timer fra (angivet med kursiv skrift).

OBS! - nedenstående er det nye program for 2021.

Svømning DEN

svømningTokyo Aquatics Centre

35 konkurrencer

9 konkurrencedage 24. juli - 1. august 2021 

878 svømmere

23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8

 

 

 

 

 

 

 

 

50 m fri (H)

7

fr 30. jul

19:02

12:02

indledende heat

9 heat

8

lø 31. jul

11:11

04:11

semifinaler

 

9

sø 1. aug

10:30

03:30

finale

 

100 m fri (H)

4

ti 27. jul

19:02

12:02

indledende heat

9 heat

5

on 28. jul 

10:30

03:30

semifinaler

 

6

to 29. jul

11:37

04:37

finale

 

200 m fri (H)

2

sø 25. jul

19:17

12:17

indledende heat

5 heat

3

ma 26. jul

10:37

03:37

semifinaler

 

4

ti 27. jul

10:43

03:43

finale

 

400 m fri (H)

1

lø 24. jul

19:38

12:38

indledende heat

5 heat

2

sø 25. jul

10:52

03:52

finale

 

800 m fri (H) DEN

4

ti 27. jul

20:12

13:12

indledende heat

5 heat

6

to 29. jul

10:30

03:30

finale

 

1500 m fri (H) DEN

7

fr 30. jul

19:42

12:42

indledende heat

4 heat

9

sø 1. aug

10:44

03:44

finale

 

100 m ryg (H)

2

sø 25. jul

19:51

12:51

indledende heat

6 heat

3

ma 26. jul

11:31

04:31

semifinaler

 

4

ti 27. jul

10:59

03:59

finale

 

200 m ryg (H)

5

on 28. jul

19:19

12:19

indledende heat

4 heat

6

to 29. jul

11:04

04:04

semifinaler

 

7

fr 30. jul

10:50

03:50

finale

 

100 m bryst (H) DEN

1

lø 24. jul

20:25

13:25

indledende heat

7 heat

2

sø 25. jul

11:33

04:33

semifinaler

 

3

ma 26. jul

11:12

04:12

finale

 

200 m bryst (H)

4

ti 27. jul

19:35

12:35

indledende heat

5 heat

5

on 28. jul

11:21

04:21

semifinaler

 

6

to 29. jul

10:44

03:44

finale

 

100 m butterfly (H)

6

to 29. jul

19:42

12:42

indledende heat

8 heat

7

fr 30. jul

10:30

03:30

semifinaler

 

8

lø 31. jul

10:30

03:30

finale

 

200 m butterfly (H)

3

ma 26. jul

19:16

12:16

indledende heat

5 heat

4

ti 27. jul

11:35

04:35

semifinaler

 

5

on 28. jul

10:49

03:49

finale

 

200 m individuel medley (H)

5

on 28. jul

19:50

12:50

indledende heat

6 heat

6

to 29. jul

12:08

05:08

semifinaler

 

7

fr 30. jul

11:16

04:16

finale

 

400 m individuel medley (H)

1

lø 24. jul

19:02

12:02

indledende heat

4 heat

2

sø 25. jul

10:30

03:30

finale

 

4 x 100 m fri (H)

16 hold

2

sø 25. jul

20:30

13:30

indledende heat

2 heat

3

ma 26. jul

12:05

05:05

finale

 

4 x 200 m fri (H)

16 hold

4

ti 27. jul

19:54

12:54

indledende heat

2 heat

5

on 28. jul

12:26

05:26

finale

 

4 x 100 m medley (H)

16 hold

7

fr 30. jul

21:05

14:05

indledende heat

2 heat

9

sø 1. aug

11:36

04:36

finale

 

50 m fri (D) DEN

7

fr 30. jul

19:21

12:21

indledende heat

10 heat

8

lø 31. jul

11:32

04:32

semifinaler

 

9

sø 1. aug

10:37

03:37

finale

 

100 m fri (D) DEN

5

on 28. jul

19:02

12:02

indledende heat

7 heat

6

to 29. jul

10:53

03:53

semifinaler

 

7

fr 30. jul

10:59

03:59

finale

 

200 m fri (D)

3

ma 26. jul

19:02

12:02

indledende heat

4 heat

4

ti 27. jul

10:30

03:30

semifinaler

 

5

on 28. jul

10:41

03:41

finale

 

400 m fri (D)

2

sø 25. jul

20:06

13:06

indledende heat

4 heat

3

ma 26. jul

11:20

04:20

finale

 

800 m fri (D)

6

to 29. jul

19:02

12:02

indledende heat

4 heat

8

lø 31. jul

10:46

03:46

finale

 

1500 m fri (D) DEN

3

ma 26. jul

19:49

12:49

indledende heat

5 heat

5

on 28. jul

11:54

04:54

finale

 

100 m ryg (D)

2

sø 25. jul

19:02

12:02

indledende heat

6 heat

3

ma 26. jul

11:53

04:53

semifinaler

 

4

ti 27. jul

10:51

03:51

finale

 

200 m ryg (D)

6

to 29. jul

20:02

13:02

indledende heat

4 heat

7

fr 30. jul

11:35

04:35

semifinaler

 

8

lø 31. jul

10:37

03:37

finale

 

100 m bryst (D)

2

sø 25. jul

19:34

12:34

indledende heat

6 heat

3

ma 26. jul

10:50

03:50

semifinaler

 

4

ti 27. jul

11:17

04:17

finale

 

200 m bryst (D)

5

on 28. jul

19:34

12:34

indledende heat

4 heat

6

to 29. jul

11:54

04:54

semifinaler

 

7

fr 30. jul

10:41

03:41

finale

 

100 m butterfly (D) DEN

1

lø 24. jul

19:25

12:25

indledende heat

5 heat

2

sø 25. jul

10:40

03:40

semifinaler

 

3

ma 26. jul

10:30

03:30

finale

 

200 m butterfly (D) DEN

4

ti 27. jul

19:23

12:23

indledende heat

3 heat 

5

on 28. jul

10:57

03:57

semifinaler

 

6

to 29. jul

11:28

04:28

finale

 

200 m individuel medley (D)

3

ma 26. jul

19:34

12:34

indledende heat

4 heat

4

ti 27. jul

11:58

04:58

semifinaler

 

5

on 28. jul

11:45

04:45

finale

 

400 m individuel medley (D)

1

lø 24. jul

20:05

13:05

indledende heat

3 heat

2

sø 25. jul

11:12

04:12

finale

 

4 x 100 m fri (D) DEN

16 hold

1

lø 24. jul

20:43

13:43

indledende heat

2 heat

2

sø 25. jul

11:45

04:45

finale

 

4 x 200 m fri (D)

16 hold

5

on 28. jul

20:11

13:11

indledende heat

3 heat

6

to 29. jul

12:31

05:31

finale

 

4 x 100 m medley (D) DEN

16 hold

7

fr 30. jul

20:52

13:52

indledende heat

2 heat

9

sø 1. aug

11:15

04:15

finale

 

4 x 100 m medley (mix)

16 hold

6

to 29. jul

20:17

13:17

indledende heat

2 heat

8

lø 31. jul

11:43

04:43

finale

 

Svømning, åbent vand

vandploOdaiba Marinepark

2 konkurrencer

2 konkurrencedage 4. - 5. august 2021

50 svømmere (25 herrer og 25 damer)

23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 km (H)

25 svømmere

2

to 5. aug

06:30

23:30

 

 

10 km (D)

25 svømmere

1

on 4. aug

06:30

23:30

 

 

Kunstsvømning (synkronsvømning)

synkronTokyo Aquatics Centre

2 konkurrencer

5 konkurrencedage 2. - 4. og 6. - 7. august 2021

104 kunstsvømmere (kun damer)

23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

duet

22 par

1

ma 2. aug

19:30

12:30

frit program

 

2

ti 3. aug

19:30

12:30

teknisk program

 

3

on 4. aug

19:30

12:30

finale

12 par

hold

10 hold a 8 kunstsvømmere

4

fr 6. aug

19:30

12:30

teknisk program

 

5

lø 7. aug

19:30

12:30

frit program

 

Udspring

udspringTokyo Aquatics Centre

8 konkurrencer

13 konkurrencedage 25. - 28. juli og 30. juli - 7. august 2021

144 udspringere (71 herrer og 73 damer)

23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8

 

 

 

 

3 meter vippe, synkron (H)

8 par

4

on 28. jul

15:00

08:00

 

6 spring

10 meter tårn, synkron (H)

8 par

2

ma 26. jul

15:00

08:00

 

6 spring

3 meter vippe (H)

29 udspringere

8

ma 2. aug

15:00

08:00

indledende

6 spring

9

ti 3. aug

10:00

03:00

semifinale

6 spring - 18 udspringere

 

 

15:00

08:00

finale

6 spring - 12 udspringere

10 meter tårn (H)

29 udspringere

12

fr 6. aug

15:00

08:00

indledende

6 spring

13

lø 7. aug

10:00

03:00

semifinale

6 spring - 18 udspringere

 

 

15:00

08:00

finale

6 spring - 12 udspringere

3 meter vippe, synkron (D)

8 par

1

sø 25. jul

15:00

08:00

 

5 spring

10 meter tårn, synkron (D)

8 par

3

ti 27. jul

15:00

08:00

 

5 spring

3 meter vippe (D)

27 udspringere

5

fr 30. jul

15:00

08:00

indledende

5 spring

6

lø 31. jul

15:00

08:00

semifinale

5 spring - 18 udspringere

7

sø 1. aug

15:00

08:00

finale

5 spring - 12 udspringere

10 meter tårn (D)

30 udspringere

10

on 4. aug

15:00

08:00

indledende

5 spring

11

to 5. aug

10:00

03:00

semifinale

5 spring - 18 udspringere

 

 

15:00

08:00

finale

5 spring - 12 udspringere

Vandpolo

vandploTatsumi Internationale Svømmecenter

2 konkurrencer

16 konkurrencedage 24. juli - 8. august 2021

242 vandpolospillere (132 herrer og 110 damer)

Lodtrækning: 21. februar 2021

23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8

 

herrer

12 hold fordelt i to indledende grupper.

De fire bedste fra hver gruppe fortsætter til kvartfinalerne.

2

sø 25. jul

10:00

03:00

gr A RSA - ITA

 

 

 

11:30

04:30

gr A HUN - GRE

 

 

 

14:00

07:00

gr A USA - JPN 

 

 

 

15:30

08:30

gr B AUS - MNE

 

 

 

18:20

11:20

gr B SRB - ESP

 

 

 

19:50

12:50

gr B CRO - KAZ

 

4

ti 27. jul

10:00

03:00

gr A RSA - USA

 

 

 

11:30

04:30

gr B MNE - ESP

 

 

 

14:00

07:00

gr B KAZ - SRB

 

 

 

15:30

08:30

gr A ITA - GRE

 

 

 

18:20

11:20

gr A JPN - HUN

 

 

 

19:50

12:50

gr B AUS - CRO

 

6

to 29. jul

10:00

03:00

gr A HUN - RSA

 

 

 

11:30

04:30

gr B ESP - KAZ

 

 

 

14:00

07:00

gr A USA - ITA

 

 

 

15:30

08:30

gr B CRO - MNE

 

 

 

18:20

11:20

gr A GRE - JPN

 

 

 

19:50

12:50

gr B SRB - AUS

 

8

lø 31. jul

10:00

03:00

gr B MNE - KAZ

 

 

 

11:30

04:30

gr B AUS - ESP

 

 

 

14:00

07:00

gr A USA - HUN

 

 

 

15:30

08:30

gr B CRO - SRB

 

 

 

18:20

11:20

gr A ITA - JPN

 

 

 

19:50

12:50

gr A RSA - GRE

 

10

ma 2. aug

10:00

03:00

gr A HUN - ITA

 

 

 

11:30

04:30

gr A GRE - USA

 

 

 

14:00

07:00

gr B SRB - MNE

 

 

 

15:30

08:30

gr B ESP - CRO

 

 

 

18:20

11:20

gr A JPN - RSA

 

 

 

19:50

12:50

gr B AUS - KAZ

 

12

on 4. aug

14:00

07:00

kvartfinale

1A - 4B

 

 

15:30

08:30

kvartfinale

2A - 3B

 

 

18:20

11:20

kvartfinale

3A - 2B

 

 

19:50

12:50

kvartfinale

4A - 1B

14

fr 6. aug

14:00

07:00

placeringskamp 5/8

 

 

 

15:30

08:30

semifinale

 

 

 

18:20

11:20

placeringskamp 5/8

 

 

 

19:50

12:50

semifinale

 

16

sø 8. aug

09:30

02:30

kamp om 7.-8. pl

 

 

 

11:00

04:00

kamp om 5.-6. pl

 

 

 

13:40

06:40

bronzefinale

 

 

 

16:30

09:30

finale

 

damer

10 hold fordelt i to indledende grupper.

De fire bedste fra hver gruppe fortsætter til kvartfinalerne.

1

lø 24. jul

14:00

07:00

gr A CAN - AUS

 

 

 

15:30

08:30

gr A RSA - ESP

 

 

 

18:20

11:20

gr B JPN - USA

 

 

 

19:50

12:50

gr B CHN - RUS

 

3

ma 26. jul

14:00

07:00

gr B USA - CHN

 

 

 

15:30

08:30

gr B RUS - HUN

 

 

 

18:20

11:20

gr A AUS - NED

 

 

 

19:50

12:50

gr A ESP - CAN

 

5

on 28. jul

14:00

07:00

gr A CAN - RSA

 

 

 

15:30

08:30

gr A NED - ESP

 

 

 

18:20

11:20

gr B CHN - JPN

 

 

 

19:50

12:50

gr B HUN - USA

 

7

fr 30. jul

14:00

07:00

gr A RSA - NED

 

 

 

15:30

08:30

gr B USA - RUS

 

 

 

18:20

11:20

gr B JPN - HUN 

 

 

 

19:50

12:50

gr A ESP - AUS

 

9

sø 1. aug

14:00

07:00

gr B HUN - CHN

 

 

 

15:30

08:30

gr A NED - CAN 

 

 

 

18:20

11:20

gr B RUS - JPN

 

 

 

19:50

12:50

gr A AUS - RSA

 

11

ti 3. aug

14:00

07:00

kvartfinale

1A - 4B 

 

 

15:30

08:30

kvartfinale

2A - 3B

 

 

18:20

11:20

kvartfinale

3A - 2B

 

 

19:50

12:50

kvartfinale

4A - 1B

13

to 5. aug

14:00

07:00

placeringskamp 5/8

 

 

 

15:30

08:30

semifinale

 

 

 

18:20

11:20

placeringskamp 5/8

 

 

 

19:50

12:50

semifinale

 

15

lø 7. aug

09:30

02:30

kamp om 7.-8. pl

 

 

 

11:00

04:00

kamp om 5.-6. pl

 

 

 

13:40

06:40

bronzefinale

 

 

 

16:30

09:30

finale

 

siden er lavet af Morten Jensen, august 2018 - senest opdateret 22. juli 2021