Komplet program for svømmesport ved de olympiske lege i Tokyo 2020.

Alle tider er angivet i lokal tid. Dansk tid trækkes syv timer fra (angivet med kursiv skrift).

Svømning

svømningOlympisk svømmecenter

35 konkurrencer

9 konkurrencedage 25. juli - 2. august 

878 svømmere

24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9

 

 

 

 

 

 

 

 

Tiderne, der er angivet for semifinaler og finaler, er beregnet ud fra OL-programmet i 2016.

50 m fri (H)

7

fr 31. jul

19:00

12:00

indledende heat

1. konkurrence på programmet

8

lø 1. aug

11:14

04:14

semifinaler

 

9

sø 2. aug

10:33

03:33

finale

 

100 m fri (H)

4

ti 28. jul

19:00

12:00

indledende heat

1. konkurrence på programmet

5

on 29. jul 

10:33

03:33

semifinaler

 

6

to 30. jul

11:48

04:48

finale

 

200 m fri (H)

2

sø 26. jul

19:00

12:00

indledende heat

2. konkurrence på programmet

3

ma 27. jul

10:41

03:41

semifinaler

 

4

ti 28. jul

10:51

03:51

finale

 

400 m fri (H)

1

lø 25. jul

19:00

12:00

indledende heat

3. konkurrence på programmet

2

sø 26. jul

11:00

04:00

finale

 

800 m fri (H)

4

ti 28. jul

19:00

12:00

indledende heat

5. konkurrence på programmet

6

to 30. jul

10:33

03:33

finale

 

1500 m fri (H)

7

fr 31. jul

19:00

12:00

indledende heat

3. konkurrence på programmet

9

sø 2. aug

10:49

03:49

finale

 

100 m ryg (H)

2

sø 26. jul

19:00

12:00

indledende heat

4. konkurrence på programmet

3

ma 27. jul

11:42

04:42

semifinaler

 

4

ti 28. jul

11:08

04:08

finale

 

200 m ryg (H)

5

on 29. jul

19:00

12:00

indledende heat

2. konkurrence på programmet

6

to 30. jul

11:13

04:13

semifinaler

 

7

fr 31. jul

10:42

03:42

finale

 

100 m bryst (H)

1

lø 25. jul

19:00

12:00

indledende heat

5. konkurrence på programmet

2

sø 26. jul

11:38

04:38

semifinaler

 

3

ma 27. jul

11:23

04:23

finale

 

200 m bryst (H)

4

ti 28. jul

19:00

12:00

indledende heat

3. konkurrence på programmet

5

on 29. jul

11:33

04:33

semifinaler

 

6

to 30. jul

10:48

03:48

finale

 

100 m butterfly (H)

6

to 30. jul

19:00

12:00

indledende heat

2. konkurrence på programmet

7

fr 31. jul

11:50

04:50

semifinaler

 

8

lø 1. aug

10:33

03:33

finale

 

200 m butterfly (H)

3

ma 27. jul

19:00

12:00

indledende heat

2. konkurrence på programmet

4

ti 28. jul

11:40

04:40

semifinaler

 

5

on 29. jul

10:58

03:58

finale

 

200 m individuel medley (H)

5

on 29. jul

19:00

12:00

indledende heat

4. konkurrence på programmet

6

to 30. jul

12:14

05:14

semifinaler

 

7

fr 31. jul

11:17

04:17

finale

 

400 m individuel medley (H)

1

lø 25. jul

19:00

12:00

indledende heat

1. konkurrence på programmet

2

sø 26. jul

10:33

03:33

finale

 

4 x 100 m fri (H)

16 hold

2

sø 26. jul

19:00

12:00

indledende heat

2 heat - 6. konk. på programmet

3

ma 27. jul

12:24

05:24

finale

 

4 x 200 m fri (H)

16 hold

4

ti 28. jul

19:00

12:00

indledende heat

2 heat - 4. konk. på programmet

5

on 29. jul

12:30

05:30

finale

 

4 x 100 m medley (H)

16 hold

7

fr 31. jul

19:00

12:00

indledende heat

2 heat - 5. konk. på programmet

9

sø 2. aug

11:42

04:42

finale

 

50 m fri (D)

7

fr 31. jul

19:00

12:00

indledende heat

2. konkurrence på programmet

8

lø 1. aug

11:29

04:29

semifinaler

 

9

sø 2. aug

10:41

03:41

finale

 

100 m fri (D)

5

on 29. jul

19:00

12:00

indledende heat

1. konkurrence på programmet

6

to 30. jul

10:57

03:57

semifinaler

 

7

fr 31. jul

11:34

04:34

finale

 

200 m fri (D)

3

ma 27. jul

19:00

12:00

indledende heat

1. konkurrence på programmet

4

ti 28. jul

10:33

03:33

semifinaler

 

5

on 29. jul

10:49

03:49

finale

 

400 m fri (D)

2

sø 26. jul

19:00

12:00

indledende heat

5. konkurrence på programmet

3

ma 27. jul

11:31

04:31

finale

 

800 m fri (D)

6

to 30. jul

19:00

12:00

indledende heat

1. konkurrence på programmet

8

lø 1. aug

10:50

03:50

finale

 

1500 m fri (D)

3

ma 27. jul

19:00

12:00

indledende heat

4. konkurrence på programmet

5

on 29. jul

12:08

05:08

finale

 

100 m ryg (D)

2

sø 26. jul

19:00

12:00

indledende heat

1. konkurrence på programmet

3

ma 27. jul

12:06

05:06

semifinaler

 

4

ti 28. jul

11:00

04:00

finale

 

200 m ryg (D)

6

to 30. jul

19:00

12:00

indledende heat

3. konkurrence på programmet

7

fr 31. jul

10:51

03:51

semifinaler

 

8

lø 1. aug

10:41

03:41

finale

 

100 m bryst (D)

2

sø 26. jul

19:00

12:00

indledende heat

3. konkurrence på programmet

3

ma 27. jul

10:59

03:59

semifinaler

 

4

ti 28. jul

11:24

04:24

finale

 

200 m bryst (D)

5

on 29. jul

19:00

12:00

indledende heat

3. konkurrence på programmet

6

to 30. jul

11:56

04:56

semifinaler

 

7

fr 31. jul

10:33

03:33

finale

 

100 m butterfly (D)

1

lø 25. jul

19:00

12:00

indledende heat

2. konkurrence på programmet

2

sø 26. jul

10:44

03:44

semifinaler

 

3

ma 27. jul

10:33

03:33

finale

 

200 m butterfly (D)

4

ti 28. jul

19:00

12:00

indledende heat

2. konkurrence på programmet 

5

on 29. jul

11:07

04:07

semifinaler

 

6

to 30. jul

11:39

04:39

finale

 

200 m individuel medley (D)

3

ma 27. jul

19:00

12:00

indledende heat

3. konkurrence på programmet

4

ti 28. jul

12:06

05:06

semifinaler

 

5

on 29. jul

11:59

04:59

finale

 

400 m individuel medley (D)

1

lø 25. jul

19:00

12:00

indledende heat

4. konkurrence på programmet

2

sø 26. jul

11:19

04:19

finale

 

4 x 100 m fri (D)

16 hold

1

lø 25. jul

19:00

12:00

indledende heat

2 heat - 6. konk. på programmet

2

sø 26. jul

11:54

04:54

finale

 

4 x 200 m fri (D)

16 hold

5

on 29. jul

19:00

12:00

indledende heat

2 heat - 5. konk. på programmet

6

to 30. jul

12:40

05:40

finale

 

4 x 100 m medley (D)

16 hold

7

fr 31. jul

19:00

12:00

indledende heat

2 heat - 4. konk. på programmet

9

sø 2. aug

11:27

04:27

finale

 

4 x 100 m medley (mix)

16 hold

6

to 30. jul

19:00

12:00

indledende heat

2 heat - 4. konk. på programmet

8

lø 1. aug

11:44

04:44

finale

 

Svømning, åbent vand

vandploOdaiba Marinepark

2 konkurrencer

2 konkurrencedage 5. og 6. august

50 svømmere (25 herrer og 25 damer)

24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 km (H)

25 svømmere

2

to 6. aug

08:00

01:00

 

 

10 km (D)

25 svømmere

1

on 5. aug

08:00

01:00

 

 

Synkronsvømning

synkronOlympisk svømmecenter

2 konkurrencer

5 konkurrencedage 3. - 5. og 7. - 8. august

104 svømmere (kun damer)

24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

duet

22 par

1

ma 3. aug

19:30

12:30

frit program

 

2

ti 4. aug

19:30

12:30

teknisk program

 

3

on 5. aug

19:30

12:30

finale

12 par

hold

10 hold a 8 svømmere

4

fr 7. aug

19:30

12:30

teknisk program

 

5

lø 8. aug

19:30

12:30

frit program

 

Udspring

udspringOlympisk svømmecenter

8 konkurrencer

13 konkurrencedage

136 udspringere (68 herrer og 68 damer)

24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9

 

 

 

 

3 meter vippe, synkron (H)

8 par

4

on 29. jul

15:00

08:00

 

6 spring

tårnspring, synkron (H)

8 par

2

ma 27. jul

15:00

08:00

 

6 spring

3 meter vippe (H)

ca 28 udspringere

8

ma 3. aug

15:00

08:00

indledende

6 spring

9

ti 4. aug

10:00

03:00

semifinale

6 spring - 18 udspringere

 

 

15:00

08:00

finale

6 spring - 12 udspringere

tårnspring (H)

ca 28 udspringere

12

fr 7. aug

15:00

08:00

indledende

6 spring

13

lø 8. aug

10:00

03:00

semifinale

6 spring - 18 udspringere

 

 

15:00

08:00

finale

6 spring - 12 udspringere

3 meter vippe, synkron (D)

8 par

1

sø 26. jul

15:00

08:00

 

5 spring

tårnspring, synkron (D)

8 par

3

ti 28. jul

15:00

08:00

 

5 spring

3 meter vippe (D)

ca 28 udspringere

5

fr 31. jul

15:00

08:00

indledende

5 spring

6

lø 1. aug

15:00

08:00

semifinale

5 spring - 18 udspringere

7

sø 2. aug

15:00

08:00

finale

5 spring - 12 udspringere

tårnspring (D)

ca 28 udspringere

10

on 5. aug

15:00

08:00

indledende

5 spring

11

to 6. aug

10:00

03:00

semifinale

5 spring - 18 udspringere

 

 

15:00

08:00

finale

5 spring - 12 udspringere

Vandpolo

vandploTatsumi Internationale Svømmecenter

2 konkurrencer

16 konkurrencedage 25. juli - 9. august

242 vandpolospillere (132 herrer og 110 damer)

Lodtrækning:

24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9

 

herrer

12 hold fordelt i to indledende grupper.

De fire bedste fra hver gruppe fortsætter til kvartfinalerne.

2

sø 26. jul

:

:

gruppespil

6 kampe

4

ti 28. jul

:

:

gruppespil

6 kampe

6

to 30. jul

:

:

gruppespil

6 kampe

8

lø 1. aug

:

:

gruppespil

6 kampe

10

ma 3. aug

:

:

gruppespil

6 kampe

12

on 5. aug

14:10 / 15:30

07:10

kvartfinaler

2 kampe

 

 

18:20 / 19:40

11:20

kvartfinaler

2 kampe

14

fr 7. aug

14:10 / 15:30

07:10

semifinaler 5/8

 

 

 

18:20 / 19:40

11:20

semifinaler 1/4

 

16

sø 9. aug

09:30

02:30

kamp om 7.-8. pl

 

 

 

10:50

03:50

kamp om 5.-6. pl

 

 

 

13:40

06:40

bronzefinale

 

 

 

16:30

09:30

finale

 

damer

10 hold fordelt i to indledende grupper.

De fire bedste fra hver gruppe fortsætter til kvartfinalerne.

1

lø 25. jul

:

:

gruppespil

4 kampe

3

ma 27. jul

:

:

gruppespil

4 kampe

5

on 29. jul

:

:

gruppespil

4 kampe

7

fr 31. jul

:

:

gruppespil

4 kampe

9

sø 2. aug

:

:

gruppespil

4 kampe

11

ti 4. aug

14:00 / 15:20

07:00

kvartfinaler

2 kampe

 

 

18:20 / 19:40

11:20

kvartfinaler

2 kampe

13

to 6. aug

14:00 / 15:20

07:00

semifinaler 5/8

 

 

 

18:20 / 19:40

11:20

semifinaler 1/4

 

15

lø 8. aug

12:40

05:40

kamp om 7.-8. pl

 

 

 

14:00

07:00

kamp om 5.-6. pl

 

 

 

16:50

09:50

bronzefinale

 

 

 

19:40

12:40

finale

 

siden er lavet af Morten Jensen, august 2018 - senest opdateret 18. september 2018