Program for de danske atleter ved de olympiske lege onsdag den 10. august 2016.

Alle tider er angivet i dansk tid. For lokal tid i Rio de Janeiro trækkes fem timer fra.

Døgnet går fra 05:00 - 04:59, så det følger døgnet i Rio de Janeiro.

Cykling, landevej

enkeltstart (H) - Christopher Juul-Jensen

15:12 54,5 km

nr 19 (1:16.49,62)

Fodbold

herrer

03:00 3. gruppekamp: Danmark - Brasilien

nederlag 0-4 (nr 2 i gr. A) → to bedste hold fra gruppen til kvartfinalerne lørdag den 13. august.

Ridning, dressur

individuelt - Anders Dahl

16:27 grand prix (1. dag)

nr 37 (69,900 p) → ryttere fra 6 bedste hold + 8 individuelle til grand prix special fredag 12. august.

individuelt - Agnete Kirk Thinggaard

20:15 grand prix (1. dag)

nr 27 (72,229 p) → ryttere fra 6 bedste hold + 8 individuelle til grand prix special fredag 12. august.

hold - Anna Kasprzak / Cathrine Dufour / Agnete Kirk Thinggaard / Anders Dahl

15:00 - 21:00 grand prix (1. dag af 2)

→ konkurrencen fortsætter torsdag den 11. august.

Roning

toer (D) - Anne Dsane Andersen / Lærke Berg Rasmussen

13:40 (udsat til 11. aug) semifinale (2. heat)

letvægts-dobbeltsculler (D) - Juliane Elander Rasmussen / Anne Lolk

14:00 (udsat til 11. aug) semifinale (2. heat)

letvægts-dobbeltsculler (H) - Mads Rasmussen / Rasmus Quist

14:20 (udsat til 11. aug) semifinale (2. heat)

Sejlsport

finnjolle (H) - Jonas Høgh-Christensen

18:05 / 19:30 3. og 4. sejlads

nr 4 / udgået → konkurrencen fortsætter torsdag den 11. august.

laserjolle (H) - Michael Hansen

18:05 / 19:30 5. og 6. sejlads

nr 31 / nr 31 → konkurrencen fortsætter fredag den 12. august.

nacra 17 - Allan Nørregaard / Anette Viborg

18:05 / 19:05 / 20:05 1., 2. og 3. sejlads

nr 8 / nr 8 / udsat → konkurrencen fortsætter torsdag den 11. august.

laser radial (D) - Anne-Marie Rindom

18:15 / 19:40 5. og 6. sejlads

nr 3 / nr 1 → konkurrencen fortsætter fredag den 12. august.

Svømning

100 m fri (D) - Jeanette Ottesen

18:14 indledende heat (heat 5 af 6)

nr 3 (53,53) / nr 5-6 samlet → de 16 hurtigste til semifinalerne.

03:12 semifinale (heat 1)

nr 3 (53,35) / nr 6 samlet → de otte hurtigste til finalen torsdag den 11. august.

100 m fri (D) - Pernille Blume

18:14 indledende heat (heat 5 af 6)

nr 5 (54,15) / nr 11 samlet → de 16 hurtigste til semifinalerne.

03:20 semifinale (heat 2)

nr 6 (54,19) / nr 11 samlet → de otte hurtigste til finalen torsdag den 11. august.

200 m bryst (D) - Rikke Møller Pedersen

18:52 indledende heat (heat 2 af 4)

nr 1 (2.22,72) / nr 1 samlet → de 16 hurtigste til semifinalerne.

04:20 semifinale (heat 2)

nr 4 (2.2245) / nr 5 samlet → de otte hurtigste til finalen torsdag den 11. august.

siden er lavet af Morten Jensen, marts 2016 - senest opdateret 12. august 2016