Komplet program for de olympiske vinterlege i Beijing 2022.

Alle tider er angivet i lokal tid. Dansk tid trækkes syv timer fra.

Spring til:

Åbning og afslutning

Det Nationale Stadion, Beijing

Åbningsceremoni: fredag den 4. februar

Afslutningsceremoni: søndag den 20. februar

Alpint skiløb

alpint  Xiaohaituo Alpincenter, Yanqing

 11 konkurrencer

 11 konkurrencedage

 306 alpine skiløbere

4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20

 

 

 

 

 

 

styrtløb (H)

1

sø 6. feb

11:15

 

 

storslalom (D)

2

ma 7. feb

10:00

1. gennemløb

 

 

 

13:30

2. gennemløb

 

super G (H)

3

ti 8. feb

11:00

 

 

slalom (D)

4

on 9. feb

10:15

1. gennemløb

 

 

 

13:45

2. gennemløb

 

alpin kombination (H)

5

to 10. feb

10:30

styrtløb

 

 


14:30

slalom

 

super G (D)

6

fr 11. feb

11:00

 

 

storslalom (H)

7

sø 13. feb

10:15

1. gennemløb

 

 

 

13:45

2. gennemløb

 

styrtløb (D)

8

ti 15. feb

11:00

 

 

slalom (H)

9

on 16. feb

10:15

1. gennemløb

 

 

 

13:45

2. gennemløb

 

alpin kombination (D)

10

to 17. feb

10:30

styrtløb

 

 

 

14:00

slalom

 

parallel-storslalom, hold (mix)

16 hold (2 herrer og 2 damer).

11

lø 19. feb

11:00

1/8-finaler

 



:

kvartfinaler

 



:

semifinaler

 



:

bronzefinale

 



:

finale

 

Bobslæde

bob Xiaohaituo, Yanqing

 4 konkurrencer

 x konkurrencedage

 170 bobslædekørere (124 herrer og 46 damer)

4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

monobob (D)

20 bobslæder

 1

sø 13. feb

09:30

1. gennemløb

 

 


10:45

2. gennemløb

 

2

ma 14. feb

09:30

3. gennemløb

 

 


10:45

4. gennemløb

 

toer (H)

30 bobslæder

2

ma 14. feb

20:05

1. gennemløb

 

 

 

21:30

2. gennemløb

 

3

ti 15. feb

20:15

3. gennemløb

 

 

 

21:30

4. gennemløb

kun for de 20 bedste

toer (D)

20 bobslæder

 4

fr 18. feb

20:00

1. gennemløb

 

 


21:15

2. gennemløb

 

5

lø 19. feb

20:00

3. gennemløb

 

 


21:15

4. gennemløb

 

firer (H)

28 bobslæder

5

lø 19. feb

09:30

1. gennemløb

 

 

 

11:00

2. gennemløb

 

6

sø 20. feb

09:30

3. gennemløb

 

 

 

11:00

4. gennemløb

kun for de 20 bedste

Curling

curling Beijings Nationale Svømmestadion

 3 konkurrencer

 19 konkurrencedage

 120 spillere (60 herrer og 60 damer)

2

3

4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20

mixeddouble

10 par spiller alle mod alle - de fire bedste par fortsætter til semifinalerne.

1

on 2. feb

20:05

1.

-

2

to 3. feb

09:05

2.

-

 

 

14:05

3.

-

 

 

20:05

4.

-

3

fr 4. feb

08:35

5.

-

 

 

13:35

6.

-

4

lø 5. feb

09:05

7.

-

 

 

14:05

8.

-

 

 

20:05

9.

-

5

sø 6. feb

09:05

10.

-

 

 

14:05

11.

-

 

 

20:05

12.

-

6

ma 7. feb

09:05

13.

 

 

 

20:05

semifinaler

 

7

ti 8. feb

14:05

bronzefinale

 

 

 

20:05

finale

 

herrer

10 hold spiller alle mod alle - de fire bedste hold fortsætter til semifinalerne.

8

on 9. feb

20:05

1.

-

9

to 10. feb

14:05

2.

-

10

fr 11. feb

09:05

3.

-

 

 

20:05

4.

-

11

lø 12. feb

14:05

5.

-

12

sø 13. feb

09:05

6.

-

 

 

20:05

7.

-

13

ma 14. feb

14:05

8.

-

14

ti 15. feb

09:05

9.

-

 

 

20:05

10.

-

15

on 16. feb

14:05

11.

-

16 

to 17. feb

09:05

12.

-

 

 

20:05

semifinaler

 

17

fr 18. feb

14:05

bronzefinale

 

18

lø 19. feb

14:05

finale

 

damer

10 hold spiller alle mod alle - de fire bedste hold fortsætter til semifinalerne.

9

to 10. feb

09:05

1.

-

 

 

20:05

2.

-

10

fr 11. feb

14:05

3.

-

11

lø 12. feb

09:05

4.

-

 

 

20:05

5.

-

12

sø 13. feb

14:05

6.

-

13

ma 14. feb

09:05

7.

-

 

 

20:05

8.

-

14

ti 15. feb

14:05

9.

-

15

on 16. feb

09:05

10.

-

 

 

20:05

11.

-

16

to 17. feb

14:05

12.

-

17

fr 18. feb

20:05

semifinaler

 

18

lø 19. feb

20:05

bronzefinale

 

19

sø 20. feb

09:05

finale

 

Freestyle skiløb

freestyle Genting Snow Park, Zhangjiakou og Beijing Shougang (big air)

 13 konkurrencer

 14 konkurrencedage

 284 skiløbere (142 herrer og 142 damer)

3

4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20

 

 

 

 

pukkelpist (H)

30 deltagere

1

to 3. feb

19:45

1. kvalifikation

10 til finale - resten til 2. kvalifikation

2

lø 5. feb

18:00

2. kvalifikation

10 til finale

 

 

19:30

finale, 1. afd.

12 til 2. afd.

 

 

:

finale, 2. afd.

6 til 3. afd.

 

 

:

finale, 3. afd.

 

pukkelpist (D)

30 deltagere

1

to 3. feb

18:00

1. kvalifikation

10 til finale - resten til 2. kvalifikation

3

sø 6. feb

18:00

2. kvalifikation

10 til finale

 

 

19:30

finale, 1. afd.

12 til 2. afd.

 

 

:

finale, 2. afd.

6 til 3. afd.

 

 

:

finale, 3. afd.

 

freeski big air (D)

max 30 deltagere

4

ma 7. feb

09:30

kvalifikation

 

5

ti 8. feb

10:00

finale

 

freeski big air (H)

max 30 deltagere

4

ma. 7. feb

13:30

kvalifikation

 

6

on 9. feb

11:00

finale

 

aerials, hold (mix)

min 8 hold (2 herrer og 2 damer)

7

to 10. feb

19:00

 

 

freeski slopestyle (D)

max 30 deltagere

8

sø 13. feb

10:00

kvalifikation

1. gennemløb

 

 

11:00

kvalifikation

2. gennemløb - 12 til finale

9

ma 14. feb

09:30

finale

1. gennemløb

 

 

:

finale

2. gennemløb

 

 

:

finale

3. gennemløb

aerials (D)

25 deltagere

8

sø 13. feb

19:00

1. kvalifikation

6 til finale - resten til 2. kvalifikation

 

 

:

2. kvalifikation

6 til finale

9

ma 14. feb

19:00

finale, 1. afd.

9 til 2. afd.

 

 

:

finale, 2. afd.

6 til 3. afd.

 

 

:

finale, 3. afd.

 

freeski slopestyle (H)

max 30 deltagere

9

ma 14. feb

12:30

kvalifikation

1. gennemløb

 

 

13:30

kvalifikation

2. gennemløb - 12 til finale

10

ti 15. feb

09:30

finale

1. gennemløb

 

 

:

finale

2. gennemløb

 

 

:

finale

3. gennemløb

aerials (H)

25 deltagere

10

ti 15. feb

19:00

1. kvalifikation

6 til finale - resten til 2. kvalifikation

 

 

:

2. kvalifikation

6 til finale

11

on 16. feb

19:00

finale, 1. afd.

9 til 2. afd.

 

 

:

finale, 2. afd.

6 til 3. afd.

 

 

:

finale, 3. afd.

 

skicross (D)

32 deltagere (4 deltagere hvert heat)

12

to 17. feb

11:30

tidskvalifikation

 

 

 

14:00

1/8-finaler

 

 

 

:

kvartfinaler

 

 

 

:

semifinaler

 

 

 

:

finaler

B-finale og A-finale

freeski halfpipe (D)

25 deltagere

12

to 17. feb

09:30

kvalifikation

1. gennemløb

 

 

:

kvalifikation

2. gennemløb - 12 til finale

13

fr 18. feb

09:30

finale

1. gennemløb

 

 

:

finale

2. gennemløb

 

 

:

finale

3. gennemløb

skicross (H)

32 deltagere (4 deltagere i hvert heat)

13

fr 18. feb

11:45

tidskvalifikation

 

 

 

14:00

1/8-finaler

 

:

kvartfinaler

 

:

semifinaler

 

:

finaler

B-finale og A-finale

freeski halfpipe (H)

25 deltagere

12

to 17. feb

12:30

kvalifikation

1. gennemløb

 

:

kvalifikation

2. gennemløb - 12 til finale

14

lø 19. feb

09:30

finale

1. gennemløb

 

 

:

finale

2. gennemløb

 

 

:

finale

3. gennemløb

Ishockey

ishockey Det Nationale Indendørsstadion, Beijing og Wukesong Hallen, Beijing

 2 konkurrencer

 18 konkurrencedage

 530 spillere (300 herrer og 230 damer)

3

4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20

damer

10 hold opdelt i to grupper - nationer seeded 1-5 spiller i gruppe A og nationer seeded 6-10 i gruppe B.

1

to 3. feb

12:10

gr

 

 

 

12:10

gr

 

 

 

16:40

gr

 

 

 

21:10

gr

 

2

fr 4. feb

12:10

gr

 

 

 

12:10

gr

 

3

lø 5. feb

12:10

gr

 

 

 

16:40

gr

 

 

 

16:40

gr

 

 

 

21:10

gr

 

4

sø 6. feb

16:40

gr

 

 

 

21:10

gr

 

5

ma 7. feb

12:10

gr

 

 

 

16:40

gr

 

 

 

21:10

gr

 

 

 

21:10

gr

 

6

ti 8. feb

12:10

gr

 

 

 

16:40

gr

 

 


21:10

gr

 

 

 

21:10

gr

 

9

fr 11. feb

12:10

kvartfinale

 

 

 

16:40

kvartfinale

 

10

lø 12. feb

12:10

kvartfinale

 

 

 

16:40

kvartfinale

 

12

ma 14. feb

12:10

semifinale

 

 

 

21:10

semifinale

 

14

on 16. feb

19:30

kamp om 3.-4. pl.

 

15

to 17. feb

12:10

finale

 

herrer

12 hold opdelt i tre grupper - de fire bedste til kvartfinaler; øvrige otte til play-off.

7

on 9. feb

16:40

gr


 

 

21:10

gr

 

8

to 10. feb

12:10

gr 


 

 

16:40

gr


 

 

21:10

gr


 

 

21:10

gr


9

fr 11. feb

12:10

gr

 

 

 

16:40

gr

 

 

 

21:10

gr

 

 

 

21:10

gr

 

10

lø 12. feb

12:10

gr

 

 

 

16:40

gr

 

 

 

21:10

gr

 

 

 

21:10

gr

 

11

sø 13. feb

12:10

gr

 

 

 

16:40

gr

 

 

 

21:10

gr

 

 

 

21:10

gr

 

13

ti 15. feb

12:10

play-off

 

 

 

12:10

play-off

 

 

 

16:40

play-off

 

 

 

21:10

play-off

 

14

on 16. feb

12:10

kvartfinale

 

 

 

14:00

kvartfinale

 

 

 

16:40

kvartfinale

 

 

 

21:30

kvartfinale

 

16

fr 18. feb

12:10

semifinale

 

 

 

21:10

semifinale

 

17

lø 19. feb

21:10

kamp om 3.-4. pl.

 

18

sø 20. feb

12:10

finale

 

Kunstskøjteløb

kunst Hovedstadshallen

 5 konkurrencer

 11 konkurrencedage

 144 skøjteløbere (72 herrer og 72 damer)

4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20

 

 



 

 

hold

10 hold

1

fr 4. feb

09:30

herrer, kort program

 

 

 

:

damer, kort program

 

 

 

:

isdans, kort dans

 

2

sø 6. feb

09:30

par, kort program

 

 

 

:

herrer, frit program

for de 5 bedste hold efter kort program

3

ma 7. feb

10:30

par, frit program

 

 

 

:

isdans, fri dans

 

 

 

:

damer, frit program

 

herrer

30 skøjteløbere

4

ti 8. feb

09:15

kort program

 

5

to 10. feb

09:30

frit program

kun de 24 bedste

isdans

23 par

6

lø 12. feb

19:00

kort dans

 

7

ma 14. feb

09:15

fri dans

kun de 20 bedste

damer

30 skøjteløbere

8

ti 15. feb

18:00

kort program

 

9

to 17. feb

18:00

frit program

kun de 24 bedste

parløb

19 par

10

fr 18. feb

18:30

kort program

 

11

lø 19. feb

19:00

frit program

kun de 16 bedste

Kælk

kaelk Xiaohaituo, Yanqing

 4 konkurrencer

 6 konkurrencedage

 106 deltagere (71 herrer og 35 damer)

4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

ener (H)

35 deltagere

1

lø 5. feb

19:10

1. gennemløb

 

 

 

:

2. gennemløb

 

2

sø 6. feb

19:30

3. gennemløb

 

 

 

:

4. gennemløb

 

ener (D)

35 deltagere

3

ma 7. feb

19:50

1. gennemløb

 

 

 

:

2. gennemløb

 

4

ti 8. feb

19:50

3. gennemløb

 

 

 

:

4. gennemløb

 

toer

18 kælke

5

on 9. feb

20:20

1. gennemløb

 

 

 

:

2. gennemløb

 

holdstafet (mix)

ca 12 hold

6

to 10. feb

21:30

 

 

Langrend

langrend Kuyangshu

 12 konkurrencer

 10 konkurrencedage

 296 skiløbere (148 herrer og 148 damer)

4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20

 

 

 

 


 

 

15 km (D)

1

lø 5. feb

15:45

 

7,5 km klassisk + 7,5 km fri (samlet start)

30 km (H)

2

sø 6. feb

15:00

 

15 km klassisk + 15 km fri (samlet start)

sprint (D)

3

ti 8. feb

16:00

tidskvalifikation

fri teknik

 

 

18:30

kvartfinaler

30 skiløbere i 5 heat

 

 

:

semifinaler

 

 

 

:

finale 

 

sprint (H) 

3

ti 8. feb

16:00

tidskvalifikation

fri teknik

 

 

18:30

kvartfinaler

30 skiløbere i 5 heat

 

 

:

semifinaler

 

 

 

:

finale

 

10 km (D)

4

to 10. feb

15:00

 

klassisk teknik

15 km (H)

5

fr 11. feb

15:00

 

klassisk teknik

stafet 4 x 5 km (D)

6

lø 12. feb

15:30

 

 

stafet 4 x 10 km (H)

7

fr 13. feb

15:00

 

 

sprintstafet (D)

8

on 16. feb

17:00

semifinaler

klassisk teknik

 

 

19:00

finale

10 par

sprintstafet (H)

8

on 16. feb

17:00

semifinaler

klassisk teknik

 

 

19:00

finale

10 par

50 km (H)

9

lø 19. feb

14:00

 

fri teknik (samlet start)

30 km (D)

10

sø 20. feb

15:00

 

fri teknik (samlet start)

Nordisk kombineret

nordiskkomb Kuyangshu

 3 konkurrencer

 3 konkurrencedage

 55 skiløbere (kun herrer)

4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

individuelt, normal bakke

ca 48 deltagere

1

on 9. feb

16:00

skihop

normal bakke

 

 

19:00

langrend

10 km med jagtstart

individuelt, stor bakke

ca 48 deltagere

2

ti 15. feb

16:00

skihop

stor bakke

 

 

19:00

langrend

10 km med jagtstart

hold

10 hold

3

to 17. feb

16:00

skihop

stor bakke

 

 

19:00

langrend

stafet 4 x 5 km med jagtstart

Short track (kortbaneløb)

kortbane Hovedstadshallen

 9 konkurrencer

 6 konkurrencedage

 112 kortbaneløbere (56 herrer og 56 damer)

4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20

 

 

 

 


 


 

 

 

 

500 m (H)

32 deltagere

4

fr 11 feb

19:00

1. runde

8 heat (4 delt. pr heat)

5

sø 13. feb

19:30

kvartfinaler

 

 

 

:

semifinaler

 

 

 

:

finaler

A og B-finale

1000 m (H)

32 deltagere

1

lø 5. feb

19:00

1. runde

8 heat (4 delt. pr heat)

2

ma 7. feb

19:30

kvartfinaler

 

 

 

:

semifinaler

 

 

 

:

finaler

A og B-finale

1500 m (H)

36 deltagere

3

on 9. feb

19:00

1. runde

6 heat (6 delt. pr heat)

 

 

:

semifinaler

3 heat

 

 

:

finaler

A og B-finale

5000 m stafet (H)

8 hold

4

fr 11. feb

19:00

semifinaler

 

6

on 16. feb

19:30

B-finale

 

 

 

:

A-finale

 

500 m (D)

32 deltagere

1

lø 5. feb

19:00

1. runde

8 heat (4 delt. pr heat)

2

ma 7. feb

19:30

kvartfinaler

 

 

 

:

semifinaler

 

 

 

:

finaler

A og B-finale

1000 m (D)

32 deltagere

3

on 9. feb

19:00

1. runde

8 heat (4 delt. pr heat)

4

fr 11. feb

19:00

kvartfinaler

 

 

 

:

semifinaler

 

 

 

:

finaler

A og B-finale

1500 m (D)

36 deltagere

6

on 16. feb

19:30

1. runde

6 heat (6 delt. pr heat)

 

 

:

semifinaler

3 heat

 

 

:

finaler

A og B-finale

3000 m stafet (D)

8 hold

3

on 9. feb

19:00

semifinaler

 

5

sø 13. feb

19:30

B-finale

 

 

 

:

A-finale

 

2000 m stafet (mix)

12 hold

1

lø 5. feb

19:00

1. runde

 

 

 

:

semifinaler

 

 

 

:

B-finale

 

 

 

:

A-finale

 

Skeleton

skeleton Xiaohaituo, Yanqing

 2 konkurrencer

 3 konkurrencedage

 50 deltagere (25 herrer og 25 damer)

4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

herrer

25 deltagere

1

to 10. feb

09:30

1. gennemløb

 

 

 

:

2. gennemløb

 

2

fr 11. feb

20:20

3. gennemløb

 

 


:

4. gennemløb

kun for de 20 bedste

damer

25 deltagere

2

fr 11. feb

09:30

1. gennemløb

 

 

 

:

2. gennemløb

 

3

lø 12. feb

20:20

3. gennemløb

 

 

 

:

4. gennemløb

kun for de 20 bedste

Skihop

skihop Kuyangshu

 5 konkurrencer

 6 konkurrencedage

 105 skihoppere (65 herrer og 40 damer)

4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

normal bakke (D)

40 skihoppere

1

lø 5. feb

18:45

1. hop

30 til 2. hop

 

 

:

2. hop

 

normal bakke (H)

ca 57 skihoppere

1

lø 5. feb

14:20

kvalifikation

50 til finale

2

sø 6. feb

19:00

finale, 1. hop

30 til 2. hop

 

 

:

finale, 2. hop

 

hold, normal bakke (mix)

x hold

3

ma 7. feb

19:45

1. runde

8 hold til 2. runde

 

 

:

2. runde

 

stor bakke (H)

ca 57 skihoppere

4

fr 11. feb

19:00

kvalifikation

50 til finale

5

lø 12. feb

19:00

finale, 1. hop

30 til 2. hop

 

 

:

finale, 2. hop

 

hold, stor bakke (H)

12 hold

6

ma 14. feb

19:00

1. runde

8 hold til 2. runde

 

 

:

2. runde

 

Skiskydning

skiskydning Kuyangshu

 11 konkurrencer

 10 konkurrencedage

 210 skiskytter (105 herrer og 195 damer)

4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20

 

 

 

 

 

 

 

mix-stafet

x hold

1

lø 5. feb

17:00

 

2 x 6 km (D) + 2 x 7,5 km (H)

15 km individuelt (D)

max 92 skiskytter

2

ma 7. feb

17:00

 

 

20 km individuelt (H)

max 92 skiskytter

3

ti 8. feb

17:00

 

 

7,5 km sprint (D)

max 92 skiskytter

4

fr 11. feb

17:00

 

 

10 km sprint (H)

max 92 skiskytter

5

lø 12. feb

17:00

 

 

10 km jagtstart (D)

max 92 skiskytter

4

fr 11. feb

17:00

kvalifikation

7,5 km sprint

6

sø 14. feb

17:00

10 km jagtstart

(60 skiskytter)

12,5 km jagtstart (H)

max 92 skiskytter

5

lø 12. feb

17:00

kvalifikation

10 km spint

6

sø 14. feb

18:45

12,5 km jagtstart

(60 skiskytter)

4 x 7,5 km stafet (H)

max 20 hold

7

ti 15. feb

17:00

 

 

4 x 6 km stafet (D)

max 20 hold

8

on 16. feb

15:45

 

 

15 km fællesstart (H)

30 skiskytter

9

fr 18. feb

17:00

 

 

12,5 km fællesstart (D)

30 skiskytter

10

lø 19. feb

17:00

 

 

Snowboard

snowboard Genting Snow Park, Zhangjiakou og Beijing Shougang (big air)

 11 konkurrencer

 10 konkurrencedage

 238 snowboardere (119 herrer og 119 damer)

4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20

 

 

 

 

 

 

 

snowboard slopestyle (D)

30 deltagere

1

lø 5. feb

10:45

kvalifikation

1. gennemløb

 

 

11:45

kvalifikation

2. gennemløb - 12 til finale

2

sø 6. feb

09:30

finale

1. gennemløb

 

 

:

finale

2. gennemløb

 

 

:

finale

3. gennemløb

snowboard slopestyle (H)

30 deltagere

2

sø 6. feb

12:30

kvalifikation

1. gennemløb

 

 

13:30

kvalifikation

2. gennemløb - 12 til finale

3

ma 7. feb

12:00

finale

1. gennemløb

 

 

:

finale

2. gennemløb

 

 

:

finale

3. gennemløb

parallel-storslalom (D)

32 deltagere

4

ti 8. feb

10:40

kvalifikation

16 heat

 

 

:

eliminering

16 heat



14:30

1/8-finaler

  

 

 

:

kvartfinaler

  

 

 

:

semifinaler

 

 

 

:

finaler

 

parallel-storslalom (H)

32 deltagere

4

ti 8. feb

10:40

kvalifikation

16 heat

 

 

:

eliminering

16 heat



14:30

1/8-finaler

  

 


:

kvartfinaler

  

 


:

semifinaler

 

 


:

finaler

 

snowboard cross (D)

32 deltagere

5

on 9. feb

11:00

tidskvalifikation

 

 

 

14:30

1/8.finaler

 

 

 

:

kvartfinaler

4 heat a 6 delt.

 

 

:

semifinaler

2 heat a 6 delt.

 

 

:

B-finale

plads 7 - 12

 

 

:

finale


snowboard halfpipe (D)

25 deltagere

5

on 9. feb

09:30

kvalifikation

1. gennemløb

 

 

10:20

kvalifikation

2. gennemløb - 12 til finale

6

to 10. feb

09:30

finale

1. gennemløb

 

 

:

finale

2. gennemløb

 

 

:

finale

3. gennemløb

snowboard cross (H)

32 deltagere

6

to 10. feb

11:15

tidskvalifikation

 

 

 

14:00

1/8-finaler

 

 

 

:

kvartfinaler

4 heat a 6 delt.

 

 

:

semifinaler

2 heat a 6 delt

 

 

:

B-finale

plads 7 - 12

 

 

:

finale

 

snowboard halfpipe (H)

25 deltagere

5

on 9. feb

12:30

kvalifikation

1. gennemløb

 

 

13:20

kvalifikation

2. gennemløb - 12 til finale

7

fr 11. feb

09:30

finale

1. gennemløb

 

 

:

finale

2. gennemløb

 

 

:

finale

3. gennemløb

snowboard cross, stafet (mix)

x par 

8

lø 12. feb

10:00

kvartfinaler

 

 

 

:

semifinaler

 

 

 

:

B-finale

 

 

 

:

finale


big air (D)

30 deltagere

9

ma 14. feb

09:30

kvalifikation

1. gennemløb

 

 

10:45

kvalifikation

2. gennemløb - 12 til finale

10

ti 15. feb

09:30

finale

1. gennemløb

 

 

:

finale

2. gennemløb

 

 

:

finale

3. gennemløb

big air (H)

30 deltagere

9

ma 14. feb

13:30

kvalifikation

1. gennemløb

 

 

14:45

kvalifikation

2. gennemløb - 12 til finale

10

ti 15. feb

13:00

finale

1. gennemløb

 

 

:

finale

2. gennemløb

 

 

:

finale

3. gennemløb

Speedskating (hurtigløb på skøjter)

hurtigloeb Den Nationale Speedskatingshal

 14 konkurrencer

 12 konkurrencedage

 166 speedskatere (83 herrer og 30 damer)

4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20

 

 

 

 

 

3000 m (D)

20 speedskatere

1

lø 5. feb

16:30

 

 

5000 m (H)

20 speedskatere

2

sø 6. feb

16:30

 

 

1500 m (D)

30 speedskatere

3

ma 7. feb

16:30

 

 

1500 m (H)

30 speedskatere

4

ti 8. feb

18:30

 

 

5000 m (D)

12 speedskatere

5

to 10. feb

20:00

 

 

10.000 m (H)

12 speedskatere

6

fr 11. feb

16:00

 

 

500 m (H)

30 speedskatere

7

lø 12. feb

16:00

 

 

500 m (D)

30 speedskatere

8

sø 13. feb

21:00

 

 

holdforfølgelsesløb (D)

8 hold - distancen er seks runder

7

lø 12. feb

16:00

kvartfinaler

de fire hurtigste tider til semifinalerne

9

ti 15. feb

14:30

semifinaler

 

 

 

:

kamp om 7.-8. pl.

 

 

 

:

kamp om 5.-6. pl.

 

 

 

:

kamp om 3.-4. pl.

 

 

 

:

finale

 

holdforfølgelsesløb (H)

8 hold - distancen er otte runder

8

sø 13. feb

21:00

kvartfinaler

de fire hurtigste tider til semifinalerne

9

ti 15. feb

14:30

semifinaler

 

 

 

:

kamp om 7.-8. pl.

 

 

 

:

kamp om 5.-6. pl.

 

 

 

:

kamp om 3.-4. pl.

 

 

 

:

finale

 

1000 m (D)

30 speedskatere

10

to 17. feb

16:30

 

 

1000 m (H)

30 speedskatere

11

fr 18. feb

16:30

 

 

massestart (D)

max 30 speedskatere - distancen er 16 runder

12

lø 19. feb

15:00

semifinaler

 

 

 

:

finale

 

massestart (H)

max 30 speedskatere - distancen er 16 runder

12

lø 19. feb

15:00

semifinaler

 

 

 

:

finale

 

Alle tider er angivet i lokal tid. Dansk tid trækkes syv timer fra.

siden er lavet af Morten Jensen, november 2020 - senest opdateret 7. april 2021