Komplet program for de olympiske vinterlege i Beijing 2022.

Alle tider er angivet i lokal tid. Dansk tid trækkes syv timer fra.

Spring til:

Åbning og afslutning

Det Nationale Stadion, Beijing

Åbningsceremoni: fredag den 4. februar

Afslutningsceremoni: søndag den 20. februar

Alpint skiløb

alpint  Xiaohaituo Alpincenter, Yanqing

 11 konkurrencer

 x konkurrencedage

 306 alpine skiløbere

4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

styrtløb (H)

 

feb

:

 

 

storslalom (D)

 

feb

:

1. gennemløb

 

 

 

:

2. gennemløb

 

alpin kombination (H)

 

feb

:

styrtløb

 

 


:

slalom

 

slalom (D)

 

feb

:

1. gennemløb

 

 

 

:

2. gennemløb

 

super G (H)

 

feb

:

 

 

super G (D)

 

feb

:

 

 

storslalom (H)

 

feb

:

1. gennemløb

 

 

 

:

2. gennemløb

 

styrtløb (D)

 

feb

:

 

 

slalom (H)

 

feb

:

1. gennemløb

 

 

 

:

2. gennemløb

 

alpin kombination (D)

 

feb

:

styrtløb

 

 

 

:

slalom

 

parallel-storslalom, hold (mix)

16 hold (2 herrer og 2 damer).

 

feb

:

1/8-finaler

 



:

kvartfinaler

 



:

semifinaler

 



:

bronzefinale

 



:

finale

 

Bobslæde

bob Xiaohaituo, Yanqing

 4 konkurrencer

 x konkurrencedage

 170 bobslædekørere (124 herrer og 46 damer)


monobob (D)

20 bobslæder

  

feb

:

1. gennemløb

 

 


:

2. gennemløb

 

 

feb

:

3. gennemløb

 

 


:

4. gennemløb

 

toer (H)

30 bobslæder

 

feb

:

1. gennemløb

 

 

 

:

2. gennemløb

 

 

feb

:

3. gennemløb

 

 

 

:

4. gennemløb

kun for de 20 bedste

toer (D)

20 bobslæder

  

feb

:

1. gennemløb

 

 


:

2. gennemløb

 

 

feb

:

3. gennemløb

 

 


:

4. gennemløb

 

firer (H)

28 bobslæder

 

feb

:

1. gennemløb

 

 

 

:

2. gennemløb

 

 

feb

:

3. gennemløb

 

 

 

:

4. gennemløb

kun for de 20 bedste

Curling

curling Beijings Nationale Svømmestadion

 3 konkurrencer

 x konkurrencedage

 120 spillere (60 herrer og 60 damer)


mixeddouble

10 par 

 

feb

:

 

-

 

 

:

 

-

 

feb

:

 

-

 

 

:

 

-

 

feb

:

 

-

 

 

:

 

-

 

feb

:

 

-

 

 

:

 

 

 

feb

:

semifinale

 

 

 

:

semifinale

 

 

feb

:

bronzefinale

 

 

 

:

finale

 

herrer

10 hold spiller alle mod alle - de fire bedste fortsætter til semifinalerne.

 

feb

:

1.

-

 

 

:

2.

-

 

feb

:

3.

-

 

feb

:

4.

-

 

 

:

5.

-

 

feb

:

6.

-

 

feb

:

7.

-

 

 

:

8.

-

 

feb

:

9.

-

 

feb

:

10.

-

 

 

:

11.

-

 

feb

:

12.

-

 

feb

:

tie break

 

 

 

:

semifinaler

 

 

feb

:

bronzefinale

 

 

feb

:

finale

 

damer

10 hold spiller alle mod alle - de fire bedste fortsætter til semifinalerne.

 

feb

14:05

1.

-

 

feb

09:05

2.

-

 

 

20:05

3.

-

 

feb

14:05

4.

-

 

feb

09:05

5.

-

 

 

20:05

6.

-

 

feb

14:05

7.

-

 

feb

09:05

8.

-

 

 

20:05

9.

-

 

feb

14:05

10.

-

 

feb

09:05

11.

-

 

 

20:05

12.

-

 

feb

20:05

semifinaler

 

 

feb

20:05

bronzefinale

 

 

feb

09:05

finale

 

Freestyle skiløb

freestyle Genting Snow Park, Zhangjiakou og Beijing Shougang (big air)

 13 konkurrencer

 x konkurrencedage

 284 skiløbere (142 herrer og 142 damer)


pukkelpist (D)

30 deltagere

 

feb

:

1. kvalifikation

10 til finale - resten til 2. kvalifikation

 

feb

:

2. kvalifikation

10 til finale

 

 

:

finale, 1. afd.

12 til 2. afd.

 

 

:

finale, 2. afd.

6 til 3. afd.

 

 

:

finale, 3. afd.

 

pukkelpist (H)

30 deltagere

 

feb

:

1. kvalifikation

10 til finale - resten til 2. kvalifikation

 

feb

:

2. kvalifikation

10 til finale

 

 

:

finale, 1. afd.

12 til 2. afd.

 

 

:

finale, 2. afd.

6 til 3. afd.

 

 

:

finale, 3. afd.

 

aerials (D)

25 deltagere

 

feb

:

1. kvalifikation

6 til finale - resten til 2. kvalifikation

 

 

:

2. kvalifikation

6 til finale

 

feb

:

finale, 1. afd.

9 til 2. afd. 

 

 

:

finale, 2. afd.

6 til 3. afd.

 

 

:

finale, 3. afd.

 

freeski slopestyle (D)

max 30 deltagere

 

feb

:

kvalifikation

1. gennemløb

 

 

:

kvalifikation

2. gennemløb - 12 til finale

 

 

:

finale

1. gennemløb

 

 

:

finale

2. gennemløb

 

 

:

finale

3. gennemløb

freeski slopestyle (H)

max 30 deltagere

 

feb

:

kvalifikation

1. gennemløb

 

 

:

kvalifikation

2. gennemløb - 12 til finale

 

 

:

finale

1. gennemløb

 

 

:

finale

2. gennemløb

 

 

:

finale

3. gennemløb

aerials (H)

25 deltagere

 

feb

:

1. kvalifikation

6 til finale - resten til 2. kvalifikation

 

 

:

2. kvalifikation

6 til finale

 

feb

:

finale, 1. afd.

9 til 2. afd.

 

 

:

finale, 2. afd.

6 til 3. afd.

 

 

:

finale, 3. afd.

 

freeski halfpipe (D)

25 deltagere

 

feb

:

kvalifikation

1. gennemløb

 

 

:

kvalifikation

2. gennemløb - 12 til finale

 

feb

:

finale

1. gennemløb

 

 

:

finale

2. gennemløb

 

 

:

finale

3. gennemløb

skicross (H)

32 deltagere (4 deltagere i hvert heat)

 

feb

:

tidskvalifikation

seedning

 

 

:

1/8-finaler

 

:

kvartfinaler

 

:

semifinaler

 

:

finaler

B-finale og A-finale

freeski halfpipe (H)

25 deltagere

 

feb

:

kvalifikation

1. gennemløb

 

:

kvalifikation

2. gennemløb - 12 til finale

 

feb

:

finale

1. gennemløb

 

 

:

finale

2. gennemløb

 

 

:

finale

3. gennemløb

skicross (D)

32 deltagere (4 deltagere hvert heat)

 

feb

:

tidskvalifikation

 

 

 

:

1/8-finaler

 

 

 

:

kvartfinaler

 

 

 

:

semifinaler

 

 

 

:

B-finale

 

 

 

:

A-finale

 

big air (H)

max 30 deltagere

 

feb

:

kvalifikation

 

 

feb

:

finale

 

big air (D)

max 30 deltagere

 

feb

:

kvalifikation

 

 

feb

:

finale

 

aerials (mix)

min 8 hold (2 herrer og 2 damer)

 

feb

:

 

 

Ishockey

ishockey Det Nationale Indendørsstadion, Beijing og Wukesong Hallen, Beijing

 2 konkurrencer

 x konkurrencedage

 530 spillere (300 herrer og 230 damer)


damer

10 hold opdelt i to grupper - nationer seeded 1-5 spiller i gruppe A og nationer seeded 6-10 i gruppe B.

 

feb

:

gr B:

 

 

 

:

gr B:

 

 

feb

:

gr A:

 

 

 

:

gr A:

 

 

feb

:

gr B:

 

 

 

:

gr B:

 

 

feb

:

gr A:

 

 

 

:

gr A:

 

 

feb

:

gr B:

 

 

 

:

gr B:

 

 

feb

:

gr A:

 

 

 

:

gr A:

 

 

feb

:

gr B:

 

 

 

:

gr B:

 

 

feb

:

gr A:

 

 

 

:

gr A:

 

 

feb

:

gr B:

 

 

 

:

gr B:

 

 

feb

:

gr A:

 

 

 

:

gr A:

 

 

feb

:

kvartfinale

 

 

 

:

kvartfinale

 

 

 

:

kvartfinale

 

 

 

:

kvartfinale

 

 

feb

:

semifinale

 

 

 

:

semifinale

 

 

feb

:

kamp om 3.-4. pl.

 

 

feb

:

finale

 

herrer

12 hold opdelt i tre grupper - de fire bedste til kvartfinaler; øvrige otte til play-off.

 

feb

:

gr B:


 

 

:

gr B:

 

 

feb

:

gr C: 


 

 

:

gr C:


 

 

:

gr A:


 

 

:

gr A:


 

feb

:

gr B:

 

 

 

:

gr B:

 

 

 

:

gr C:

 

 

 

:

gr C:

 

 

feb

:

gr A:

 

 

 

:

gr A:

 

 

 

:

gr B:

 

 

 

:

gr B:

 

 

feb

:

gr C:

 

 

 

:

gr C:

 

 

 

:

gr A:

 

 

 

:

gr A:

 

 

feb

:

play-off

(nr 7 - nr 10)

 

 

:

play-off

(nr 6 - nr 11)

 

 

:

play-off

(nr 5 - nr 12)

 

 

:

play-off

(nr 8 - nr 9)

 

feb

:

kvartfinale 3

(nr 2 - vinder 7/10)

 

 

:

kvartfinale 4

(nr 3 - vinder 6/11)

 

 

:

kvartfinale 2

(nr 4 - vinder 5/12)

 

 

:

kvartfinale 1

(nr 1 - vinder 8/9)

 

feb

:

semifinale

(vinder kv 3 - vinder kv 4)

 

 

:

semifinale

(vinder kv 1 - vinder kv 2)

 

feb

:

kamp om 3.-4. pl.

 

 

feb

:

finale

 

Kunstskøjteløb

kunst Hovedstadshallen

 5 konkurrencer

 x konkurrencedage

 144 skøjteløbere (72 herrer og 72 damer)


hold

10 hold

1

feb

:

herrer, kort program

 

 

 

:

par, kort program

 

2

feb 

:

isdans, kort dans

 

 

 

:

damer, kort program

 

 

 

:

par, frit program

for de 5 bedste hold efter kort program

3

feb

:

herrer, frit program

 

 

 

:

damer, frit program

 

 

 

:

isdans, fri dans

 

parløb

19 par

4

feb

:

kort program

 

5

feb

:

frit program

kun de 16 bedste

herrer

30 skøjteløbere

6

feb

:

kort program

 

7

feb

:

frit program

kun de 24 bedste

isdans

23 par

8

feb

:

kort dans

 

9

feb

:

fri dans

kun de 20 bedste

damer

30 skøjteløbere

10

feb

:

kort program

 

11

feb

:

frit program

kun de 24 bedste

Kælk

kaelk Xiaohaituo, Yanqing

 4 konkurrencer

 x konkurrencedage

 106 deltagere (71 herrer og 35 damer)


ener (H)

35 deltagere

1

feb

:

1. gennemløb

 

 

 

:

2. gennemløb

 

2

feb

:

3. gennemløb

 

 

 

:

4. gennemløb

 

ener (D)

35 deltagere

3

feb

:

1. gennemløb

 

 

 

:

2. gennemløb

 

4

feb

:

3. gennemløb

 

 

 

:

4. gennemløb

 

toer

18 kælke

5

feb

:

1. gennemløb

 

 

 

:

2. gennemløb

 

holdstafet (mix)

ca 12 hold

6

feb

:

 

 

Langrend

langrend Kuyangshu

 12 konkurrencer

 x konkurrencedage

 296 skiløbere (148 herrer og 148 damer)


15 km (D)

1

feb

16:15

 

7,5 km klassisk + 7,5 km fri (samlet start)

30 km (H)

2

feb

15:15

 

15 km klassisk + 15 km fri (samlet start)

sprint (D)

3

feb

17:30

tidskvalifikation

fri teknik

 

 

20:00

kvartfinaler

30 skiløbere i 5 heat

 

 

20:55

semifinaler

 

 

 

21:25

finale 

 

sprint (H) 

3

feb

18:05

tidskvalifikation

fri teknik

 

 

20:25

kvartfinaler

30 skiløbere i 5 heat

 

 

21:05

semifinaler

 

 

 

21:34

finale

 

10 km (D)

4

feb

15:30

 

klassisk teknik

15 km (H)

5

feb

15:00

 

klassisk teknik

stafet 4 x 5 km (D)

6

feb

18:30

 

 

stafet 4 x 10 km (H)

7

feb

15:15

 

 

sprintstafet (D)

8

feb

17:00

semifinaler

klassisk teknik

 

 

19:00

finale

10 par

sprintstafet (H)

8

feb

17:50

semifinaler

klassisk teknik

 

 

19:30

finale

10 par

50 km (H)

9

feb

14:00

 

fri teknik (samlet start)

30 km (D)

10

feb

15:15

 

fri teknik (samlet start)

Nordisk kombineret

nordiskkomb Kuyangshu

 3 konkurrencer

 x konkurrencedage

 55 skiløbere (kun herrer)


individuelt, normal bakke

ca 48 deltagere

1

feb

:

skihop

normal bakke

 

 

:

langrend

10 km med jagtstart

individuelt, stor bakke

ca 48 deltagere

2

feb

:

skihop

stor bakke

 

 

:

langrend

10 km med jagtstart

hold

10 hold

3

feb

:

skihop

stor bakke

 

 

:

langrend

stafet 4 x 5 km med jagtstart

Short track (kortbaneløb)

kortbane Hovedstadshallen

 9 konkurrencer

 x konkurrencedage

 112 kortbaneløbere (56 herrer og 56 damer)


500 m (H)

32 deltagere

 

feb

:

1. runde

8 heat (4 delt. pr heat)

 

feb

:

kvartfinaler

 

 

 

:

semifinaler

 

 

 

:

finaler

A og B-finale

1000 m (H)

32 deltagere

 

feb

:

1. runde

8 heat (4 delt. pr heat)

 

feb

:

kvartfinaler

 

 

 

:

semifinaler

 

 

 

:

finaler

A og B-finale

1500 m (H)

36 deltagere

 

feb

:

1. runde

6 heat (6 delt. pr heat)

 

 

:

semifinaler

3 heat

 

 

:

finaler

A og B-finale

5000 m stafet (H)

8 hold

 

feb

:

semifinaler

 

 

feb

:

B-finale

 

 

 

:

A-finale

 

500 m (D)

32 deltagere

 

feb

:

1. runde

8 heat (4 delt. pr heat)

 

feb

:

kvartfinaler

 

 

 

:

semifinaler

 

 

 

:

finaler

A og B-finale

1000 m (D)

32 deltagere

 

feb

:

1. runde

8 heat (4 delt. pr heat)

 

feb

:

kvartfinaler

 

 

 

:

semifinaler

 

 

 

:

finaler

A og B-finale

1500 m (D)

36 deltagere

 

feb

:

1. runde

6 heat (6 delt. pr heat)

 

 

:

semifinaler

3 heat

 

 

:

finaler

A og B-finale

3000 m stafet (D)

8 hold

 

feb

:

semifinaler

 

 

feb

:

B-finale

 

 

 

:

A-finale

 

2000 m stafet (mix)

12 hold

 

feb

:

1. runde

 

 

feb

:

semifinaler

 

 

feb

:

B-finale

 

 

 

:

A-finale

 

Skeleton

skeleton Xiaohaituo, Yanqing

 2 konkurrencer

 x konkurrencedage

 50 deltagere (25 herrer og 25 damer)


herrer

25 deltagere

1

feb

:

1. gennemløb

 

 

 

:

2. gennemløb

 

2

feb

:

3. gennemløb

 

 


:

4. gennemløb

kun for de 20 bedste

damer

25 deltagere

2

feb

:

1. gennemløb

 

 

 

:

2. gennemløb

 

3

feb

:

3. gennemløb

 

 

 

:

4. gennemløb

kun for de 20 bedste

Skihop

skihop Kuyangshu

 5 konkurrencer

 x konkurrencedage

 105 skihoppere (65 herrer og 40 damer)


normal bakke (H)

ca 57 skihoppere

1

feb

:

kvalifikation

50 til finale

2

feb

:

finale, 1. hop

30 til 2. hop

 

 

:

finale, 2. hop

 

normal bakke (D)

40 skihoppere

3

feb

:

1. hop

30 til 2. hop

 

 

:

2. hop

 

stor bakke (H)

ca 57 skihoppere

4

feb

:

kvalifikation

50 til finale

5

feb

:

finale, 1. hop

30 til 2. hop

 

 

:

finale, 2. hop

 

hold, stor bakke (H)

12 hold

6

feb

:

1. runde

8 hold til 2. runde

 

 

:

2. runde

 

hold, normal bakke (mix)

x hold

 

feb

:

1. runde

8 hold til 2. runde

 

 

:

2. runde

 

Skiskydning

skiskydning Kuyangshu

 11 konkurrencer

 x konkurrencedage

 210 skiskytter (105 herrer og 195 damer)


7,5 km sprint (D)

max 92 skiskytter

1

feb

:

 

 

10 km sprint (H)

max 92 skiskytter

2

feb

:

 

 

10 km jagtstart (D)

max 92 skiskytter

1

feb

:

kvalifikation

7,5 km sprint

3

feb

:

10 km jagtstart

(60 skiskytter)

12,5 km jagtstart (H)

max 92 skiskytter

1

feb

:

kvalifikation

10 km spint

3

feb

:

12,5 km jagtstart

(60 skiskytter)

15 km individuelt (D)

max 92 skiskytter

4

feb

:

 

 

20 km individuelt (H)

max 92 skiskytter

5

feb

:

 

 

12,5 km fællesstart (D)

30 skiskytter

6

feb

:

 

 

15 km fællesstart (H)

30 skiskytter

7

feb

:

 

 

mix-stafet

x hold

8

feb

:

 

2 x 6 km (D) + 2 x 7,5 km (H)

4 x 6 km stafet (D)

max 20 hold

9

feb

:

 

 

4 x 7,5 km stafet (H)

max 20 hold

10

feb

:

 

 

Snowboard

snowboard Genting Snow Park, Zhangjiakou og Beijing Shougang (big air)

 11 konkurrencer

 x konkurrencedage

 238 snowboardere (119 herrer og 119 damer)


snowboard slopestyle (H)

30 deltagere

1

feb

:

kvalifikation heat 1

1. gennemløb

 

 

:

kvalifikation heat 1

2. gennemløb - 6 til finale

 

 

:

kvalifikation heat 2

1. gennemløb

 

 

:

kvalifikation heat 2

2. gennemløb - 6 til finale

2

feb

:

finale

1. gennemløb

 

 

:

finale

2. gennemløb

 

 

:

finale

3. gennemløb

snowboard slopestyle (D)

30 deltagere

2

feb

:

kvalifikation

1. gennemløb

 

 

:

kvalifikation

2. gennemløb - 12 til finale

3

feb

:

finale

1. gennemløb

 

 

:

finale

2. gennemløb

 

 

:

finale

3. gennemløb

snowboard halfpipe (D)

25 deltagere

3

feb

:

kvalifikation

1. gennemløb

 

 

:

kvalifikation

2. gennemløb - 12 til finale

4

feb

:

finale

1. gennemløb

 

 

:

finale

2. gennemløb

 

 

:

finale

3. gennemløb

snowboard halfpipe (H)

25 deltagere

4

feb

:

kvalifikation

1. gennemløb

 

 

:

kvalifikation

2. gennemløb - 12 til finale

5

feb

:

finale

1. gennemløb

 

 

:

finale

2. gennemløb

 

 

:

finale

3. gennemløb

snowboard cross (H)

32 deltagere

6

feb

:

tidskvalifikation

 

 

 

:

1/8-finaler

 

 

 

:

kvartfinaler

4 heat a 6 delt.

 

 

:

semifinaler

2 heat a 6 delt

 

 

:

B-finale

plads 7 - 12

 

 

:

finale

 

snowboard cross (D)

32 deltagere

7

feb

:

tidskvalifikation

 

 

 

:

1/8.finaler

 

 

 

:

kvartfinaler

4 heat a 6 delt.

 

 

:

semifinaler

2 heat a 6 delt.

 

 

:

B-finale

plads 7 - 12

 

 

:

finale


big air (D)

30 deltagere

8

feb

:

kvalifikation

1. gennemløb

 

 

:

kvalifikation

2. gennemløb - 12 til finale

11

feb

:

finale

1. gennemløb

 

 

:

finale

2. gennemløb

 

 

:

finale

3. gennemløb

big air (H)

30 deltagere

9

feb

:

kvalifikation heat 1

1. gennemløb

 

 

:

kvalifikation heat 1

2. gennemløb - 6 til finale

 

 

:

kvalifikation heat 2

1. gennemløb

 

 

:

kvalifikation heat 2

2. gennemløb - 6 til finale

12

feb

:

finale

1. gennemløb

 

 

:

finale

2. gennemløb

 

 

:

finale

3. gennemløb

parallel-storslalom (D)

32 deltagere

10

feb

:

kvalifikation

16 heat

 

 

:

eliminering

16 heat

12

feb

:

1/8-finaler

  

 

 

:

kvartfinaler

  

 

 

:

semifinaler

 

 

 

:

finaler

 

parallel-storslalom (H)

32 deltagere

10

feb

:

kvalifikation

16 heat

 

 

:

eliminering

16 heat

12

feb

:

1/8-finaler

  

 


:

kvartfinaler

  

 


:

semifinaler

 

 


:

finaler

 

snowboard cross, stafet (mix)

x par 

7

feb

:

tidskvalifikation

 

 

 

:

kvartfinaler

4 heat a 6 par

 

 

:

semifinaler

2 heat a 6 par

 

 

:

B-finale

plads 7 - 12

 

 

:

finale


Speedskating (hurtigløb på skøjter)

hurtigloeb Den Nationale Speedskatingshal

 14 konkurrencer

 x konkurrencedage

 166 speedskatere (83 herrer og 30 damer)


3000 m (D)

20 speedskatere

 

feb

:

 

 

5000 m (H)

20 speedskatere

 

feb

:

 

 

1500 m (D)

30 speedskatere

 

feb

:

 

 

1500 m (H)

30 speedskatere

 

feb

:

 

 

1000 m (D)

30 speedskatere

 

feb

:

 

 

10.000 m (H)

12 speedskatere

 

feb

:

 

 

5000 m (D)

12 speedskatere

 

feb

:

 

 

500 m (D)

30 speedskatere

 

feb

:

 

 

500 m (H)

30 speedskatere

 

feb

:

 

 

holdforfølgelsesløb (D)

8 hold - distancen er seks runder

 

feb

:

kvartfinaler

de fire hurtigste tider til semifinalerne

 

feb

:

semifinaler

 

 

 

:

kamp om 7.-8. pl.

 

 

 

:

kamp om 5.-6. pl.

 

 

 

:

kamp om 3.-4. pl.

 

 

 

:

finale

 

holdforfølgelsesløb (H)

8 hold - distancen er otte runder

 

feb

:

kvartfinaler

de fire hurtigste tider til semifinalerne

 

feb

:

semifinaler

 

 

 

:

kamp om 7.-8. pl.

 

 

 

:

kamp om 5.-6. pl.

 

 

 

:

kamp om 3.-4. pl.

 

 

 

:

finale

 

1000 m (H)

30 speedskatere

 

feb

:

 

 

massestart (D)

max 30 speedskatere - distancen er 16 runder

 

feb

:

semifinaler

 

 

 

:

finale

 

massestart (H)

max 30 speedskatere - distancen er 16 runder

 

feb

:

semifinaler

 

 

 

:

finale

 

Alle tider er angivet i lokal tid. Dansk tid trækkes syv timer fra.

siden er lavet af Morten Jensen, november 2020