Således var vejen til deltagelse i basketball ved OL 2000 i Sydney.

Herrer

12 hold

A) 1 hold - værtsnationen

B) 1 hold - VM 1998

C1) 1 hold - Afrika

C2) 2 hold - Amerika

C3) 1 hold - Asien

C4) 5 hold - Europa

C5) 1 hold - Oceanien


VM-placeringerne 2-6 afgjorde hvilke verdensdele, der skulle have mere end en deltager. Oceanien kunne dog ikke komme i betragtning.


A) Værtsnationen

AUS

Australien til OL.


B) VM 1998

Deltagende nationer (16)

1 hold vært: GRE

1 hold OL 1996: USA

5 hold EM 1997: SCG, ITA, RUS, ESP, LTU

4 hold Amerika M 1997: PUR, BRA, ARG, CAN

2 hold Asien M 1997: KOR, JPN

2 hold Afrika M 1997: SEN, NGR

1 hold Oceanien M 1997: AUS


VM 1998

29. jul - 9. aug 1998 (GRE)

gruppe A

1. GRE 6 p - 2. ITA 5 p - 3. CAN 4 p

4. SEN 3 p

gruppe B

1. SCG 6 p - 2. RUS 5 p - 3. PUR 4 p

4. JPN 3 p

gruppe C

1. LTU 6 p - 2. USA 5 p - 3. BRA 4 p

4. KOR 3 p

gruppe D

1. ESP 6 p - 2. ARG 5 p - 3. AUS 4 p

4. NGR 3 p

mellemrunde, gr E

1. SCG 9 p - 2. RUS 9 p - 3. GRE 8 p

4. ITA 8 p - 5. PUR 6 p - 6. CAN 5 p

mellemrunde, gr F

1. USA 9 p - 2. ESP 9 p - 3. LTU 8 p

4. ARG 7 p - 4. AUS 7 p - 6. BRA 5 p

kvartfinaler

RUS - LTU 82 - 67

USA - ITA 80 - 77

SCG - ARG 70 - 62

GRE - ESP 69 - 62

semifinaler

5/8 ITA - LTU 76 - 71

5/8 ESP - ARG 77 - 64

1/4 RUS - USA 66 - 64

1/4 SCG - GRE 78 - 73

finaler

5/6 ESP - ITA 64 - 61

3/4 USA - GRE 84 - 61

1/2 SCG - RUS 64 - 62

Serbien & Montenegro til OL.

Europa optjente fire ekstra nationspladser - Amerika en nationsplads.


C1) Afrika

Afrika M 1999

29. jul - 6. aug 1999 (ANG)

gruppe A

1. EGY 10 p - 2. MLI 8 p - 3. ALG 8 p

4. SEN 7 p - 5. CPV 7 p - 6. MAR 5 p

gruppe B

1. ANG 10 p - 2. NGR 9 p - 3. TUN 8 p

4. CIV 7 p - 5. MOZ 6 p - 6. RSA 5 p

semifinaler

NGR - EGY 69 - 54

ANG - MLI 77 - 69

finale

ANG - NGR 79 - 72

Angola til OL.


C2) Amerika

Amerika M 1999 - kvalifikation

Nordamerika (2 hold)

CAN, USA (uden kamp)


Centrobasket 1999 (4 hold)

4. - 9. maj 1999 (CUB)

1. CUB - 2. PUR - 3. DOM - 4. PAN

5. MEX - 6. ISV - 7. BIZ - 8. CRC


Sydamerika M 1999 (4 hold)

14. - 20. jun 1999 (ARG)

1. BRA - 2. ARG - 3. VEN

4. URU - 5. PAR - 6. ECU

7. CHI - 8. PER - 9. COL - 10. BOL


Amerika M 1999

14. - 25. jul 1999 (PUR)

gruppe A

1. USA 8 p - 2. CAN 7 p

3. ARG 6 p - 4. URU 5 p - 5. CUB 4 p

gruppe B

1. PUR 8 p - 2. VEN 7 p

3. BRA 6 p - 4. DOM 5 p - 5. PAN 4 p

mellemrunde

1. USA 16 p - 2. CAN 14 p

3. PUR 14 p - 4. ARG 14 p - 5. VEN 12 p

6. BRA 11 p - 7. DOM 10 p - 8. URU 9 p

semfinaler

USA - ARG 88 - 59

CAN - PUR 83 - 71

finale

USA - CAN 92 - 66

USA og Canada til OL.


C3) Asien

Asien M 1999 - kvalifikation

direkte kvalificeret (6 hold)

JPN (vært)

KOR, CHN, KSA, UAE, TPE (Asien M 1997)


Vestasien M 1999 (2 hold)

1. SYR - 2. LIB - 3. JOR


Golfen (2 hold)

KUW, BRN


Mellemasien (2 hold)

KAZ, UZB


Sydøstasien M 1998 (2 hold)

25. - 31. mar 1998 (PHI)

1. PHI - 2. THA - 3. MAS ......


Østasien (2 hold)

HKG, PRK


Asien M 1999

28. aug - 5. sep 1999 (JPN)

KAZ og PRK trak sig - MAS trådte til.

gruppe A

1. LIB 6 p - 2. KOR 5 p

3. UAE 4 p - 4. PHI 3 p

gruppe B

1. JPN 6 p - 2. KUW 5 p

3. THA 4 p - 4. HKG 3 p

gruppe C

1. CHN 4 p - 2. SYR 3 p - 3. MAS 2 p

gruppe D

1. TPE 6 p - 2. KSA 5 p

3. UZB 4 p - 4. BRN 3 p

mellemrunde, gr I

1. CHN 6 p - 2. KSA 5 p

3. KUW 4 p - 4. LIB 3 p

mellemrunde, gr II

1. KOR 6 p - 2. TPE 5 p

3. JPN 4 p - 4. SYR 3 p

semifinaler

CHN - TPE 105 - 51

KOR - KSA 85 - 59

finale

CHN - KOR 63 - 45

Kina til OL.


C4) Europa

EM 1999 - kvalifikation

direkte kvalificeret

FRA (vært) og SCG (EM 1997)


1. indledende kvalifikation

22. - 26. maj 1996 (ISL)

Nr 1-2 til EM-kvalifikation - nr 3-5 til 2. indl. kvalifikation.

1. DEN 9 p DEN - 2. ISL 8 p ISL

3. CYP 8 p - 4. IRL 8 p - 5. LUX 6 p

6. ALB 6 p


2. indledende kvalifikation

23. - 25. maj 1997

Nr 1-2 fra hver gruppe til EM-kvalifikation.

gruppe A (CYP)

1. CZE 6 p - 2. GEO 5 p

3. AUT 4 p - 4. CYP 3 p

gruppe B (IRL)

1. NED 6 p - 2. BEL 5 p

3. IRL 4 p - 4. NOR 3 p NOR

gruppe C (SVK)

1. SVK 6 p - 2. ENG 5 p

3. SUI 4 p - 4. LUX 3 p

gruppe D (ROU)

1. POR 5 p - 2. ROU 5 p

3. FIN 5 p FIN - 4. WAL 3 p


EM-kvalifikation

26. nov 1997 - 28. feb 1999

Nr 1-2 fra hver gruppe - samt fire tre'ere - til EM.

gruppe A

1. SLO 19 p

2. GRE 17 p

3. GER 17 p

4. BUL 13 p - 5. SVK 12 p - 6. BEL 12 p

gruppe B

1. RUS 19 p

2. MKD 18 p

3. HUN 16 p

4. POL 14 p - 5. POR 13 p - 6. ROU 10 p

gruppe C

1. ESP 20 p

2. ISR 17 p

3. UKR 15 p

4. ENG 14 p - 5. BLR 13 p - 6. DEN 11 p DEN

gruppe D

1. BIH 19 p

2. LTU 18 p

3. CRO 17 p

4. EST 13 p - 5. NED 13 p - 6. ISL 10 p ISL

gruppe E

1. ITA 18 p

2. TUR 18 p

3. CZE 16 p

4. SWE 15 p SWE - 5. LAT 13 p - 6. GEO 10 p


EM 1999

21. jun - 3. jul 1999 (FRA)

gruppe A

1. SCG 6 p - 2. FRA 5 p - 3. ISR 4 p

4. MKD 3 p

gruppe B

1. RUS 5 p - 2. ESP 5 p - 3. SLO 5 p

4. HUN 3 p

gruppe C

1. TUR 5 p - 2. ITA 5 p - 3. CRO 5 p

4. BIH 3 p

gruppe D

1. CZE 5 p - 2. GER 5 p - 3. LTU 5 p

4. GRE 3 p

mellemrunde, gr. E

1. SCG 11 p - 2. FRA 11 p - 3. RUS 10 p

4. ESP 9 p - 5. ISR 8 p - 6. SLO 8 p

mellemrunde, gr. F

1. LTU 11 p - 2. ITA 10 p - 3. TUR 10 p

4. GER 9 p - 5. CRO 9 p - 6. CRO 8 p

kvartfinaler

ITA - RUS 102 - 79

SCG - GER 78 - 68

FRA - TUR 66 - 63

ESP - LTU 74 - 72

semifinaler

5/8 RUS - GER 74 - 70

5/8 LTU - TUR 80 - 56

1/4 ESP - FRA 70 - 63

1/4 ITA - SCG 71 - 62

finaler

5/6 LTU - RUS 103 - 72

3/4 SCG - FRA 74 - 62

1/2 ITA - ESP 64 - 56 

Italien, Spanien, Frankrig, Litauen og Rusland til OL.


C5) Oceanien

Oceanien M 1999

2. okt 1999 (NZL)

NZL - GUM 125 - 43

New Zealand til OL.


Damer

12 hold

A) 1 hold - værtsnationen

B) 1 hold - VM 1998

C1) 1 hold - Afrika

C2) 3 hold - Amerika

C3) 1 hold - Asien

C4) 4 hold - Europa

C5) 1 hold - Oceanien


VM-placeringerne 2-6 afgjorde hvilke verdensdele, der skulle have mere end en deltager. Oceanien kunne dog ikke komme i betragtning.


A) Værtsnationen

AUS

Australien til OL.


B) VM 1998

Deltagende nationer (16)

1 hold vært: GER

1 hold OL 1996: USA

5 hold EM 1997: LTU, SVK, HUN, ESP, RUS

3 hold Amerika M 1997: BRA, CUB, ARG

3 hold Asien M 1997: KOR, JPN, CHN

2 hold Afrika M 1997: SEN, COD

1 hold Oceanien M 1997: AUS


VM 1998

26. maj - 7. jun 1998 (GER)

gruppe A

1. RUS 6 p - 2. ESP 5 p - 3. CHN 4 p

4. ARG 3 p

gruppe B

1. USA 6 p - 2. JPN 5 p - 3. LTU 4 p

4. SEN 3 p

gruppe C

1. AUS 6 p - 2. CUB 5 p - 3. GER 4 p

4. COD 3 p

gruppe D

1. BRA 6 p - 2. SVK 5 p - 3. HUN 4 p

4. KOR 3 p

mellemrunde, gr E

1. USA 10 p - 2. RUS 9 p - 3. LTU 7 p

4. ESP 7 p - 5.CHN 6 p - 6. JPN 6 p

mellemrunde, gr F

1. AUS 10 p - 2. BRA 9 p - 3. CUB 8 p

4. SVK 7 p - 4. GER 6 p - 6. HUN 5 p

kvartfinaler

RUS - CUB 85 - 78

AUS - ESP 87 - 54

BRA - LTU 72 - 70

USA - SVK 89 - 62

semifinaler

5/8 ESP - CUB 80 - 63

5/8 LTU - SVK  66 - 58

1/4 RUS - AUS 82 - 76

1/4 USA - BRA 93 - 79

finaler

7/8 CUB - SVK 83 - 81

5/6 ESP - LTU 70 - 59

3/4 AUS - BRA 72 - 67

1/2 USA - RUS 71 - 65

USA til OL.

Europa optjente tre ekstra nationspladser - Amerika to nationspladser.


C1) Afrika

De Afrikanske Lege 1999

11. - 18. sep 1999 (RSA)

1. SEN 10 p

2. COD 9 p

3. NGR 7 p

4. TUN 7 p

5. MOZ 7 p 

6. RSA 5 p

- KEN ej start

Senegal til OL.


C2) Amerika

Amerika M 1999 - kvalifikation

Nordamerika (2 hold)

CAN, USA (uden kamp)


Centrobasket 1999 (3 hold)

4. - 9. maj 1999 (CUB)

1. CUB - 2. DOM - 3. MEX

4. PUR - 5. BAH - 6. GUA


Sydamerika M 1999 (3 hold)

29. apr - 3. maj 1999 (BRA)

1. BRA 10 p - 2. ARG 9 p - 3. VEN 8 p

4. CHI 7 p - 5. BOL 6 p - 6. ECU 5 p


USA trak sig, da de allerede var kvalificeret til OL. I stedet kom Puerto Rico med.

 

Amerika M 1999

12. - 17. maj 1999 (CUB)

gruppe A

1. CUB 6 p - 2. MEX 5 p

3. ARG 4 p - 4. DOM 3 p

gruppe B

1. BRA 6 p - 2. CAN 5 p

3. PUR 4 p - 4. VEN 3 p

semifinaler

CUB - CAN 80 - 60

BRA - MEX 76 - 43

finaler

3/4 CAN - MEX 80 - 37

1/2 CUB - BRA 90 - 87

Cuba, Brasilien og Canada til OL.


C3) Asien

Asien M 1997 / level II

27. apr - 5. maj 1997 (THA)

gruppe A

1. KAZ 6 p - 2. IND 5 p

3. INA 4 p - 4. SIN 3 p

gruppe B

1. MAS 6 p - 2. HKG 5 p

3. SRI 4 p - 4. MAC 3 p

finale

KAZ - MAS 62 - 45

Kasakhstan rykker op i level I 1999, hvor de erstatter Kirgisistan.


Asien M 1999 / level I

2. - 9. maj 1999 (JPN)

gruppespil

1. JPN 7 p - 2. KOR 7 p - 3. CHN 7 p

4. TPE 5 p - 5. THA 4 p - KAZ trak sig

semifinaler

JPN - TPE 83 - 74

KOR - CHN 70 - 69

finale

KOR - JPN 68 - 65

Sydkorea til OL.


C4) Europa

EM 1999 - kvalifikation

direkte kvalificeret

POL (vært)

LTU, SVK (EM 1997)


indledende kvalifikation

21. - 25. maj 1997

Nr 1-2 fra hver gruppe til EM-kvalifikation.

gruppe A (AUT)

1. BUL 8 p - 2. ROU 7 p

3. TUR 6 p - 4. GEO 5 p - 5. AUT 4 p

gruppe B (SLO)

1. FRA 8 p - 2. LAT 7 p

3. BEL 6 p - 4. SLO 5 p - 5. ENG 4 p

gruppe C (FIN)

1. GRE 7 p - 2. BLR 7 p

3. SWE 6 p SWE - 4. FIN 6 p FIN 

5. NOR 4 p BOR

gruppe D (POR)

1. CRO 10 p - 2. ISR 8 p

3. NED 8 p - 4. POR 8 p

5. SUI 6 p - 6. IRL 5 p


EM-kvalifikation

13. - 16 maj 1998

Nr 1-3 fra hver gruppe til EM.

gruppe A (CZE)

1. CZE 10 p

2. BIH 8 p

3. GER 8 p

4. BLR 7 p - 5. BUL 6 p - 6. UKR 6 p

gruppe B (ISR)

1. RUS 10 p

2. FRA 9 p

3. SCG 7 p

4. HUN 7 p - 5. ROU 6 p - 6. ISR 6 p

gruppe C (CRO)

1. CRO 9 p

2. LAT 8 p

3. ITA 8 p

4. ESP 8 p - 5. GRE 6 p - 6. MDA 6 p


EM 1999

28. maj - 5. jun 1999 (POL)

gruppe A

1. RUS 10 p - 2. FRA 9 p - 3. CRO 7 p

4. SVK 7 p - 5. GER 6 p - 6. LAT 6 p

gruppe B

1. LTU 9 p - 2. POL 8 p - 3. SCG 8 p

4. CZE 8 p - 5. ITA 7 p - 6. BIH 5 p

kvartfinaler

POL - CRO 72 - 51

RUS - CZE 61 - 51

FRA - SCG 64 - 58

SVK - LTU 69 - 63

semifinaler

POL - RUS 66 - 61

FRA - SVK 66 - 39

finaler

3/4 RUS - SVK 78 - 49

1/2 POL - FRA 59 - 56

Polen, Frankrig, Rusland og Slovakiet til OL.


C5) Oceanien

Oceanien M 1999

30. sep - 2. okt 1999 (NZL)

NZL (uden kamp)

New Zealand til OL.


siden er lavet af Morten Jensen april 2012 - senest opdateret 26. august 2017