Således var vejen til deltagelse i basketball ved OL 2012 i London.

Herrer

12 hold

A) 1 hold - værtsnationen

B) 1 hold - VM 2010

C1) 1 hold - Afrika

C2) 2 hold - Amerika

C3) 1 hold - Asien

C4) 2 hold - Europa

C5) 1 hold - Oceanien

D) 3 hold - olympisk kvalifikation


A) Værtsnationen

GBR 

Oprindeligt var værtsnationen ikke garanteret en af de 12 pladser. Årsagen var at Storbritannien så sent som i 2006 ikke havde noget basketball-landshold, men var delt op på England, Skotland og Wales.

Men den 13. marts 2011 tildelte FIBA værtsnationen en plads, da de skønnede, at der var opbygget et hold, som kunne begå sig ved OL-slutrunden.


Storbritannien til OL.


B) VM 2010

Deltagende nationer (24)

1 hold vært: TUR

1 hold OL 2008: USA

6 hold EM 2009: ESP, SRB, GRE, SLO, FRA, CRO

4 hold Amerika M 2009: BRA, PUR, ARG, CAN

3 hold Asien M 2009: IRI, CHN, JOR

3 hold Afrika M 2009: ANG, CIV, TUN

2 hold Oceanien M 2009: NZL, AUS

4 wildcard: RUS, GER, LTU, LIB


VM 2010

28. aug - 12. sep 2010 (TUR)

gruppe A

1. SRB 9 p - 2. ARG 9 p - 3. AUS 8 p

4. ANG 7 p - 5. GER 7 p - 6. JOR 5 p

gruppe B

1. USA 10 p - 2. SLO 9 p - 3. BRA 8 p

4. CRO 7 p - 5. IRI 6 p - 6. TUN 5 p

gruppe C

1. TUR 10 p - 2. RUS 9 p - 3. GRE 8 p

4. CHN 6 p - 5. PUR 6 p - 6. CIV 6 p

gruppe D

1. LTU 10 p - 2. ESP 8 p - 3. NZL 8 p

4. FRA 8 p - 5. LIB 6 p - 6. CAN 5 p

1/8-finaler

SRB - CRO 73 - 72

ESP - GRE 80 - 72

TUR - FRA 95 - 77

SLO - AUS 87 - 58

USA - ANG 121 - 66

RUS - NZL 78 - 56

LTU - CHN 78 - 67

ARG - BRA 93 - 89

kvartfinaler

SRB - ESP 92 - 89

TUR - SLO 95 - 68

USA - RUS 89 - 79

LTU - ARG 104 - 85

semifinaler

TUR - SRB 83 - 82

USA - LTU 89 - 74

finale

USA - TUR 81- 64

USA til OL.


C1) Afrika

Afrika M 2011 - kvalifikation

direkte kvalificeret (5 hold)

MAD (vært 1)

ANG, CIV, TUNCMR (Afrika M 2009, nr 1-4)

1: oprindeligt var Elfenbenskysten udpeget som slutrundevært - men i april 2011 blev værtsskabet overdraget til Madagaskar.


kvalifikation - zone 1 (1 hold)

26. og 28. dec 2010 (MAR)

MAR - ALG

81 - 70

77 - 72


kvalifikation - zone 2 (2 hold)

11. - 18. aug 2010 (SEN)

1. SEN 12 p - 2. MLI 9 p

3. CPV 9 p - 4. GBS 6 p


kvalifikation - zone 3 (2 hold)

10. - 16. aug 2010 (TOG)

1. NGR 11 p - 2. CIV 10 p

3. TOG 9 p - 4. BEN 6 p


kvalifikation - zone 4 (2 hold)

26. og 27. dec 2010 (CAF)

CAF - CHA

59 - 49

80 - 49


kvalifikation - zone 5 (1 hold)

7. - 12. feb 2011 (RWA)

1. RWA 8 p - 2. KEN 7 p

3. BDI 6 p - 4. UGA 5 p - 5. TAN 4 p


kvalifikation - zone 6 (1 hold)

9. - 15. jan 2011 (RSA)

1. MOZ 8 p - 2. RSA 7 p

3. ZIM 6 p - 4. ZAM 5 p - 5. MAW 4 p


kvalifikation - zone 7

ingen kvalifikation


wildcard (2 hold)

EGY (zone 5), RSA (zone 6)


Afrika M 2011

17. - 28. aug 2011 (MAD)

gruppe A

1. NGR 6 p - 2. MLI 5 p

3. MOZ 4 p - 4. MAD 3 p

gruppe B

1. SEN 6 p - 2. ANG 5 p

3. MAR 4 p - 4. CHA 3 p

gruppe C

1. CMR 6 p - 2. CIV 4 p

3. EGY 4 p - 4. RSA 4 p

gruppe D

1. TUN 6 p - 2. CAF 5 p

3. RWA 4 p - 4. TOG 3 p

1/8-finaler

NGR - CHA 84 - 46

CMR - TOG 85 - 52

CAF - EGY 71 - 66

ANG - MOZ 82 - 71

CIV - RWA 80 - 72

TUN - RSA 94 - 50

SEN - MAD 92 - 75

MAR - MLI 80 - 59

kvartfinaler

NGR - CAF 94 - 86

CIV - SEN 75 - 59

TUN - MAR 86 - 67

ANG - CMR 84 - 83

semifinaler

TUN - CIV 60 - 57

ANG - NGR 76 - 68

finaler

3/4 NGR - CIV 77 - 67

1/2 TUN - ANG 67 - 56

Tunesien til OL.

Angola og Nigeria til OL-kvalifikation.


C2) Amerika

Amerika M 2011 - kvalifikation

COCABA 2009 10. - 14. aug (MEX)

3 hold til Centrobasket 2010.

1. MEX - 2. BIZ - 3. PAN

4. CRC - 5. GUA - 6. NCA - 7. HON - 8. ESA


CBC 2009 30. jun - 4. jul (IVB)

4 hold til Centrobasket 2010.

1. JAM - 2. IVB - 3. CUB - 4. TRI

5. BAH - 6. BAR - 7. ANT - 8. BER


Centrobasket 2010

5. - 12. jul 2010 (DOM)

4 hold til Amerika M 2011.

1. PUR - 2. DOM - 3. PAN - 4. CUB

5. JAM - 6. MEX - 7. BIZ - 8. IVB - 9. ISV - 10. TRI


Sydamerika M 2010

26. - 31. jul 2010 (COL)

4 hold til Amerika M 2011.

1. BRA - 2. ARG - 3. URU - 4. VEN

5. PAR - 6. COL - 7. CHI - 8. ECU


Nordamerika

2 hold til Amerika M 2011.

CAN og USA


USA trak sig, da de havde kvalificeret sig til OL via VM 2010. De blev erstattet af Paraguay. 


Amerika M 2011

30. aug - 11. sep 2011 (ARG)

gruppe A

1. DOM 7 p - 2. BRA 7 p

3. VEN 6 p - 4. CAN 6 p - 5. CUB 4 p

gruppe B

1. ARG 8 p - 2. PUR 7 p

3. URU 6 p - 4. PAN 5 p - 5. PAR 4 p

mellemrunde

1. BRA 13 p - ARG 13 p

3. PUR 12 p - 4. DOM 11 p - 5. VEN 10 p

6. CAN 9 p - 7. URU 8 p - 8. PAN 8 p

semifinaler

BRA - DOM 83 - 76

ARG - PUR 81 - 79

finaler

3/4 DOM - PUR 103 - 89

1/2 ARG - BRA 80 - 75

Argentina og Brasilien til OL.

Dominikanske Republik, Puerto Rico, og Venezuela til OL-kvalifikation.


C3) Asien

Asien M 2011 - kvalifikation

Direkte kvalificeret (2 hold)

CHN (vært)

LIB (Stanković Cup 2010)


Østasien M 2011 (3 hold)

10. - 15. jun 2011 (CHN)

1. KOR - 2. JPN - 3. CHN

4. TPE - 5. HKG - 6. MGL


Sydøstasien M 2011 (3 hold)

23. - 26. jun 2011 (INA)

1. PHI - 2. INA - 3. MAS - 4. SIN


Mellemasien (2 hold)

Syd 13. - 15. jul 2011 (IND)

1. IND - 2. SRI

3. NEP - 4. BAN - 5. BHU

Nord 31. jul 2011 (UZB)

UZB - TKM 82 - 59


Golf M 2010 (3 hold)

27. sep - 3. okt 2010 (UAE)

1. QAT - 2. BRN - 3. UAE - 4. KSA


Vestasien (3 hold)

23. - 25. jun 2011 (IRQ)

1. IRI 6 p - 2. JOR 5 p - 3. SYR 4 p - 4. IRQ 3 p


Asien M 2011

15. - 25. sep 2011 (CHN)

gruppe A

1. KOR 6 p - 2. LIB 5 p - 3. MAS 4 p

4. IND 3 p

gruppe B

1. IRI 6 p - 2. TPE 5 p - 3. UZB 4 p

4. QAT 3 p

gruppe C

1. JPN 6 p - 2. JOR 5 p - 3. SYR 4 p

4. INA 3 p

gruppe D

1. CHN 6 p - 2. PHI 5 p - 3. UAE 4 p

4. BRN 3 p

mellemrunde, gr E

1. IRI 10 p - 2. KOR 9 p - 3. TPE 8 p

4. LIB 7 p - 5. MAS 6 p - 6. UZB 5 p

mellemrunde, gr F

1. CHN 10 p - 2. PHI 9 p - 3. JPN 8 p

4. JOR 7 p - 5. SYR 6 p - 6. UAE 5 p

kvartfinaler

JOR - IRI 88 - 84

KOR - JPN 86 - 67

PHI - TPE 95 - 78

CHN - LIB 68 - 48

semifinaler

JOR - PHI 75 - 61

CHN - KOR 56 - 43

finaler

3/4 KOR - PHI 70 - 68

1/2 CHN - JOR 70 - 69

Kina til OL.

Jordan og Sydkorea til OL-kvalifikation.


C4) Europa

Direkte kvalificeret til EM 2011

LTU (vært)

CRO, ESP, FRA, GER, GRE, RUS, SLO, SRB, TUR (deltagere i VM 2010)


EM 2011 - 1. kvalifikationsrunde

Division B 6. sep 2008 - 29. aug 2009

Gruppevinderne og den bedste toer til oprykningskampe.

gruppe A

1. MNE 16 p - 2. NED 13 p

3. AUT 12 p - 4. ISL 11 p ISL - 5. DEN 8 p DEN

gruppe B

1. BLR 15 p - 2. SUI 13 p

3. CYP 11 p - 4. ROU 11 p - 5. ALB 10 p

gruppe C

1. GEO 15 p - 2. SWE 15 p SWE

3. SVK 12 p - 4. IRL 10 p - 5. LUX 8 p


Oprykning til Division A 5. og 9. sep 2009

Vinderne rykker op i Division A.

SWE SWE - MNE

50 - 70

71 - 88

BLR - GEO

75 - 89

84 - 86

Montenegro og Georgien rykker op i Division A, hvor de erstatter Estland og Tjekkiet.


EM 2011 - 2. kvalifikationsrunde

Division A 2. - 29. aug 2010

Top 4 fra hver gruppe kvalificerer sig til EM 2011.

Øvrige tre hold til ekstra kvalifikation.

gruppe A

1. MNE 14 p - 2. ISR 13 p

3. ITA 13 p - 4. LAT 11 p

5. FIN 9 p FIN

gruppe B

1. GBR 14 p - 2. MKD 13 p

3. UKR 11 p - 4. BIH 11 p

5. HUN 11 p

gruppe C

1. BEL 14 p - 2. GEO 13 p

3. BUL 12 p - 4. POL 12 p

5. POR 9 p


EM 2011 - ekstra kvalifikation

9. - 24. aug 2011

Nr 1 og 2 kvalificerer sig til EM 2011.

1. FIN 8 p FIN - 2. POR 6 p - 3. HUN 4 p


EM 2011

31. aug - 18. sep 2011 (LTU)

gruppe A

1. ESP 9 p - 2. LTU 9 p - 3. TUR 8 p

4. GBR 7 p - 5. POL 7 p - 6. POR 5 p

gruppe B

1. FRA 10 p - 2. SRB 9 p - 3. GER 8 p

4. ISR 7 p - 5. ITA 6 p - 6. LAT 5 p

gruppe C

1. MKD 9 p - 2. GRE 9 p - 3. FIN 7 p FIN

4. CRO 7 p - 5. BIH 7 p - 6. MNE 6 p

gruppe D

1. RUS 10 p - 2. SLO 9 p - 3. GEO 7 p

4. BUL 7 p - 5. UKR 7 p - 6. BEL 5 p

mellemrunde, gr E

1. ESP 9 p - 2. FRA 9 p - 3. LTU 8 p

4. SRB 7 p - 5. GER 6 p - 6. TUR 6 p

mellemrunde, gr F

1. RUS 10 p - 2. MKD 9 p - 3. GRE 8 p

4. SLO 7 p - 5. FIN 6 p FIN - 6. GEO 5 p

kvartfinaler

ESP - SLO 86 - 64

MKD - LTU 76 - 65

FRA - GRE 64 - 56

RUS - SRB 77 - 67

semifinaler

5/8 LTU - SLO 80 - 77

5/8 GRE - SRB 87 - 77

1/4 ESP - MKD 92 - 80

1/4 FRA - RUS 79 - 71

finaler

5/6 LTU - GRE 73 - 69

3/4 RUS - MKD 72 - 68 

1/2 ESP - FRA 98 - 85

Spanien og Frankrig til OL.

Rusland, Makedonien, Litauen og Grækenland til OL-kvalifikation.


C5) Oceanien

Oceanien M 2011

7. - 11. sep 2011 (AUS)

AUS - NZL

91 - 78

81 - 64

92 - 68

Australien til OL.

New Zealand til OL-kvalifikation.


D) Olympisk kvalifikation

12 nationer fordelt på kontinenter: 

Afrika 2, Amerika 3, Asien 2, Europa 4 og Oceanien 1.


Olympisk kvalifikationsturnering

2. - 8. jul 2012 (VEN)

gruppe A

1. GRE 4 p

2. PUR 3 p

3. JOR 2 p

gruppe B

1. LTU 3 p

2. NGR 3 p

3. VEN 3 p

gruppe C

1. RUS 4 p

2. DOM 3 p

3. KOR 2 p

gruppe D

1. MKD 3 p

2. ANG 3 p

3. NZL 3 p

kvartfinaler

RUS - ANG 80 - 65

NGR - GRE 80 - 79

DOM - MKD 86 - 76

LTU - PUR 76 - 72

semifinaler

RUS - NGR 85 - 77

LTU - DOM 109 - 83

kamp om 3. pladsen

NGR - DOM 88 - 73

Rusland, Litauen og Nigeria til OL.


Damer

12 hold

A) 1 hold - værtsnationen

B) 1 hold - VM 2010

C1) 1 hold - Afrika

C2) 1 hold - Amerika

C3) 1 hold - Asien

C4) 1 hold - Europa

C5) 1 hold - Oceanien

D) 5 hold - olympisk kvalifikation


A) Værtsnationen

GBR

Oprindeligt var værtsnationen ikke garanteret en af de 12 pladser. Årsagen var at Storbritannien så sent som i 2006 ikke havde noget basketball-landshold, men var delt op på England, Skotland og Wales.

Men den 13. marts 2011 tildelte FIBA værtsnationen en plads, da de skønnede, at der var opbygget et hold, som kunne begå sig ved OL-slutrunden.


Storbritannien til OL.


B) VM 2010

Deltagende nationer (16)

1 hold vært: CZE

1 hold OL 2008: USA

5 hold EM 2009: FRA, RUS, ESP, BLR, GRE

3 hold Amerika M 2009: BRA, ARG, CAN

3 hold Asien M 2009: CHN, KOR, JPN

2 hold Afrika M 2009: SEN, MLI

1 hold Oceanien M 2009: AUS


VM 2010

23. sep - 3. okt 2010 (CZE)

gruppe A

1. AUS 6 p - 2. BLR 5 p - 3. CAN 4 p

4. CHN 3 p

gruppe B

1.USA 6 p - 2. FRA 5 p - 3. GRE 4 p

4. SEN 3 p

gruppe C

1. ESP 6 p - 2. KOR 5 p - 3. BRA 4 p

4. MLI 3 p

gruppe D

1. RUS 6 p - 2. CZE 5 p - 3. JPN 4 p

4. ARG 3 p

mellemrunde, gr E

1. USA 12 p - 2. AUS 11 p - 3. FRA 10 p

4. BLR 9 p - 5. GRE 8 p - 6. CAN 7 p

mellemrunde, gr F

1. RUS 12 p - 2. ESP 11 p - 3. CZE 10 p

4. KOR 9 p - 5. BRA 8 p - 6. JPN 7 p

kvartfinaler

USA - KOR 106 - 44

ESP - FRA 74 - 71

CZE - AUS 79 - 68

BLR - RUS 70 - 53

semifinaler

USA - ESP 106 - 70

CZE - BLR 81 - 77

finale

USA - CZE 89 - 69

USA til OL.


C1) Afrika

Afrika M 2011 - kvalifikation

direkte kvalificeret (5 hold)

MLI (vært)

SEN, ANG, CIV, NGR (Afrika M 2009, nr 1, 2, 4, 5)


kvalifikation - zone 1 (1 hold)

TUN


kvalifikation - zone 2 (1 hold)

25. og 27. mar 2011 (GUI)

MLI - GUI

 73 - 36

69 - 22

Guinea til slutrunden, da Mali er værtsnation.


kvalifikation - zone 3 (1 hold)

6. - 7. nov 2010 (CIV)

CIV - GHA

106 - 24

124 - 33

Ghana til slutrunden, da Elfenbenskysten allerede er kvalificeret.


kvalifikation - zone 4 (1 hold)

29. -30. maj 2010 (CMR)

CMR - COD

77 - 61

60 - 59


kvalifikation - zone 5 (1 hold)

7. - 12. feb 2011 (RWA)

1. RWA 10 p - 2. KEN 9 p - 3. BDI 8 p

4. UGA 7 p - 5. TAN 6 p - 6. ETH 5 p


kvalifikation - zone 6 (1 hold)

9. - 15. jan 2011 (RSA)

1. MOZ 12 p - 2. ZIM 10 p

3. RSA 8 p - 4. ZAM 6 p


kvalifikation - zone 7

ingen kvalifikation


wildcard (1 hold)

COD (zone 4)


Afrika M 2011

23. sep - 2. okt 2011 (MLI)

gruppe A

1. MLI 10 p - 2. MOZ 9 p - 3. CIV 7 p

4. COD 7 p - 5. TUN 7 p - 6. GHA 4 p

gruppe B

1. SEN 10 p - 2. ANG 9 p - 3. NGR 8 p

4. CMR 7 p - 5. RWA 6 p - 6. GUI 5 p

kvartfinaler

NGR - MOZ 77 - 49

SEN - COD 85 - 54

MLI - CMR 73 - 50

ANG - CIV 72 - 51

semifinaler

ANG - MLI 56 - 51

SEN - NGR 89 - 63

finaler

3/4 MLI - NGR 71 - 62

1/2 ANG - SEN 62 - 54

Angola til OL.

Senegal og Mali til OL-kvalifikation.


C2) Amerika

Amerika M 2011 - kvalifikation

direkte kvalificeret

CAN, USA (Nordamerika)

CUB


Centrobasket 2010

10. - 14. jul 2010 (PUR)

3 hold til Amerika M 2011.

1. PUR - 2. JAM - 3. MEX

4. TRI - 5. DOM - 6. ISV - 7. GUA - 8. VIN


Sydamerika M 2010

10. - 14. aug 2010 (CHI)

4 hold til Amerika M 2011.

1. BRA - 2. ARG - 3. COL - 4. PAR

5. CHI - 6. VEN - 7. URU


USA trak sig, da de havde kvalificeret sig til OL via VM 2010. De blev erstattet af Chile.


Amerika M 2011

24. sep - 1. okt 2011 (COL)

gruppe A

1. ARG 8 p - 2. CUB 7 p

3. PUR 6 p - 4. COL 5 p - 5. CHI 4 p

gruppe B

1. BRA 8 p - 2. CAN 7 p

3. MEX 5 p - 4. JAM 5 p - 5. PAR 5 p

semifinaler

ARG - CAN 61 - 59

BRA - CUB 66 - 53

finaler

3/4 CAN - CUB 59 - 46

1/2 BRA - ARG 74 - 33

Brasilien til OL.

Argentina, Canada og Cuba til OL-kvalifikation.


C3) Asien

Asien M 2009 / B-gruppen (7. - 12. pladsen)

17. - 23. sep 2009 (IND)

To hold til oprykningskampe mod to hold fra A-gruppen.

B-gruppen

1. MAS 9 p - 2. LBN 9 p - 3. KAZ 8 p

4. PHI 8 p - 5. UZB 6 p - 6. SRI 5 p

oprykningskampe til gruppe A

LBN - THA 83 - 53

IND - MAS 90 - 74

Libanon rykker op i A-gruppen, hvor de erstatter Thailand.


Asien M 2011 / A-gruppen (1. - 6. pladsen)

21. - 28. aug 2011 (JPN)

A-gruppen

1. KOR 10 p - 2. CHN 9 p - 3. JPN 8 p

4. TPE 7 p - 5. LBN 6 p - 6. IND 5 p

semifinaler

CHN - JPN 76 - 62

KOR - TPE 72 - 66

finaler

3/4 JPN - TPE 83 - 56

1/2 CHN - KOR 65 - 62

Kina til OL.

Sydkorea og Japan til OL-kvalifikation.


C4) Europa

Direkte kvalificeret til EM 2011

POL (vært)

FRA, RUS, ESP, BLR, GRE, CZE (kval. VM 2010)


EM 2011 - 1. kvalifikationsrunde

Division B 27. aug 2008 - 29. aug 2009

Top 2 fra hver gruppe til oprykningsspil.

gruppe A

1. MNE 20 p - 2. NED 17 p - 3. IRL 16 p

4. SLO 13 p - 5. ISL 12 p ISL - 6. SUI 12 p

gruppe B

1. SWE 12 p SWE - 2. POR 10 p

3. EST 8 p - 4. LUX 6 p


oprykning til Division A 5. og 9. sep 2009

Vinderne rykker op i Division A.

NED - SWE SWE

67 - 59

60 - 60

POR - MNE

53 - 61

59 - 64

Holland og Montenegro rykker op i Division A, hvor de erstatter Bosnien-Herzegovina.


EM 2011 - 2. kvalifikationsrunde

Division A 2. - 29. aug 2010

Top 2 fra hver gruppe til EM 2011.

Øvrige hold til ekstra kvalifikation.

gruppe A

1. LTU 14 p - 2. CRO 13 p

3. ITA 13 p - 4. BEL 10 p - 5. NED 10 p

gruppe B

1. ISR 10 p - 2. LAT 10 p

3. SRB 10 p - 4. ROU 6 p

gruppe C

1. TUR 15 p - 2. MNE 14 p

3. BUL 13 p - 4. HUN 10 p - 5. FIN 8 p FIN

gruppe D

1. GBR 10 p - 2. SVK 9 p

3. UKR 9 p - 4. GER 9 p


EM 2011 - ekstra kvalifikation

Et hold til EM 2011.

gruppe A 3. - 8. jun 2011 (HUN)

1. HUN 8 p - 2. BUL 6 p

3. NED 6 p - 4. UKR 5 p - 5. FIN 5 p FIN

gruppe B 3. - 8. jun 2011 (ITA)

1. GER 7 p - 2. ITA 7 p

3. SRB 6 p - 4. BEL 5 p - 5. ROU 5 p

finale 12. og 15. jun 2011

GER - HUN

59 - 53

67 - 56


EM 2011

18. jun - 3. jul 2011 (POL)

gruppe A

1. LTU 5 p - 2. RUS 5 p - 3. TUR 4 p

4. SVK 4 p

gruppe B

1. CZE 6 p - 2. BLR 5 p - 3. GBR 4 p

4. ISR 3 p

gruppe C

1. MNE 6 p - 2. ESP 5 p - 3. POL 4 p

4. GER 3 p

gruppe D

1. LAT 5 p - 2. FRA 5 p - 3. CRO 4 p

4. GRE 4 p

mellemrunde, gr E

1. CZE 9 p - 2. LTU 9 p - 3. RUS 8 p

4. TUR 7 p - 5. BLR 7 p - 6. GBR 5 p

mellemrunde, gr F

1. MNE 10 p - 2. LAT 8 p - 3. FRA 8 p

4. CRO 7 p - 5. ESP 7 p - 6. POL 5 p

kvartfinaler

RUS - LAT 83 - 72

CZE - CRO 79 - 63

TUR - MNE 56 - 44

FRA - LTU 66 - 58

semifinaler

5/8 CRO - LAT 84 - 75

5/8 MNE - LTU 68 - 59

1/4 RUS - CZE 85 - 53

1/4 TUR - FRA 68 - 62

finaler

5/6 CRO - MNE 73 - 59

3/4 FRA - CZE 63 - 56

1/2 RUS - TUR 59 - 42

Rusland til OL.

Tyrkiet, Frankrig, Tjekkiet og Kroatien til OL-kvalifikation.


C5) Oceanien

Oceanien M 2011

7. - 11. sep 2011 (AUS)

AUS - NZL

77 - 64

92 - 73

82 - 57

Australien til OL.

New Zealand til OL-kvalifikation.


D) Olympisk kvalifikation

12 nationer fordelt på kontinenter: 

Afrika 2, Amerika 3, Asien 2, Europa 4 og Oceanien 1.


Cuba og Senegal har trukket sig - erstattet af Puerto Rico og Mozambique.


Olympisk kvalifikationsturnering

25. jun - 1. jul 2012 (TUR)

gruppe A

1. TUR 4 p

2. JPN 3 p

3. PUR 2 p

gruppe B

1. CZE 4 p

2. ARG 3 p

3. NZL 2 p

gruppe C

1. CRO 4 p

2. KOR 3 p

3. MOZ 2 p

gruppe D

1. FRA 4 p

2. CAN 3 p

3. MLI 2 p

kvartfinaler

CRO - CAN 59 - 56

CZE - JPN 53 - 47

TUR - ARG 72 - 58

FRA - KOR 80 - 63

semifinaler om 5. pladsen

CAN - ARG 58 - 41

JPN - KOR 79 - 51

kamp om 5. pladsen

CAN - JPN 71 - 63

Kroatien, Tjekkiet, Tyrkiet, Frankrig og Canada til OL.


basketball


siden er lavet af Morten Jensen, december 2010 - senest opdateret 26. august 2017