Således er vejen til deltagelse i basketball ved OL 2020 i Tokyo.

Herrer

12 hold

A) 1 hold - værtsnationen

B) 7 hold - VM 2019

D) 4 hold - olympisk kvalifikation


A) Værtsnationen

JPN

Japan til OL.


B) VM 2019

VM 2019 - direkte kvalifikation (1 hold)

værtsnation: CHN


VM 2019 - kvalifikation, Afrika (5 hold)

kvalifikation til Division A - Afrika

direkte kvalificeret (1)

NGR (Afrika M 2015)

 

zone 1 (2)

16. - 18. mar (ALG) og 24. - 26. mar 2017 (TUN)

1. TUN 8 p - 2. MAR 6 p - 3. ALG 4 p

 

zone 2 (2)

17. - 19. mar (MLI) og 24. - 26. mar 2017 (SEN)

1. SEN 10 p - 2. MLI 9 p

3. GUI 9 p - 4. CPV 8 p

 

zone 3 (1)

16. - 18. mar (BEN) og 24. - 26. mar 2017 (CIV)

1. CIV 8 p - 2. BUR 5 p - 3. BEN 5 p

 

zone 4 (2)

gruppe 1

25. - 30. mar 2017 (CMR)

1. CMR 8 p - 2. CHA 6 p - 3. GAB 4 p

gruppe 2

19. og 20. mar 2017 (CAF)

1. COD 3 p - 2. CAF 3 p

 

zone 5 (2)

12 - 18. mar 2017 (EGY)

1. EGY - 2. UGA - 3. RWA - 4. BDI

5. SSD - 6. KEN - 7. SOM

 

zone 6/7 (3)

gruppe 1

25. - 30. mar 2017 (ZAM)

1. ANG 8 p - 2. RSA 5 p - 3. ZAM 5 p

gruppe 2

18. - 19. mar 2017 (ZIM)

1. MOZ 4 p - 2. ZIM 2 p

playoff

14. - 15. apr 2017 (RSA)

1. RSA 3 p - 2. ZIM 3 p

 

wildcard (2)

GUI, RWA

 

ekstra kvalifikation (1)

19. - 21. maj 2017 (MLI)

1. CAF 4 p - 2. CHA 3 p - 3. ZIM 2 p


Division A - Afrika

RSA har trukket sig - erstattet af CHA.

1. runde

24. nov 2017 - 1. jul 2018

gruppe A

1. TUN 12 p - 2. CMR 10 p

3. CHA 8 p - 4. GUI 6 p

gruppe B

1. NGR 12 p - RWA 9 p

3. MLI 8 p - 4. UGA 7 p

gruppe C

1. ANG 10 p - 2. EGY 9 p

3. MAR 9 p - 4. COD 8 p

gruppe D

1. SEN 11 p - 2. CAF 9 p

3. CIV 8 p - 4. MOZ 8 p

 

2. runde

13. sep 2018 - 25. feb 2019

gruppe E

(TUN, CMR, ANG, EGY, MAR, CHA)

gruppe F

(NGR, SEN, CAF, RWA, CIV, MLI)


VM 2019 - kvalifikation, Amerika (7 hold)

kvalifikation til Centrobasket 2016

Caribien M 2015 (3)

15. - 22. jun 2015 (IVB)

1. ISV - 2. BAH - 3. ANT

4. IVB - 5. SUR - 6. VIN

7. BAR - 8. BER - 9. CAY - 10. GUY

 

Centralamerika M 2015 (3)

16. - 20. sep 2015 (CRC)

1. PAN - 2. CRC - 3. NCA

4. MEX - 5. HON - 6. ESA - 7. GUA

   

kvalifikation til Division A - Amerika

Centrobasket 2016 (7)

19. - 25. jun 2016 (PAN)

1. PUR - 2. MEX - 3. DOM - 4. PAN

5. ISV - 6. CUB - 7. BAH

8. NCA - 9. CRC - 10. ANT

 

Sydamerika M 2016 (7)

26. jun - 2. jul 2016 (VEN)

1. VEN - 2. BRA - 3. URU - 4. ARG

5. COL - 6. PAR - 7. CHI

8. BOL - 9. ECU - 10. PER

 

direkte kvalificeret (2)

CAN, USA (Nordamerika)


Division A - Amerika

1. runde

23. nov 2017 - 2. jul 2018

gruppe A

1. ARG 11 p - 2. URU 10 p

3. PAN 9 p - 4. PAR 6 p

gruppe B

1. VEN 11 p - 2. BRA 11 p

3. CHI 7 p - 4. COL 7 p

gruppe C

1. USA 11 p - 2. PUR 10 p

3. MEX 9 p - 4. CUB 6 p

gruppe D

1. CAN 11 p - 2. DOM 10 p

3. ISV 8 p - 4. BAH 7 p


2. runde

13. sep 2018 - 25. feb 2019

gruppe E

(ARG, URU, PAN, USA, PUR, MEX)

gruppe F

(VEN, BRA, CAN, DON, ISV, CHI)


VM 2019 - kvalifikation, Asien / Oceanien (7 hold)

kvalifikation til Division A - Asien

direkte kvalificeret (3)

AUS, NZL (Oceanien)

LBN (værtsnation Asia Cup 2017)

 

Den Arabiske Halvø M 2016 (1)

1. - 5. sep 2016 (UAE)

1. QAT - 2. KSA - 3. UAE - 4. BRN - 5. OMA

 

Vestasien M 2017 (4)

29. jan - 2. feb 2017 (JOR)

1. LBN 10 p - 2. IRI 9 p - 3. JOR 8 p

4. IRQ 7 p - 5. SYR 6 p - 6. PLE 5 p

 

Sydøstasien M 2017 (1)

12. - 18. maj 2017 (PHI)

1. PHI 12 p - 2. INA 11 p

3. THA 10 p - 4. MAS 9 p

5. SGP 8 p - 6. VIE 7 p - 7. MYA 6 p

 

Sydasien M 2017 (1)

19. - 23. maj 2017 (MDV)

1. IND 8 p - 2. BAN 7 p

3. SRI 6 p - 4. NEP 5 p - 5. MDV 4 p

 

Centralasien (1)

1. jun 2017 (KAZ)

KAZ - KGZ 81 - 71

 

Østasien M 2017 (5)

3. - 7. jun 2017 (JPN)

1. TPE - 2. KOR - 3. JPN

4. CHN - 5. HKG - 6. MAC


Division A - Asien

1. runde

23. nov 2017 - 2. jul 2018

gruppe A

1. NZL 11 p - 2. KOR 10 p

3. CHN 9 p - 4. HKG 6 p

gruppe B

1. AUS 11 p - 2. PHI 10 p

3. JPN 8 p - 4. TPE 7 p

gruppe C

1. JOR 11 p - 2. LBN 11 p

3. SYR 8 p - 4. IND 6 p

gruppe D

1. IRI 11 p - 2. KAZ 9 p

3. QAT 8 p - 4. IRQ 8 p


2. runde

13. sep 2018 - 25. feb 2019

gruppe E

(JOR, LBN, NZL, KOR, CHN, SYR)

gruppe F

(AUS, IRI, PHI, KAZ, JPN, QAT)


VM 2019 - kvalifikation, Europa (12 hold)

kvalifikation til Division A - Europa

2. - 19. aug 2017

gruppe A

1. SWE 10 p SWE - 2. BIH 10 p

3. ARM 9 p - 4. SVK 7 p

gruppe B

1. NED 7 p - 2. AUT 7 p - 3. ALB 4 p

gruppe C

1. EST 7 p - 2. KOS 6 p - 3. MKD 5 p

gruppe D

1. BUL 8 p - 2. BLR 5 p - 3. POR 5 p 


Division A - Europa

1. runde

23. nov 2017 - 2. jul 2018

gruppe A

1. ESP 12 p - 2. MNE 9 p

3. SLO 8 p - 4. BLR 7 p

gruppe B

1. TUR 10 p - 2. LAT 10 p

3. UKR 9 p - 4. SWE 7 p SWE

gruppe C

1. LTU 12 p - 2. POL 9 p

3. HUN 9 p - 4. KOS 6 p

gruppe D

1. ITA 10 p - 2. NED 9 p

3. CRO 9 p - 4. ROU 8 p

gruppe E

1. FRA 12 p - 2. RUS 9 p

3. BIH 8 p - 4. BEL 7 p

gruppe F

1. CZE 11 p  - 2. FIN FIN 9 p

3. BUL 8 p - 4. ISL ISL 8 p

gruppe G

1. GER 12 p - 2. SRB 10 p

3. GEO 8 p - 4. AUT 6 p

gruppe H

1. GRE 12 p - 2. ISR 9 p

3. EST 8 p - 4. GBR 7 p


2. runde

13. sep 2018 - 25. feb 2019

gruppe I

(ESP, MNE, SLO, TUR, LAT, UKR)

gruppe J

(LTU, POL, HUN, ITA, NED, CRO)

gruppe K

(FRA, CZE, RUS, FIN, BUL, BIH)

gruppe L

(GER, GRE, SRB, ISR, GEO, EST)


VM 2019

31. aug - 15. sep 2019 (CHN)

32 nationer

1 nation fra Afrika til OL.

2 nationer fra Amerika til OL.

1 nation fra Asien til OL.

2 nationer fra Europa til OL.

1 nation fra Oceanien til OL.

16 nationer til OL-kvalifikation.


D) Olympisk kvalifikation

24 nationer i 4 kvalifikationsgrupper

16 hold - VM 2019

8 hold - udvælges af FIBA med følgende fordeling:

Afrika 2 - Amerika 2 - Asien/Oceanien 2 - Europa 2


OL-kvalifikation

23. - 28. jun 2020

24 nationer i fire grupper i fire nationer.

Fire nationer til OL.


Damer

12 hold

A) 1 hold - værtsnationen

B) 1 hold - VM 2018

C1) 1 hold - Afrika

C2) 1 hold - Amerika

C3) 2 hold - Asien/Oceanien

C4) 1 hold - Europa

D) 5 hold - olympisk kvalifikation


A) Værtsnationen

JPN

Japan til OL.


B) VM 2018

Deltagende nationer (16)

1 hold vært: ESP

1 hold OL 2016: USA

5 hold EM 2017: FRA, BEL, GRE, TUR, LAT

3 hold Amerika M 2017: CAN, ARG, PUR

4 hold Asien M 2017: AUS, CHN, JPN, KOR

2 hold Afrika M 2017: NGR, SEN


VM 2018

22. - 30. sep 2018 (ESP)

gruppe A

1. CAN 6 p - 2. FRA 5 p - 3. GRE 4 p

4. KOR 3 p

gruppe B

1. AUS 6 p - 2. NGR 5 p - 3. TUR 4 p

4. ARG 3 p

gruppe C

1. BEL 5 p - 2. ESP 5 p - 3. JPN 5 p

4. PUR 3 p

gruppe D

1. USA 6 p - 2. CHN 5 p - 3. SEN 4 p

4. LAT 3 p

1/8-finaler

ESP - SEN 63 - 48

CHN - JPN 87 - 81

FRA - TUR 78 - 61 

NGR - GRE 57 - 56

kvartfinaler

ESP - CAN 68 - 53

AUS - CHN 83 - 42

BEL - FRA 86 - 65

USA - NGR 71 - 40

semifinaler

AUS - ESP 72 - 66

USA - BEL 93 - 77

finale

USA - AUS 73 - 56

USA til OL.


C1) Afrika

Afrobasket 2019

16. - 25. aug 2019

12 nationer


En nation til OL.

To nationer til OL-kvalifikation.


C2) Amerika

Kvalifikation til AmeriCup 2019

CBC 2018

17. - 21. jun 2018 (SUR)

3 hold til Centrobasket 2018

1. CUB - 2. DOM - 3. BAH

4. BAR - 5. VIN - 6. SUR - 7. GUY


Centrobasket 2018 (4 hold)

20. - 24. aug 2018 (PUR)

1. PUR - 2. CUB - 3. MEX - 4. DOM

5. BAH - 6. CRC - 7. GUA - ISV trak sig


Sydamerika M 2018 (4 hold)

30. aug - 4. sep 2018 (COL)

1. ARG - 2. BRA - 3. COL - 4. PAR

5. VEN - 6. ECU - 7. CHI - 8. PER

 

Nordamerika (2 hold)

CAN, USA (uden kamp)

 

AmeriCup 2019

22. - 29. sep 2019

10 nationer


1 nation til OL.

3 nationer til OL-kvalifikation.


C3) Asien/Oceanien

Pacific Games 2015

5. - 11. jul 2015 (PNG)

1. FIJ - 2. ASA - 3. FPO - 4. PNG

5. GUM - 6. NCL - 7. SOL - 8. NRU


Asia Cup 2017 / B-gruppen (9. - 15. pladsen)

23. - 29. jul 2017 (IND)

1. IND - 2. KAZ - 3. LBN - 4.

5. SGP - 6. FIJ - 7. SRI - ASA ej start

Indien rykker op i A-gruppen, hvor de erstatter Nordkorea.


Asia Cup 2019 / A-gruppen

22. - 29. sep 2019

(JPN, AUS, CHN, KOR, TPE, NZL, PHI, IND)


bedste nation fra Asien til OL.

bedste nation fra Oceanien til OL.

2 nationer fra Asien til OL-kvalifikation.

1 nation fra Oceanien til OL-kvalifikation.


C4) Europa

EM 2019 - kvalifikation

direkte kvalificeret

SRB, LAT (værtsnationer)


EM-kvalifikation

11. nov 2017 - 21. nov 2018

8 gruppevindere - samt 6 bedste toere - til EM

gruppe A

(BIH, ISL ISL, MNE, SVK)

gruppe B

(BLR, EST, POL, TUR)

gruppe C

(ALB, HUN, LTU, RUS)

gruppe D

(GRB, GRE, ISR, POR)

gruppe E

(FIN FIN, FRA, ROU, SLO)

gruppe F

(BUL, ESP, NED, UKR)

gruppe G

(BEL, CZE, GER, SUI)

gruppe H

(CRO, MKD, ITA, SWE SWE)


EM 2019

27. jun - 7. jul 2019 (SRB/LAT)

16 nationer


En nation til OL.

Fire nationer til OL-kvalifikation.


D) Olympisk kvalifikation

8. - 14. jun 2020

12 nationer


Fem nationer til OL.


basketball


siden er lavet af Morten Jensen, november 2015 - senest opdateret 1. oktober 2018