Således var vejen til deltagelse i basketball ved OL 2020 i Tokyo.

Herrer

12 hold

A) 1 hold - værtsnationen

B) 7 hold - VM 2019

D) 4 hold - olympisk kvalifikation


A) Værtsnationen

JPN

Japan til OL.


B) VM 2019

VM 2019 - direkte kvalifikation (1 hold)

værtsnation: CHN


VM 2019 - kvalifikation, Afrika (5 hold)

Afrika, kvalifikation til Division A

direkte kvalificeret (1)

NGR (Afrika M 2015)

 

zone 1 (2)

16. - 18. mar (ALG) og 24. - 26. mar 2017 (TUN)

1. TUN 8 p - 2. MAR 6 p - 3. ALG 4 p

 

zone 2 (2)

17. - 19. mar (MLI) og 24. - 26. mar 2017 (SEN)

1. SEN 10 p - 2. MLI 9 p

3. GUI 9 p - 4. CPV 8 p


zone 3 (1)

16. - 18. mar (BEN) og 24. - 26. mar 2017 (CIV)

1. CIV 8 p - 2. BUR 5 p - 3. BEN 5 p

 

zone 4 (2)

gruppe 1

25. - 30. mar 2017 (CMR)

1. CMR 8 p - 2. CHA 6 p - 3. GAB 4 p

gruppe 2

19. og 20. mar 2017 (CAF)

1. COD 3 p - 2. CAF 3 p


zone 5 (2)

12 - 18. mar 2017 (EGY)

1. EGY - 2. UGA - 3. RWA - 4. BDI

5. SSD - 6. KEN - 7. SOM


zone 6/7 (3)

gruppe 1

25. - 30. mar 2017 (ZAM)

1. ANG 8 p - 2. RSA 5 p - 3. ZAM 5 p

gruppe 2

18. - 19. mar 2017 (ZIM)

1. MOZ 4 p - 2. ZIM 2 p

playoff

14. - 15. apr 2017 (RSA)

1. RSA 3 p - 2. ZIM 3 p


wildcard (2)

GUI, RWA


ekstra kvalifikation (1)

19. - 21. maj 2017 (MLI)

1. CAF 4 p - 2. CHA 3 p - 3. ZIM 2 p


Afrika, Division A

RSA har trukket sig - erstattet af CHA.

1. runde

24. nov 2017 - 1. jul 2018

gruppe A

1. TUN 12 p - 2. CMR 10 p - 3. CHA 8 p - 4. GUI 6

gruppe B

1. NGR 12 p - RWA 9 p - 3. MLI 8 p - 4. UGA 7 p

gruppe C

1. ANG 10 p - 2. EGY 9 p - 3. MAR 9 p - 4. COD 8

gruppe D

1. SEN 11 p - 2. CAF 9 p - 3. CIV 8 p - 4. MOZ 8 p


2. runde

13. sep 2018 - 24. feb 2019

gruppe E

1. TUN 22 p - 2. ANG 21 p - 3. CMR 19 p

4. EGY 19 p - 5. MAR 16 p - 6. CHA 15 p

gruppe F

1. NGR 22 p - 2. SEN 22 p - 3. CIV 19 p

4. CAF 18 p - 5. RWA 15 p - 6. MLI 15 p


VM 2019 - kvalifikation, Amerika (7 hold)

kvalifikation til Centrobasket 2016

Caribien M 2015 (3)

15. - 22. jun 2015 (IVB)

1. ISV - 2. BAH - 3. ANT

4. IVB - 5. SUR - 6. VIN

7. BAR - 8. BER - 9. CAY - 10. GUY

 

Centralamerika M 2015 (3)

16. - 20. sep 2015 (CRC)

1. PAN - 2. CRC - 3. NCA

4. MEX - 5. HON - 6. ESA - 7. GUA


Amerika, kvalifikation til Division A

Centrobasket 2016 (7)

19. - 25. jun 2016 (PAN)

1. PUR - 2. MEX - 3. DOM - 4. PAN

5. ISV - 6. CUB - 7. BAH

8. NCA - 9. CRC - 10. ANT

 

Sydamerika M 2016 (7)

26. jun - 2. jul 2016 (VEN)

1. VEN - 2. BRA - 3. URU - 4. ARG

5. COL - 6. PAR - 7. CHI

8. BOL - 9. ECU - 10. PER

 

Nordamerika (2)

CAN, USA (uden kamp)


Amerika, Division A

1. runde

23. nov 2017 - 2. jul 2018

gruppe A

1. ARG 11 p - 2. URU 10 p - 3. PAN 9 p - 4. PAR 6

gruppe B

1. VEN 11 p - 2. BRA 11 p - 3. CHI 7 p - 4. COL 7 p

gruppe C

1. USA 11 p - 2. PUR 10 p - 3. MEX 9 p - 4. CUB 6

gruppe D

1. CAN 11 p - 2. DOM 10 p - 3. ISV 8 p - 4. BAH 7 p


2. runde

13. sep 2018 - 25. feb 2019

gruppe E

1. USA 22 p - 2. ARG 21 p - 3. PUR 20 p

4. URU 18 p - 5. MEX 17 p - 6. PAN 16 p

gruppe F

1. CAN 22 p - 2. VEN 21 p - 3. BRA 21 p

4. DOM 19 p - 5. CHI 14 p - 6. ISV 14 p


VM 2019 - kvalifikation, Asien / Oceanien (7 hold)

Asien, kvalifikation til Division A

direkte kvalificeret (3)

AUS, NZL (Oceanien)

LBN (værtsnation Asia Cup 2017)

 

Den Arabiske Halvø M 2016 (1)

1. - 5. sep 2016 (UAE)

1. QAT - 2. KSA - 3. UAE - 4. BRN - 5. OMA


Vestasien M 2017 (4)

29. jan - 2. feb 2017 (JOR)

1. LBN 10 p - 2. IRI 9 p - 3. JOR 8 p

4. IRQ 7 p - 5. SYR 6 p - 6. PLE 5 p


Sydøstasien M 2017 (1)

12. - 18. maj 2017 (PHI)

1. PHI 12 p - 2. INA 11 p

3. THA 10 p - 4. MAS 9 p

5. SGP 8 p - 6. VIE 7 p - 7. MYA 6 p

 

Sydasien M 2017 (1)

19. - 23. maj 2017 (MDV)

1. IND 8 p - 2. BAN 7 p

3. SRI 6 p - 4. NEP 5 p - 5. MDV 4 p

 

Centralasien (1)

1. jun 2017 (KAZ)

KAZ - KGZ 81 - 71


Østasien M 2017 (5)

3. - 7. jun 2017 (JPN)

1. TPE - 2. KOR - 3. JPN

4. CHN - 5. HKG - 6. MAC


Asien, Division A

1. runde

23. nov 2017 - 2. jul 2018

gruppe A

1. NZL 11 p - 2. KOR 10 p - 3. CHN 9 p - 4. HKG 6

gruppe B

1. AUS 11 p - 2. PHI 10 p - 3. JPN 8 p - 4. TPE 7 p

gruppe C

1. JOR 11 p - 2. LBN 11 p - 3. SYR 8 p - 4. IND 6 p

gruppe D

1. IRI 11 p - 2. KAZ 9 p - 3. QAT 8 p - 4. IRQ 8 p


2. runde

13. sep 2018 - 24. feb 2019

gruppe E

1. NZL 22 p - 2. KOR 22 p - 3. JOR 19 p

4. CHN 19 p - 5. LBN 18 p - 6. SYR 14 p

gruppe F

1. AUS 22 p - 2. JPN 20 p - 3. IRI 20 p

4. PHI 19 p - 5. KAZ 16 p - 6. QAT 14 p


VM 2019 - kvalifikation, Europa (12 hold)

Europa, kvalifikation til Division A

2. - 19. aug 2017

gruppe A

1. SWE 10 p SWE - 2. BIH 10 p

3. ARM 9 p - 4. SVK 7 p

gruppe B

1. NED 7 p - 2. AUT 7 p - 3. ALB 4 p

gruppe C

1. EST 7 p - 2. KOS 6 p - 3. MKD 5 p

gruppe D

1. BUL 8 p - 2. BLR 5 p - 3. POR 5 p 


Europa, Division A

1. runde

23. nov 2017 - 2. jul 2018

gruppe A

1. ESP 12 p - 2. MNE 9 p

3. SLO 8 p - 4. BLR 7 p

gruppe B

1. TUR 10 p - 2. LAT 10 p

3. UKR 9 p - 4. SWE 7 p SWE

gruppe C

1. LTU 12 p - 2. POL 9 p

3. HUN 9 p - 4. KOS 6 p

gruppe D

1. ITA 10 p - 2. NED 9 p

3. CRO 9 p - 4. ROU 8 p

gruppe E

1. FRA 12 p - 2. RUS 9 p

3. BIH 8 p - 4. BEL 7 p

gruppe F

1. CZE 11 p  - 2. FIN FIN 9 p

3. BUL 8 p - 4. ISL ISL 8 p

gruppe G

1. GER 12 p - 2. SRB 10 p

3. GEO 8 p - 4. AUT 6 p

gruppe H

1. GRE 12 p - 2. ISR 9 p

3. EST 8 p - 4. GBR 7 p


2. runde

13. sep 2018 - 25. feb 2019

gruppe I

1. ESP 22 p - 2. TUR 20 p - 3. MNE 19 p 

4. LAT 19 p - 5. UKR 17 p - 6. SLO 15 p

gruppe J

1. LTU 23 p - 2. ITA 20 p - 3. POL 20 p

4. HUN 18 p - 5. CRO 16 p - 6. NED 15 p

gruppe K

1. FRA 22 p - 2. RUS 20 p - 3. CZE 20 p

4. FIN 18 p FIN - 5. BUL 16 p - 6. BIH 15 p

gruppe L

1. GRE 23 p - 2. GER 21 p - 3. SRB 19 p

4. GEO 17 p - 5. ISR 17 p - 6. EST 16 p


VM 2019

31. aug - 15. sep 2019 (CHN)

gruppe A

1. POL 6 p - 2. VEN 5 p

3. CHN 4 p - 4. CIV 3 p

gruppe B

1. ARG 6 p - 2. RUS 5 p

3. NGR 4 p - 4. KOR 3 p

gruppe C

1. ESP 6 p - 2. PUR 5 p

3. TUN 4 p - 4. IRI 3 p

gruppe D

1. SRB 6 p - 2. ITA 5 p

3. ANG 4 p - 4. PHI 3 p

gruppe E

1. USA 6 p - 2. CZE 5 p

3. TUR 4 p - 4. JPN 3 p

gruppe F

1. BRA 6 p - 2. GRE 5 p

3. NZL 4 p - 4. MNE 3 p

gruppe G

1. FRA 6 p - 2. DOM 5 p

3. GER 4 p - 4. JOR 3 p

gruppe H

1. AUS 6 p - 2. LTU 5 p

3. CAN 4 p - 4. SEN 3 p

mellemrunde, gr. I

1. ARG 10 p - 2. POL 9 p

3. RUS 8 p - 4. VEN 7 p

mellemrunde, gr. J

1. ESP 10 p - 2. SRB 9 p

3. ITA 8 p - 4. PUR 7 p

mellemrunde, gr. K

1. USA 10 p - 2. CZE 8 p

3. GRE 8 p - 4. BRA 8 p

mellemrunde, gr. L

1. AUS 10 p - 2. FRA 9 p

3. LTU 8 p - 4. DOM 7 p

mellemrunde, gr M (pl 17-32)

1. NGR 8 p - 2. CHN 7 p

3. KOR 6 p - 4. CIV 5 p

mellemrunde, gr N (pl 17-32)

1. TUN 8 p - 2. IRI 7 p

3. ANG 6 p - 4. PHI 5 p

mellemrunde, gr O (pl 17-32)

1. NZL 8 p - 2. TUR 7 p

3. MNE 6 p - 4. JPN 5 p

mellemrunde, gr P (pl 17-32)

1. GER 8 p - 2. CAN 7 p

3. JOR 6 p - 4. SEN 5 p

kvartfinaler

ARG - SRB 97 - 87

FRA - USA 89 - 79

ESP - POL 90 - 78

AUS - CZE 82 - 70

semifinaler

5/8 SRB - USA 94 - 89

5/8 CZE - POL 94 - 84 

1/4 ARG - FRA 80 - 66

1/4 ESP - AUS 95 - 88

finaler

7/8 USA - POL 87 - 74

5/6 SRB - CZE 90 - 81

3/4 FRA - AUS 67 - 59

1/2 ESP - ARG 95 - 75

Nigeria (Afrika) til OL.

Argentina og USA (Amerika) til OL.

Iran (Asien) til OL.

Spanien og Frankrig (Europa) til OL.

Australien (Oceanien) til OL.

 

Serbien, Tjekkiet, Polen. Litauen, Italien, Grækenland, Rusland, Brasilien, Venezuela, Puerto Rico, Dominikanske Republik, Tyskland, New Zealand, Tunesien, Canada og Tyrkiet til OL-kvalifikation.


D) Olympisk kvalifikation

24 nationer i 4 kvalifikationsgrupper

16 hold - VM 2019

SRB, CZE, POL, LTU

ITA, GRE, RUS, BRA

VEN, PUR, DOM, GER

NZL, TUN, CAN, TUR

8 hold - fra FIBA-ranglisten pr 16. sep 2019:

2 Afrika: ANG (32), SEN (35)

2 Amerika: MEX (25), URU (43)

2 Asien/Oceanien: CHN (27), KOR (30)

2 Europa: CRO (14), SLO (16)

 

NZL har trukket sig - erstattes af PHI.

SEN har trukket sig.

 

OL-kvalifikation

29. jun - 4. jul 2021

kvalifikationsgruppe Beograd (SRB)

gruppe A

1. SRB 4 p

2. DOM 3 p

3. PHI 2 p

gruppe B

1. ITA 2 p

2. PUR 1 p

semifinaler

SRB - PUR 102 - 84

ITA - DOM 79 - 59

finale

ITA - SRB 102 - 95

kvalifikationsgruppe Kaunas (LTU)

gruppe A

1. LTU 4 p

2. VEN 3 p

3. KOR 2 p

gruppe B

1. SLO 4 p

2. POL 3 p

3. ANG 2 p

semifinaler

LTU - POL 88 - 69

SLO - VEN 98 - 70

finale

SLO - LTU 96 - 85

kvalifikationsgruppe Split (CRO)

gruppe A

1. GER 4 p

2. MEX 3 p

3. RUS 2 p

gruppe B

1. BRA 4 p

2. CRO 3 p

3. TUN 2 p

semifinaler

GER - CRO 86 - 76

BRA - MEX 102 - 74

finale

GER - BRA 75 - 64

kvalifikationsgruppe Victoria (CAN)

gruppe A

1. CAN 4 p

2. GRE 3 p

3. CHN 2 p

gruppe B

1. TUR 4 p

2. CZE 3 p

3. URU 2 p

semifinaler

CZE - CAN 103 - 101

GRE - TUR 81 - 63

finale

CZE - GRE 97 - 72

Italien, Slovenien, Tyskland og Tjekkiet til OL.


Damer

12 hold

A) 1 hold - værtsnationen

B) 1 hold - VM 2018

C1) 0 hold - Afrika

C2) 0 hold - Amerika

C3) 0 hold - Asien/Oceanien

C4) 0 hold - Europa

D) 10 hold - olympisk kvalifikation


A) Værtsnationen

JPN

Japan til OL.


B) VM 2018

Deltagende nationer (16)

1 hold vært: ESP

1 hold OL 2016: USA

5 hold EM 2017: FRA, BEL, GRE, TUR, LAT

3 hold Amerika M 2017: CAN, ARG, PUR

4 hold Asien M 2017: AUS, CHN, JPN, KOR

2 hold Afrika M 2017: NGR, SEN


VM 2018

22. - 30. sep 2018 (ESP)

gruppe A

1. CAN 6 p - 2. FRA 5 p - 3. GRE 4 p

4. KOR 3 p

gruppe B

1. AUS 6 p - 2. NGR 5 p - 3. TUR 4 p

4. ARG 3 p

gruppe C

1. BEL 5 p - 2. ESP 5 p - 3. JPN 5 p

4. PUR 3 p

gruppe D

1. USA 6 p - 2. CHN 5 p - 3. SEN 4 p

4. LAT 3 p

1/8-finaler

ESP - SEN 63 - 48

CHN - JPN 87 - 81

FRA - TUR 78 - 61 

NGR - GRE 57 - 56

kvartfinaler

ESP - CAN 68 - 53

AUS - CHN 83 - 42

BEL - FRA 86 - 65

USA - NGR 71 - 40

semifinaler

AUS - ESP 72 - 66

USA - BEL 93 - 77

finale

USA - AUS 73 - 56

USA til OL.


C1) Afrika

Kvalifikation til Afrobasket 2019

direkte kvalificeret (4)

NGR, SEN, MLI, MOZ (Afrobasket 2017)


zone 1 (1)

TUN (uden kamp)


zone 2 (1)

17. og 19. maj 2019 (CPV)

CPV - GUI

48 - 50

60 - 48


zone 3 (1)

CIV (uden kamp)


zone 4 (1)

4. - 5. maj 2019 (CMR)

CMR - COD

91 - 46

70 - 66


zone 5 (1)

26. jun - 1. jul 2019 (UGA)

1. EGY - 2. KEN - 3. UGA - 4. RWA


zone 6 (1)

6. og 8. jun 2019 (ZIM)

ZIM - ANG

53 - 99

64 - 90


wildcard (2)

COD, KEN


Afrobasket 2019

10. - 18. aug 2019 (SEN)

gruppe A

1. SEN 4 p - 2. CIV 3 p - 3. EGY 2 p

gruppe B

1. NGR 4 p - 2. CMR 3 p - 3. TUN 2 p

gruppe C

1. MLI 4 p - 2. ANG 3 p - 4. COD 2 p

gruppe D

1. MOZ 4 p - 2. CPV 3 p - 3. KEN 2 p

1/8-finaler

ANG - KEN  64 - 51

EGY - CMR 68 - 63

COD - CPV 78 - 46

CIV - TUN 74 - 50

kvartfinaler

SEN - ANG 88 - 54

MOZ - EGY 80 - 66

NGR - COD 79 - 46

MLI - CIV 60 - 51

semifinaler

5/8 ANG - EGY 68 - 66

5/8 COD - CIV 54 - 47

1/4 SEN - MOZ 60 - 57

1/4 NGR - MLI 79 - 58

finaler

5/6 ANG - COD 68 - 48

3/4 MLI - MOZ 66 - 54

1/2 NGR - SEN 60 - 55


OL-kvalifikation for Afrika

14. - 17. nov 2019 (MOZ)

gruppe A

1. NGR 2 p - 2. MOZ 1 p - COD trak sig

gruppe B

1. SEN 4 p - 2. MLI 3 p - 3. ANG 2 p

semifinaler

NGR - MLI 74 - 59

MOZ - SEN 56 - 49

Nigeria og Mozambique til OL-kvalifikation.


C2) Amerika

Kvalifikation til AmeriCup 2019

CBC 2018

17. - 21. jun 2018 (SUR)

3 hold til Centrobasket 2018

1. CUB - 2. DOM - 3. BAH

4. BAR - 5. VIN - 6. SUR - 7. GUY


Centrobasket 2018 (4 hold)

20. - 24. aug 2018 (PUR)

1. PUR - 2. CUB - 3. MEX - 4. DOM

5. BAH - 6. CRC - 7. GUA - ISV trak sig


Sydamerika M 2018 (4 hold)

30. aug - 4. sep 2018 (COL)

1. ARG - 2. BRA - 3. COL - 4. PAR

5. VEN - 6. ECU - 7. CHI - 8. PER


Nordamerika (2 hold)

CAN, USA (uden kamp)


AmeriCup 2019

22. - 29. sep 2019 (PUR)

gruppe A

1. CAN 8 p - 2. PUR 7 p - 3. CUB 6 p

4. DOM 5 p - 5. MEX 4 p

gruppe B

1. USA 8 p - 2. BRA 7 p - 3. COL 6 p

4. ARG 5 p - 5. PAR 4 p

semifinaler

CAN - BRA 66 - 58

USA - PUR 78 - 54

finaler

7/8 DOM - ARG 67 - 65

5/6 COL - CUB 75 - 62

3/4 BRA - PUR 95 - 66

1/2 USA - CAN 67 - 46


OL-kvalifikation for Amerika

14. - 17. nov 2019

gruppe A (CAN)

1. CAN 6 p

2. PUR 5 p

3. CUB 4 p

4. DOM 3 p

gruppe B (ARG)

1. USA  6 p

2. BRA 5 p

3. COL 4 p

4. ARG 3 p

Canada, Puerto Rico, USA og Brasilien til OL-kvalifikation.


C3) Asien/Oceanien

Pacific Games 2015

5. - 11. jul 2015 (PNG)

2 hold til Asia Cup 2017, B-gruppen

1. FIJ - 2. ASA - 3. FPO - 4. PNG

5. GUM - 6. NCL - 7. SOL - 8. NRU


Asia Cup 2017 / B-gruppen (9. - 15. pladsen)

23. - 29. jul 2017 (IND)

1. IND - 2. KAZ - 3. LBN - 4.

5. SGP - 6. FIJ - 7. SRI - ASA ej start

Indien rykker op i A-gruppen, hvor de erstatter Nordkorea.


Asia Cup 2019 / A-gruppen (7 hold)

24. - 29. sep 2019 (IND)

gruppe A

1. JPN 6 p - 2. KOR 5 p

3. TPE 4 p - 4. IND 3 p

gruppe B

1. CHN 6 p - 2. AUS 5 p

3. NZL 4 p - 4. PHI 3 p

kvartfinaler

AUS - TPE 90 - 51

KOR - NZL 58 - 52

semifinaler

JPN - AUS 78 - 64

CHN - KOR 80 - 52

finaler

7/8 PHI - IND 92 - 78

5/6 NZL - TPE 71 - 56

3/4 AUS - KOR 98 - 62

1/2 JPN - CHN 71 - 68 

 

Asia Cup 2019 / B-gruppen (1 hold)

ikke afviklet

IND (A-gruppen nr 8) til OL-kvalifikation for Asien/Oceanien.

OL-kvalifikation for Asien/Oceanien

14. - 17. nov 2019

gruppe A (NZL)

1. CHN 5 p

2. KOR 5 p

3. NZL 5 p

4. PHI 3 p

gruppe B (MAS)

1. JPN 6 p

2. AUS 5 p

3. TPE 4 p

4. IND 3 p

Kina, Sydkorea, Japan og Australien til  OL-kvalifikation.


C4) Europa

EM 2019 - kvalifikation

direkte kvalificeret

SRB, LAT (værtsnationer)


EM-kvalifikation

11. nov 2017 - 21. nov 2018

8 gruppevindere - samt 6 bedste toere - til EM

gruppe A

1. MNE 10 p - 2. BIH 10 p

3. SVK 10 p - 4. ISL 6 p ISL

gruppe B

1. TUR 11 p - 2. BLR 11 p

3. POL 8 p - 4. EST 6 p

gruppe C

1. RUS 12 p - 2. HUN 10 p

3. LTU 8 p - 4. ALB 6 p

gruppe D

1. GBR 11 p - 2. GRE 10 p

3. ISR 8 p - 4. POR 7 p

gruppe E

1. FRA 11 p - 2. SLO 11 p

3. ROU 8 p - 4. FIN 6 p FIN

gruppe F

1. ESP 12 p - 2. UKR 10 p

3. NED 8 p - 4. BUL 6 p

gruppe G

1. CZE 11 p - 2. BEL 11 p

3. GER 8 p - 4. SUI 6 p

gruppe H

1. ITA 11 p - 2. SWE 10 p SWE

3. CRO 9 p - 4. MKD 6 p


EM 2019

27. jun - 7. jul 2019 (SRB/LAT)

gruppe A

1. ESP 6 p - 2. GBR 5 p - 3. LAT 4 p

4. UKR 3 p

gruppe B

1. FRA 6 p - 2. SWE 4 p SWE - 3. MNE 4 p

4. CZE 4 p

gruppe C

1. HUN 5 p - 2. ITA 5 p - 3. SLO 4 p

4. TUR 4 p

gruppe D

1. SRB 6 p - 2. BEL 4 p - 3. RUS 4 p

4. BLR 4 p

1/8-finaler

RUS - ITA 63 - 54

SWE SWE - LAT 77 - 62

BEL - SLO 72 - 67

GBR - MNE 92 - 71

kvartfinaler

ESP - RUS 78 - 54

SRB - SWE SWE 87 - 49

FRA - BEL 84 - 80

GBR - HUN 62 - 59

semifinaler

5/8 BEL - HUN 72 - 56

5/8 SWE SWE - RUS 57 - 52

1/4 ESP - SRB 71 - 66

1/4 FRA - GBR 63 - 56

finaler

3/4 SRB - GBR 81 - 55

1/2 ESP - FRA 86 - 66

Spanien, Frankrig, Serbien, Storbritannien, Belgien og Sverige til OL-kvalifikation.


D) Olympisk kvalifikation

Kvalificerede nationer

Afrika 2: MOZ, NGR

Amerika 4: CAN, PUR, USA, BRA  

Asien/Oceanien 4: CHN, KOR, JPN, AUS

Europa 6: SRB, GBR, FRA, ESP, BEL, SWE

JPN (OL-værter) og USA (VM 2018) deltager i OL-kvalifikationen, trods det de allerede er kvalificeret til OL 2020.

 

OL-kvalifikation (4 grupper)

6. - 9. feb 2020

gruppe Beograd (SRB)

1. USA 6 p

2. SRB 5 p

3. NGR 4 p

4. MOZ 3 p

gruppe Bourges (FRA)

1. FRA 6 p

2. AUS 5 p

3. PUR 4 p

4. BRA 3 p

gruppe Foshan (CHN) *flyttet til SRB*

1. CHN 6 p

2. ESP 5 p

3. KOR 4 p

4. GBR 3 p

gruppe Oostende (BEL)

1. CAN 6 p

2. BEL 5 p

3. JPN 4 p

4. SWE 3 p SWE

Serbien, Nigeria, Frankrig, Australien, Puerto Rico, Kina, Spanien, Sydkorea, Canada og Belgien til OL.


basketball


siden er lavet af Morten Jensen, november 2015 - senest opdateret 29. august 2021