Således er vejen til deltagelse i basketball ved OL 2024 i Paris.

Herrer

12 hold

A) 1 hold - værtsnationen

B) 7 hold - VM 2023

D) 4 hold - olympisk kvalifikation


A) Værtsnationen

FRA

Frankrig til OL.


B) VM 2023

VM 2023 - direkte kvalifikation (2 hold)

værtsnationer: JPN, PHI


VM 2023 - kvalifikation, Afrika (5 hold)

De 16 nationer, der var kvalificeret til AfroBasket 2021, deltager i VM-kvalifikationen.


Afrika, kvalifikation til Afro Basket 2021

direkte kvalificeret (1)

RWA (værtsnation)


forrunde

gruppe A, 15. - 16. jan 2020 (ALG)

ALG - CPV (79-67, 90-99)

gruppe B, ikke afviklet

(GHA, LBR, NIG)

gruppe C, 14. - 19. jan 2020 (GEQ)

1. GEQ 8 p - 2. CHA 6 p - 3. GAB 4 p

gruppe D, 14. - 18. jan 2020 (KEN)

1. KEN 10 p - 2. SSD 9 p - 3. BDI 8 p

4. SOM 7 p - 5. TAN 6 p - 6. ERI 5 p

gruppe E, 21. - 26. jan 2020 (ZIM)

1. MAD 8 p - 2. ZIM 5 p - 3. ZAM 5 p


ekstra kvalifikation

22. - 24. okt 2020 (CMR)

1. CPV 4 p - 2. SSD 3 p - 3. CGA


AfroBasket 2021, kvalifikation (15)

25. nov 2020 - 21. feb 2021

gruppe A

1. TUN 12 p - COD 9 p - 3. CAF 9 p - 4. MAD 6 p

gruppe B

1. SEN 11 p - ANG 10 p - 3. KEN 8 p - 4. MOZ 7 p

gruppe C

1. CIV 12 p - 2. CMR 10 p - 3. GUI 7 p - GEQ 7 p

gruppe D

1. NGR 12 p - 2. SSD 9 p - 3. MLI 8 p - 4. RWA 7 p

gruppe E (blev ikke færdigspillet)

1. EGY - 2. UGA - 3. CPV - 4. MAR


Afrika, VM-kvalifikation

1. runde

26. nov 2021 - 3. jul 2022

gruppe A

1. CPV 7 p - 2. NGR 6 p - 3. UGA 5 p

- MLI dsq

gruppe B

1. SSD 12 p - TUN 10 p - 3. CMR 7 p

 4. RWA 7 p

gruppe C

1. CIV 12 p - 2. ANG 10 p - 3. GUI 7 p

4. CAF 7 p

gruppe D

1. EGY 11 p - 2. COD 10 p - 3. SEN 9 p

4. KEN 5 p 


2. runde

26. aug 2022 - 26. feb 2023

gruppe E

1. CIV 18 p - 2. ANG 18 p - 3. CPV 16 p

4. NGR 15 p - 5. GUI 12 p - 6. UGA 11 p

gruppe F

1. SSD 23 p - 2. EGY 20 p - 3. SEN 19 p

4. TUN 18 p - 5. COD 17 p - 6. CMR 16 p


VM 2023 - kvalifikation, Amerika (7 hold)

De 12 nationer, der var kvalificeret til AmeriCup 2022 - samt yderligere fire nationer, deltager i VM-kvalifikationen.


Amerika, VM-kvalifikation (forrunde)

1. forrunde

Centralamerika og Caribien

15. - 19. apr 2021 (ESA)

1. CRC 7 p - 2. NCA 7 p - 3. ESA 6 p

4. JAM 6 p - 5. GUY 4 p

Sydamerika

12. og 16. jun 2021

BOL - ECU (91-57, 51-69)


2. forrunde (4)

gruppe A, 2. - 4. jul 2021 (ESA)

1. BAH 6 p - 2. CUB 5 p - 3. CRC 4 p - 4. ESA 3 p

gruppe B, 13. - 15. jul 2021 (CHI)

1. CHI 6 p - 2. PAR 4 p - 3. NCA 4 p - 4. BOL 4 p


Amerika, VM-kvalifikation

1. runde

26. nov 2021 - 4. jul 2022

gruppe A

1. VEN 11 p - 2. ARG 11 p - 3. PAN 8 p

4. PAR 6 p

gruppe B

1. BRA 11 p - 2. URU 10 p - 3. COL 8 p

4. CHI 7 p

gruppe C

1. CAN 12 p - 2. DOM 10 p - 3. BAH 8 p

4. ISV 6 p

gruppe D

1. USA 11 p - 2. MEX 10 p - 3. PUR 9 p

4. CUB 6 p


2. runde

25. aug 2022 - 26. feb 2023

gruppe E

1. CAN 23 p - 2. DOM 21 p - 3. VEN 20 p

4. ARG 20 p - 5. PAN 15 p - 6. BAH 15 p

gruppe F

1. USA 21 p - 2. PUR 20 p - 3. MEX 20 p

4. BRA 20 p - 5. URU 17 p - 6. COL 15 p


VM 2023 - kvalifikation, Asien / Oceanien (6 hold)

De 16 nationer, der var kvalificeret til Asia Cup 2021, deltager i VM-kvalifikationen.


Asien, kvalifikation til Asia Cup 2021

direkte kvalificeret (1)

INA (værtsnation)


1. forrunde

Golfen, 23.-26. feb (BRN) / 27.-30. jun 2018 (UAE)

1. BRN 11 p - 2. KSA 10 p

3. UAE 9 p - 4. OMA 6

Sydasien, 26. - 30. jun 2018 (BAN)

1. SRI 8 p - 2. BAN 7 p - 3. MDV 6 p

4. BHU 5 p - 5. NEP 4 p

Sydøstasien, 26. - 30. jun 2018 (INA)

1. INA 10 p - 2. THA 9 p - 3. SGP 8 p

4. MAS 7 p - 5. BRU 6 p - 6. CAM 5 p


2. forrunde

Vest, 11. - 15. sep 2018 (BRN)

1. KSA 8 p - 2. PLE 7 p - 3. BRN 6 p

4. SRI 5 p - 5. BAN 4 p

Øst, 26. nov - 1. dec 2018

1. GUM - 2. MAS - 3. THA - 4. INA

5. SGP - 6. MAC - 7. FIJ


AsiaCup 2021, kvalifikation (12)

20. feb 2020 - 20. jun 2021

gruppe A

1. PHI 12 p - 2. KOR 10 p - 3. INA 8 p - 4. THA 6 p

gruppe B (blev ikke færdigspillet)

1. CHN - 2. JPN - 3. TPE - 4. MAS

gruppe C (blev ikke færdigspillet)

1. AUS - 2. NZL - 3. GUM - 4. HKG

gruppe D

1. LBN 12 p - 2. BRN 10 p - 3. IND 8 p - 4. IRQ 6 p

gruppe E

1. IRI 11 p - 2. SYR 9 p - 3. KSA 9 p - 4. QAT 7 p

gruppe F (blev ikke færdigspillet)

1. JOR - 2. KAZ - 3. PLE - 4. SRI


ekstra kvalifikation (3)

gruppe G, 26. og 28. aug 2021 (GUM)

TPE - GUM (72 - 77, 85 - 77)

gruppe H, 20. - 22. aug 2021 (KSA)

1. KSA 4 p - 2. IND 3 p - 3. PLE 2 p


Asien, VM-kvalifikation

1. runde

26. nov 2021 - 4. jul 2022

gruppe A

1. NZL 8 p - 2. PHI 6 p - 3. IND 4 p

- KOR dsq

gruppe B

1. AUS 12 p - 2. CHN 10 p - 3. JPN 8 p

4. TPE 6 p

gruppe C

1. LBN 11 p - 2. JOR 10 p - 3. KSA 9 p

4. INA 6 p

gruppe D

1. KAZ 11 p - 2. IRI 10 p - 3. BRN 8 p

4. SYR 7 p


2. runde

25. aug 2022 - 27. feb 2023

gruppe E

1. NZL 18 p - 2. LBN 17 p - 3. PHI 16 p

4. JOR 16 p - 5. KSA 13 p - 6. IND 10 p

gruppe F

1. AUS 23 p - 2. CHN 22 p - 3. JPN 19 p

4. IRI 18 p - 5. KAZ 17 p - 6. BRN 14 p


VM 2023 - kvalifikation, Europa (12 hold)

De 24 nationer, der var kvalificeret til EuroBasket 2022 - samt yderligere otte nationer, deltager i VM-kvalifikationen.


Europa, VM-kvalifikation (forrunde)

1. forrunde

20. feb 2020 - 20. feb 2021

gruppe A

1. POR 11 p - 2. BLR 11 p

3. CYP 7 p - 4. ALB 7 p

gruppe B

1. ISL 11 p ISL - 2. SVK 9 p

3. LUX 8 p - 4. KOS 8 p


2. forrunde (8)

AUT har trukket sig - erstattet af LUX.

gruppe C, 12. - 18. aug 2021 (POR)

1. SWE 7 p SWE - 2. POR 7 p - 3. LUX 4 p

gruppe D, 7. - 13. aug 2021 (LAT)

1. LAT 8 p - 2. BLR 6 p - 3. ROU 4 p

gruppe E, 12. - 18. aug (MNE)

1. MNE 8 p - 2. ISL 6 p ISL - 3. DEN 4 p ISL

gruppe F, 12. - 18. aug (MKD)

1. MKD 6 p - 2. SVK 6 p - 3. SUI 6 p


Europa, VM-kvalifikation

1. runde

25. nov 2021 - 7. jul 2022

gruppe A

1. LAT 11 p - 2. BEL 10 p - 3. SRB 9 p

4. SVK 6 p

gruppe B

1. GRE 7 p - 2. TUR 6 p - 3. GBR 5 p

- BLR (udelukket)

gruppe C

1. FIN 11 p FIN - 2. SLO 10 p

3. SWE 8 p SWE - 4. CRO 7 p

gruppe D

1. GER 11 p - 2. ISR 9 p - 3. EST 8 p

4. POL 8 p

gruppe E

1. FRA 11 p - 2. MNE 10 p - 3. HUN 9 p

4. POR 6 p

gruppe F

1. LTU 11 p - 2. CZE 9 p - 3. BIH 9 p

4. BUL 7 p

gruppe G

1. ESP 11 p - 2. GEO 10 p - 3. UKR 9 p

4. MKD 6 p

gruppe H

1. ITA 7 p - 2. ISL 7 p ISL - 3. NED 4 p

- RUS (udelukket)


2. runde

25. aug 2022 - 27. feb 2023

gruppe I

1. LAT 19 p - 2. SRB 16 p - 3. GRE 16 p

4. TUR 14 p - 5. BEL 14 p - 6. GBR 11 p

gruppe J

1. GER 22 p - 2. FIN 21 p FIN - 3. SLO 19 p

4. SWE 17 p SWE - 5. ISR 16 p - 6. EST 16 p

gruppe K

1. FRA 22 p - 2. LTU 21 p - 3. MNE 19 p

4. HUN 18 p - 5. BIH 18 p - 6. CZE 15 p

gruppe L

1. ESP 18 p - 2. ITA 18 p - 3. GEO 15 p

4. ISL 15 p ISL - 5. UKR 14 p - 6. NED 10 p


VM 2023

25. aug - 10. sep 2023 (INA, JPN, PHI)

gruppe A

1. DOM 6 p - 2. ITA 5 p

3. ANG 4 p - 4. PHI 3 p

gruppe B

1. SRB 6 p - 2. PUR 5 p

3. SSD 4 p - 4. CHN 3 p

gruppe C

1. USA 6 p - 2. GRE 5 p

3. NZL 4 p - 4. JOR 3 p

gruppe D

1. LTU 6 p - 2. MNE 5 p

3. EGY 4 p - 4. MEX 3 p

gruppe E

1. GER 6 p - 2. AUS 5 p

3. JPN 4 p - 4. FIN 3 p FIN

gruppe F

1. SLO 6 p - 2. GEO 5 p

3. CPV 4 p - 4. VEN 3 p

gruppe G

1. ESP 6 p - 2. BRA 5 p

3. CIV 4 p - IRI 3 p

gruppe H

1. CAN 6 p - 2. LAT 5 p

3. FRA 4 p - 4. LBN 3 p

mellemrunde, gr. I

1. ITA 9 p - 2. SRB 9 p

3. PUR 8 p - 4. DOM 8 p

mellemrunde, gr. J

1. LTU 10 p - 2. USA 9 p

3. MNE 8 p - 4. GRE 7 p

mellemrunde, gr. K

1. GER 10 p - 2. SLO 9 p

3. AUS 8 p - 4. GEO 7 p

mellemrunde, gr. L

1. CAN 9 p - 2. LAT 9 p

3. ESP 8 p - 4. BRA 8 p

mellemrunde, gr M (pl 17-32)

1. SSD 8 p - 2. PHI 6 p

3. ANG 6 p - 4. CHN 6 p

mellemrunde, gr N (pl 17-32)

1. EGY 7 p - 2. NZL 7 p

3. MEX 7 p - 4. JOR 5 p

mellemrunde, gr O (pl 17-32)

1. JPN 8 p - 2. FIN 7 p FIN

3. CPV 6 p - 4. VEN 5 p

mellemrunde, gr P (pl 17-32)

1. FRA 8 p - 2. LBN 7 p

3. CIV 6 p - 4. IRI 5 p

kvartfinaler

USA - ITA 100-63

GER - LAT 81-79

SRB - LTU 87-68

CAN - SLO 100-89

Sydsudan (Afrika) til OL.

Canada og USA (Amerika) til OL.

Japan (Asien) til OL.

Tyskland og Serbien (Europa) til OL.

Australien (Oceanien) til OL.


19 hold til OL-kvalifikation.


D) Olympisk kvalifikation

Prækvalifikation - Afrika

For nationer, der ikke er kvalificeret til VM 2023.

kvalificerede

7 hold fra VM-kvalifikation 2. runde:

SEN, NGR, TUN, GUI, COD*, UGA*, CMR

1 hold fra verdensranglisten pr 27. feb 2023:

MLI (nr 74) 

* trak sig

prækvalifikation

14. - 20. aug 2023 (NGR)

gruppe A

1. SEN 4 p - 2. MLI 3 p - 3. NGR 0 p

gruppe B

1. CMR 4 p - 2. GUI 3 p - 3. TUN 2 p

semifinaler

SEN - GUI 100-60

CMR - MLI 87-70

finale

CMR - SEN 80-74

Cameroun til OL-kvalifikation


Prækvalifikation - Amerika

For nationer, der ikke er kvalificeret til VM 2023.

kvalificerede

5 hold fra VM-kvalifikation 2. runde:

ARG, PAN*, URU, BAH, COL

3 hold fra verdensranglisten pr 27. feb 2023:

ISV (nr 59), CHI (nr 66), CUB (nr 70)

* trak sig

prækvalifikation

14. - 20. aug 2023 (ARG)

gruppe A

1. BAH 4 p - 2. ARG 3 p - 3. CUB 2 p

gruppe B

1. CHI 6 p - 2. URU 4 p

3. COL 4 p - ISV 4 p

semifinaler

BAH - URU 78-62

ARG - CHI 87-79 

finale

BAH - ARG 82-75

Bahamas til OL-kvalifikation


Prækvalifikation - Asien

For nationer, der ikke er kvalificeret til VM 2023.

kvalificerede

4 hold fra VM-kvalifikation 2. runde:

KSA, KAZ, IND, BRN

4 hold fra VM-kvalifikation 1. runde:

KOR*, TPE*, INA, SYR

* trak sig

forrunde

prækvalifikation

12. - 17. aug 2023 (SYR)

1. BRN 10 p

2. KSA 8 p

3. IND 7 p

4. KAZ 7 p

5. INA 7 p

6. SYR 6 p

Bahrain til OL-kvalifikation


Prækvalifikation - Europa

For nationer, der ikke er kvalificeret til VM 2023.

kvalificerede

11 hold fra VM-kvalifikation 2. runde:

TUR, SWE, HUN, ISL, BEL, ISR

BIH, UKR, GBR, EST, CZE, NED

3 hold fra præ-kvalifikation EM 2025

MKD, POL, POR

2 hold fra verdensranglisten pr 27. feb 2023:

CRO (nr 25), BUL (nr 47)

prækvalifikation 1

12. - 20. aug 2023 (EST/POL)

gruppe A

1. ISR 5 p - 2. EST 5 p

3. CZE 5 p - 4. MKD 3 p

gruppe B

1. POL 6 p - 2. BIH 5 p

3. POR 4 p - 4. HUN 3 p

semifinaler

BIH - ISR 86-77

POL - EST 93-83

finale

POL - BIH 76-72

prækvalifikation 2

12. - 20. aug 2023 (TUR)

gruppe C

1. TUR 6 p - 2. UKR 5 p

3. ISL 4 p ISL - 4. BUL 3 p

gruppe D

1. CRO 6 p - 2. SWE 5 p SWE

3. NED 4 p - 4. BEL 3 p

semifinaler

TUR - SWE SWE 105-84

CRO - UKR 85-70

finale

CRO - TUR 84-71

Polen og Kroatien til OL-kvalifikation


OL-kvalifikation

2. - 7. jul 2024

turnering 1 (ESP)

gruppe A

(LBN, ANG, ESP)

gruppe B

(FIN FIN, POL, BAH)

semifinaler

-

-

finale

-

turnering 2 (LAT)

gruppe A

(GEO, PHI, LAT)

gruppe B

(BRA, CMR, MNE)

semifinaler

-

-

finale

-

turnering 3 (GRE)

gruppe A

(SLO, NZL, CRO)

gruppe B

(EGY, GRE, DOM)

semifinaler

-

-

finale

-

turnering 4 (ESP)

gruppe A

(MEX, CIV, LTU)

gruppe B

(ITA, PUR, BRN)

semifinaler

-

-

finale

-

4 hold til OL.


Damer

12 hold

A) 1 hold - værtsnationen

B) 1 hold - VM 2022

C1) 0 hold - Afrika

C2) 0 hold - Amerika

C3) 0 hold - Asien/Oceanien

C4) 0 hold - Europa

D) 10 hold - olympisk kvalifikation


A) Værtsnationen

FRA

Frankrig til OL.


B) VM 2022

VM-kvalifikation, 16 nationer

6 hold EM 2021: SRB, FRA, BEL, BLR, BIH, RUS

4 hold AmeriCup 2021: USA, PUR, BRA, CAN

4 hold Asia Cup 2021: JPN, CHN, AUS, KOR

2 hold AfroBasket 2021: NGR, MLI


VM-kvalifikation

10. - 13. feb 2022

12 hold - inkl. AUS (VM-vært) og USA (OL) - til VM 2022

gruppe A (SRB)

1. SRB 6 p - 2. AUS 5 p - 3. KOR 4 p

4. BRA 3 p

gruppe B (SRB)

1. CHN 6 p - 2. NGR 5 p - 3. FRA 4 p

4. MLI 3 p

gruppe C (JPN)

1. CAN 3 p - 2. JPN 3 p - 3. BIH 3 p

BLR ej start

gruppe D (USA/DOM)

1. USA 5 p - 2. BEL 5 p - 3. RUS 4 p

4. PUR 3 p


VM 2022

22. sep - 1. okt 2022 (AUS)

RUS blev udelukket - erstattet af PUR.

NGR har trukket sig - erstattet af MLI.

gruppe A

1. USA 10 p - 2. CHN 9 p - 3. BEL 8 p

4. PUR 7 p - 5. KOR 6 p- 6. BIH 5 p

gruppe B

1. AUS 9 p - 2. CAN 9 p - 3. SRB 8 p

4. FRA 8 p - 5. JPN 6 p - 6. MLI 5 p

kvartfinaler

AUS - BEL 86-69

CHN - FRA 85-71

CAN - PUR 79-60

USA - SRB 88-55

semifinaler

CHN - AUS 61-59

USA - CAN 83-43

finale

USA - CHN 83-61

USA til OL.


C1) Afrika

Kvalifikation til Afrobasket 2023

12 hold til Afrobasket 2023


Direkte kvalificeret

Afro Basket 2021

1. NGR - 2. MLI - 3. CMR - 4. SEN

Vært: RWA

 

zone 2/3, 30. jun - 2. jul 2023 (CIV)

1. CIV - 2. GUI

zone 4, 24. - 25. mar 2023 (COD)

1. COD - 2. GAB

zone 5, 14. - 19. feb 2023 (UGA)

1. EGY - 2. UGA - 3. KEN- 4. SSD - 5. RWA

zone 6, 21. - 28. feb 2023 (ZIM)

1. MOZ - 2. ANG - 3. ZIM - 4. ZAM

wild card

ANG, GUI, UGA


Afrobasket 2023

28. jul - 6. aug 2023 (RWA)

gruppe A

1. RWA 3 p - 2. ANG 3 p - 3. CIV 3 p

gruppe B

1. CMR 4 p - 2. MOZ 3 p - 3. GUI 2 p

gruppe C

1. MLI 4 p - 2. UGA 3 p - 3. SEN 2 p

gruppe D

1. NGR 4 p - 2. EGY 3 p - 3. COD 2 p

1/8-finaler

UGA - COD 78-62

MOZ - CIV 70-48

SEN - EGY 71-60

GUI - ANG 71-69

kvartfinaler

RWA - UGA 66-61

NGR - MOZ 59-52

SEN - CMR 80-77

MLI - GUI 96-40

semifinaler

NGR - RWA 79-48

SEN - MLI 75-65

Nigeria og Senegal til OL-kvalifikation.


C2) Amerika

Kvalifikation til AmeriCup 2023

10 hold til AmeriCup 2023


Caribien (kvalifikation til Centrobasket)

13. - 17. jul 2022 (CUB)

1. CUB - 2. DOM - 3. BAH - 4. JAM


Centralamerika (kvalifikation til Centrobasket) 

27. - 31. jul 2022 (MEX)

1. MEX - 2. ESA - 3. GUA

4. CRC - 5. HON - 6. PAN


Centrobasket (4)

23. - 27. nov 2022 (MEX)

1. PUR - 2. MEX - 3. CUB - 4. DOM

5. ESA - 6. GUA - 7. CRC


Sydamerika M (4)

1, - 6. aug 2022 (ARG)

1. BRA - 2. ARG - 3. COL - 4. VEN

5. PAR - 6. CHI - 7. URU - 8. ECU


Nordamerika (2)

CAN, USA (uden kamp)


AmeriCup 2023

1. - 9. jul 2023 (MEX)

gruppe A

1. BRA 8 p - 2. USA 7 p - 3. VEN 5 p

4. ARG 5 p - 5. CUB 5 p

gruppe B

1. CAN 8 p - 2. PUR 7 p - 3. COL 6 p

4. MEX 5 p - 5. DOM 4 p

kvartfinaler

BRA - MEX 83-61

PUR - VEN 89-86

CAN - ARG 68-60

USA - COL 68-49

semifinaler

BRA - PUR 85-74

USA - CAN 67-63

Brasilien til OL-kvalifikation

4 hold til præ-kvalifikation for Amerika

 

Præ-kvalifikation for Amerika

9. - 12. nov 2023 (COL)

1. CAN 6 p

2. PUR 5 p

3. COL 4 p

4. VEN 3 p

Canada og Puerto Rico til OL-kvalifikation.


C3) Asien/Oceanien

Asia Cup 2021 - division B

7. - 13. nov 2021 (JOR)

gruppe A

1. LBN 4 p - 2. SYR 3 p - 3. IRI 2 p

gruppe B

1. JOR 4 p - 2. INA 3 p - 3. KAZ 2 p

kvartfinaler

INA - IRI 76-68

KAZ - SYR 87-69

semifinaler

LBN - INA 76-62

JOR - KAZ 61-56

finale

LBN - JOR 80-40

Libanon rykker op i A-divisionen, hvor de erstatter Indien.

 

Asia Cup 2023 - division A

26. jun - 2. jul 2023 (AUS)

gruppe A

1. CHN 6 p - 2. NZL 5 p - 3. KOR 4 p

4. LBN 3 p

gruppe B

1. JPN 6 p - 2. AUS 5 p - 3. PHI 4 p

4. TPE 3 p

kvartfinaler

AUS - KOR 91-64

NZL - PHI 83-78

Kina, Japan, Australien og New Zealand til  OL-kvalifikation.


C4) Europa

EM 2023 - kvalifikation

direkte kvalificeret

SLO, ISR (værtsnationer)


EM-kvalifikation

11. nov 2021 - 12. feb 2023

10 gruppevindere - samt 4 bedste toere - til EM

gruppe A

1. BEL 11 p - 2. GER 10 p

3. BIH 8 p - 4. MKD 7 p

gruppe B

1. FRA 11 p - 2. UKR 10 p

3. LTU 9 p - 4. FIN 6 p FIN

gruppe C

1. ESP 12 p - 2. HUN 10 p

3. ISL 7 p ISL - 4. ROU 7 p

gruppe D

1. TUR 11 p - 2. POL 10 p

3. SLO 9 p - 4. ALB 6 p

gruppe E

1. SRB 8 p - 2. CRO 6 p - 3. BUL 4 p

gruppe F

1. MNE 7 p - 2. DEN 6 p ISL - 3. AUT 5 p

(RUS udelukket)

gruppe G

1. GRE 11 p - 2. GBR 9 p

3. POR 9 p - 4. EST 7 p

gruppe H

1. ITA 12 p - 2. SVK 10 p 

3. LUX 7 p - 4. SUI 7 p

gruppe I

1. CZE 8 p - 2. NED 6 p - 3. IRL 4 p

(BLR udelukket)

gruppe J

1. LAT 8 p - 2. ISR 6 p - 3. SWE SWE 4 p


EM 2023

15. - 25. jun 2023 (SLO/ISR)

gruppe A

1. ESP 5 p - 2. MNE 5 p - 3. GRE 4 p

4. LAT 4 p

gruppe B

1. BEL 6 p - 2. CZE 5 p - 3. ITA 4 p

4. ISR 3 p

gruppe C

1. FRA 6 p - 2. GER 5 p - 3. GBR 4 p

4. SLO 3 p

gruppe D

1. HUN 5 p - 2. SRB 5 p - 3. SVK 4 p

4. TUR 4 p

1/8-finaler

GER - SVK 79-69

CZE - GRE 79-76

SRB - GBR 66-60

MNE - ITA 63-49

kvartfinaler

ESP - GER 67-42

HUN - CZE 62-61

BEL - SRB 93-53

FRA - MNE 89-46

semifinaler

5/8 GER - CZE 71-69

5/8 SRB - MNE 63-58

Belgien, Spanien, Ungarn, Serbien og Tyskland til OL-kvalifikation.


D) Olympisk kvalifikation

Kvalificerede nationer

2 hold: Afrika: NGR, SEN

4 hold Amerika: USA, BRA, xxx, xxx

4 hold Asien/Oceanien: CHN, JPN, AUS, NZL

6 hold Europa: FRA, BEL, ESP, HUN, SRB, GER

FRA (OL-værter) og USA (VM 2022) deltager i OL-kvalifikationen, trods det, de allerede er kvalificeret til OL 2024.

 

OL-kvalifikation (4 turneringer)

8. - 11. feb 2024

turnering 1 (CHN)

(PUR, CHN, NZL, FRA)

turnering 2 (BEL)

(SEN, USA, BEL, NGR)

turnering 3 (BRA)

(BRA, GER, SRB, AUS) 

turnering 4 (HUN)

(ESP, HUN, CAN, JPN)

10 hold til OL.


basketball


siden er lavet af Morten Jensen, august 2021 - senest opdateret 28. november 2023