Således var vejen til deltagelse i den olympiske fodboldturnering ved OL 2000 i Sydney.

Herrer

16 hold

A) 1 hold - værtsnationen

C1) 3 hold - Afrika

C2) 3 hold - Asien

C3) 4 hold - Europa

C4) 2 hold - Nord- og Mellemamerika

C5) 0 hold - Oceanien

C6) 2 hold - Sydamerika

D) 1 hold - play-off Afrika / Oceanien


A) værtsnationen

Australien (AUS) er som værtsnation født deltager i OL-slutrunden.

Australien til OL.


C1) Afrika

Kvalifikationsturnering

1. runde 29. nov - 13. dec 1998

SEY - MRI

0 - 2

0 - 4

KEN - TAN

1 - 0

0 - 2

UGA - SUD

2 - 1

0 - 0

BOT - SWZ

3 - 0

2 - 2

NAM - MOZ

0 - 0

3 - 3

CGO - GEQ

1 - 0

1 - 1

GAB - SLE

GAB w.o.

 

MLI - GBS

MLI w.o.

 

COD - LBA

COD w.o

 


2. runde 12./13. og 27. jun 1999

UGA - ZAM

1 - 0

1 - 2

NGR - NAM

4 - 0

2 - 3

ANG - BOT

4 - 2

4 - 0

ZIM - MRI

4 - 1

ZIM w.o.

CMR - CGO

5 - 0

0 - 0

GHA - TAN

2 - 1

2 - 1

GUI - GAB

4 - 1

1 - 0

TOG - RSA

2 - 2

0 - 1

ALG - CIV

1 - 3

1 - 1

TUN - SEN

1 - 1

2 - 1

MLI - EGY

1 - 1

1 - 3

COD - MAR

2 - 1

MAR w.o.


3. runde 16. okt 1999 - 26. mar 2000

gruppe 1

1. NGR 12 p

2. ANG 12 p

3. ZIM 12 p

4. UGA 0 p

gruppe 2

1. CMR 15 p

2. RSA 13 p

3. GHA 7 p

4. GUI 0 p

gruppe 3

1. MAR 13 p

2. EGY 11 p

3. CIV 8 p

4. TUN 1 p

Nigeria, Cameroun og Marokko til OL.

Sydafrika (som bedste toer) til play-off kamp.


C2) Asien

Kvalifikationsturnering

1. runde

gruppe 1 20. - 26. maj (UAE) & 1. - 7. jun 99 (QAT)

1. QAT 10 p

2. UAE 7 p

3. YEM 0 p

gruppe 2 6. maj - 5. jun 1999

1. KUW 10 p

2. OMA 4 p

3. SYR 3 p

gruppe 3 1. - 12. jul 1999 (JOR)

1. KSA 8 p

2. IRQ 5 p

3. JOR 3 p

gruppe 4 14. maj - 25. jun 1999

1. BRN 9 p

2. LIB 4 p

3. IRI 4 p

gruppe 5 3. apr - 3. jul 1999

1. KAZ 17 p

2. UZB 16 p

3. TKM 13 p

4. KGZ 10 p

5. TJK 1 p

gruppe 6 12. - 20. jun (HKG) & 26. jun - 4. jul (JPN)

1. JPN 24 p

2. HKG 13 p

3. MAS 11 p

4. NEP 8 p

5. PHI 1 p

gruppe 7 23. - 29. maj (VIE) & 12. - 18. jun (CHN)

1. CHN 18 p

2. PRK 10 p

3. MYA 4 p

4. VIE 2 p

gruppe 8 25. - 29. maj 1999 (KOR)

1. KOR 9 p

2. INA 6 p

3. TPE 3 p

4. SRI 0 p

gruppe 9 17. og 24. jul 1999

1. THA 4 p

2. IND 1 p

- SIN, BRU og LAO trak sig


2. runde 1. okt - 13. nov 1999

gruppe A

1. KUW 9 p

2. KSA 6 p

3. QAT 3 p

gruppe B

1. KOR 10 p

2. CHN 4 p

3. BRN 3 p

gruppe C

1. JPN 12 p

2. KAZ 4 p

3. THA 1 p

Kuwait, Sydkorea og Japan til OL.


C3) Europa

EM for U-21 2000 - kvalifikation

kvalifikationsrunde 4. sep 1998 - 9. okt 1999

vinderne - samt syv to'ere - til 1/8-finalerne.

gruppe 1

1. ITA 22 p

2. SUI 14 p

3. DEN 10 p DEN

4. BLR 7 p

5. WAL 3 p

gruppe 2

1. GRE 23 p

2. NOR 22 p

3. GEO 11 p

4. LAT 9 p

5. SLO 8 p

6. ALB 7 p

gruppe 3

1. TUR 16 p

2. GER 13 p

3. FIN 13 p

4. NIR 6 p

5. MDA 4 p

gruppe 4

1. FRA 19 p

2. RUS 18 p

3. UKR 11 p

4. ISL 6 p

5. ARM 4 p

gruppe 5

1. ENG 21 p

2. POL 17 p

3. BUL 14 p

4. SWE 6 p

5. LUX 0 p

gruppe 6

1. ESP 22 p

2. NED 18 p

3. ISR 8 p

4. CYP 6 p

5. AUT 3 p

gruppe 7

1. SVK 17 p

2. POR 17 p

3. ROU 12 p

4. HUN 6 p

5. AZE 4 p

gruppe 8

1. CRO 20 p

2. SCG 17 p

3. IRL 14 p

4. MLT 3 p

5. MKD 3 p

gruppe 9

1. BEL 25 p

2. CZE 25 p

3. LTU 16 p

4. SCO 14 p

5. BIH 7 p

6. EST 0 p


1/8-finaler 12. - 17. nov 1999

POR - CRO

2 - 0

0 - 3

CZE - GRE

3 - 0

0 - 1

POL - TUR

2 - 1

0 - 1

NED - BEL

2 - 2

2 - 0

NOR - ESP

1 - 3

0 - 4

ENG - SCG

3 - 0

 

RUS - SVK

0 - 1

1 - 3

FRA - ITA

1 - 1

1 - 2


EM for U-21 2000 - slutrunde

27. maj - 4. jun 2000 (SVK)

England kan ikke kvalificere sig.

gruppe A

1. CZE 7 p

2. ESP 5 p

3. NED 3 p

4. CRO 1 p

gruppe B

1. ITA 7 p

2. SVK 7 p

3. ENG 3 p

4. TUR 0 p

finaler

3/4 ESP - SVK 1 - 0

1/2 ITA - CZE 2 - 1

Italien, Tjekkiet, Spanien og Slovakiet til OL.


C4) Nord- og Mellemamerika

Kvalifikationsturnering - indledende runder

Centralamerika 1. runde 5. - 19. sep 1999

vinderne fortsætter til mellemrunden.

ESA - PAN

1 - 2

1 - 1

NCA - HON

0 - 6

2 - 4

BIZ - GUA

1 - 3

1 - 6


Caribien 1. runde 27. jan - 5. sep 1999

VIN - TRI

1 - 5

0 - 4

LCA - BAR

2 - 1

1 - 4

DMA - SKN

1 - 1

0 - 2

GUY - SUR

4 - 1

4 - 3

ARU - AHO

0 - 6

1 - 7

HAI - DOM

3 - 2

0 - 1

CUB - BAH

CUB w.o.

 


Caribien 2. runde 19. sep - 17. okt 1999

vinderne fortsætter til mellemrunden.

SKN - JAM

1 - 3

1 - 2

GUY - AHO

1 - 1

0 - 0

DOM - CUB

0 - 4

0 - 4

TRI - BAR

4 - 1

2 - 2


mellemrunde

5 hold til slutrunden (USA er direkte kvalificeret).

gruppe A 21. - 25. mar 2000 (TRI)

1. CAN 7 p

2. GUA 5 p

3. TRI 4 p

4. AHO 0 p

gruppe B 4. - 8. apr 2000 (MEX)

1. MEX 7 p

2. HON 5 p

3. CRC 4 p

4. JAM 0 p

gruppe C 5. - 9. apr 2000 (PAN)

1. PAN 4 p

2. CUB 2 p

1. BER 1 p


CONCACAF - finalerunde

21. - 30. apr 2000 (USA)

gruppe D

1. USA 4 p

2. HON 3 p

3. CAN 1 p

gruppe E

1. MEX 4 p

2. GUA 4 p

3. PAN 0 p

semifinaler

USA - GUA 4 - 0

HON - MEX 0 - 0 (straffespark 5 - 4)

finale

HON - USA 2 - 1

Honduras og USA til OL.


C5) Oceanien

Australien beslaglægger som OL-vært Oceaniens plads i OL-slutrunden. Øvrige nationer i Oceanien kæmper om en plads i play-off kampen mod en afrikansk modstander.


Kvalifikationsturnering

11. - 20. dec 1999 (NZL)

gruppe A

1. SOL 9 p

2. FIJ 6 p

3. SAM 3 p

4. TGA 0 p

gruppe B

1. NZL 6 p

2. PNG 3 p

3. VAN 0 p

semifinaler

SOL - PNG 3 - 1

NZL - FIJ 5 - 2

finale

NZL - SOL 4 - 1

New Zealand til play-off kamp.


C6) Sydamerika

Kvalifikationsturnering

18. jan - 6. feb 2000 (BRA)

gruppe A

1. BRA 10 p

2. CHI 7 p

3. COL 7 p

4. VEN 4 p

5. ECU 0 p

gruppe B

1. URU 12 p

2. ARG 7 p

3. PER 7 p

4. PAR 3 p

5. BOL 0 p

finalerunde

1. BRA 7 p

2. CHI 6 p

3. ARG 3 p

4. URU 1 p

Brasilien og Chile til OL.


D) play-off Afrika / Oceanien

Nr 4 fra Afrika mod nr 1 fra Oceanien.


19. maj og 27. maj 2000

NZL - RSA

2 - 3

0 - 1

Sydafrika til OL.


Damer

8 hold

A) 1 hold - værtsnationen

B) 7 hold - VM 1999


A) værtsnationen

Australien (AUS) er som værtsnation født deltager i OL-slutrunden.

Australien til OL.


B) VM 1999

De 7 bedste hold fra VM 1999 kvalificerer sig til OL 2000.


VM 1999 - direkte kvalifikation (1 hold)

USA (VM-vært)


VM 1999 - kvalifikation, Afrika (2 hold)

Afrika M 1998 fungerede samtidig som kvalifikation til VM 1999.


kvalifikation 28./29. mar og 10.-12. apr 1998

MOZ - LES

3 - 0

4 - 2

RSA - SWZ

9 - 0

6 - 0

EGY - UGA

1 - 1

1 - 0

GHA - GUI

11 - 0

8 - 0

COD - NAM

COD w.o.

 

CMR - SLE

CMR w.o.

 

MAR - KEN

MAR w.o.

 

NGR kvalificeret som vært.


Afrika M 1998 17. - 31. okt (NGR)

gruppe A

1. NGR 9 p

2. COD 4 p

3. MAR 4 p

4. EGY 0 p

gruppe B

1. GHA 6 p

2. CMR 3 p

3. RSA 0 p

- MOZ ej start

semifinaler

NGR - CMR 6 - 0

GHA - COD 4 - 1

finale

NGR - GHA 2 - 0


VM 1999 - kvalifikation, Asien (3 hold)

Asien M 1997 5. - 14. dec (CHN)

gruppe A

1. JPN 9 p

2. IND 6 p

3. HKG 3 p

4. GUM 0 p

gruppe B

1. CHN 9 p

2. PRK 6 p

3. UZB 3 p

4. PHI 0 p

gruppe C

1. TPE 6 p

2. KOR 3 p

3. KAZ 0 p

semifinaler

PRK - JPN 1 - 0

CHN - TPE 10 - 0

finaler

3/4 JPN - TPE 2 - 0

1/2 CHN - PRK 2 - 0


VM 1999 - kvalifikation, Europa (6 hold)

klasse B (EM-kval 1997) 12. sep 1995 - 25. aug 1996

gruppe 5

1. BEL 22 p

2. IRL 18 p

3. SCO 9 p

4. WAL 7 p

5. FAE 3 p

gruppe 6

1. CZE 18 p

2. POL 9 p

3. BLR 9 p

4. EST 0 p

gruppe 7

1. SUI 10 p

2. SCG 10 p

3. AUT 10 p

4. GRE 4 p

gruppe 8

1. UKR 16 p

2. BUL 12 p

3. HUN 7 p

4. TUR 0 p

- AZE trak sig


oprykning til Klasse A 7./8. og 28. sep 1996

BEL - SVK

3 - 1

2 - 1

CZE - NED

1 - 2

0 - 1

SUI - CRO

3 - 2

3 - 0

UKR - ROU

1 - 2

4 - 1


klasse A (VM-kval 1999) 21. aug 1997 - 30. aug 1998

gruppe 1

1. SWE 18 p

2. UKR 9 p

3. ISL 5 p

4. ESP 2 p

gruppe 2

1. ITA 16 p

2. FIN 10 p

3. FRA 8 p

4. SUI 0 p

gruppe 3

1. NOR 13 p

2. GER 12 p

3. NED 7 p

4. ENG 3 p

gruppe 4

1. DEN 18 p DEN

2. RUS 12 p

3. POR 6 p

4. BEL 0 p


play-off 12./17. sep og 11. okt 1998

GER - UKR

5 - 0

1 - 1

RUS - FIN

2 - 1

2 - 1


VM 1999 - kval., Nord- og Mellemamerika (1 hold)

CONCACAF M 1998 var kvalifikation til VM 1999.


kvalifikation 7. - 9. aug 1998

TRI - GUY

7 - 0

8 - 1

HAI - BAH

HAI w.o.

 


CONCACAF M 1998 28. aug - 6. sep (CAN)

et hold til VM 1999 og et hold til play-off.

gruppe A

1. CAN 9 p

2. GUA 6 p

3. Martinique 3 p

4. PUR 0 p

gruppe B

1. MEX 7 p

2. CRC 6 p

3. TRI 4 p

4. HAI 0 p

semifinaler

MEX - GUA 8 - 0

CAN - CRC 2 - 0

finale

CAN - MEX 1 - 0


VM 1999 - kvalifikation, Oceanien (1 hold)

Oceanien M 1998 9. - 17. okt (NZL)

gruppe A

1. NZL 6 p

2. FIJ 3 p

3. SAM 0 p

gruppe B

1. AUS 6 p

2. PNG 3 p

3. ASA 0 p

semifinaler

NZL - PNG 5 - 0

AUS - FIJ 17 - 0

finale

AUS - NZL 3 - 1


VM 1999 - kvalifikation, Sydamerika (1 hold)

Sydamerika M 1998 2. - 15. mar (ARG)

gruppe A

1. BRA 12 p

2. PER 9 p

3. COL 6 p

4. CHI 3 p

5. VEN 0 p

gruppe B

1. ARG 12 p

2. ECU 7 p

3. PAR 6 p

4. URU 2 p

5. BOL 1 p

semifinaler

BRA - ECU 11 - 1

ARG - PER 1 - 1 (straffespark 4 - 3)

finale

BRA - ARG 7 - 1


VM 1999 - kvalifikation, play-off (1 hold)

Nr 2 fra Nord- og Mellemamerika og nr 2 fra Sydamerika.


14. og 19. dec 1998

MEX - ARG

3 - 1

3 - 2


VM 1999

19. jun - 10. jul 1999 (USA)

gruppe A

1. USA 9 p

2. NGR 6 p

3. PRK 3 p

4. DEN 0 p DEN

gruppe B

1. BRA 7 p

2. GER 5 p

3. ITA 4 p

4. MEX 0 p

gruppe C

1. NOR 9 p

2. RUS 6 p

3. CAN 1 p

4. JPN 1 p

gruppe D

1. CHN 9 p

2. SWE 6 p

3. AUS 1 p

4. GHA 1 p

kvartfinaler

CHN - RUS 2 - 0

NOR - SWE 3 - 1

USA - GER 3 - 2

BRA - NGR 4 - 3

semifinaler

USA - BRA 2 - 0

CHN - NOR 5 - 0

finaler

3/4 BRA - NOR 0 - 0 (straffespark 5-4)

1/2 USA - CHN 0 - 0 (straffespark 5-4)

USA, Kina, Brasilien, Norge, Nigeria, Tyskland og Sverige til OL.


Primær kilde: RSSSF

siden er lavet af Morten Jensen, juni 2011 - senest opdateret 5. december 2013