Således var vejen til deltagelse i den olympiske fodboldturnering ved OL 2004 i Athen.

Herrer

16 hold

A) 1 hold - værtsnationen

C1) 4 hold - Afrika

C2) 3 hold - Asien

C3) 3 hold - Europa

C4) 2 hold - Nord- og Mellemamerika

C5) 1 hold - Oceanien

C6) 2 hold - Sydamerika


A) værtsnationen

GRE

Grækenland til OL.


C1) Afrika

OL-kvalifikation

1. runde 8. - 29. nov 2002

11 kampe - vinderne til 2. runde.

BEN - GEQ

begge

trak sig

CPV - MTN

CPV w.o

 

MAW - RWA

1 - 1

0 - 2

CGO - CAF

CGO w.o.

 

MOZ - LES

0 - 0

0 - 1

SEY - MRI

1 - 0

1 - 1

ETH - SUD

2 - 1

0 - 0

GAM - GBS

GAM w.o.

 

KEN - SOM

11 - 0

4 - 0

SWZ - BOT

1 - 2

2 - 3

LBA - CHA

0 - 4

1 - 2


2. runde 7. - 29. jun 2003

16 kampe - vinderne til 3. runde.

TUN

TUN w.o.

 

EGY - TAN

EGY w.o.

 

SEN - CPV

SEN w.o.

 

NGR - NAM

1 - 0

2 - 1

MLI - GUI

1 - 0

0 - 0

CIV - BUR

CIV w.o.

 

COD - RWA

1 - 0

2 - 0

CMR - CGO

3 - 1

0 - 1

ANG - LES

3 - 0

2 - 2

UGA - SEY

3 - 2

2 - 2

ZIM - ETH

2 - 1

0 - 2

MAR - GAM

4 - 0

1 - 3

RSA - KEN

2 - 1

0 - 0

ZAM - BOT

3 - 2

0 - 0

ALG - CHA

5 - 0

ALG w.o.

LBR - GHA

0 - 5

0 - 1


3. runde 24. okt 2003 - 28. mar 2004

gruppe A

1. TUN 12 p

2. SEN 11 p

3. NGR 10 p

4. EGY 0 p

gruppe B

1. MLI 12 p

2. CMR 11 p

3. CIV 7 p

4. COD 4 p

gruppe C

1. MAR 11 p

2. ANG 10 p

3. ETH 9 p

4. UGA 4 p

gruppe D

1. GHA 13 p

2. ZAM 10 p

3. RSA 6 p

4. ALG 6 p

Tunesien, Mali, Marokko og Ghana til OL.


C2) Asien

OL-kvalifikation

1. runde 5. apr - 17. sep 2003

10 kampe - vinderne til 2. runde.

TKM - IND

2 - 0

0 - 1

LIB - JOR

0 - 0

1 - 1

TPE - SIN

2 - 1

1 - 4

IRQ - VIE

3 - 1

1 - 1

OMA - CAM

8 - 0

9 - 0

HKG - SRI

1 - 0

2 - 0

MYA - BAN

3 - 0

0 - 0

NEP - PLE

0 - 1

1 - 2

IRI - MDV

IRI w.o.

 

SYR - PAK

2 - 0

6 - 1


2. runde 1. maj - 8. nov 2003

12 kampe - vinderne til 3. runde.

MAS - TKM

MAS w.o.

 

HKG - KOR

0 - 1

0 - 2

INA - LIB

1 - 0

1 - 5

KSA - SIN

7 - 0

3 - 0

BRN - KGZ

2 - 1

5 - 1

PRK - IRQ

2 - 0

1 - 4

JPN - MYA

3 - 0

5 - 0

KUW - PLE

1 - 0

2 - 1

UZB - IRI

1 - 3

1 - 6

QAT - OMA

1 - 0

0 - 2

CHN - SYR

2 - 0

2 - 3

UAE - THA

4 - 1

1 - 1


3. runde 1. mar - 12. maj 2004

gruppe A

1. KOR 18 p

2. IRI 9 p

3. CHN 7 p

4. MAS 1 p

gruppe B

1. JPN 13 p

2. BRN 11 p

3. UAE 7 p

4. LIB 2 p

gruppe C

1. IRQ 9 p

2. OMA 9 p

3. KUW 8 p

4. KSA 6 p

Sydkorea, Japan og Irak til OL.


C3) Europa

Grækenland tildeles som værtsnation den ene af Europas fire OL-pladser. De tre øvrige findes via U-21 EM.


EM for U-21 2004 - kvalifikation

Kvalifikationsrunde 6. sep 2002 - 11. okt 2003

vinderne af hver gruppe - samt seks to'ere til play-off.

gruppe 1

1. FRA 22 p

2. CYP 15 p

3. ISR 10 p

4. SLO 9 p

5. MLT 1 p

gruppe 2

1. NOR 19 p

2. DEN 19 p DEN

3. BIH 13 p

4. ROU 7 p

5. LUX 0 p

gruppe 3

1. CZE 18 p

2. BLR 18 p

3. AUT 11 p

4. NED 7 p

5. MDA 2 p

gruppe 4

1. POL 20 p

2. SWE 14 p

3. HUN 12 p

4. LAT 9 p

5. SMR 3 p

gruppe 5

1. SCO 13 p

2. GER 13 p

3. LTU 9 p

4. ISL 0 p

gruppe 6

1. ESP 19 p

2. GRE 12 p

3. UKR 11 p

4. NIR 7 p

5. ARM 5 p

gruppe 7

1. TUR 22 p

2. POR 18 p

3. ENG 11 p

4. SVK 6 p

5. MKD 1 p

gruppe 8

1. CRO 11 p

2. BEL 10 p

3. BUL 10 p

4. EST 2 p

gruppe 9

1. ITA 21 p

2. SCG 19 p

3. FIN 11 p

4. WAL 7 p

5. AZE 0 p

gruppe 10

1. SUI 19 p

2. RUS 15 p

3. ALB 10 p

4. IRL 8 p

5. GEO 5 p


play-off 14. - 19. nov 2003

8 kampe - vinderne til EM-slutrunden.

GER - TUR

1 - 0

1 - 1

SCG - NOR

5 - 1

0 - 3

POR - FRA

1 - 2

(p) 2 - 1

DEN DEN - ITA

1 - 1

0 - 0

BLR - POL

1 - 1

4 - 0

SWE - ESP

2 - 0

1 - 1

SUI - CZE

1 - 2

(p) 2 - 1

CRO - SCO

2 - 0

0 - 1


EM for U-21 2004 - slutrunde

27. maj - 8. jun 2004 (GER)

gruppe A

1. ITA 6 p

2. SCG 6 p

3. BLR 4 p

4. CRO 1 p

gruppe B

1. SWE 9 p

2. POR 4 p

3. GER 3 p

4. SUI 1 p

semifinaler

SCG - SWE 1 - 1 (SCG på straffespark)

ITA - POR 3 - 1

finaler

3/4 POR - SWE 3 - 2

1/2 ITA - SCG 3 - 0

Italien, Serbien & Montenegro og Portugal til OL.


C4) Nord- og Mellemamerika

OL-kvalifikation - indledende runder

MEX direkte til finalerunden (værtsnation).


1. runde 5. sep - 12. okt 2003

12 kampe - vinderne fortsætter til 2. runde.

BAH - TRI

0 - 3

1 - 3

NCA - PAN

2 - 2

1 - 4

GRN - CAY

5 - 0

5 - 1

ISV - CAN

0 - 10

0 - 14

DOM - HAI

0 - 1

0 - 1

DMA - SKN

0 - 1

1 - 3

CUB - JAM

1 - 1

0 - 1

SUR - GUA

0 - 2

0 - 6

GUY - BAR

4 - 1

1 - 2

CRC - BIZ

15 - 0

8 - 0

ESA - PUR

ESA w.o.

 

LCA - ANT

LCA w.o.

 


2. runde 25. okt - 23. nov 2003

7 kampe - vinderne fortsætter til slutrunden.

LCA - PAN

1 - 6

0 - 7

ESA - CAN

1 - 0

0 - 1 (p)

GRN - TRI

1 - 1

0 - 3

CRC - GUY

7 - 0

3 - 1

SKN - USA

0 - 6

0 - 4

JAM - GUA

2 - 0

1 - 2

HAI - HON

0 - 1

2 - 2


OL-kvalifikation, finalerunde 

2. - 12. feb 2004 (MEX)

gruppe A

1. CRC 7 p

2. MEX 7 p

3. TRI 3 p

4. JAM 0 p

gruppe B

1. USA 9 p

2. HON 6 p

3. PAN 3 p

4. CAN 0 p

semifinaler

CRC - HON 2 - 0

MEX - USA 4 - 0

finale

MEX - CRC 1 - 0

Mexico og Costa Rica til OL.


C5) Oceanien

Kvalifikationsturnering

gruppe A 14. - 22. jan 2004 (AUS)

1. AUS 12 p

2. FIJ 9 p

3. SAM 4 p

4. SOL 3 p

5. PNG 1 p

gruppe B 14. - 22. jan 2004 (NZL)

1. NZL 12 p

2. VAN 9 p

3. TGA 6 p

4. COK 3 p

5. ASA 0 p

finale 26. jan 2004 (AUS) og 30. jan 2004 (NZL)

1. AUS 4 p

2. NZL 1 p

Australien til OL.


C6) Sydamerika

Kvalifikationsturnering

7. - 25. jan 2004 (CHI)

gruppe A

1. CHI 10 p

2. BRA 8 p

3. PAR 6 p

4. URU 2 p

5. VEN 1 p

gruppe B

1. ARG 10 p

2. ECU 9 p

3. COL 6 p

4. PER 4 p

5. BOL 0 p

play-off

ECU - PAR 0 - 0 (p)

BRA - COL 3 - 0

finalerunde

1. ARG 7 p

2. PAR 6 p

3. BRA 3 p

4. CHI 1 p

Argentina og Paraguay til OL.


Damer

10 hold

A) 1 hold - værtsnationen

C1) 1 hold - Afrika

C2) 2 hold - Asien

C3) 2 hold - Europa

C4) 2 hold - Nord- og Mellemamerika

C5) 1 hold - Oceanien

C6) 1 hold - Sydamerika


A) værtsnationen

GRE

Grækenland til OL.


C1) Afrika

OL-kvalifikation

1. runde 13. - 15. jun og 27. - 29. jun 2003

4 kampe - vinderne til 2. runde.

TAN - NAM

NAM w.o.

 

KEN - UGU

KEN w.o.

 

CPV - ANG

ANG w.o.

 

COD - GEQ

COD w.o.

 


2. runde 25. - 26. okt og 8. - 9. nov 2003

3 kampe - vinderne til 3. runde.

RSA - NAM

13 - 0

13 - 1

GHA - COD

2 - 0

2 - 1

ZIM - ANG

0 - 0

0 - 1

NGR - KEN

NGR w.o.

 


3. runde 31. jan - 1. feb og 14. feb 2004

2 kampe - vinderne til 4. runde.

RSA - ANG

6 - 2

2 - 3

NGR - GHA

1 - 1

(p) 1 - 1


4. runde 12. og 30. mar 2004

RSA - NGR

2 - 2

0 - 1

Nigeria til OL.


C2) Asien

Kvalifikationsturnering

18. - 26. apr 2004 (JPN)

gruppe A 

1. PRK 9 p

2. TPE 6 p

3. HKG 3 p

4. SIN 0 p

gruppe B 

1. CHN 9 p

2. KOR 6 p

3. MYA 3 p

4. GUM 0 p

gruppe C 

1. JPN 6 p

2. THA 1 p

3. VIE 1 p

semifinaler

JPN - PRK 3 - 0

CHN - KOR 1 - 0

finale

CHN - JPN 1 - 0

Kina og Japan til OL.


C3) Europa

Grækenland tildeles som værtsnation den ene af Europas tre OL-pladser. De to øvrige udtages fra VM 2003.


VM 2003 - kvalifikation, Europa

Klasse B (EM-kval 2001) 24. jul 1999 - 29. aug 2000

4 gruppevindere til oprykningskampe.

gruppe 5

1. BEL 16 p

2. POL 11 p

3. AUT 4 p

4. WAL 2 p

gruppe 6

1. CZE 13 p

2. SCO 12 p

3. IRL 7 p

4. CRO 3 p

gruppe 7

1. ROU 22 p

2. BLR 16 p

3. SVK 15 p

4. ISR 6 p

5. EST 0 p

gruppe 8

1. HUN 18 p

2. GRE 10 p

3. TUR 7 p

4. BIH 0 p


Op- og nedrykning mellem klasse A og B

21. sep - 19. nov 2000

4 kampe - vinderne til klasse A (VM-kval 2003).

HUN - NED

0 - 3

0 - 2

BEL - SUI

1 - 1

0 - 0

ROU - ISL

2 - 2

0 - 8

CZE - SCG

1 - 0

3 - 2


Klasse A 18. aug 2001 - 26. jun 2002

4 gruppevindere til VM-slutrunden - to'erne til play-off.

gruppe 1

1. NOR 16 p

2. FRA 12 p

3. UKR 7 p

4. CZE 0 p

gruppe 2

1. SWE 15 p

2. DEN 15 p DEN

3. SUI 3 p

4. FIN 3 p

gruppe 3

1. RUS 11 p

2. ISL 9 p

3. ITA 7 p

4. ESP 6 p

gruppe 4

1. GER 18 p

2. ENG 8 p

3. NED 4 p

4. POR 4 p


play-off 1. runde 23. aug - 22. sep 2002

2 kampe - vinderne til play-off 2. runde.

FRA - DEN DEN

2 - 0

1 - 1

ISL - ENG

2 - 2

0 - 1


play-off 2. runde 17. okt og 16. nov 2002

vinder til VM-slutrunde.

ENG - FRA

0 - 1

0 - 1


VM 2003

20. sep - 12. okt 2003 (USA)

gruppe A

1. USA 9 p

2. SWE 6 p

3. PRK 3 p

4. NGR 0 p

gruppe B

1. BRA 7 p

2. NOR 6 p

3. FRA 4 p

4. KOR 0 p

gruppe C

1. GER 9 p

2. CAN 6 p

3. JPN 3 p

4. ARG 0 p

gruppe D

1. CHN 7 p

2. RUS 6 p

3. GHA 3 p

4. AUS 1 p

kvartfinaler

USA - NOR 1 - 0

SWE - BRA 2 - 1

GER - RUS 7 - 1

CAN - CHN 1 - 0

semifinaler

GER - USA 3 - 0

SWE - CAN 2 - 1

finale

GER - SWE 2 - 1

Tyskland og Sverige til OL.


C4) Nord- og Mellemamerika

OL-kvalifikation - indledende runde

31. okt - 14. dec 2003

gruppevinderne videre til finalerunden.

gruppe 1 (SUR)

1. TRI 6 p

2. SUR 0 p

gruppe 2 (CAY)

1. JAM 6 p

2. CAY 0 p

- ISV trak sig

gruppe 3(DOM)

1. HAI 6 p

2. DOM 0 p

- PUR trak sig

gruppe 4 (HON)

1. MEX 6 p

2. HON 3 p

3. NCA 0 p

gruppe 5 (GUA)

1. GUA 4 p (suspenderet af FIFA, jan 2004)

2. PAN 4 p

3. BIZ 0 p


Direkte kvalificeret: CRC (vært), CAN og USA.


OL-kvalifikation - finalerunde

26. feb - 5. mar 2004 (CRC)

gruppe A

1. CAN 9 p

2. CRC 6 p

3. PAN 3 p

4. JAM 0 p

gruppe B

1. USA 9 p

2. MEX 6 p

3. TRI 3 p

4. HAI 0 p

semifinaler

MEX - CAN 2 - 1

USA - CRC 4 - 0

finale

USA - MEX 3 - 2

USA og Mexico til OL.


C5) Oceanien

Kvalifikationsturnering

2 - 6. mar 2004 (FIJ)

1. AUS 6 p

2. PNG 3 p

3. FIJ 0 p

Australien til OL


C6) Sydamerika

Der blev ikke afviklet nogen kvalifikationsturnering.

BRA (Brasilien) blev udpeget som Sydamerikas repræsentant, da de havde vundet både Sydamerika M 2003 og De Panamerikanske Lege 2003.

Brasilien til OL.


siden er lavet af Morten Jensen, marts 2011 - senest opdateret 9. september 2013