Således var vejen til deltagelse i den olympiske fodboldturnering ved OL 2008 i Beijing.

Herrer

16 hold

A) 3 hold - Afrika

B) 4 hold - Asien

C) 4 hold - Europa

D) 2 hold - Nord- og Mellemamerika

E) 1 hold - Oceanien

F) 2 hold - Sydamerika


A) Afrika

OL-kvalifikation

1. runde 1. - 3. sep og 6. - 8. okt 2006

17 kampe - vinderne til 2. runde.

RSA - NAM

1 - 0

1 - 1

GAM - EGY

0 - 0

0 - 4

ZAM - DJI

10 - 0

 

SLE - RWA

2 - 1

0 - 3

GBS - GUI

0 - 2

0 - 0

SUD - GEQ

2 - 0

0 - 5

MOZ - LBA

1 - 0

4 - 3

MAW - SOM

2 - 0

 

CHA - UGA

UGA w.o.

 

ZIM - TAN

ZIM w.o.

 

MRI - BUR

BUR w.o.

 

SEN - COM

SEN w.o.

 

CIV - LES

CIV w.o.

 

MTN - BOT

BOT w.o.

 

ETH - LBR

ETH w.o.

 

BEN - COD

COD w.o.

 

CAF - ALG

ALG w.o.

 


2. runde 7. - 8. feb og 23. - 25. mar 2007

12 kampe - vinderne til 3. runde.

ZAM - MAW

3 - 2

1 - 1

RSA - UGA

2 - 0

0 - 0

ALG - ETH

1 - 3

1 - 1

ANG - GUI

0 - 0

0 - 2

NGR - GEQ

5 - 0

0 - 2

BUR - GHA

0 - 3

0 - 2

TUN - BOT

0 - 0

0 - 1

MAR - RWA

3 - 0

1 - 0 

MLI - MOZ

1 - 0

2 - 3

EGY - CIV

1 - 1

1 - 3

ZIM - CMR

1 - 1

1 - 3

SEN - COD

SEN w.o.

 


3. runde 2. jun 2007 - 26. mar 2008

gruppe A

1. NGR 8 p

2. GHA 7 p

3. RSA 1 p

ETH trak sig

gruppe B

1. CIV 15 p

2. ZAM 10 p

3. SEN 5 p

4. MLI 4 p

gruppe C

1. CMR 14 p

2. MAR 10 p

3. BOT 7 p

4. GUI 3 p

Nigeria, Elfenbenskysten og Cameroun til OL.


B) Asien

CHN (Kina) tildeles som værtsnation den ene OL-plads. De tre øvrige findes fra en kvalifikationsturnering.


OL-kvalifikation

1. runde 7. og 14. feb 2007

10 kampe - vinderne til 2. runde.

SIN - PAK

1 - 2

2 - 3

BAN - HKG

0 - 3

1 - 0

AFG - VIE

aflyst

0 - 2

INA - MDV

1 - 0

0 - 0

AUS - TPE

11 - 0

1 - 0

TKM - THA

0 - 1

1 - 5

MYA - IND

1 - 1

1 - 1 (p)

UZB - TJK

4 - 1

2 - 0

YEM - PLE

2 - 1

1 - 1

JOR - KGZ

JOR w.o.

 


2. runde 28. feb - 6. jun 2007

to bedste fra hver gruppe til 3. runde.

gruppe A

1. BRN 12 p

2. QAT 11 p

3. KUW 11 p

4. PAK 0 p

gruppe B

1. JPN 18 p

2. SYR 10 p

3. MAS 4 p

4. HKG 3 p

gruppe C

1. VIE 12 p

2. LIB 12 p

3. OMA 6 p

4. INA 3 p

gruppe D

1. KSA 15 p

2. AUS 11 p

3. IRI 5 p

4. JOR 2 p

gruppe E

1. IRQ 12 p

2. PRK 11 p

3. THA 8 p

4. IND 1 p

gruppe F

1. KOR 15 p

2. UZB 12 p

3. UAE 6 p

4. YEM 3 p


3. runde 22. aug - 21. nov 2007

gruppe A

1. AUS 12 p

2. IRQ 11 p

3. PRK 5 p

4. LIB 4 p

gruppe B

1. KOR 12 p

2. BRN 11 p

3. SYR 4 p

4. UZB 3 p

gruppe C

1. JPN 11 p

2. QAT 10 p

3. KSA 9 p

4. VIE 2 p

Kina, Australien, Sydkorea og Japan til OL.


C) Europa

EM for U-21 2007 - kvalifikation

NED - Holland er som slutrundevært direkte kvalificeret.


1. runde 2. apr - 29. jun 2006

8 kampe - vinderne til 2. runde.

MLT - GEO

1 - 2

1 - 2

LIE - NIR

1 - 4

0 - 4

LUX - MKD

0 - 3

0 - 2

AND - ISL

0 - 0

0 - 2

EST - WAL

0 - 2

1 - 5

AZE - IRL

0 - 3

0 - 3

SMR - ARM

3 - 0

0 - 4

KAZ - MDA

0 - 0

0 - 1


2. runde 15. aug - 6. sep 2006

vinderne af hver gruppe til 3. runde.

gruppe 1

1. BIH 4 p

2. ARM 3 p

3. NOR 1 p

gruppe 2

1. ESP 6 p

2. SVK 1 p

3. ALB 1 p

gruppe 3

1. SRB 6 p

2. LTU 3 p

3. GEO 0 p

gruppe 4

1. BEL 6 p

2. IRL 3 p

3. GRE 0 p

gruppe 5

1. ITA 6 p

2. AUT 1 p

3. ISL 1 p

gruppe 6

1. RUS 6 p

2. HUN 3 p

3. FIN 0 p

gruppe 7

1. POR 6 p

2. POL 3 p

3. LAT 0 p

gruppe 8

1. ENG 4 p

2. SUI 3 p

3. MDA 1 p

gruppe 9

1. CZE 6 p

2. BLR 3 p

3. BLR 0 p

gruppe 10

1. GER 6 p

2. ROU 3 p

3. NIR 0 p

gruppe 11

1. SWE 6 p

2. DEN 3 p DEN

3. MKD 0 p

gruppe 12

1. BUL 6 p

2. UKR 3 p

3. CRO 0 p

gruppe 13

1. ISR 4 p

2. TUR 3 p

3. WAL 1 p

gruppe 14

1. FRA 6 p

2. SLO 3 p

3. SCO 0 p


3. runde 6. - 11. okt 2006

7 kampe - vinderne til EM-slutrunden.

SRB - SWE

0 - 3

5 - 0

CZE - BIH

2 - 1

1 - 1

RUS - POR

4 - 1

0 - 3

ENG - GER

1 - 0

2 - 0

ITA - ESP

0 - 0

2 - 1

BEL - BUL

1 - 1

4 - 1

FRA - ISR

1 - 1

0 - 1


EM for U-21 2007 - slutrunde

10. - 23. jun 2007 (NED)

gruppe A

1. NED 7 p

2. BEL 5 p

3. POR 4 p

4. ISR 0 p

gruppe B

1. SRB 6 p

2. ENG 5 p

3. ITA 4 p

4. CZE 1 p

semifinaler

NED - ENG 1 - 1 (NED på straffespark)

SRB - BEL 2 - 0

finale

NED - SRB 4 - 1

ekstra kamp om sidste OL-plads

(da ENG ikke kan deltage ved OL)

ITA - POR 0 - 0 (ITA på straffespark)

Holland, Serbien, Belgien og Italien til OL.


D) Nord- og Mellemamerika

OL-kvalifikation - indledende runder

Caribien - 1. runde 31. aug - 13. sep 2007

vinderne fortsætter til 2. runde.

gruppe A (SUR)

1. TRI 7 p

2. SUR 4 p

3. GUY 4 p

4. AHO 1 p

gruppe B (ARU)

1. JAM 9 p

2. ANT 6 p

3. BAR 3 p

4. ARU 0 p

gruppe C (CUB)

1. CUB 9 p

2. PUR 6 p

3. BER 1 p

4. CAY 1 p

gruppe D (SKN)

1. HAI 4 p

2. DOM 2 p

3. SKN 1 p

gruppe E (VIN)

1. GRN 5 p

2. VIN 5 p

3. DMA 3 p

4. LCA 2 p

gruppe F (BAH)

1. BAH 3 p

2. ISV 0 p

- IVB trak sig


Caribien - 2. runde 9. - 13. okt 2007

De to gruppevindere til slutrunden.

gruppe G (TRI)

1. CUB 6 p

2. GRN 3 p

3. TRI 0 p

gruppe H (HAI)

1. HAI 6 p

2. BAH 3 p

3. JAM 0 p


Mellemamerika - 1. runde 7. - 18. nov 2007

De to gruppevindere til slutrunden.

Toerene spiller om en ekstra plads i en play-off kamp

gruppe A (PAN)

1. HON 4 p

2. PAN 4 p

3. ESA 0 p

gruppe B (GUA)

1. GUA 6 p

2. CRC 3 p

3. NCA 0 p


Mellemamerika - play-off 30. nov og 6. dec 2007

PAN - CRC

0 - 1

1 - 0 (str 4-3)


Nordamerika

USA, MEX og CAN går alle direkte til slutrunden.

OL-kvalifikation - slutrunde

11. - 23. mar 2008 (USA)

gruppe A

1. USA 7 p

2. HON 6 p

3. PAN 3 p

4. CUB 1 p

gruppe B

1. GUA 6 p

2. CAN 4 p

3. MEX 4 p

4. HAI 3 p

semifinaler

HON - GUA 0 - 0 (str 6 - 5)

USA - CAN 3 - 0

finale

HON - USA 1 - 0

Honduras og USA til OL.


E) Oceanien

Kvalifikationsturnering

1. - 9. mar 2008 (FIJ)

1. NZL 15 p

2. SOL 12 p

3. FIJ 9 p

4. PNG 6 p

5. VAN 3 p

6. COK 0 p

New Zealand til OL.


F) Sydamerika

XXIII Sudamericano Juvenil

7. - 28. jan 2007 (PAR)

gruppe A

1. BRA 10 p

2. PAR 8 p

3. CHI 6 p

4. BOL 4 p

5. PER 0 p

gruppe B

1. COL 9 p

2. URU 7 p

3. ARG 5 p

4. ECU 4 p

5. VEN 3 p

finalerunde

1. BRA 11 p

2. ARG 9 p

3. URU 7 p

4. CHI 6 p

5. PAR 6 p

6. COL 1 p

Brasilien og Argentina til OL.


Damer

12 hold

A) 1 hold - Afrika

B) 3 hold - Asien

C) 3 hold - Europa

D) 2 hold - Nord- og Mellemamerika

E) 1 hold - Oceanien

F) 1 hold - Sydamerika

G) 1 hold - play-off Afrika / Sydamerika


A) Afrika

OL-kvalifikation

1. runde 28. okt og 12. nov 2006

5 kampe - vinderne til 2. runde.

MOZ - COM

7 - 2

5 - 3

GBS - GUI

1 - 1

1 - 3

ANG - TAN

ANG w.o.

 

BEN - NAM

NAM w.o.

 

UGA - ERI

ERI w.o.

 


2. runde 17. feb - 24. mar 2007

8 kampe - vinderne til 3. runde.

NGR - SEN

NGR w.o.

 

GEQ - RSA

2 - 1

2 - 4

LBR - ETH

0 - 3

0 - 2

NAM - COD

3 - 3

2 - 5

ANG - GHA

1 - 2

0 - 2

MOZ - ALG

0 - 3

1 - 9

ERI - MAR

3 - 2

1 - 2

GUI - ZIM

aflyst

1 - 6


3. runde 2./3. jun og 16./17. jun 2007

4 kampe - vinderne til 4. runde.

ETH - MAR

1 - 0

1 - 2

GHA - COD

3 - 1

1 - 0

RSA - ZIM

2 - 1

3 - 2

ALG - NGR

1 - 0

0 - 6


4. runde 28. jul 2007 - 15. mar 2008

1. NGR 9 p

2. GHA 9 p

3. RSA 0 p

- ETH trak sig

Nigeria til OL.

Ghana til play-off kamp.


B) Asien

CHN (Kina) tildeles som værtsnation den ene OL-plads. De to øvrige findes fra en kvalifikationsturnering.


OL-kvalifikation

1. runde 17. feb - 18. mar 2007

de to bedste fra gruppe går videre til 2. runde.

gruppe A

KOR - IND

5 - 0

3 - 0

HKG - JOR

HKG w.o.

 

KOR - HKG

2 - 2

0 - 1

gruppe B (THA)

1. THA 9 p

2. VIE 6 p

3. SIN 3 p

4. MDV 0 p

gruppe C (TPE)

1. AUS 9 p

2. TPE 6 p

3. MYA 1 p

4. UZB 1 p


2. runde 7. apr - 12. aug 2007

gruppe 1

1. JPN 16 p

2. KOR 8 p

3. THA 7 p

4. VIE 3 p

gruppe 2

1. PRK 18 p

2. AUS 12 p

3. TPE 6 p

4. HKG 0 p

Japan og Nordkorea til OL.


C) Europa

Europas tre hold udtages fra VM 2007.


VM 2007 - kvalifikation, Europa

2. kategori (EM-kval 2005) 19. apr 2003 - 2. okt 2004

3 gruppevindere - og en toer - rykker op i 1. kategori.

gruppe 5

1. IRL 18 p

2. ROU 18 p

3, CRO 13 p

4. BIH 7 p

5. MLT 0 p

gruppe 6

1. BLR 16 p

2. ISR 10 p

3. EST 4 p

4. KAZ 2 p

- WAL trak sig

gruppe 7

1. AUT 15 p

2. GRE 13 p

3. SVK 7 p

4. ARM 0 p


1. kategori 20. aug 2005 - 30. sep 2006

5 gruppevindere videre til VM-slutrunden.

gruppe 1

1. NOR 22 p

2. UKR 16 p

3. ITA 15 p

4. SRB 6 p

5. GRE 0 p

gruppe 2

1. SWE 22 p

2. CZE 16 p

3. ISL 13 p

4. BLR 7 p

5. POR 0 p

gruppe 3

1. DEN 19 p DEN

2. FIN 16 p

3. ESP 14 p

4. POL 9 p

5. BEL 0 p

gruppe 4

1. GER 24 p

2. RUS 18 p

3. SCO 8 p

4. IRL 4 p

5. SUI 4 p

gruppe 5

1. ENG 20 p

2. FRA 17 p

3. NED 15 p

4. AUT 4 p

5. HUN 1 p


VM 2007

10. - 30. sep 2007 (CHN)

gruppe A

1. GER 7 p

2. ENG 5 p

3. JPN 4 p

4. ARG 0 p

gruppe B

1. USA 7 p

2. PRK 4 p

3. SWE 4 p

4. NGR 1 p

gruppe C

1. NOR 7 p

2. AUS 5 p

3. CAN 4 p

4. GHA 0 p

gruppe D

1. BRA 9 p

2. CHN 6 p

3. DEN 3 p DEN

4. NZL 0 p

kvartfinaler

BRA - AUS 3 - 2

GER - PRK 3 - 0

NOR - CHN 1 - 0

USA - ENG 3 - 0

semifinaler

BRA - USA 4 - 0

GER - NOR 3 - 0

finaler

3/4 USA - NOR 4 - 1

1/2 GER - BRA 2 - 0


Da England ikke kan kvalificere sig til OL, skal Sverige og Danmark spille en play-off kamp om den sidste europæiske plads.

Play-off 8. og 28. nov 2007

DEN DEN - SWE

2 - 4

1 - 3

Tyskland, Norge og Sverige til OL.


D) Nord- og Mellemamerika

OL-kvalifikation - indledende runder

Caribien - 1. runde 1. - 27. okt 2007

gruppevinderne videre til 2. runde.

gruppe A (SUR)

1. TRI 9 p

2. SUR 6 p

3. GRN 3 p

4. VIN 0 p

gruppe B (DOM)

1. CUB 9 p

2. DOM 6 p

3. ISV 3 p

4. IVB 0 p

gruppe C (ANT)

1. JAM 9 p

2. BER 6 p

3. ANT 3 p

4. DMA 0 p

gruppe D (CAY)

1. PUR 6 p

2. HAI 3 p

3. CAY 0 p


Caribien - 2. runde 22. - 30. nov 2007

2 kampe - vinderne til finalerunden

PUR - TRI

1 - 2

1 - 0

CUB - JAM

0 - 1

0 - 2


Mellemamerika - 1. runde 5. og 12. okt 2007

2 kampe - vinderne til 2. runde

ESA - NCA

1 - 2

0 - 3

CRC - PAN

CRC w.o.

 


Mellemamerika - 2. runde 19. og 26. okt 2007

1 kamp - vinderen til finalerunden.

NCA - CRC

0 - 3

0 - 6


Nordamerika

USA, MEX og CAN går alle direkte til finalerunden.


OL-kvalifikation - finalerunde

1. - 11. apr 2008 (MEX)

gruppe A

1. USA 6 p

2. MEX 3 p

3. JAM 0 p

gruppe B

1. CAN 6 p

2. CRC 1 p

3. TRI 1 p

semifinaler

USA - CRC 3 - 0

CAN - MEX 1 - 0

USA og Canada til OL.


E) Oceanien

South Pacific Games 2007

25. aug - 7. sep (SAM)

vinderen videre til Oceaniens finale.

gruppe A

1. FIJ 12 p

2. PNG 9 p

3. SOL 4 p

4. COK 2 p

5. ASA 1 p

gruppe B

1. FPO 7 p (Tahiti)

2. TGA 5 p

3. SAM 4 p

4. NCL 0 p

semifinaler

PNG - FPO 5 - 0

TGA - FIJ 1 - 0

finale

PNG - TGA 3 - 1


Oceanien - finale 8. mar (PNG)

PNG - NZL 0 - 2

New Zealand til OL (efter blot at have spillet en enkelt kamp).


F) Sydamerika

Sydamerika M 2006

10. - 26. nov 2006 (ARG)

gruppe A

1. ARG 12 p

2. URU 6 p

3. ECU 4 p

4. COL 4 p

5. CHI 3 p

gruppe B

1. BRA 12 p

2. PAR 9 p

3. VEN 4 p

4. PER 3 p

5. BOL 1 p

finalerunde

1. ARG 7 p

2. BRA 6 p

3. URU 3 p

4. PAR 1 p

Argentina til OL.

Brasilien til play off-kamp.


G) Play-off Sydamerika / Afrika

19. apr 2008 (CHN)

BRA - GHA 5 - 1

Brasilien til OL.


siden er lavet af Morten Jensen, december 2010 - senest opdateret 29. januar 2013