Således var vejen til den olympiske fodboldturnering ved OL 2012 i London.

Herrer

16 hold

A) 1 hold - værtsnationen

C1) 3 hold - Afrika

C2) 3 hold - Asien

C3) 3 hold - Europa

C4) 2 hold - Nord- og Mellemamerika

C5) 1 hold - Oceanien

C6) 2 hold - Sydamerika

D) 1 hold - play-off Afrika / Asien


A) værtsnationen

Storbritannien (GBR) blev som værtsnation tildelt den ene af Europas pladser.

Storbritannien til OL.


C1) Afrika

De afrikanske U-23 mesterskaber 2011 fungerede samtidig som OL-kvalifikation.


Afrika M 2011 U-23 - kvalifikation

1. runde 8. - 10. okt og 17. dec 2010

DJI - MAD

MAD w.o.

 

COD - CHA

COD w.o.

 

SLE - LBR

1 - 1

1 - 1 (p)

SWZ - MRI

SWZ w.o.

 

SOM - SUD

0 - 0

0 - 1

BOT - NAM

1 - 0

0 - 0

ETH - GEQ

GEQ w.o.

 


2. runde 25. - 27. mar og 8. - 10. apr 2011

ALG - MAD

3 - 0

1 - 0

ZAM - RWA

2 - 0

1 - 0

MAR - MOZ

2 - 0

1 - 2

BUR - COD

1 - 2

1 - 3

UGA - CGO

1 - 0

0 - 1 (p)

CIV - LBR

4 - 0

0 - 0

GAB - SWZ

3 - 1

1 - 0

MLI - GUI

0 - 0

2 - 2

GHA - SUD

0 - 1

1 - 1

EGY - BOT

2 - 0

1 - 2

BEN - GAM

BEN w.o.

 

RSA - LBA

4 - 2

0 - 0

TUN - MAW

2 - 0

1 - 0

SEN - ANG

0 - 0

1 - 1

CMR - TAN

2 - 1

1 - 2 (p)

NGR - GEQ

5 - 0

4 - 1


3. runde 3. - 5. jun og 17. - 19. jun 2011

ALG - ZAM

3 - 0

0 - 2

MAR - COD

2 - 1

1 - 1

CGO - CIV

1 - 2

0 - 1

GAB - MLI

0 - 0

1 - 0

SUD - EGY

0 - 0

0 - 2

BEN - RSA

3 - 1

1 - 5

TUN - SEN

0 - 0

0 - 1

TAN - NGR

1 - 0

0 - 3


Afrika M 2011 U-23 - finalerunde

26. nov - 10. dec 2011 (MAR)

gruppe A

1. SEN 6 p

2. MAR 6 p

3. NGR 3 p

4. ALG 3 p

gruppe B

1. EGY 6 p

2. GAB 4 p

3. CIV 4 p

4. RSA 2 p

semifinaler

GAB - SEN 1 - 0

MAR - EGY 3 - 2

finaler

3/4 EGY - SEN 2 - 0

1/2 GAB - MAR 2 - 1

Gabon, Marokko og Egypten til OL.

Senegal til play-off mod asiatisk hold.


C2) Asien

OL-kvalifikation

1. runde 23. feb - 21. mar 2011

JOR - TPE

1 - 0

2 - 0

OMA - TJK

4 - 1

3 - 1

IND - MYA

2 - 1

1 - 1

UAE - SRI

7 - 1

3 - 0

HKG - MDV

4 - 0

3 - 0

IRI - KGZ

1 - 0

0 - 0

YEM - SIN

2 - 0

1 - 0

KUW - BAN

2 - 0

3 - 0

INA - TKM

1 - 3

0 - 1

THA - PLE

0 - 3

0 - 1

MAS - PAK

2 - 0

0 - 0


2. runde 19. og 23. jun 2011

KOR - JOR

3 - 1

1 - 1

CHN - OMA

0 - 1

1 - 3

QAT - IND

3 - 1

1 - 1

KSA - VIE

2 - 0

4 - 1

PRK - UAE

0 - 1

1 - 1

UZB - HKG

1 - 0

2 - 0

IRQ - IRI

3 - 0

2 - 0

AUS - YEM

3 - 0

4 - 0

JPN - KUW

3 - 1

1 - 2

SYR - TKM

2 - 2

4 - 0

BRN - PLE

0 - 1

2 - 1

LIB - MAS

0 - 0

1 - 2


3. runde 21. sep 2011 - 14. mar 2012

gruppe A

1. KOR 12 p

2. OMA 8 p

3. QAT 7 p

4. KSA 3 p

gruppe B

1. UAE 14 p

2. UZB 8 p

3. IRQ 5 p

4. AUS 4 p

gruppe C

1. JPN 15 p

2. SYR 12 p

3. BRN 9 p

4. MAS 0 p


play-off 25. - 29. mar 2012 (VIE)

1. OMA 4 p

2. UZB 3 p

3. SYR 1 p


Sydkorea, Forenede Arabiske Emirater og Japan til OL.

Oman til OL-kvalifikation.


C3) Europa

EM for U-21 2011 fungerede samtidig som OL-kvalifikation.


EM 2011 U-21 - kvalifikation

DEN DEN var som slutrundevært direkte kvalificeret.


1. runde 27. mar 2009 - 7. sep 2010

10 gruppevindere og 4 toere til play-off.

gruppe 1

1. ROU 25 p

2. RUS 22 p

3. MDA 14 p

4. LAT 13 p

5. FAE 11 p FAE

6. AND 1 p

gruppe 2

1. SUI 20 p

2. TUR 16 p

3. GEO 15 p

4. ARM 13 p

5. EST 12 p

6. IRL 7 p

gruppe 3

1. ITA 16 p

2. WAL 16 p

3. HUN 13 p

4. BIH 8 p

5. LUX 4 p

gruppe 4

1. NED 21 p

2. ESP 19 p

3. FIN 10 p FIN

4. POL 9 p

5. LIE 0 p

gruppe 5

1. CZE 22 p

2. ISL 16 p ISL

3. GER 12 p

4. NIR 7 p

5. SMR 0 p

gruppe 6

1. SWE 19 p SWE

2. ISR 16 p

3. MNE 13 p

4. KAZ 5 p

5. BUL 4 p

gruppe 7

1. CRO 17 p

2. SVK 14 p

3. SRB 13 p

4. NOR 7 p NOR

5. CYP 6 p

gruppe 8

1. UKR 16 p

2. BEL 15 p

3. FRA 15 p

4. SLO 8 p

5. MLT 0 p

gruppe 9

1. GRE 19 p

2. ENG 17 p

3. POR 13 p

4. LTU 5 p

5. MKD 2 p

gruppe 10

1. SCO 17 p

2. BLR 17 p

3. AUT 14 p

4. ALB 4 p

5. AZE 4 p


play-off

9. og 13. okt 2010

ENG - ROU

2 - 1

0 - 0

NED - UKR

1 - 3

2 - 0

ESP - CRO

2 - 1

3 - 0

SUI - SWE SWE

4 - 1

1 - 1

ISL ISL - SCO

2 - 1

2 - 1

CZE - GRE

3 - 0

2 - 0

ITA - BLR

2 - 0

0 - 3


EM 2011 U-21 - slutrunde

11. - 25. jun 2011 (DEN)

gruppe A

1. SUI 9 p

2. BLR 3 p

3. ISL 3 p ISL

4. DEN 3 p DEN

gruppe B

1. ESP 7 p

2. CZE 6 p

3. ENG 2 p

4. UKR 1 p

semifinaler

SUI - CZE 1 - 0

ESP - BLR 3 - 1

finaler

3/4 BLR - CZE 1 - 0

1/2 ESP - SUI 2 - 0

Spanien, Schweiz og Hviderusland til OL.


C4) Nord- og Mellemamerika

Caribien

1. runde

gruppe A 3. - 7. aug 2011 (SUR)

1. SUR 7 p

2. JAM 7 p

3. VIN 3 p

4. CAY 0 p

gruppe B 20. - 24. jul 2011 (DMA)

1. TRI 7 p

2. CUW 7 p

3. GRN 3 p

4. DMA 0 p

gruppe C 23. - 27. jun 2011 (CUB)

1. CUB 6 p

2. ARU 3 p

3. GUY 0 p

- DOM trak sig

gruppe D 21. - 25. jul 2011 (SKN)

1. SKN 9 p

2. HAI 6 p

3. ANT 3 p

4. LCA 0 p


2. runde 24. - 28. nov 2011 (SKN)

1. CUB 5 p

2. TRI 4 p

3. SKN 4 p

4. SUR 3 p


Mellemamerika

gruppe 1 13. - 17. sep 2011 (ESA)

1. ESA 6 p

2. PAN 3 p

3. GUA 0 p

gruppe 2 21. - 25. sep 2011 (HON)

1. HON 4 p

2. CRC 4 p

3. NCA 0 p

play off 30. okt og 3. nov 2011

 PAN - CRC

2 - 1

1 - 1


Nordamerika

USA, MEX og CAN gik alle direkte til finalerunden.


CONCACAF - finalerunde

22. mar - 2. apr 2012 (USA)

gruppe A

1. ESA 5 p

2. CAN 5 p

3. USA 4 p

4. CUB 1 p

gruppe B

1. MEX 9 p

2. HON 6 p

3. PAN 1 p

4. TRI 1 p

semifinaler

MEX - CAN 3 - 1

HON - ESA 3 - 2

finale

MEX - HON 2 - 1

Mexico og Honduras til OL.


C5) Oceanien

Kvalifikationsturnering

16. - 24. mar 2012 (NZL)

gruppe A

1. FIJ 9 p

2. VAN 6 p

3. SOL 3 p

4. ASA 0 p

gruppe B

1. NZL 6 p

2. PNG 3 p

3. TGA 0 p

semifinaler

FIJ - PNG 3 - 0

NZL - VAN 3 - 2

finale

NZL - FIJ 1 - 0

New Zealand til OL.


C6) Sydamerika

Sydamerika U-20 M 2011

16. jan - 12. feb 2011 (PER)

gruppe A

1. ARG 10 p  

2. CHI 6 p

3. URU 4 p

4. PER 4 p

5. VEN 3 p

gruppe B

1. BRA 10 p

2. ECU 7 p

3. COL 5 p

4. PAR 4 p

5. BOL 1 p

finalerunde

1. BRA 12 p

2. URU 10 p

3. ARG 9 p

4. ECU 8 p

5. CHI 3 p

6. COL 1 p

Brasilien og Uruguay til OL.


D) play-off Afrika / Asien

Nr 4 fra Afrika - nr 4 fra Asien

23. apr 2012 (GBR)

SEN - OMA 2-0

Senegal til OL.


Damer

12 hold

A) 1 hold - værtsnationen

C1) 2 hold - Afrika

C2) 2 hold - Asien

C3) 2 hold - Europa

C4) 2 hold - Nord- og Mellemamerika

C5) 1 hold - Oceanien

C6) 2 hold - Sydamerika


A) værtsnationen

Storbritannien (GBR) blev som værtsnation tildelt den ene af Europas pladser.

Storbritannien til OL.


C1) Afrika

Kvalifikationsturnering

1. runde 2. okt og 23. okt 2010

BOT - ZAM

1 - 4

1 - 2


2. runde 15./16. jan og 29./30. jan (+ 9. feb) 2011

ZAM - RSA

1 - 2

0 - 3

MAR - TUN

0 - 3

1 - 0

COD - ETH

0 - 0

0 - 3

GUI - GHA

0 - 2

1 - 5

CGO - NGR

NGR w.o.

 

ANG - NAM

2 - 2

0 - 0

CMR - MLI

5 - 0

1 - 0

GAB - GEQ

GEQ w.o.

 

 

3. runde 2. - 3. apr og 16. - 17. apr 2011

RSA - TUN

1 - 0

(p) 0 - 1

ETH - GHA

1 - 0

1 - 2

NGR - NAM

7 - 0

2 - 0

CMR - GEQ

0 - 0

0 - 2

 CMR gik videre, da GEQ havde anvendt en ulovlig spiller.


4. runde 27. aug og 11. sep / 22. okt 2011

RSA - ETH

3 - 0

1 - 1

NGR - CMR

2 - 1

1 - 2 (p)


Sydafrika og Cameroun til OL.


C2) Asien

OL-kvalifikation - indledende runder

direkte kvalificeret til finalerunden

AUS, CHN, JPN, KOR, PRK


1. runde

gruppe 1 18. - 27. mar 2011 (TPE)

1. VIE 10 p

2. THA 9 p

3. TPE 5 p

4. MYA 4 p

5. HKG 0 p

gruppe 2 18. - 22. mar 2011 (BAN)

1. UZB 4 p

2. IND 4 p

3. BAN 0 p

play-off 23. mar 2011 (BAN)

UZB - IND 5 - 1

gruppe 3 8. - 12. mar 2011 (JOR)

1. IRI 7 p

2. JOR 5 p

3. BRN 2 p

4. PLE 1 p

- QAT trak sig


2. runde 3. - 12. jun 2011 (JOR)

1. THA 10 p

2. UZB 9 p

3. VIE 7 p

4. JOR 3 p

- IRI trak sig


OL-kvalifikation - finalerunde

1. - 11. sep 2011 (CHN)

1. JPN 13 p

2. PRK 11 p

3. AUS 9 p

4. CHN 5 p

5. KOR 4 p

6. THA 0 p

Japan og Nordkorea til OL.


C3) Europa

Europas to hold kvalificerede sig fra VM 2011.


VM 2011 - kvalifikation Europa

GER - Tyskland var som VM-vært direkte kvalificeret.


1. runde 15. aug 2009 - 25. aug 2010

gruppe 1

1. FRA 30 p

2. ISL 24 p ISL

3. NIR 11 p

4. EST 10 p

5. SRB 9 p

6. CRO 2 p

gruppe 2

1. NOR 22 p NOR

2. NED 17 p

3. BLR 13 p

4. SVK 6 p

5. MKD 0 p

gruppe 3

1. DEN 20 p DEN

2. SCO 19 p

3. GRE 9 p

4. BUL 8 p

5. GEO 1 p

gruppe 4

1. UKR 17 p

2. POL 16 p

3. HUN 15 p

4. ROU 8 p

5. BIH 0 p

gruppe 5

1. ENG 22 p

2. ESP 19 p

3. AUT 10 p

4. TUR 8 p

5. MLT 0 p

gruppe 6

1. SUI 21 p

2. RUS 19 p

3. IRL 13 p

4. ISR 6 p

5. KAZ 0 p

gruppe 7

1. ITA 22 p

2. FIN 19 p FIN

3. POR 12 p

4. SLO 6 p

5. ARM 0 p

gruppe 8

1. SWE 22 p SWE

2. CZE 13 p

3. BEL 10 p

4. WAL 9 p

5. AZE 4 p


play-off 11./12. og 15./16. sep 2010

FRA - ITA

0 - 0

3 - 2

ENG - SUI

2 - 0

3 - 2

UKR - NOR NOR

0 - 1

0 - 2

SWE SWE - DEN DEN

2 - 1

2 - 2


opsamling - 1. runde 2. og 6. okt 2010

DEN DEN - SUI

1 - 3

0 - 0

UKR - ITA

0 - 3

0 - 0


opsamling - 2. runde 2. og 6. okt 2010

ITA - SUI

1 - 0

4 - 2


play-off Europa / Nordamerika 20. og 27. nov 2010

ITA - USA

0 - 1

0 - 1


VM 2011

26. jun - 17. jul 2011 (GER)

gruppe A

1. GER 9 p 

2. FRA 6 p

3. NGR 3 p

4. CAN 0 p

gruppe B

1. ENG 7 p

2. JPN 6 p

3. MEX 2 p

4. NZL 1 p

gruppe C

1. SWE 9 p SWE

2. USA 6 p

3. PRK 1 p

4. COL 1 p

gruppe D

1. BRA 9 p

2. AUS 6 p

3. NOR 3 p NOR

4. GEQ 0 p

kvartfinaler

FRA - ENG 1 - 1 (straffespark 4 - 3)

JPN - GER 1 - 0

SWE SWE - AUS 3 - 1

USA - BRA 2 - 2 (straffespark 5 - 3)

semifinaler

USA - FRA 3 - 1

JPN - SWE SWE 3 - 1

finaler

3/4  SWE SWE - FRA 2 - 1

1/2  JPN - USA 2 - 2 (straffespark 3 -1)


Sverige og Frankrig til OL.


C4) Nord- og Mellemamerika

Caribien

gruppe A 29. jun - 3. jul 2011 (ARU)

1. HAI 7 p

2. CUB 7 p

3. SUR 3 p

4. ARU 0 p

gruppe B 5. - 9. jul 2011 (DOM)

1. DOM 9 p

2. TRI 6 p

3. BER 3 p

4. DMA 0 p


Mellemamerika

30. sep - 8. okt (GUA)

1. CRC 12 p

2. GUA 9 p

3. ESA 6 p

4. HON 3 p

5. NCA 0 p


Nordamerika

USA, MEX og CAN gik alle direkte til finalerunden.


CONCACAF - finalerunde

19. - 29. jan 2012 (CAN)

gruppe A

1. CAN 9 p

2. CRC 6 p

3. HAI 3 p

4. CUB 0 p

gruppe B

1. USA 9 p

2. MEX 6 p

3. GUA 3 p

4. DOM 0 p

semifinaler

USA - CRC 3 - 0

CAN - MEX 3 - 1

finale

USA - CAN 4 - 0

USA og Canada til OL.


C5) Oceanien

kvalifikationsturnering

1. runde 1. - 7. mar 2012 (TGA)

gruppespil

1. PNG 9 p

2. TGA 6 p

3. SAM 3 p

4. VAN 0 p

finale

PNG - TGA 2 - 0


finalerunde 31. mar og 4. apr 2012

NZL - PNG

8 - 0

7 - 0


New Zealand til OL.


C6) Sydamerika

Sydamerika M 2010

4. - 21. nov 2010 (ECU)

gruppe A

1. CHI 9 p

2. ARG 9 p

3. ECU 9 p

4. BOL 3 p

5. PER 0 p

gruppe B

1. BRA 12 p

2. COL 9 p

3. PAR 6 p

4. VEN 3 p

5. URU 0 p

finalerunde

1. BRA 9 p

2. COL 4 p

3. CHI 2 p

4. ARG 1 p

Brasilien og Colombia til OL.


fodbold


Primære kilder: FIFA og Wikipedia

siden er lavet af Morten Jensen, december 2010 - senest opdateret 12. april 2014