Således var vejen til den olympiske fodboldturnering ved OL 2016 i Rio de Janeiro.

Herrer

16 hold

A) 1 hold - værtsnationen

C1) 3 hold - Afrika

C2) 3 hold - Asien

C3) 4 hold - Europa

C4) 2 hold - Nord- og Mellemamerika

C5) 1 hold - Oceanien

C6) 1 hold - Sydamerika

D) 1 hold - play-off Nord/Mellemam. - Sydamerika


A) værtsnationen

BRA

Brasilien til OL.


C1) Afrika

De afrikanske U-23 mesterskaber 2015 skal fungere som OL-kvalifikation.

Slutrunden var oprindelig tildelt Dep. Rep. Congo; men blev senere ændret til Senegal.


Afrika U-23 2015 - kvalifikation

SEN er som slutrundevært direkte kvalificeret.


1. runde

24. - 10. maj 2015

vinderne til 2. runde.

LBA - MTN

MTN w.o.

-

GHA - LBR

2 - 0

5 - 1

BOT - KEN

3 - 0

1 - 4

GBS - SLE

SLE w.o.

-

RWA - SOM

2 - 0

1 - 1


2. runde

22. - 31. maj 2015

vinderne til 3. runde.

MTN - MLI

1 - 1

1 - 3

GHA - CGO

1 - 0

0 - 1

BOT - ZAM

1 - 1

0 - 2

ZIM - SWZ

0 - 0

2 - 2

SLE - CMR

0 - 0

1 - 1

RWA - UGA

1 - 2

0 - 2

TUN - SUD 

1 - 0

2 - 0


3. runde

17. jul - 2. aug 2015

vinderne til slutrunden.

GAB - MLI

0 - 1

0 - 2

NGR - CGO

2 - 1

0 - 0

CIV - ZAM

0 - 0

0 - 0 p

ZIM - RSA

1 - 1

0 - 3

ALG - SLE

2 - 0

0 - 0

EGY - UGA

4 - 0

2 - 1

MAR - TUN

1 - 0

0 - 2


Afrika U-23 2015 - finalerunde

28. nov - 12. dec 2015 (SEN)

gruppe A

1. SEN 9 p - 2. RSA 6 p

3. TUN 3 p - 4. ZAM 0 p

gruppe B

1. ALG 5 p - 2. NGR 5 p

3. MLI 3 p - 4. EGY 2 p

semifinaler

NGR - SEN 1 - 0

ALG - RSA 2 - 0

finaler

3/4 RSA - SEN 0 - 0 (straffespark 3 -1)

1/2 NGR - ALG 2 - 1

Nigeria, Algeriet og Sydafrika til OL.


C2) Asien

De asiatiske U-23 mesterskaber 2016 skal fungere som OL-kvalifikation.


Asien U-23 2016 - kvalifikation

QAT er som finalerundevært direkte kvalificeret.


kvalifikation

23. - 31. mar 2015 (gruppe B: 16. - 20. maj)

10 gruppevindere samt 5 toere til finalerunde.

gruppe A (OMA)

1. IRQ 10 p - 2. OMA 8 p

3. BRN 5 p - 4. LIB 4 p - 5. MDV 0 p

gruppe B (UAE)

1. JOR 7 p - 2. KUW 5 p

3. PAK 3 p - 4. KGZ 1 p

gruppe C (IRI)

1. KSA 10 p - 2. IRI 9 p

3. PLE 6 p - 4. AFG 4 p - 5. NEP 0 p

gruppe D (UAE)

1. UAE 9 p - 2. YEM 6 p

3. TJK 3 p - 4. SRI 0 p

gruppe E (BAN)

1. SYR 9 p - 2. UZB 6 p

3. IND 1 p - 4. BAN 1 p

gruppe F (TPE)

1. AUS 9 p - 2. MYA 6 p

3. TPE 3 p - 4. HKG 0 p

gruppe G (THA)

1. PRK 7 p - 2. THA 7 p

3. CAM 3 p - 4. PHI 0 p

gruppe H (INA)

1. KOR 9 p - 2. INA 6 p

3. TLS 3 p - 4. BRU 0 p

gruppe I (MAS)

1. JPN 9 p - 2. VIE 6 p

3. MAS 3 p - 4. MAC 0 p

gruppe J (LAO)

1. CHN 9 p - 2. LAO 4 p

3. SIN 2 p - 4. MGL 1 p


Asien U-23 2016 - finalerunde

12. - 30. jan 2016 (QAT)

gruppe A

1. QAT 9 p - 2. IRI 6 p

3. SYR 3 p - 4. CHN 0 p

gruppe B

1. JPN 9 p - 2. PRK 2 p

3. KSA 2 p - 4. THA 2 p

gruppe C

1. KOR 7 p - 2. IRQ 7 p

3. UZB 3 p - 4. YEM 0 p

gruppe D

1. UAE 7 p - 2. JOR 5 p

3. AUS 4 p - 4. VIE 0 p

kvartfinaler

QAT - PRK 2 - 1

KOR - JOR 1 - 0

JPN - IRI 3 - 0

IRQ - UAE 3 - 1

semifinaler

KOR - QAT 3 - 1

JPN - IRQ 2 - 1

finaler

3/4 IRQ - QAT 2 - 1

1/2 JPN - KOR 3 - 2

Japan, Sydkorea og Irak til OL.


C3) Europa

EM for U-21 2015 fungerer som OL-kvalifikation.


EM U-21 2015 - kvalifikation

CZE er som slutrundevært direkte kvalificeret.


1. runde

22. mar 2013 - 9. sep 2014

10 gruppevindere og 4 toere til play-off

gruppe 1

1. ENG 28 p

2. FIN 16 p FIN

3. MDA 16 p

4. WAL 12 p

5. LTU 8 p

6. SMR 4 p

gruppe 2

1. DEN 26 p DEN

2. RUS 22 p

3. SLO 17 p

4. BUL 9 p

5. EST 9 p

6. AND 1 p

gruppe 3

1. SVK 17 p

2. NED 16 p

3. SCO 11 p

4. GEO 10 p

5. LUX 3 p

gruppe 4

1. ESP 22 p

2. AUT 16 p

3. HUN 9 p

4. BIH 6 p

5. ALB 6 p

gruppe 5

1. CRO 19 p

2. UKR 19 p

3. SUI 15 p

4. LAT 6 p

5. LIE 0 p

gruppe 6

1. GER 20 p

2. ROU 12 p

3. MNE 11 p

4. IRL 8 p

5. FAE 4 p FAE

gruppe 7

1. SWE 16 p SWE

2. GRE 15 p

3. POL 15 p

4. TUR 13 p

5. MLT 0 p

gruppe 8

1. POR 24 p

2. ISR 15 p

3. NOR 9 p NOR

4. AZE 7 p

5. MKD 4 p

gruppe 9

1. ITA 18 p

2. SRB 16 p

3. BEL 16 p

4. CYP 6 p

5. NIR 3 p

gruppe 10

1. FRA 22 p

2. ISL 16 p ISL

3. ARM 9 p

4. KAZ 9 p

5. BLR 3 p


play-off

9./10. og 14. okt 2014

7 kampe - vinderne til slutrunden

SVK - ITA

1 - 1

1 - 3

FRA - SWE SWE

2 - 0

1 - 4

DEN DEN - ISL ISL

0 - 0

1 - 1

ENG - CRO

2 - 1

2 - 1

NED - POR

0 - 2

4 - 5

UKR - GER

0 - 3

0 - 2

SRB - ESP

0 - 0

2 - 1


EM U-21 2015 - slutrunde

17. - 30. jun 2015 (CZE)

4 nationer til OL. England kan ikke kvalificere sig.

gruppe A

1. DEN 6 p DEN - 2. GER 5 p

3. CZE 4 p - 4. SRB 1 p

gruppe B

1. POR 5 p - 2. SWE 4 p SWE

3. ITA 4 p - 4. ENG 3 p

semifinaler

SWE SWE - DEN DEN 4 - 1

POR - GER 5 - 0

finale

SWE SWE - POR 0 - 0 (straffespark 4 - 3)

Sverige, Portugal, Danmark og Tyskland til OL.


C4) Nord- og Mellemamerika

CONCACAF OL-kvalifikation - indledende

direkte kvalificeret til finalerunden

USA (vært)

CAN, MEX (Nordamerika)


Centralamerika (3 nationer)

11. - 23. aug 2015

gruppe 1 (PAN)

1. PAN 7 p - 2. CRC 3 p

3. ESA 2 p - 4. NCA 2 p

gruppe 2 (GUA)

1. HON 6 p - 2. GUA 3 p

3. BIZ 0 p

play-off

GUA - CRC

0 - 0

0 - 1


Caribien (2 nationer)

indledende runde 22. og 24. maj 2015

DMI - VIN

0 - 2

0 - 3

1. runde 24. - 28. jun 2015

gruppe 1 (HAI)

1. HAI 9 p

2. SKN 6 p - 3. BAR 3 p - 4. CAY 0 p

gruppe 2 (ARU)

1. CUB 9 p

2. ANT 6 p - 3. GUY 3 p - 4. ARU 0 p

gruppe 3 (LCA)

1. JAM 6 p

2. DOM 3 p - 3. LCA 0 p

gruppe 4 (PUR)

1. VIN 4 p

2. TTO 3 p - 3. PUR 1 p

semifinaler 14. aug 2015 (HAI)

CUB - JAM 2 - 1

HAI - VIN 1 - 0


CONCACAF OL-kvalifikation - finalerunde

1. - 13. okt 2015 (USA)

gruppe A

1. USA 9 p - 2. CAN 4 p

3. CUB 2 p - 4. PAN 1 p

gruppe B

1. MEX 9 p - 2. HON 6 p

3. HAI 1 p - 4. CRC 1 p

semifinaler

HON - USA 2 - 0 

MEX - CAN 2 - 0

finaler

3/4 USA - CAN 2 - 0

1/2 MEX - HON 2 - 0

Mexico og Honduras til OL.

USA til play-off.


C5) Oceanien

Pacific Games 2015 (OL-kvalifikation)

3. - 12. jul 2015 (PNG)

kun nationer der er medlem af både FIFA og IOC kan avancere til semifinalerne.

gruppe A

1. FPO (Tahiti) 7 p

2. FIJ 5 p

3. VAN 4 p

4. FSM 0 p

gruppe B

1. NZL 9 p

2. NCL 6 p

3. PNG 3 p

4. SOL 0 p

semifinaler (OL-kval)

FIJ - PNG 3 - 1

VAN - NZL 3 - 0 (NZL diskvalificeret)

finale (OL-kval)

FIJ - VAN 0 - 0 (straffespark 4 - 3)

Fiji til OL.


C6) Sydamerika

Sydamerika U-20 M 2015

14. jan - 7. feb 2015 (URU)

gruppe A

1. ARG 9 p - 2. PAR 7 p - 3. PER 7 p

4. ECU 6 p - 5. BOL 0 p

gruppe B

1. URU 9 p - 2. BRA 9 p - 3. COL 6 p

4. VEN 3 p - 5. CHI 3 p

finalegruppe

1. ARG 13 p

2. COL 9 p

3. URU 8 p

4. BRA 7 p

5. PER 3 p

6. PAR 1 p

Argentina til OL.

Colombia til play-off.


D) play-off CONCACAF / Sydamerika

Nr 3 fra Nord-Mellemamerika - nr 2 fra Sydamerika

25. og 29. mar 2016

COL - USA

1 - 1

2 - 1

Colombia til OL.


Damer

12 hold

A) 1 hold - værtsnationen

C1) 2 hold - Afrika

C2) 2 hold - Asien

C3) 3 hold - Europa

C4) 2 hold - Nord- og Mellemamerika

C5) 1 hold - Oceanien

C6) 1 hold - Sydamerika


A) værtsnationen

BRA

Brasilien til OL.


C1) Afrika

Kvalifikationsturnering

1. runde

22. apr og 8. maj 2015

vinderne til 2. runde.

LBR - GBS

LBR w.o.

-

LBA - GAB

GAB w.o.

-


2. runde

22. - 31. maj 2015

vinderne til 3. runde.

LBR - CMR

CMR w.o

-

EGY - GHA

1 - 1

0 - 3

CIV - TUN

CIV w.o.

-

ZAM - ZIM

2 - 1

0 - 1

GAB - RSA

2 - 3

0 - 5

BOT - KEN

2 - 1

0 - 1

NGR - MLI

NGR w.o.

-

CGO - GEQ

0 - 3

0 - 3


3. runde

18. jul og 2. aug 2015

vinderne til 4. runde.

CMR - GHA

1 - 1

2 - 2

CIV - ZIM

ZIM w.o.

-

RSA - KEN

1 - 0

1 - 0

NGR - GEQ

1 - 1

1 - 2


4. runde

3. og 18. okt 2015

CMR - ZIM

2 - 1

0 - 1

RSA - GEQ

0 - 0

1 - 0

Zimbabwe og Sydafrika til OL.

 

C2) Asien

Kvalifikationsturnering

seedet til 2. runde

THA, VIE

seedet til finalerunde

JPN, AUS, PRK, CHN, KOR


1. runde

gruppevinderne til 2. runde.

gruppe A 11. - 15. mar 2015 (MYA)

1. MYA 6 p

2. IND 3 p - 3. SRI 0 p

gruppe B 11. - 15. mar 2015 (JOR)

1. JOR 9 p

2. UZB 6 p - 3. HKG 1 p - 4. PLE 1 p

gruppe C 20. - 24. mar 2015 (TPE)

1. TPE 6 p

2. IRI 3 p - 3. LAO 0 p


2. runde

14. - 22. sep 2015 (MYA)

vinderen til finalerunde.

1. VIE 9 p - 2. TPE 7 p

3. THA 7 p - 4. MYA 6 p - 5. JOR 0 p


finalerunde

29. feb - 9. mar 2016 (JPN)

1. AUS 13 p

2. CHN 11 p

3. JPN 7 p

4. KOR 5 p

5. PRK 5 p

6. VIE 0 p

Australien og Kina til OL.


C3) Europa

Europas tre hold kvalificerer sig via VM 2015.


VM 2015 - kvalifikation Europa

Europa har 8 af VM's 24 pladser.


Indledende runde 4. - 9. apr 2013

gruppe 1 (MLT)

1. MLT 7 p

2. ALB 7 p

3. LAT 1 p

4. LUX 1 p

gruppe 2 (LTU)

1. FAE 7 p FAE

2. MNE 5 p

3. GEO 3 p

4. LTU 1 p

hovedrunde 20. sep 2013 - 17. sep 2014

gruppe 1

1. GER 30 p

2. RUS 22 p

3. IRL 17 p

4. CRO 8 p

5. SLO 6 p

6. SVK 4 p

gruppe 2

1. ESP 28 p

2. ITA 25 p

3. ROU 14 p

4. CZE 14 p

5. EST 4 p

6. MKD 1 p

gruppe 3

1. SUI 28 p

2. ISL 19 p ISL

3. DEN 18 p DEN

4. ISR 12 p

5. SRB 10 p

6. MLT 0 p

gruppe 4

1. SWE 30 p SWE

2. SCO 24 p

3. POL 16 p

4. BIH 9 p

5. NIR 5 p

6. FAE 2 p FAE

gruppe 5

1. NOR 27 p NOR

2. NED 25 p

3. BEL 19 p

4. POR 12 p

5. GRE 3 p

6. ALB 3

gruppe 6

1. ENG 30 p

2. UKR 22 p

3. WAL 19 p

4. TUR 12 p

5. BLR 6 p

6. MNE 0 p

gruppe 7

1. FRA 30 p

2. AUT 21 p

3. FIN 21 p FIN

4. HUN 12 p

5. KAZ 4 p

6. BUL 1 p


opsamling - 1. runde 25. og 29./30. okt 2014

SCO - NED

1 - 2

0 - 2

ITA - UKR

2 - 1

2 - 2


opsamling - 2. runde 22. og 27. nov 2014

NED - ITA

1 - 1

2 - 1


VM 2015

6. jun - 5. jul 2015 (CAN)

Tre bedste europæiske hold til OL.

England kan ikke kvalificere sig til OL.

gruppe A

1. CAN 5 p - 2. CHN 4 p - 3. NED 4 p

4. NZL 2 p

gruppe B

1. GER 7 p - 2. NOR NOR 7 p

3. THA 3 p - 4. CIV 0 p

gruppe C

1. JPN 9 p - 2. CMR 6 p - 3. SUI 3 p

4. ECU 0 p

gruppe D

1. USA 7 p - 2. AUS 4 p - 3. SWE 3 p SWE

4. NGR 0 p

gruppe E

1. BRA 9 p - 2. KOR 4 p

3. CRC 2 p - 4. ESP 1 p

gruppe F

1. FRA 6 p - 2. ENG 6 p - 3. COL 4 p

4. MEX 1 p

1/8-finaler

CHN - CMR 1 - 0

USA - COL 2 - 0

GER - SWE SWE 4 - 1

FRA - KOR 3 - 0

AUS - BRA 1 - 0

JPN - NED 2 - 1

ENG - NOR NOR 2 - 1

CAN - SUI 1 - 0

kvartfinaler

USA - CHN 1 - 0

GER - FRA 1 - 1 (straffespark 4 - 3)

JPN - AUS 1 - 0

ENG - CAN 2 - 1

semifinaler

USA - GER 2 - 0

JPN - GBR 2 - 1

finaler

3/4 GBR - GER 1 - 0

1/2 USA - JPN 5 - 2

Tyskland og Frankrig til OL.

Sverige, Norge, Schweiz og Holland til play-off.


play-off

2. - 9. mar 2016 (NED)

1. SWE 7 p SWE

2. NED 4 p

3. SUI 3 p

4. NOR 3 p NOR

Sverige til OL.


C4) Nord- og Mellemamerika

CONCACAF OL-kvalifikation - indledende

Nordamerika (3 nationer)

CAN, MEX, USA (uden kamp)


Centralamerika (2 nationer)

30. sep - 4. okt 2015 (NCA)

1. CRC 9 p - 2. GUA 6 p - 3. ESA 3 p - 4. NCA 0 p


Caribien (3 nationer)

1. runde 

gruppe 1, 21. - 25. aug 2015 (PUR)

1. PUR 9 p

2. HAI 6 p - 3. GRN 3 p - 4. ARU 0 p

gruppe 2, 13. og 15. nov 2015 (TTO)

TTO - LCA

6 - 0

8 - 1

gruppe 3, 21. - 25. aug 2015 (DOM)

1. JAM 6 p - 2. DOM 3 p - 3. DMI 0 p

gruppe 4, 21. - 25. aug 2015 (DOM)

1. GUY 4 p - 2. CUB 4 p - 3. SKN 0 p

semifinaler, 18. nov 2015 (TTO)

TTO - JAM 2 - 1

PUR - GUY 1 - 0

kamp om 3. pladsen, 20. nov 2015 (TTO)

GUY - JAM 2 - 1


CONCACAF OL-kvalifikation - finalerunde

10. - 21. feb 2016 (USA)

gruppe A

1. USA 9 p - 2. CRC 6 p

3. MEX 3 p - 4. PUR 0 p

gruppe B

1. CAN 9 p - 2. TTO 6 p

3. GUY 3 p - 4. GUA 0 p

semifinaler

CAN - CRC 3 - 1

USA - TTO 5 - 0

finale

USA - CAN 2 - 0

USA og Canada til OL.


C5) Oceanien

Pacific Games 2015

6. - 16. jul 2015 (PNG)

vinder til OFC OL-kvalifikation mod New Zealand.

Ny Kaledonien (NCL) kan ikke kvalificere sig.

gruppe A

1. NCL 7 p - 2. SAM 7 p

3. TGA 3 p - 4. SOL 0 p

gruppe B

1. PNG 6 p - 2. COK 1 p - 3. FIJ 1 p

semifinaler

NCL - COK 5 - 1

PNG - SAM 3 - 0

finale

PNG - NCL 1 - 0


OFC OL-kvalifikation

23. og 26. jan 2016

PNG - NZL

1 - 7

w.o.

New Zealand til OL.


C6) Sydamerika

Sydamerika M 2014

11. - 28. sep 2014 (ECU)

gruppe A

1. COL 12 p

2. ECU 6 p

3. URU 6 p

4. VEN 4 p

5. PER 1 p

gruppe B

1. BRA 9 p

2. ARG 9 p

3. PAR 6 p

4. CHI 6 p

5. BOL 0 p

finalerunde

1. BRA 7 p

2. COL 5 p

3. ECU 3 p

4. ARG 1 p

Colombia til OL.



fodbold

siden er lavet af Morten Jensen, april 2014 - senest opdateret 26. juli 2017