Således er vejen til den olympiske fodboldturnering ved OL 2020 i Tokyo.

Herrer

16 hold

A) 1 hold - værtsnationen

C1) 3 hold - Afrika

C2) 3 hold - Asien

C3) 4 hold - Europa

C4) 2 hold - Nord- og Mellemamerika

C5) 1 hold - Oceanien

C6) 2 hold - Sydamerika


A) værtsnationen

JPN

Japan til OL.


C1) Afrika

Afrika U-23 M 2019 fungerer som OL-kvalifikation.


Afrika U-23 2019 - kvalifikation

7 nationer - samt EGY (vært) til slutrunden.

 

1. runde

14. - 20. nov 2018 (samt 18. og 22. dec 2018)

ANG - NAM

ANG wo

-

MOZ - SWZ

0 - 0

1 - 1

BOT - MAW

1 - 2

1 - 1

BDI - TAN

2 - 0

1 - 3

GHA - TOG

-

-

GEQ - STP

1 - 1

3 - 1

CMR - CHA

3 - 0

1 - 1

UGA - SSD

1 - 0

0 - 2

BUR - NIG

1 - 1

1 - 3

MTN - GUI

1 - 2

1 - 4

SEY - SUD

1 - 1

0 - 1

KEN - MRI

5 - 0

3 - 1

LBA - GAM

LBA wo

-

RWA - COD

0 - 0

0 - 5

ETH - SOM

4 - 0

0 - 1


2. runde

18. - 26. mar 2019

ANG - RSA

-

-

MOZ - ZIM

-

-

MAW - ZAM

-

-

BDI - CGO

-

-

- GAB

-

-

GEQ - ALG

-

-

CMR - SLE

-

-

SSD - TUN

-

-

NIG - CIV

-

-

GUI - SEN

-

-

SUD - KEN

-

-

LBA - NGR

-

-

COD - MAR

-

-

ETH - MLI

-

-


3. runde

3. - 11. jun 2019

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-


Afrika U-23 2019

8. - 22. nov 2019 (EGY)

8 nationer


3 hold til OL.


C2) Asien

Asien U-23 M 2020 fungerer som OL-kvalifikation.


Asien U-23 2020 - kvalifikation

22. - 26. mar 2019

vinderne og THA - samt 4 to'ere - til slutrunden.

gruppe A (QAT)

(QAT, OMA, NEP, AFG)

gruppe B (BRN)

(PLE, BRN, BAN, SRI)

gruppe C (IRI)

(IRQ, IRI, TKM, YEM)

gruppe D (KSA)

(KSA, UAE, LBN, MDV)

gruppe E (KUW)

(JOR, SYR, KGZ, KUW)

gruppe F (UZB)

(UZB, TJK, PAK, IND)

gruppe G (MGL)

(PRK, HKG, SGP, MGL)

gruppe H (CAM)

(KOR, AUS, CAM, TPE)

gruppe I (MYA)

(JPN, MYA, TLS, MAC)

gruppe J (MAS)

(MAS, CHN, LAO, PHI)

gruppe K (VIE)

(VIE, THA, INA, BRU)


Asien U-23 2020

8. - 26. jan 2020 (THA)

16 nationer


3 hold til OL.


C3) Europa

U-21 EM 2019 fungerer som OL-kvalifikation.


U-21 EM 2019 - kvalifikation

ITA er slutrundevært.


kvalifikation

20. mar 2017 - 16. okt 2018

9 gruppevindere til EM.

4 bedste toere til playoff.

gruppe 1

1. CRO 25 p - 2. GRE 25 p - 3. CZE 16 p

4. BLR 14 p - 5. MDA 7 p - 6. SMR 0 p

gruppe 2

1. ESP 27 p - 2. NIR 20 p - 3. SVK 18 p

4. ISL 11 p ISL - 5. ALB 7 p - 6. EST 2 p

gruppe 3

1. DEN 23 p DEN - 2. POL 22 p - 3. GEO 12 p

4. FIN 9 p FIN - 5. LTU 8 p - 6. FAE 7 p FAE

gruppe 4

1. ENG 26 p - 2. NED 18 p - 3. UKR 17 p

4. SCO 14 p - 5. LAT 4 p - 6. AND 3 p

gruppe 5

1. GER 25 p - 2. NOR 15 p NOR - 3. IRL 14 p

4. ISR 14 p - 5. KOS 12 p - 6. AZE 3 p

gruppe 6

1. BEL 26 p - 2. SWE 20 p SWE - 3. TUR 17 p

4. HUN 11 p - 5. CYP 7 p - 6. MLT 4 p

gruppe 7

1. SRB 26 p - 2. AUT 22 p - 3. RUS 19 p

4. ARM 9 p - 5. MKD 7 p - 6. GIB 3 p

gruppe 8

1. ROU 24 p - 2. POR 22 p - 3. BIH 18 p

4. WAL 13 p - 5. SUI 10 p - 6. LIE 0 p

gruppe 9

1. FRA 24 p - 2. SLO 16 p - 3. MNE 11 p

4. KAZ 10 p - 5. BUL 10 p - 6. LUX 7 p


playoff

16. og 20. nov 2018

GRE - AUT

0 - 1

0 - 1

POL - POR

0 - 1

3 - 1


U-21 EM 2019 - slutrunde

16. - 30. jun 2019 (ITA/SMR)

gruppe A

(ITA, ESP, POL, BEL)

gruppe B

(GER, DEN DEN, SRB, AUT)

gruppe C

(ENG, FRA, ROU, CRO)

semifinaler

-

-

finale

-

4 hold til OL.

(England kan ikke kvalificere sig til OL)


C4) Nord- og Mellemamerika

Kvalifikation for CONCACAF

3. - 15. okt 2019 (CRC)


2 hold til OL


C5) Oceanien

Oceanien U-23 2019

2019 (FIJ)


1 hold til OL

 

C6) Sydamerika

Kvalifikation for Sydamerika

15. jan - 2. feb 2020 (COL)


2 hold til OL.


Damer

12 hold

A) 1 hold - værtsnationen

C1) 1 hold - Afrika

C2) 2 hold - Asien

C3) 3 hold - Europa

C4) 2 hold - Nord- og Mellemamerika

C5) 1 hold - Oceanien

C6) 1 hold - Sydamerika

D) 1 hold - playoff Afrika / Sydamerika


A) værtsnationen

JPN

Japan til OL.


C1) Afrika

Kvalifikationsturnering.


C2) Asien

Kvalifikationsturnering.


oversiddere i 1. og 2. runde: AUS, PRK, KOR, CHN, THA

oversiddere i 1. runde: VIE, UZB


1. runde

4. - 13. nov 2018

10 nationer til 2. runde.

gruppe A (TJK)

1. TPE 12 p - 2. PHI 9 p

3. TJK 6 p - 4. MGL 1 p - 5. SGP 1 p 

gruppe B (THA)

1. IRI 4 p - 2. HKG 4 p - 3. LBN 0 p

gruppe C (MYA)

1. MYA 7 p - 2. IND 4 p - 3. NEP 3 p

4. BAN 1 p

gruppe D (PLE)

1. JOR 9 p - 2. INA 4 p - 3. PLE 4 p

4. MDV 0 p


2. runde

1. - 9. apr 2019

3 nationer til 3. runde.

3 grupper a 4 hold


3. runde

jan/feb 2020

4 nationer til 4. runde.

2 grupper a 4 hold


4. runde

mar 2020

-

-

-

-

-

-


2 hold til OL.


C3) Europa

VM 2019 fungerer som kvalifikation for Europa.


VM 2019 - kvalifikation Europa

Europa har 9 af VM's 24 pladser.

FRA er slutrundevært.


Indledende runde

6. - 11. apr 2017

4 gruppevindere - og bedste toer - til hovedrunden

gruppe 1 (GEO)

1. KAZ 7 p

2. LAT 5 p - 3. GEO 4 p - 4. EST 0 p

gruppe 2 (ALB)

1. ALB 7 p

2. GRE 6 p - 3. MLT 4 p - 4. KOS 0 p

gruppe 3 (LTU)

1. ISR 7 p - 2. MDA 7 p

3. LTU 3 p - 4. AND 0 p

gruppe 4 (FAE)

1. FAE 7 p FAE

2. TUR 6 p - 3. MNE 3 p - 4. LUX 0 p


hovedrunde

11. sep 2017 - 4. sep 2018

7 gruppevindere til VM.

4 bedste toere til playoff.

gruppe 1

1. ENG 22 p - 2. WAL 17 p

3. RUS 13 p - 4. BIH 3 p - 5. KAZ 3 p

gruppe 2

1. SCO 21 p - 2. SUI 19 p

3. POL 11 p - 4. ALB 4 p - 5. BLR 3 p

gruppe 3

1. NOR 21 p NOR - 2. NED 19 p

3. IRL 13 p - 4. NIR 3 p - 5. SVK 3 p

gruppe 4

1. SWE 21 p SWE - 2. DEN 16 p DEN

3. UKR 13 p - 4. HUN 4 p - 5. CRO 3 p

gruppe 5

1. GER 21 p - 2. ISL 17 p ISL

3. CZE 14 p - 4. SLO 6 p - 5. FAE 0 p FAE

gruppe 6

1. ITA 21 p - 2. BEL 19 p

3. POR 11 p - 4. ROU 5 p - 5. MDA 1 p

gruppe 7

1. ESP 24 p - 2. AUT 16 p

3. FIN 10 p FIN - 4. SRB 7 p - 5. ISR 1 p


playoff - 1. runde 5. og 9. okt 2018

NED - DEN DEN

2 - 0

2 - 1

BEL - SUI

2 - 2

1 - 1


playoff - 2. runde 9. og 13. nov 2018

vinder til VM 2019.

NED - SUI

3 - 0

 1- 1


VM 2019

7. jun - 7. jul 2019 (FRA)

gruppe A

(FRA, NOR NOR - KOR, NGR)

gruppe B

(GER, ESP - CHN, RSA)

gruppe C

(ITA - BRA, AUS, JAM)

gruppe D

(ENG - SCO, ARG, JPN)

gruppe E

(NED - CAN, CMR, NZL)

gruppe F

(SWE SWE - USA, THA, CHI)

3 europæiske hold til OL.

ENG kan kvlificere sig til OL som GBR - mens SCO ikke kan kvalificere sig til OL.


C4) Nord- og Mellemamerika

Kvalifikationsturnering.


C5) Oceanien

OFC Nations Cup 2018.

 

Oceanien M 2018 - kvalifikation

25. - 31. aug 2018 (FIJ)

vinder til Oceanien M 2018.

1. FIJ 7 p - 2. VAN 6 p - 3. SOL 4 p - 4. ASA 0 p


Oceanien M 2018

18. nov - 1. dec 2018 (NCL)

gruppe A

1. PNG 9 p

2. NCL 6 p

3. FPO 1 p

4. SAM 1 p

gruppe B

1. NZL 9 p

2. FIJ 6 p

3. TGA 3 p

4. COK 0 p

semifinaler

FIJ - PNG 5 - 1

NZL - NCL 8 - 0

finale

NZL - FIJ 8 - 0

New Zealand til OL.

Ny Kaledonien (NCL) og Tahiti (FPO) kunne ikke kvalificere sig til OL.


C6) Sydamerika

Sydamerika M 2018

4. - 22. apr 2018 (CHI)

gruppe A

1. COL 10 p

2. CHI 8 p

3. PAR 7 p

4. URU 1 p

5. PER 1 p

gruppe B

1. BRA 12 p

2. ARG 9 p

3. VEN 6 p

4. BOL 3 p

5. ECU 0 p

finalerunde

1. BRA 9 p

2. CHI 4 p

3. ARG 3 p

4. COL 1 p

Brasilien til OL.

Chile til playoff.


D) playoff

Afrika nr 2 - Sydamerika nr 2 (Chile)



siden er lavet af Morten Jensen, januar 2017 - senest opdateret 9. december 2018