Således er vejen til den olympiske fodboldturnering ved OL 2020 i Tokyo.

Herrer

16 hold

A) 1 hold - værtsnationen

C1) 3 hold - Afrika

C2) 3 hold - Asien

C3) 4 hold - Europa

C4) 2 hold - Nord- og Mellemamerika

C5) 1 hold - Oceanien

C6) 2 hold - Sydamerika


A) værtsnationen

JPN

Japan til OL.


C1) Afrika

Afrika U-23 M 2019 fungerer som OL-kvalifikation.


Afrika U-23 2019 - kvalifikation

7 nationer - samt EGY (vært) til slutrunden.

 

1. runde

14. - 20. nov 2018 (samt 18. og 22. dec 2018)

ANG - NAM

ANG wo

-

MOZ - SWZ

0 - 0

1 - 1

BOT - MAW

1 - 2

1 - 1

BDI - TAN

2 - 0

1 - 3

GHA - TOG

5 - 1

0 - 1

GEQ - STP

1 - 1

3 - 1

CMR - CHA

3 - 0

1 - 1

UGA - SSD

1 - 0

0 - 2

BUR - NIG

1 - 1

1 - 3

MTN - GUI

1 - 2

1 - 4

SEY - SUD

1 - 1

0 - 1

KEN - MRI

5 - 0

3 - 1

LBA - GAM

LBA wo

-

RWA - COD

0 - 0

0 - 5

ETH - SOM

4 - 0

0 - 1


2. runde

20. - 26. mar 2019

ANG - RSA

1 - 3

0 - 3

MOZ - ZIM

0 - 0

0 - 2

MAW - ZAM

0 - 1

0 - 1

BDI - CGO

0 - 0

1 - 2

GHA - GAB

4 - 0

0 - 0

GEQ - ALG

0 - 0

1 - 3

CMR - SLE

CMR wo

-

SSD - TUN

0 - 0

0 - 1

NIG - CIV

1 - 2

1 - 6

GUI - SEN

2 - 1

0 - 0

SUD - KEN

2 - 0

0 - 0

LBA - NGR

2 - 0

0 - 4

COD - MAR 1

2 - 0

0 - 1

ETH - MLI

1 - 1

0 - 4

1: COD diskvalificeret for brug af ulovlig spiller.

 

3. runde

4. - 10. sep 2019

RSA - ZIM

5 - 0

0 - 0

ZAM - CGO

2 - 1

3 - 3

GHA - ALG

1 - 1

1 - 0

CMR - TUN

1 - 0

1 - 2

CIV - GUI

0 - 1

2 - 1

SUD - NGR

1 - 0

0 - 5

MAR - MLI

1 - 1

0 - 1


Afrika U-23 2019

8. - 22. nov 2019 (EGY)

gruppe A

1. EGY 9 p

2. GHA 4 p

3. CMR 4 p

4. MLI 0 p

gruppe B

1. CIV 6 p

2. RSA 5 p

3. NGR 4 p

4. ZAM 1 p

semifinaler

EGY - RSA 3 - 0

CIV - GHA 2 - 2 (straffespark 3 - 2)

finaler

3/4 RSA - GHA 2 - 2 (straffespark 6 - 5)

1/2 EGY - CIV 2 - 1

Egypten, Elfenbenskysten og Sydafrika til OL.


C2) Asien

Asien U-23 M 2020 fungerer som OL-kvalifikation.


Asien U-23 2020 - kvalifikation

22. - 26. mar 2019

vinderne og THA - samt 4 to'ere - til slutrunden.

gruppe A (QAT)

1. QAT 7 p - 2. OMA 7 p

3. AFG 3 p - 4. NEP 0 p

gruppe B (BRN)

1. BRN 9 p - 2. PLE 6 p

3. BAN 3 p - 4. SRI 0 p

gruppe C (IRI)

1. IRQ 7 p - 2. IRI 7 p

3. TKM 1 p - 4. YEM 1 p

gruppe D (KSA)

1. UAE 7 p - 2. KSA 7 p

3. LBN 3 p - 4. MDV 0 p

gruppe E (KUW)

1. JOR 7 p - 2. SYR 7 p

3. KUW 3 p - 4. KGZ 0 p

gruppe F (UZB)

1. UZB 4 p - 2. TJK 4 p

3. IND 0 p - PAK trak sig

gruppe G (MGL)

1. PRK 7 p - 2. SGP 5 p

3. HKG 4 p - 4. MGL 0 p

gruppe H (CAM)

1. KOR 7 p - 2. AUS 7 p

3. CAM 1 p - 4. TPE 1 p

gruppe I (MYA)

1. JPN 9 p - 2. MYA 6 p

3. TLS 3 p - 4. MAC 0 p

gruppe J (MAS)

1. CHN 7 p - 2. MAS 7 p

3. LAO 3 p - 4. PHI 0 p

gruppe K (VIE)

1. VIE 9 p - 2. THA 6 p

3. INA 3 p - 4. BRU 0 p


Asien U-23 2020

8. - 26. jan 2020 (THA)

gruppe A

(THA, IRQ, AUS, BRN)

gruppe B

(QAT, JPN, KSA, SYR)

gruppe C

(UZB, KOR, CHN, IRI)

gruppe D

(VIE, PRK, JOR, UAE)

kvartfinaler

-

-

-

-

semifinaler

-

-

finaler

3/4 -

1/2 -

3 hold til OL.


C3) Europa

U-21 EM 2019 fungerer som OL-kvalifikation.


U-21 EM 2019 - kvalifikation

ITA er slutrundevært.


kvalifikation

20. mar 2017 - 16. okt 2018

9 gruppevindere til EM.

4 bedste toere til playoff.

gruppe 1

1. CRO 25 p - 2. GRE 25 p - 3. CZE 16 p

4. BLR 14 p - 5. MDA 7 p - 6. SMR 0 p

gruppe 2

1. ESP 27 p - 2. NIR 20 p - 3. SVK 18 p

4. ISL 11 p ISL - 5. ALB 7 p - 6. EST 2 p

gruppe 3

1. DEN 23 p DEN - 2. POL 22 p - 3. GEO 12 p

4. FIN 9 p FIN - 5. LTU 8 p - 6. FAE 7 p FAE

gruppe 4

1. ENG 26 p - 2. NED 18 p - 3. UKR 17 p

4. SCO 14 p - 5. LAT 4 p - 6. AND 3 p

gruppe 5

1. GER 25 p - 2. NOR 15 p NOR - 3. IRL 14 p

4. ISR 14 p - 5. KOS 12 p - 6. AZE 3 p

gruppe 6

1. BEL 26 p - 2. SWE 20 p SWE - 3. TUR 17 p

4. HUN 11 p - 5. CYP 7 p - 6. MLT 4 p

gruppe 7

1. SRB 26 p - 2. AUT 22 p - 3. RUS 19 p

4. ARM 9 p - 5. MKD 7 p - 6. GIB 3 p

gruppe 8

1. ROU 24 p - 2. POR 22 p - 3. BIH 18 p

4. WAL 13 p - 5. SUI 10 p - 6. LIE 0 p

gruppe 9

1. FRA 24 p - 2. SLO 16 p - 3. MNE 11 p

4. KAZ 10 p - 5. BUL 10 p - 6. LUX 7 p


playoff

16. og 20. nov 2018

GRE - AUT

0 - 1

0 - 1

POL - POR

0 - 1

3 - 1


U-21 EM 2019 - slutrunde

16. - 30. jun 2019 (ITA/SMR)

(England kan ikke kvalificere sig til OL) 

gruppe A

1. ESP 6 p - 2. ITA 6 p

3. POL 6 p - 4. BEL 0 p

gruppe B

1. GER 7 p - 2. DEN 6 p DEN

3. AUT 4 p - 4. SRB 0 p

gruppe C

1. ROU 7 p - 2. FRA 7 p

3. ENG 1 p - 4. CRO 1 p

semifinaler

ESP - FRA 4 - 1

GER - ROU 4 - 2

finale

ESP - GER 2 - 1

Spanien, Tyskland, Rumænien og Frankrig til OL.


C4) Nord- og Mellemamerika

Kvalifikationsturnering.

 

Forrunde

Nordamerika (3 hold)

CAN, MEX, USA (uden kamp)


Centralamerika (3 hold)

17. - 21. jul 2019

GUA - CRC

0 - 3

2 - 0

NCA - HON

0 - 2

0 - 3

PAN - ESA

1 - 1

0 - 2


Caribien (2 hold)

1. runde

17. - 21. juli 2019 (gr. C: 24. - 28. juli)

gruppe A (JAM)

1. SKN 4 p - 2. JAM 2 p - 3. DMI 1 p

gruppe B (ISV)

1. BAR 6 p - 2. CUB 3 p - 3. ISV 0 p

gruppe C (CAY)

1. HAI 4 p - 2. GRN 3 p - 4. CAY 1 p

gruppe D (DOM)

1. DOM 9 p - 2. PUR 6 p

3. LCA 3 p - 4. ANT 0 p

playoff

22. sep 2019

SKN - DOM 0 - 2

HAI - BAR 4 - 0


Finalerunde

20. mar - 1. apr 2020 (MEX)

(8 nationer)

2 hold til OL


C5) Oceanien

Oceanien U-23 2019

21. sep - 5. okt 2019 (FIJ)

gruppe A

1. NZL 9 p

2. SOL 6 p

3. SAM 3 p

4. ASA 0 p

gruppe B

1. VAN 9 p

2. FIJ  6 p

3. PNG 3 p

4. TGA 0 p

semifinaler

NZL - FIJ 6 - 1

SOL - VAN 1 - 0 

finale

NZL - SOL 5 - 0

New Zealand til OL


C6) Sydamerika

Kvalifikation for Sydamerika

15. jan - 2. feb 2020 (COL)

gruppe A

(COL, CHI, ECU, ARG, VEN)

gruppe B

(BRA, PAR, BOL, URU, PER)

finalerunde

-

2 hold til OL.


Damer

12 hold

A) 1 hold - værtsnationen

C1) 1 hold - Afrika

C2) 2 hold - Asien

C3) 3 hold - Europa

C4) 2 hold - Nord- og Mellemamerika

C5) 1 hold - Oceanien

C6) 1 hold - Sydamerika

D) 1 hold - playoff Afrika / Sydamerika


A) værtsnationen

JPN

Japan til OL.


C1) Afrika

Kvalifikationsturnering.


1. runde

1. - 9. apr 2019

CIV - SLE

CIV wo

-

MLI - MAR

3 - 1

2 - 2

ALG - CHA

2 - 0

1 - 1

ETH - UGA

3 - 2

1 - 0

TAN - COD

2 - 2

0 - 1

GAB - CGO

0 - 2

p 2 - 0

MAW - MOZ

11 - 1

3 - 0

ANG - ZAM

ZAM wo

-

BOT - NAM

1 - 0

2 - 2


2. runde

28. aug - 3. sep 2019

CIV - MLI

3 - 0

0 - 0

ALG - NGR

0 - 2

0 - 1

ETH - CMR

1 - 1

0 - 0

COD - GEQ

COD wo

-

GAB - GHA

0 - 3

0 - 2

MAW - KEN

3 - 2

0 - 3

ZAM - ZIM

5 - 0

ZAM wo

BOT - RSA

0 - 0

p 0 - 0


3. runde

2. - 8. okt 2019

CIV - NGR

0 - 0

1 - 1

CMR - COD

2 - 0

1 - 2

GHA - KEN

0 - 0

0 - 1

ZAM - BOT

1 - 0

2 - 0


4. runde

8./9. og 11./12. nov 2019

CIV - CMR

0 - 0

1 - 2

KEN - ZAM

2 - 2

0 - 1


5. runde

13. jan / 22. jan 2020

CMR - ZAM

-

-

1 hold til OL

1 hold til OL-kvalifikation


C2) Asien

Kvalifikationsturnering.


oversiddere i 1. og 2. runde: AUS, PRK, KOR, CHN, THA

oversiddere i 1. runde: VIE, UZB


1. runde

4. - 13. nov 2018

10 nationer til 2. runde.

gruppe A (TJK)

1. TPE 12 p - 2. PHI 9 p

3. TJK 6 p - 4. MGL 1 p - 5. SGP 1 p 

gruppe B (THA)

1. IRI 4 p - 2. HKG 4 p - 3. LBN 0 p

gruppe C (MYA)

1. MYA 7 p - 2. IND 4 p - 3. NEP 3 p

4. BAN 1 p

gruppe D (PLE)

1. JOR 9 p - 2. INA 4 p - 3. PLE 4 p

4. MDV 0 p


2. runde

3. - 9. apr 2019

3 nationer til 3. runde.

gruppe A (MYA) 

1. MYA 7 p - 2. IND 7 p

3. NEP 3 p - 4. INA 0 p

gruppe B (UZB)

1. VIE 9 p - 2. UZB 6 p

3. JOR 1 p - 4. HKG 1 p

gruppe C (QAT)

1. TPE 9 p - 2. PHI 6 p

3. IRI 3 p - 4. PLE 0 p


3. runde

3. - 9. feb 2020

4 nationer til 4. runde.

gruppe A (KOR)

(PRK, KOR, VIE, MYA)

gruppe B (CHN)

(AUS, CHN, THA, TPE)


4. runde

6. og 11. mar 2020

-

-

-

-

-

-


2 hold til OL.


C3) Europa

VM 2019 fungerer som kvalifikation for Europa.


VM 2019 - kvalifikation Europa

Europa har 9 af VM's 24 pladser.

FRA er slutrundevært.


Indledende runde

6. - 11. apr 2017

4 gruppevindere - og bedste toer - til hovedrunden

gruppe 1 (GEO)

1. KAZ 7 p

2. LAT 5 p - 3. GEO 4 p - 4. EST 0 p

gruppe 2 (ALB)

1. ALB 7 p

2. GRE 6 p - 3. MLT 4 p - 4. KOS 0 p

gruppe 3 (LTU)

1. ISR 7 p - 2. MDA 7 p

3. LTU 3 p - 4. AND 0 p

gruppe 4 (FAE)

1. FAE 7 p FAE

2. TUR 6 p - 3. MNE 3 p - 4. LUX 0 p


hovedrunde

11. sep 2017 - 4. sep 2018

7 gruppevindere til VM.

4 bedste toere til playoff.

gruppe 1

1. ENG 22 p - 2. WAL 17 p

3. RUS 13 p - 4. BIH 3 p - 5. KAZ 3 p

gruppe 2

1. SCO 21 p - 2. SUI 19 p

3. POL 11 p - 4. ALB 4 p - 5. BLR 3 p

gruppe 3

1. NOR 21 p NOR - 2. NED 19 p

3. IRL 13 p - 4. NIR 3 p - 5. SVK 3 p

gruppe 4

1. SWE 21 p SWE - 2. DEN 16 p DEN

3. UKR 13 p - 4. HUN 4 p - 5. CRO 3 p

gruppe 5

1. GER 21 p - 2. ISL 17 p ISL

3. CZE 14 p - 4. SLO 6 p - 5. FAE 0 p FAE

gruppe 6

1. ITA 21 p - 2. BEL 19 p

3. POR 11 p - 4. ROU 5 p - 5. MDA 1 p

gruppe 7

1. ESP 24 p - 2. AUT 16 p

3. FIN 10 p FIN - 4. SRB 7 p - 5. ISR 1 p


playoff - 1. runde 5. og 9. okt 2018

NED - DEN DEN

2 - 0

2 - 1

BEL - SUI

2 - 2

1 - 1


playoff - 2. runde 9. og 13. nov 2018

vinder til VM 2019.

NED - SUI

3 - 0

 1- 1


VM 2019

7. jun - 7. jul 2019 (FRA)

ENG kan kvalificere sig til OL som GBR - mens SCO ikke kan kvalificere sig til OL.

gruppe A

1. FRA 9 p - 2. NOR 6 p NOR

3. NGR 3 p - 4. KOR 0 p

gruppe B

1. GER 9 p - 2. ESP 4 p

3. CHN 4 p - 4. RSA 0 p

gruppe C

1. ITA 6 p - 2. AUS 6 p

3. BRA 6 p - 4. JAM 0 p

gruppe D

1. ENG 9 p - 2. JPN 4 p

3. ARG 2 p - 4. SCO 1 p

gruppe E

1. NED 9 p - 2. CAN 6 p

3. CMR 3 p - 4. NZL 0 p

gruppe F

1. USA 9 p - 2. SWE SWE 6 p

3. CHI 3 p - 4. THA 0 p

1/8-finaler

NOR NOR - AUS 1 - 1 (4-1)

ENG - CMR 3 - 0

FRA - BRA 2 - 1

USA - ESP 2 - 1

ITA - CHN 2 - 0

NED - JPN 2 - 1

GER - NGR 3 - 0

SWE SWE - CAN 1 - 0

kvartfinaler

ENG - NOR NOR 3 - 0

USA - FRA 2 - 1

NED - ITA 2 - 0

SWE SWE - GER 2 - 1

semifinaler

USA - ENG 2 - 1

NED - SWE SWE 1 - 0

finaler

3/4 SWE SWE - ENG 2 - 1

1/2 USA - NED 2 - 0

Holland, Sverige og Storbritannien til OL.


C4) Nord- og Mellemamerika

Kvalifikationsturnering.


Forrunde

Nordamerika (3 hold)

CAN, MEX, USA (uden kamp)


Centralamerika (2 hold)

4. - 8. okt 2019

gruppe A (CRC)

1. CRC 6 p - 2. NCA 3 p - 3. ESA 0 p

gruppe B (PAN)

1. PAN 6 p - 2. GUA 3 p - 3. HON 0 p


Caribien (3 hold)

30. sep - 8. okt 2019

gruppe A (TTO)

1. SKN 10 p - 2. DOM 8 p - 3. TTO 7 p

4. ANT 3 p - 5. ARU 0 p

gruppe B (JAM)

1. JAM 12 p - 2. CUB 9 p - 3. BAR 6 p

4. LCA 3 p - 5. ISV 0 p

gruppe C (PUR)

1. HAI 6 p - 2. PUR 3 p - 3. SUR 0 p


Finalerunde

28. feb - 9. feb 2020 (USA)

gruppe A

(USA, CRC, PAN, HAI)

gruppe B

(CAN, MEX, JAM, SKN)

semifinaler

-

-

finale

-

2 hold til OL.


C5) Oceanien

OFC Nations Cup 2018.


Oceanien M 2018 - kvalifikation

25. - 31. aug 2018 (FIJ)

vinder til Oceanien M 2018.

1. FIJ 7 p - 2. VAN 6 p - 3. SOL 4 p - 4. ASA 0 p


Oceanien M 2018

18. nov - 1. dec 2018 (NCL)

gruppe A

1. PNG 9 p

2. NCL 6 p

3. FPO 1 p

4. SAM 1 p

gruppe B

1. NZL 9 p

2. FIJ 6 p

3. TGA 3 p

4. COK 0 p

semifinaler

FIJ - PNG 5 - 1

NZL - NCL 8 - 0

finale

NZL - FIJ 8 - 0

New Zealand til OL.

Ny Kaledonien (NCL) og Tahiti (FPO) kunne ikke kvalificere sig til OL.


C6) Sydamerika

Sydamerika M 2018

4. - 22. apr 2018 (CHI)

gruppe A

1. COL 10 p

2. CHI 8 p

3. PAR 7 p

4. URU 1 p

5. PER 1 p

gruppe B

1. BRA 12 p

2. ARG 9 p

3. VEN 6 p

4. BOL 3 p

5. ECU 0 p

finalerunde

1. BRA 9 p

2. CHI 4 p

3. ARG 3 p

4. COL 1 p

Brasilien til OL.

Chile til playoff.


D) playoff

6. april 2020 (PAR)

Afrika nr 2 - Sydamerika nr 2 (Chile)



siden er lavet af Morten Jensen, januar 2017 - senest opdateret 26. november 2019