Således er vejen til den olympiske fodboldturnering ved OL 2020 i Tokyo.

Herrer

16 hold

A) 1 hold - værtsnationen

C1) 3 hold - Afrika

C2) 3 hold - Asien

C3) 4 hold - Europa

C4) 2 hold - Nord- og Mellemamerika

C5) 1 hold - Oceanien

C6) 2 hold - Sydamerika


A) værtsnationen

JPN

Japan til OL.


C1) Afrika

Afrika U-23 M 2019 fungerer som OL-kvalifikation.


Afrika U-23 2019 - kvalifikation

EGY er slutrundevært.


Afrika U-23 2019

nov/dec 2019 (EGY)

8 nationer


3 hold til OL.


C2) Asien

Asien U-23 M 2020 fungerer som OL-kvalifikation.


Asien U-23 2020 - kvalifikation

18. - 26. mar 2019


Asien U-23 2020

8. - 26. jan 2020

16 nationer


3 hold til OL.


C3) Europa

U-21 EM 2019 fungerer som OL-kvalifikation.


U-21 EM 2019 - kvalifikation

ITA er slutrundevært.


kvalifikation

20. mar 2017 - 16. okt 2018

9 gruppevindere til EM.

4 bedste toere til playoff.

gruppe 1

(CZE, CRO, GRE, MDA, BLR, SMR)

gruppe 2

(ESP, SVK, ISL ISL, ALB, EST, NIR)

gruppe 3

(DEN DEN, POL, FIN FIN, GEO, LTU, FAE FAE)

gruppe 4

(ENG, NED, UKR, SCO, LAT, AND)

gruppe 5

(GER, ISR, NOR NOR, IRL, AZE, KOS)

gruppe 6

(SWE SWE, BEL, TUR, HUN, CYP, MLT)

gruppe 7

(SRB, AUT, RUS, MKD, ARM, GIB)

gruppe 8

(POR, SUI, ROU, WAL, BIH, LIE)

gruppe 9

(FRA, SLO, MNE, BUL, KAZ, LUX)


play-off

12. - 20. nov 2018

2 kampe - vinderne til EM.


U-21 EM 2019 - slutrunde

16. - 30. jun 2019 (ITA/SMR)

 

4 hold til OL.


C4) Nord- og Mellemamerika

Kontinental OL-kvalifikation

2019 

 

C5) Oceanien

Pacific Games 2019

juli 2019 (SAM)

 

C6) Sydamerika

Sydamerika M 2019

20. jan - 13. feb 2019 (CHI)


2 hold til OL.


Damer

12 hold

A) 1 hold - værtsnationen

C1) 1 hold - Afrika

C2) 2 hold - Asien

C3) 3 hold - Europa

C4) 2 hold - Nord- og Mellemamerika

C5) 1 hold - Oceanien

C6) 1 hold - Sydamerika

D) 1 hold - playoff Afrika / Sydamerika


A) værtsnationen

JPN

Japan til OL.


C1) Afrika


C2) Asien


C3) Europa

VM 2019 fungerer som kvalifikation for Europa.


VM 2019 - kvalifikation Europa

Europa har 9 af VM's 24 pladser.

FRA er slutrundevært.


Indledende runde

6. - 11. apr 2017

4 gruppevindere - og bedste toer - til hovedrunden

gruppe 1 (GEO)

1. KAZ 7 p

2. LAT 5 p - 3. GEO 4 p - 4. EST 0 p

gruppe 2 (ALB)

1. ALB 7 p

2. GRE 6 p - 3. MLT 4 p - 4. KOS 0 p

gruppe 3 (LTU)

1. ISR 7 p - 2. MDA 7 p

3. LTU 3 p - 4. AND 0 p

gruppe 4 (FAE)

1. FAE 7 p FAE

2. TUR 6 p - 3. MNE 3 p - 4. LUX 0 p


hovedrunde

11. sep 2017 - 4. sep 2018

7 gruppevindere til VM.

4 bedste toere til playoff.

gruppe 1

(ENG, RUS, WAL, BIH, KAZ)

gruppe 2

(SUI, SCO, POL, BLR, ALB)

gruppe 3

(NOR NOR, NED, IRL, SVK, NIR)

gruppe 4

(SWE SWE, DEN DEN, UKR, HUN, CRO)

gruppe 5

(GER, ISL ISL, CZE, SLO, FAE FAE)

gruppe 6

(ITA, BEL, ROU, POR, MDA)

gruppe 7

(ESP, AUT, FIN FIN, SRB, ISR)


opsamling - 1. runde 1. - 9. okt 2018

-

-

-

-

-

-


opsamling - 2. runde 5. og 13. nov 2018

-

-

-


VM 2019

7. jun - 7. jul 2019 (FRA)

24 nationer

 

3 europæiske hold til OL.

 

C4) Nord- og Mellemamerika


C5) Oceanien

Oceanien M 2018 - kvalifikation

25. - 31. aug 2018 (FIJ)

vinder til Oceanien M 2018.

(ASA, SOL, VAN, FIJ)


Oceanien M 2018

18. nov - 1. dec 2018 (NCL)

(COK, NCL, NZL, PNG, SAM, FPO, TGA, xxx)


Ny Kaledonien (NCL) og Tahiti (FPO) kan ikke kvalificere sig til OL.


1 hold til OL.


C6) Sydamerika

Sydamerika M 2018

4. - 22. apr 2018 (CHI)

gruppe A

1. COL 10 p

2. CHI 8 p

3. PAR 7 p

4. URU 1 p

5. PER 1 p

gruppe B

1. BRA 12 p

2. ARG 9 p

3. VEN 6 p

4. BOL 3 p

5. ECU 0 p

finalerunde

1. BRA 9 p

2. CHI 4 p

3. ARG 3 p

4. COL 1 p

Brasilien til OL.

Chile til playoff.


D) playoff

Afrika nr 2 - Sydamerika nr 2 (Chile)



siden er lavet af Morten Jensen, januar 2017 - senest opdateret 5. juni 2018