Således er vejen til den olympiske fodboldturnering ved OL 2024 i Paris.

Herrer

16 hold

A) 1 hold - værtsnationen

C1) 3 hold - Afrika

C2) 3 hold - Asien

C3) 3 hold - Europa

C4) 2 hold - Nord- og Mellemamerika

C5) 1 hold - Oceanien

C6) 2 hold - Sydamerika

D) 1 hold - playoff


A) værtsnationen

FRA

Frankrig til OL.


C1) Afrika

"2023 Africa U-23 Cup of Nations" fungerer som kvalifikation til OL. 


U-23 Afrika M 2023 - kvalifikation

direkte kvalificeret

MAR (slutrundevært)

 

kvalifikation, 1. runde 21. - 27. sep 2022

GBS - NIG (0-0, 2-4)

TAN - SSD (0-0, 3-3)

SWZ - BOT (2-0, 1-2)

MTN - TOG (1-0, 0-2)

ETH - COD (0-0, 0-1, COD dsq)

MOZ - MRI (3-0, 2-1)

BUR - GAM  (0-1, 2-1)

LBA - RWA (4-1, 0-3)

MAD - SEY (5-0, 7-1)

ANG - NAM (2-1, 6-0)

 

kvalifikation, 2. runde 22. - 30. okt 2022

NIG - CIV (0-0, 1-1)

SUD - BEN (2-0, 1-3)

TAN - NGR (1-1, 0-2)

GUI - UGA w.o.

SWZ - EGY (0-0, 0-1)

SLE - ZAM (1-1, 0-1)

TOG - RSA (2-2, 0-0)

CGO - TUN (1-0, 1-2)

ETH - ALG (ALG w.o.)

MOZ - GHA (1-2, 0-2)

BUR - SEN (0-0, 0-0 str.: 3-5)

RWA - MLI (1-1, 0-1)

MAD - GAB (0-1, 0-4)

ANG - CMR (2-3, 0-0)

 

kvalifikation, 3. runde 22. - 28. mar 2023

NIG - SUD (0-0, 2-1)

NGR - GUI (0-0, 0-2)

EGY - ZAM (2-0, 0-0)

RSA - CGO (1-1, 0-0)

ALG - GHA (1-1, 0-1)

SEN - MLI (3-1, 0-3)

GAB - CMR (1-0, 0-1 str.: 7-6)

 

U-23 Afrika M 2023 - slutrunde

24. jun - 8. jul 2023 (MAR)

gruppe A

1. MAR 9 p

2. GUI 4 p

3. GHA 4 p

4. CGO 0 p

gruppe B

1. EGY 7 p

2. MLI 6 p

3. NIG 4 p

4. GAB 0 p

semifinaler

MAR - MLI 2-2 (str.: 4-3)

EGY - GUI 1-0

finale

3/4 MLI - GUI 0-0 (str.: 4-3)

Marokko, Egypten og Mali til OL

Guinea til play-off.


C2) Asien

U-23 Asia Cup 2024 fungerer som kvalifikation til OL. 


U-23 Asia Cup 2024 - kvalifikation

6. - 12. sep 2023

gruppe A (JOR)

1. JOR 9 p

2. OMA 6 p

3. SYR 3 p

4. BRU 0 p

gruppe B (KOR)

1. KOR 6 p

2. KGZ 1 p

3. MYA 1 p

gruppe C (VIE)

1. VIE 7 p

2. YEM 6 p

3. SGP 2 p

4. GUM 1 p

gruppe D (BRN)

1. JPN 7 p

2. PLE 6 p

3. BRN 4 p

4. PAK 0 p

gruppe E (UZB)

1. UZB 9 p

2. IRI 6 p

3. AFG 1 p

4. HKG 1 p

gruppe F (KUW)

1. IRQ 7 p

2. KUW 7 p

3. TLS 3 p

4. MAC 0 p

gruppe G (CHN)

1. UAE 4 p

2. CHN 4 p

3. IND 0 p

gruppe H (THA)

1. THA 9 p

2. MAS 6 p

3. PHI 3 p

4. BAN 0 p

gruppe I (TJK)

1. AUS 4 p

2. TJK 4 p

3. LAO 0 p

gruppe J (KSA)

1. KSA 9 p

2. CAM 4 p

3. LBN 2 p

4. MGL 1 p

gruppe K (INA)

1. INA 6 p

2. TKM 3 p

3. TPE 0 p

 

U-23 Asia Cup 2024

15. apr - 3. maj 2024 (QAT)

16 hold

 

3 hold til OL

 

C3) Europa

U-21 EM 2023 fungerer som OL-kvalifikation.


U-21 EM 2023 - kvalifikation

direkte kvalificeret

ROU, GEO (slutrundeværter)


kvalifikation

25. mar 2021 - 14. jun 2022

9 gruppevindere + bedste toer til EM.

8 øvrige toere til playoff.

gruppe A

1. NOR 24 p NOR

2. CRO 22 p

3. FIN 19 p FIN

4. AUT 16 p

5. AZE 7 p

6. EST 0 p

gruppe B

1. GER 27 p

2. ISR 19 p

3. POL 18 p

4. HUN 14 p

5. LAT 7 p

6. SMR 1 p

gruppe C

1. ESP 24 p

2. SVK 15 p

3. NIR 7 p

4. LTU 7 p

5. MLT 6 p

gruppe D

1 POR 28 p

2. ISL 18 p ISL

3. GRE 17 p

4. BLR 12 p

5. CYP 11 p

6. LIE 0 p

gruppe E

1. NED 26 p

2. SUI 23 p

3. MDA 12 p

4. WAL 11 p

5. BUL 10 p

6. GIB 1 p

gruppe F

1. ITA 24 p

2. IRL 19 p

3. SWE 18 p SWE

4. BIH 11 p

5. MNE 11 p

6. LUX 1 p

gruppe G

1. ENG 25 p

2. CZE 22 p

3. SLO 16 p

4. KOS 12 p

5. ALB 10 p

6. AND 0 p

gruppe H

1. FRA 26 p

2. UKR 23 p

3. SRB 12 p

4. FAE 10 p FAE

5. MKD 9 p

6. ARM 3 p

gruppe I

1. BEL 20 p

2. DEN 17 p DEN

3. TUR 8 p

4. SCO 7 p

5. KAZ 2 p


playoff

23. og 27. sep 2022

8 hold i 4 kampe (hjemme/ude)

CRO - DEN DEN 2-1, 1-2 (straffe: 5-4)

SVK - UKR 3-2, 0-3

IRL - ISR 1-1, 0-0 (straffe: 1-3)

ISL ISL - CZE 1-2, 0-0


U-21 EM 2023 - slutrunde

21. jun - 8. jul 2023 (ROU/GEO)

gruppe A

1. GEO 5 p

2. POR 4 p

3. NED 3 p

4. BEL 2 p

gruppe B

1. ESP 7 p

2. UKR 7 p

3. CRO 1 p

4. ROU 1 p

gruppe C

1. ENG 9 p

2. ISR 4 p

3. CZE 3 p

4. GER 1 p

gruppe D

1. FRA 9 p

2. SUI 3 p

3. ITA 3 p

4. NOR 3 p NOR

kvartfinaler

ISR - POR 0-0 (straffe: 4-3)

ENG - POR 1-0

ESP - SUI 2-1

UKR - FRA 3-1

Israel, Spanien og Ukraine til OL.

England og Frankrig kunne ikke kvalificere sig.

 

C4) Nord- og Mellemamerika

CONCACAF U-20 2022 fungerer som OL-kvalifikation. 


Kvalifikation CONCACAF U-20 2022

5. - 13. nov 2021 (DOM)

gruppe A

1. CUW 12 p

2. GRN 9 p

3. IVB 6 p

4. Sint Maarten 3 p 

5. DMA 0 p

gruppe B

1. DOM 10 p

2. LCA 8 p

3. BIZ 7 p

4. AIA 1 p

5. Saint Martin 1 p

gruppe C

1. PUR 6 p

2. VIN 6 p

3. BER 6 p

4. BAR 0 p

gruppe D

1. NCA 9 p

2. CAY 4 p

3. GUY 4 p

4. ISV 0 p


CONCACAF U-20 2022

18. jun - 3. jul 2022 (HON)

gruppe E

1. USA 7 p

2. CUB 6 p

3. CAN 4 p

4. SKN 0 p

gruppe F

1. MEX 7 p

2. HAI 5 p

3. TTO 4 p

4. SUR 0 p

gruppe G

1. ESA 7 p

2. GUA 6 p

3. PAN 4 p

4. ARU 0 p

gruppe H

1. HON 9 p

2. CRC 4 p

3. JAM 4 p

4. ANT 0 p

1/8-finaler

USA - NCA 5-0

CRC - TTO 4-1

PAN - CUB 1-0

HON - CUW 4-1

DOM - ESA 5-4

JAM - HAI 2-1

GUA - CAN 1-1 (str: 4-3)

MEX - PUR 6-0

kvartfinaler

USA - CRC 2-0

HON - PAN 2-1

DOM - JAM 1-0

GUA - MEX 1-1 (str: 2-1)

semifinaler

USA - HON 3-0

DOM - GUA 2-2 (str: 4-2)

Dominikanske Republik og USA til OL.

 

C5) Oceanien

27. aug - 9. sep 2023 (NZL)

gruppe A

1. NZL 6 p

2. FIJ 3 p

3. PNG 0 p

gruppe B

1. SOL 9 p

2. VAN 6 p

3. SAM 3 p

4. TGA 0 p

semifinaler

NZL - VAN 8-0

FIJ - NZL 3-0

finale

NZL - FIJ 9-0

New Zealand til OL.

 

C6) Sydamerika

20. jan - 11. feb 2024 (VEN)

gruppe A

(VEN, BRA, COL, BOL, ECU)

gruppe B

(ARG, URU, CHI, PAR, PER)

2 hold til OL.

 

D) Playoff

Afrika nr 4 (Guinea)  - Asien nr 4

(FRA)

Vinder til OL.


Damer

12 hold

A) 1 hold - værtsnationen

C1) 2 hold - Afrika

C2) 2 hold - Asien

C3) 2 hold - Europa

C4) 2 hold - Nord- og Mellemamerika

C5) 1 hold - Oceanien

C6) 2 hold - Sydamerika


A) værtsnationen

FRA

Frankrig til OL.


C1) Afrika

Kvalifikationsturnering afvikles over fire runder fra juli 2023 til april 2024.  

 

1. runde

10. - 18. jul 2023

GBS - BEN (2-2, 2-3)

GUI - GHA (0-3, 0-4)

BUR - MLI (0-1, 2-2)

CIV - SLE w.o.

NAM - GEQ (2-0, 0-0)

UGA - RWA (3-3, 1-0)

ETH - CHA (6-0, 4-0)

CGO - TAN w.o.

MOZ - COD w.o.

 

2. runde

23. - 31. okt 2023

BEN - GHA (0-3, 0-2)

MLI - ZAM w.o.

CIV - TUN w.o.

NAM - MAR (0-2, 0-2)

UGA - CMR (2-0, 0-3)

ETH - NGR (1-1, 0-4)

TAN - BOT (2-0, 1-0)

COD - RSA (1-1, 0-2)

 

3. runde

19. - 28. feb 2024

GHA - ZAM

TUN - MAR

CMR - NGR

TAN - RSA

 

4. runde

1. - 9. apr 2024

-

2 hold til OL.

 

C2) Asien

Kvalifikationsturnering afvikles over tre runder

 

1. runde

1. - 11. apr 2023

gruppe A (UZB)

1. UZB 9 p

2. BHU 6 p

3. JOR 3 p

4. TLS 0 p

gruppe B (MYA)

IRI - MYA (1-0, 1-1)

gruppe C (NEP)

NEP - VIE (1-5, 0-2)

gruppe D (THA)

1. THA 6 p

2. SGP 1 p

3. MGL 1 p

gruppe E (TJK)

1. PHI 9 p

2. HKG 6 p

3. PAK 3 p

4. TJK 0 p

gruppe F (LBN)

1. TPE 6 p

2. LBN 3 p

3. INA 0 p

gruppe G (KGZ)

KGZ - IND (0-5, 0-4)

 

2. runde

26. nov - 1. nov 2023

gruppe A (AUS)

1. AUS 9 p

2. PHI 6 p

3. IRI 1 p

4. TPE 1 p

gruppe B (CHN)

1. PRK 7 p

2. KOR 5 p

3. CHN 4 p

4. THA 0 p

gruppe C (UZB)

1. JPN 9 p

2. UZB 6 p

3. VIE 3 p

4. IND 0 p

 

3. runde

24. feb / 28. feb 2024

UZB - AUS

PRK - JPN

2 hold til OL.


C3) Europa

Nations League 2023/24 (league A) fungerer som kvalifikation for Europa.


Nations League 2023/24 - league A

20. sep - 5. dec 2023

gruppe A

1. NED 12 p

2. ENG 12 p

3. BEL 8 p

4. SCO 2 p

gruppe B

1. FRA 16 p

2. AUT 10 p

3. NOR 5 p NOR

4. POR 3 p

gruppe C

1. GER 13 p

2. DEN 12 p DEN

3. ISL 9 p ISL

4. WAL 1 p

gruppe D

1. ESP 15 p

2. ITA 10 p

3. SWE 7 p SWE

4. SUI 3 p


Nations League 2023/24 - finalerunde

21. - 28. feb 2024

semifinaler

-

-

2 hold til OL.

 

C4) Nord- og Mellemamerika

CONCACAF M 2022 fungerer som OL-kvalifikation.


Kvalifikation CONCACAF M 2022

16. feb - 12. apr 2022

direkte kvalificeret

CAN, USA

gruppe A

1. MEX 12 p

2. PUR 9 p

3. SUR 6 p

4. ANT 3 p

5. AIA 0 p

gruppe B

1. CRC 12 p

2. SKN 9 p

3. GUA 6 p

4. CUW 3 p

5. ISV 0 p

gruppe C

1. JAM 12 p

2. DOM 9 p

3. BER 6 p

4. CAY 3 p

5. GRN 0 p

gruppe D

1. PAN 12 p

2. ESA 9 p

3. BIZ 4 p

4. BAR 3 p

5. ARU 1 p

gruppe E

1. HAI 12 p

2. CUB 7 p

3. HON 7 p

4. VIN 3 p

5. IVB 0 p

gruppe F

1. TTO 10 p

2. GUY 8 p

3. NCA 7 p

4. DMI 3 p

5. TCA 0 p


CONCACAF M 2022

4. - 18. jul 2022 (MEX)

gruppe A

1. USA 9 p

2. JAM 6 p

3. HAI 3 p

4. MEX 0 p

gruppe B

1. CAN 9 p

2. CRC 6 p

3. PAN 3 p

4. TTO 0 p

semifinaler

USA - CRC 3-0

CAN - JAM 3-0

finaler

3/4 JAM - CRC 1-0

1/2 USA - CAN 1-0

USA til OL.

Canada og Jamaica til playoff.

 

Playoff

22. og 26. sep 2023

JAM - CAN (0-2, 1-2)

Canada til OL

 

C5) Oceanien

5. feb - 10. mar 2024

 

C6) Sydamerika

2022 Copa Amérika

8. - 30. jul 2022 (COL)

gruppe A

1. COL 12 p

2. PAR 9 p

3. CHI 6 p

4. ECU 3 p

5. BOL 0 p

gruppe B

1. BRA 12 p

2. ARG 9 p

3. VEN 6 p

4. URU 3 p

5. PER 0 p

semifinaler

COL - ARG 1-0

BRA - PAR 2-0

Brasilien og Colombia til OL.



fodbold


siden er lavet af Morten Jensen, januar 2022 - senest opdateret 6. december 2023