Således var vejen til deltagelse i håndbold ved OL 2000 i Sydney.

Herrer

12 hold

A) 1 hold - værtsnationen

B) 7 hold - VM 1999

C1) 1 hold - Europa

C2) 1 hold - Amerika

C3) 1 hold - Asien

C4) 1 hold - Afrika


A) Værtsnationen

AUS

Australien til OL.


B) VM 1999

Direkte kvalificeret til VM 1999

EGY - Egypten (vært)

RUS - Rusland (VM 1997 - nr 1)


VM-kvalifikation Europa (10 hold)

Fire hold fra EM 1998 var direkte kvalificeret til VM 1999:

SWE SWE (nr 1) - ESP (2) - GER (3) - SCG (5)


forrunde 24. - 28. jun 1998

vinderne til kvalifikationsturnering.

BEL - CYP

34 - 11

26 - 27

LUX - UKR

21 - 32

16 - 27


kvalifikationsturnering 23. sep - 29. nov 1998

gruppevinderne til VM 1999.

gruppe A

1. FRA 12 p

2. ROU 5 p - 3. SVK 4 p - 4. UKR 3 p

gruppe B

1. NOR 9 p NOR

2. CZE 6 p - 3. TUR 5 p - 4. ISR 4 p

gruppe C

1. MKD 10 p

2. POR 10 p - 3. ITA 3 p - 4. BEL 1 p

gruppe D

1. HUN 8 p

2. ISL 8 p ISL - 3. SUI 8 p - 4. FIN 0 p FIN

gruppe E

1. CRO 10 p

2. SLO 7 p - 3. BLR 4 p - 4. AUT 3 p

gruppe F

1. DEN 12 p DEN

2. POL 8 p - 3. LTU 2 p - 4. GRE 2 p


VM-kvalifikation Amerika (3 hold)

Nordamerika

3 hold til Amerika M 1998.

USA - GRL - CAN


Sydamerika M 1998, 8. - 12. apr (ARG)

3 hold til Amerika M 1998.

1. ARG - 2. BRA - 3. URU

4./5. CHI - PAR


Mellemamerika og Caribien M 1998, 16. - 24. jul (PUR)

4 hold til Amerika M 1998.

1. CUB - 2. COL - 3. PUR - 4. MEX

5.-7. DOM - GUA - PAN


Amerika M 1998, 22. - 29. sep (CUB)

1. CUB - 2. ARG - 3. BRA

4. USA - 5. GRL - 6. CAN

7. MEX - 8. COL - 9. URU

- PUR ej start


VM-kvalifikation Asien (4 hold)

kvalifikation - Østasien, 3. - 5. nov 1998 (CHN)

1. KOR - 2. CHN - JPN 0 p

kvalifikation - Vestasien

KSA - KUW


VM-kvalifikation Afrika (4 hold)

Afrika M 1998, 18. - 28. okt (RSA)

1. TUN - 2. ALG

3. EGY - 4. NGR - 5. MAR - 6. CGO

7. CIV - 8. ANG - 9. CMR - 10. RSA


Oceanien (1 hold)

AUS


VM 1999

1. - 15. jun 1999 (EGY)

gruppe A

1. ESP 10 p - 2. DEN 8 p DEN - 3. TUN 5 p

4. ALG 3 p - 5. MAR 3 p - 6. ARG 1 p

gruppe B

1. GER 10 p - 2. EGY 8 p - 3. CUB 6 p

4. BRA 4 p - 5. MKD 2 p - 6. KSA 0 p

gruppe C

1. RUS 10 p - 2. CRO 7 p - 3. HUN 6 p

4. NOR 5 p NOR - 5. KUW 2 p - 6. NGR 0 p

gruppe D

1. SWE 9 p SWE - 2. FRA 8 p - 3. SCG 7 p

4. KOR 4 p - 5. CHN 2 p - 6. AUS 0 p

1/8-finaler

CUB - DEN DEN 32 - 24

SWE SWE - NOR NOR 33 - 26

SCG - CRO 30 - 23

GER - ALG 28 - 17

FRA - HUN 24 - 23

ESP - BRA 27 - 17

RUS - KOR 31 - 23

EGY - TUN 24 - 22

kvartfinaler

SWE SWE - CUB 26 - 33

SCG - GER 22 - 21

ESP - FRA 23 - 18

RUS - EGY 26 - 20

semifinaler

5/8 GER - CUB 23 - 22

5/8 FRA - EGY 27 - 25

1/4 SWE SWE - SCG 23 - 22

1/4 RUS - ESP 22 - 21

finaler

7/8 EGY - CUB 35 - 28

5/6 GER - FRA 26 - 21

3/4 SCG - ESP 27 - 24

1/2 SWE SWE - RUS 25 - 24

Sverige, Rusland, Serbien og Montenegro, Spanien, Tyskland, Frankrig og Egypten til OL.


C1) Europa

Direkte kvalificeret til EM 2000

CRO (vært) - SWE SWE (EM 1998, nr 1)


Kvalifikation til EM 2000

kvalifikationsturnering, 12. - 30. maj 1999

11 hold til play-off.

gruppe A

1. POL 10 p - 2. ITA 10 p

3. ISR 2 p - 4. LUX 2 p

gruppe B

1. SLO 12 p - 2. AUT 7 p

3. EST 3 p - 4. FIN 2 p FIN

gruppe C

1. UKR 10 p - 2. TUR 8 p

3. NED 3 p - 4. BUL 3 p

gruppe D

1. ISL 6 p ISL - 2. SUI 6 p - 3. CYP 0 p

gruppe E

1. ROU 8 p - 2. LTU 4 p - 3. BEL 0 p

gruppe F

1. POR 8 p - 2. GEO 8 p

3. SVK 4 p - 4. LAT 4 p

gruppe G

1. BLR 12

2. CZE 6 p - 3. GRE 4 p - 4. BIH 2 p


play-off, 11./12. og 18./19. sep 1999

vinderne til EM.

GEO - DEN DEN

25 - 32

23 - 31

AUT - ESP

22 - 28

22 - 29

TUR - RUS

24 - 29

23 - 33

ISL ISL - MKD

32 - 23

29 - 32

UKR - BLR

29 - 21

23 - 23

SLO - HUN

32 - 29

27 - 23

ROU - FRA

15 - 22

18 - 19

ITA - NOR NOR

17 - 26

21 - 27

POR - SCG

30 - 28

22 - 23

POL - GER

16 - 26

25 - 30


EM 2000

21. - 30. jan 2000 (CRO)

gruppe A

1. FRA 9 p - 2. ESP 9 p - 3. CRO 7 p

4. NOR 3 p NOR - 5. GER 2 p - 6. UKR 1 p

gruppe B

1. SWE 10 p SWE - 2. RUS 8 p - 3. SLO 4 p

4. POR 4 p - 5. DEN 4 p DEN - 6. ISL 0 p ISL

semifinaler

RUS - FRA 30 - 23

SWE SWE - ESP 23 - 21

finaler

5/6 SLO - CRO 25 - 24

3/4 ESP - FRA 24 - 23

1/2 SWE SWE - RUS 32 - 31

Slovenien til OL.


C2) Amerika

Panamerikanske Lege 1999

31. jul - 7. aug 1999 (CAN)

gruppe A

1. ARG 6 p - 2. USA 4 p

3. CAN 2 p - 4. PUR 0 p

gruppe B

1. CUB 4 p - 2. BRA 2 p - 3. URU 0 p

semifinaler

CUB - USA 38 - 20

BRA - ARG 23 - 22

finale

CUB - BRA 27 - 26

Cuba til OL.


C3) Asien

Asien M 2000

25. - 30. jan 2000 (JPN)

1. KOR 8 p

2. CHN 4 p

3. JPN 4 p

4. TPE 4 p

5. IRI 0 p

Sydkorea til OL.


C4) Afrika

Afrikansk kvalifikation

15. - 18. okt 1999 (BEN)

1. TUN

2. ALG - 3. MAR - 4. NGR

Tunesien til OL.


Damer

10 hold

A) 1 hold - værtsnationen

B) 5 hold - VM 1999

C1) 1 hold - Europa

C2) 1 hold - Amerika

C3) 1 hold - Asien

C4) 1 hold - Afrika


A) Værtsnationen

AUS

Australien til OL.


B) VM 1999

Direkte kvalificeret til VM 1999

NOR NOR (vært)

DEN DEN (VM 1997 - nr 1)


VM-kvalifikation Europa (11 hold)

Fire hold fra EM 1998 var direkte kvalificeret til VM 1999:

HUN (nr 3) - AUT (4) - POL (5) - GER (6)


kvalifikationsturnering 20. jan - 21. mar 1999

gruppevinderne til VM 1999.

gruppe A

1. RUS 6 p

2. CRO 6 p - 3. ISL 0 p ISL

gruppe B

1. MKD 4 p

2. SLO 4 p - 3. POR 4 p

gruppe C

1. NED 8 p

2. SWE 4 p SWE - 3. LTU 0 p

gruppe D

1. CZE 4 p

2. SVK 4 p - 3. SCG 4 p

gruppe E

1. BLR 6 p

2. ESP 6 p - 3. BEL 0 p

gruppe F

1. FRA 7 p

2. UKR 5 p - 3. TUR 0 p

gruppe G

1. ROU 6 p

2. BUL 6 p - 3. GRE 0 p


VM-kvalifikation Amerika (3 hold)

Amerika M 1999, 29. mar - 3. apr (ARG)

1. BRA - 2. CUB - 3. ARG

4. URU - 5. GRL - 6. COL

- PAR ej start


VM-kvalifikation Asien (4 hold)

Asiatiske Lege 1998, 9. - 14. dec (THA)

1. KOR 10 p - 2. PRK 8 p - 3. JPN 5 p

4. CHN 5 p - 5. KAZ 2 p - 6. THA 0 p


VM-kvalifikation Afrika (3 hold)

Afrika M 1998, 18. - 28. okt (RSA)

1. ANG - 2. CGO - 3. CIV

4. CMR - 5. MOZ - 6. RSA


Oceanien (1 hold)

AUS


VM1999

29. nov - 12. dec 1999 (NOR/DEN)

UKR erstattede PRK. 

gruppe A

1. NED 8 p - 2. NOR 8 p NOR - 3. POL 7 p

4. BLR 5 p - 5. CZE 2 p - 6. AUS 0 p

gruppe B

1. AUT 8 p - 2. FRA 8 p - 3. UKR 6 p

4. ROU 6 p - 5. CIV 2 p - 6. CUB 0 p

gruppe C

1. DEN 10 p DEN - 2. GER 7 p - 3. MKD 6 p

4. ANG 4 p - 5. JPN 3 p - 6. ARG 0 p

gruppe D

1. HUN 10 p - 2. KOR 8 p - 3. RUS 6 p

3. BRA 3 p - 5. CHN 3 p - 6. CGO 0 p

1/8-finaler

AUT - BLR 28 - 27

GER - RUS 22 - 19

HUN - ANG 38 - 18

NOR NOR - UKR 24 - 19

FRA - POL 28 - 21

DEN DEN - BRA 30 - 23

ROU - NED 26 - 16

MKD - KOR 28 - 27

kvartfinaler

AUT - GER 24 - 13

NOR NOR - HUN 24 - 21

FRA - DEN DEN 19 - 17

ROU - MKD 33 - 21

semifinaler

5/8 HUN - GER 39 - 25

5/8 DEN DEN - MKD 30 - 25

1/4 NOR NOR - AUT 30 - 18

1/4 FRA - ROU 18 - 17

finaler

5/6 HUN - DEN DEN 35 - 27

3/4 AUT - ROU 31 - 28

1/2 NOR NOR - FRA 25 - 24

Norge, Frankrig, Østrig, Rumænien og Ungarn til OL.


C1) Europa

EM 1998 var gældende som OL-kvalifikation for Europa. Turneringen blev afviklet før VM 1999, så nationen der kvalificferede sig til OL var først kendt med afslutningen af VM.

 

Direkte kvalificeret til EM 1998

NED (vært) - DEN DEN (EM 1996, nr 1)


Kvalifikation til EM 1998

forrunde, 24. sep - 29. nov 1997

4 hold til kvalifikationsturnering.

gruppe A

1. SCG 8 p - 2. TUR 4 p - 3. POR 0 p

gruppe B

1. BUL 4 p - 2. ISL 0 p ISL - AZE ej start

gruppe C

1. ESP 8 p - 2. SVK 4 p - 3. ITA 0 p


kvalifikationsturnering, 11. feb - 2. maj 1998

10 hold til EM.

gruppe A

1. AUT 8 p - 2. RUS 8 p

3. SCG 8 p - 4. SLO 2 p

gruppe B

1. HUN 11 p - 2. GER 9 p

3. CZE 2 p - 4. BUL 2 p

gruppe C

1. NOR 10 p NOR - 2. ESP 8 p

3. FRA 6 p - 4. LTU 0 p

gruppe D

1. POL 10 p - 2. ROU 8 p

3. BLR 4 p - 4. SVK 2 p

gruppe E

1. UKR 7 p - 2. MKD 6 p

3. CRO 6 p - 4. SWE 5 p SWE


EM 1998

11. - 20. dec 1998 (NED)

gruppe A

1. AUT 8 p - 2. HUN 8 p - 3. GER 8 p

4. UKR 4 p - 5. NED 2 p - 6. ROU 0 p

gruppe B

1. NOR 10 p NOR - 2. DEN 8 p DEN - 3. POL 6 p

4. MKD 4 p - 5. RUS 1 p - 6. ESP 1 p

semifinaler

DEN DEN - AUT 35 - 24

NOR NOR - HUN 28 - 14

finale

NOR NOR - DEN DEN 24 - 16

Danmark til OL.


C2) Amerika

Panamerikanske Lege 1999

31. jul - 8. aug 1999 (CAN)

gruppespil

1. BRA 9 p - 2. CAN 8 p - 3. USA 5 p

4. CUB 4 p - 5. ARG 2 p - 6. URU 2 p

finale

BRA - CAN 31 - 27

Brasilien til OL.


C3) Asien

Asien M 2000

24. - 29. jan 2000 (JPN)

1. KOR 8 p

2. CHN 5 p

3. JPN 4 p

4. PRK 3 p

5. TPE 0 p

Sydkorea til OL.


C4) Afrika

Afrikansk kvalifikation

15. - 18. okt 1999 (BEN)

1. ANG

2. CGO - 3. CIV - 4. CMR 

Angola til OL.


siden er lavet af Morten Jensen, november 2011 - senest opdateret 20. februar 2016