Således var vejen til deltagelse i håndbold ved OL 2004 i Athen.

Herrer

12 hold

A) 1 hold - værtsnationen

B) 7 hold - VM 2003

C1) 1 hold - Europa

C2) 1 hold - Amerika

C3) 1 hold - Asien

C4) 1 hold - Afrika


A) Værtsnationen

GRE

Grækenland til OL.


B) VM 2003

Direkte kvalificeret til VM 2003

POR (vært)

FRA (VM 2001, nr 1)


VM-kvalifikation Europa (11 hold)

Tre hold fra EM 2002 er direkte kvalificeret til VM 2003:

SWE SWE (nr 1) - GER (nr 2) - DEN DEN (nr 3)


1. kvalifikationsrunde 8. - 27. jan 2002

gruppevinderne til play-off.

gruppe A

1. LTU 10 p

2. BLR 8 p - 3. LAT 6 p - 4. BUL 0 p

gruppe B

1. HUN 12 p

2. TUR 8 p - 3. BEL 4 p - 4. ITA 0 p

gruppe C

1. AUT 7 p

2. FIN 7 p FIN - 3. NED 5 p - 4. GEO 5 p

gruppe D

1. NOR 6 p NOR - 2. SVK 4 p - 3. ROU 2 p

gruppe E

1. MKD 4 p - 2. BIH 4 p - 3. GRE 4 p

play-off 31. maj/1./2. jun og 8./9. jun 2001

vinderne til VM.

ISR - SLO

24 - 33

25 - 29

HUN - UKR

23 - 21

26 - 21

AUT - ESP

26 - 28

23 - 28

POL - SUI

23 - 19

25 - 26

NOR NOR - SCG

22 - 21

20 - 22

MKD - ISL ISL

30 - 35

28 - 33

LTU - RUS

20 - 31

23 - 29

CRO - CZE

35 - 24

32 - 26


VM-kvalifikation Amerika (3 hold)

Nordamerika 31. maj - 2. jun 2002 (USA)

2 hold til Amerika M 2002.

1. USA 4 p - 2. GRL 2 p - 3. CAN 0 p

Sydamerika 4. - 8. jul 2001 (BRA)

3 hold til Amerika M 2002.

1. ARG 8 p - 2. BRA 6 p - 3. CHI 4 p 

4. PAR 2 p - 5. URU 0 p


Mellemamerika 11. - 15. mar 2002 (MEX)

3 hold til Amerika M 2002.

1. CUB 10 p - 2. DOM 8 p - 3. COL 6 p

4. PUR 4 p - 5. MEX 2 p - 6. GUA 0 p


Amerika M 2002 10. - 14. jul (ARG)

Afbud fra CUB og DOM - erstattet af MEX og PAR.

1. ARG - 2. BRA - 3. GRL

4. USA - 5. CHI - 6. PAR - 7. MEX - 8. COL


VM-kvalifikation Asien (3 hold)

Asien M 2002, 10. - 20. feb (THA)

1. KUW - 2. QAT - 3. KSA

4. KOR - 5. IRI - 6. JPN - 7. BRN

VM-kvalifikation Afrika (4 hold)

Afrika M 2002, 19. - 28. apr (MAR)

1. TUN - 2. ALG - 3. EGY - 4. MAR

5. CMR - 6. ANG - 7. NGR - 8. COD

9. SEN - 10 CIV - 11. CGO - 12. GAB


VM-kvalifikation Oceanien (1 hold)

5. - 7. jul 2002 (AUS)

1. AUS - 2. VAN - 3. COK


VM 2003

20. jan - 2. feb 2003 (POR)

gruppe A

1. ESP 10 p - 2. SCG 8 p - 3. POL 6 p

4. TUN 5 p - 5. KUW 2 p - 6. MAR 0 p

gruppe B

1. GER 10 p - 2. ISL 8 p ISL - 3. POR 6 p

4. QAT 4 p - 5. AUS 2 p - 6. GRL 0 p

gruppe C

1. CRO 8 p - 2. FRA 8 p - 3. RUS 5 p

4. HUN 4 p - 5. ARG 3 p - 6. KSA 2 p

gruppe D

1. SWE 8 p SWE - 2. DEN 8 p DEN - 3. SLO 6 p

4. EGY 5 p - 5. ALG 2 p - 6. BRA 1 p

mellemrunde, gr I

1. ESP 6 p - 2. ISL 4 p ISL

3. POL 2 p - 4. QAT 2 p

mellemrunde, gr II

1. GER 5 p - 2. SCG 5 p

3. POR 2 p - 4. TUN 0 p

mellemrunde, gr III

1. CRO 6 p - 2. RUS 4 p

3. DEN 2 p DEN - 4. EGY 0 p

mellemrunde, gr IV

1. FRA 6 p - 2. HUN 2 p

3. SLO 2 p - 4. SWE 2 p SWE

semifinaler

5/8 HUN - SCG 34 - 33

5/8 RUS - ISL ISL 30 - 27

1/4 GER - FRA 23 - 22

1/4 CRO - ESP 39 - 37

finaler

7/8 ISL ISL - SCG 32 - 27

5/6 RUS - HUN 30 - 25

3/4 FRA - ESP 27 - 22

1/2 CRO - GER 34 - 31

Kroatien, Tyskland, Frankrig, Spanien, Rusland, Ungarn og Island til OL.


C1) Europa

Direkte kvalificeret til EM 2004

SLO (vært)

SWE SWE, GER, DEN DEN, ISL ISL, RUS (EM 2002)


Kvalifikation til EM 2004

1. runde, 2. - 19. jan 2003

to fra hver gruppe til play-off.

gruppe A

1. LTU 9 p - 2. GRE 6 p

3. SVK 5 p - 4. ITA 4 p

gruppe B

1. NOR 10 p NOR - 2. BLR 8 p

3. ROU 6 p - 4. LUX 0 p

gruppe C

1. FIN 12 p FIN - 2. ISR 8 p

3. BEL 3 p - 4. FAE 1 p FAE

gruppe D

1. TUR 10 p - 2. AUT 10 p

3. CYP 2 p - 4. GEO 2 p

gruppe E

1. SUI 10 p - 2. MKD 8

3. LAT 6 p - 4. BUL 0 p

gruppe F

1. UKR 10 p - 2. BIH 9 p

3. EST 3 p - 4. NED 2 p


play-off, 13./14./15. og 20./21./22. jun 2003

vinderne til EM.

BIH - CZE

18 - 24

22 - 32

ISR - UKR

17 - 26

22 - 22

BLR - CRO

32 - 32

20 - 30

AUT - POL

30 - 24

19 - 36

FIN FIN - SCG

29 - 31

28 - 36

LTU - ESP

27 - 38

27 - 30

MKD - HUN

33 - 31

29 - 33

GRE - FRA

17 - 27

19 - 26

TUR - SUI

25 - 26

27 - 27

NOR NOR - POR

23 - 19

25 - 31


EM 2004

22. jan - 1. feb 2004 (SLO)

gruppe A

1. RUS 6 p - 2. SWE 4 p SWE - 3. SUI 2 p

4. UKR 0 p

gruppe B

1. CRO 5 p - 2. DEN 4 p DEN - 3. ESP 2 p

4. POR 1 p

gruppe C

1. SLO 5 p - 2. HUN 5 p - 3. CZE 1 p

4. ISL 1 p ISL

gruppe D

1. FRA 5 p - 2. SCG 4 p - 3. GER 3 p

4. POL 0 p

mellemrunde, gr I

1. CRO 9 p - 2. DEN 8 p DEN - 3. RUS 7 p

4. SWE 4 p SWE - 5. ESP 2 p - 6. SUI 0 p

mellemrunde, gr II

1. GER 7 p - 2. SLO 7 p - 3. FRA 5 p

4. SCG 5 p - 5. HUN 4 p - 6. CZE 2 p

semifinaler

SLO - CRO 27 - 25

GER - DEN DEN 22 - 20

finale

GER - SLO 30 - 25

Slovenien til OL.


C2) Amerika

Kvalifikation til Panamerikanske Lege 2003

direkte kvalificeret (3 hold)

DOM (værtsnation)

CAN, USA (Nordamerika)


Sydamerikanske Lege 2002 (3 hold)

3. - 9. aug 2002 (BRA)

1. BRA - 2. ARG - 3. URU - 4. CHI - 5. PAR


Centralamerika og Caribien (2 hold)

26. nov - 1. dec 2002 (DOM)

1. DOM - 2. PUR - 3. MEX - 4. GUA


Panamerikanske Lege 2003

2. - 11. aug 2003 (DOM)

CHI erstattede CAN.

gruppe A

1. ARG 6 p - 2. USA 4 p

3. MEX 2 p - 4. PUR 0 p

gruppe B

1. BRA 6 p - 2. URU 4 p

3. DOM 2 p - 4. CHI 0 p

semifinaler

ARG - URU 36 - 17

BRA - USA 34 - 20

finale

BRA - ARG 31 - 30

Brasilien til OL.


C3) Asien

Asiatisk kvalifikation

23. - 29. sep 2003 (JPN)

1. KOR 5 p

2. JPN 5 p

3. CHN 2 p

4. TPE 0 p

Sydkorea til OL.


C4) Afrika

Afrika M 2002

19. - 28. apr 2002 (MAR)

4 nationer til afrikansk OL-kvalifikation.

1. TUN - 2. ALG - 3. EGY

4. MAR - 5. CMR - 6. ANG

7. NGR - 8. COD - 9. SEN

10. CIV - 11. CGO - 12. GAB


Afrikansk kvalifikation

16. - 20. sep 2003 (ANG)

1. EGY 4 p

2. TUN 2 p

3. ALG 0 p

- CMR ej start

Egypten til OL.


Damer

10 hold

A) 1 hold - værtsnationen

B) 5 hold - VM 2003

C1) 1 hold - Europa

C2) 1 hold - Amerika

C3) 1 hold - Asien

C4) 1 hold - Afrika


A) Værtsnationen

GRE

Grækenland til OL.


B) VM 2003

Direkte kvalificeret til VM 2003

CRO (vært)

RUS (VM 2001, nr 1)


VM-kvalifikation Europa (12 hold)

Tre hold fra EM 2002 er direkte kvalificeret til VM 2003:

DEN DEN (nr 1) - NOR NOR (nr 2) - FRA (nr 3)


1. kvalifikationsrunde 20. nov - 8. dec 2002

nr 1 og 2 til play-off.

gruppe A

1. POL 10 p - 2. BUL 6 p

3. SUI 5 p - 4. GRE 3 p

gruppe B

1. SVK 12 p - 2. TUR 6 p

3. MKD 4 p - 4. AZE 2 p

gruppe C

1. LTU 8 p - 2. BIH 8 p

3. POR 6 p - 4. ITA 2 p


play-off 24./25. maj og 31. maj/1. jun 2003

vinderne til VM.

BUL - GER

24 - 29

18 - 29

SWE SWE - AUT

34 - 40

24 - 27

BIH - HUN

22 - 44

19 - 44

NED - CZE

16 - 23

23 - 22

BLR - SLO

26 - 26

25 - 34

SVK - SCG

33 - 28

21 - 36

TUR - ROU

29 - 38

24 - 40

POL - ESP

23 - 18

24 - 30

LTU - UKR

28 - 23

22 - 34


VM-kvalifikation Amerika (3 hold)

Amerika M 2003, 29. apr - 4. maj (BRA)

1. BRA - 2. ARG - 3. URU

4. USA - 5. CAN - 6. DOM - 7. GUA

- MEX ej start


VM-kvalifikation Asien (3 hold)

Asien M 2002, 25. jul - 1. aug (KAZ)

1. KAZ - 2. KOR - 3. CHN

4. JPN - 5. TPE - 6. TKM - 7. UZB


VM-kvalifikation Afrika (3 hold)

Afrika M 2002, 19. - 28. apr (MAR)

1. ANG - 2. CIV - 3. TUN

4. ALG - 5. CMR - 6. CGO

7. GAB - 8. COD - 9. MAR


Oceanien (1 hold)

AUS


VM 2003

2. - 14. dec 2003 (CRO)

KAZ trak sig - blev erstattet af JPN.

gruppe A

1. FRA 10 p - 2. ESP 8 p - 3. SCG 6 p

4. CRO 4 p - 5. BRA 2 p - 6. AUS 0 p

gruppe B

1. RUS 10 p - 2. KOR 8 p - 3. AUT 6 p

4. CZE 4 p - 5. ANG 2 p - 6. URU 0 p

gruppe C

1. UKR 9 p - 2. NOR 8 p NOR - 3. ROU 7 p

4. JPN 4 p - 5. TUN 2 p - 6. ARG 0 p

gruppe D

1. HUN 8 p - 2. SLO 8 p - 3. GER 7 p

4. DEN 5 p DEN - 5. CHN 2 p - 6. CIV 0 p

mellemrunde, gr I

1. FRA 8 p - 2. KOR 6 p - 3. ESP 5 p

4. RUS 5 p - 5. SCG 4 p - 6. AUT 2 p

mellemrunde, gr II

1. HUN 7 p - 2. UKR 7 p - 3. NOR 7 p NOR

4. SLO 4 p - 5. ROU 3 p - 6. GER 2 p

semifinaler

HUN - KOR 40 - 38

FRA - UKR 28 - 26

finaler

5/6 ESP - NOR NOR 27 - 26

3/4 KOR - UKR 31 - 29

1/2 FRA - HUN 32 - 29

Frankrig, Ungarn, Sydkorea, Ukraine og Spanien til OL.


C1) Europa

EM 2002 var gældende som OL-kvalifikation for Europa.

Turneringen blev afviklet et år før VM 2003, så nationen der kvalificerede sig til OL 2004 var først kendt efter VM.

 

Direkte kvalificeret til EM 2002

DEN DEN (vært)

HUN, UKR, RUS, ROU, FRA (EM 2000, nr 1-5)


Kvalifikation til EM 2002

1. runde, 25. nov og 1./2. dec 2001

vinderne til play-off.

SUI - LTU

27 - 28

14 - 31

BIH - POR

26 - 27

18 - 28

AZE - GRE

27 - 24

19 - 22


play-off, 31.maj/1./2. og 8./9. jun 2002

vinderne til EM.

GRE - BLR

19 - 30

19 - 32

LTU - NOR NOR

18 - 38

17 - 32

SVK - SLO

20 - 22

25 - 26

POL - SCG

31 - 26

24 - 30

CZE - MKD

28 - 24

32 - 30

ITA - AUT

15 - 38

19 - 36

CRO - GER

24 - 24

22 - 25

POR - NED

23 - 24

26 - 34

BUL - SWE SWE

26 - 28

18 - 29

TUR - ESP

25 - 32

17 - 28


EM 2002

6. - 15. dec 2002 (DEN)

gruppe A

1. SCG 6 p - 2. ROU 4 p - 3. AUT 2 p

4. SWE 0 p SWE

gruppe B

1. DEN 6 p DEN - 2. FRA 4 p - 3. UKR 2 p

4. NED 0 p

gruppe C

1. NOR 5 p NOR - 2. RUS 3 p - 3. GER 2 p

4. ESP 2 p

gruppe D

1. HUN 6 p - 2. CZE 4 p - 3. SLO 2 p

4. BLR 0 p

mellemrunde, gr I

1. DEN 10 p DEN - 2. FRA 6 p - 3. SCG 6 p

4. ROU 4 p - 5. AUT 4 p - 6. UKR 0 p

mellemrunde, gr II

1. NOR 10 p NOR - 2. RUS 8 p - 3. HUN 6 p

4. CZE 4 p - 5. SLO 2 p - 6. GER 0 p

semifinaler

DEN DEN - RUS 22 - 18

NOR NOR - FRA 21 - 16

finale

DEN DEN - NOR NOR 25 - 22

Danmark til OL.


C2) Amerika

Kvalifikation til Panamerikanske Lege 2003

direkte kvalificeret (3 hold)

DOM (værtsnation)

CAN, USA (Nordamerika)


Sydamerikanske Lege 2002 (2 hold)

3. - 8. aug 2002 (BRA)

1. BRA - 2. ARG - 3. URU - 5. PAR


Centralamerika og Caribien (1 hold)

25. nov - 2. dec 2002 (DOM)

1. DOM - 2. MEX - 3. PUR - 4. GUA - 5. CRC


Panamerikanske Lege 2003

2. - 12. aug 2003 (DOM)

URU erstattede CAN.

gruppespil

1. BRA 10 p - 2. ARG 7 p - 3. USA 6 p

4. URU 5 p - 5. DOM 2 p - 6. MEX 0 p

semifinaler

BRA - URU 46 - 14

ARG - USA 29 - 26

finale

BRA - ARG 40 - 15

Brasilien til OL.


C3) Asien

Asiatisk kvalifikation

23. - 28. sep 2003 (JPN)

1. CHN 5 p

2. KOR 4 p

3. KAZ 2 p

4. JPN 1 p

Kina til OL.


C4) Afrika

Afrika M 2002

19. - 28. apr 2002 (MAR)

4 nationer til afrikansk OL-kvalifikation.

1. ANG - 2. CIV - 3. TUN

4. ALG - 5. CMR - 6. CGO

7. GAB - 8. COD - 9. MAR


Afrikansk kvalifikation

18. - 20. sep 2003 (ANG)

CMR erstattede ALG.

1. ANG 4 p

2. CIV 0 p

- TUN og CMR ej start

Angola til OL.



håndbold

kilde: todor66

siden er lavet af Morten Jensen, maj 2011 - senest opdateret 16. september 2016