Således var vejen til deltagelse i håndbold ved OL 2008 i Beijing.

Herrer

12 hold

A) 1 hold - værtsnationen

B) 1 hold - VM 2007

C1) 1 hold - Europa

C2) 1 hold - Amerika

C3) 1 hold - Asien

C4) 1 hold - Afrika

D) 6 hold - olympisk kvalifikation


A) Værtsnationen

CHN

Kina til OL.


B) VM 2007

Direkte kvalificeret til VM 2007

GER (vært) - ESP (VM 2005)


VM-kvalifikation Europa (11 hold)

direkte kvalifikation

3 hold fra EM 2006 er direkte kvalificeret til VM 2007.

FRA (nr 1) - DEN DEN (nr 3) - CRO (nr 4)


1. kvalifikationsrunde 3. - 22. jan 2006

gruppevinderne til play-off.

gruppe 1

1. GRE 8 p

2. BIH 8 p - 3. NED 4 p - 4. ITA 4 p

gruppe 2

1. AUT 10 p

2. FIN 6 p FIN - 3. ISR 6 p - 4. BUL 2 p

gruppe 3

1. CZE 10 p

2. MKD 9 p - 3. EST 5 p - 4. CYP 0 p

gruppe 4

1. ROU 11 p

2. LTU 7 p - 3. LAT 4 p - 4. LUX 2 p

gruppe 5

1. SWE 12 p SWE

2. BLR 8 p - 3. TUR 4 p - 4. BEL 0 p


play-off 10. - 18. juni 2006

vinderne til VM.

SCG - CZE

31 - 37

27 - 36

GRE - POL

27 - 22

20 - 29

POR - UKR

21 - 30

26 - 25

SUI - RUS

26 - 41

28 - 44

SLO - AUT

36 - 26

31 - 25

SWE SWE - ISL ISL 

28 - 32

26 - 25

ROU - NOR NOR

29 - 30

27 - 27

SVK - HUN

24 - 33

28 - 32


VM-kvalifikation Amerika (3 hold)

Amerika M 2006, 6. - 10. jul (BRA)

1. BRA - 2. ARG - 3. GRL

4. USA - 5. CHI - 6. URU - 7. MEX - 8. PUR


VM-kvalifikation Asien (3 hold)

Asien M 2006, 12. - 21. feb (THA)

1. KUW - 2. KOR - 3. QAT

4. IRI - 5. JPN - 6. BRN

7. JOR - 8. CHN - 9. THA


VM-kvalifikation Afrika (4 hold)

Afrika M 2006, 10. - 20. jan (TUN)

1. TUN - 2. EGY - 3. MAR - 4. ANG

5. ALG - 6. CGO - 7. CIV - 8. GAB

9. CMR - 10. NGR - 11. COD


VM-kvalifikation Oceanien (1 hold)

Oceanien M 2006, 22. - 24. maj (AUS)

1. AUS 4 p

2. NZL 2 p - 3. COK 0 p


VM 2007

19. jan - 4. feb 2007 (GER)

gruppe A

1. SLO 6 p - 2. TUN 4 p

3. KUW 2 p - 4. GRL 0 p

gruppe B

1. ISL 4 p ISL - 2. FRA 4 p

3. UKR 4 p - 4. AUS 0 p

gruppe C

1. POL 6 p - 2. GER 4 p

3. ARG 2 p - 4. BRA 0 p

gruppe D

1. ESP 6 p - 2. CZE 4 p

3. EGY 2 p - 4. QAT 0 p

gruppe E

1. HUN 6 p - 2. DEN 4 p DEN

3. NOR 2 p NOR - 4. ANG 0 p

gruppe F

1. CRO 6 p - 2. RUS 3 p

3. KOR 3 p - 4 MAR 0 p

mellemrunde, gr I

1. POL 8 p - 2. GER 8 p - 3. ISL 6 p ISL

4. FRA 6 p - 5. SLO 2 p - 6. TUN 0 p

mellemrunde, gr II

1. CRO 10 p - 2. DEN 6 p DEN - 3. ESP 6 p

4. RUS 4 p - 5. HUN 4 p - 6. CZE 0 p

kvartfinaler

GER - ESP 27 - 25

FRA - CRO 21 - 18

POL - RUS 28 - 27

DEN DEN - ISL ISL 42 - 41

semifinaler

5/8 CRO - ESP 35 - 27

5/8 RUS - ISL ISL 28 - 25

1/4 GER - FRA 32 - 31

1/4 POL - DEN DEN 36 - 33

finaler

7/8 ESP - ISL ISL 40 - 36

5/6 CRO - RUS 34 - 25

3/4 DEN DEN - FRA 34 - 27

1/2 GER - POL 29 - 24

Tyskland til OL.

Polen, Danmark, Frankrig, Kroatien, Rusland og Spanien til OL-kvalifikation.

Senere sikrede Danmark sig adgang til OL via EM 2008 og Island overtog pladsen i OL-kvalifikationen.


C1) Europa

Direkte kvalificeret til EM 2008

NOR NOR (vært)

FRA, ESP, DEN DEN, CRO, GER, RUS (EM 2006)


Kvalifikation til EM 2008

1. runde 3. - 21. jan 2007

12 hold til play-off.

gruppe A (BLR)

1. BLR 6 p - 2. SVK 4 p

3. CYP 2 p - 4. MDA 0 p

gruppe B

1. SRB 9 p - 2. MKD 9 p

3. ISR 6 p - 4. LUX 0 p

gruppe C

1. ROU 12 p - LAT 8 p

3. BUL 2 p - 4. GEO 2 p

gruppe D

1. MNE 11 p - 2. NED 7 p

3. AUT 6 p - 4. FIN 0 p FIN

gruppe E

1. SUI 12 p - 2. LTU 6 p

3. ITA 4 p - 4. TUR 2 p

gruppe F

1. POR 6 p - 2. GRE 6 p - EST 0 p

gruppe G

1. SWE 8 p SWE - 2. BIH 4 p - 3. BEL 0 p

play-off 9./10. og 16./17. jun 2007

vinderne til EM.

NED - POL

20 - 31

27 - 41

LTU - HUN

23 - 28

30 - 31

UKR - SVK

29 - 28

19 - 35

SLO - MKD

33 - 28

33 - 32

LAT - CZE

30 - 31

26 - 33

BLR - SUI

33 - 24

28 - 30

SWE SWE - ROU

36 - 25

33 - 34

POR - MNE

28 - 30

27 - 33

SRB - ISL ISL

30 - 29

40 - 42


EM 2008

17. - 27. jan 2008 (NOR)

gruppe A

1. CRO 6 p - 2. POL 4 p - 3. SLO 2 p

4. CZE 0 p

gruppe B

1. NOR 6 p NOR - 2. DEN 4 p DEN - 3. MNE 1 p

4. RUS 1 p

gruppe C

1. HUN 4 p - 2. ESP 4 p - 3. GER 4 p

4. BLR 0 p

gruppe D

1. FRA 6 p - 2. SWE 4 p SWE - 3. ISL 2 p ISL

4. SVK 0 p

mellemrunde, gr I

1. DEN 8 p DEN - 2. CRO 7 p - 3. NOR 6 p NOR

4. POL 5 p - 5. SLO 4 p - 6. MNE 0 p

mellemrunde, gr II

1. FRA 8 p - 2. GER 6 p - 3. SWE 5 p SWE

4. HUN 5 p - 5. ESP 4 p - 6. ISL 2 p ISL

semifinaler

CRO - FRA 24 - 23

DEN DEN - GER 26 - 25

finaler

5/6 SWE SWE - NOR NOR 36 - 34

3/4 FRA - GER 36 - 26

1/2 DEN DEN - CRO 24 - 20

Danmark til OL.

Sverige og Norge til OL-kvalifikation.


C2) Amerika

Kvalifikation til Panamerikanske Lege 2007

direkte kvalificeret (1 hold)

BRA (værtsnation)


Nordamerika (1 hold)

4. - 7. jan 2007. Bedst af tre kampe.

USA - CAN

19 - 20

25 - 21

16 - 20


Centralamerika og Caribien (3 hold)

17. - 23. jul 2006 (DOM)

1. DOM - 2. CUB - 3. MEX

4. PUR - 5. VEN - 6. GUA - 7. HON


Sydamerikanske Lege 2006 (2 hold)

9. - 13. nov 2006 (ARG)

1. ARG - 2. URU - 3. CHI - 4. PAR


opsamling (1 hold)

6. - 8. apr 2007 (CHI)

1. CHI 4 p - 2. USA 2 p - 3. VEN 0 p

- PUR trak sig


Panamerikanske Lege 2007

14. - 22. jul 2007 (BRA)

gruppe A

1. ARG 6 p - 2. URU 4 p

3. DOM 2 p - 4. MEX 0 p

gruppe B

1. BRA 6 p - 2. CUB 4 p

3. CHI 2 p - 4. CAN 0 p

semifinaler

BRA - URU 28 - 16

ARG - CUB 30 - 29

finale

BRA - ARG

Brasilien til OL.

Argentina til OL-kvalifikation.


C3) Asien

Asiatisk kvalifikation

1. - 6. sep 2007 (JPN)

1. KUW 8 p

2. KOR 6 p

3. JPN 4 p

4. QAT 2 p

5. UAE 0 p

** turnering annulleret **


kvalifikationskamp

30. jan 2008 (JPN)

KOR - JPN 28 - 25

Sydkorea til OL.

Japan til OL-kvalifikation.


C4) Afrika

Afrika M 2008

10. - 17. jan 2008 (ANG)

gruppe A

1. TUN 6 p - 2. ANG 2 p

3. CMR 2 p - 4. COD 2 p

gruppe B

1. EGY 6 p - 2. ALG 4 p

3. MAR 2 p - 4. NGR 0 p

semifinaler

TUN - ALG 41 - 25

EGY - ANG 35 - 28

finaler

3/4 ALG - ANG 23 - 20

1/2 EGY - TUN 27 - 25

Egypten til OL.

Tunesien og Algeriet til OL-kvalifikation.


D) Olympisk kvalifikation

12 nationer

VM 2007 (6) = POL, FRA, CRO, RUS, ESP, ISL ISL

Europa (2) = SWE SWE, NOR NOR

Afrika (2) = TUN, ALG

Asien (1) = JPN

Amerika (1) = ARG


OL-kvalifikation

30. maj - 1. jun 2008

gruppe 1 (POL)

1. POL 5 p

2. ISL 4 p ISL

3. SWE 3 p SWE

4. ARG 0 p

gruppe 2 (FRA)

1. FRA 6 p

2. ESP 4 p

3. NOR 1 p NOR

4. TUN 1 p

gruppe 3 (CRO)

1. CRO 6 p

2. RUS 4 p

3. JPN 2 p

4. ALG 0 p

Polen, Island, Frankrig, Spanien, Kroatien og Rusland til OL.

Damer

12 hold

A) 1 hold - værtsnationen

B) 1 hold - VM 2007

C1) 1 hold - Europa

C2) 1 hold - Amerika

C3) 1 hold - Asien

C4) 1 hold - Afrika

D) 6 hold - olympisk kvalifikation


A) Værtsnationen

CHN

Kina til OL.


B) VM 2007

Direkte kvalificeret til VM 2007

FRA (vært) - RUS (VM 2005)


VM-kvalifikation Europa (10 hold)

direkte kvalifikation

3 hold fra EM 2006 er direkte kvalificeret til VM 2007.

NOR NOR (nr 1) - GER (nr 4) - HUN (nr 5)


1. kvalifikationsrunde 29. nov - 3. dec 2006

gruppevinderne til play-off.

gruppe 1 (ROU)

1. ROU 8 p - 2. POR 6 p

3. ISL 4 p ISL - 4. AZE 2 p - 5. ITA 0 p

gruppe 2 (BLR)

1. BLR 8 p - 2. SVK 6 p

3. LTU 4 p - 4. SUI 2 p - 5. LAT 0 p

gruppe 3 (CZE)

1. TUR 8 p - 2. MNE 8 p - 3. CZE 8 p

4. BUL 4 p - 5. GRE 2 p - 6. BIH 0 p


play-off 2. - 10. jun 2007

vinderne til VM.

NED - CRO

24 - 27

25 - 28

ESP - TUR

33 - 25

27 - 29

SWE SWE - ROU

16 - 25

24 - 24

POL - SRB

27 - 23

27 - 29

SLO - AUT

26 - 27

24 - 28

MKD - BLR

26 - 21

21 - 15

DEN DEN - UKR

30 - 30

24 - 28


VM-kvalifikation Amerika (4 hold)

Amerika M 2007, 31. maj - 4. jun (DOM)

1. BRA - 2. ARG - 3. DOM - 4. PAR

5. URU - 6. CAN - 7. USA - 8. MEX


VM-kvalifikation Asien (4 hold)

Asien M 2006, 1. - 5. jul (CHN)

1. KOR 6 p - 2. CHN 4 p

3. JPN 2 p - 4. KAZ 0 p


VM-kvalifikation Afrika (3 hold)

Afrika M 2006, 10. - 20. jan (TUN)

1. ANG - 2. TUN - 3. CGO

4. CIV - 5. CMR - 6. COD - 7. GAB


VM-kvalifikation Oceanien (1 hold)

Oceanien M 2007, 5. - 9. jun (AUS)

1. AUS 4 p - 2. NZL 0 p


VM 2007

2. - 16. dec 2007 (FRA)

gruppe A

1. FRA 6 p - 2. CRO 4 p

3. KAZ 2 p - 4. ARG 0 p

gruppe B

1. RUS 5 p - 2. MKD 4 p

3. BRA 3 p - 4. AUS 0 p

gruppe C

1. NOR 6 p NOR - 2. ANG 4 p

3. AUT 2 p - 4. DOM 0 p

gruppe D

1. ROU 6 p - 2. POL 4 p

3. TUN 2 p - 4. CHN 0 p

gruppe E

1. HUN 5 p - 2. ESP 5 p

3. CGO 2 p - 4. JPN 0 p

gruppe F

1. GER 6 p - 2. KOR 4 p

3. UKR 2 p - 4. PAR 0 p

mellemrunde, gr I

1. NOR 8 p NOR - 2. RUS 8 p - 3. ANG 6 p

4. FRA 6 p - 5. CRO 1 p - 6. MKD 1 p

mellemrunde, gr II

1. ROU 8 p - 2. GER 7 p - 3. HUN 6 p

4. KOR 4 p - 5. ESP 3 p - 6. POL 2 p

kvartfinaler

RUS - HUN 36 - 35

ROU - FRA 34 - 31

GER - ANG 36 - 33

NOR NOR - KOR 35 - 24

semifinaler

5/8 FRA - HUN 32 - 27

5/8 KOR - ANG 41 - 33

1/4 RUS - ROU 30 - 20

1/4 NOR NOR - GER 33 - 30

finaler

9/10 CRO - ESP 30 - 25

7/8 ANG - HUN 37 - 36

5/6 FRA - KOR 26 - 25

3/4 GER - ROU 36 - 35

1/2 RUS - NOR NOR 29 - 24

Rusland til OL.

Tyskland, Rumænien, Frankrig, Sydkorea, Angola og Ungarn til OL-kvalifikation.

Norge havde som vinder af EM 2006 allerede sikret sig adgang til OL.

Senere sikrede Angola sig adgang til OL via Afrika M 2008 og Kroatien overtog pladsen i OL-kvalifikationen.


C1) Europa

EM 2006 gælder som OL-kvalifikation for Europa.

Turneringen afvikles dog før VM 2007, så hvilke nationer, der kvalificerer sig til OL og OL-kvalifikationen, kendes først efter VM.


Direkte kvalificeret til EM 2006

SWE SWE (vært)

NOR NOR, DEN DEN, HUN, RUS, GER (EM 2004)


Kvalifikation til EM 2006

1. runde 22. - 27. nov 2005

7 hold til play-off.

gruppe A (ITA)

1. BUL 9 p - 2. ITA 6 p - 3. TUR 6 p

4. ISL 5 p ISL - 5. SUI 4 p - 6. BEL 0 p

gruppe B (POR)

1. SVK 9 p - 2. POR 9 p - 3. LTU 6 p

4. AZE 4 p - 5. GRE 2 p - 6. FIN 0 p FIN


play-off 26./27./28. maj og 3./4. jun 2006

vinderne til EM.

ISL ISL - MKD

23 - 28

24 - 27

CRO - POR

31 - 29

20 - 19

FRA - TUR

29 - 29

35 - 24

SLO - BUL

32 - 22

28 - 30

LTU - POL

18 - 28

26 - 25

UKR - SVK

27 - 24

27 - 22

AUT - ITA

41 - 23

33 - 23

NED - BLR

33 - 24

23 - 27

ROU - SCG

21 - 25

26 - 26

ESP - CZE

31 - 24

20 - 25


EM 2006

7. - 17. dec 2006 (SWE)

gruppe A

1. HUN 6 p - 2. AUT 4 p - 3. MKD 2 p

4. SRB 0 p

gruppe B

1. NOR 6 p NOR - 2. GER 4 p - 3. POL 2 p

4. SLO 0 p

gruppe C

1. RUS 6 p - 2. CRO 4 p - 3. SWE 2 p SWE

4. UKR 0 p

gruppe D

1. ESP 4 p - 2. FRA 4 p - 3. DEN 4 p DEN

4. NED 0 p

mellemrunde, gr I

1. NOR 10 p NOR - 2. GER 8 p - 3. HUN 6 p

4. POL 4 p - 5. AUT 2 p - 6. MKD 0 p

mellemrunde, gr II

1. RUS 10 p - 2. FRA 6 p - 3. SWE 4 p SWE

4. CRO 4 p - 5. ESP 4 p - 4. DEN 2 p DEN

semifinaler

RUS - GER 33 - 29

NOR NOR - FRA 28 - 24

finaler

5/6 HUN - SWE SWE 32 - 25

3/4 FRA - GER 29 - 25

1/2 NOR NOR - RUS 27 - 24

Norge til OL.

Sverige og Polen til OL-kvalifikation.


C2) Amerika

Kvalifikation til Panamerikanske Lege 2007

direkte kvalificeret (1 hold)

BRA (værtsnation)


Nordamerika (1 hold)

4. - 6. jan 2007. Bedst af tre kampe.

USA - CAN

22 - 28

16 - 25

-


Centralamerika og Caribien (3 hold)

17. - 23. jul 2006 (DOM)

1. CUB - 2. DOM - 3. PUR

4. MEX - 5. ESA - 6. GUA


Sydamerika M 2006 (2 hold)

9. - 13. nov 2006 (ARG)

1. ARG - 2. PAR - 3. CHI - 4. URU


opsamling (1 hold)

29. - 31. mar 2007 (MEX)

1. MEX 4 p - 2. CHI 2 p - 3. USA 0 p

- ESA trak sig


Panamerikanske Lege 2007

13. - 21. jul 2007 (BRA)

gruppe A

1. ARG 6 p - 2. DOM 4 p

3. PAR 2 p - 4. PUR 0 p

gruppe B

1. BRA 6 p - 2. CUB 4 p

3. MEX 2 p - 4. CAN 0 p

semifinaler

BRA - DOM 46 - 13

CUB - ARG 35 - 27

finale

BRACUB 30 - 17

Brasilien til OL.

Cuba til OL-kvalifikation.


C3) Asien

Asiatisk kvalifikation

25. - 29. aug 2007 (KAZ)

1. KAZ 4 p

2. KOR 4 p

3. JPN 4 p

4. QAT 0 p

Kasakhstan til OL.

Japan og Qatar til OL-kvalifikation.


C4) Afrika

Afrika M 2008

8. - 17. jan 2008 (ANG)

gruppe A

1. ANG 6 p - 2. CGO 4 p

3. ALG 2 p - 4. GAB 0 p

gruppe B

1. CIV 5 p - 2. TUN 4 p

3. COD 2 p - 4. CMR 1 p

semifinaler

CIV - CGO 29 - 28

ANG - TUN 44 - 26

finaler

3/4 CGO - TUN 30 - 25

1/2 ANG - CIV 39 - 27

Angola til OL.

Elfenbenskysten til OL-kvalifikation.


D) Olympisk kvalifikation

12 nationer

VM 2007 (6) = GER, ROU, FRA, KOR, HUN, CRO

Europa (2) = SWE SWE, POL

Asien (2) = JPN, QAT1

Afrika (1) = CIV

Amerika (1) = CUB

1: Qatar trak sig - blev erstattet af Congo.

 

OL-kvalifikation

28. - 30. mar 2008

gruppe 1 (GER)

1. GER 6 p

2. SWE 4 p SWE

3. CRO 2 p

4. CUB 0 p

gruppe 2 (ROU)

1. ROU 6 p

2. HUN 4 p

3. JPN 2 p

4. POL 0 p

gruppe 3 (FRA)

1. FRA 5 p

2. KOR 5 p

3. CGO 2 p

4. CIV 0 p

Tyskland, Sverige, Rumænien, Ungarn, Frankrig og Sydkorea til OL.



håndbold

siden er lavet af Morten Jensen december 2010 - senest opdateret 21. februar 2016