Således var vejen til deltagelse i håndbold ved OL 2012 i London.

Herrer

12 hold

A) 1 hold - værtsnationen

B) 1 hold - VM 2011

C1) 1 hold - Europa

C2) 1 hold - Amerika

C3) 1 hold - Asien

C4) 1 hold - Afrika

D) 6 hold - olympisk kvalifikation


A) Værtsnationen

GBR

Storbritannien til OL.


B) VM 2011

Direkte kvalificeret til VM 2011

SWE SWE (vært)

FRA (VM 2009)


VM-kvalifikation Europa (12 hold)

direkte kvalifikation

3 hold fra EM 2010 er direkte kvalificeret til VM 2011

CRO (nr 2) - ISL ISL (nr 3) - POL (nr 4)


1. runde 15. - 17. jan 2010

vinderne til play-off.

gruppe 1 (CYP)

1. SUI 6 p

2. CYP 4 p - 3. BLR 2 p - 4. FAE 0 p FAE

gruppe 2 (FIN)

1. ROU 6 p

2. BIH 4 p - 3. FIN 2 p FIN - 4. GBR 0 p

gruppe 3 (SVK)

1. SVK 4 p - 2. ISR 2 p - 3. BUL 0 p

gruppe 4 (BEL)

1. NED 4 p - 2. EST 2 p - 3. BEL 0 p

gruppe 5 (ITA)

1. GRE 4 p - 2. MNE 2 p - 3. ITA 0 p

gruppe 6 (LUX)

1. POR 4 p - 2. LUX 2 p - 3. LAT 0 p

gruppe 7 (TUR)

1. LTU 3 p - 2. MKD 3 p - 3. TUR 0 p


play-off 12./13. og 19./20. jun 2010

vinderne til VM.

AUT - NED

31 - 15

28 - 34

NOR NOR - LTU

27 - 19

24 - 21

SLO - HUN

27 - 25

25 - 28

GER - GRE

25 - 20

27 - 20

SVK - UKR

25 - 30

30 - 21

SRB - CZE

27 - 23

22 - 25

ROU - RUS

28 - 32

37 - 32

DEN DEN - SUI

32 - 27

34 - 29

POR - ESP

26 - 27

25 - 33


VM-kvalifikation Amerika (3 hold)

kvalifikation til Amerika M, 3. - 7. nov 2009 (DOM)

2 hold til Amerika M 2010.

1. DOM - 2. CAN

3. PUR - 4. MEX - 5. VEN - 6. COL - 7. GUA


Amerika M 2010, 22. - 26. jun (CHI)

1. ARG - 2. BRA - 3 CHI

4. CUB - 5. URU - 6. GRL - 7. CAN - 8. DOM


VM-kvalifikation Asien (3 hold)

Asien M 2010, 6. - 19. feb (LIB)

1. KOR - 2. BRN - 3. JPN

4. KSA - 5. QAT - 6. SYR - 7. IRI - 8. LIB

9. CHN - 10. IRQ - 11. UAE - 12. JOR

- KUW udelukket


VM-kvalifikation Afrika (3 hold)

Afrika M 2010, 11. - 20. feb (EGY)

1. TUN - 2. EGY - 3. ALG

4. COD - 5. ANG - 6. MAR - 7. NGR - 8. CGO

9. GAB - 10. CMR - 11. LBA - 12. CIV


VM-kvalifikation Oceanien (1 hold)

8. - 10. maj 2010 (NZL)

1. AUS 8 p - 2. NZL 4 p - 3. COK 0 p


VM 2011

13. - 30. jan 2011 (SWE)

gruppe A

1. FRA 9 p - 2. ESP 9 p - 3. GER 6 p

4. EGY 2 p - 5. TUN 2 p - 6. BRN 2 p

gruppe B

1. ISL 10 p ISL - 2. HUN 8 p - 3. NOR 6 p NOR

4. JPN 4 p - 5. AUT 2 p - 6. BRA 0 p

gruppe C

1. DEN 10 p DEN - 2. CRO 7 p - 3. SRB 5 p

4. ALG 4 p - 5. ROU 4 p - 6. AUS 0 p

gruppe D

1. SWE 8 p SWE - 2. POL 8 p - 3. ARG 7 p

4. KOR 5 p - 5. SVK 1 p - 6. CHI 1 p

hovedrunde gr I

1. FRA 9 p - 2. ESP 9 p - 3. ISL 4 p ISL

4. HUN 4 p - 5. NOR 2 p NOR - 6. GER 2 p

hovedrunde gr II

1. DEN 10 p DEN - 2. SWE 6 p SWE - 3. CRO 5 p

4. POL 4 p - 5. SRB 3 p - 6. ARG 2 p

semifinaler

FRA - SWE SWE 29 - 26

DEN DEN - ESP 28 - 24

finaler

7/8 HUN - POL 31 - 28

5/6 CRO - ISL ISL 34 - 33

3/4 ESP - SWE SWE 24 - 23

1/2 FRA - DEN DEN 37 - 35

Frankrig til OL.

Danmark, Spanien, Sverige, Kroatien, Island og Ungarn til OL-kvalifikation.

Danmark vandt senere EM 2012 og OL-billet. Polen overtog pladsen i OL-kvalifikationen.


C1) Europa

Direkte kvalificeret til EM 2012

SRB (vært) og FRA (EM 2010, nr 1)


Kvalifikation til EM 2012

1. runde 10. - 13. jun 2010

vinderne til 2. runde.

gruppe A (GBR)

1. EST 6 p

2. CYP 3 p - 3. GBR 2 p - 4. BUL 1 p

gruppe B (GEO)

1. LAT 4 p

2. FIN 4 p FIN - 3. ITA 4 p - 4. GEO 0 p

gruppe C (SVK)

1. ISR 6 p

2. TUR 4 p - 3. BEL 2 p - 4. LUX 0 p


2. runde 27. okt 2010 - 11. jun 2011

nr 1 og 2 fra hver gruppe til EM 2012.

gruppe 1

1. HUN 12 p - 2. MKD 7 p

3. EST 4 p - 4. BIH 1 p

gruppe 2

1. CRO 12 p - 2. ESP 8 p

3. LTU 4 p - 4. ROU 0 p

gruppe 3

1. POL 9 p - 2. SLO 8 p

3. POR 5 p - 4. UKR 2 p

gruppe 4

1. SWE 10 p SWE - 2. SVK 10 p

3. MNE 2 p - 4. ISR 2 p

gruppe 5

1. GER 9 p - 2. ISL 8 p ISL

3. AUT 7 p - 4. LAT 0 p

gruppe 6

1. NOR 10 p NOR - 2. CZE 8 p

3. GRE 5 p - 4. NED 1 p

gruppe 7

1. DEN 10 p DEN - 2. RUS 10 p

3. BLR 4 p - 4. SUI 0 p


EM 2012

15. - 29. jan 2012 (SRB)

gruppe A

1. SRB 5 p - 2. POL 4 p - 3. DEN 2 p DEN

4. SVK 1 p

gruppe B

1. GER 4 p - 2. MKD 3 p - 3. SWE 3 p SWE

4. CZE 2 p

gruppe C

1. ESP 5 p - 2. HUN 4 p - 3. FRA 2 p

4. RUS 1 p

gruppe D

1. CRO 6 p - 2. SLO 2 p - 3. ISL 2 p ISL

4. NOR 2 p NOR

mellemrunde gr I

1. SRB 7 p - 2. DEN 6 p DEN - 3. MKD 5 p

4. GER 5 p - 5. POL 5 p - 6. SWE 2 p SWE

mellemrunde gr II

1. ESP 9 p - 2. CRO 7 p - 3. SLO 4 p

4. HUN 4 p - 5. ISL 3 p ISL - 6. FRA 3 p

semifinaler

DEN DEN - ESP 25 - 24

SRB - CRO 26 - 22

finaler

5/6 MKD - SLO 28 - 27

3/4 CRO - ESP 31 - 27

1/2 DEN DEN - SRB 21 - 19

Danmark til OL.

Serbien og Makedonien til OL-kvalifikation.


C2) Amerika

Kvalifikation til Panamerikanske Lege 2011

direkte kvalificeret (1 hold)

MEX (værtsnation)


Nordamerika (1 hold)

21. og 23. dec 2010

USA - CAN

25 - 21

23 - 30


Centralamerika og Caribien (2 hold)

25. - 30. jul 2010 (PUR)

1. DOM - 2. VEN

3. MEX - 4. PUR - 5. GUA - 6. NCA - 7. ESA

- CUB ej start


Sydamerikanske Lege 2010 (3 hold)

26. - 30. mar 2010 (COL)

1. BRA 8 p - 2. ARG 6 p - 3. CHI 3 p

4. URU 3 p - 5. COL 0 p


opsamling (1 hold)

3. - 5. jun 2011 (GUA)

1. USA 3 p - 2. URU 3 p - 3. GUA 0 p

- PUR trak sig


Panamerikanske Lege 2011

16. - 24. okt 2011 (MEX)

gruppe A

1. BRA 6 p - 2. CHI 4 p

3. CAN 2 p - 4. VEN 0 p

gruppe B

1. ARG 6 p - 2. DOM 4 p

3. MEX 2 p - 4. USA 0 p

semifinaler

BRA - DOM 41 - 17

ARG - CHI 26 - 25

finaler

3/4 CHI - DOM 27 - 24

1/2 ARG - BRA 26 - 23

Argentina til OL.

Brasilien og Chile til OL-kvalifikation.


C3) Asien

Asiatisk kvalifikation

23. okt - 2. nov 2011 (KOR)

gruppe A

1. KSA 6 p - 2. IRI 6 p

3. QAT 5 p - 4. KUW 3 p - 5. UZB 0 p

gruppe B

1. KOR 8 p - 2. JPN 6 p

3. CHN 4 p - 4. OMA 2 p - 5. KAZ 0 p

semifinaler

JPN - KSA 22 - 21

KOR - IRI 33 - 25

finale

KOR - JPN 26 - 21

Sydkorea til OL.

Japan til OL-kvalifikation.


C4) Afrika

Kvalifikation til Afrika M 2012

værtsnation: MAR

Afrika M 2010, Top 4: TUN, EGY, ALG, COD

Afrika-rangliste: ANG, CMR, GAB, CGO, SEN, EGY, NGR


Afrika M 2012

11. - 20. jan 2012 (MAR)

Nigeria trak sig - blev afløst af Burkina Faso.

gruppe A

1. TUN 10 p - 2. MAR 8 p - 3. COD 6 p

4. SEN 4 p - 5. CGO 2 p - 6. GAB 0 p

gruppe B

1. EGY 9 p - 2. ALG 9 p - 3. ANG 6 p

4. CMR 4 p - 5. CIV 2 p - 6. BUR 0 p

kvartfinaler

EGY - SEN 31 - 19

ALG - COD 33 - 31

TUN - CMR 26 - 17

MAR - ANG 24 - 22

semifinaler

ALG - EGY 26 - 25

TUN - MAR 28 - 16

finale

TUN - ALG 23 - 20

Tunesien til OL.

Algeriet til OL-kvalifikation.


D) Olympisk kvalifikation

12 nationer i tre kvalifikationsgrupper

VM 2011 (6) = ESP, SWE SWE, CRO, ISL ISL, HUN, POL

Europa (2) a = SRB, MKD 

Amerika (2) a = BRA, CHI

Afrika (1) = ALG

Asien (1) = JPN


a: De to kontinenter, der  ved VM 2011 placerede sig bedst, opnåede to kvalifikationspladser til kontinentet.

Europa (FRA = nr 1) og Amerika (ARG = nr 12).


OL-kvalifikation

6. - 8. apr 2012

gruppe 1 (ESP)

1. ESP 6 p

2. SRB 3 p

3. POL 3 p

4. ALG 0 p

gruppe 2 (SWE)

1. SWE 6 p SWE

2. HUN 4 p

3. BRA 2 p

4. MKD 0 p

gruppe 3 (CRO)

1. CRO 6 p

2. ISL 4 p ISL

3. JPN 2 p

4. CHI 0 p

Spanien, Sverige, Kroatien, Serbien, Ungarn og Island til OL.


Damer

12 hold

A) 1 hold - værtsnationen

B) 1 hold - VM 2011

C1) 1 hold - Europa

C2) 1 hold - Amerika

C3) 1 hold - Asien

C4) 1 hold - Afrika

D) 6 hold - olympisk kvalifikation


A) Værtsnationen

GBR

Storbritannien til OL.


B) VM 2011

Direkte kvalificeret til VM 2011

BRA (vært)

RUS (VM 2009)


VM-kvalifikation Europa (11 hold)

direkte kvalifikation

3 hold fra EM 2010 er direkte kvalificeret til VM 2011

NOR NOR (nr 1) - SWE SWE (nr 2) - ROU (nr 3)


1. runde 1. - 5. dec 2010

vinderne til play-off.

gruppe 1 (POL)

1. POL 8 p - 2. AUT 5 p

3. GBR 4 p - 4. SVK 3 p - 5. CYP 0 p

gruppe 2 (GRE)

1. MKD 6 p

2. AZE 3 p - 3. SUI 3 p - 4. GRE 0 p 

gruppe 3 (POR)

1. TUR 6 p

2. BLR 4 p - 3. FIN 1 p FIN - 4. POR 1 p

gruppe 4 (ITA)

1. CZE 6 p

2. ITA 4 p - 3. LTU 2 p - 4. BUL 0 p


play-off 4./5. og 10./11./12. jun 2011

vinderne til VM.

CZE - MNE

26 - 42

26 - 33

NED - TUR

40 - 28

38 - 34

ESP - MKD

37 - 22

21 - 24

FRA - SLO

28 - 19

28 - 20

CRO - SRB

36 - 25

30 - 31

ISL ISL - UKR

37 - 18

24 - 24

GER - HUN

26 - 24

27 - 22

POL - DEN DEN

16 - 23

19 - 24


VM-kvalifikation Amerika (3 hold)

kvalifikation til Amerika M, 3. - 5. nov 2010 (CUB)

2 hold til Amerika M 2010.

1. CUB 4 p - 2. VEN 2 p - 3. USA 0 p


Amerika M 2011 28. jun - 8. jul (BRA)

1. BRA - 2. ARG - 3. CUB - 4. URU

5. CHI - 6. DOM - 7. MEX - 8. VEN


VM-kvalifikation Asien (4 hold)

Asien M 2010, 19. - 25. dec (KAZ)

1. KAZ - 2. KOR - 3. CHN - 4. JPN

5. PRK - 6. UZB - 7. THA - 8. IRI


VM-kvalifikation Afrika (3 hold)

Afrika M 2010, 11. - 20. feb (EGY)

1. ANG - 2. TUN - 3. CIV

4. ALG - 5. CGO - 6. EGY - 7. CMR - 8. COD


VM-kvalifikation Oceanien (1 hold)

28. - 29. maj 2011 (NZL)

1. AUS 4 p - 2. NZL 0 p


VM 2011

3. - 18. dec 2011 (BRA)

gruppe A

1. NOR 8 p NOR - 2. ANG 6 p - 3. MNE 6 p

4. ISL 6 p ISL - 5. GER 4 p - 6. CHN 0 p

gruppe B

1. RUS 10 p - 2. ESP 8 p - 3. KOR 6 p

4. NED 4 p - 5. KAZ 2 p - 6. AUS 0 p

gruppe C

1. BRA 10 p - 2. FRA 8 p - 3. ROU 5 p

4. JPN 5 p - 5. RUN 2 p - 6. CUB 0 p

gruppe D

1. DEN 10 p DEN - 2. CRO 8 p - 3. SWE 6 p SWE

4. CIV 4 p - 5. URU 2 p - 6. ARG 0 p

1/8-finaler

RUS - ISL ISL 30 - 19

FRA - SWE SWE 26 - 23

ANG - KOR 30 - 29

DEN DEN - JPN 23 - 22

CRO - ROU 28 - 27

NOR NOR - NED 34 - 22

ESP - MNE 23 - 19

BRA - CIV 36 - 22

kvartfinaler

FRA - RUS 25 - 23

DEN DEN - ANG 28 - 23

NOR NOR - CRO 30 - 25

ESP - BRA 27 - 26

semifinaler

5/8 RUS - ANG 41 - 31

5/8 BRA - CRO 32 - 31

1/4 FRA - DEN DEN 28 - 23

1/4 NOR NOR - ESP 30 - 22

finaler

7/8 CRO - ANG 32 - 29

5/6 BRA - RUS 36 - 20

3/4 ESP - DEN DEN 24 - 18

1/2 NOR NOR - FRA 32 - 24

Norge til OL.

Frankrig, Spanien, Danmark, Rusland, Kroatien og Angola til OL-kvalifikation.

Brasilien havde allerede sikret sig OL-billet fra Amerika.

Angola vandt senere Afrika M 2012 og OL-billet. Montenegro (rang 10) overtog pladsen i OL-kvalifikationen.


C1) Europa

EM 2010 gælder som OL-kvalifikation for Europa. Turneringen afvikles dog før VM 2011, så hvilke nationer, der kvalificerer sig til OL og OL-kvalifikation, kendes først efter VM 2011. 


Direkte kvalificeret til EM 2010

DEN DEN og NOR NOR (værter).


Kvalifikation til EM 2010

indledende runde 23. og 26. sep 2009

vinderen til næste runde.

FIN FIN - GBR

14 - 17

23 - 24


kvalifikationsturnering 14. okt 2009 - 30. maj 2010

nr 1 og 2 fra hver gruppe til EM 2010.

gruppe 1

1. UKR 11 p - 2. ROU 9 p

3. SUI 4 p - 4. POR 0 p

gruppe 2

1. HUN 12 p - 2. SWE 8 p SWE

3. CZE 4 p - 4. AZE 0 p

gruppe 3

1. FRA 12 p - 2. ISL 6 p ISL

3. AUT 6 p - 4. GBR 0 p

gruppe 4

1. GER 12 p - 2. SLO 6 p

3. BLR 6 p - 4. ITA 0 p

gruppe 5

1. ESP 12 p - 2. SRB 8 p

3. TUR 4 p - 4. GRE 0 p

gruppe 6

1. MNE 11 p - 2. RUS 9 p

3. SVK 2 p - 4. POL 2 p

gruppe 7

1. CRO 10 p - 2. NED 8 p

3. MKD 6 p - 4. LTU 0 p


EM 2010

7. - 19. dec 2010 (DEN/NOR)

gruppe A

1. DEN 6 p DEN - 2. ROU 4 p - 3. ESP 2 p

4. SRB 0 p

gruppe B

1. RUS 4 p - 2. MNE 4 p - 3. CRO 4 p

4. ISL 0 p ISL

gruppe C

1. SWE 6 p SWE - 2. NED 2 p - 3. UKR 2 p

4. GER 2 p

gruppe D

1. NOR 6 p NOR - 2. HUN 4 p - 3. FRA 2 p

4. SLO 0 p

mellemrunde gr I

1. DEN 8 p DEN - 2. ROU 6 p - 3. MNE 6 p

4. RUS 4 p - 5. CRO 4 p - 6. ESP 2 p

mellemrunde gr II

1. SWE 8 p SWE - 2. NOR 8 p NOR - 3. FRA 6 p

4. NED 4 p - 5. HUN 4 p - 6. UKR 0 p

semifinaler

SWE SWE - ROU 25 - 23

NOR NOR - DEN DEN 29 - 19

finale

NOR NOR - SWE SWE 25 - 20

Sverige til OL.

Rumænien og Holland (rang 8) til OL-kvalifikation.


C2) Amerika

Kvalifikation til Panamerikanske Lege 2011

direkte kvalificeret (1 hold)

MEX (værtsnation)


Nordamerika (1 hold)

21. og 23. dec 2010

USA - CAN

18 - 23

26 - 21


Centralamerika og Caribien (2 hold)

18. - 25. jul 2010 (PUR)

1. DOM - 2. PUR

3. MEX - 4. CRC - 5. ESA - 6. GUA

- CUB ej start


Sydamerikanske Lege 2010 (3 hold)

20. - 24. mar 2010 (COL)

1. ARG 10 p - 2. BRA 8 p - 3. URU 6 p

4. CHI 4 p - 5. PAR 2 p - 6. COL 0 p


opsamling (1 hold)

5. - 7. aug 2011 (CHI)

1. CHI (uden kamp)

- CAN, CRC og ESA trak sig


Panamerikanske Lege 2011

15. - 23. okt 2011 (MEX)

gruppe A

1. ARG 6 p - 2. MEX 4 p

3. PUR 2 p - 4. CHI 0 p

gruppe B

1. BRA 6 p - 2. DOM 3 p

3. URU 3 p - 4. USA 0 p

semifinaler

BRA - MEX 43 - 12

ARG - DOM 19 - 18

finaler

3/4 DOM - MEX 33 - 31

1/2 BRA - ARG 33 - 15

Brasilien til OL.

Argentina og Dominikanske Republik til OL-kvalifikation.


C3) Asien

Asiatisk kvalifikation

12. - 21. okt 2011 (CHN)

1. KOR 10 p

2. JPN 8 p

3. CHN 6 p

4. PRK 3 p

5. KAZ 3 p

6. TKM 0 p

- QAT, IRQ og UZB trak sig

Sydkorea til OL.

Japan til OL-kvalifikation.


C4) Afrika

Kvalifikation til Afrika M 2012

værtsnation: MAR

Afrika M 2010, Top 4: ANG, TUN, CIV, ALG

Afrika-rangliste: CMR, CGO, SEN, EGY, COD


Afrika M 2012

11. - 20. jan 2012 (MAR)

gruppe A

1. ANG 8 p - 2. COD 4 p - 3. CMR 4 p

4. CIV 3 p - 5. EGY 1 p

gruppe B

1. TUN 8 p - 2. ALG 6 p - 3. CGO 4 p

4. SEN 2 p - 5. MAR 0 p

kvartfinaler

COD - CGO 29 - 19

ANG - SEN 41 - 20

ALG - CMR 23 - 22

TUN - CIV 24 - 19

semifinaler

ANG - COD 39 - 19

TUN - ALG 27 - 24

finale

ANG - TUN 29 - 26

Angola til OL.

Tunesien til OL-kvalifikation.


D) Olympisk kvalifikation

12 nationer i tre kvalifikationsgrupper

VM 2011 (6) = FRA, ESP, DEN DEN, RUS, CRO, MNE

Europa (2) a = ROU, NED

Amerika (2) a = ARG, DOM

Asien (1) = JPN

Afrika (1) = TUN


a: De to kontinenter, der ved VM 2011 placerede sig bedst, opnåede to kvalifikationspladser til kontinentet.

Europa (NOR = nr 1) og Amerika (BRA = nr 5).


OL-kvalifikation

25. - 27. maj 2012

gruppe 1 (FRA)

1. MNE 6 p

2. FRA 4 p

3. ROU 2 p

4. JPN 0 p

gruppe 2 (ESP)

1. ESP 4 p

2. CRO 4 p

3. NED 4 p

4. ARG 0 p

gruppe 3 (DEN)

1. RUS 6 p

2. DEN 4 p DEN

3. TUN 2 p

4. DOM 0 p

Montenegro, Spanien, Rusland, Frankrig, Kroatien og Danmark til OL.



håndbold

siden er lavet af Morten Jensen, oktober 2010 - senest opdateret 22. februar 2016