Således er vejen til deltagelse i vandpolo ved OL 2016 i Rio de Janeiro.

Herrer

12 hold

A) 1 hold - værtsnationen

B) 1 hold - World League 2015

C) 2 hold - VM 2015

D1) 1 hold - Afrika

D2) 1 hold - Amerika

D3) 1 hold - Asien

D4) 1 hold - Europa

D5) 1 hold - Oceanien

E) 3 hold - olympisk kvalifikation


A) værtsnationen

BRA

Brasilien til OL.


B) World League 2015

World League 2015

Europa

18. nov 2014 - 14. apr 2015

3 gruppevindere samt ITA (vært) til superfinale.

gruppe A

1. HUN 18 p - 2. GRE 12 p

3. ROU 4 p - 4. SVK 1 p 

gruppe B

1. SRB 18 p - 2. RUS 12 p

3. ESP 6 p - 4. GER 0 p

gruppe C

1. CRO 24 p - 2. ITA 18 p

3. MNE 12 p - 4. FRA 3 p - 5. TUR 3 p


øvrige verdensdele

30. mar - 4. apr 2015 (USA)

4 nationer til superfinale.

gruppe A

1. CAN 9 p - 2. USA 6 p

3. JPN 3 p - 4. ARG 0 p

gruppe B

1. AUS 9 - 2. BRA 6 p

3. KAZ 3 p - 4. CHN 0 p

kvartfinaler

CHN - CAN 11 - 10

BRA - JPN 11 - 8

USA - KAZ 17 - 11

AUS - ARG 14 - 5


World League 2015 - Superfinale

23. - 28. jun 2015 (ITA)

gruppe A

1. HUN 6 p - 2. BRA 6 p

3. CRO 6 p - 4. CHN 0 p

gruppe B

1. SRB 9 p - 2. ITA 6 p

3. AUS 3 p - 4. USA 0 p

kvartfinaler

BRA - AUS 9 - 8

SRB - CHN 25 - 10

CRO - ITA 10 - 10 (straffekast 4 - 2)

USA - HUN 8 - 7

semifinaler

SRB - BRA 13 - 9

CRO - USA 11 - 6

finale

SRB - CRO 9 - 6

Serbien til OL.


C) VM 2015

Kvalifikation til VM 2015

2 hold World League 2014: SRB, HUN

4 hold World Cup 14 (KAZ): CRO, USA, AUS, KAZ

1 hold værtsnationen: RUS

3 hold fra EM 2014 (HUN): ITA, MNE, GRE

2 hold fra Amerika (UANA cup 2015): CAN, BRA

2 hold fra Asiatiske Lege 2014: JPN, CHN

1 hold fra Afrika: RSA

1 hold fra Oceanien: ingen (reserve: ARG)


VM 2015

27. jul - 8. aug 2015 (RUS)

gruppe A

1. CRO 6 p - 2. CAN 4 p - 3. BRA 1 p

4. CHN 1 p

gruppe B

1. GRE 6 p - 2. USA 4 p - 3. ITA 2 p

4. RUS 0 p

gruppe C

1. HUN 6 p - 2. KAZ 4 p - 3. RSA 2 p

4. ARG 0 p

gruppe D

1. SRB 6 p - 2. AUS 3 p - 3. MNE 3 p

4. JPN 0 p

1/8-finaler

ITA - CAN 8 - 2

USA - BRA 7 - 3

MNE - KAZ 12 - 8

AUS - RSA 17 - 1

kvartfinaler

CRO - MNE 10 - 4

GRE - AUS 12 - 11

ITA - HUN 8 - 7

SRB - USA 12 - 7

semifinaler

CRO - GRE 15 - 13

SRB - ITA 10 - 6

finaler

3/4 GRE - ITA 7 - 7 (straffekast 4 - 2)

1/2 SRB - CRO 11 - 4

Kroatien og Grækenland til OL.


D1) Afrika

Udvælgelse

Ingen turnering afviklet.

Ledig OL-plads overføres til E).

RSA udpeget til OL-kvalifikation.

Sydafrika til OL-kvalifikation.


D2) Amerika

Kvalifikation til Panamerikanske Lege 2015

direkte kvalificeret

CAN (vært)

USA (Nordamerika)


Sydamerika M 2014

7. - 11. okt 2014 (ARG)

3 hold til Panamerikanske Lege 2015

1. BRA - 2. ARG - 3. VEN - 4. COL

5. - 8. ECU, URU, CHI, PER


Lege for Centralamerika og Caribien 2014

22. - 29. nov 2014 (MEX)

3 hold til Panamerikanske Lege 2015

1. MEX - 2. VEN - 3. CUB

4. COL - 5. PUR - 6. TRI - 7. GUA

- CRC trak sig 


Panamerikanske Lege 2015

7. - 15. jul 2015 (CAN)

PUR har trukket sig - erstattet af ECU.

gruppe A

1. USA 6 p - 2. ARG 3 p

3. CUB 3 p - 4. ECU 0 p

gruppe B

1. BRA 6 p - 2. CAN 4 p

3. MEX 1 p - 4. VEN 1 p

semifinaler

5/8 VEN - CUB 9 - 8

5/8 MEX - ECU 17 - 7

1/4 USA - CAN 9 - 8

1/4 BRA - ARG 15 - 9

finaler

5/6 MEX - VEN 14 - 11

3/4 CAN - ARG 16 - 8

1/2 USA - BRA 11 - 9

USA til OL.

Canada, Argentina og Mexico til OL-kvalifikation.


D3) Asien

Kvalifikationsturnering

16. - 20. dec 2015 (CHN)

1. JPN 12 p

2. CHN 9 p

3. KAZ 6 p

4. IRI 3 p

5. KSA 0 p 

Japan til OL.

Kina og Kasakhstan til OL-kvalifikation.


D4) Europa

Kvalifikation til EM 2016

direkte kvalificeret

SRB (vært)

HUN, ITA, MNE, CRO, GRE, ESP, ROU (EM 2014)


1. runde 6. - 8. feb 2015

gruppe A (GEO)

1. SVK 9 p - 2. GEO 6 p - 3. POR 3 p

4. SUI 0 p

gruppe B (POL)

1. RUS 9 p - 2. POL 6 p - 3. ISR 3 p

4. UKR 0 p

gruppe C (NED)

1. NED 9 p - 2. FRA 6 p - 3. MLT 3 p

4. LAT 0 p

gruppe D (TUR)

1. GER 9 p - 2. TUR 6 p - 3. BLR 3 p

4. LTU 0 p


2. runde 25. - 27. sep 2015

samme 16 nationer som i 1. runde; men i 4 nye grupper;

point fra 1. runde medbringes til 2. runde.

8 nationer til EM-slutrunden.

gruppe E (ISR)

1. NED 16 p - 2. GEO 13 p - 3. LTU 3 p

4. ISR 3 p

gruppe F (FRA)

1. FRA 15 p - 2. SVK 15 p - 3. BLR 4 p

4. UKR 1 p

gruppe G (MLT)

1. GER 18 p - 2. MLT 9 p - 3. POL 9 p

4. SUI 0 p

gruppe H (RUS)

1. RUS 18 p - 2. TUR 12 p - 3. POR 6 p

4. LAT 0 p

 

EM 2016

10. - 23. jan 2016 (SRB)

gruppe A

1. ESP 7 p - 2. MNE 7 p

3. NED 3 p - 4. SVK 0 p

gruppe B

1. SRB 9 p - 2. CRO 6 p

3. FRA 3 p - 4. MLT 0 p

gruppe C

1. ITA 9 p - 2. ROU 6 p

3. GER 3 p - 4. GEO 0 p

gruppe D

1. HUN 7 p - 2. RUS 6 p

3. GRE 4 p - 4. TUR 0 p

1/8-finaler

ESP - MLT 14 - 3

GRE - ROU 15 - 9 

SRB - SVK 10 - 5

RUS - GER 9 - 6

ITA - TUR 16 - 2

MNE - FRA 11 - 6

HUN - GEO 14 - 3

CRO - NED 16 - 9

kvartfinaler 9-16

ROU - MLT 12 - 7

GER - SVK 8 - 8 (straffekast 8 - 7)

FRA - TUR 14 - 9

NED - GEO 9 - 9 (straffekast 7 - 6)

kvartfinaler 1-8

GRE - ESP 6 - 2

SRB - RUS 15 - 5

MNE - ITA 10 - 7

HUN - CRO 8 - 5

semifinaler

9/12 ROU - GER 10 - 10 (straffekast 4 - 3)

9/12 FRA - NED 11 - 8

5/8 ESP - RUS 10 - 9

5/8 ITA - CRO 8 - 6

1/4 SRB - GRE 13 - 7

1/4 MNE - HUN 8 - 5

finaler

9/10 FRA - ROU 12 - 6

7/8 CRO - RUS 13 - 5

5/6 ESP - ITA 8 - 7

3/4 HUN - GRE 13 - 10 

1/2 SRB - MNE 10 - 8

Montenegro til OL.

Ungarn, Spanien, Italien, Rusland og Frankrig til OL-kvalifikation.

SRB, CRO og GRE var allerede kvalificeret til OL.


D5) Oceanien

Udvælgelse

19. okt 2015

AUS

NZL

Australien til OL.

New Zealand til OL-kvalifikation.


E) Olympisk kvalifikation

Ledig OL-plads overført fra Afrika.


12 nationer

5 hold - Europa: HUN, ESP, ITA (vært), RUS, FRA

3 hold - Amerika: CAN, ARG, MEX

2 hold - Asien: CHN, KAZ

1 hold - Afrika: RSA

1 hold - Oceanien: NZL


ARG, CHN, MEX og NZL har trukket sig.

De erstattes af ROU (EM nr 10), GER (EM nr 11), NED (EM nr 12) og SVK (EM nr 13).


OL-kvalifikation

3. - 10. apr 2016 (ITA)

gruppe A

1. HUN 9 p

2. CAN 8 p

3. FRA 6 p

4. ROU 4 p

5. RUS 3 p

6. SVK 0 p

gruppe B

1. ITA 8 p

2. NED 8 p

3. ESP 8 p

4. GER 3 p

5. KAZ 3 p

6. RSA 0 p

kvartfinaler

HUN - GER 8 - 7

ESP - CAN 8 - 7

FRA - NED 8 - 8 (straffekast 4 - 3)

ITA - ROU 8 - 7

semifinaler

HUN - FRA 15 - 9

ITA - ESP 6 - 5

finaler

3/4 ESP - FRA 16 - 4

1/2 HUN - ITA 10 - 8

Ungarn, Italien, Spanien og Frankrig til OL.


Damer

8 hold

A) 1 hold - værtsnationen

D1) 1 hold - Afrika

D2) 0 hold - Amerika

D3) 1 hold - Asien

D4) 1 hold - Europa

D5) 1 hold - Oceanien

E) 3 hold - olympisk kvalifikation


A) værtsnationen

BRA

Brasilien til OL.


D1) Afrika

Udvælgelse

Ingen turnering afviklet.

Ledig OL-plads overføres til E).

RSA udpeget til OL-kvalifikation.

Sydafrika til OL-kvalifikation.


D2) Amerika

Brasilien er som værtsnation Amerikas repræsentant.

Tre amerikanske nationer opnår adgang til OL-kvalifikationen.


Kvalifikation til Panamerikanske Lege 2015

direkte kvalificeret

CAN (vært)

USA (Nordamerika)


Sydamerika M 2014

7. - 11. okt 2014 (ARG)

3 hold til Panamerikanske Lege 2015

1. BRA - 2. VEN - 3. ARG

4. CHI - 5. URU


Lege for Centralamerika og Caribien 2014

22. - 29. nov 2014 (MEX)

3 hold til Panamerikanske Lege 2015

1. VEN - 2. PUR - 3. CUB - 4. MEX - 5. GUA


Panamerikanske Lege 2015

7. - 14. jul 2015 (CAN)

gruppe A

1. USA 9 p - 2. CUB 4 p

3. ARG 2 p - 4. MEX 0 p

gruppe B

1. CAN 5 p - 2. BRA 5 p

3. VEN 1 p - 4. PUR 1 p

semifinaler

CAN - CUB 14 - 7

USA - BRA 16 - 3

finale

USA - CAN 13 - 4

USA, Canada og Cuba til OL-kvalifikation.


D3) Asien

Kvalifikationsturnering

16. og 17. dec 2015 (CHN)

CHN - JPN

14 - 8

9 - 6

Kina til OL.

Japan til OL-kvalifikation.


D4) Europa

Kvalifikation til EM 2016

direkte kvalificeret

SRB (vært)

ESP, NED, HUN, ITA, RUS (EM 2014, nr 1 - 5)


1. runde 6. - 8. feb 2015

gruppe A (FRA)

1. FRA 9 p - 2. POR 6 p - 3. TUR 3 p

4. SUI 0 p

gruppe B (CRO)

1. GRE 9 p - 2. GER 6 p - 3. CRO 3 p

4. ISR 0 p


2. runde 25. - 27. sep 2015

samme 8 nationer som i 1. runde; men i 2 nye grupper;

point fra 1. runde medbringes til 2. runde.

Top 3 fra hver gruppe til EM-slutrunden.

gruppe C (GER)

1. FRA 15 p - 2. GER 15 p - 3. TUR 6 p

4. ISR 0 p

gruppe D (POR)

1. GRE 18 p - 2. POR 12 p - 3. CRO 6 p

4. SUI 0 p


EM 2016

10. - 22. jan 2016 (SRB)

gruppe A

1. NED 15 p - 2. HUN 12 p - 3. RUS 9 p

4. GRE 6 p - 5. POR 3 p - 6. TUR 0 p

gruppe B

1. ITA 15 p - 2. ESP 12 p - 3. FRA 9 p

4. GER 6 p - 5. SRB 3 p - 6. CRO 0 p

kvartfinaler

NED - GER 19 - 2

ESP - RUS 12 - 8 

HUN - FRA 18 - 6

ITA - GRE 10 - 4

semifinaler

5/8 RUS - GER 22 - 2

5/8 GRE - FRA 12 - 6

1/4 NED - ESP 9 - 9 (straffekast 6 - 5)

1/4 HUN - ITA 10 - 5

finaler

5/6 GRE - RUS 9 - 9 (straffekast 4 - 3)  

3/4 ITA - ESP 10 - 9

1/2 HUN - NED 9 - 7

Ungarn til OL.

Holland, Italien, Spanien, Grækenland og Rusland til OL-kvalifikation.


D5) Oceanien

Udvælgelse

19. okt 2015

AUS

NZL

Australien til OL.

New Zealand til OL-kvalifikation.


E) Olympisk kvalifikation

Ledig OL-plads overført fra Afrika.


12 nationer

5 hold - Europa: NED (vært), ITA, ESP, GRE, RUS

3 hold - Amerika: USA, CAN, CUB

2 hold - Asien: JPN, ledig

1 hold - Afrika: RSA

1 hold - Oceanien: NZL


ledig plads tildeles FRA (EM nr 7)

CUB har trukket sig - erstattet af GER.


OL-kvalifikation

21. - 28. mar 2016 (NED)

gruppe A

1. USA 10 p

2. GRE 8 p

3. ESP 6 p

4. CAN 4 p

5. JPN 2 p

6. RSA 0 p

gruppe B

1. ITA 9 p

2. NED 8 p

3. RUS 7 p

4. FRA 4 p

5. GER 2 p

6. NZL 0 p

kvartfinaler

USA - FRA 19 - 0

ESP - NED 10 - 7

RUS - GRE 10 - 10 (staffekast 3 - 2)

ITA - CAN 8 - 7

semifinaler

USA - ESP 13 - 7

ITA - RUS 9 - 7

finaler

3/4 RUS - ESP 10 - 4

1/2 USA - ITA 11 - 6

USA, Italien, Rusland og Spanien til OL.



vandpolo


siden er lavet af Morten Jensen, december 2013 - senest opdateret 10. april 2016