Således er vejen til deltagelse i vandpolo ved OL 2020 i Tokyo.

Herrer

12 hold

A) 1 hold - værtsnationen

B) 1 hold - World League 2019

C) 2 hold - VM 2019

D1) 1 hold - Afrika

D2) 1 hold - Amerika

D3) 1 hold - Asien

D4) 1 hold - Europa

D5) 1 hold - Oceanien

E) 3 hold - olympisk kvalifikation


A) værtsnationen

JPN

Japan til OL.


B) World League 2019

World League 2019

Europa, kvalifikation

23. okt 2018 - 12. mar 2019

gruppe A

1. HUN 17 p - 2. RUS 12 p

3. GER 7 p - 4. MLT 0 p

gruppe B

1. ESP 15 p - 2. GRE 15 p

3. NED 6 p - 4. UKR 0 p

gruppe C

1. ITA 10 p - 2. MNE 8 p - 3. FRA 0 p

gruppe D

1. CRO 10 p - 2. SRB 8 p - 3. ROU 0 p

Europa, finale

5. - 7. apr 2019 (CRO)

1. HUN - 2. CRO - 3. ESP - 4. ITA

5. MNE - 6. SRB - 7. GRE - 8. RUS


Intercontinental Cup

26. - 31. mar 2019 (AUS)

1. AUS - 2. JPN - 3. CAN - 4. KAZ

5. ARG - 6. CHN - 7. NZL - 8. RSA


World League 2019 - Superfinale

18. - 23. jun 2019 (SRB)

gruppe A

1. ESP 7 p - 2. HUN 5 p

3. JPN 3 p - 4. CAN 3 p

gruppe B

1. SRB 9 p - 2. CRO 6 p

3. AUS 3 p - 4. KAZ 0 p

kvartfinaler

AUS - HUN 10 - 10 (6 - 5)

SRB - CAN 20 - 5

CRO - JPN 20 - 14

ESP - KAZ 19 - 10

semifinaler

SRB - AUS 16 - 11

CRO - ESP 10 - 8

finale

SRB - CRO 12 - 11

Serbien til OL.


C) VM 2019

Kvalifikation til VM 2019

2 hold World League 2018: MNE, HUN

4 hold World Cup 2018: AUS, SRB, GER, CRO

1 hold værtsnationen: KOR

3 hold EM 2018: SRB, ITA, GRE

2 hold Amerika: USA, BRA

2 hold Asiatiske Lege 2018: KAZ, JPN

1 hold Afrika: RSA

1 hold Oceanien: NZL


VM 2019

15. - 27. jul 2019 (KOR)

gruppe A

1. SRB 5 p - 2. MNE 4 p

3. GRE 3 p - 4. KOR 0 p

gruppe B

1. CRO 6 p - 2. USA 4 p

3. AUS 2 p - 4. KAZ 0 p

gruppe C

1. HUN 6 p - 2. ESP 4 p

3. RSA 1 p - 4. NZL 1 p

gruppe D

1. ITA 6 p - 2. GER 3 p

3. JPN 3 p - 4. BRA 0 p

1/8-finaler

ESP - JPN 15 - 7

GER - RSA 25 - 5

AUS - MNE 13 - 11

GRE - USA 11 - 9

kvartfinaler

ESP - SRB 12 - 9

CRO - GER 10 - 8

HUN - AUS 10 - 9

ITA - GRE 7 - 6

semifinaler

ESP - CRO 6 - 5

ITA - 12 - 10

finale

ITA - ESP 10 - 5

Italien og Spanien til OL.


D1) Afrika

kvalifikation / udtagelse

Ingen turnering afviklet.

RSA

Sydafrika til OL.

Et hold til OL-kvalifikation - ikke besat.


D2) Amerika

Kvalifikation til Panamerikanske Lege 2019

direkte kvalificeret (3 hold)

PER (vært)

CAN, USA (Nordamerika)


Centralamerika og Caribien M 2017

22. - 28. jun 2017 (TTO)

7 hold til Lege for Centralamerika/Caribien 2018.

1. CUB - 2. VEN - 3. MEX - 4. PUR - 5. TTO

6. JAM - 7. CRC - 8. DOM - 9. BAR - 10. GUA


Lege for Centralamerika og Caribien 2018 (3 hold)

26. jul - 2. aug 2018 (COL)

1. COL - 2. CUB - 3. PUR - 4. MEX

5. TTO - 6. VEN - 7. JAM - 8. CRC


Sydamerika M 2018 (2 hold)

31. okt - 4. nov 2018 (PER)

1. BRA - 2. ARG - 3. COL - 4. PER

5. CHI - 6. URU - 7. ECU - 8. PAR


Panamerikanske Lege 2019

4. - 10. aug 2019 (PER)

gruppe A

1. USA 6 p - 2. CAN 4 p

3. CUB 2 p - 4. PUR 0 p

gruppe B

1. BRA 6 p - 2. ARG 4 p

3. MEX 2 p - 4. PER 0 p

kvartfinaler

CAN - MEX 13 - 11

BRA - PUR 15 - 4

ARG - CUB 9 - 7

USA - PER 24 - 2

semifinaler

CAN - BRA 8 - 7

USA - ARG 17 - 1

finaler

3/4 BRA - ARG 9 - 6

1/2 USA - CAN 18 - 6

USA til OL.

Canada, Brasilien og Argentina til OL-kvalifikation.


D3) Asien

Asien M 2020

12. - 16. feb 2020 (KAZ)

(CHN, IRI, KAZ, KOR)

Aflyst på grund af coronavirus.

I stedet anvendes Asian Games 2018 som kvalifikation.

 

Asian Games 2018

25. aug - 1. sep 2018 (INA)

gruppe A

1. KAZ 6 p - 2. IRI 4 p

3. KOR 2 p - 4. SGP 0 p

gruppe B

1. JPN 8 p - 2. CHN 6 p

3. KSA 3 p - 4. INA 3 p - 5. HKG 0 p

kvartfinaler

IRI - KSA 15 - 7

JPN - SGP 28 - 6

CHN - KOR 12 - 4

KAZ - INA 20 - 4

semifinaler

JPN - IRI 18 - 7

KAZ - CHN 9 - 8

finaler

3/4 IRI - CHN 8 - 8 (8 - 7)

1/2 KAZ - JPN 8 - 7

Kasakhstan til OL.

Iran og Kina til OL-kvalifikation.


D4) Europa

Kvalifikation til EM 2020

direkte kvalificeret

SRB, ESP, CRO, ITA, GRE, MNE, RUS, HUN

 

kvalifikation

11. - 13. okt 2019

gruppe A (GEO)

1. GEO 6 p - 2. GER 3 p - 3. SUI 0 p

gruppe B (SVK)

1. SVK 9 p - 2. FRA 6 p 

3. BLR 3 p - 4. UKR 0 p

gruppe C (MLT)

1. ROU 6 p - 2. MLT 3 p - 3. POR 0 p

gruppe D (NED)

1. TUR 4 p - 2. NED 4 p - 3. LTU 0 p

 

EM 2020

14. - 26. jan 2020 (HUN)

gruppe A

1. CRO 9 p - 2. MNE 6 p - 3. GER 3 p

4. SVK 0 p

gruppe B

1. SRB 9 p - 2. RUS 3 p - 3. ROU 3 p

4. NED 3 p

gruppe C

1. HUN 7 p - 2. ESP 7 p - 3. TUR 3 p

4. MLT 0 p

gruppe D

1. ITA 9 p - 2. GRE 6 p - 3. GEO 3 p

4. FRA 0 p

1/8-finaler

ESP - GER 23 - 6

GRE - ROU 14 - 7

MNE - TUR 17 - 6

RUS - GEO 14 - 13

kvartfinaler

ESP - SRB 10 - 9 

CRO - GRE 14 - 11

MNE - ITA 10 - 8

HUN - RUS 14 - 10

semifinaler

9/12 GEO - TUR 12 - 6

9/12 GER - ROU 15 - 10

5/8 ITA - RUS 14 - 12

5/8 SRB - GRE 12 - 9

1/4 ESP - CRO 9 - 8

1/4 HUN - MNE 10 - 8 

finaler

9/10 GER - GEO 9 - 8

7/8 GRE - RUS 11 - 9

5/6 SRB - ITA 8 - 7 

3/4 MNE -.CRO 10 - 9

1/2 HUN - ESP 14 - 13

Ungarn til OL.

Montenegro, Kroatien, Grækenland, Rusland og Holland (vært) til OL-kvalifikation.


D5) Oceanien

Kvalifikation / udtagelse

Ingen turnering afviklet.

AUS

Australien til OL.

Et hold til OL-kvalifikation - ikke besat.


E) Olympisk kvalifikation

12 nationer

Europa 5: MNE, CRO, GRE, RUS, NED

Amerika 3: CAN, BRA, ARG

Asien 2: IRI, CHN

Afrika 1: ingen

Oceanien 1: ingen

Vakante: GER, GEO

ARG har trukket sig - erstattet af ROU.


OL-kvalifikation

21. - 28. feb 2021 (NED)

gruppe A

(MNE, GRE, CAN, BRA, GEO, IRI)

gruppe B

(CRO, RUS, NED, GER, ROU, CHN)

 

Tre hold til OL.


Damer

10 hold

A) 1 hold - værtsnationen

B) 1 hold - World League 2019

C) 1 hold - VM 2019

D1) 1 hold - Afrika

D2) 1 hold - Amerika

D3) 1 hold - Asien

D4) 1 hold - Europa

D5) 1 hold - Oceanien

E) 2 hold - olympisk kvalifikation


A) værtsnationen

JPN

Japan til OL.


B) World League 2019

World League 2019

Europa, kvalifikation

3. nov 2018 - 19. mar 2019

gruppe A

1. RUS 17 p - 2. ESP 13 p - 3. GRE 6 p

4. ISR 0 p

gruppe B

1. ITA 15 p - 2. HUN 11 p - 3. NED 10 p

4. FRA 0 p

Europa, finale

29. - 31. mar 2019 (ITA)

1. NED - 2. RUS - 3. HUN

4. ITA - 5. ESP - 6. GRE


Intercontinental Cup

26. - 31. mar 2019 (AUS)

1. USA - 2. AUS - 3. CHN - 4. CAN

5. JPN - 6. KAZ - 7. NZL - 8. RSA


World League 2019 - Superfinale

4. - 9. jun 2019 (HUN)

gruppe A

1. ITA 9 p - 2. NED 6 p

3. AUS 3 p - 4. CHN 0 p

gruppe B

1. USA 9 p - 2. RUS 5 p

3. HUN 3 p - 4. CAN 1 p

kvartfinaler

NED - HUN 12 - 10

USA - CHN 21 - 6

RUS - AUS 9 - 8

ITA - CAN 14 - 10

semifinaler

USA - NED 8 - 6

ITA - RUS 13 - 12

finale

USA - ITA 10 - 9

USA til OL.


C) VM 2019

Kvalifikation til VM 2019

2 hold World League 2018: USA, NED

4 hold World Cup 2018: RUS, AUS, ESP, CHN

1 hold værtsnationen: KOR

3 hold EM 2018: GRE, HUN, ITA

2 hold Amerika: CAN, CUB

2 hold Asiatiske Lege 2018: KAZ, JPN

1 hold Afrika: RSA

1 hold Oceanien: NZL


VM 2019

14. - 26. jul 2019 (KOR)

gruppe A

1. USA 6 p - 2. NED 4 p

3. NZL 2 p - 4. RSA 0 p

gruppe B

1. RUS 6 p - 2. HUN 4 p

3. CAN 2 p - 4. KOR 0 p

gruppe C

1. ESP 6 p - 2. GRE 4 p

3. KAZ 2 p - 4. CUB 0 p

gruppe D

1. ITA 6 p - 2. AUS 4 p

3. CHN 2 p - 4. JPN 0 p

1/8-finaler

GRE - CHN 12 - 8

AUS - KAZ 13 - 3

NED - CAN 5 - 4

HUN - NZL 17 - 6

kvartfinaler

USA - GRE 15 - 5

AUS - RUS 9 - 7

ESP - NED 12 - 8

HUN - ITA 7 - 6

semifinaler

USA - AUS 7 - 2

ESP - HUN 16 - 10

finale

USA - ESP 11 - 6

Spanien til OL.


D1) Afrika

kvalifikation / udtagelse

Ingen turnering afviklet.

RSA

Sydafrika til OL.

Et hold til OL-kvalifikation - ikke besat.


D2) Amerika

Kvalifikation til Panamerikanske Lege 2019

direkte kvalificeret (3 hold)

PER (vært)

CAN, USA (Nordamerika)


Centralamerika og Caribien M 2017

22. - 28. jun 2017 (TTO)

5 hold til Lege for Centralamerika/Caribien 2018.

1. CUB - 2. MEX - 3. VEN - 4. PUR - 5. TTO


Lege for Centralamerika og Caribien 2018 (3 hold)

26. jul - 2. aug 2018 (COL)

1. CUB - 2. PUR - 3. MEX

4. VEN - 5. COL - 6. TTO


Sydamerika M 2018 (2 hold)

31. okt - 4. nov 2018 (PER)

1. BRA - 2. VEN - 3. ARG - 4. PER

5. COL - 6. CHI - 7. URU - 8. PAR


Panamerikanske Lege 2019

4. - 10. aug 2019 (PER)

gruppe A

1. USA 6 p - 2. BRA 4 p

3. PUR 2 p - 4. VEN 0 p

gruppe B

1. CAN 6 p - 2. CUB 4 p

3. MEX 2 p - 4. PER 0 p

kvartfinaler

BRA - MEX 13 - 3

CAN - VEN 22 - 3

CUB - PUR 14 - 5

USA - PER 21 - 3

semifinaler

5/8 MEX - VEN 13 - 6

5/8 PUR - PER 15 - 4

1/4 CAN - BRA 19 - 5

1/4 USA - CUB 31 - 7

finaler

5/6 PUR - MEX 13 - 12

3/4 BRA - CUB 8 - 7

1/2 USA - CAN 24 - 4

Canada til OL.

Brasilien, Cuba og Puerto Rico til OL-kvalifikation.


D3) Asien

Asien M 2020

12. - 16. feb 2020 (KAZ)

(CHN, JPN, KAZ, KOR, PRK, SGP, UZB)

Aflyst på grund af coronavirus.

I stedet anvendes Asian Games 2018 som kvalifikation.

 

Asian Games 2018

16. - 21. aug 2018 (INA)

1. CHN 10 p

2. KAZ 8 p

3. JPN 6 p

4. THA 4 p

5. INA 2 p

6. HKG 0 p

Kina til OL.

Kasakhstan og Thailand til OL-kvalifikation.


D4) Europa

Kvalifikation til EM 2020

direkte kvalificeret

NED, GRE, ESP, HUN, RUS, ITA

 

1. runde

25. - 28. apr 2019 (POR)

1. SVK 15 p - 2. POR 12 p - 3. SUI 7 p

4. CZE 7 p - 5. ROU 1 p - 6. UKR 1 p

 

playoff

12. og 26. okt 2019

FRA - UKR

20 - 1

13 - 6

ROU - GER

14 - 13

9 - 10 p

CZE - SRB

6 - 25

8 - 19

ISR - SUI

13 - 6

16 - 10

POR - CRO

13 - 14

5 - 8

SVK - TUR

19 - 9

16 - 9


EM 2020

12. - 25. jan 2020 (HUN)

gruppe A

1. HUN 15 p - 2. RUS 12 p - 3. GRE 9 p

4. SVK 6 p - 5. CRO 3 p - 6. SRB 0 p

gruppe B

1. NED 15 p - 2. ESP 12 p - 3. ITA 9 p

4. FRA 6 p - 5. ISR 3 p - 6. GER 0 p

kvartfinaler

HUN - FRA 16 - 3

ESP - GRE 12 - 9

RUS - ITA 13 - 7

NED - SVK 22 - 2

semifinaler

5/8 GRE - FRA 13 - 3

5/8 ITA - SVK 16 - 4

1/4 ESP - HUN 11 - 10

1/4 RUS - NED 11 - 10

finaler

9/10 ISR - CRO 11 - 7

7/8 FRA - SVK 17 - 8

5/6 ITA - GRE 7 - 5

3/4 HUN - NED 10 - 8

1/2 ESP - RUS 13 - 12

Rusland til OL.

Ungarn, Holland, Italien, Grækenland og Frankrig til OL-kvalifikation.


D5) Oceanien

Kvalifikation / udtagelse

Ingen turnering afviklet.

AUS - NZL

Australien til OL.

New Zealand til OL-kvalifikation.


E) Olympisk kvalifikation

12 nationer

Europa 5: HUN, NED, ITA, GRE, FRA

Amerika 3: ingen (alle har trukket sig)

Asien 2: CHN, THA

Afrika 1: ingen

Oceanien 1: NZL

Vakante: SVK, ISR

CHN og THA har trukket sig - erstattet af KAZ og UZB.


OL-kvalifikation

17. - 24. jan 2021 (ITA)

gruppe A

(NED, FRA, ITA, UZB, SVK)

gruppe B

(GRE, HUN, ISR, NZL, KAZ)

 

To hold til OL.


siden er lavet af Morten Jensen, april 2018 - senest opdateret 17. maj 2020