Således er vejen til deltagelse i vandpolo ved OL 2020 i Tokyo.

Herrer

12 hold

A) 1 hold - værtsnationen

B) 1 hold - World League 2019

C) 2 hold - VM 2019

D1) 1 hold - Afrika

D2) 1 hold - Amerika

D3) 1 hold - Asien

D4) 1 hold - Europa

D5) 1 hold - Oceanien

E) 3 hold - olympisk kvalifikation


A) værtsnationen

JPN

Japan til OL.


B) World League 2019

World League 2019

Europa, kvalifikation

23. okt 2018 - 12. mar 2019

gruppe A

1. HUN 17 p - 2. RUS 12 p

3. GER 7 p - 4. MLT 0 p

gruppe B

1. ESP 15 p - 2. GRE 15 p

3. NED 6 p - 4. UKR 0 p

gruppe C

1. ITA 10 p - 2. MNE 8 p - 3. FRA 0 p

gruppe D

1. CRO 10 p - 2. SRB 8 p - 3. ROU 0 p

Europa, finale

5. - 7. apr 2019 (CRO)

1. HUN - 2. CRO - 3. ESP - 4. ITA

5. MNE - 6. SRB - 7. GRE - 8. RUS


Intercontinental Cup

26. - 31. mar 2019 (AUS)

1. AUS - 2. JPN - 3. CAN - 4. KAZ

5. ARG - 6. CHN - 7. NZL - 8. RSA


World League 2019 - Superfinale

18. - 23. jun 2019 (SRB)

gruppe A

(HUN, JPN, CAN, ESP)

gruppe B

(AUS, CRO, KAZ, SRB)

Et hold til OL.


C) VM 2019

Kvalifikation til VM 2019

2 hold World League 2018: MNE, HUN

4 hold World Cup 2018: AUS, SRB, GER, CRO

1 hold værtsnationen: KOR

3 hold EM 2018: SRB, ITA, GRE

2 hold Amerika: USA, BRA

2 hold Asiatiske Lege 2018: KAZ, JPN

1 hold Afrika: RSA

1 hold Oceanien: NZL


VM 2019

15. - 27. jul 2019 (KOR)

gruppe A

(SRB, KOR, MNE, GRE)

gruppe B

(USA, CRO, AUS, KAZ)

gruppe C

(RSA, NZL, ESP, HUN)

gruppe D

(BRA, GER, ITA, JPN)


To hold til OL.


D1) Afrika

kvalifikation / udtagelse

Ingen turnering afvikles.

-

Et hold til OL.

Et hold til OL-kvalifikation.


D2) Amerika

Kvalifikation til Panamerikanske Lege 2019

direkte kvalificeret (3 hold)

PER (vært)

CAN, USA (Nordamerika)


Centralamerika og Caribien M 2017

22. - 28. jun 2017 (TTO)

7 hold til Lege for Centralamerika/Caribien 2018.

1. CUB - 2. VEN - 3. MEX - 4. PUR - 5. TTO

6. JAM - 7. CRC - 8. DOM - 9. BAR - 10. GUA


Lege for Centralamerika og Caribien 2018 (3 hold)

26. jul - 2. aug 2018 (COL)

1. COL - 2. CUB - 3. PUR - 4. MEX

5. TTO - 6. VEN - 7. JAM - 8. CRC


Sydamerika M 2018 (2 hold)

31. okt - 4. nov 2018 (PER)

1. BRA - 2. ARG - 3. COL - 4. PER

5. CHI - 6. URU - 7. ECU - 8. PAR


Panamerikanske Lege 2019

4. - 10. aug 2019 (PER)

gruppe A

(CAN, CUB, PUR, USA)

gruppe B

(PER, BRA, MEX, ARG)

Et hold til OL.

Tre hold til OL-kvalifikation.


D3) Asien

Asien M 2019

11. - 15. dec 2019 (KAZ)


Et hold til OL.

To hold til OL-kvalifikation.


D4) Europa

Kvalifikation til EM 2020


EM 2020

12. - 26. jan 2020 (HUN)


Et hold til OL.

Fem hold til OL-kvalifikation.


D5) Oceanien

Kvalifikation / udtagelse

Ingen turnering afvikles.

-

Et hold til OL.

Et hold til OL-kvalifikation.


E) Olympisk kvalifikation

12 nationer

Europa 5

Amerika 3

Asien 2

Afrika 1

Oceanien 1


OL-kvalifikation

2020


Tre hold til OL.


Damer

10 hold

A) 1 hold - værtsnationen

B) 1 hold - World League 2019

C) 1 hold - VM 2019

D1) 1 hold - Afrika

D2) 1 hold - Amerika

D3) 1 hold - Asien

D4) 1 hold - Europa

D5) 1 hold - Oceanien

E) 2 hold - olympisk kvalifikation


A) værtsnationen

JPN

Japan til OL.


B) World League 2019

World League 2019

Europa, kvalifikation

3. nov 2018 - 19. mar 2019

gruppe A

1. RUS 17 p - 2. ESP 13 p - 3. GRE 6 p

4. ISR 0 p

gruppe B

1. ITA 15 p - 2. HUN 11 p - 3. NED 10 p

4. FRA 0 p

Europa, finale

29. - 31. mar 2019 (ITA)

1. NED - 2. RUS - 3. HUN

4. ITA - 5. ESP - 6. GRE


Intercontinental Cup

26. - 31. mar 2019 (AUS)

1. USA - 2. AUS - 3. CHN - 4. CAN

5. JPN - 6. KAZ - 7. NZL - 8. RSA


World League 2019 - Superfinale

4. - 9. jun 2019 (HUN)

gruppe A

1. ITA 9 p - 2. NED 6 p

3. AUS 3 p - 4. CHN 0 p

gruppe B

1. USA 9 p - 2. RUS 5 p

3. HUN 3 p - 4. CAN 1 p

kvartfinaler

NED - HUN 12 - 10

USA - CHN 21 - 6

RUS - AUS 9 - 8

ITA - CAN 14 - 10

semifinaler

USA - NED 8 - 6

ITA - RUS 13 - 12

finale

USA - ITA 10 - 9

USA til OL.


C) VM 2019

Kvalifikation til VM 2019

2 hold World League 2018: USA, NED

4 hold World Cup 2018: RUS, AUS, ESP, CHN

1 hold værtsnationen: KOR

3 hold EM 2018: GRE, HUN, ITA

2 hold Amerika: CAN, CUB

2 hold Asiatiske Lege 2018: KAZ, JPN

1 hold Afrika: RSA

1 hold Oceanien: NZL


VM 2019

14. - 26. jul 2019 (KOR)

gruppe A

(RSA, NZL, NED, USA)

gruppe B

(CAN, HUN, KOR, RUS)

gruppe C

(CUB, GRE, KAZ, ESP)

gruppe D

(JPN, ITA, CHN, AUS)


Et hold til OL.


D1) Afrika

kvalifikation / udtagelse

Ingen turnering afvikles.

-

Et hold til OL.

Et hold til OL-kvalifikation.


D2) Amerika

Kvalifikation til Panamerikanske Lege 2019

direkte kvalificeret (3 hold)

PER (vært)

CAN, USA (Nordamerika)


Centralamerika og Caribien M 2017

22. - 28. jun 2017 (TTO)

5 hold til Lege for Centralamerika/Caribien 2018.

1. CUB - 2. MEX - 3. VEN - 4. PUR - 5. TTO


Lege for Centralamerika og Caribien 2018 (3 hold)

26. jul - 2. aug 2018 (COL)

1. CUB - 2. PUR - 3. MEX

4. VEN - 5. COL - 6. TTO


Sydamerika M 2018 (2 hold)

31. okt - 4. nov 2018 (PER)

1. BRA - 2. VEN - 3. ARG - 4. PER

5. COL - 6. CHI - 7. URU - 8. PAR


Panamerikanske Lege 2019

4. - 10. aug 2019 (PER)

gruppe A

(USA, PUR, BRA, VEN)

gruppe B

(PER, MEX, CAN, CUB)

Et hold til OL.

Tre hold til OL-kvalifikation.


D3) Asien

Asien M 2019

11. - 15. dec 2019 (KAZ)


Et hold til OL.

To hold til OL-kvalifikation.


D4) Europa

Kvalifikation til EM 2020

1. runde

25. - 28. apr 2019 (POR)

1. SVK 15 p - 2. POR 12 p - 3. SUI 7 p

4. CZE 7 p - 5. ROU 1 p - 6. UKR 1 p


EM 2020

12. - 26. jan 2020 (HUN)


Et hold til OL.

Fem hold til OL-kvalifikation.


D5) Oceanien

Kvalifikation / udtagelse

Ingen turnering afvikles.

-

Et hold til OL.

Et hold til OL-kvalifikation.


E) Olympisk kvalifikation

12 nationer

Europa 5

Amerika 3

Asien 2

Afrika 1

Oceanien 1


OL-kvalifikation

2020


To hold til OL.


siden er lavet af Morten Jensen, april 2018 - senest opdateret 10. juni 2019