Dag 8

Program for de danske atleter ved de olympiske lege lørdag den 3. august.

Alle tider er angivet i UTC+2.

Cykling, landevej

linjeløb (H) - Mads Pedersen

11:00 273 km

linjeløb (H) - Mattias Skjelmose

11:00 273 km

linjeløb (H) - Michael Mørkøv

11:00 273 km

linjeløb (H)

11:00 273 km

Golf

slagspil (H)

09:00-18:00 3. runde

→ konkurrencen fortsætter søndag den 4. august.

slagspil (H)

09:00-18:00 3. runde

→ konkurrencen fortsætter søndag den 4. august.

Håndbold

(D)

21:00 gruppe A: Danmark - Sydkorea

→ top-4 fra hver gruppe til kvartfinalerne tirsdag den 6. august.

Ridesport, dressur

hold

10:00 grand prix special, finale

Roning

singlesculler - Sverri Nielsen

09:42 C-finale

10:06 B-finale

10:30 A-finale

Sejlsport

ILCA 6 (D) - Anne-Marie Rindom

12:00-19:00 3. dag (2 sejladser)

→ konkurrencen fortsætter søndag den 4. august.

ILCA 7 (H) - Johan Schubert

12:00-19:00 3. dag (2 sejladser)

→ konkurrencen fortsætter søndag den 4. august.

nacra 17 (mix) - Natascha Saouma-Pedersen / Mathias Bruun Borreskov

12:00-19:00 1. dag (3 sejladser)

→ konkurrencen fortsætter søndag den 4. august.

Skydning

skeet (H) - Jesper Hansen

09:00-14:00 2. dag (50 duer)

→ top-8 fortsætter til semifinalerne.

15:30 semifinaler (2 grupper a 4)

→ efter 20 duer udgår nr 4 fra hver semifinale.

→ efter 30 duer udgår nr 3 fra hver semifinale.

→ nr 1 og 2 fra hver semifinale til finalen.

ca 16:30 finale

→ efter 20 duer udgår nr 4.

→ efter 30 duer udgår nr 3 = bronzemedalje.

→ efter 40 duer afgøres guld- og sølvmedalje.

Svømning

50 m fri (D) - Julie Kepp Jensen

11:00 indledende heat

→ 16 hurtigste til semifinalerne.

20:39 semifinaler

→ 8 hurtigste til finalen søndag den 4. august.

4 x 100 m medley (D) - Martine Damborg, Schastine Tabor, Thea Blomsterberg, Signe Bro

11:00-13:00 indledende heat (2 stk)

→ 8 hurtigste til finalen søndag den 4. august.

Måske også ....

badminton : damesingle - Mia Blichfeldt

08:30 / 09:40 / 10:50 / 12:00 kvartfinaler

→ vinderne til semifinalerne søndag den 4. august.

badminton : damedouble - Sara Thygesen / Maiken Fruergaard

15:00 bronzefinale

16:10 finale

boksning : 71 kg (letmellemvægt) (H) - Nikolai Terteryan

16:02 / 16:18 / 20:32 / 20:48 kvartfinaler

→ vinderne til semifinalerne tirsdag den 6. august.

roning : otter (D)

10:50 finale

siden er lavet af Morten Jensen, februar 2024 - senest opdateret 21. maj 2024