Komplet program for alle konkurrencer ved OL 2024 i Paris.

Alle tider er angivet i lokal tid.

Åbning

Seinen

Åbningsceremoni: fredag den 26. juli 2024

Afslutning

Trocadéro

Afslutningsceremoni: søndag den 11. august 2024

Atletik

atletikStade de France (stadionkonk.), Pont d'léna (kapgang), Hôtel de Ville (maraton, start) og Invalides (mål)

48 konkurrencer

11 konkurrencedage

1810 atleter

- 2

- 1

0

1

2

3

4

5

6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

K

 

 

 

 

 

K

 

 

M

M

100 m (H)

ca 80 løbere

8

lø 3. aug

:

kvalifikation

3 heat - reducerer feltet til 63 løbere

 

 

:

runde 1

7 heat

9

sø 4. aug

:

semifinaler

3 heat

 

 

:

finale

 

200 m (H)

56 løbere

10

ma 5. aug

:

runde 1

7 heat

11

ti 6. aug

:

opsamling

 

12

on 7. aug

:

semifinaler

3 heat

13

to 8. aug

:

finale

 

400 m (H)

48 løbere

9

sø 4. aug

:

runde 1

6 heat

10

ma 5. aug

:

opsamling

 

11

ti 6. aug

:

semifinaler

3 heat

12

on 7. aug

:

finale

 

800 m (H)

48 løbere

12

on 7. aug

 : 

runde 1

6 heat

13

to 8. aug

 : 

opsamling

 

14

fr 9. aug

semifinaler

3 heat

15

lø 10. aug

 : 

finale

 

1500 m (H)

45 løbere

7

fr 2. aug

:

runde 1

3 heat

8

lø 3. aug

:

opsamling

 

9

sø 4. aug

:

semifinaler

 

11

ti 6. aug

:

finale

 

5000 m (H)

42 løbere

12

on 7. aug

:

runde 1

2 heat

15

lø 10. aug

:

finale

 

10.000 m (H)

27 løbere

7

fr 2. aug

:

  

 

maratonløb (H)

80 løbere

15

lø 10. aug

08:00

 

 

110 m hæk (H)

40 løbere

9

sø 4. aug

:

runde 1

5 heat

11

ti 6. aug

:

opsamling

 

12

on 7. aug

:

semifinaler

3 heat

13

to 8. aug

:

finale

 

400 m hæk (H)

40 løbere

10

ma 5. aug

:

runde 1

5 heat

11

ti 6. aug

:

opsamling

 

12

on 7. aug

:

semifinaler

3 heat

14

fr 9. aug

:

finale

 

3000 m forhindringsløb (H)

45 løbere

10

ma 5. aug

:

runde 1

3 heat

12

on 7. aug

:

finale

 

4 x 100 m (H)

16 hold

13

to 8. aug

:

runde 1

2 heat

14

fr 9. aug

:

finale

 

4 x 400 m (H)

16 hold

14

fr 9. aug

:

runde 1

2 heat

15

lø 10. aug

:

finale

 

20 km kapgang (H)

60 kapgængere

6

to 1. aug

:

 

 

højdespring (H)

32 højdespringere

12

on 7. aug

:

kvalifikation

2 grupper

15

lø 10. aug

:

finale

 

stangspring (H)

32 stangspringere

8

lø 3. aug

:

kvalifikation

2 grupper

10

ma 5. aug

:

finale

 

længdespring (H)

32 længdespringere

9

sø 4. aug

:

kvalifikation

2 grupper

11

ti 6. aug

:

finale

 

trespring (H)

32 trespringere

12

on 7. aug

:

kvalifikation

2 grupper

14

fr 9. aug

:

finale

 

kuglestød (H)

32 kuglestødere

7

fr 2. aug

:

kvalifikation

gruppe A

 

 

:

kvalifikation

gruppe B

8

lø 3. aug

:

finale

 

diskoskast (H)

32 diskoskastere

10

ma 5. aug

:

kvalifikation

gruppe A

 

 

:

kvalifikation

gruppe B

12

on 7. aug

:

finale

 

hammerkast (H)

32 hammerkastere

7

fr 2. aug

 :

kvalifikation

gruppe A

 

 

 :

kvalifikation

gruppe B

9

sø 4. aug 

 :

finale

 

spydkast (H)

32 spydkastere

11

ti 6. aug

:

kvalifikation

gruppe A

 

 

:

kvalifikation

gruppe B

13

to 8. aug

:

finale

 

tikamp (H)

24 tikæmpere

7

fr 2. aug

10:00

100 m

3 heat

 

 

:

længdespring

2 grupper

 

 

:

kuglestød

2 grupper

 

 

19:00

højdespring

2 grupper

 

 

:

400 m

3 heat

8

lø 3. aug

10:00

110 m hæk

3 heat

 

 

:

diskoskast

gruppe A

 

 

:

diskoskast

gruppe B

 

 

:

stangspring

2 grupper

 

 

19:00

spydkast

gruppe A

 

 

:

spydkast

gruppe B

 

 

:

1500 m

 

100 m (D)

ca 75 løbere

7

fr 2. aug

10:00

kvalifikation

3 heat - reducerer feltet til 56 løbere

 

 

:

runde 1

7 heat

8

lø 3. aug

:

semifinaler

3 heat

 

 

:

finale

 

200 m (D)

56 løbere

9

sø 4. aug

:

runde 1

7 heat

10

ma 5. aug

:

opsamling

 

 

 

:

semifinaler

3 heat

11

ti 6. aug

:

finale

 

400 m (D)

48 løbere

10

ma 5. aug

:

runde 1

6 heat

11

ti 6. aug

:

opsamling

 

12

on 7. aug

:

semifinaler

3 heat

14

fr 9. aug

:

finale

 

800 m (D)

48 løbere

7

fr 2. aug

 : 

runde 1

6 heat

8

lø 3. aug

 : 

opsamling

 

9

sø 4. aug

 : 

semifinaler

3 heat

10

ma 5. aug

 : 

finale

 

1500 m (D)

45 løbere

9

sø 4. aug

 : 

runde 1

3 heat

12

on 7. aug

 : 

opsamling

 

13

to 8. aug

 : 

semifinaler

 

15

lø 10. aug

 : 

finale

 

5000 m (D)

42 løbere

8

lø 3. aug

:

runde 1

2 heat

11

ti 6. aug

:

finale

 

10.000 m (D)

27 løbere

14

fr 9. aug

:

 

 

maratonløb (D)

80 løbere

16

sø 11. aug

08:00

 

 

100 m hæk (D)

40 løbere

12

on 7. aug

:

runde 1

5 heat

13

to 8. aug

:

opsamling

 

14

fr 9. aug

:

semifinaler

3 heat

15

lø 10. aug

:

finale

 

400 m hæk (D)

40 løbere

9

sø 4. aug

:

runde 1

5 heat

10

ma 5. aug

:

opsamling

 

11

ti 6. aug

:

semifinaler

3 heat

13

to 8. aug

:

finale

 

3000 m forhindringsløb (D)

45 løbere

11

ti 6. aug

 : 

runde 1

2 heat

13

to 8. aug

 : 

finale

 

4 x 100 m (D)

16 hold

13

to 8. aug

:

runde 1

2 heat

14

fr 9. aug

:

finale

 

4 x 400 m (D)

16 hold

14

fr 9. aug

:

runde 1

2 heat

15

lø 10. aug

:

finale

 

20 km kapgang (D)

60 kapgængere

6

to 1. aug

:

 

 

højdespring (D)

32 højdespringere

7

fr 2. aug

:

kvalifikation

2 grupper

9

sø 4. aug

:

finale

 

stangspring (D)

32 stangspringere

10

ma 5. aug

:

kvalifikation

2 grupper

12

on 7. aug

:

finale

 

længdespring (D)

32 længdespringere

11

ti 6. aug

:

kvalifikation

2 grupper

13

to 8. aug

:

finale

 

trespring (D)

32 trespringere

7

fr 2. aug

:

kvalifikation

2 grupper

8

lø 3. aug

:

finale

 

kuglestød (D)

32 kuglestødere

13

to 8. aug

:

kvalifikation

2 grupper

14

fr 9. aug

:

finale

 

diskoskast (D)

32 diskoskastere

7

fr 2. aug

:

kvalifikation

gruppe A

 

 

:

kvalifikation

gruppe B

10

ma 5. aug

:

finale

 

hammerkast (D)

32 hammerkastere

9

sø 4. aug

:

kvalifikation

gruppe A

 

 

:

kvalifikation

gruppe B

11

ti 6. aug

:

finale

 

spydkast (D)

32 spydkastere

12

on 7. aug

:

kvalifikation

gruppe A

 

 

:

kvalifikation

gruppe B

15

lø 10. aug

:

finale

 

syvkamp (D)

24 syvkæmpere

13

to 8. aug

:

100 m hæk

3 heat

 

 

:

højdespring

2 grupper

 

 

:

kuglestød

2 grupper

 

 

:

200 m

3 heat

14

fr 9. aug

:

længdespring

2 grupper

 

 

:

spydkast

gruppe A

 

 

:

spydkast

gruppe B

 

 

:

800 m

2 heat

4 x 400 m (mix)

16 hold

7

fr 2. aug

:

runde 1

2 heat

8

lø 3. aug

:

finale

 

35 km kapgang, hold (mix)

xx hold

12

on 7. aug

07:30

 

 

siden er lavet af Morten Jensen, april 2022 - senest opdateret 7. oktober 2022