Komplet program for alle konkurrencer ved OL 2024 i Paris.

Alle tider er angivet i lokal tid.

Åbning

Seine olympique

Åbningsceremoni: fredag den 26. juli klokken 20:00 - 23:15

Afslutning

Stade de France

Afslutningsceremoni: søndag den 11. august klokken 20:00 - 23:00

Atletik

atletik  Stade de France (stadionkonk.), Trocadéro (kapgang), Hôtel de Ville (maraton, start) og Invalides (mål)

 48 konkurrencer

 11 konkurrencedage

 1810 atleter

- 2

- 1

0

1

2

3

4

5

6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

K

 

 

 

 

 

K

 

 

M

M

100 m (H)

ca 80 løbere

8

lø 3. aug

10:35

kvalifikation

3 heat - reducerer feltet til 63 løbere

 

 

11:45

runde 1

7 heat

9

sø 4. aug

20:00

semifinaler

3 heat

 

 

21:50

finale

 

200 m (H)

48 løbere

10

ma 5. aug

19:55

runde 1

7 heat

11

ti 6. aug

12:30

opsamling

5 heat

12

on 7. aug

20:02

semifinaler

3 heat

13

to 8. aug

20:30

finale

 

400 m (H)

48 løbere

9

sø 4. aug

19:05

runde 1

7 heat

10

ma 5. aug

11:20

opsamling

5 heat

11

ti 6. aug

19:35

semifinaler

3 heat

12

on 7. aug

21:20

finale

 

800 m (H)

48 løbere

12

on 7. aug

11:45

runde 1

7 heat

13

to 8. aug

 12:00 

opsamling

5 heat

14

fr 9. aug

11:30

semifinaler

3 heat

15

lø 10. aug

19:25

finale

 

1500 m (H)

45 løbere

7

fr 2. aug

11:05

runde 1

3 heat

8

lø 3. aug

19:15

opsamling

 

9

sø 4. aug

21:10

semifinaler

 

11

ti 6. aug

20:50

finale

 

5000 m (H)

42 løbere

12

on 7. aug

11:00

runde 1

2 heat

15

lø 10. aug

20:00

finale

 

10.000 m (H)

27 løbere

7

fr 2. aug

21:20

  

 

maratonløb (H)

80 løbere

15

lø 10. aug

08:00

 

 

110 m hæk (H)

40 løbere

9

sø 4. aug

11:50

runde 1

5 heat

11

ti 6. aug

10:50

opsamling

 

12

on 7. aug

19:05

semifinaler

3 heat

13

to 8. aug

21:45

finale

 

400 m hæk (H)

40 løbere

10

ma 5. aug

10:05

runde 1

5 heat

11

ti 6. aug

12:00

opsamling

 

12

on 7. aug

19:35

semifinaler

3 heat

14

fr 9. aug

21:45

finale

 

3000 m forhindringsløb (H)

36 løbere

10

ma 5. aug

19:04

runde 1

3 heat

12

on 7. aug

21:40

finale

 

4 x 100 m (H)

16 hold

13

to 8. aug

11:35

runde 1

2 heat

14

fr 9. aug

19:45

finale

 

4 x 400 m (H)

16 hold

14

fr 9. aug

11:05

runde 1

2 heat

15

lø 10. aug

21:12

finale

 

20 km kapgang (H)

48 kapgængere

6

to 1. aug

07:30

 

 

højdespring (H)

32 højdespringere

12

on 7. aug

10:05

kvalifikation

2 grupper

15

lø 10. aug

19:10

finale

 

stangspring (H)

32 stangspringere

8

lø 3. aug

10:10

kvalifikation

2 grupper

10

ma 5. aug

19:00

finale

 

længdespring (H)

32 længdespringere

9

sø 4. aug

11:00

kvalifikation

2 grupper

11

ti 6. aug

20:15

finale

 

trespring (H)

32 trespringere

12

on 7. aug

19:15

kvalifikation

2 grupper

14

fr 9. aug

20:10

finale

 

kuglestød (H)

32 kuglestødere

7

fr 2. aug

20:10

kvalifikation

2 grupper

8

lø 3. aug

19:35

finale

 

diskoskast (H)

32 diskoskastere

10

ma 5. aug

10:10

kvalifikation

gruppe A

 

 

11:35

kvalifikation

gruppe B

12

on 7. aug

20:25

finale

 

hammerkast (H)

32 hammerkastere

7

fr 2. aug

10:10

kvalifikation

gruppe A

 

 

11:35

kvalifikation

gruppe B

9

sø 4. aug 

20:30

finale

 

spydkast (H)

32 spydkastere

11

ti 6. aug

10:20

kvalifikation

gruppe A

 

 

11:50

kvalifikation

gruppe B

13

to 8. aug

20:25

finale

 

tikamp (H)

24 tikæmpere

7

fr 2. aug

10:05

100 m

3 heat

 

 

10:55

længdespring

2 grupper

 

 

12:15

kuglestød

2 grupper

 

 

18:00

højdespring

2 grupper

 

 

20:50

400 m

3 heat

8

lø 3. aug

10:05

110 m hæk

3 heat

 

 

10:55

diskoskast

gruppe A

 

 

12:00

diskoskast

gruppe B

 

 

13:40

stangspring

2 grupper

 

 

19:10

spydkast

gruppe A

 

 

20:10

spydkast

gruppe B

 

 

21:45

1500 m

 

100 m (D)

ca 75 løbere

7

fr 2. aug

10:35

kvalifikation

3 heat - reducerer feltet til 56 løbere

 

 

11:50

runde 1

7 heat

8

lø 3. aug

19:50

semifinaler

3 heat

 

 

21:20

finale

 

200 m (D)

48 løbere

9

sø 4. aug

10:55

runde 1

7 heat

10

ma 5. aug

12:50

opsamling

5 heat

 

 

20:45

semifinaler

3 heat

11

ti 6. aug

21:40

finale

 

400 m (D)

48 løbere

10

ma 5. aug

11:55

runde 1

7 heat

11

ti 6. aug

11:20

opsamling

5 heat

12

on 7. aug

20:45

semifinaler

3 heat

14

fr 9. aug

20:00

finale

 

800 m (D)

48 løbere

7

fr 2. aug

19:45

runde 1

7 heat

8

lø 3. aug

 11:10 

opsamling

5 heat

9

sø 4. aug

20:35

semifinaler

3 heat

10

ma 5. aug

21:45

finale

 

1500 m (D)

45 løbere

11

ti 6. aug

10:05

runde 1

3 heat

12

on 7. aug

12:35

opsamling

 

13

to 8. aug

19:35

semifinaler

 

15

lø 10. aug

20:25

finale

 

5000 m (D)

42 løbere

7

fr 2. aug

18:10

runde 1

2 heat

10

ma 5. aug

21:10

finale

 

10.000 m (D)

27 løbere

14

fr 9. aug

20:55

 

 

maratonløb (D)

80 løbere

16

sø 11. aug

08:00

 

 

100 m hæk (D)

40 løbere

12

on 7. aug

10:15

runde 1

5 heat

13

to 8. aug

10:35

opsamling

 

14

fr 9. aug

12:05

semifinaler

3 heat

15

lø 10. aug

19:45

finale

 

400 m hæk (D)

40 løbere

9

sø 4. aug

12:35

runde 1

5 heat

10

ma 5. aug

10:50

opsamling

 

11

ti 6. aug

20:07

semifinaler

3 heat

13

to 8. aug

21:25

finale

 

3000 m forhindringsløb (D)

36 løbere

9

sø 4. aug

10:05

runde 1

3 heat

11

ti 6. aug

21:10

finale

 

4 x 100 m (D)

16 hold

13

to 8. aug

11:10

runde 1

2 heat

14

fr 9. aug

19:30

finale

 

4 x 400 m (D)

16 hold

14

fr 9. aug

10:40

runde 1

2 heat

15

lø 10. aug

21:22

finale

 

20 km kapgang (D)

48 kapgængere

6

to 1. aug

09:20

 

 

højdespring (D)

32 højdespringere

7

fr 2. aug

10:15

kvalifikation

2 grupper

9

sø 4. aug

19:50

finale

 

stangspring (D)

32 stangspringere

10

ma 5. aug

10:40

kvalifikation

2 grupper

12

on 7. aug

19:00

finale

 

længdespring (D)

32 længdespringere

11

ti 6. aug

11:15

kvalifikation

2 grupper

13

to 8. aug

20:00

finale

 

trespring (D)

32 trespringere

7

fr 2. aug

18:15

kvalifikation

2 grupper

8

lø 3. aug

20:20

finale

 

kuglestød (D)

32 kuglestødere

13

to 8. aug

10:25

kvalifikation

2 grupper

14

fr 9. aug

19:40

finale

 

diskoskast (D)

32 diskoskastere

7

fr 2. aug

18:55

kvalifikation

gruppe A

 

 

20:20

kvalifikation

gruppe B

10

ma 5. aug

20:30

finale

 

hammerkast (D)

32 hammerkastere

9

sø 4. aug

10:20

kvalifikation

gruppe A

 

 

11:45

kvalifikation

gruppe B

11

ti 6. aug

19:55

finale

 

spydkast (D)

32 spydkastere

12

on 7. aug

10:25

kvalifikation

gruppe A

 

 

11:50

kvalifikation

gruppe B

15

lø 10. aug

19:40

finale

 

syvkamp (D)

24 syvkæmpere

13

to 8. aug

10:05

100 m hæk

3 heat

 

 

11:05

højdespring

2 grupper

 

 

19:35

kuglestød

2 grupper

 

 

20:55

200 m

3 heat

14

fr 9. aug

10:05

længdespring

2 grupper

 

 

11:20

spydkast

gruppe A

 

 

12:30

spydkast

gruppe B

 

 

20:15

800 m

3 heat

4 x 400 m (mix)

16 hold

7

fr 2. aug

19:10

runde 1

2 heat

8

lø 3. aug

20:55

finale

 

4 x 10,5 km kapgang (mix)

25 stafethold a 1 herre og 1 dame

12

on 7. aug

07:30

 

 

siden er lavet af Morten Jensen, april 2022 - senest opdateret 16. februar 2024