Komplet program for badminton, basketball, boksning, bordtennis, breaking, brydning og bueskydning ved de olympiske lege i Paris 2024.

Alle tider er angivet i lokal tid.

Badminton DEN

badminton Arena Porte de la Chapelle

 5 konkurrencer

 10 konkurrencedage

 173 badmintonspillere (86 herrer og 87 damer)

- 2

- 1

0

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10

11

12

13

14

15

16

24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lodtrækning: 12. juli 2024 16:00

Dag 1-6 spilles på tre baner - herefter kun en bane.

herresingle DEN

41 spillere i 13 indledende puljer - puljevinderne går videre

1

lø 27. jul

11:00

gruppespil, 1. runde

2 kampe

 

 

16:30

gruppespil, 1. runde

2 kampe

 

 

22:00

gruppespil, 1. runde

2 kampe

2

sø 28. jul

11:00

gruppespil, 1. runde

3 kampe

 

 

15:40

gruppespil, 1. runde

4 kampe

 

 

21:10

gruppespil, 1. runde

2 kampe

3

ma 29. jul

11:00

gruppespil, 2. runde

2 kampe

 

 

15:40

gruppespil, 2. runde

3 kampe

 

 

21:10

gruppespil, 2. runde

3 kampe

4

ti 30. jul

11:00

gruppespil, 2. runde

2 kampe

 

 

16:30

gruppespil, 2. runde

2 kampe

 

 

21:10

gruppespil, 2. runde

3 kampe

5

on 31. jul

09:20

gruppespil, 3. runde

6 kampe

 

 

14:50

gruppespil, 3. runde

6 kampe

 

 

19:30

gruppespil, 3. runde

3 kampe

6

to 1. aug

09:40

1/8-finaler

2 kampe

 

 

14:10

1/8-finaler

3 kampe

7

fr 2. aug

17:40

kvartfinaler

 

9

sø 4. aug

10:50 / 12:00

semifinaler

 

10

ma 5. aug

14:30

bronzefinale

 

 

 

15:40

finale

 

damesingle DEN

39 spillere i 13 indledende grupper - puljevinderne går videre

1

lø 27. jul

09:20

gruppespil, 1. runde

2 kampe

 

 

14:50

gruppespil, 1. runde

2 kampe

 

 

19:30

gruppespil, 1. runde

2 kampe

2

sø 28. jul

08:30

gruppespil, 1. runde

3 kampe

 

 

14:50

gruppespil, 1. runde

4 kampe

 

 

20:20

gruppespil, 1. runde

2 kampe

3

ma 29. jul

10:10

gruppespil, 2. runde

2 kampe

 

 

14:50

gruppespil, 2. runde

3 kampe

 

 

19:30

gruppespil, 2. runde

3 kampe

4

ti 30. jul

08:30

gruppespil, 2. runde

4 kampe

 

 

15:40

gruppespil, 2. runde

3 kampe

 

 

19:30

gruppespil, 3. runde

3 kampe

5

on 31. jul

08:30

gruppespil, 3. runde

5 kampe

 

 

14:00

gruppespil, 3. runde

5 kampe

 

 

19:30

gruppespil, 3. runde

2 kampe

6

to 1. aug

18:30

1/8-finaler

5 kampe (3 oversiddere)

8

lø 3. aug

08:30

kvartfinaler

 

9

sø 4. aug

08:30 / 09:40

semifinaler

 

10

ma 5. aug

09:45

bronzefinale

 

 

 

10:55

finale

 

herredouble DEN

16 par i 4 grupper - top-2 fra hver gruppe til kvartfinalerne.

1

lø 27. jul

10:10

gruppespil, 1. runde

2 kampe

 

 

15:40

gruppespil, 1. runde

2 kampe

 

 

19:30

gruppespil, 1. runde

4 kampe

2

sø 28. jul

09:20

gruppespil, 2. runde

2 kampe

 

 

14:00

gruppespil, 2. runde

1 kamp

 

 

20:20

gruppespil, 2. runde

1 kamp

3

ma 29. jul

09:20

gruppespil, 2. runde

2 kampe

 

 

14:00

gruppespil, 2. runde

1 kamp

 

 

20:20

gruppespil, 2. runde

1 kamp

4

ti 30. jul

09:20

gruppespil, 3. runde

2 kampe

 

 

14:00

gruppespil, 3. runde

4 kampe

 

 

20:20

gruppespil, 3. runde

2 kampe

6

to 1. aug

13:00

kvartfinaler

 

7

fr 2. aug

10:50 / 12:00

semifinaler

 

9

sø 4. aug

15:00

bronzefinale

 

-

-

16:10

finale

 

damedouble DEN

16 par i 4 grupper - top-2 fra hver gruppe til kvartfinalerne.

1

lø 27. jul

10:10

gruppespil, 1. runde

2 kampe

 

 

15:40

gruppespil, 1. runde

2 kampe

 

 

21:10

gruppespil, 1. runde

4 kampe

2

sø 28. jul

10:10

gruppespil, 2. runde

2 kampe

 

 

14:50

gruppespil, 2. runde

1 kamp

 

 

21:10

gruppespil, 2. runde

1 kamp

3

ma 29. jul

10:10

gruppespil, 2. runde

2 kampe

 

 

14:50

gruppespil, 2. runde

1 kamp

 

 

21:10

gruppespil, 2. runde

1 kamp

4

ti 30. jul

10:10

gruppespil, 3. runde

4 kampe

 

 

14:50

gruppespil, 3. runde

2 kampe

 

 

20:20

gruppespil, 3. runde

2 kampe

6

to 1. aug

08:30

kvartfinaler

 

7

fr 2. aug

08:30 / 09:40

semifinaler

 

8

lø 3. aug

15:00

bronzefinale

 

 

 

16:10

finale

 

mixeddouble DEN

16 par i 4 grupper - top-2 fra hver gruppe til kvartfinalerne.

1

lø 27. jul

08:30

gruppespil, 1. kamp

4 kampe

 

 

14:00

gruppespil, 1. kamp

4 kampe

2

sø 28. jul

08:30

gruppespil, 2. kamp

2 kampe

 

 

14:00

gruppespil, 2. kamp

2 kampe

 

 

19:30

gruppespil, 2. kamp

4 kampe

3

ma 29. jul

08:30

gruppespil, 3. kamp

4 kampe

 

 

14:00

gruppespil, 3. kamp

2 kampe

 

 

19:30

gruppespil, 3. kamp

2 kampe

5

on 31. jul

20:20

kvartfinaler

 

6

to 1. aug

19:30 / 20:30

semifinaler

 

7

fr 2. aug

15:00

bronzefinale

 

 

 

16:10

finale

 

Basketball

basketball Stade Pierre Mauroy, Lille (gruppekampe) og Arena Bercy (kvartfinaler, semifinaler og finaler)

 2 konkurrencer

 15 konkurrencedage

 288 basketballspillere (144 herrer og 144 damer)

- 2

- 1

0

1
2
3
4
5
6
7
8
9

10

11
12
13
14
15
16
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11

 

 

 


Lodtrækning: 19. marts 2024

herrer

12 hold fordelt i tre indledende puljer.

De otte bedste fortsætter til kvartfinalerne.

1

lø 27. jul

11:00

gr A AUS - xxx 

 

 

 

13:30

gr B GER - JPN

 

 

 

17:15

gr B FRA - xxx  

 

 

 

21:00

gr A xxx - CAN 

 

2

sø 28. jul

11:00

gr C SSD - xxx

 

 

 

17:15

gr C SRB - USA

 

4

ti 30. jul

11:00

gr A xxx - xxx

 

 

 

13:30

gr A CAN - AUS

 

 

 

17:15

gr B JPN - FRA

 

 

 

21:00

gr B xxx - GER

 

5

on 31. jul

17:15

gr C xxx - SRB

 

 

 

21:00

gr C USA - SSD

 

7

fr 2. aug

11:00

gr B JPN - xxx

 

 

 

13:30

gr A AUS - xxx

 

 

 

17:15

gr A CAN - xxx

 

 

 

21:00

gr B FRA - GER

 

8

lø 3. aug

17:15

gr C xxx - USA

 

 

 

21:00

gr C SRB - SSD

 

11

ti 6. aug

11:00

kvartfinale

 

 

 

14:30

kvartfinale

 

 

 

18:00

kvartfinale

 

 

 

21:30

kvartfinale

 

13

to 8. aug

17:30

semifinale

 

 

 

21:00

semifinale

 

16

lø 10. aug

11:00

bronzefinale

 

 

 

21:30

finale

 

damer

12 hold fordelt i tre indledende puljer.

De otte bedste fortsætter til kvartfinalerne.

2

sø 28. jul

13:30

gr A ESP - CHN 

 

 

 

21:00

gr A SRB - PUR

 

3

ma 29. jul

11:00

gr B NGR - AUS 

 

 

 

13:30

gr C GER - BEL

 

 

 

17:15

gr B CAN - FRA

 

 

 

21:00

gr C USA - JPN

 

5

on 31. jul

11:00

gr A PUR - ESP 

 

 

 

13:30

gr A CHN - SRB 

 

6

to 1. aug

11:00

gr C GER - JPN

 

 

 

13:30

gr B AUS - CAN

 

 

 

17:15

gr B FRA - NGR

 

 

 

21:00

gr C BEL - USA

 

8

lø 3. aug

11:00

gr A CHN - PUR

 

 

 

13:30

gr A SRB - ESP

 

9

sø 4. aug

11:00

gr C JPN - BEL

 

 

 

13:30

gr B CAN - NGR

 

 

 

17:15

gr C GER - USA

 

 

 

21:00

gr B AUS - FRA

 

12

on 7. aug

11:00

kvartfinale

 

 

 

14:30

kvartfinale

 

 

 

18:00

kvartfinale

 

 

 

21:30

kvartfinale

 

14

fr 9. aug

17:30

semifinale

 

 

 

21:00

semifinale

 

16

sø 11. aug

11:30

bronzefinale

 

 

 

15:30

finale

 

Basketball 3x3

basketball3x3 La Concorde 1

 2 konkurrencer

 7 konkurrencedage

 64 basketballspillere (32 herrer og 32 damer)

- 2

- 1

0

1

2

3

4
5
6
7
8
9
10

11

12

13

14

15

16

24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

herrer

8 hold i gruppespil (alle mod alle) - de seks bedste fortsætter i turneringen.

4

ti 30. jul

18:35

gruppespil

2 kampe

 

 

22:05

gruppespil

2 kampe

5

on 31. jul

18:35

gruppespil

2 kampe

 

 

22:05

gruppespil

2 kampe

6

to 1. aug

10:05

gruppespil

2 kampe

 

 

13:35

gruppespil

2 kampe

 

 

19:05

gruppespil

2 kampe

 

 

22:35

gruppespil

2 kampe

7

fr 2. aug

10:05

gruppespil

2 kampe

 

 

13:35

gruppespil

2 kampe

 

 

18:35

gruppespil

2 kampe

 

 

22:05

gruppespil

2 kampe

9

sø 4. aug

17:30

gruppespil

4 kampe

 

 

21:30

kvartfinale

(nr 4 - 5)

 

 

22:05

kvartfinale

(nr 3 - 6)

10

ma 5. aug

18:00

semifinale

 

 

 

19:00

semifinale

 

 

 

21:30

bronzefinale

 

 

 

22:35

finale

 

damer

8 hold i gruppespil (alle mod alle) - de seks bedste fortsætter i turneringen.

4

ti 30. jul

17:30

gruppespil

2 kampe

 

 

21:00

gruppespil

2 kampe

5

on 31. jul

17:30

gruppespil

2 kampe

 

 

21:00

gruppespil

2 kampe

6

to 1. aug

09:00

gruppespil

2 kampe

 

 

12:30

gruppespil

2 kampe

 

 

17:30

gruppespil

2 kampe

 

 

21:00

gruppespil

2 kampe

7

fr 2. aug

09:00

gruppespil

2 kampe

 

 

12:30

gruppespil

2 kampe

 

 

18:00

gruppespil

2 kampe

 

 

21:00

gruppespil

2 kampe

8

lø 3. aug

17:30

gruppespil

4 kampe

 

 

21:30

kvartfinale

(nr 3 - 6)

 

 

22:05

kvartfinale

(nr 4 - 5)

10

ma 5. aug

17:30

semifinale

 

 

 

18:30

semifinale

 

 

 

21:00

bronzefinale

 

 

 

22:05

finale

 

Boksning DEN

boksning  Arena Paris Nord (27. jul - 4. aug) og Stade Roland-Garros (6. - 10. aug)

 13 konkurrencer

 14 konkurrencedage

 249 boksere (125 herrer og 124 damer)

- 2

- 1

0

1
2
3
4
5
6
7
8
9

10

11
12
13
14
15

16

24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11

 

 

 


 

Der uddeles to bronzemedaljer i hver konkurrence.

51 kg fluevægt (H)

17 boksere

2

sø 28. jul

11:00

1/16-finale

 

4

ti 30. jul

11:00

1/8-finaler

3 kampe

 

 

15:30

1/8-finaler

3 kampe

 

 

20:00

1/8-finaler

2 kampe

7

fr 2. aug

16:34

kvartfinaler

2 kampe

 

 

21:04

kvartfinaler

2 kampe

9

sø 4. aug

12:20

semifinale

 

 

 

16:50

semifinale

 

13

to 8. aug

22:34

finale

 

57 kg fjervægt (H)

18 boksere

2

sø 28. jul

11:16

1/16-finale

 

 

 

15:30

1/16-finale

 

5

on 31. jul

11:00

1/8-finaler

2 kampe

 

 

15:30

1/8-finaler

3 kampe

 

 

20:00

1/8-finaler

3 kampe

8

lø 3. aug

15:30

kvartfinaler

2 kampe

 

 

20:00

kvartfinaler

2 kampe

13

to 8. aug

21:30

semifinaler

 

15

lø 10. aug

21:47

finale

 

63,5 kg letweltervægt (H)

20 boksere

1

lø 27. jul

17:06

1/16-finaler

2 kampe

 

 

21:36

1/16-finaler

2 kampe

3

ma 29. jul

11:48

1/8-finaler

3 kampe

 

 

16:02

1/8-finaler

3 kampe

 

 

20:48

1/8-finaler

2 kampe

6

to 1. aug

12:52

kvartfinale

1 kamp

 

 

17:38

kvartfinale

1 kamp

 

 

21:20

kvartfinaler

2 kampe

9

sø 4. aug

12:36

semifinale

 

 

 

17:06

semifinale

 

12

on 7. aug

22:34

finale

 

71 kg letmellemvægt (H) DEN

20 boksere

2

sø 28. jul

11:32

1/16-finaler

2 kampe

 

 

15:46

1/16-finale

1 kamp

 

 

20:00

1/16-finale

1 kamp

5

on 31. jul

11:32

1/8-finaler

2 kampe

 

 

16:18

1/8-finaler

3 kampe

 

 

20:48

1/8-finaler

3 kampe

8

lø 3. aug

16:02

kvartfinaler

2 kampe

 

 

20:32

kvartfinaler

2 kampe

11

ti 6. aug

21:30

semifinaler

 

14

fr 9. aug

21:30

finale

 

80 kg letsværvægt (H)

18 boksere

1

lø 27. jul

17:38

1/16-finale

 

 

 

22:08

1/16-finale

 

4

ti 30. jul

11:48

1/8-finaler

2 kampe

 

 

16:18

1/8-finaler

2 kampe

 

 

20:32

1/8-finaler

4 kampe

7

fr 2. aug

17:06

kvartfinaler

2 kampe

 

 

21:36

kvartfinaler

2 kampe

9

sø 4. aug

12:52

semifinale

 

 

 

17:22

semifinale

 

12

on 7. aug

22:51

finale

 

92 kg sværvægt (H)

16 boksere

2

sø 28. jul

12:04

1/8-finaler

2 kampe

 

 

16:02

1/8-finaler

3 kampe

 

 

20:16

1/8-finaler

3 kampe

6

to 1. aug

13:08

kvartfinale

1 kamp

 

 

17:54

kvartfinale

1 kamp

 

 

21:52

kvartfinaler

2 kampe

9

sø 4. aug

13:08

semifinale

 

 

 

17:38

semifinale

 

14

fr 9. aug

22:34

finale

 

+92 kg supersværvægt (H)

16 boksere

3

ma 29. jul

12:36

1/8-finaler

2 kampe

 

 

16:50

1/8-finaler

3 kampe

 

 

21:20

1/8-finaler

3 kampe

7

fr 2. aug

17:38

kvartfinaler

2 kampe

 

 

22:08

kvartfinaler

2 kampe

12

on 7. aug

22:02

semifinaler

 

15

lø 10. aug

22:51

finale

 

50 kg letfluevægt (D)

22 boksere

2

sø 28. jul

12:36

1/16-finaler

2 kampe

 

 

16:50

1/16-finaler

2 kampe

 

 

21:04

1/16-finaler

2 kampe

6

to 1. aug

11:00

1/8-finaler

3 kampe

 

 

15:30

1/8-finaler

3 kampe

 

 

20:00

1/8-finaler

2 kampe

8

lø 3. aug

16:34

kvartfinaler

2 kampe

 

 

21:04

kvartfinaler

2 kampe

11

ti 6. aug

22:02

semifinaler

 

14

fr 9. aug

21:47

finale

 

54 kg bantamvægt (D)

22 boksere

1

lø 27. jul

15:30

1/16-finaler

3 kampe

 

 

20:00

1/16-finaler

3 kampe

4

ti 30. jul

12:20

1/8-finaler

3 kampe

 

 

16:50

1/8-finaler

3 kampe

 

 

21:36

1/8-finaler

2 kampe

6

to 1. aug

12:36

kvartfinale

1 kamp

 

 

17:06

kvartfinaler

2 kampe

 

 

21:04

kvartfinale

1 kamp

9

sø 4. aug

12:04

semifinale

 

 

 

16:34

semifinale

 

13

to 8. aug

22:51

finale

 

57 kg fjervægt (D)

22 boksere

4

ti 30. jul

13:08

1/16-finaler

2 kampe

 

 

17:38

1/16-finaler

2 kampe

 

 

22:08

1/16-finaler

2 kampe

7

fr 2. aug

15:30

1/8-finaler

4 kampe

 

 

20:00

1/8-finaler

4 kampe

9

sø 4. aug

11:00

kvartfinaler

2 kampe

 

 

15:30

kvartfinaler

2 kampe

12

on 7. aug

21:30

semifinaler

 

15

lø 10. aug

21:30

finale

 

60 kg letvægt (D)

22 boksere

1

lø 27. jul

16:18

1/16-finaler

3 kampe

 

 

20:48

1/16-finaler

3 kampe

3

ma 29. jul

11:00

1/8-finaler

3 kampe

 

 

15:30

1/8-finaler

2 kampe

 

 

20:00

1/8-finaler

3 kampe

5

on 31. jul

13:08

kvartfinale

1 kamp

 

 

17:38

kvartfinaler

2 kampe

 

 

22:08

kvartfinale

1 kamp

8

lø 3. aug

17:38

semifinale

 

 

 

22:08

semifinale

 

11

ti 6. aug

23:06

finale

 

66 kg weltervægt (D)

20 boksere

2

sø 28. jul

13:08

1/16-finale

1 kamp

 

 

17:22

1/16-finale

1 kamp

 

 

21:36

1/16-finaler

2 kampe

6

to 1. aug

11:48

1/8-finaler

3 kampe

 

 

16:18

1/8-finaler

3 kampe

 

 

20:32

1/8-finaler

2 kampe

8

lø 3. aug

17:06

kvartfinaler

2 kampe

 

 

21:36

kvartfinaler

2 kampe

11

ti 6. aug

22:34

semifinaler

 

14

fr 9. aug

22:51

finale

 

75 kg mellemvægt (D)

16 boksere

5

on 31. jul

12:04

1/8-finaler

4 kampe

 

 

17:06

1/8-finaler

2 kampe

 

 

21:36

1/8-finaler

2 kampe

9

sø 4. aug

11:32

kvartfinaler

2 kampe

 

 

16:02

kvartfinaler

2 kampe

13

to 8. aug

22:02

semifinaler

 

15

lø 10. aug

22:34

finale

 

Bordtennis DEN

bordtennis  Arena Paris Sud 4

 5 konkurrencer

 15 konkurrencedage

 172 bordtennisspillere (86 herrer og 86 damer)

- 2

- 1

0

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15

16

24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11

 

 

 

 

Lodtrækning: 24. juli kl 17:00

herresingle DEN

66 spillere

Kvalifikationen reducerer feltet til 64 spillere.

1

lø 27. jul

15:00

kvalifikation

2 kampe

 

 

20:00

1/32-finaler

8 kampe

2

sø 28. jul

10:00

1/32-finaler

8 kampe

 

 

20:00

1/32-finaler

8 kampe

3

ma 29. jul

10:00

1/32-finaler

8 kampe

 

 

20:00

1/16-finaler

6 kampe

4

ti 30. jul

10:00

1/16-finaler

4 kampe

5

on 31. jul

10:00

1/16-finaler

6 kampe

 

 

15:00

1/8-finaler

4 kampe

 

 

20:00

1/8-finaler

4 kampe

6

to 1. aug

12:00

kvartfinale

1 kamp

 

 

16:00

kvartfinaler

2 kampe

 

 

21:00

kvartfinale

1 kamp

7

fr 2. aug

11:00

semifinale

 

 

 

14:30

semifinale

 

9

sø 4. aug

13:30

bronzefinale

 

 

 

14:30

finale

 

damesingle

66 spillere
Kvalifikationen reducerer feltet til 64 spillere.

1

lø 27. jul

15:00

kvalifikation

2 kampe

 

 

20:00

1/32-finaler

8 kampe

2

sø 28. jul

10:00

1/32-finaler

8 kampe

 

 

20:00

1/32-finaler

8 kampe

3

ma 29. jul

10:00

1/32-finaler

8 kampe

 

 

20:00

1/16-finaler

6 kampe

4

ti 30. jul

10:00

1/16-finaler

4 kampe

5

on 31. jul

10:00

1/16-finaler

6 kampe

 

 

15:00

1/8-finaler

4 kampe

 

 

20:00

1/8-finaler

4 kampe

6

to 1. aug

10:00

kvartfinaler

2 kampe

 

 

15:00

kvartfinale

1 kamp

 

 

20:00

kvartfinale

1 kamp

7

fr 2. aug

10:00

semifinale

 

 

 

13:30

semifinale

 

8

lø 3. aug

13:30

bronzefinale

 

 

 

14:30

finale

 

mixeddouble

16 par

1

lø 27. jul

16:30

1/8-finaler

 

2

sø 28. jul

16:00

kvartfinaler

 

3

ma 29. jul

16:00 / 17:00

semifinaler

 

4

ti 30. jul

13:30

bronzefinale

 

 

 

14:30

finale

 

hold (H) DEN

16 hold

10

ma 5. aug

10:00

1/8-finaler

2 kampe

 

 

15:00

1/8-finaler

2 kampe

 

 

20:00

1/8-finaler

2 kampe

11

ti 6. aug

10:00

1/8-finaler

2 kampe

 

 

15:00

kvartfinale

 

 

 

20:00

kvartfinale

 

12

on 7. aug

10:00

kvartfinale

 

 

 

15:00

kvartfinale

 

 

 

20:00

semifinale

 

13

to 8. aug

10:00

semifinale

 

14

fr 9. aug

10:00

bronzefinale

 

 

 

15:00

finale

 

hold (D)

16 hold

10

ma 5. aug

10:00

1/8-finaler

2 kampe

 

 

15:00

1/8-finaler

2 kampe

 

 

20:00

1/8-finaler

2 kampe

11

ti 6. aug

10:00

1/8-finaler

2 kampe

 


15:00

kvartfinale

 

 


20:00

kvartfinale

 

12

on 7. aug

10:00

kvartfinale

 

 


15:00

kvartfinale

 

13

to 8. aug

15:00

semifinale

 

 

 

20:00

semifinale

 

15

lø 10. aug

10:00

bronzefinale

 

 

 

15:00

finale

 

Breaking (breakdance)

boksning

 La Concorde 1

 2 konkurrencer

 2 konkurrencedage

 33 breakdancere (16 herrer og 17 damer)

- 2

- 1

0

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14
15

16

24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

B-boy (H)

16 breakdancere

15

lø 10. aug

16:00

kvalifikation

 


 

20:00

kvartfinaler

 


 

20:45

semifinaler

 


 

21:14

bronzefinale

 


 

21:23

finale

 

B-girl (D)

17 breakdancere

14

fr 9. aug

16:00

kvalifikation

 


 

20:00

kvartfinaler

 


 

20:45

semifinaler

 


 

21:14

bronzefinale

 


 

21:23

finale

 

Brydning

brydning Arena Champ-de-Mars

 18 konkurrencer

 7 konkurrencedage

 290 brydere (194 herrer og 96 damer)

- 2

- 1

0

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10
11
12
13
14
15
16
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

I hver konkurrence kæmper taberne til de to finalister i en opsamlingsturnering om to bronzemedaljer.

græsk-romersk stil, 60 kg (H)

17 brydere

10

ma 5. aug

15:00

1/16-finale

1 kamp

 

 

15:10

1/8-finaler

 

 

 

16:30

kvartfinaler

 

 

 

21:00

semifinaler

 

11

ti 6. aug

11:00

opsamling

2 kampe

 

 

19:30

bronzefinaler

2 kampe

 

 

19:55

finale

 

græsk-romersk stil, 67 kg (H)

16 brydere

12

on 7. aug

11:30

1/8-finaler

 

 

 

12:50

kvartfinaler

 

 

 

18:15

semifinaler

 

13

to 8. aug

11:00

opsamling

2 kampe

 

 

19:30

bronzefinaler

2 kampe

 

 

19:55

finale

 

græsk-romersk stil, 77 kg (H)

16 brydere

11

ti 6. aug

11:30

1/8-finaler

 

 

 

12:50

kvartfinaler

 

 

 

18:15

semifinaler

 

12

on 7. aug

11:00

opsamling

2 kampe

 

 

19:30

bronzefinaler

2 kampe

 

 

19:55

finale

 

græsk-romersk stil, 87 kg (H)

16 brydere

12

on 7. aug

11:30

1/8-finaler

 

 

 

12:50

kvartfinaler

 

 

 

18:15

semifinaler

 

13

to 8. aug

11:00

opsamling

2 kampe

 

 

20:05

bronzefinaler

2 kampe

 

 

20:30

finale

 

græsk-romersk stil, 97 kg (H)

16 brydere

11

ti 6. aug

11:30

1/8-finaler

 

 

 

12:50

kvartfinaler

 

 

 

18:35

semifinaler

 

12

on 7. aug

11:00

opsamling

2 kampe

 

 

20:05

bronzefinaler

2 kampe

 

 

20:30

finale

 

græsk-romersk stil, 130 kg (H)

16 brydere

10

ma 5. aug

15:00

1/8-finaler

 

 

 

16:20

kvartfinaler

 

 

 

21:20

semifinaler

 

11

ti 6. aug

11:00

opsamling

2 kampe

 

 

20:05

bronzefinaler

2 kampe

 

 

20:30

finale

 

fristil, 57 kg (H)

16 brydere

13

to 8. aug

11:30

1/8-finaler

 

 

 

12:50

kvartfinaler

 

 

 

18:15

semifinaler

 

14

fr 9. aug

11:00

opsamling

2 kampe

 

 

19:30

bronzefinaler

2 kampe

 

 

19:55

finale

 

fristil, 65 kg (H)

16 brydere

15

lø 10. aug

11:30

1/8-finaler

 

 

 

12:50

kvartfinaler

 

 

 

18:15

semifinaler

 

16

sø 11. aug

11:00

opsamling

2 kampe

 

 

11:45

bronzefinaler

2 kampe

 

 

12:10

finale

 

fristil, 74 kg (H)

17 brydere

14

fr 9. aug

11:30

1/16-finale

1 kamp

 

 

11:40

1/8-finaler

 

 

 

13:00

kvartfinaler

 

 

 

18:15

semifinaler

 

15

lø 10. aug

11:00

opsamling

2 kampe

 

 

19:30

bronzefinaler

2 kampe

 

 

19:55

finale

 

fristil, 86 kg (H)

16 brydere

13

to 8. aug

11:30

1/8-finaler

 

 

 

12:50

kvartfinaler

 

 

 

18:15

semifinaler

 

14

fr 9. aug

11:00

opsamling

2 kampe

 

 

20:05

bronzefinaler

2 kampe

 

 

20:30

finale

 

fristil, 97 kg (H)

16 brydere

15

lø 10. aug

11:30

1/8-finaler

 

 

 

12:50

kvartfinaler

 

 

 

18:15

semifinaler

 

16

sø 11. aug

11:00

opsamling

2 kampe

 

 

12:20

bronzefinaler

2 kampe

 

 

12:45

finale

 

fristil, 125 kg (H)

16 brydere

14

fr 9. aug

11:30

1/8-finaler

 

 

 

12:50

kvartfinaler

 

 

 

18:15

semifinaler

 

15

lø 10. aug

11:00

opsamling

2 kampe

 

 

20:05

bronzefinaler

2 kampe

 

 

20:30

finale

 

fristil, 50 kg (D)

16 brydere

11

ti 6. aug

11:30

1/8-finaler

 

 

 

12:50

kvartfinaler

 

 

 

18:55

semifinaler

 

12

on 7. aug

11:00

opsamling

2 kampe

 

 

20:50

bronzefinaler

2 kampe

 

 

21:15

finale

 

fristil, 53 kg (D)

16 brydere

12

on 7. aug

11:30

1/8-finaler

 

 

 

12:50

kvartfinaler

 

 

 

18:55

semifinaler

 

13

to 8. aug

11:00

opsamling

2 kampe

 

 

20:50

bronzefinaler

2 kampe

 

 

21:15

finale

 

fristil, 57 kg (D)

16 brydere

13

to 8. aug

11:30

1/8-finaler

 

 

 

12:50

kvartfinaler

 

 

 

18:55

semifinaler

 

14

fr 9. aug

11:00

opsamling

2 kampe

 

 

20:50

bronzefinaler

2 kampe

 

 

21:15

finale

 

fristil, 62 kg (D)

16 brydere

14

fr 9. aug

11:30

1/8-finaler

 

 

 

12:50

kvartfinaler

 

 

 

18:55

semifinaler

 

15

lø 10. aug

11:00

opsamling

2 kampe

 

 

20:50

bronzefinaler

2 kampe

 

 

21:15

finale

 

fristil, 68 kg (D)

16 brydere

10

ma 5. aug

15:00

1/8-finaler

 

 

 

16:20

kvartfinaler

 

 

 

21:40

semifinaler

 

11

ti 6. aug

11:00

opsamling

2 kampe

 

 

20:50

bronzefinaler

2 kampe

 

 

21:15

finale

 

fristil, 76 kg (D)

16 brydere

15

lø 10. aug

11:30

1/8-finaler

 

 

 

12:50

kvartfinaler

 

 

 

18:55

semifinaler

 

16

sø 11. aug

11:00

opsamling

2 kampe

 

 

13:20

bronzefinaler

2 kampe

 

 

13:45

finale

 

Bueskydning

bueskydning  Invalides

 5 konkurrencer

 9 konkurrencedage

 128 bueskytter (64 herrer og 64 damer)

- 2

- 1

0

1

2
3
4
5
6
7
8
9

10

11

12

13

14

15

16

24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11

 

 ●

 

 

 


 

 

 

 

 

recurve, individuelt (H)

64 bueskytter

- 1

to 25. jul

14:15

ranking runde

 

4

ti 30. jul

12:00

1/32 og 1/16-finaler

6 + 3 kampe

 

 

17:45

1/32 og 1/16-finaler

4 + 2 kampe

5

on 31. jul

12:00

1/32 og 1/16-finaler

6 + 3 kampe

 

 

17:45

1/32 og 1/16-finaler

4 + 2 kampe

6

to 1. aug

09:30

1/32 og 1/16-finaler

6 + 3 kampe

 

 

15:30

1/32 og 1/16-finaler

6 + 3 kampe

9

sø 4. aug

09:30

1/8-finaler

 

 

 

13:00

kvartfinaler

 

 

 

13:52

semifinaler

 

 

 

14:33

bronzefinale

 

 

 

14:46

finale

 

recurve, individuelt (D)

64 bueskytter

- 1

to 25. jul

09:30

ranking runde

 

4

ti 30. jul

12:26

1/32 og 1/16-finaler

6 + 3 kampe

 

 

18:11

1/32 og 1/16-finaler

4 + 2 kampe

5

on 31. jul

12:26

1/32 og 1/16-finaler

6 + 3 kampe

 

 

18:11

1/32 og 1/16-finaler

4 + 2 kampe

6

to 1. aug

09:56

1/32 og 1/16-finaler

6 + 3 kampe

 

 

15:56

1/32 og 1/16-finaler

6 + 3 kampe

8

lø 3. aug

09:30

1/8-finaler

 

 

 

13:00

kvartfinaler

 

 

 

13:52

semifinaler

 

 

 

14:33

bronzefinale

 

 

 

14:46

finale

 

recurve, hold (H)

12 hold a 3 bueskytter

- 1

to 25. jul

14:15

ranking runde

 

3

ma 29. jul

09:30

1/8-finaler

4 kampe

 

 

14:15

kvartfinaler

 

 

 

15:47

semifinaler

 

 

 

16:48

bronzefinale

 

 

 

17:11

finale

 

recurve, hold (D)

12 hold a 3 bueskytter

- 1

to 25. jul

09:30

ranking runde

 

2

sø 28. jul

09:30

1/8-finaler

4 kampe

 

 

14:15

kvartfinaler

 

 

 

15:47

semifinaler

 

 

 

16:48

bronzefinale

 

 

 

17:11

finale

 

recurve, hold (mix)

xx par

- 1

to 25. jul

09:30/14:15

ranking runde

16 bedste par videre til 1/8-finaler

7

fr 2. aug

09:30

1/8-finaler

 

 

 

14:15

kvartfinaler

 

 

 

15:31

semifinaler

 

 

 

16:24

bronzefinale

 

 

 

16:43

finale

 

siden er lavet af Morten Jensen, april 2022 - senest opdateret 13. juni 2024