Komplet program for cykling, fodbold og fægtning ved de olympiske lege i Paris 2024.

Alle tider er angivet i lokal tid.

Cykling, bane

banecyklingVélodrome National de Saint-Quentin-en-Yvelines

12 konkurrencer

7 konkurrencedage

190 cykelryttere (95 herrer og 95 damer)

- 2

- 1

0

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10
11
12
13
14
15
16
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

holdsprint (H)

8 hold a 3 cykelryttere

10

ma 5. aug

:

kvalifikation

 

11

ti 6. aug

:

1. runde

4 heat (nr 4-5, nr 3-6, nr 2-7, nr 1-8)

 

 

:

7. - 8. pladsen

 

 

 

:

5. - 6. pladsen

 

 

 

:

bronzefinale

 

 

 

:

finale

 

sprint (H)

30 cykelryttere

12

on 7. aug

12:45

kvalifikation

200 m på tid (24 hurtigste videre)

 

 

17:30

1/32-finaler

12 heat

 

 

:

1. opsamling

4 heat

 

 

:

1/16-finaler

8 heat

 

 

:

2. opsamling

4 heat

 

 

:

1/8-finaler

6 heat

 

 

:

3. opsamling

2 heat

13

to 8. aug

:

kvartfinaler

1. afd.

 

 

:

kvartfinaler

2. afd.

 

 

:

kvartfinaler

evt. 3. afd.

 

 

:

5.-8. pladsen

 

14

fr 9. aug

:

semifinaler

1. afd.

 

 

:

semifinaler

2. afd.

 

 

:

semifinaler

evt. 3. afd.

 

 

:

finaler

1. afd.

 

 

:

finaler

2. afd.

 

 

:

finaler

evt. 3. afd.

keirin (H)

30 cykelryttere

15

lø 10. aug

:

1. runde

5 heat

 

 

:

opsamling

4 heat

16

sø 11. aug

:

kvartfinaler

3 heat

 

 

:

semifinaler

 

 

 

:

B-finale

placering 7-12

 

 

:

finale

 

4000 m holdforfølgelsesløb (H) 

10 hold a fire cykelryttere

10

ma 5. aug

:

kvalifikation

 

11

ti 6. aug

:

1. runde

4 heat (nr 6-7; nr 5-8; nr 2-3; nr 1-4)

12

on 7. aug

:

kamp om 7.-8. pl

 

 

 

:

kamp om 5.-6. pl

 

 

 

:

bronzefinale

 

 

 

:

finale

vinder 2/3 - vinder 1/4

omnium (H)

22 cykelryttere

13

to 8. aug

17:00

10 km scratch

 

 

 

:

10 km tempo

 

 

 

:

udskilningsløb

 

 

 

:

pointløb

25 km

parløb (H)

15 par

15

lø 10. aug

:

 

50 km med 20 pointspurter

holdsprint (D)

8 hold a 3 cykelryttere

10

ma 5. aug

17:00

kvalifikation

 

 

 

:

1. runde

4 heat (nr 4-5, nr 3-6, nr 2-7, nr 1-8)

 

 

:

7. - 8. pladsen

 

 

 

:

5. - 6. pladsen

 

 

 

:

bronzefinale

 

 

 

:

finale

 

sprint (D)

30 cykelryttere

14

fr 9. aug

14:00

kvalifikation

200 m på tid (24 hurtigste videre)

 

 

:

1/32-finaler

12 heat

 

 

:

1. opsamling

4 heat

 

 

:

1/16-finaler

8 heat

 

 

:

2. opsamling

4 heat

15

lø 10. aug

15:00

1/8-finaler

6 heat

 

 

:

3. opsamling

2 heat

 

 

:

kvartfinaler

1. afd.

 

 

:

kvartfinaler

2. afd.

 

 

:

kvartfinaler

evt. 3. afd.

16

sø 11. aug

:

semifinaler

1. afd.

 

 

:

semifinaler

2. afd.

 

 

:

semifinaler

evt. 3. afd.

 

 

:

5.-8. pladsen

 

 

 

:

finaler

1. afd.

 

 

:

finaler

2. afd.

 

 

:

finaler

evt. 3. afd.

keirin (D)

30 cykelryttere

12

on 7. aug

:

1. runde

5 heat

 

 

:

opsamling

4 heat

13

to 8. aug

:

kvartfinaler

3 heat

 

 

:

semifinaler

 

 

 

:

B-finale

placering 7-12

 

 

:

finale

 

4000 m holdforfølgelsesløb (D)

10 hold a fire cykelryttere

11

ti 6. aug

17:30

kvalifikation

 

12

on 7. aug

:

1. runde

4 heat (nr 6-7; nr 5-8; nr 2-3; nr 1-4)

 

 

:

kamp om 7.-8. pl

 

 

 

:

kamp om 5.-6. pl

 

 

 

:

bronzefinale

 

 

 

:

finale

vinder 2/3 - vinder 1/4

omnium (D)

22 cykelryttere

16

sø 11. aug

11:00

7,5 km scratch

 

 

 

:

7,5 km tempo

 

 

 

:

udskilningsløb

 

 

 

:

pointløb

20 km

parløb (D)

15 par

14

on 7. aug

18:00

 

30 km med 12 spurter

Cykling, landevej

landevej Pont d'léna (linjeløb), Invalides (enkeltstart, start) og Pont Alexandre III (enkeltstart, mål).

4 konkurrencer

3 konkurrencedage

180 cykelryttere (90 herrer og 90 damer)

- 2

- 1

0

1

2

3

4

5

6

7

8
9

10

11

12

13

14

15

16

24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

enkeltstart (H)

35 cykelryttere

1

lø 27. jul

 : 

 

 

linjeløb (H)

90 cykelryttere

8

lø 3. aug

11:00

 

 

enkeltstart (D)

35 cykelryttere

1

lø 27. jul

14:30

 

 

linjeløb (D)

90 cykelryttere

9

sø 4. aug

14:00

 

 

Cykling, mountainbike

mtbColline d'Elancourt

2 konkurrencer

2 konkurrencedage

72 cykelryttere (36 herrer og 36 damer)

- 2

- 1

0

1

2
3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

cross country (H) 

36 cykelryttere

3

ma 29. jul

14:00

 

 

cross country (D) 

36 cykelryttere

2

sø 28. jul

14:00

 

 

Cykling, BMX-racing

bmxStade BMX de Saint-Quentin-en-Yvelines

2 konkurrencer

2 konkurrencedage

48 cykelryttere (24 herrer og 24 damer)

- 2

- 1

0

1

2

3

4

5

6
7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

herrer

24 BMX-ryttere

6

to 1. aug

20:00

kvartfinaler

3 heat, 1. gennemløb

 

 

20:32

kvartfinaler

3 heat, 2. gennemløb

 

 

21:04

kvartfinaler

3 heat, 3. gennemløb

 

 

:

opsamling

 

7

fr 2. aug

20:00

semifinaler

1. gennemløb

 

 

20:31

semifinaler

2. gennemløb

 

 

21:02

semifinaler

3. gennemløb

 

 

21:40

finale

 

damer

24 BMX-ryttere

6

to 1. aug

20:16

kvartfinaler

3 heat, 1. gennemløb

 

 

20:48

kvartfinaler

3 heat, 2. gennemløb

 

 

21:20

kvartfinaler

3 heat, 3. gennemløb

 

 

:

opsamling

 

7

fr 2. aug

20:15

semifinaler

1. gennemløb

 

 

20:46

semifinaler

2. gennemløb

 

 

21:17

semifinaler

3. gennemløb

 

 

21:50

finale

 

Cykling, BMX-freestyle

bmxLa Concorde 2

2 konkurrencer

2 konkurrencedage

24 cykelryttere (12 herrer og 12 damer)

- 2

- 1

0

1

2

3

4
5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

park (H)

12 BMX-ryttere

4

on 30. jul

:

seedning 

to gennemløb a 60 sek - summen tæller

5

to 31. jul

:

finale

to gennemløb a 60 sek - bedste tæller

park (D)

12 BMX-ryttere

4

on 30. jul

13:25

seedning

to gennemløb a 60 sek - summen tæller

5

to 31. jul

13:10

finale

to gennemløb a 60 sek - bedste tæller

Fodbold

Der spilles fodboldkampe på syv stadioner:

Parc des Princes, Paris

Stade de Marseille

Stade de Lyon

Stade de Bordeaux

Stade Geoffroy-Guichard, Saint-Étienne

Stade de Nice

Stade de la Beaujoire, Nantes

fodbold2 konkurrencer

13 konkurrencedage

504 fodboldspillere (288 herrer og 216 damer)

Lodtrækning:

- 2
- 1

0

1
2

3

4
5

6

7
8

9

10
11

12

13
14
15

16

24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11

 

 

 

 

 

 

herrer

16 hold fordelt i fire indledende grupper.

De to bedste fra hver gruppe fortsætter til kvartfinalerne.

- 2

on 24. jul

15:00

gr C, C1-C2

Paris

 

 

15:00

gr B, B1-B2

Saint-Etienne

 

 

17:00

gr C, C3-C4

Nantes

 

 

17:00

gr A, A3-A4

Nice

 

 

19:00

gr D, D1-D2

Bordeaux

 

 

19:00

gr B, B3-B4

Lyon

 

 

21:00

gr A, A1-A2

Marseille

 

 

21:00

gr D, D3-D4

Paris

1

lø 27. jul

15:00

gr C, C4-C2

Bordeaux

 

 

15:00

gr B, B1-B3

Lyon

 

 

17:00

gr C, C1-C3

Nantes

 

 

17:00

gr A, A4-A2

Marseille

 

 

19:00

gr D, D4-D2

Paris

 

 

19:00

gr B, B4-B2

Saint-Etienne

 

 

21:00

gr D, D1-D3

Bordeaux

 

 

21:00

gr A, A1-A3

Nice

4

ti 30. jul

15:00

gr C, C4-C1

Paris

 

 

15:00

gr C, C2-C3

Bordeaux

 

 

17:00

gr B, B4-B1

Lyon

 

 

17:00

gr B, B2-B3

Nice

 

 

19:00

gr A, A4-A1

Marseille

 

 

19:00

gr A, A2-A3

Saint-Etienne

 

 

21:00

gr D, D4-D1

Nantes

 

 

21:00

gr D, D2-D3 

Paris

7

fr 2. aug

15:00

kvartfinale 1B-2A

Paris

 

 

17:00

kvartfinale 1C-2D

Marseille

 

 

19:00

kvartfinale 1D-2C

Lyon

 

 

21:00

kvartfinale 1A-2B

Bordeaux

10

ma 5. aug

18:00

semifinale

Marseille

 

 

21:00

semifinale

Lyon

13

to 8. aug

17:00

bronzefinale

Nantes

14

fr 9. aug

18:00

finale

Paris

damer

12 hold fordelt i tre indledende grupper.

De to bedste fra hver gruppe - samt de to bedste tre'ere - fortsætter til kvartfinalerne.

- 1

to 25. jul

17:00

gr C, C1-C2

Nantes

 

 

17:00

gr A, A3-A4

Saint-Etienne

 

 

19:00

gr C, C3-C4

Bordeaux

 

 

19:00

gr B, B3-B4

Marseille

 

 

21:00

gr A, A1-A2

Lyon

 

 

21:00

gr B, B1-B2

Nice

2

sø 28. jul

17:00

gr C, C4-C2

Paris

 

 

17:00

gr A, A4-A2

Lyon

 

 

19:00

gr C, C1-C3

Nantes

 

 

19:00

gr B, B4-B2

Nice

 

 

21:00

gr B, B1-B3

Marseille

 

 

21:00

gr A, A1-A3

Saint-Etienne

5

on 31. jul

17:00

gr C, C4-C1

Bordeaux

 

 

17:00

gr C, C2-C3

Nantes

 

 

19:00

gr B, B4-B1 

Marseille

 

 

19:00

gr B, B2-B3

Saint-Etienne

 

 

21:00

gr A, A4-A1

Lyon

 

 

21:00

gr A, A2-A3

Nice

8

lø 3. aug

15:00

kvartfinale 1B-2C

Paris

 

 

17:00

kvartfinale 1C-3A/B

Lyon

 

 

19:00

kvartfinale 2A-2B

Marseille

 

 

21:00

kvartfinale 1A-3B/C

Nantes

11

ti 6. aug

18:00

semifinale

Lyon

 

 

21:00

semifinale

Marseille

14

fr 9. aug

15:00

bronzefinale

Lyon

15

lø 10. aug

17:00

finale

Paris

Fægtning

fægtningGrand Palais

12 konkurrencer

9 konkurrencedage

212 fægtere (106 herrer og 106 damer)

- 2

- 1

0

1
2
3
4
5
6
7
8
9

10

11

12

13

14

15

16

24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11

 

 

 

 


 

 

 

 

 

fleuret, individuelt (H)

34-37 fægtere

3

ma 29. jul

10:25

1/32-finaler

 

 

 

12:30

1/16-finaler

 

 

 

15:00

1/8-finaler

 

 

 

16:15

kvartfinaler

 

 

 

19:50

semifinaler

 

 

 

21:05

bronzefinale

 

 

 

21:55

finale

 

kårde, individuelt (H)

34-37 fægtere

2

sø 28. jul

10:00

1/32-finaler

 

 

 

12:30

1/16-finaler

 

 

 

15:30

1/8-finaler

 

 

 

17:00

kvartfinaler

 

 

 

20:00

semifinaler

 

 

 

21:30

bronzefinale

 

 

 

22:30

finale

 

sabel, individuelt (H)

34-37 fægtere

1

lø 27. jul

10:00

1/32-finaler

 

 

 

12:30

1/16-finaler

 

 

 

15:30

1/8-finaler

 

 

 

17:00

kvartfinaler

 

 

 

20:00

semifinaler

 

 

 

21:30

bronzefinale

 

 

 

22:30

finale

 

fleuret, hold (H)

8-9 hold a 3 fægtere

9

sø 4. aug

10:00

1/8-finale

 

 

 

11:45

kvartfinaler


 

 

13:35

placering 5-8

2 kampe

 

 

14:40

semifinaler

 

 

 

15:50

5.-6. og 7.-8. plads

2 kampe

 

 

19:10

bronzefinale

 

 

 

20:30

finale

 

kårde, hold (H)

8-9 hold a 3 fægtere

7

fr 2. aug

12:00

1/8-finale

 

 

 

13:25

kvartfinaler

 

 

 

14:45

placering 5-8

2 kampe

 

 

15:40

semifinaler

 

 

 

16:30

5.-6. og 7.-8. plads 

2 kampe

 

 

19:30

bronzefinale

 

 

 

20:30

finale

 

sabel, hold (H)

8-9 hold a 3 fægtere

5

on 31. jul

12:00

1/8-finale

 

 

 

13:25

kvartfinaler

 

 

 

14:45

placering 5-8

2 kampe

 

 

15:40

semifinaler

 

 

 

16:30

5.-6. og 7.-8. plads

2 kampe

 

 

19:30

bronzefinale

 

 

 

20:30

finale

 

fleuret, individuelt (D)

34-37 fægtere

2

sø 28. jul

10:00

1/32-finaler

 

 

 

10:50

1/16-finaler

 

 

 

14:10

1/8-finaler

 

 

 

15:50

kvartfinaler

 

 

 

19:00

semifinaler

 

 

 

20:40

bronzefinale

 

 

 

21:30

finale

 

kårde, individuelt (D)

34-37 fægtere

1

lø 28. jul

09:30

1/32-finaler

 

 

 

10:30

1/16-finaler

 

 

 

14:30

1/8-finaler

 

 

 

16:30

kvartfinaler

 

 

 

19:00

semifinaler

 

 

 

21:00

bronzefinale

 

 

 

22:00

finale

 

sabel, individuelt (D)

34-37 fægtere

3

ma 29. jul

09:00

1/32-finaler

 

 

 

09:55

1/16-finaler

 

 

 

13:35

1/8-finaler

 

 

 

15:25

kvartfinaler

 

 

 

19:00

semifinaler

 

 

 

21:00

bronzefinale

 

 

 

22:00

finale

 

fleuret, hold (D)

8-9 hold a 3 fægtere

6

to 1. aug

11:45

kvartfinaler

 

 

 

13:35

placering 5-8

2 kampe

 

 

14:40

semifinaler

 

 

 

15:50

5.-6. og 7.-8. plads

2 kampe

 

 

19:10

bronzefinale

 

 

 

20:30

finale

 

kårde, hold (D)

8-9 hold a 3 fægtere

4

ti 30. jul

13:25

kvartfinaler

 

 

 

14:45

placering 5-8

2 kampe

 

 

15:40

semifinaler

 

 

 

16:30

5.-6. og 7.-8. plads

2 kampe

 

 

19:30

bronzefinale

 

 

 

20:30

finale

 

sabel, hold (D)

8-9 hold a 3 fægtere

8

lø 3. aug

12:55

kvartfinaler

 

 

 

14:15

placering 5-8

2 kampe

 

 

15:10

semifinaler

 

 

 

16:00

5.-6. og 7.-8. plads

2 kampe

 

 

19:00

bronzefinale

 

 

 

20:00

finale

 

siden er lavet af Morten Jensen, juni 2022 - senest opdateret 28. juli 2022