Komplet program for kano og kajak, klatring, moderne femkamp, ridning, roning og rugby ved de olympiske lege i Paris 2024.

Alle tider er angivet i lokal tid.

Kano og kajak, sprint

kanoStade nautique de Vaires-sur-Marne

10 konkurrencer

5 konkurrencedage

236 roere (118 herrer og 118 damer)

- 2

- 1

0

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11
12
13
14
15

16

24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


enerkajak 1000 m (H)

xx kajakker

11

ti 6. aug

09:30

indledende heat

 

 

 

:

opsamling

 

15

lø 10. aug

:

semifinaler

 

 

 

:

B-finale

 

 

 

:

A-finale

 

toerkajak 500 m (H)

xx kajakker

12

on 7. aug

:

indledende heat

 

 

 

:

opsamling

 

14

fr 9. aug

:

semifinaler

 

 

 

:

B-finale

 

 

 

:

A-finale

 

firerkajak 500 m (H)

10 kajakker

11

ti 6. aug

:

indledende heat

 

13

to 8. aug

:

opsamling

 

 

 

:

finale

 

enerkano 1000 m (H)

xx kanoer

12

on 7. aug

:

indledende heat

 

 

 

:

opsamling

 

15

lø 10. aug

:

semifinaler


 

 

:

B-finale

 

 

 

:

A-finale

 

toerkano 500 m (H)

13 kanoer

11

ti 6. aug

:

indledende heat

 

 

 

:

opsamling

 

13

to 8. aug

:

semifinaler

 

 

 

:

B-finale

 

 

 

:

A-finale

 

enerkajak 500 m (D)

xx kajakker

11

ti 6. aug

:

indledende heat

 

 

 

:

opsamling

 

15

lø 10. aug

:

semifinaler

 

 

 

:

C-finale

 

 

 

:

B-finale

 

 

 

:

A-finale

 

toerkajak 500 m (D)

xx kajakker

12

on 7. aug

:

indledende heat

 

 

 

:

opsamling

 

14

fr 9. aug

:

semifinaler

 

 

 

:

B-finale

 

 

 

:

A-finale

 

firerkajak 500 m (D)

10 kajakker

11

ti 6. aug

:

indledende heat

 

13

to 8. aug

:

opsamling

 

 

 

:

finale

 

enerkano 200 m (D)

xx kanoer

12

on 7. aug

:

indledende heat

 

 

 

:

opsamling

 

14

fr 9. aug

:

semifinaler

 

 

 

:

B-finale

 

 

 

:

A-finale

 

toerkano 500 m (D)

13 kanoer

11

ti 6. aug

:

indledende heat

 

 

 

:

opsamling

 

13

to 8. aug

:

semifinaler

 

 

 

:

B-finale

 

 

 

:

A-finale

 

Kano og kajak, slalom

slalomStade nautique de Vaires-sur-Marne

6 konkurrencer

9 konkurrencedage

82 roere (41 herrer og 41 damer)

- 2

- 1

0

1
2
3
4
5
6

7

8
9
10

11

12

13

14

15

16

24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11

 

 

 

 

 

 

 

 

 


slalom, enerkajak (H)

min 21 kajaker

4

ti 30. jul

15:47

kvalifikation

1. gennemløb

 

 

17:45

kvalifikation

2. gennemløb - top-20 til semifinale

6

to 1. aug

15:30

semifinale

top-10 til finale

 

 

17:30

finale

 

slalom, enerkano (H)

min 17 kanoer

1

lø 27. jul

15:00

kvalifikation

1. gennemløb

 

 

16:57

kvalifikation

2. gennemløb - top-15 til semifinale

3

ma 29. jul

15:30

semifinale

top-10 til finale

 

 

17:15

finale

 

slalom, enerkajak (D)

min 21 kajaker

1

lø 27. jul

15:47

kvalifikation

1. gennemløb

 

 

17:45

kvalifikation

2. gennemløb - top-20 til semifinale

2

sø 28. jul

15:30

semifinale

top-10 til finale

 

 

17:30

finale

 

slalom, enerkano (D)

min 17 kanoer

4

ti 30. jul

15:00

kvalifikation

1. gennemløb

 

 

16:57

kvalifikation

2. gennemløb - top-15 til semifinale

5

on 31. jul

15:30

semifinale

top-10 til finale

 

 

17:15

finale

 

kajakcross (H)

xx kajaker

8

lø 3. aug

15:30

seedning

 

9

sø 4. aug

15:30

1. runde

 

10

ma 5. aug

16:00

kvartfinaler

 

 

 

16:45

semifinaler

 

 

 

17:15

B-finale og A-finale

 

kajakcross (D)

xx kajaker

8

lø 3. aug

17:00

seedning

 

9

sø 4. aug

16:30

1. runde

 

10

ma 5. aug

15:30

kvartfinaler

 

 

 

16:30

semifinaler

 

 

 

17:00

B-finale og A-finale

 

Klatring

spkSite d'escalade du Bourget

4 konkurrencer

5 konkurrencedage

68 klatrer (34 herrer og 34 damer)

- 2

- 1

0

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10
11
12
13
14

15

16

24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


boulder & lead (H)

20 klatrer - 8 bedste til finalen

10

ma 5. aug

10:00

kvalifikation

boulder

12

on 7. aug

10:00

kvalifikation

lead

14

fr 9. aug

10:15

finale

boulder

 

 

11:55

finale

lead

boulder & lead (D)

20 klatrer - 8 bedste til finalen

11

ti 6. aug

10:00

kvalifikation

boulder

13

to 8. aug

10:00

kvalifikation

lead

15

lø 10. aug

10:15

finale

boulder

 

 

11:55

finale

lead

speed (H)

14 klatrer

11

ti 6. aug

:

kvalifikation

 

13

to 8. aug

:

finale

 

speed (D)

14 klatrer

10

ma 5. aug

:

kvalifikation

 

12

on 7. aug

:

finale

 

Moderne femkamp

moderneChâteau de Versailles (8. - 11. aug) og Arena Paris Nord (fægtning, 7. aug)

2 konkurrencer

4 konkurrencedage

72 femkæmpere (36 herrer og 36 damer)

- 2

- 1

0

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12 

13
14
15
16
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

herrer

36 deltagere

13

to 8. aug

11:00

fægtning

kårde, ranking

14

fr 9. aug

13:00

svømning

200 m fri

 

 

:

fægtning

kårde, bonus

 

 

:

laser-run

3200 m terrænløb og 10 m laserpistol

15

lø 10. aug

17:00

ridning

springning

 

 

:

fægtning

kårde, bonus

 

 

:

svømning

200 m fri

 

 

:

laser-run

3200 m terrænløb og 10 m laserpistol

damer

36 deltagere

13

to 8. aug

14:30

fægtning

kårde, ranking

15

lø 10. aug

09:30

svømning

200 m fri

 

 

:

fægtning

kårde, bonus

 

 

:

laser-run

3200 m terrænløb og 10 m laserpistol

16

sø 11. aug

11:00

ridning

springning

 

 

:

fægtning

kårde, bonus

 

 

:

svømning

200 m fri

 

 

:

laser-run

3200 m terrænløb og 10 m laserpistol

Ridesport

ridningChâteau de Versailles

6 konkurrencer

11 konkurrencedage

200 ekvipager

- 2

- 1

0

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11

12

13

14

15

16

24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11

 

 

 

 ●

 

 

 

 


military, individuelt

65 ryttere

1

lø 27. jul

10:00 - 18:40

dressur

 

2

sø 28. jul

10:30 - 15:00

terrænridning

4,5 km

3

ma 29. jul

11:00

springning

kvalifikation

 

 

14:45

springning

finale (top 25)

military, hold

15 hold a 3 ryttere

1

lø 27. jul

10:00 - 18:40

dressur

 

2

sø 28. jul

10:30 - 15:00

terrænridning

 

3

ma 29. jul

11:00

springning

finale

dressur, individuelt

60 ryttere opdelt i seks grupper. To bedste fra hver gruppe - samt seks højeste scorer - til finale.

4

ti 30. jul

11:00 - 16:00

grand prix

3 grupper (A, B, C)

5

on 31. jul

11:00 - 16:00

grand prix

3 grupper (D, E, F)

9

sø 4. aug

11:00

kür

finale

dressur, hold

15 hold a 3 ryttere

4

ti 30. jul

11:00 - 16:00

grand prix

1. dag

5

on 31. jul

11:00 - 16:00

grand prix

2. dag

6

to 1. aug

10:00

grand prix special

finale (8 hold)

springning, individuelt

75 ryttere

7

fr 2. aug

14:00

kvalifikation

 

8

lø 3. aug

10:00

finale

top 30

springning, hold

20 hold a 3 ryttere

10

ma 5. aug

11:00

kvalifikation

 

11

ti 6. aug

14:00

finale

10 hold

Roning

roningStade nautique de Vaires-sur-Marne

14 konkurrencer

8 konkurrencedage

502 roere (251 herrer og 251 damer)

- 2

- 1

0

1
2
3
4
5
6
7
8

9

10

11

12

13

14

15

16

24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11

 

 

 

 ●

 

 

 

 

 

 

 


singlesculler (H)

32 roere

1

lø 27. jul

09:00

6 indledende heat

 

2

sø 28. jul

09:36

3 opsamlingsheat

 

3

ma 29. jul

09:30

E/F-semifinaler

 

4

ti 30. jul

10:10

kvartfinaler

 

5

on 31. jul

09:54

C/D-semifinaler

 

6

to 1. aug

09:50

A/B-semifinaler

 

7

fr 2. aug

09:30

F-finale

 

 

 

09:54

E-finale

 

 

 

10:18

D-finale

 

8

lø 3. aug

09:42

C-finale

 

 

 

10:06

B-finale

 

 

 

10:30

A-finale

 

toer (H) 

13 både

2

sø 28. jul

11:00

3 indledende heat

 

3

ma 29. jul

10:20

1 opsamlingsheat

 

5

on 31. jul

10:34

semifinaler

 

7

fr 2. aug

10:42

B-finale

 

 

 

11:30

A-finale

 

dobbeltsculler (H)

13 både

1

lø 27. jul

11:30

3 indledende heat

 

2

sø 28. jul

10:20

1 opsamlingsheat

 

4

ti 30. jul

11:10

semifinaler

 

6

to 1. aug

10:42

B-finale

 

 

 

11:30

A-finale

 

firer (H)

9 både

2

sø 28. jul

12:50

2 indledende heat

 

4

ti 30. jul

11:40

1 opsamlingsheat

 

6

to 1. aug

11:06

B-finale

 

 

 

12:10

A-finale

 

dobbeltfirer (H)

9 både

1

lø 27. jul

12:30

2 indledende heat

 

3

ma 29. jul

11:20

1 opsamlingsheat

 

5

on 31. jul

12:02

B-finale

 

 

 

12:26

A-finale

 

otter (H)

7 både

3

ma 29. jul

11:40

2 indledende heat

 

6

to 1. aug

10:20

1 opsamlingsheat

 

8

lø 3. aug

11:10

finale

 

letvægts-dobbeltsculler (H)

16 både

2

sø 28. jul

12:00

3 indledende heat

 

3

ma 29. jul

10:40

2 opsamlingsheat

 

5

on 31. jul

09:30

C-finale

 

 

 

11:14

semifinaler

 

7

fr 2. aug

11:06

B-finale

 

 

 

12:02

A-finale

 

singlesculler (D)

32 roere

1

lø 27. jul

10:12

6 indledende heat

 

2

sø 28. jul

09:00

3 opsamlingsheat

 

3

ma 29. jul

09:54

E/F-semifinaler

 

4

ti 30. jul

09:30

kvartfinaler

 

5

on 31. jul

10:14

C/D-semifinaler

 

6

to 1. aug

09:30

A/B-semifinaler

 

7

fr 2. aug

09:42

F-finale

 

 

 

10:06

E-finale

 

 

 

10:30

D-finale

 

8

lø 3. aug

09:30

C-finale

 

 

 

09:54

B-finale

 

 

 

10:18

A-finale

 

toer (D) 

13 både

2

sø 28. jul

10:30

3 indledende heat

 

3

ma 29. jul

10:30

1 opsamlingsheat

 

5

on 31. jul

10:54

semifinaler

 

7

fr 2. jul

10:54

B-finale

 

 

 

11:42

A-finale

 

dobbeltsculler (D)

13 både

1

lø 27. jul

12:00

3 indledende heat

 

2

sø 28. jul

10:10

1 opsamlingsheat

 

4

ti 30. jul

10:50

semifinaler

 

6

to 1. aug

10:30

B-finale

 

 

 

11:18

A-finale

 

firer (D) 

9 både

2

sø 28. jul

12:30

2 indledende heat

 

4

ti 30. jul

11:30

1 opsamlingsheat

 

6

to 1. aug

10:54

B-finale

 

 

 

11:50

A-finale

 

dobbeltfirer (D)

9 både

1

lø 27. jul

12:50

2 indledende heat

 

3

ma 29. jul

11:30

1 opsamlingsheat

 

5

on 31. jul

12:14

B-finale

 

 

 

12:38

A-finale

 

otter (D)

7 både

3

ma 29. jul

12:00

2 indledende heat

 

6

to 1. aug

10:10

1 opsamlingsheat

 

8

lø 3. aug

10:50

finale

 

letvægts-dobbeltsculler (D)

16 både

2

sø 28. jul

11:30

3 indledende heat

 

3

ma 29. jul

11:00

2 opsamlingsheat

 

5

on 31. jul

09:42

C-finale

 

 

 

11:34

semifinaler

 

7

fr 2. aug

11:18

B-finale

 

 

 

12:22

A-finale

 

Rugby

rugbyStade de France

2 konkurrencer

6 konkurrencedage

288 spillere (144 herrer og 144 damer)

- 2
- 1

0

1
2
3
4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 


rygby-7 (H)

12 hold fordelt i tre indledende puljer.

De otte bedste fortsætter til kvartfinalerne. Resten spiller placeringskampe.

- 2

on 24. jul

15:30

gr

2 kampe

 

 

16:30

gr

2 kampe

 

 

17:30

gr

2 kampe

 

 

19:00

gr

2 kampe

 

 

20:00

gr

2 kampe

 

 

21:00

gr

2 kampe

-1

to 25. jul

14:00

gr

2 kampe

 

 

15:00

gr

2 kampe

 

 

16:00

gr

2 kampe

 

 

20:00

placeringskampe

2 kampe (plads 9-12)

 

 

21:00

kvartfinaler

4 kampe

1

lø 27. jul

14:30

placeringskampe

2 kampe (plads 5-8)

 

 

15:30

semifinaler

2 kampe

 

 

17:00

11. - 12. pladsen


 

 

17:30

9. - 10. pladsen

 

 

 

18:00

7. - 8. pladsen

 

 

 

18:30

5. - 6. pladsen

 

 

 

19:00

3. - 4. pladsen

 

 

 

19:30

finale

 

rugby-7 (D)

12 hold fordelt i tre indledende puljer.

De otte bedste fortsætter til kvartfinalerne. Resten spiller placeringskampe.

2

sø 28. jul

15:30

gr

2 kampe

 

 

16:30

gr

2 kampe

 

 

17:30

gr

2 kampe

 

 

19:00

gr

2 kampe

 

 

20:00

gr

2 kampe

 

 

21:00

gr

2 kampe

3

ma 29. jul

14:00

gr

2 kampe

 

 

15:00

gr

2 kampe

 

 

16:00

gr

2 kampe

 

 

20:00

placeringskampe

2 kampe (plads 9-12)

 

 

21:00

kvartfinaler

4 kampe

4

ti 30. jul

14:30

placeringskampe

2 kampe (plads 5-8)

 

 

15:30

semifinaler

2 kampe

 

 

17:00

11. - 12. pladsen


 

 

17:30

9. - 10. pladsen

 

 

 

18:00

7. - 8. pladsen

 

 

 

18:30

5. - 6. pladsen

 

 

 

19:00

3. - 4. pladsen

 

 

 

19:30

finale

 

siden er lavet af Morten Jensen, maj 2022 - senest opdateret 7. september 2022