Komplet program for sejlsport, skateboard, skydning og surfing ved de olympiske lege i Paris 2024.

Alle tider er angivet i lokal tid.

Sejlsport

sejlsportMarina de Marseille

10 konkurrencer

12 konkurrencedage

330 sejlere (165 herrer og 165 damer)

- 2

- 1

0

1

2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13

14

15

16

24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11

 

 

 


 

 


windsurfing (iQFoil) (H)

24 sejlere - 16 indledende sejladser

2

sø 28. jul

11:00 - 19:00

 

 

3

ma 29. jul

11:00 - 19:00

 

 

4

ti 30. jul

11:00 - 19:00

 

 

6

to 1. aug

11:00 - 19:00

 

maraton

7

fr 2. aug

:

finaleserie

10 sejlere

kite (H)

20 sejlere - 18 indledende sejladser

9

sø 4. aug

11:00 - 19:00

 

 

10

ma 5. aug

11:00 - 19:00

 

 

11

ti 6. aug

11:00 - 19:00

 

 

12

on 7. aug

11:00 - 19:00

 

 

13

to 8. aug

11:00 - 19:00

finaleserie

10 sejlere

ILCA 7 (H)

43 sejlere

6

to 1. aug

11:00 - 19:00

1. sejlads

 

 

 

:

2. sejlads

 

7

fr 2. aug

11:00 - 19:00

3. sejlads

 

 

 

:

4. sejlads

 

8

lø 3. aug

11:00 - 19:00

5. sejlads

 

 

 

:

6. sejlads

 

9

sø 4. aug

11:00 - 19:00

7. sejlads

 

 

 

:

8. sejlads

 

10

ma 5. aug

11:00 - 19:00

9. sejlads

 

 

 

:

10. sejlads

 

11

ti 6. aug

:

finale

10 sejlere

49'er (H)

19 både (38 sejlere)

2

sø 28. jul

11:00 - 19:00

1. sejlads

 

 

 

:

2. sejlads

 

 

 

:

3. sejlads

 

3

ma 29. jul

11:00 - 19:00

4. sejlads

 

 

 

:

5. sejlads

 

 

 

:

6. sejlads

 

4

ti 30. jul

11:00 - 19:00

7. sejlads

 

 

 

:

8. sejlads

 

 

 

:

9. sejlads

 

5

on 31. jul

11:00 - 19:00

10. sejlads

 

 

 

:

11. sejlads

 

 

 

:

12. sejlads

 

6

to 1. aug

:

finale

10 både

windsurfing (iQFoil) (D)

24 sejlere - 16 indledende sejladser

2

sø 28. jul

11:00 - 19:00

 

 

3

ma 29. jul

11:00 - 19:00

 

 

4

ti 30. jul

11:00 - 19:00

 

 

6

to 1. aug

11:00 - 19:00

 

maraton

7

fr 2. aug

:

finaleserie

10 sejlere

kite (D)

20 sejlere - 18 indledende sejladser

9

sø 4. aug

11:00 - 19:00

 

 

10

ma 5. aug

11:00 - 19:00

 

 

11

ti 6. aug

11:00 - 19:00

 

 

12

on 7. aug

11:00 - 19:00

 

 

13

to 8. aug

11:00 - 19:00

finaleserie

10 sejlere

ILCA 6 (D)

43 sejlere

6

to 1. aug

11:00 - 19:00

1. sejlads

 

 

 

:

2. sejlads

 

7

fr 2. aug

:

3. sejlads

 

 

 

:

4. sejlads

 

8

lø 3. aug

:

5. sejlads

 

 

 

:

6. sejlads

 

9

sø 4. aug

:

7. sejlads

 

 

 

:

8. sejlads

 

10

ma 5. aug

:

9. sejlads

 

 

 

:

10. sejlads

 

11

ti 6. aug

:

finale

10 sejlere

49'er FX (D)

21 både (42 sejlere)

2

sø 28. jul

11:00 - 19:00

1. sejlads

 

 

 

:

2. sejlads

 

 

 

:

3. sejlads

 

3

ma 29. jul

11:00 - 19:00

4. sejlads

 

 

 

:

5. sejlads

 

 

 

:

6. sejlads

 

4

ti 30. jul

11:00 - 19:00

7. sejlads

 

 

 

:

8. sejlads

 

 

 

:

9. sejlads

 

5

on 31. jul

11:00 - 19:00

10. sejlads

 

 

 

:

11. sejlads

 

 

 

:

12. sejlads

 

6

to 1. aug

:

finale

10 både

470-jolle (mix)

19 både (38 sejlere)

7

fr 2. aug

11:00 - 19:00

1. sejlads

 

 

 

:

2. sejlads

 

8

lø 3. aug

:

3. sejlads

 

 

 

:

4. sejlads

 

9

sø 4. aug

:

5. sejlads

 

 

 

:

6. sejlads

 

10

ma 5. aug

:

7. sejlads

 

 

 

:

8. sejlads

 

11

ti 6. aug

:

9. sejlads

 

 

 

:

10. sejlads

 

12

on 7. aug

:

finale

10 både

nacra 17 (mix)

20 både (40 sejlere)

8

lø 3. aug

11:00 - 19:00

1. sejlads

 

 

 

:

2. sejlads

 

 

 

:

3. sejlads

 

9

sø 4. aug

11:00 - 19:00

4. sejlads

 

 

 

:

5. sejlads

 

 

 

:

6. sejlads

 

10

ma 5. aug

11:00 - 19:00

7. sejlads

 

 

 

:

8. sejlads

 

 

 

:

9. sejlads

 

11

ti 6. aug

11:00 - 19:00

10. sejlads

 

 

 

:

11. sejlads

 

 

 

:

12. sejlads

 

12

on 7. aug

:

finale

10 både

Skateboard

sejlsportLa Concorde 3 (street), La Concorde 4 (park)

4 konkurrencer

4 konkurrencedage

88 skateboardere (44 herrer og 44 damer)

- 2

- 1

0

1
2

3

4

5

6

7

8

9

10

11
12

13

14

15

16

24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 


 

 


street (H)

22 skateboardere

1

lø 27. jul

12:00

kvalifikation

 

 

 

17:00

finale

8 deltagere

park (H)

22 skateboardere

12

on 7. aug

12:30

kvalifikation

 

 

 

17:30

finale

8 deltagere

street (D)

22 skateboardere

2

sø 28. jul

12:00

kvalifikation

 

 

 

17:00

finale

8 deltagere

park (D)

22 skateboardere

11

ti 6. aug

12:30

kvalifikation

 

 

 

17:30

finale

8 deltagere

Skydning

skydningCentre National de Tir de Châteauroux

15 konkurrencer

10 konkurrencedage

340 skytter (170 herrer og 170 damer)

- 2

- 1

0

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10

11

12

13

14

15

16

24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11

 

 

 

 

 


 

 


10 m luftriffel (H) 

xx skytter - 8 bedste til finalen

2

sø 28. jul

:

kvalifikation

60 skud (75 minutter)

3

ma 29. jul

:

finale, eliminering

15 skud (ud: 7,8) + 5 sk (5,6) + 5 sk (3,4)

 

 

:

finale, duel

enkeltskud

50 m riffel (H)

xx skytter - 8 bedste til finalen

5

on 31. jul

09:00

knælende

20 skud

 

 

:

liggende

20 skud

 

 

:

stående

20 skud (i alt 150 min)

6

to 1. aug

09:30

finale, eliminering

30 skud (ud: 7,8) + 5 sk (5,6) + 5 sk (3,4)

 

 

:

finale, duel

enkeltskud (stående)

10 m luftpistol (H)

xx skytter - 8 bedste til finalen

1

lø 27. jul

:

kvalifikation

60 skud (75 minutter)

2

sø 28. jul

:

finale, eliminering

15 skud (ud: 7,8) + 5 sk (5,6) + 5 sk (3,4)

 

 

:

finale, duel

enkeltskud

25 m silhuetpistol (H)

xx skytter - 8 bedste til semifinaler - to bedste fra hver semifinale til finale

9

sø 4. aug

09:00

del 1

30 skud (6 serier a 5 skud)

 

 

:

del 2

30 skud (6 serier a 5 skud)

10

ma 5. aug

09:30

semifinaler

20 skud

 

 

:

finale, eliminering

20 skud (ud: 4), + 10 sk (3) + 10 sk (2)

trap (H)

xx skytter - 8 bedste til semifinaler - to bedste fra hver semifinale til finale

3

ma 29. jul

09:00

 

75 duer

4

ti 30. jul

09:00

 

50 duer

 

 

15:30

semifinaler

15 duer (ud: 4) + 10 duer (ud: 3)

 

 

:

finale

15 duer (ud: 4) + 10 (ud: 3) + 10 (ud: 2)

skeet (H) 

xx skytter - 8 bedste til semifinaler - to bedste fra hver semifinale til finale

7

fr 2. aug

09:00

 

75 duer

8

lø 3. aug

09:00

 

50 duer

 

 

15:30

semifinaler

20 duer (ud: 4) + 10 duer (ud: 3)

 

 

:

finale

20 duer (ud: 4) + 10 (ud: 3) + 10 (ud: 2)

10 m luftriffel (D) 

xx skytter - 8 bedste til finalen

2

sø 28. jul

09:15

kvalifikation

60 skud (75 minutter)

3

ma 29. jul

:

finale, eliminering

15 skud (ud: 7,8) + 5 sk (5,6) + 5 sk (3,4)

 

 

:

finale, duel

enkeltskud

50 m riffel (D) 

xx skytter - 8 bedste til finalen

6

to 1. aug

12:00

knælende

20 skud

 

 

:

liggende

20 skud

 

 

:

stående

20 skud (i alt 150 min)

7

fr 2. aug

09:30

finale, eliminering

30 skud (ud: 7,8) + 5 sk (5,6) + 5 sk (3,4)

 

 

:

finale, duel

enkeltskud (stående)

10 m luftpistol (D)

xx skytter - 8 bedste til finalen

1

lø 27. jul

:

kvalifikation

60 skud (75 minutter)

2

sø 28. jul

:

finale, eliminering

15 skud (ud: 7,8) + 5 sk (5,6) + 5 sk (3,4)

 

 

:

finale, duel

enkeltskud

25 m pistol (D)

xx skytter - 8 bedste til semifinaler - to bedste fra hver semifinale til finale

7

fr 2. aug

09:00

præcision

30 skud

 

 

:

silhuet

30 skud

8

lø 3. aug

09:30

semifinaler

20 skud

 

 

:

finale, eliminering

20 skud (ud: 4), + 10 sk (3) + 10 sk (2)

trap (D)

xx skytter - 8 bedste til semifinaler - to bedste fra hver semifinale til finale

4

ti 30. jul

:

 

75 duer

5

on 31. jul

09:00

 

50 duer

 

 

15:30

semifinaler

15 duer (ud: 4) + 10 duer (ud: 3)

 

 

:

finale

15 duer (ud: 4) + 10 (ud: 3) + 10 (ud: 2)

skeet (D)

xx skytter - 8 bedste til semifinaler - to bedste fra hver semifinale til finale

8

lø 3. aug

:

 

75 duer

9

sø 4. aug

09:30

 

50 duer

 

 

15:30

semifinaler

20 duer (ud: 4) + 10 duer (ud: 3)

 

 

:

finale

20 duer (ud: 4) + 10 (ud: 3) + 10 (ud: 2)

10 m luftriffel, hold (mix) 

xx par - top-4 til finalerne

1

lø 27. jul

09:00

kvalifikation

2 x 30 skud (30 min)

 

 

10:30

bronzefinale

duel med enkeltskud

 

 

:

finale

duel med enkeltskud

10 m luftpistol, hold (mix)

xx par - top-4 til finalerne

3

ma 29. jul

09:00

kvalifikation

2 x 30 skud (30 min)

4

ti 31. jul

09:30

bronzefinale

duel med enkeltskud

 

 

:

finale

duel med enkeltskud

skeet, hold (mix)

xx par - top-4 til finalerne

10

ma 5. aug

09:00

kvalifikation

2 x 75 duer

 

 

15:00

bronzefinale

 

 

 

:

finale

 

Surfing

surfingTeahupo'o, Tahiti (Fransk Polynesien) - tidsforskellen til Paris er på 12 timer

2 konkurrencer

4 konkurrencedage

48 surfere (24 herrer og 24 damer)

- 2

- 1

0

1
2
3
4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 


shortboard (H)

24 surfere

1

lø 27. jul

07:00

19:00

runde 1

8 heat

2

sø 28. jul

11:30

23:30

runde 2

8 heat

3

ma 29. jul

07:00

19:00

runde 3

8 heat

4

ti 30. jul

07:00

19:00

kvartfinaler

 

 

 

:

:

semifinaler

 

 

 

:

:

bronzefinale

 

 

 

:

:

finale

 

shortboard (D)

24 surfere

1

lø 27. jul

11:30

23:30

runde 1

8 heat

2

sø 28. jul

07:00

19:00

runde 2

8 heat

3

ma 29. jul

11:30

23:30

runde 3

8 heat

4

ti 30. jul

:

:

kvartfinaler

 

 

 

:

:

semifinaler

 

 

 

:

:

bronzefinale

 

 

 

:

:

finale

 

siden er lavet af Morten Jensen, maj 2022 - senest opdateret 13. september 2022