Komplet program for svømmesport ved de olympiske lege i Paris 2024

Alle tider er angivet i lokal tid.

Svømning

svømningParis La Défence Arena

35 konkurrencer

9 konkurrencedage

852 svømmere

- 2

- 1

0

1
2
3
4
5
6
7
8
9

10

11

12

13

14

15

16

24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11

 

 

 

 

 

 


 

 


50 m fri (H)

6

to 1. aug

:

indledende heat

 

 

 

:

semifinaler

 

7

fr 2. aug

20:30

finale

 

100 m fri (H)

4

ti 30. jul

:

indledende heat

 

 

 

20:30

semifinaler

 

5

on 31. jul

:

finale

 

200 m fri (H)

2

sø 28. jul

11:00

indledende heat

 

 

 

:

semifinaler

 

3

ma 29. jul

:

finale

 

400 m fri (H)

1

lø 27. jul

:

indledende heat

 

 

 

:

finale

 

800 m fri (H)

3

ma 29. jul

:

indledende heat

 

4

ti 30. jul

:

finale

 

1500 m fri (H)

8

lø 3. aug

:

indledende heat

 

9

sø 4. aug

:

finale

 

100 m ryg (H)

2

sø 28. jul

:

indledende heat

 

 

 

:

semifinaler

 

3

ma 29. jul

:

finale

 

200 m ryg (H)

5

on 31. jul

:

indledende heat

 

 

 

:

semifinaler

 

6

to 1. aug

:

finale

 

100 m bryst (H)

1

lø 27. jul

:

indledende heat

 

 

 

:

semifinaler

 

2

sø 28. jul

:

finale

 

200 m bryst (H)

4

ti 30. jul

:

indledende heat

 

 

 

:

semifinaler

 

5

on 31. jul

:

finale

 

100 m butterfly (H)

7

fr 2. aug

11:00

indledende heat

 

 

 

:

semifinaler

 

8

lø 3. aug

20:30

finale

 

200 m butterfly (H)

4

ti 30. jul

11:00

indledende heat

 

 

 

:

semifinaler

 

5

on 31. jul

:

finale

 

200 m individuel medley (H)

6

to 1. aug

:

indledende heat

 

 

 

:

semifinaler

 

7

fr 2. aug

:

finale

 

400 m individuel medley (H)

2

sø 28. jul

:

indledende heat

 

 

 

20:30

finale

 

4 x 100 m fri (H)

16 hold

1

lø 27. jul

:

indledende heat

 

 

 

:

finale

 

4 x 200 m fri (H)

16 hold

4

ti 30. jul

:

indledende heat

 

 

 

:

finale

 

4 x 100 m medley (H)

16 hold

8

lø 3. aug

:

indledende heat

 

9

sø 4. aug

:

finale

 

50 m fri (D)

8

lø 3. aug

11:00

indledende heat

 

 

 

:

semifinaler

 

9

sø 4. aug

18:30

finale

 

100 m fri (D)

4

ti 30. jul

:

indledende heat

 

 

 

:

semifinaler

 

5

on 31. jul

20:30

finale

 

200 m fri (D)

2

sø 28. jul

:

indledende heat

 

 

 

:

semifinaler

 

3

ma 29. jul

:

finale

 

400 m fri (D)

1

lø 27. jul

:

indledende heat

 

 

 

:

finale

 

800 m fri (D)

7

fr 2. aug

:

indledende heat

 

8

lø 3. aug

:

finale

 

1500 m fri (D)

4

ti 30. jul

:

indledende heat

 

5

on 31. jul

:

finale

 

100 m ryg (D)

3

ma 29. jul

:

indledende heat

 

 

 

:

semifinaler

 

4

ti 30. jul

:

finale

 

200 m ryg (D)

6

to 1. aug

11:00

indledende heat

 

 

 

:

semifinaler

 

7

fr 2. aug

:

finale

 

100 m bryst (D)

2

sø 28. jul

:

indledende heat

 

 

 

:

semifinaler

 

3

ma 29. jul

:

finale

 

200 m bryst (D)

5

on 31. jul

11:00

indledende heat

 

 

 

:

semifinaler

 

6

to 1. aug

:

finale

 

100 m butterfly (D)

1

lø 27. aug

11:00

indledende heat

 

 

 

20:30

semifinaler

 

2

sø 28. aug

:

finale

 

200 m butterfly (D)

5

on 31. jul

:

indledende heat

 

 

 

:

semifinaler

 

6

to 1. aug

20:30

finale

 

200 m individuel medley (D)

7

fr 2. aug

:

indledende heat

 

 

 

:

semifinaler

 

8

lø 3. aug

:

finale

 

400 m individuel medley (D)

3

ma 29. jul

11:00

indledende heat

 

 

 

20:30

finale

 

4 x 100 m fri (D)

16 hold

1

lø 27. jul

:

indledende heat

 

 

 

:

finale

 

4 x 200 m fri (D)

16 hold

6

to 1. aug

:

indledende heat

 

 

 

:

finale

 

4 x 100 m medley (D) 

16 hold

8

lø 3. aug

:

indledende heat

 

9

sø 4. aug

:

finale

 

4 x 100 m medley (mix)

16 hold

7

fr 2. aug

:

indledende heat

 

8

lø 3. aug

:

finale

 

Svømning, åbent vand

vandploPont Alexandre III

2 konkurrencer

2 konkurrencedage 4. - 5. august 2021

min 44 svømmere (22 herrer og 22 damer)

- 2

- 1

0

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13
14

15

16

24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


10 km (H)

xx svømmere

14

fr 9. aug

07:30

 

 

10 km (D)

xx svømmere

13

to 8. aug

07:30

 

 

Kunstsvømning (synkronsvømning)

synkronCentre aquatique

2 konkurrencer

5 konkurrencedage

96 kunstsvømmere

- 2

- 1

0

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10
11
12

13

14
15

16

24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


duet

18 par - 12 par til finalen

10

ma 5. aug

19:30

frit program

 

11

ti 6. aug

19:30

teknisk program

 

12

on 7. aug

19:30

finale

 

hold

10 hold a 8 kunstsvømmere

14

fr 9. aug

19:30

teknisk program

 

15

lø 10. aug

19:30

frit program

 

Udspring

udspringCentre aquatique

8 konkurrencer

10 konkurrencedage

136 udspringere

- 2

- 1

0

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10
11
12
13
14
15

16

24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11

 

 

 

 

 

 

 

 


3 meter vippe, synkron (H)

8 par

7

fr 2. aug

11:00

 

6 spring

10 meter tårn, synkron (H)

8 par

3

ma 29. jul

11:00

 

6 spring

3 meter vippe (H)

xx udspringere - 18 til semifinale - 12 til finale

11

ti 6. aug

10:00

indledende

6 spring

12

on 7. aug

10:00

semifinale

6 spring 

13

to 8. aug

15:00

finale

6 spring 

10 meter tårn (H)

xx udspringere - 18 til semifinale - 12 til finale

14

fr 9. aug

10:00

indledende

6 spring

15

lø 10. aug

10:00

semifinale

6 spring 

 

 

15:00

finale

6 spring 

3 meter vippe, synkron (D)

8 par

1

lø 27. jul

11:00

 

5 spring

10 meter tårn, synkron (D)

8 par

5

on 31. jul

11:00

 

5 spring

3 meter vippe (D)

xx udspringere - 18 til semifinale - 12 til finale

12

on 7. aug

15:00

indledende

5 spring

13

to 8. aug

10:00

semifinale

5 spring 

14

fr 9. aug

15:00

finale

5 spring 

10 meter tårn (D)

xx udspringere - 18 til semifinale - 12 til finale

10

ma 5. aug

10:00

indledende

5 spring

 

 

15:00

semifinale

5 spring 

11

ti 6. aug

15:00

finale

5 spring 

Vandpolo

vandploCentre aqautique (27. jul - 4. aug) og Paris La Défence Arena (5. - 11. aug)

2 konkurrencer

16 konkurrencedage

242 vandpolospillere (132 herrer og 110 damer)

Lodtrækning:

- 2

- 1

0

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11

 

 

 

 ●

herrer

12 hold fordelt i to indledende grupper.

De fire bedste fra hver gruppe fortsætter til kvartfinalerne.

2

sø 28. jul

10:30

gr 

 

 

 

12:00

gr 

 

 

 

15:00

gr 

 

 

 

16:30

gr 

 

 

 

19:30

gr 

 

 

 

21:00

gr 

 

4

ti 30. jul

10:30

gr 

 

 

 

12:00

gr 

 

 

 

15:00

gr 

 

 

 

16:30

gr 

 

 

 

19:30

gr 

 

 

 

21:00

gr 

 

6

to 1. aug

10:30

gr 

 

 

 

12:00

gr 

 

 

 

15:00

gr 

 

 

 

16:30

gr 

 

 

 

19:30

gr 

 

 

 

21:00

gr 

 

8

lø 3. aug

10:30

gr 

 

 

 

12:00

gr 

 

 

 

15:00

gr 

 

 

 

16:30

gr 

 

 

 

19:30

gr 

 

 

 

21:00

gr 

 

10

ma 5. aug

12:00

gr 

 

 

 

13:30

gr 

 

 

 

15:00

gr 

 

 

 

18:30

gr 

 

 

 

20:00

gr 

 

 

 

21:30

gr 

 

12

on 7. aug

14:00

kvartfinale

 

 

 

15:30

kvartfinale

 

 

 

19:00

kvartfinale

 

 

 

20:30

kvartfinale

 

14

fr 9. aug

13:00

placeringskamp 5/8

 

 

 

14:30

semifinale

 

 

 

18:00

placeringskamp 5/8

 

 

 

19:30

semifinale

 

16

sø 11. aug

09:00

kamp om 7.-8. pl

 

 

 

10:30

bronzefinale

 

 

 

14:00

kamp om 5.-6. pl

 

 

 

15:30

finale

 

damer

10 hold fordelt i to indledende grupper.

De fire bedste fra hver gruppe fortsætter til kvartfinalerne.

1

lø 27. jul

14:00

gr 

 

 

 

15:30

gr 

 

 

 

18:30

gr 

 

 

 

20:00

gr 

 

3

ma 29. jul

14:00

gr 

 

 

 

15:30

gr 

 

 

 

18:30

gr 

 

 

 

20:00

gr 

 

5

on 31. jul

14:00

gr 

 

 

 

15:30

gr 

 

 

 

18:30

gr 

 

 

 

20:00

gr 

 

7

fr 2. aug

14:00

gr 

 

 

 

15:30

gr 

 

 

 

18:30

gr 

 

 

 

20:00

gr 

 

9

sø 4. aug

14:00

gr 

 

 

 

15:30

gr 

 

 

 

18:30

gr 

 

 

 

20:00

gr 

 

11

ti 6. aug

14:00

kvartfinale

 

 

 

15:30

kvartfinale

 

 

 

19:00

kvartfinale

 

 

 

20:30

kvartfinale

 

13

to 8. aug

13:00

placeringskamp 5/8

 

 

 

14:30

semifinale

 

 

 

18:00

placeringskamp 5/8

 

 

 

19:30

semifinale

 

15

lø 10. aug

09:00

kamp om 7.-8. pl

 

 

 

10:30

bronzefinale

 

 

 

14:00

kamp om 5.-6. pl

 

 

 

15:30

finale

 

siden er lavet af Morten Jensen, juni 2022 - senest opdateret 28. juli 2022