Program for de danske atleter ved de olympiske lege fredag den 12. august 2016.

Alle tider er angivet i dansk tid. For lokal tid i Rio de Janeiro trækkes fem timer fra.

Døgnet går fra 05:00 - 04:59, så det følger døgnet i Rio de Janeiro.

Atletik

800 m (H) - Andreas Bube

15:34 runde 1 (heat 4 af 7)

nr 2 (1.46,67) → tre bedste fra hvert heat - samt tre på tid - til semifinalerne lørdag den 13. august.

Badminton

mixeddouble - Joachim Fischer / Christinna Pedersen

14:35 gruppe B, 2. kamp: Chris Adcock / Gabrielle Adcock, GBR

nederlag 1-2 (19-21, 24-22, 17-21) → næste kamp spilles lørdag den 13. august.

damesingle - Line Kjærsfeldt

20:30 gruppe A, 1. kamp: Nanna Vainio, FIN

sejr 2-0 (21-9, 21-8) → næste kamp spilles lørdag den 13. august.

damedouble - Kamilla Rytter Juhl / Christinna Pedersen

20:55 gruppe B, 2. kamp: Eva Lee / Paula Lynn Obanana, USA

sejr 2-0 (21-9, 21-6) → næste kamp spilles lørdag den 13. august.

herresingle - Jan Ø. Jørgensen

21:40 gruppe G, 1. kamp: Raul Must, EST

sejr 2-0 (21-8, 21-15) → næste kamp spilles søndag den 14. august.

herredouble - Mathias Boe / Carsten Mogensen

22:25 gruppe C, 2. kamp: Adam Cwalina / Przemysław Wacha, POL

sejr 2-0 (21-17, 21-17) → næste kamp spilles lørdag den 13. august.

Cykling, bane

4000 m holdforfølgelsesløb (H) - Lasse Norman / Niklas Larsen / Frederik Madsen / Rasmus Quaade

22:04 1. runde (heat 3): Danmark - Australien 

→ vinderen til finalen.

3.53,542 (nr 3) → taberen til placeringskampe fordelt efter tiderne i 1. runde.

23:34 kamp om 3. - 4. pladsen: Danmark - New Zealand  (Casper von Folsach erstattede Rasmus Quaade)

sejr (3.53,789) - BRONZE

Golf

slagspil (H) - Thorbjørn Olesen

13:31 2. runde (18 huller)

68 slag (-3) → konkurrencen fortsætter lørdag den 13. august.

slagspil (H) - Søren Kjeldsen

15:25 2. runde (18 huller)

68 slag (-3) → konkurrencen fortsætter lørdag den 13. august.

Ridning, dressur

individuelt - Anders Dahl

15:45 grand prix special

nr 30 (71,232 p) → de 18 bedste til finalen (grand prix kür) mandag den 15. august.

individuelt - Agnete Kirk Thinggaard

16:27 grand prix special

nr 26 (72,465 p) → de 18 bedste til finalen (grand prix kür) mandag den 15. august.

individuelt - Cathrine Dufour

16:54 grand prix special

nr 12 (76,050 p) → de 18 bedste til finalen (grand prix kür) mandag den 15. august.

individuelt - Anna Kasprzak

17:21 grand prix special

nr 15 (74,524 p) → de 18 bedste til finalen (grand prix kür) mandag den 15. august.

hold - Anna Kasprzak / Cathrine Dufour / Agnete Kirk Thinggaard / Anders Dahl

15:00 - 21:30 finale (grand prix special)

nr 6 (74,311 p)

Roning

letvægts-dobbeltsculler (D) - Juliane Elander Rasmussen / Anne Lolk

14:10 B-finale

nr 3

letvægts-dobbeltsculler (H) - Mads Rasmussen / Rasmus Quist

14:20 B-finale

nr 4

singlesculler (D) - Fie Udby Erichsen

15:20 semifinale (heat 2)

→ nr 1-3 fra hver semifinale til A-finale lørdag den 13. august.

nr 6 → nr 4-6 fra hver semifinale til B-finale lørdag den 13. august.

toer (D) - Anne Dsane Andersen / Lærke Berg Rasmussen

16:04 A-finale

nr 3 - BRONZE

Sejlsport

49'er (H) - Jonas Warrer / Christian Peter Lübeck

18:05 / 19:05 / 20:05 1., 2. og 3. sejlads

nr 8 / nr 9 / udsat → konkurrencen fortsætter lørdag den 13. august.

sejlbræt RS:X (D) - Lærke Buhl-Hansen

18:05 / 19:05 / 20:05 10., 11. og 12. sejlads

nr 13 / nr 10 / nr 12 / samlet nr 15 → de 10 bedste til finalesejlads søndag den 14. august.

laser radial (D) - Anne-Marie Rindom

18:05 / 19:30 7. og 8. sejlads

nr 4 / nr 6 → konkurrencen fortsætter lørdag den 13. august.

49'er FX (D) - Jena Mai Hansen / Katja Salskov-Iversen

18:05 / 19:05 / 20:05 1., 2. og 3. sejlads

disk / nr 2 / udsat → konkurrencen fortsætter lørdag den 13. august.

sejlbræt RS:X (H) - Sebastian Fleischer

18:15 / 19:15 / 20:15 10., 11. og 12. sejlads

nr 11 / nr 6 / nr 18 / samlet nr 12 → de 10 bedste til finalesejlads søndag den 14. august.

laserjolle (H) - Michael Hansen

18:15 / 19:40 7. og 8. sejlads

nr 19 / nr 26 → konkurrencen fortsætter lørdag den 13. august.

Skydning

50 m riffel, liggende (H) - Torben Grimmel

14:00 kvalifikation, 60 skud

nr 23 (621,4 p) → de otte bedste til finalen.

skeet (H) - Jesper Hansen

14:30 1. dag, 75 duer

73 duer (nr 7) → konkurrencen fortsætter lørdag den 13. august.

Svømning

50 m fri (D) - Jeanette Ottesen

18:32 indledende heat (heat 11 af 12)

nr 2 (24,48) / nr 5-6 samlet → de 16 hurtigste til semifinalerne.

04:12 semifinale (heat 1)

nr 6 (24,62) / nr 11 samlet → de 8 hurtigste til finalen lørdag den 13. august.

50 m fri (D) - Pernille Blume

18:35 indledende heat (heat 12 af 12)

nr 1 (24,23) / nr 1 samlet → de 16 hurtigste til semifinalerne.

04:19 semifinale (heat 2)

nr 1 (24,28) / nr 1 samlet → de 8 hurtigste til finalen lørdag den 13. august.

1500 m fri (H) - Anton Ørskov Ipsen

19:16 indledende heat (heat 3 af 6)

nr 1 (15.05,91) / nr 18 samlet → de 8 hurtigste til finalen lørdag den 13. august.

1500 m fri (H) - Pál Joensen

19:34 indledende heat (heat 4 af 6)

nr 6 (15.18,49) / nr 30 samlet → de 8 hurtigste til finalen lørdag den 13. august.

4 x 100 m medley (D) - Mie Ø Nielsen / Rikke M Pedersen / Jeanette Ottesen / Pernille Blume

20:30 indledende heat (heat 1 af 2)

nr 2 (3.56,98) / nr 3 samlet → de 8 hurtigste til finalen lørdag den 13. august.

800 m fri (D) - Lotte Friis

03:20 finale

nr 7 (8.24,50)

siden er lavet af Morten Jensen, marts 2016 - senest opdateret 23. januar 2017