Program for de danske atleter ved de olympiske lege lørdag den 13. august 2016.

Alle tider er angivet i dansk tid. For lokal tid i Rio de Janeiro trækkes fem timer fra.

Døgnet går fra 05:00 - 04:59, så det følger døgnet i Rio de Janeiro.

Atletik

3000 m forhindringsløb (D) - Anna Emilie Møller

15:37 runde 1 (heat 3 af 3)

nr 6 (9.32,68) → de tre bedste fra hvert heat - samt seks på tid - til finalen mandag den 15. august.

800 m (H) - Andreas Bube

03:17 semifinale (heat 2 af 3)

nr 7 (1.45,87) → de to bedste fra hvert heat - samt to på tid - til finalen mandag den 15. august.

Badminton

mixeddouble - Joachim Fischer / Christinna Pedersen

13:25 gruppe B, 3. kamp: Xu Chen / Ma Jin, CHN

1-2 (24-22, 14-21, 16-21) / nr 4 i gr B → 1 og 2 fra hver gruppe til kvartfinalerne søndag d 14. aug.

herredouble - Mathias Boe / Carsten Mogensen

20:30 gruppe C, 3. kamp: Kim Gi-jung / Kim Sa-rang, KOR

0-2 (15-21, 18-21) / nr 3 i gr C → nr 1 og 2 fra hver gruppe til kvartfinalerne mandag den 15. aug.

damedouble - Kamilla Rytter Juhl / Christinna Pedersen

20:55 gruppe B, 3. kamp: Jung Kyung-eun / Shin Seung-chan, KOR

2-0 (21-16, 21-18) / nr 2 i gr B → nr 1 og 2 fra hver gruppe til kvartfinalerne mandag den 15. aug.

damesingle - Line Kjærsfeldt

00:30 gruppe A, 2. kamp: Carolina Marín, ESP

0-2 (16-21, 13-21) / nr 2 i gr A → gruppevinderen til kvartfinalerne tirsdag den 16. august.

Fodbold

herrer

21:00 kvartfinale: Danmark - Nigeria

nederlag 0-2 → vinderen til semifinalerne onsdag den 17. august.

Golf

slagspil (H) - Søren Kjeldsen

14:36 3. runde (18 huller)

70 slag (-1) → konkurrencen fortsætter søndag den 14. august.

slagspil (H) - Thorbjørn Olesen

15:36 3. runde (18 huller)

74 slag (+3) → konkurrencen fortsætter søndag den 14. august.

Håndbold

herrer

19:40 4. gruppekamp: Danmark - Qatar

sejr 26-25 → næste gruppekamp spilles mandag den 15. august.

Roning

singlesculler (D) - Fie Udby Erichsen

15:20 B-finale

nr 3

Sejlsport

finnjolle (H) - Jonas Høgh-Christensen

18:05 / 19:30 7. og 8. sejlads

nr 16 / nr 16 → konkurrencen fortsætter søndag den 14. august.

laserjolle (H) - Michael Hansen

18:05 / 20:05 9. og 10. sejlads

nr 5 / nr 26 / samlet nr 25 → de 10 bedste til finalesejlads mandag den 15. august.

49'er (H) - Jonas Warrer / Christian Peter Lübeck

18:05 / 19:05 / 20:05 / 21:05 3., 4., 5. og 6. sejlads

disk / nr 15 / nr 1 / nr 5 → konkurrencen fortsætter mandag den 15. august.

laser radial (D) - Anne-Marie Rindom

18:05 / 20:05 9. og 10. sejlads

nr 22 / nr 3 / samlet nr 2 → de 10 bedste til finalesejlads mandag den 15. august.

nacra 17 - Allan Nørregaard / Anette Viborg

18:05 / 19:05 / 20:05 7., 8. og 9. sejlads

nr 17 / nr 9 / nr 7 → konkurrencen fortsætter søndag den 14. august.

49'er FX (D) - Jena Mai Hansen / Katja Salskov-Iversen

18:20 / 19:20 / 20:20 / 21:20 3., 4., 5. og 6. sejlads

nr 2 / nr 2 / nr 4 / nr 2 → konkurrencen fortsætter mandag den 15. august.

Skydning

skeet (H) - Jesper Hansen

14:30 2. dag, 50 duer

nr 5-9 (121 duer) → de seks bedste skytter fortsætter til semifinalen.

--:-- omskydning

nr 1-2

20:00 semifinale, 16 duer

→ nr 1 og 2 til finalen.

nr 4-6 → nr 3 og 4 til kamp om 3. pladsen.

--:-- omskydning

nr 2-3 / samlet nr 5

Svømning

50 m fri (D) - Pernille Blume

03:03 finale

nr 1 (24,07) - GULD

4 x 100 m medley (D) - Mie Ø Nielsen / Rikke M Pedersen / Jeanette Ottesen / Pernille Blume

03:49 finale

nr 3 (3.55,01) - BRONZE

siden er lavet af Morten Jensen, marts 2016 - senest opdateret 14. august 2016