Komplet program for de olympiske vinterlege i Sotji 2014.

Alle tider er angivet i lokal tid. Dansk tid trækkes tre timer fra.

Spring til:

Åbning og afslutning

Olimpiiski Stadion

Åbningsceremoni: fredag den 7. februar kl 20:14

Afslutningsceremoni: søndag den 23. februar kl 20:14

Alpint skiløb DEN

alpintRosa Khutor, Krasnaya Polyana

10 konkurrencer

10 konkurrencedage 9. - 10., 12., 14. - 16., 18. - 19. og 21. - 22. februar

350 skiløbere

7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23

 

 

 

 

 


 

styrtløb (H) DEN

1

sø 9. feb

11:00

 

start rykket til 11:15

alpin kombination (D)

2

ma 10. feb

11:00

styrtløb

 

 

 

15:00

slalom

 

styrtløb (D)

3

on 12. feb

11:00

 

 

alpin kombination (H) DEN

4

fr 14. feb

11:00

styrtløb

ændret til kl 10:00

 

 

15:30

slalom

 

super G (D)

5

lø 15. feb

11:00

 

 

super G (H) DEN

6

sø 16. feb

11:00

 

ændret til kl 10:00

storslalom (D)

7

ti 18. feb

11:00

1. gennemløb

ændret til kl 09:30

 

 

14:30

2. gennemløb

ændret til kl 13:00

storslalom (H)

8

on 19. feb

11:00

1. gennemløb

 

 

 

14:30

2. gennemløb

 

slalom (D)

9

fr 21. feb

16:45

1. gennemløb

 

 

 

20:15

2. gennemløb

 

slalom (H)

10

lø 22. feb

16:45

1. gennemløb

 

 

 

20:15

2. gennemløb

 

Bobslæde

bobSanki, Krasnaya Polyana

3 konkurrencer

6 konkurrencedage 16. - 19. og 22. - 23. februar

170 bobslædekørere (130 herrer og 40 damer)

7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23

 

 

 

 

 

 

 

 

 



toer (H)

30 bobslæder

1

sø 16. feb

20:15

1. gennemløb

 

 

 

21:50

2. gennemløb

 

2

ma 17. feb

18:30

3. gennemløb

 

 

 

20:05

4. gennemløb

kun for de 20 bedste

toer (D)

20 bobslæder

3

ti 18. feb

19:15

1. gennemløb

 

 

 

20:23

2. gennemløb

 

4

on 19. feb

20:15

3. gennemløb

 

 

 

21:23

4. gennemløb

 

firer (H)

30 bobslæder

5

lø 22. feb

20:30

1. gennemløb

 

 

 

22:00

2. gennemløb

 

6

sø 23. feb

13:30

3. gennemløb

 

 

 

15:05

4. gennemløb

kun for de 20 bedste

Curling DEN

curlingIce Cube

2 konkurrencer

12 konkurrencedage 10. - 21. februar

100 spillere (50 herrer og 50 damer)

7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23

 

 

 

 

 

herrer DEN

10 hold spiller alle mod alle - de fire bedste fortsætter til semifinalerne.

1

ma 10. feb

09:00

4 indl. kampe

RUS-GER; SUI-SWE; DEN-CHN; GER-CAN

 

 

19:00

4 indl. kampe

USA-NOR; DEN-RUS; CAN-SUI; SWE-GBR

2

ti 11. feb

14:00

4 indl. kampe

CAN-SWE; USA-CHN; GBR-GER; NOR-RUS

3

on 12. feb

09:00

3 indl. kampe

DEN-USA; NOR-GER; CHN-SUI

 

 

19:00

4 indl. kampe

GER-CHN; SUI-GBR; RUS-CAN; DEN-SWE

4

to 13. feb

14:00

4 indl. kampe

SUI-RUS; CAN-DEN; NOR-SWE; GBR-USA

5

fr 14. feb

09:00

3 indl. kampe

SWE-CHN; USA-GER; CAN-NOR

 

 

19:00

4 indl. kampe

GBR-DEN; RUS-USA; CHN-NOR; SUI-GER

6

lø 15. feb

14:00

4 indl. kampe

SWE-GER; DEN-SUI; CAN-GBR; RUS-CHN

7

sø 16. feb

09:00

3 indl. kampe

USA-CAN; GBR-NOR; SWE-RUS

 

 

19:00

4 indl. kampe

NOR-SUI; CHN-CAN; GER-DEN; USA-SWE

8

ma 17. feb

14:00

4 indl. kampe

CHN-GBR; GER-RUS; SUI-USA; NOR-DEN

9

ti 18. feb

09:00

1 omkamp

mellem nr 4 og nr 5

10

on 19. feb

19:00

semifinaler

 

12

fr 21. feb

12:30

kamp om 3.-4. pl.

 

 

 

17:30

finale

 

damer DEN

10 hold spiller alle mod alle - de fire bedste fortsætter til semifinalerne.

1

ma 10. feb

14:00

4 indl. kampe

CHN-CAN; SUI-USA; SWE-GBR; RUS-DEN

2

ti 11. feb

09:00

4 indl. kampe

SUI-DEN; SWE-CAN; RUS-USA; KOR-JPN

 

 

19:00

4 indl. kampe

GBR-USA; KOR-SUI; DEN-JPN; CHN-RUS

3

on 12. feb

14:00

4 indl. kampe

JPN-RUS; USA-CHN; KOR-SWE; CAN-GBR

4

to 13. feb

09:00

3 indl. kampe

CAN-DEN; CHN-GBR; SUI-SWE

 

 

19:00

4 indl. kampe

SWE-DEN; RUS-KOR; SUI-CAN; JPN-USA

5

fr 14. feb

14:00

4 indl. kampe

KOR-CHN; GBR-JPN; USA-DEN; RUS-SUI

6

lø 15. feb

09:00

3 indl. kampe

CAN-JPN; CHN-SWE; GBR-KOR

 

 

19:00

4 indl. kampe

USA-SWE; CAN-RUS; GBR-SUI; DEN-CHN

7

sø 16. feb

14:00

4 indl. kampe

DEN-KOR; JPN-SUI; SWE-RUS; USA-CAN 

8

ma 17. feb

09:00

3 indl. kampe

RUS-GBR; KOR-USA; JPN-CHN

 

 

19:00

4 indl. kampe

CHN-SUI; DEN-GBR; CAN-KOR; SWE-JPN

10

on 19. feb

14:00

semifinaler

 

11

to 20. feb

12:30

kamp om 3.-4. pl.

 

 

 

17:30

finale

 

Freestyle skiløb

freestyleRosa Khutor, Krasnaya Polyana

10 konkurrencer

10 konkurrencedage 6., 8., 10.-11., 13.-14., 17.-18. og 20.-21. februar

282 skiløbere (147 herrer og 135 damer)

6

7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23

 

 

 

 

 

 

 

 

pukkelpist (D)

30 deltagere

1

to 6. feb

18:00

1. kvalifikation

10 til finale - resten til 2. kvalifikation

2

lø 8. feb

18:00

2. kvalifikation

10 til finale

 

 

22:00

finale, 1. afd.

12 til 2. afd.

 

 

22:35

finale, 2. afd.

6 til 3. afd.

 

 

23:10

finale, 3. afd.

 

pukkelpist (H)

30 deltagere

3

ma 10. feb

18:00

1. kvalifikation

10 til finale - resten til 2. kvalifikation

 

 

18:50

2. kvalifikation

10 til finale

 

 

22:00

finale, 1. afd.

12 til 2. afd.

 

 

22:35

finale, 2. afd.

6 til 3. afd.

 

 

23:10

finale, 3. afd.

 

ski-slopestyle (D)

24 deltagere

4

ti 11. feb

10:00

kvalifikation

1. gennemløb

 

 

10:45

kvalifikation

2. gennemløb - 12 til finale

 

 

13:00

finale

1. gennemløb

 

 

13:29

finale

2. gennemløb

ski-slopestyle (H)

30 deltagere

5

to 13. feb

10:15

kvalifikation

1. gennemløb

 

 

11:10

kvalifikation

2. gennemløb - 12 til finale

 

 

13:30

finale

1. gennemløb

 

 

14:04

finale

2. gennemløb

aerials (D)

25 deltagere

6

fr 14. feb

17:45

1. kvalifikation

6 til finale - resten til 2. kvalifikation

 

 

18:30

2. kvalifikation

6 til finale

 

 

21:30

finale, 1. afd.

8 til 2. afd. 

 

 

21:55

finale, 2. afd.

4 til 3. afd.

 

 

22:12

finale, 3. afd.

 

aerials (H)

25 deltagere

7

ma 17. feb

17:45

1. kvalifikation

6 til finale - resten til 2. kvalifikation

 

 

18:30

2. kvalifikation

6 til finale

 

 

21:30

finale, 1. afd.

8 til 2. afd.

 

 

21:55

finale, 2. afd.

4 til 3. afd.

 

 

22:12

finale, 3. afd.

 

ski-halfpipe (H)

30 deltagere

8

ti 18. feb

17:45

kvalifikation

1. gennemløb

 

 

18:40

kvalifikation

2. gennemløb - 12 til finale

 

 

21:30

finale

1. gennemløb

 

 

22:00

finale

2. gennemløb

skicross (H)

32 deltagere

9

to 20. feb

11:45

tidskvalifikation

 

 

 

13:30

1. runde

8 heat

 

 

14:05

kvartfinaler

 

 

 

14:25

semifinaler

 

 

 

14:41

finaler

B-finale og A-finale

ski-halfpipe (D)

24 deltagere

9

to 20. feb

18:30

kvalifikation

1. gennemløb

 

 

19:10

kvalifikation

2. gennemløb - 12 til finale

 

 

21:30

finale

1. gennemløb

 

 

21:55

finale

2. gennemløb

skicross (D)

32 deltagere

10

fr 21. feb

11:45

tidskvalifikation

 

 

 

13:30

1. runde

8 heat

 

 

14:05

kvartfinaler

 

 

 

14:25

semifinaler

 

 

 

14:41

finaler

B-finale og A-finale

Hurtigløb på skøjter

hurtigloebAdler

12 konkurrencer

12 konkurrencedage 8.-13., 15.-16., 18.-19. og 21.-22. februar

180 hurtigløbere (ca 100 herrer og 80 damer)

7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23

 



 

 

5000 m (H)

28 hurtigløbere

1

lø 8. feb

15:30

 

 

3000 m (D)

28 hurtigløbere

2

sø 9. feb

15:30

 

 

500 m (H)

40 hurtigløbere

3

ma 10. feb

17:00

1. afdeling

 

 

 

18:55

2. afdeling

 

500 m (D)

36 hurtigløbere

4

ti 11. feb

16:45

1. afdeling

 

 

 

18:34

2. afdeling

 

1000 m (H)

40 hurtigløbere

5

on 12. feb

18:00

 

 

1000 m (D)

36 hurtigløbere

6

to 13. feb

18:00

 

 

1500 m (H)

40 hurtigløbere

7

lø 15. feb

17:30

 

 

1500 m (D)

36 hurtigløbere

8

sø 16. feb

18:00

 

 

10.000 m (H)

16 hurtigløbere

9

ti 18. feb

17:00

 

 

5000 m (D)

16 hurtigløbere

10

on 19. feb

17:30

 

 

holdforfølgelsesløb (H)

8 hold - distancen er otte runder

11

fr 21. feb

17:30

kvartfinaler

 

 

 

19:12

semifinaler

 

12

lø 22. feb

17:51

kamp om 7.-8. pl.

 

 

 

17:58

kamp om 5.-6. pl.

 

 

 

18:53

kamp om 3.-4. pl.

 

 

 

18:59

finale

 

holdforfølgelsesløb (D)

8 hold - distancen er seks runder

11

fr 21. feb

18:23

kvartfinaler

 

12

lø 22. feb

17:30

semifinaler

 

 

 

18:14

kamp om 7.-8. pl.

 

 

 

18:20

kamp om 5.-6. pl.

 

 

 

19:16

kamp om 3.-4. pl.

 

 

 

19:21

finale

 

Ishockey

ishockeyBolshoy (B) og Shayba (S)

2 konkurrencer

16 konkurrencedage 8. - 23. februar

468 spillere (300 herrer og 168 damer)

7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23

 

 

 

 

 

damer

8 hold opdelt i to grupper - nationer seeded 1-4 spiller i gruppe A og nationer seeded 5-8 i gruppe B.

1

lø 8. feb

12:00

gr A : USA - FIN

(S) 

 

 

17:00

gr A : CAN - SUI

(S) 

2

sø 9. feb

12:00

gr B : SWE - JPN

(S)

 

 

17:00

gr B : RUS - GER

(S)

3

ma 10. feb

14:00

gr A : USA - SUI

(S)

 

 

19:00

gr A : FIN - CAN

(S)

4

ti 11. feb

14:00

gr B : GER - SWE

(S)

 

 

19:00

gr B : RUS - JPN

(S)

5

on 12. feb

12:00

gr A : SUI - FIN

(S)

 

 

16:30

gr A : CAN - USA

(S)

6

to 13. feb

12:00

gr B : JPN - GER

(S)

 

 

21:00

gr B : SWE - RUS

(S)

8

lø 15. feb

12:00

kvartfinale

(S) A3 - B2

 

 

16:30

kvartfinale

(S) A4 - B1

9

sø 16. feb

12:00

kamp om plads 5-8

(S) taber A3/B2 - B3

 

 

21:00

kamp om plads 5-8

(S) taber A4/B1 - B4

10

ma 17. feb

16:30

semifinale

(S) A2 - vinder A3/B2

 

 

21:00

semifinale

(S) A1 - vinder A4/B1

11

ti 18. feb

12:00

kamp om 7.-8. pl.

(S)

 

 

16:30

kamp om 5.-6. pl.

(S)

13

to 20. feb

16:00

kamp om 3.-4. pl.

(B)

 

 

21:00

finale

(B)

herrer

12 hold opdelt i tre grupper - de fire bedste til kvartfinaler; øvrige otte til play-off.

5

on 12. feb

21:00

gr C : CZE - SWE

(B) 

 

 

21:00

gr C : LAT - SUI

(S) 

6

to 13. feb

12:00

gr B : FIN - AUT 

(B)

 

 

16:30

gr A : RUS - SLO

(B)

 

 

16:30

gr A : SVK - USA

(S)

 

 

21:00

gr B : CAN - NOR

(B)

7

fr 14. feb

12:00

gr C : CZE - LAT

(B)

 

 

16:30

gr C : SWE - SUI

(B)

 

 

21:00

gr B : CAN - AUT

(B)

 

 

21:00

gr B : NOR - FIN

(S)

8

lø 15. feb

12:00

gr A : SVK - SLO

(B)

 

 

16:30

gr A : USA - RUS

(B)

 

 

21:00

gr C : SUI - CZE

(B)

 

 

21:00

gr C : SWE - LAT

(S)

9

sø 16. feb

12:00

gr B : AUT - NOR

(B)

 

 

16:30

gr A : RUS - SVK

(B)

 

 

16:30

gr A : SLO - USA

(S)

 

 

21:00

gr B : FIN - CAN

(B)

11

ti 18. feb

12:00

play-off

(B) nr 8 - nr 9

 

 

16:30

play-off

(B) nr 5 - nr 12

 

 

21:00

play-off

(B) nr 6 - nr 11

 

 

21:00

play-off

(S) nr 7 - nr 10

12

on 19. feb

12:00

kvartfinale 1

(B) nr 1 - vinder 8/9

 

 

16:30

kvartfinale 4

(B) nr 4 - vinder 5/12

 

 

21:00

kvartfinale 3

(B) nr 3 - vinder 6/11

 

 

21:00

kvartfinale 2

(S) nr 2 - vinder 7/10

14

fr 21. feb

16:00

semifinale

(B) vinder kv 1 - vinder kv 4

 

 

21:00

semifinale

(B) vinder kv 2 - vinder kv 3

15

lø 22. feb

19:00

kamp om 3.-4. pl.

(B)

16

sø 23. feb

16:00

finale

(B)

Kortbaneløb på skøjter

kortbaneIceberg

8 konkurrencer

5 konkurrencedage 10., 13., 15., 18. og 21. februar

120 kortbaneløbere (60 herrer og 60 damer)

7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

500 m (H)

32 deltagere

4

ti 18. feb

14:17

1. runde

8 heat (4 delt. pr heat)

5

fr 21. feb

20:30

kvartfinaler

 

 

 

21:15

semifinaler

 

 

 

21:46

finaler

A og B-finale

1000 m (H)

32 deltagere

2

to 13. feb

14:27

1. runde

8 heat (4 delt. pr heat)

3

lø 15. feb

14:45

kvartfinaler

 

 

 

15:46

semifinaler

 

 

 

16:23

finaler

A og B-finale

1500 m (H)

36 deltagere

1

ma 10. feb

13:45

1. runde

6 heat (6 delt. pr heat)

 

 

15:09

semifinaler

3 heat

 

 

16:08

finaler

A og B-finale

5000 m stafet (H)

8 hold

2

to 13. feb

15:35

semifinaler

 

5

fr 21. feb

22:21

finaler

A og B-finale

500 m (D)

32 deltagere

1

ma 10. feb

14:30

1. runde

8 heat (4 delt. pr heat)

2

to 13. feb

14:00

kvartfinaler

 

 

 

15:14

semifinaler

 

 

 

16:07

finaler

A og B-finale

1000 m (D)

32 deltagere

4

ti 18. feb

13:30

1. runde

8 heat (4 delt. pr heat)

5

fr 21. feb

20:44

kvartfinaler

 

 

 

21:23

semifinaler

 

 

 

21:56

finaler

A og B-finale

1500 m (D)

36 deltagere

3

lø 15. feb

14:00

1. runde

6 heat (6 delt. pr heat)

 

 

15:16

semifinaler

3 heat

 

 

16:09

finaler

A og B-finale

3000 m stafet (D)

8 hold

1

ma 10. feb

15:39

semifinaler

 

4

ti 18. feb

14:56

finaler

A og B-finale

Kunstskøjteløb

kunstIceberg

5 konkurrencer

11 konkurrencedage 6., 8.-9., 11.-14., 16.-17. og 19.-20. februar

149 skøjteløbere (75 herrer og 74 damer)

6

7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23

 

 

 

 

 

G

 

hold

10 hold

1

to 6. feb

19:30

herrer, kort program

 

 

 

21:10

par, kort program

 

2

lø 8. feb

18:30

isdans, kort dans

 

 

 

20:10

damer, kort program

 

 

 

22:05

par, frit program

for de 5 bedste hold efter kort program

3

sø 9. feb

19:00

herrer, frit program

 

 

 

20:05

damer, frit program

 

 

 

21:10

isdans, fri dans

 

parløb

20 par

4

ti 11. feb

19:00

kort program

 

5

on 12. feb

19:45

frit program

 

herrer

30 skøjteløbere

6

to 13. feb

19:00

kort program

 

7

fr 14. feb

19:00

frit program

kun de 24 bedste

isdans

24 par

8

sø 16. feb

19:00

kort dans

 

9

ma 17. feb

19:00

fri dans

 

damer

30 skøjteløbere

10

on 19. feb

19:00

kort program

 

11

to 20. feb

19:00

frit program

kun de 24 bedste

Kælk

kaelkSanki, Krasnaya Polyana

4 konkurrencer

6 konkurrencedage 8. - 13. februar

110 deltagere (79 herrer og 31 damer)

7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23

 

 

 

 

 

 

 



 

 

ener (H)

39 deltagere

1

lø 8. feb

18:30

1. gennemløb

 

 

 

20:40

2. gennemløb

 

2

sø 9. feb

18:30

3. gennemløb

 

 

 

20:40

4. gennemløb

 

ener (D)

31 deltagere

3

ma 10. feb

18:45

1. gennemløb

 

 

 

20:35

2. gennemløb

 

4

ti 11. feb

18:30

3. gennemløb

 

 

 

20:20

4. gennemløb

 

toer

20 par

5

on 12. feb

18:15

1. gennemløb

 

 

 

19:45

2. gennemløb

 

holdstafet

12 hold

6

to 13. feb

20:15

 

 

Langrend DEN

langrendLaura, Krasnaya Polyana

12 konkurrencer

10 konkurrencedage 8. - 9., 11., 13. - 16., 19. og 22. - 23. februar

310 skiløbere

7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23

 


 


 

 

 


 

15 km (D)

1

lø 8. feb

14:00

 

7,5 km klassisk + 7,5 km fri (samlet start)

30 km (H) DEN

2

sø 9. feb

14:00

 

15 km klassisk + 15 km fri (samlet start)

sprint (D)

3

ti 11. feb

14:00

tidskvalifikation

fri teknik

 

 

16:00

kvartfinaler

30 skiløbere i 5 heat

 

 

16:56

semifinaler

 

 

 

17:22

finale 

 

sprint (H) DEN

3

ti 11. feb

14:25

tidskvalifikation

fri teknik

 

 

16:25

kvartfinaler

30 skiløbere i 5 heat

 

 

17:06

semifinaler

 

 

 

17:30

finale

 

10 km (D)

4

to 13. feb

14:00

 

klassisk teknik

15 km (H) DEN

5

fr 14. feb

14:00

 

klassisk teknik

stafet 4 x 5 km (D)

6

lø 15. feb

14:00

 

 

stafet 4 x 10 km (H)

7

sø 16. feb

14:00

 

 

sprintstafet (D)

8

on 19. feb

13:15

semifinaler

klassisk teknik

 

 

15:45

finale

10 par

sprintstafet (H)

8

on 19. feb

14:06

semifinaler

klassisk teknik

 

 

16:15

finale

10 par

30 km (D)

9

lø 22. feb

13:30

 

fri teknik (samlet start)

50 km (H) DEN

10

sø 23. feb

11:00

 

fri teknik (samlet start)

Nordisk kombineret

nordiskkombRusSki Gorki, Krasnaya Polyana

3 konkurrencer

3 konkurrencedage 12., 18. og 20. februar

55 skiløbere (kun herrer)

7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23

 

 



 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

individuelt, normal bakke

49 deltagere

1

on 12. feb

13:30

skihop

normal bakke

 

 

16:30

langrend

10 km med jagtstart

individuelt, stor bakke

49 deltagere

2

ti 18. feb

13:30

skihop

stor bakke

 

 

16:00

langrend

10 km med jagtstart

hold

10 hold

3

to 20. feb

12:00

skihop

stor bakke

 

 

15:00

langrend

stafet 4 x 5 km med jagtstart

Skeleton

skeletonSanki, Krasnaya Polyana

2 konkurrencer

3 konkurrencedage 13. - 15. februar

47 deltagere (27 herrer og 20 damer)

7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



 

 

damer

20 deltagere

1

to 13. feb

11:30

1. gennemløb

 

 

 

12:40

2. gennemløb

 

2

fr 14. feb

19:40

3. gennemløb

 

 

 

20:50

4. gennemløb

 

herrer

27 deltagere

2

fr 14. feb

16:30

1. gennemløb

 

 

 

18:00

2. gennemløb

 

3

lø 15. feb

18:45

3. gennemløb

 

 

 

20:15

4. gennemløb

kun de 20 bedste

Skihop

skihopRusSki Gorki, Krasnaya Polyana

4 konkurrencer

6 konkurrencedage 8. - 9., 11., 14. - 15. og 17. februar

100 skihoppere (70 herrer og 30 damer)

7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23

 

 

 ●

 

 

 

 

 



 

 

normal bakke (H)

ca 60 skihoppere

1

lø 8. feb

20:30

kvalifikation

40 til finale + 10 oversiddere

2

sø 9. feb

21:30

finale, 1. hop

30 til 2. hop

 

 

22:30

finale, 2. hop

 

normal bakke (D)

30 skihoppere

3

ti 11. feb

21:30

1. hop

 

 

 

22:20

2. hop

 

stor bakke (H)

ca 60 skihoppere

4

fr 14. feb

21:30

kvalifikation

40 til finale + 10 oversiddere

5

lø 15. feb

21:30

finale, 1. hop

30 til 2. hop

 

 

22:30

finale, 2. hop

 

hold, stor bakke (H)

12 hold

6

ma 17. feb

21:15

1. runde


 

 

22:15

2. runde

kun de otte bedste hold

Skiskydning

skiskydningLaura, Krasnaya Polyana

11 konkurrencer

11 konkurrencedage 8. - 11., 13. - 14., 16. - 17., 19. og 21. - 22. februar

220 skiskytter (113 herrer og 107 damer)

7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23

 


 

 



10 km sprint (H)

88 skiskytter

1

lø 8. feb

18:30

 

 

7,5 km sprint (D)

87 skiskytter

2

sø 9. feb

18:30

 

 

12,5 km jagtstart (H)

88 skiskytter

1

lø 8. feb

18:30

kvalifikation

10 km spint

3

ma 10. feb

19:00

12,5 km jagtstart

60 skiskytter

10 km jagtstart (D)

87 skiskytter

2

sø 9. feb

18:30

kvalifikation

7,5 km sprint

4

ti 11. feb

19:00

10 km jagtstart

60 skiskytter

20 km individuelt (H)

88 skiskytter

5

to 13. feb

18:00

 

 

15 km individuelt (D)

87 skiskytter

6

fr 14. feb

18:00

 

 

15 km fællesstart (H)

30 skiskytter

7

sø 16. feb

19:00

 

udsat til 18. feb 14:30

12,5 km fællesstart (D)

30 skiskytter

8

ma 17. feb

19:00

 

 

mixed-stafet

17 hold

9

on 19. feb

18:30

 

2 x 6 km (D) + 2 x 7,5 km (H)

4 x 6 km stafet (D)

17 hold

10

fr 21. feb

18:30

 

 

4 x 7,5 km stafet (H)

19 hold

11

lø 22. feb

18:30

 

 

Snowboard

snowboardRosa Khutor, Krasnaya Polyana

10 konkurrencer

9 konkurrencedage 6., 8.-9., 11.-12., 16.-17., 19. og 22. februar

252 skiløbere (142 herrer og 110 damer)

6

7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

snowboard slopestyle (H)

30 deltagere

1

to 6. feb

10:00

kvalifikation, 1. heat

2 gennemløb - 4 til finale

 

 

12:00

kvalifikation, 2. heat

2 gennemløb - 4 til finale

2

lø 8. feb

09:30

opsamling

1. gennemløb (22 delt.)

 

 

10:24

opsamling

2. gennemløb

 

 

12:45

finale

1. gennemløb (12 delt.)

 

 

13:19

finale

2. gennemløb

snowboard slopestyle (D)

24 deltagere

1

to 6. feb

14:00

kvalifikation, 1. heat

2 gennemløb - 4 til finale

 

 

15:55

kvalifikation, 2. heat

2 gennemløb - 4 til finale

3

sø 9. feb

10:30

opsamling

1. gennemløb (12 delt.)

 

 

11:04

opsamling

2. gennemløb

 

 

13:15

finale

1. gennemløb (12 delt.)

 

 

13:49

finale

2. gennemløb

snowboard halfpipe (H)

40 deltagere

4

ti 11. feb

14:00 / 14:35

kvalifikation, 1. heat

2 gennemløb - 3 til finale, 6 til opsamling

 

 

16:00 / 16:35

kvalifikation, 2. heat

2 gennemløb - 3 til finale, 6 til opsamling

 

 

19:00

opsamling

1. gennemløb (12 delt.)

 

 

19:34

opsamling

2. gennemløb - 6 til finale

 

 

21:30

finale

1. gennemløb (12 delt.)

 

 

21:59

finale

2. gennemløb

snowboard halfpipe (D)

30 deltagere

5

on 12. feb

14:00 / 14:35

kvalifikation, 1. heat

2 gennemløb - 3 til finale, 6 til opsamling

 

 

16:00 / 16:35

kvalifikation, 2. heat

2 gennemløb - 3 til finale, 6 til opsamling

 

 

19:00

opsamling

1. gennemløb (12 delt.)

 

 

19:34

opsamling

2. gennemløb - 6 til finale

 

 

21:30

finale

1. gennemløb (12 delt.)

 

 

21:59

finale

2. gennemløb

snowboard cross (D)

24 deltagere

6

sø 16. feb

11:00

tidskvalifikation

1. gennemløb

 

 

11:40

tidskvalifikation

2. gennemløb

 

 

13:15

kvartfinaler

4 heat a 6 delt.

 

 

13:40

semifinaler

2 heat a 6 delt.

 

 

13:55

B-finale

plads 7 - 12

 

 

14:02

finale


snowboard cross (H)

40 deltagere

7

ma 17. feb

11:00

tidskvalifikation

1. gennemløb - aflyst

 

 

12:05

tidskvalifikation

2. gennemløb - aflyst

 

 

13:30

1/8-finaler

8 heat a 5 delt. - udsat til 18. feb 10:30

 

 

13:52

kvartfinaler

4 heat a 6 delt. - 18. feb 10:56

 

 

14:04

semifinaler

18. feb 11:10

 

 

14:12

B-finale

18. feb 11:18

 

 

14:17

finale

18. feb 11:23

parallel storslalom (D)

32 deltagere

8

on 19. feb

09:15

kvalifikation

 

 

 

13:00

1/8-finaler

16 deltagere

 

 

13:48

kvartfinaler

 

 

 

14:15

semifinaler

 

 

 

14:31

finaler

 

parallel storslalom (H)

32 deltagere

8

on 19. feb

09:42

kvalifikation

 

 

 

13:12

1/8-finaler

16 deltagere

 

 

13:54

kvartfinaler

 

 

 

14:18

semifinaler

 

 

 

14:35

finaler

 

parallel slalom (D)

32 deltagere

9

lø 22. feb

09:15

kvalifikation

 

 

 

13:15

1/8-finaler

16 deltagere

 

 

14:03

kvartfinaler

 

 

 

14:30

semifinaler

 

 

 

14:46

finaler

 

parallel slalom (H)

32 deltagere

9

lø 22. feb

09:42

kvalifikation

 

 

 

13:27

1/8-finaler

16 deltagere

 


14:09

kvartfinaler

 

 


14:33

semifinaler

 

 


14:50

finaler

 

Alle tider er angivet i lokal tid. Dansk tid trækkes tre timer fra.

siden er lavet af Morten Jensen, oktober 2012 - senest opdateret 2. marts 2017