Oversigt over vundne danske kvotepladser til OL i Tokyo.

Resultat: 108 kvotepladser i 17 idrætter.

3 kvotepladser anvendes ikke (2 x svømning, triatlon).

DIF har udtaget 105 atleter - samt 6 reserver - til deltagelse i 16 idrætter.

OBS! At opnå en kvoteplads er kun første skridt på vejen til OL-deltagelse. Alle danske idrætsfolk skal herefter også udtages af Danmarks Idrætsforbund.

I nogle idrætsgrene er kvotepladserne personlige. I andre tilhører kvotepladserne nationen.

Atletik (15)

kvotepladser opnået i atletik er personlige


Anna Emilie Møller - 3000 m forhindringsløb (D)

13. juni 2019 (Oslo) - 9.24,21 - forbedret 30. sep 2019 (Doha) - 9.13,46

+ 5000 m: 14. juli 2019 (Gävle) - 15.07,11


Sara Slott Petersen - 400 m hæk (D)

28. august 2019 (Rovereto) - 54,89


Abdi Ulad - maratonløb (H)

1. december 2019 (Fukuoka) - 2:11.03


Thijs Nijhuis - maratonløb (H)

23. februar 2020 (Sevilla) - 2:10.57


4 x 100 m (D)

1. maj 2021 (Chorzów) - VM-stafet 2021, nr 3 i 3. heat (44,25)

(Mathilde U. Kramer, Astrid Glenner-Frandsen, Mette Graversgaard, Ida Karstoft)

5 kvotepladser


4 x 100 m (H)

1. maj 2021 (Chorzów) - VM-stafet 2021, nr 4 i 2. heat (39,06)

(Simon Hansen, Tazana Kamanga-Dyrbak, Kojo Musah, Frederik Schou-Nielsen)

5 kvotepladser


Ole Hesselbjerg - 3000 m forhindringsløb (H)

8. juni 2021 (Turku) - 8.20,42

 

Kojo Musah - 100 m (H)

30. juni 2021 - verdensranglisten nr 52 (1203 p)

anvender en af de fem kvotepladser fra 4 x 100 m

 

Danmarks Idrætsforbund har udtaget:

24. marts 2020: Anna Emilie Møller (3000 m forhindringsløb).

24. marts 2020: Sara Slott Petersen (400 m hæk).

8. maj 2020: Abdi Ulad (maratonløb).

8. maj 2020: Thijs Nijhuis (maratonløb).

5. juli 2021: Ole Hesselbjerg (3000 m forhindringsløb).

5. juli 2021: Kojo Musah (100 m / 4 x 100 m).

5. juli 2021: Mathilde U. Kramer, Ida Karstoft, Emma Beiter Bomme, Astrid Glenner-Frandsen, Mette Graversgaard (4 x 100 m), Louise Østergaard (reserve).

5. juli 2021: Tazana Kamanga-Dyrbak, Frederik Schou-Nielsen, Simon Hansen, Kristoffer Hari (4 x 100 m), Emil Mader Kjær (reserve).

Mette Graversgaard og Kristoffer Hari - samt de to reserver - kom ikke i aktion.

Badminton (9)

kvotepladser opnået i badminton er personlige


Anders Antonsen - herresingle

25. maj 2021 - olympisk kvalifikationsrangliste nr 3


Viktor Axelsen - herresingle

25. maj 2021 - olympisk kvalifikationsrangliste nr 4


Mia Blichfeldt - damesingle

25. maj 2021 - olympisk kvalifikationsrangliste nr 18


Kim Astrup / Anders Skaarup Rasmussen - herredouble

25. maj 2021 - olympisk kvalifikationsrangliste nr 11


Maiken Fruergaard / Sara Thygesen - damedouble

25. maj 2021 - olympisk kvalifikationsrangliste nr 15


Mathias Christiansen / Alexandra Bøje - mixeddouble

25. maj 2021 - olympisk kvalifikationsrangliste nr 17


Danmarks Idrætsforbund har udtaget:

11. juni 2021: Anders Antonsen (herresingle).

11. juni 2021: Viktor Axelsen (herresingle).

11. juni 2021: Mia Blichfeldt (damesingle).

11. juni 2021: Anders Skaarup Rasmussen og Kim Astrup (herredouble).

11. juni 2021: Sara Thygesen og Maiken Fruergaard (damedouble).

11. juni 2021: Alexandra Bøje og Mathias Christiansen (mixeddouble).

Bordtennis (1)

kvotepladser opnået i bordtennis er personlige


Jonathan Groth - herresingle

26. juni 2019 (Minsk) - European Games nr 2


Danmarks Idrætsforbund har udtaget:

22. november 2019: Jonathan Groth (herresingle).

Brydning (1)

kvotepladser opnået i brydning tilhører nationen


græsk-romersk, 67 kg (H) - (Fredrik Bjerrehuus)

15. september 2019 (Nur-Sultan) - VM 2019 nr 5-6


Danmarks Idrætsforbund har udtaget:

21. november 2019: Fredrik Bjerrehuus (67 kg).

Bueskydning (1)

kvotepladser opnået i bueskydning tilhører nationen


individuelt (D) - (Maja Jager)

14. juni 2019 ('s-Hertogenbosch) - VM 2019 nr 9-16


Danmarks Idrætsforbund har udtaget:

8. oktober 2019: Maja Jager (individuelt).

Cykling (17)

kvotepladser opnået i cykling tilhører nationen


landevej, linjeløb (H)

22. oktober 2019 - UCI's nationsrangliste nr 10

4 kvotepladser samt 1 startret i enkeltstart


landevej, linjeløb (D)

22. oktober 2019 - UCI's nationsrangliste nr 7

2 kvotepladser samt 1 startret i enkeltstart


bane, 4000 m holdforfølgelsesløb (H)

1. marts 2020 - UCI's olympiske nationsrangliste nr 1

4 kvotepladser samt startret i parløb


bane, parløb (D)

1. marts 2020 - UCI's olympiske nationsrangliste nr 3

2 kvotepladser samt startret i omnium


bane, omnium (H)

1. marts 2020 - UCI's olympiske nationsrangliste nr 7

1 kvoteplads


mountainbike, cross country (H)

18. maj 2021 - UCI's olympiske nationsrangliste nr 11

1 kvoteplads


mountainbike, cross country (D)

18. maj 2021 - UCI's olympiske nationsrangliste nr 6

2 kvotepladser


BMX-racing (D)

1. juni 2021 - olympisk nationsrangliste nr 9

1 kvoteplads


Danmarks Idrætsforbund har udtaget:

20. maj 2021: Jakob Fuglsang (linjeløb).

20. maj 2021: Kasper Asgreen (linjeløb og enkeltstart).

27. maj 2021: Sebastian Fini (MTB).

27. maj 2021: Caroline Bohé (MTB).

27. maj 2021: Malene Degn (MTB).

2. juni 2021: Lasse Norman Hansen (hold og parløb).

2. juni 2021: Michael Mørkøv (reserve - samt parløb).

2. juni 2021: Niklas Larsen (hold, omnium).

2. juni 2021: Julius Johansen, Frederik Rodenberg, Rasmus Lund Pedersen (hold).

2. juni 2021: Amalie Dideriksen (parløb og omnium).

2. juni 2021: Julie Leth (parløb).

9. juni 2021: Simone Tetsche Christensen (BMX).

24. juni 2021: Emma Norsgaard Jørgensen (linjeløb og enkeltstart).

24. juni 2021: Cecilie Uttrup Ludwig (linjeløb).

24. juni 2021: Michael Valgren (linjeløb).

24. juni 2021: Christopher Juul-Jensen (linjeløb).

Julius Johansen kom ikke i aktion.

Golf (4)

kvotepladser opnået i golf er personlige


Rasmus Højgaard - herrer

21. juni 2021 - olympisk rangliste nr 36


Joachim B. Hansen - herrer

21. juni 2021 - olympisk rangliste nr 43


Nanna Koerstz Madsen - damer

28. juni 2021 - olympisk rangliste nr 24


Emily Pedersen - damer

28. juni 2021 - olympisk rangliste nr 30

 

Danmarks Idrætsforbund har udtaget:

2. juli 2021: Rasmus Højgaard og Joachim B. Hansen.

2. juli 2021: Nanna Koerstz Madsen og Emily Pedersen.

Håndbold (14)

herrer

27. januar 2019 (Herning) - VM 2019 nr 1

 

Til holdet er udtaget:

1. juli 2021: Niklas Landin, Kevin Møller, Magnus Landin, Magnus Saugstrup, Lasse Svan, Henrik Møllgaard, Mads Mensah, Henrik Toft Hansen, Mikkel Hansen, Morten Olsen, Jóhan Hansen, Lasse Andersson, Jacob Holm, Mathias Gidsel.

1. juli 2021: Emil Jakobsen og Simon Hald (reserver).

Simon Hald kom ikke i aktion.

Judo (1)

kvotepladser opnået i judo er personlige


Lærke Olsen - 63 kg (D)

14. juni 2021 - olympisk verdensrangliste nr 38


Danmarks Idrætsforbund har udtaget:

26. juni 2021: Lærke Marie Olsen (63 kg).

Kano og kajak (4)

kvotepladser opnået i kano og kajak tilhører nationen

En person kan kun optjene en kvoteplads.


K1 200 m (D) - (Emma Aastrand Jørgensen)

24. august 2019 (Szeged) - VM 2019 nr 3-4


K1 500 m (D) - (Emma Aastrand Jørgensen)

25. august 2019 (Szeged) - VM 2019 nr 5


K4 500 m (D)

25. august 2019 (Szeged) - VM 2019 nr 11

(Emma Aastrand Jørgensen, Line Langelund Eriksen, Julie Frølund Funch, Pernille Knudsen)


Danmarks Idrætsforbund har udtaget:

28. maj 2021: Emma Aastrand Jørgensen (K1 200 m, K1 500 m, K4 500 m).

28. maj 2021: Bolette Nyvang Iversen (K2 500 m, K4 500 m).

28. maj 2021: Julie Frølund Funch (K2 500 m, K4 500 m).

28. maj 2021: Sara Corfixsen Milthers (K4 500 m).

Ridning (5)

kvotepladser opnået i ridning tilhører nationen


dressur, hold

20. august 2019 (Rotterdam) - EM 2019 nr 5

(Anders Dahl, Agnete Kirk Thinggaard, Daniel Bachmann Andersen, Cathrine Dufour)


military, individuelt - (Peter Flarup)

31. december 2019 - olympisk verdensrangliste nr 121


springning, individuelt - (Emil Hallundbæk)

31. december 2019 - olympisk rangliste for gruppe A nr 1


Danmarks Idrætsforbund har udtaget:

25. juni 2021: Cathrine Dufour (dressur, individuelt og hold).

25. juni 2021: Carina Cassøe Krüth (dressur, individuelt og hold).

25. juni 2021: Nanna Merrald (dressur, individuelt og hold).

25. juni 2021: Charlotte Heering (dressur, reserve).

25. juni 2021: Peter Flarup (military, individuelt).

25. juni 2021: Andreas Schou (springning, individuelt).

Charlotte Heering kom ikke i aktion.

Roning (9)

kvotepladser opnået i roning tilhører nationen


firer (D)

29. august 2019 (Linz-Ottensheim) - VM 2019 nr 3

(Frida Sanggaard Nielsen, Lærke Berg Rasmussen, Christina Juhl Johansen og Ida Gørtz Jacobsen)


singlesculler (H) - (Sverri Nielsen)

30. august 2019 (Linz-Ottensheim) - VM 2019 nr 2


toer (D) - (Lærke Berg Rasmussen / Fie Udby Erichsen)

16. maj 2021 (Luzern) - OL-kvalifikation nr 2


toer (H) - (Joachim Sutton / Frederic Vystavel)

16. maj 2021 (Luzern) - OL-kvalifikation nr 2


Danmarks Idrætsforbund har udtaget:

21. december 2020: Sverri Nielsen (singlesculler).

1. juni 2021: Joachim Sutton og Frederic Vystavel (toer).

1. juni 2021: Lærke Berg Rasmussen og Fie Udby Erichsen (toer).

1. juni 2021: Christina Juhl Johansen, Trine Dahl Pedersen, Frida Sanggaard Nielsen, Ida Gørtz Jacobsen (firer).

Sejlsport (8)

kvotepladser opnået i sejlsport tilhører nationen


laser radial (D) - (Anne-Marie Rindom)

9. august 2018 (Århus) - VM 2018 nr 3


49'er FX (D) - (Jena Mai Hansen / Katja Salskov-Iversen)

9. august 2018 (Århus) - VM 2018 nr 5


49'er (H) - (Mads Emil Lübeck / Nikolaj Hoffmann Buhl)

10. august 2018 (Århus) - VM 2018 nr 11


windsurfing RS:X (D) - (Lærke Buhl-Hansen)

10. august 2018 (Århus) - VM 2018 nr 13


nacra 17 - (Lin Ea Cenholt / Christian Peter Lübeck)

10. august 2018 (Århus) - VM 2018 nr 4


Danmarks Idrætsforbund har udtaget:

24. marts 2020: Jonas Warrer og Jakob Precht (49'er).

24. marts 2020: Ida Marie Baad og Marie Thusgaard (49'er FX).

24. marts 2020: Lin Ea Cenholt og Christian Peter Lübeck (nacra 17).

12. maj 2020: Lærke Buhl-Hansen (RS:X)

12. maj 2020: Anne-Marie Rindom (laser radial)

Skateboard (1)

kvotepladser opnået i skateboard er personlige


Rune Glifberg - park (H)

9. juni 2021 - olympisk kvalifikationsrangliste nr 32


Danmarks Idrætsforbund har udtaget:

18. juni 2021: Rune Glifberg (park).

Skydning (4)

kvotepladser opnået i skydning tilhører nationen (fra verdensranglisten dog personligt)


skeet (H) - (Jesper Hansen)

15. april 2019 (Al Ain) - World Cup 2019, 2. afd. nr 2


10 m luftriffel (D) - (Anna Skade Nielsen)

23. april 2019 (Beijing) - World Cup 2019, 2. afd. nr 7


50 m riffel (D) - (Stine Nielsen)

21. september 2019 (Bologna) - EM 2019 nr 6


Steffen Olsen - 50 m riffel (H)

24. marts 2021 - nr 1 på verdensranglisten blandt ikke allerede kvalificerede


Danmarks Idrætsforbund har udtaget:

14. november 2019: Jesper Hansen (skeet).

15. juni 2021: Anna Skade Nielsen (10 m luftriffel).

15. juni 2021: Rikke Mæng Ibsen (50 m riffel).

15. juni 2021: Steffen Olsen (50 m riffel).

Svømning (13)

kvotepladser i individuelle konkurrencer er personlige


Signe Bro - 100 m fri (D)

17. marts 2019 (Edinburgh) - 54,01 - forbedret 22. maj 2021 (Budapest) - 53,69


Alexander Aslak Nørgaard - 1500 m fri (H)

6. april 2019 (Tåstrup) - 14.55,56 - forbedret 27. juli 2019 (Gwangju) - 14.47,75

+ 800 m fri - 27. juli 2019 (Gwangju) - 7.52,60


Anton Ørskov Ipsen - 1500 m fri (H)

6. april 2019 (Tåstrup) - 14.58,09 - forbedret 13. april 2019 (Richmond) - 14.57,15

+ 800 m fri - 23. juli 2019 (Gwangju) - 7.48,74


Tobias B. Bjerg - 100 m bryst (H)

8. april 2019 (Tåstrup) - 59,17


Pernille Blume - 50 m fri (D)

28. april 2019 (Guangzhou) - 24,28 - forbedret 17. maj 2021 (Budapest) - 24,06

+ 100 m fri - 11. maj 2019 (Budapest) - 53,40


Mie Ø. Nielsen - 100 m ryg (D)

7. marts 2020 (Antwerpen) - 59,99

Mie Ø Nielsen har efterfølgende indstillet karrieren.


Helena Rosendahl Bach - 1500 m fri (D)

8. april 2021 (Stockholm) - 16.26,63

+ 200 m butterfly - invitation (2.08,89)


Julie Kepp Jensen - 50 m fri (D)

10. april 2021 (Stockholm) - 24,68


Emilie Beckmann - 100 m butterfly (D)

19. april 2021 (Tåstrup) - 57,60


4 x 100 m fri (D)

31. maj 2021 - FINA-rangliste nr 3 (blandt nationer, der ikke var kvalificeret fra VM 2019)

= 2 kvotepladser


4 x 100 m medley (D)

6. juli 2021 - vakant plads - FINA-rangliste nr 5 (blandt nationer, der ikke var kvalificeret fra VM 2019)

= 2 kvotepladser


Danmarks Idrætsforbund har udtaget:

17. juni 2021: Pernille Blume (50 m fri, 100 m fri, 4 x 100 m fri).

17. juni 2021: Alexander Aslak Nørgaard (1500 m fri).

17. juni 2021: Signe Bro (100 m fri, 4 x 100 m fri).

17. juni 2021: Tobias B. Bjerg (100 m bryst).

17. juni 2021: Anton Ørskov Ibsen (800 m fri, 1500 m fri).

17. juni 2021: Emilie Beckmann (100 m butterfly).

17. juni 2021: Helena Rosendahl Bach (1500 m fri).

17. juni 2021: Julie Kepp Jensen (50 m fri, 4 x 100 m fri).

17. juni 2021: Jeanette Ottesen (4 x 100 m fri).

6. juli 2021: Karoline Sørensen (4 x 100 m medley).

6. juli 2021: Clara Rybak-Andersen (4 x 100 m medley).

2 kvotepladser anvendtes ikke.

Triatlon (1)

kvotepladser opnået i triatlon tilhører nationen


herrer - (Andreas Schilling)

14. juni 2021 - olympisk kvalifikationsrangliste nr 33

Kvoteplads blev ikke anvendt, da Andreas Schilling havde indstillet karrieren. Der fandtes ikke en anden dansk triatlet, der kunne overtage pladsen.

siden er lavet af Morten Jensen, juli 2018 - senest opdateret 19. september 2021