Oversigt over vundne danske kvotepladser til vinter-OL 2022 i Beijing.

I alt 64 kvotepladser i 6 idrætsgrene.

2 kvotepladser anvendes ikke.

OBS! At opnå en kvoteplads er kun første skridt på vejen til OL-deltagelse. Alle danske idrætsfolk skal herefter også udtages af Danmarks Idrætsforbund.

Alpint skiløb (2)

herrer - 1 kvoteplads

17. januar 2022 - basis kvoteplads.


damer - 1 kvoteplads

17. januar 2022 - basis kvoteplads.


Danmarks Idrætsforbund har udtaget:

17. januar 2022: Casper Dyrbye (slalom).

Kvotepladsen til en dame blev ikke anvendt.

Curling (10)

damer

9. maj 2021 (Calgary) - VM 2021 nr 1-6

(Madeleine Dupont, Mathilde Halse, Denise Dupont, Lina Knudsen, My Larsen)

 

herrer

18. december 2021 (Leeuwarden) - OL-kvalifikation nr 3

(Mikkel Krause, Mads Nørgård, Henrik Holtermann, Kasper Wiksten, Tobias Thune) 


Danmarks Idrætsforbund har udtaget:

4.januar 2022: Mikkel Krause, Mads Nørgård, Henrik Holtermann, Kasper Wiksten, Tobias Thune.

4. januar 2022: Madeleine Dupont, Denise Dupont, Mathilde Halse, My Larsen, Jasmin Lander.

Ishockey (48)

herrer

29. august 2021 (Oslo) - OL-kvalifikation, gruppe F nr 1

holdet består ved vinter-OL af 25 spillere.


damer

14. november 2021 (Füssen) - OL-kvalifikation, gruppe D nr 1

holdet består ved vinter-OL af 23 spillere.


Danmarks Idrætsforbund har udtaget:

10. januar 2022 er 23 spillere udtaget til kvindelandsholdet: Cassandra Repstock-Romme, Emma-Sofie Nordstrøm, Lisa Sellberg Jensen, Amalie Andersen, Amanda Normann Refsgaard, Josephine Asperup, Kristine Melberg Hansen, Malene Clarin Frandsen, Simone Jacquet Thrysøe, Sofie Skott Dahl, Emma Elizabeth Russell, Josefine Høegh Persson, Josefine Jakobsen, Julie Marie Funch Østergaard, Julie Oksbjerg, Lilli Pearl Friis-Hansen, Maria Holm Peters, Mia Bau Hansen, Michele Brix Nielsen, Michelle Weis Hansen, Nicoline Søndergaard Jensen, Silke Lave Glud, Sofia Blüthgen Skriver.

18. januar 2022 er 25 spillere udtaget til herrelandsholdet: Patrick Galbraith, Frederik Dichow, Sebastian Dahm, Oliver Larsen, Emil Kristensen, Markus Lauridsen, Nicholas B. Jensen, Jesper Jensen Aabo, Oliver Lauridsen, Phillip Brugisser, Matias Lassen, Nicklas Jensen, Mikkel Bødker, Frederik Storm, Nick Olesen, Matthias Asperup, Morten Madsen, Frans Nielsen, Jesper Jensen, Morten Poulsen, Mathias Bau Hansen, Nicolai Meyer, Julian Jakobsen, Peter Regin, Patrick Russell.

Langrend (1)

herrer - (Martin Møller)

24. februar 2021 (Obertsdorf) - VM 2021, 10 km kvalifikation, nr 3 (120,49 FIS-point)

 

Kvotepladsen blev ikke anvendt.

Skiskydning (1)

damer - (Ukaleq Slettemark)

14. januar 2022 - IBU-kvalifikationsrangliste nr 8


Danmarks Idrætsforbund har udtaget:

18. januar 2022: Ukaleq Slettemark

Speedskating (2)

massestart (H) - (Stefan Due Schmidt)

12. december 2021 - World Cup-ranking nr 12


massestart (H) - (Viktor Hald Thorup)

12. december 2021 - World Cup-ranking nr 15

  

5000 m (H) - (Viktor Hald Thorup)

17. januar 2022 - udtaget på tid (6.17,687, Salt Lake City, 3. dec 2021)

 

Danmarks Idrætsforbund har udtaget:

21. januar 2022: Viktor Hald Thorup (5000 m og massestart) 

21. januar 2022: Stefan Due Schmidt (massestart) 

siden er lavet af Morten Jensen, oktober 2020 - senest opdateret 22. januar 2022