Oversigt over vundne danske kvotepladser til OL i Paris.

Antal kvotepladser optjent: 123 kvotepladser i 20 idrætter.

Alle 123 kvotepladser anvendes. Desuden er der udtaget ti reserver.

OBS! At opnå en kvoteplads er kun første skridt på vejen til OL-deltagelse. Alle danske idrætsfolk skal herefter også udtages af Danmarks Idrætsforbund.

I nogle idrætsgrene er kvotepladserne personlige. I andre tilhører kvotepladserne nationen.

Atletik (4)

kvotepladser opnået i atletik er personlige


Katrine Koch Jacobsen - hammerkast (D)

30. juni 2024 - verdensranglisten nr 12 (1231 p)


Simon Hansen - 100 m (H)

30. juni 2024 - verdensranglisten nr 51 (1231 p)


Ida Karstoft - 200 m (D)

30. juni 2024 - verdensranglisten nr 51 (1197 p)


Lisa Brix Pedersen - diskoskast (D)

5. juli 2024 - vakant plads, verdensranglisten nr 38 (1129 p)


Danmarks Idrætsforbund har udtaget:

6. juli 2024: Katrine Koch Jacobsen (hammerkast)

6. juli 2024: Simon Hansen (100 m)

6. juli 2024: Ida Karstoft (200 m)

6. juli 2024: Lisa Brix Pedersen (diskoskast).


Badminton (9)

kvotepladser opnået i badminton er personlige


Viktor Axelsen - herresingle

28. april 2024 - olympisk kvalifikationsrangliste nr 1


Anders Antonsen - herresingle

28. april 2024 - olympisk kvalifikationsrangliste nr 1


Line Højmark Kjærsfeldt - damesingle

28. april 2024 - olympisk kvalifikationsrangliste nr 21


Kim Astrup og Anders Skaarup Rasmussen - herredouble

28. april 2024 - olympisk kvalifikationsrangliste nr 4


Maiken Fruergaard og Sara Thygesen - damedouble

28. april 2024 - olympisk kvalifikationsrangliste nr 22


Alexandra Bøje og Mathias Christiansen - mixeddouble

28. april 2024 - olympisk kvalifikationsrangliste nr 10


Danmarks Idrætsforbund har udtaget:

15. maj 2024: Viktor Axelsen (herresingle).

15. maj 2024: Anders Antonsen (herresingle).

15. maj 2024: Mia Blichfeldt (damesingle).

15. maj 2024: Kim Astrup og Anders Skaarup (herredouble).

15. maj 2024: Sara Thygesen og Maiken Fruergaard (damedouble).

15. maj 2024: Mathias Christiansen og Alexandra Bøje (mixeddouble).


Boksning (1)

kvotepladser opnået i boksning er personlige


Nikolai Terteryan - 71 kg (H)

2. juli 2023 (Nowy Targ) - European Games 2023 nr 1


Danmarks Idrætsforbund har udtaget:

14. december 2023: Nikolai Terteryan (71 kg).


Bordtennis (3)

kvotepladser (hold) opnået i bordtennis tilhører nationen


hold (H)

21. februar 2024 (Busan) - Hold-VM 2024 nr 5-8

(Jonathan Groth, Anders Lind, Tobias Rasmussen, Thor Christensen, Martin Buch Andersen)


Danmarks Idrætsforbund har udtaget:

7. juni 2024: Jonathan Groth (herresingle og hold).

7. juni 2024: Anders Lind (herresingle og hold).

7. juni 2024: Martin Buch Andersen (hold).

7. juni 2024: Tobias Rasmussen (reserve).


Brydning (1)

kvotepladser opnået i brydning tilhører nationen


græsk-romersk, 87 kg (H) - (Turpal Bisultanov)

8. juli 2024 - vakant plads


Danmarks Idrætsforbund har udtaget:

9. juli 2024: Turpal Bisultanov (87 kg).


Bueskydning (1)

kvotepladser opnået i bueskydning tilhører nationen


individuelt (D) - (Randi Degn)

24. juni 2024 - verdensranglisten nr 47


Danmarks Idrætsforbund har udtaget:

2. juli 2024: Kirstine Danstrup Andersen (individuelt).


Cykling (17)

kvotepladser opnået i cykling tilhører nationen


landevej, enkeltstart (D) - (Emma Norsgaard Bjerg)

10. august 2023 (Stirling) - VM 2023 nr 16

- giver en ekstra startplads (men ingen kvoteplads)


landevej, enkeltstart (H) - (Mikkel Bjerg)

11. august 2023 (Stirling) - VM 2023 nr 9

- giver en ekstra startplads (men ingen kvoteplads)


landevej (H)

17. oktober 2023 - nationsranglisten nr 2

= 4 kvotepladser samt en start i enkelstart


landevej (D)

17. oktober 2023 - nationsranglisten nr 10

= 3 kvotepladser samt en start i enkelstart


bane, 4000 m holdforfølgelsesløb (H)

14. april 2024 - olympisk kvalifikationsrangliste nr 1

= 4 kvotepladser samt startret i parløb og omnium


bane, parløb (D)

14. april 2024 - olympisk kvalifikationsrangliste nr 8

= 2 kvotepladser samt startret i omnium


mountainbike (D)

26. maj 2024 - nationsranglisten nr 7

= 2 kvotepladser


mountainbike (H)

26. maj 2024 - nationsranglisten nr 10

= 1 kvoteplads


BMX-racing (D)

4. juni 2024 - nationsranglisten nr 8

= 1 kvoteplads


Danmarks Idrætsforbund har udtaget:

5. april 2024: Mads Pedersen (linjeløb).

5. april 2024: Mattias Skjelmose (enkeltstart og linjeløb).

5. april 2024: Michael Mørkøv (linjeløb og parløb).

1. juni 2024: Mikkel Norsgaard Bjerg (enkeltstart og linjeløb).

6. juni 2024: Simon Andreassen (mountainbike).

6. juni 2024: Sofie Heby Pedersen (mountainbike).

6. juni 2024: Caroline Bohé (mountainbike).

11. juni 2024: Cecilie Uttrup Ludwig (linjeløb og enkeltstart).

11. juni 2024: Emma Norsgaard Bjerg (linjeløb og enkeltstart).

11. juni 2024: Solbjørk Minke Anderson (linjeløb).

14. juni 2024: Malene Kejlstrup (BMX-racing).

4. juli 2024: Amalie Dideriksen (parløb og omnium).

4. juli 2024: Julie Norman Leth (parløb).

4. juli 2024: Rasmus Lund (4000 m hold).

4. juli 2024: Frederik Rodenberg (4000 m hold).

4. juli 2024: Carl-Frederik Bévort (4000 m hold).

4. juli 2024: Niklas Larsen (4000 m hold).

4. juli 2024: Lasse Norman Leth (reserve).


Golf (4)

kvotepladser opnået i golf er personlige


Nicolai Højgaard - slagspil (H)

17. juni 2024 - olympisk kvalifikationsrangliste nr 44 (renset liste nr 23)


Thorbjørn Olesen - slagspil (H)

17. juni 2024 - olympisk kvalifikationsrangliste nr 85 (renset liste nr 32)


Emily Kirstine Pedersen - slagspil (D)

24. juni 2024 - olympisk kvalifikationsrangliste nr 87 (renset liste nr 31)


Nanna Koerstz Madsen - slagspil (D)

24. juni 2024 - olympisk kvalifikationsrangliste nr 106 (renset liste nr 33)

 

Danmarks Idrætsforbund har udtaget:

27. juni 2024: Emily Pedersen.

27. juni 2024: Nanna Koerstz Madsen.

27. juni 2024: Nicolai Højgaard.

27. junij 2024: Thorbjørn Olesen.

 

Håndbold (28)

herrer

27. januar 2023 (Gdańsk/Stockholm) - VM 2023 nr 1


damer

15. december 2023 (Herning) - VM 2023 nr 3

Da Frankrig (OL-værter) vandt VM-guld og Norge (EM-guld 2022) vandt VM-sølv, overtager Danmark Norges OL-billet fra EM 2022, hvor Danmark blev nr 2 (20. november 2022, Ljubljana).


Danmarks Olympiske Komité har udtaget:

6. juni 2024: 14 spillere Althea Reinhardt, Sandra Toft, Anne Mette Hansen, Line Haugsted, Mette Tranborg, Kristina Jørgensen, Louise Vinter Burgaard, Simone Petersen, Mie Højlund, Sarah Iversen, Rikke Iversen, Katrine Heindahl, Trine Østergaard, Emma Friis.

6. juni 2024: 3 reserver Michala Møller, Helena Elver, Anna Kristensen.

3. juli 2024: 14 spillere Niklas Landin, Emil Nielsen, Magnus Landin, Emil Jakobsen, Mikkel Hansen, Rasmus Lauge, Simon Pytlick, Thomas Arnoldsen, Mathias Gidsel, Mads Hoxer, Niclas Kirkeløkke, Magnus Saugstrup, Simon Hald, Henrik Møllgaard.

3. juli 2024: 3 reserver Kevin Møller, Lasse Andersson, Lukas Jørgensen.

9. juli 2024: Hans Lindberg erstatter Mads Hoxer (skadet).

 

Judo (1)

kvotepladser opnået i judo er personlige


Lærke Olsen - 70 kg (D)

24. juni 2024 - olympisk kvalifikationsrangliste nr 36

 

Danmarks Idrætsforbund har udtaget:

29. juni 2024: Lærke Marie Olsen.

Kano og kajak (7)

kvotepladser opnået i kano og kajak tilhører nationen


firerkajak 500 m (H)

25. august 2023 (Duisburg) - VM 2023 nr 5

(Victor Aasmul, Lasse Bro Madsen, Morten Graversen, Magnus Sibbersen)


enerkajak 500 m (D) - (Emma Aastrand Jørgensen)

26. august 2023 (Duisburg) - VM 2023 nr 2

- giver ikke en kvoteplads, da Emma Aa Jørgensen også er kvalificeret i K2.


toerkajak 500 m (D) - (Emma Aastrand Jørgensen og Frederikke Matthiesen)

27. august 2023 (Duisburg) - VM 2023 nr 1


enerkajak 1000 m (H) - (René Holten Poulsen)

9. maj 2024 (Szeged) - Europa-kvalifikation nr 2


Danmarks Idrætsforbund har udtaget:

21. april 2024: Emma Aastrand Jørgensen (enerkajak, toerkajak).

14. maj 2024: Frederikke Hauge Matthiesen (toerkajak).

16. maj 2024: Victor Gairy Aasmul (firerkajak).

16. maj 2024: Lasse Bro Madsen (firerkajak).

16. maj 2024: Morten Graversen (firerkajak).

16. maj 2024: Magnus Sibbersen (firerkajak).

23. maj 2024: René Holten Poulsen (enerkajak).


Ridesport (5)

kvotepladser opnået i ridesport tilhører nationen


dressur, hold

7. august 2022 (Herning) - VM 2022 nr 1

(Cathrine Laudrup-Dufour, Daniel Bachmann Andersen, Nanna Merrald Rasmussen, Carina Cassøe Krüth)


military, individuelt - (Peter Flarup)

31. december 2023 - olympisk rangliste region A nr 1


springning, individuelt - (Andreas Schou)

31. december 2023 - olympisk rangliste region A nr 1


Danmarks Idrætsforbund har udtaget:

21. juni 2024: Peter Flarup (military).

21. juni 2024: Andreas Schou (springning).

8. juli 2024: Cathrine Laudrup-Dufour (dressur).

8. juli 2024: Daniel Bachmann Andersen (dressur).

8. juli 2024: Nanna Skodborg Merrald (dressur).

8. juli 2024: Nadia Aaborg Sloth (dressur, reserve).


Roning (16)

kvotepladser opnået i roning tilhører nationen


singlesculler (H) - (Sverri Nielsen)

08. september 2023 (Beograd) - VM 2023 nr 5


toer (D) - (Lærke Rasmussen og Fie Udby Erichsen)

21. maj 2024 (Luzern) - OL-kvalifikation nr 1


firer (D)

21. maj 2024 (Luzern) - OL-kvalifikation nr 2

(Astrid Steensberg, Frida Sanggaard Nielsen, Marie Johannesen, Julie Poulsen)


otter (D)

21. maj 2024 (Luzern) - OL-kvalifikation nr 2

(Nikoline Laidlaw, Sofie Vikkelsøe, Caroline Munch, Frida Werner Foldager, Sára Johansen, Clara Hornnæss, Karen Mortensen, Nanna Vigild og Sophie Østergaard)


Danmarks Idrætsforbund har udtaget:

16. november 2023: Sverri Nielsen (singlesculler).

28. maj 2024: Lærke Berg Rasmussen og Fie Udby Erichsen (toer).

28. maj 2024: Julie Holst Poulsen, Marie Skytte Hauberg Johannesen, Frida Sanggaard Nielsen, Astrid Steensberg (firer).

28. maj 2024: Sophie Østergaard (styrkvinde), Nikoline Laidlaw, Sofie Halling Vikkelsøe, Caroline Munch, Frida Werner Foldager, Sára Maria Johansen, Clara Hornnæss, Karen Mortensen, Nanna Vigild (otter).

9. juli 2024: Karen Frost (otter, reserve)


Sejlsport (9)

kvotepladser opnået i sejlsport tilhører nationen


49'er (H) - (Frederik Rask og Jakob Precht Jensen)

16. september 2023 (Den Haag) - VM 2023 nr 11


49'er FX (D) - (Johanne Schmidt og Andrea Schmidt)

16. september 2023 (Den Haag) - VM 2023 nr 10


ILCA 6 (D) - (Anne-Marie Rindom)

19. august 2023 (Den Haag) - VM 2023 nr 3


ILCA 7 (H) - (Johan Lundgaard Schubert)

30. januar 2024 (Adelaide) - VM 2024 nr 25


windsurfing (H) - (Johan Søe)

2. februar 2024 (Lanzarote) - VM 2024 nr 17


nacra 17 (mix) - (Natacha Saouma-Pedersen og Mathias Bruun Borreskov)

26. april 2024 (Hyères) - Last Chance Regatta nr 1


Danmarks Idrætsforbund har udtaget:

23. februar 2024: Anne-Marie Rindom (ILCA 6).

23. februar 2024: Johan Lundgaard Schubert (ILCA 7).

10. marts 2024: Johanne Schmidt og Andrea Schmidt (49'er FX).

10. marts 2024: Daniel Nyborg og Nikolaj Buhl (49'er).

5. april 2024: Johan Søe (windsurfing).

26. apri 2024: Natacha Saouma-Pedersen og Mathias Bruun Borreskov (nacra 17).


Skateboard (1)

kvotepladser opnået i skateboard er personlige


Viktor Solmunde - park (H)

23. juni 2024 - olympisk kvalifikationsrangliste nr 11

 

Danmarks Idrætsforbund har udtaget:

28. juni 2024: Viktor Solmunde (park).


Skydning (3)

kvotepladser opnået i skydning tilhører nationen (fra verdensranglisten dog personligt)


50 m riffel (D) - (Rikke Mæng Ibsen)

15. september 2022 (Wrocław) - EM 2022 nr 1


skeet (H) - (Jesper Hansen)

19. august 2023 (Baku) - VM 2023 nr 5


Stephanie Grundsøe - 50 m riffel (D)

19. juni 2024 - ledig kvoteplads (olympisk kvalifikationsrangliste nr 17)


Danmarks Idrætsforbund har udtaget:

14. november 2023: Jesper Hansen (skeet).

17. maj 2024: Rikke Mæng Ibsen (50 m riffel, 10 m luftriffel).

19. juni 2024: Stephanie Grundsøe (50 m riffel, 10 m luftriffel).


Svømning (7)

kvotepladser i individuelle konkurrencer er personlige


Thea Blomsterberg - 200 m bryst (D)

4. april 2023 (København) - Danish Open - 2.22,61

- forbedret til 2.22,42 den 28. juli 2023 (Fukuoka) 


Helena Rosendahl Bach - 200 m butterfly (D)

26. juli 2023 (Fukuoka) - VM - 2.07,15

- forbedret til 2.06,93 den 8. april 2024 (Stockholm)

100 m butterfly: olympisk invitationstid 58,13 den 6. april 2024 (Stockholm)


Julie Kepp Jensen - 50 m fri (D)

29. juli 2023 (Fukuoka) - VM - 24,70


4 x 100 fri (D)

11. februar 2024 - kombineret VM 2023 og VM 2024 - nr 15

- 23. juli 2023 (Fukuoka) - VM 2023, nr 14 - 3.41,21

- (Signe Bro, Julie Kepp Jensen, Emilie Beckmann, Helena Rosendahl Bach)

+ to kvotepladser til holdet


4 x 100 medley (D)

18. februar 2024 - kombineret VM 2023 og VM 2024 - nr 16

- 30. juli 2023 (Fukuoka) - VM 2023, nr 14 - 4.03,33

- (Julie Kepp Jensen, Thea Blomsterberg, Helena Rosendahl Bach, Signe Bro)

+ to kvotepladser til holdet


Danmarks Idrætsforbund har udtaget:

16. april 2024: Helena Rosendahl Bach (200 m butterfly, 100 m butterfly).

16. april 2024: Julie Kepp Jensen (50 m fri, 4 x 100 m fri).

16. april 2024: Thea Blomsterberg (200 m bryst, 4 x 100 m medley).

16. april 2024: Martine Damborg (4 x 100 m fri, 4 x 100 m medley).

16. april 2024: Signe Bro (4 x 100 m fri, 4 x 100 m medley).

16. april 2024: Elisabeth Sabroe Ebbesen (4 x 100 m fri).

16. april 2024: Schastine Tabor (4 x 100 m medley).


Taekwondo (1)

kvotepladser opnået i taekwondo tilhører nationen


-80 kg (H) - (Edi Hrnic)

9. marts 2024 (Sofia) - Europa-kvalifikation nr 1-2


Danmarks Idrætsforbund har udtaget:

14. marts 2024: Edi Hrnic (-80 kg).


Tennis (3)

kvotepladser opnået i tennis er personlige


Holger Rune - herresingle

10. juni 2024 - ATP-ranglisten nr 15

 

Clara Tauson - damesingle

10. juni 2024 - WTA-ranglisten nr 66


Caroline Wozniacki - damesingle

14. juni 2024 - wildcard


Danmarks Idrætsforbund har udtaget:

20. juni 2024: Holger Rune (herresingle).

20. juni 2024: Clara Tauson (damesingle).

20. juni 2024: Caroline Wozniacki (damesingle).


Triatlon (2)

kvotepladser opnået i triatlon tilhører nationen


individuelt (D) - (Alberte Kjær Pedersen)

27. maj 2024 - olympisk kvalifikationsrangliste nr 31


individuelt (H) - (Emil Holm)

27. maj 2024 - olympisk kvalifikationsrangliste nr 64


Danmarks Idrætsforbund har udtaget:

29. maj 2024: Alberte Kjær Pedersen (individuelt).

29. maj 2024: Emil Holm (individuelt).


siden er lavet af Morten Jensen, august 2022 - senest opdateret 12. juli 2024