Oversigt over vundne norske kvotepladser til OL 2024 i Paris.

Optjent: 107 kvotepladser i 17 idrætter.

1 ubenyttet kvoteplads.

106 norske atleter - samt 3 reserver - er udtaget til OL 2024.

OBS! At opnå en kvoteplads er kun første skridt på vejen til OL-deltagelse. Alle idrætsfolk skal også udtages af deres nationale olympiske komite.

Friidrett (26)

kvotepladser opnået i atletik er personlige


Zerei Mezngi - maratonløb (H)

4. december 2022 (Valencia) - 2:07.10


Sander Skotheim - tikamp (H)

28. maj 2023 (Götzis) - 8590 point

- forbedret til 8635 point den 11. juni 2024 (Rom)


Karsten Warholm - 400 m hæk (H)

2. juli 2023 (Stockholm) - 47,57

- forbedret til 46,51 den 21. juli 2003 (Monaco)


Line Kloster - 400 m hæk (D)

2. juli 2023 (La Chaux-de-Fonds) - 54,57

- forbedret til 54,56 den 10. juni 2024 (Rom)


Jakob Ingebrigtsen - 1500 m (H)

16. juli 2023 (Chorzów) - 3.27,14

+ 5000 m: 30. juni 2024 - verdensranglisten nr 3 (1407 p)


Markus Rooth - tikamp (H)

16. juli 2023 (Espoo) - 8608 point


Karoline Bjerkeli Grøvdal - 5000 m (D)

23. juli 2023 (London) - 14.45,24

- forbedret til 14.38,62 den 7. juni 2024 (Rom)


Håvard Ingvaldsen - 400 m (H)

20. august 2023 (Budapest) - 44,39


Narve Gilje Nordås - 1500 m (H)

23. august 2023 (Budapest) - 3.29,68

+ 5000 m: 30. juni 2024 - verdensranglisten nr 18 (1275 p) 


Sondre Guttormsen - stangspring (H)

26. august 2023 (Norrköping) - 5,82 m


Sondra Nordstad Moen - maratonløb (H)

3. december 2023 (Fukuoka) - 2:07.16


Pål Haugen Lillefosse - stangspring (H)

6. februar 2024 (Uppsala) - 5,82 m


4 x 400 m (D)

4. maj 2024 (Nassau) - VM-stafet 2024 nr 5

(Josefine Eriksen, Amalie Iuel, Elisabeth Slettum, Henriette Jæger, Astri Ertzgaard)

= 5 kvotepladser


Tobias Grønstad - 800 m (H)

30. maj 2024 (Oslo) - 1.44,67


Henriette Jæger - 400 m (D)

30. maj 2024 (Oslo) - 50,81

+ 200 m: 30. juni 2024 - verdensranglisten nr 30 (1239 p)

ingen kvoteplads, da Henriette Jæger er kvalificeret via et stafethold.


Amalie Iuel - 400 m hæk (D)

30. juni 2024 - verdensranglisten nr 19 (1270 p)


Simen Guttormsen - stangspring (H)

30. juni 2024 - verdensranglisten nr 30 (1250 p)


Marcus Thomsen - kuglestød (H)

30. juni 2024 - verdensranglisten nr 25 (1242 p)


Eivind Henriksen - hammerkast (H)

30. juni 2024 - verdensranglisten nr 8 (1282 p)


Thomas Mardal - hammerkast (H)

30. juni 2024 - verdensranglisten nr 20 (1215 p)


Lene Onsrud Retzius - stangspring (D)

30. juni 2024 - verdensranglisten nr 20 (1221 p)


Beatrice Nedberge Llano - hammerkast (D)

30. juni 2024 - verdensranglisten nr 24 (1173 p)


Marie-Therese Obst - spydkast (D)

30. juni 2024 - verdensranglisten nr 18 (1175 p)


Olympiatoppen har udtaget:

3. juli 2024: Karoline Bjerkeli Grøvdal (5000 m)

3. juli 2024: Amalie Hammild Iuel (400 m hæk + 4 x 400 m)

3. juli 2024: Henriette Jæger (200 m, 400 m + 4 x 400 m)

3. juli 2024: Line Kloster (400 m hæk)

3. juli 2024: Beatrice Nedberge Llano (hammerkast)

3. juli 2024: Marie-Therese Obst (spydkast)

3. juli 2024: Lene Onsrud (stangspring)

3. juli 2024: Josefine Tomine Eriksen, Astri Ayo Lakeri Ertzgaard, Elisabeth Slettum (4 x 400 m)

3. juli 2024: Tobias Grønstad (800 m)

3. juli 2024: Simen Guttormsen (stangspring)

3. juli 2024: Sondre Mogens Guttormsen (stangspring)

3. juli 2024: Eivind Prestegård Henriksen (hammerkast)

3. juli 2024: Jakob Asserson Ingebrigtsen (1500 m, 5000 m)

3. juli 2024: Håvard Bentdal Ingvaldsen (400 m)

3. juli 2024: Pål Haugen Lillefosse (stangspring)

3. juli 2024: Thomas Mardal (hammerkast)

3. juli 2024: Zerei Kbrom Mezngi (maratonløb)

3. juli 2024: Sondre Nordstad Moen (maratonløb)

3. juli 2024: Narve Gilje Nordås (1500 m, 5000 m)

3. juli 2024: Markus Rooth (tikamp)

3. juli 2024: Sander Aae Skotheim (tikamp)

3. juli 2024: Marcus Thomsen (kuglestød)

3. juli 2024: Karsten Warholm (400 m hæk)

 

Norge anvender kun 25 af de 26 kvotepladser i atletik.

Boksing (2)

kvotepladser opnået i boksning er personlige


Omar Shiha - +92 kg (H)

11. marts 2024 (Busto Arsizio) - 1. OL-kvalifikation nr 1-4


Sunniva Hofstad - 76 kg (D)

11. marts 2024 (Busto Arsizio) - 1. OL-kvalifikation nr 1-4


Olympiatoppen har udtaget:

14. maj 2024: Sunniva Hofstad (76 kg)

14. maj 2024: Omar Shiha (+92 kg)

Bryting (1)

kvotepladser opnået i brydning tilhører nationen


62 kg (D) - (Grace Bullen)

21. september 2023 (Beograd) - VM 2023 nr 3


Olympiatoppen har udtaget:

14. maj 2024: Grace Bullen (62 kg)

Sykling (6)

kvotepladser opnået i cykling tilhører nationen


landevej, enkeltstart (H) - (Tobias Svendsen Foss)

11. august 2023 (Stirling) - VM 2023 nr 11

giver startret, men giver ingen kvoteplads.


landevej (H)

17. oktober 2023 - nationsranglisten nr 14

= 2 kvotepladser, samt en startret i enkeltstart.


landevej (D)

17. oktober 2023 - nationsranglisten nr 18

= 2 kvotepladser, samt en startret i enkeltstart.


bane, omnium (D)

14. april 2024 - olympisk kvalifikationsrangliste nr 9


mountainbike (H)

26. maj 2024 - nationsranglisten nr 15

= 1 kvoteplads.


Olympiatoppen har udtaget:

4. juni 2024: Anita Yvonne Stenberg (omnium)

4. juni 2024: Marte Berg Edseth (landevej)

4. juni 2024: Ingvild Gåskjenn (landevej)

4. juni 2024: Tobias Svendsen Foss (landevej)

4. juni 2024: Søren Wærenskjold (landevej)

18. juni 2024: Knut Røhme (mountainbike)

Golf (4)

kvotepladser opnået i golf er personlige


Viktor Hovland - slagspil (H)

17. juni 2024 - olympisk kvalifikationsrangliste nr 6 (renset liste nr 6)


Kristoffer Ventura - slagspil (H)

17. juni 2024 - olympisk kvalifikationsrangliste nr 281 (renset liste nr 56)


Celine Borge - slagspil (D)

24. juni 2024 - olympisk kvalifikationsrangliste nr 187 (renset liste nr 45)


Madelene Stavnar - slagspil (D)

24. juni 2024 - olympisk kvalifikationsrangliste nr 307 (renset liste nr 59)


Olympiatoppen har udtaget:

18. juni 2024: Viktor Hovland (slagspil)

18. juni 2024: Kristoffer Ventura (slagspil)

3. juli 2024: Madelene Stavnar (slagspil)

3. juli 2024: Celine Borge (slagspil)

Håndball (28)

damer

20. november 2022 (Ljubljana) - EM 2022 nr 1

17. december 2023 (Herning) - VM 2023 nr 2


herrer

17. marts 2024 (Tatabánya) - OL-kvalifikation gruppe 3 nr 1


Olympiatoppen har udtaget:

3. juli 2024: 14 spillere Katrine Lunde, Silje Solberg-Østhassel, Camilla Herrem, Sanna Solberg-Isaksen, Kristine Breistøl, Veronica Egebakken Kristiansen, Stine Bredal Oftedal, Henny Ella Reistad, Nora Mørk, Stine Ruscetta Skogrand, Marit Røsberg Jacobsen, Maren Nyland Aardahl, Kari Brattset Dale, Vilde Mortensen Ingstad.

3. juli 2024: Thale Rushfeldt Deila (reserve)

3. juli 2024: 14 spillere Torbjørn Sittrup Bergerud, Kristian Sæverås, Alexander Christoffersen Blonz, Sebastian Barthold, Kristian Bjørnsen, Harald Reinkind, Gabriel Ostad Setterblom, Christian O'Sullivan, Tobias Schjølberg Grøndahl, Simen Ulstad Lyse, Sander Sagosen, Petter Øverby, Magnus Gullerud, Vetle Eck Aga

3. juli 2024: Magnus Søndenå (reserve)

Padling (4)

kvotepladser opnået i kano og kajak tilhører nationen


500 m firerkajak (D)

25. august 2023 (Duisburg) - VM 2023 nr 9

(Maria Virik, Anna Sletsjøe, Hedda Øritsland, Kristine Amundsen)


Olympiatoppen har udtaget:

4. juni 2024: Kristine Strand Amundsen, Anna Margrete Sletsjøe, Maria Virik, Hedda Øritsland (K4 500 m).

Hestesport (2)

kvotepladser opnået i ridesport tilhører nationen


dressur, individuelt - (Isabel Freese)

31. december 2023 - olympisk rangliste region A nr 1


springning, individuelt - (Marie Valdar Longem)

31. december 2023 - olympisk rangliste region A nr 2

 

Olympiatoppen har udtaget:

18. juni 2024: Isabel Freese (Idressur).

18. juni 2024: Victoria Gulliksen (springning).

Roing (10)

kvotepladser opnået i roning tilhører nationen


letvægtsdobbeltsculler (H) - (Lars Benske og Ask Jarl Tjøm)

7. september 2023 (Beograd) - VM 2023 nr 6


dobbeltsculler (H) - (Jan Oscar Stabe Helvig og Kristoffer Brun)

10. september 2023 (Beograd) - VM 2023 nr 9


dobbeltsculler (D) - (Thea Helseth og Jenny Marie Rorvik)

10. september 2023 (Beograd) - VM 2023 top-6


dobbeltfirer (H)

21. maj 2024 (Luzern) - OL-kvalifikation nr 1

(Kristoffer Brun, Jan Oscar Helvig, Jonas Juel, Erik André Solbakken)


Olympiatoppen har udtaget:

14. maj 2024: Thea Helseth og Inger Seim Kavlie (dobbeltsculler).

14. maj 2024: Lars Benske og Ask Jarl Tjøm (letvægtsdobbeltsculler).

4. juni 2024: Kristoffer Brun, Jan Oscar Stabe Helvig, Jonas Slettemark Juel, Erik André Solbakken (dobbeltfirer).

18. juni 2024: Kjetil Borch og Martin Helseth (dobbeltsculler).

3. juli 2024: Ole Amund Storlien (reserve, dobbeltfirer).

Seiling (5)

kvotepladser opnået i sejlsport tilhører nationen


49'er FX (D) - (Pia Dahl Andersen og Nora Edland)

17. august 2023 (Den Haag) - VM 2023 nr 8


windsurfing (D) - (Mina Mobekk)

18. august 2023 (Den Haag) - VM 2023 nr 4


ILCA 7 (H) - (Hermann Tomasgaard)

19. august 2023 (Den Haag) - VM 2023 top-10


ILCA 6 (D) - (Line Flem Høst)

19. august 2023 (Den Haag) - VM 2023 nr 19


Olympiatoppen har udtaget:

14. maj 2024: Line Flem Høst (ILCA 6).

14. maj 2024: Mina Mobekk (windsurfing).

14. maj 2024: Hermann Tomasgaard (ILCA 7).

14. maj 2024: Marie Rønningen og Helene Næss (49'er FX).

Skyting (6)

kvotepladser opnået i skydning tilhører nationen


50 m riffel (H) - (Jon-Hermann Hegg)

14. september 2022 (Wrocław) - EM 2022 nr 2


50 m riffel (D) - (Jenny Stene)

21. oktober 2022 (Cairo) - VM 2022 nr 2


10 m luftriffel (D) - (Jeanette Hegg Duestad)

11. marts 2023 (Tallinn) - EM 2023 nr 1


Skeet (H) - (Erik Watndal)

19. august 2023 (Baku) - VM 2023 nr 6


10 m luftriffel (D) - (Synnøve Berg)

16. april 2024 (Rio de Janeiro) - OL-kvalifikation nr 3


50 m riffel (H) - (Ole Martin Halvorsen)

19. april 2024 (Rio de Janeiro) - OL-kvalifikation nr 3

 

Olympiatoppen har udtaget:

18. juni 2024: Sønnøve Berg (10 m luftriffel)

18. juni 2024: Jeanette Hegg Duestad (10 m luftriffel)

18. juni 2024: Jenny Stene (50 m riffel)

18. juni 2024: Ole Martin Halvorsen (50 m riffel)

18. juni 2024: Jon-Hermann Hegg (50 m riffel)

18. juni 2024: Erik Watndal (skeet)

Svømming (4)

kvotepladser opnået i svømning er personlige


Henrik Christiansen - 800 m fri (H)

16. april 2023 (Stockholm) - 7.51,43

- forbedret til 7.49,39 den 22. april 2023 (Bergen)

+ 1500 m fri: 21. april 2023 (Bergen) - 14.57,85


Jon Jøntved - 800 m fri (H)

22. april 2023 (Bergen) - 7.48,97


Nicholas Lia - 50 m fri (H)

28. juli 2023 (Fukuoka) - 21,94


Helle Tuxen - 3 meter vippe (D)

8. februar 2024 (Doha) - VM 2024 nr 19


Olympiatoppen har udtaget:

3. juli 2024: Henrik Christiansen (800 m fri, 1500 m fri, 10 km åbent vand)

3. juli 2024: Jon Jøntvedt (800 m fri)

3. juli 2024: Nicholas Lia (50 m fri)

3. juli 2024: Helle Tuxen (3 meter vippe)

Taekwondo (1)

kvotepladser opnået i taekwondo tilhører nationen


+80 kg (H) - (Richard Ordemann)

9. marts 2024 (Sofia) - Europa-kvalifikation nr 1-2


Olympiatoppen har udtaget:

14. maj 2024: Richard André Ordemann (+80 kg)

Tennis (1)

kvotepladser opnået i tennis er personlige


Casper Ruud - herresingle

10. juni 2024 - ATP-ranglisten nr 7

 

Olympiatoppen har udtaget:

10. juni 2024: Casper Ruud (herresingle)

Triatlon (4)

kvotepladser opnået i triatlon tilhører nationen


mix-stafet

17. maj 2024 (Huatulco) - OL-kvalifikation nr 1

(Vetle Bergsvik Thorn, Lotte Miller, Casper Stornes, Solveig Løvseth)


Olympiatoppen har udtaget:

4. juni 2024: Kristian Blummenfelt (individuelt og stafet)

4. juni 2024: Vetle Bergsvik Thorn (individuelt og stafet)

4. juni 2024: Solveig Natvig Løvseth (individuelt og stafet)

4. juni 2024: Lotte Emilia Miller (individuelt og stafet)

Volleyball (2)

kvotepladser opnået i beachvolley tilhører nationen


beachvolley (H) - (Anders Mol og Christian Sørum) 

09. jun 2024 - olympisk kvalifikationsrangliste nr 2

 

Olympiatoppen har udtaget:

18. juni 2024: Anders Mol og Christian Sørum (beachvolley)

Vektløfting (1)

kvotepladser opnået i vægtløftning er personlige


Solfrid Koanda - 81 kg (D)

28. april 2024 - olympisk kvalifikationsrangliste nr 4


Olympiatoppen har udtaget:

14. maj 2024: Solfrid Koanda (81 kg)

siden er lavet af Morten Jensen, september 2022 - senest opdateret 10. juli 2024