Oversigt over vundne finske kvotepladser til OL 2024 i Paris.

Status pr 15. februar 2024: 18 kvotepladser i 6 idrætter.

Det forventes, at Finland vil optjene omkring 60-65 kvotepladser i alt.

OBS! At opnå en kvoteplads er kun første skridt på vejen til OL-deltagelse. Alle idrætsfolk skal også udtages af Suomen Olympiakomitea.

Yleisurheilu (5)

kvotepladser opnået i atletik er personlige


Viivi Lehikoinen - 400 m hæk (D)

6. juli 2023 (Huelva) - 54,40


Wilma Murto - stangspring (D)

23. juli 2023 (London) - 4,80 m


Veli-Matti "Aku" Partanen - 20 km kapgang (H)

27. juli 2023 (Lahti) - 1:19.25

- forbedret til 1:18.22, 19. august 2023 (Budapest)


Silja Kosonen - hammerkast (D)

23. august 2023 (Budapest) - 74,19 m


Camilla Richardsson - maratonløb (D)

3. december 2023 (Valencia) - 2:24.38


Finlands Olympiske Komite har udtaget:

12. december 2023: Viivi Lehikonen (400 m hæk)

12. december 2023: Camilla Richardsson (maratonløb)

12. december 2023: Wilma Murto (stangspring)

12. december 2023: Silja Kosonen (hammerkast)

12. december 2023: Aku Partanen (kapgang)

Pyöräily (1)

kvotepladser opnået i cykling tilhører nationen


landevej (D)

17. oktober 2023 - Nationsranglisten nr 22

1 kvoteplads (linjeløb + enkeltstart)


Ratsastus (5)

kvotepladser opnået i ridning tilhører nationen


dressur, individuelt - (Emma Kanerva)

31. december 2023 - olympisk rangliste region A nr 2

- senere ændret til, at Finland kan deltage med et hold


military, individuelt - (Sanna Siltakorpi)

31. december 2023 - olympisk ranglsite region A nr 2


military, individuelt - (Veera Manninen)

31. december 2023 - olympisk rangliste globalt nr 89


dressur, hold

5. februar 2024 - vakant plads


Purjehdus (4)

kvotepladser opnået i sejlsport tilhører nationen


nacra 17 (mix) - (Sinem Kurtbay og Akseli Keskinen)

17. august 2023 (Den Haag) - VM 2023 nr 10


ILCA 7 (H) - (Kaarle Tapper)

19. august 2023 (Den Haag) - VM 2023 nr 18


ILCA 6 (D) - (Monika Mikkola)

10. januar 2024 (Mar del Plata) - VM 2024 nr 6


Finlands Olympiske Komite har udtaget:

12. december 2023: Kaarle Tapper (ILCA 7)

12. december 2023: Sinem Kurtbay og Akseli Keskinen (nacra 17)

Ammunta (2)

kvotepladser opnået i skydning tilhører nationen


skeet (H) - (Eetu Kallioinen)

19. august 2023 (Baku) - VM 2023 nr 2


50 m riffel (H) - (Aleksi Leppä)

20. august 2023 (Baku) - VM 2023 nr 6


Finlands Olympiske Komite har udtaget:

12. december 2023: Eetu Kallioinen (skeet)

12. december 2023: Aleksi Leppä (riffel)


Uinti (1)

individuelle kvotepladser i svømning er personlige


Matti Mattsson - 200 m bryst (H)

15. februar 2024 (Doha) - VM - 2.09,15


I nedenstående idrætter var Finland kvalificeret til OL 2020:

Sulkapallo (0)

kvotepladser opnået i badminton er personlige


Nyrkkeily (0)

kvotepladser opnået i boksning er personlige


Paini (0)

kvotepladser opnået i brydning tilhører nationen

Jousiammunta (0)

kvotepladser opnået i bueskydning tilhører nationen


Golf (0)

kvotepladser opnået i golf er personlige


Ratsastus (2)

kvotepladser opnået i ridning tilhører nationen


Rullalautailu (0)

kvotepladser opnået i skateboard er personlige


siden er lavet af Morten Jensen, juli 2023 - senest opdateret 15. februar 2024