Oversigt over vundne svenske kvotepladser til OL 2024 i Paris.

Optjent 129 kvotepladser i 17 idrætter.

Sverige har returneret 12 kvotepladser.

I alt er 117 svenske atleter - samt 11 reserver - udtaget til OL 2024.

OBS! At opnå en kvoteplads er kun første skridt på vejen til OL-deltagelse. Alle svenske idrætsfolk skal herefter udtages af Sveriges Olympiska Kommitté.

Friidrott (30)

kvotepladser opnået i atletik er personlige


Carolina Wikström - maratonløb (D)

4. december 2022 (Valencia) - 2:26.14

- forbedret til 2:24.30 den 18. februar 2024 (Sevilla)


Perseus Karlström - 20 km kapgang (H)

12. februar 2023 (Melbourne) - 1:19.27

- forbedret til 1:17.39 den 19. august 2023 (Budapest)


Daniel Ståhl - diskoskast (H)

2. juli 2023 (Stockholm) - 67,57 m

- forbedret til 71,46 m den 21. august 2023 (Budapest)


Armand Duplantis - stangspring (H)

2. juli 2023 (Stockholm) - 6,05 m

- forbedret til 6,24 m den 20. april 2024 (Xiamen)


Fanny Roos - kuglestød (D)

15. juli 2023 (Bottnaryd) - 19,29 m


Andreas Kramer - 800 m (H)

24. august 2023 (Budapest) - 1.44,57

- forbedret til 1.44,08 den 20. juni 2024 (Bydgoszcz)


Suldan Hassan - maratonløb (H)

18. februar 2024 (Sevilla) - 2:07.36


Andreas Almgren - 10.000 m (H)

16. marts 2024 (San Juan Capistrano) - 26.52,87

+ 5000 m (H) - 30. maj 2024 (Oslo) - 12.50,94


Axelina Johansson - kuglestød (D)

20. april 2024 (Waco) - 18,82 m

- forbedret til 18,97 m den 22. juni 2024 (Bottnaryd)


Carl Bengtström - 400 m hæk (H)

30. april 2024 (Huelva) - 48,61

- forbedret til 47,94 den 11. juni 2024 (Rom)


Oskar Edlund - 400 m hæk (H)

24. maj 2024 (Fayetteville) - 48,70


Henrik Larsson - 100 m (H)

30. juni 2024 - verdensranglisten nr 29 (1262 p)


Erik Erlandsson - 200 m (H)

30. juni 2024 - verdensranglisten nr 52 (1204 p)


Samuel Pihlström - 1500 m (H)

30. juni 2024 - verdensranglisten nr 30 (1276 p)


Simon Sundström - 3000 m forhindringsløb (H)

30. juni 2024 - verdensranglisten nr 26 (1246 p)


Emil Blomberg - 3000 m forhindringsløb (H)

30. juni 2024 - verdensranglisten nr 32 (1230 p)


Leo Magnusson - 3000 m forhindringsløb (H)

30. juni 2024 - verdensranglisten nr 39 (1220 p)


Julia Henriksson - 200 m (D)

30. juni 2024 - verdensranglisten nr 23 (1252 p)

+ 100 m: 30. juni 2024 - verdensranglisten nr 35 (1246 p)


Nora Lindahl - 200 m (D)

30. juni 2024 - verdensranglisten nr 55 (1196 p)


Yolanda Ngarambe - 1500 m (D)

30. juni 2024 - verdensranglisten nr 48 (1226 p)


Sarah Lahti - 10.000 m (D)

30. juni 2024 - verdensranglisten nr 15 (1183 p)

+ 5000 m: 30. juni 2024 - verdensranglisten nr 73 (1179 p)


Thobias Montler - længdespring (H)

30. juni 2024 - verdensranglisten nr 21 (1236 p)


Ragnar Carlsson - hammerkast (H)

30. juni 2024 - verdensranglisten nr 27 (1198 p)


Maja Nilsson - højdespring (D)

30. juni 2024 - verdensranglisten nr 25 (1211 p)


Maja Åskag - trespring (D)

30. juni 2024 - verdensranglisten nr 20 (1210 p)


Sara Lennman - kuglestød (D)

30. juni 2024 - verdensranglisten nr 25 (1164 p)


Vanessa Kamga - diskoskast (D)

30. juni 2024 - verdensranglisten nr 30 (1153 p)


Caisa-Marie Lindfors - diskoskast (D)

30. juni 2024 - verdensranglisten nr 34 (1141 p)


Thea Löfman - hammerkast (D)

30. juni 2024 - verdensranglisten nr 29 (1167 p)


Rebecka Hallerth - hammerkast (D)

30. juni 2024 - verdensranglisten nr 36 (1151 p)


Sveriges Olympiska Kommitté har udtaget:

21. november 2023: Armand Duplantis (stangspring)

21. november 2023: Daniel Ståhl (diskoskast)

21. november 2023: Perseus Karlström (20 km kapgang)

21. november 2023: Thobias Montler (længdespring)

14. marts 2024: Suldan Hassan (maratonløb)

14. marts 2024: Carolina Wikström (maratonløb)

21. marts 2024: Andreas Almgren (10.000 m + 5000 m)

18. april 2024: Andreas Kramer (800 m)

14. maj 2024: Carl Bengtström (400 m hæk)

30. maj 2024: Fanny Roos (kuglestød)

14. juni 2024: Vanessa Kamga (diskoskast)

14. juni 2024: Henrik Larsson (100 m)

14. juni 2024: Thea Löfman (hammerkast)

14. juni 2024: Oskar Edlund (400 m hæk)

14. juni 2024: Axelina Johansson (kuglestød)

26. juni 2024: Ragnar Carlson (hammerkast)

3. juli 2024: Julia Henriksson (200 m)

3. juli 2024: Nora Lindahl (200 m)

3. juli 2024: Erik Erlandsson (200 m)

3. juli 2024: Maja Åskag (trespring)

3. juli 2024: Caisa-Marie Lindfors (diskoskast)

3. juli 2024: Samuel Pihlström (1500 m)

 

8 kvotepladser anvendes ikke.

Boxning (2)

kvotepladser opnået i boksning er personlige


Nebil Mahmud Ibrahim - 57 kg (H)

28. juni 2023 (Nowy Targ) - European Games 2023 nr 3-4


Agnes Alexiusson - 60 kg (D)

2. juni 2024 (Bangkok) - 2. OL-kvalifikation nr 1-2


Sveriges Olympiska Kommitté har udtaget:

14. marts 2024: Nebil Ibrahim (57 kg)

14. juni 2024: Agnes Alexiusson (60 kg)


Bordtennis (6)

kvotepladser opnået i bordtennis (hold) tilhører nationen


hold (H)

17. september 2023 (Malmö) - hold-EM 2023 nr 1

(Truls Möregårdh, Mattias Falck, Anton Källberg, Kristian Karlsson, Jon Persson)


hold (D)

4. marts 2024 - verdensranglisten nr 15


mixeddouble - (Kristian Karlsson og Stina Källberg)

12. april 2024 (Havirov) - OL-kvalifikation, turnering 4 nr 1

- giver startret i mixeddouble, men ingen ekstra kvoteplader.


Sveriges Olympiska Kommitté har udtaget:

17. april 2024: Kristian Karlsson (hold og mixeddouble)

17. april 2024: Stina Källberg (hold, damesingle og mixeddouble)

14. maj 2024: Linda Bergström (hold, damesingle)

14. maj 2024: Filippa Bergand (hold)

14. maj 2024: Anton Källberg (hold, herresingle)

14. maj 2024: Truls Möregårdh (hold, herresingle)

14. maj 2024: Mattias Falck og Matilda Hansson (reserver)


Brottning (2)

kvotepladser opnået i brydning tilhører nationen


53 kg (D) - (Jonna Malmgren)

22. september 2023 (Beograd) - VM 2023 nr 5


62 kg (D) - (Johanna Lindborg)

27. juni 2024 - vakant plads


Sveriges Olympiska Kommitté har udtaget:

21. november 2023: Jonna Malmgren (53 kg)

3. juli 2024: Johanna Lindborg (62 kg)


Cykelsport (4)

kvotepladser opnået i cykling tilhører nationen


landevej (H) - (Lucas Eriksson)

6. august 2023 (Glasgow) - VM 2003 nr 32

1 kvoteplads som bedste nation fra VM 2023, der ikke er kvalificeret via nationsranglisten pr 17. oktober 2023.


landevej (D)

17. oktober 2023 - nationsranglisten nr 27

= 1 kvoteplads


mountainbike (D)

26. maj 2024 - nationsranglisten nr 13

= 1 kvoteplads


mountainbike (H) - (André Eriksson)

11. august 2023 (Glasgow) - U23-VM nr 36

1 kvoteplads som næstbedste nation fra U23-VM 2023, der ikke er kvalificeret via nationsranglisten pr 26. maj 2024.


Sveriges Olympiska Kommitté har udtaget:

21. november 2023: Jenny Rissveds (mountainbike)

30. maj 2024: Caroline Andersson (linjeløb)

15. juni 2024: Jakob Söderqvist (linjeløb)

 

Kvotepladsen i mountainbike (H) er returneret. 

 

Golf (4)

kvotepladser opnået i golf er personlige


Ludvig Åberg - slagspil (H)

17. juni 2024 - olympisk kvalifikationsrangliste nr 4 (renset liste nr 4)


Alex Norén - slagspil (H)

17. juni 2024 - olympisk kvalifikationsrangliste nr 55 (renset liste nr 26)


Maja Stark - slagspil (D)

24. juni 2024 - olympisk kvalifikationsrangliste nr 21 (renset liste nr 18)


Linn Grant - slagspil (D)

24. juni 2024 - olympisk kvalifikationsrangliste nr 26 (renset liste nr 20)


Sveriges Olympiska Kommitté har udtaget:

14. maj 2024: Ludvig Åberg 

26. juni 2024: Maja Stark

26. juni 2024: Linn Grant

26. juni 2024: Alex Norén


Handboll (28)


herrer

28. januar 2024 (Köln) - EM 2024 nr 3


damer

14. april 2024 (Debrecen) - OL-kvalifikation, turnering 1 nr 2


Sveriges Olympiska Kommitté har udtaget:

14. marts 2024: herreholdet

17. april 2024: dameholdet 

4. juni 2024: 14 spillere Johanna Bundsen, Evelina Eriksson, Elin Hansson, Linn Blohm, Sofia Hvenfelt, Mathilda Lundström, Nathalie Hagman, Jamina Roberts, Kristin Thorleifsdóttir, Tyra Axnér, Carin Strömberg, Jenny Carlson, Nina Koppang, Emma Lindqvist.

4. juni 2024: 3 reserver Jessica Ryde, Linn Hansson, Olivia Löfqvist.

10. juni 2024: 17 spillere inkl. 3 reserver: 12 Andreas Palicka, 16 Tobias Thulin, 20 Mikael Appelgren, 15 Hampus Wanne, 22 Lucas Pellas, 5 Max Darj, 32 Oscar Bergendahl, 35 Andreas Nilsson, 11 Daniel Pettersson, 13 Sebastian Karlsson, 2 Jonathan Carlsbogård, 49 Karl Wallinius, 19 Felix Claar, 24 Jim Gottfridsson, 28 Jonathan Edvarsson, 23 Albin Lagergren, 33 Lukas Sandell

21. juni 2024: 6 Felix Möller erstatter Andreas Nilsson.


Judo (2)

kvotepladser opnået i judo er personlige


90 kg (H) - (Marcus Nyman)

24. juni 2024 - verdensranglisten nr 27


48 kg (D) - (Tara Babulfath)

24. juni 2024 - verdensranglisten nr 18


Sveriges Olympiska Kommitté har udtaget:

21. november 2023: Marcus Nyman (90 kg)

30. maj 2024: Tara Babulfath (48 kg)


Kanotsport (5)

kvotepladser opnået i kano og kajak tilhører nationen


enerkajak 500 m (D) - (Melina Andersson)

26. august 2023 (Duisburg) - VM 2023 nr 9


enerkajak 1000 m (H) - (Martin Nathell)

26. august 2023 (Duisburg) - VM 2023 nr 8


toerkajak 500 m (D) - (Linnea Stensils og Moa Wikberg)

27. august 2023 (Duisburg) - VM 2023 nr 6


slalom, enerkajak (H) - (Isak Öhrström)

23. september 2023 (Lee Valley) - VM 2023 nr 12


Sveriges Olympiska Kommitté har udtaget:

21. november 2023: Linnea Stensils (K1 500 m og K2 500 m)

21. november 2023: Moa Wikberg (K2 500 m)

30. maj 2024: Martin Nathell (K1 1000 m)

30. maj 2024: Melina Andersson (K1 500 m)

14. juni 2024: Isak Öhrström (slalom K1 og kajakcross)


Modern femkamp (1)

kvotepladser opnået i moderne femkamp er personlige


Marlena Jawaid - individuelt (D)

17. juni 2024 - olympisk rangliste nr 19


Sveriges Olympiska Kommitté har udtaget:

19. juni 2024: Marlena Jawaid


Ridsport (9)

kvotepladser opnået i ridesport tilhører nationen


dressur, hold

7. august 2022 (Herning) - VM 2022 nr 4

(Patrik Kittel, Juliette Ramel, Therese Nilshagen, Jeanna Högberg)


springning, hold

12. august 2022 (Herning) - VM 2022 nr 1

(Henrik von Eckermann, Malin Baryard-Johnsson, Jens Fredricson, Peder Fredricson)


military, hold

18. september 2022 (Pratoni del Vivaro) - VM 2022 nr 6

(Frida Andersen, Aminda Ingulfson, Sofia Sjöborg, Malin Josefsson)


Sveriges Olympiska Kommitté har udtaget:

21. november 2023: dressur, hold

21. november 2023: military, hold

21. november 2023: springning, hold

29. juni 2024: Frida Andersén, Louise Romeike og Sofia Sjöborg (military)

29. juni 2024: Malin Asai (military, reserve)

29. juni 2024: Patrik Kittel og Therese Nilshagen (dressur)

29. juni 2024: Malin Baryard Johnsson, Peder Fredricson, Rolf-Göran Bengtsson og Henrik von Eckermann (springning - inkl. en reserve)

8. juli 2024: Juliette Ramel (dressur)

8. juli 2024: Maria von Essen (dressur, reserve)


Segling (9)

kvotepladser opnået i sejlsport tilhører nationen


470-jolle (mix) - (Anton Dahlberg og Lovisa Karlsson)

17. august 2023 (Den Haag) - VM 2023 nr 6


nacra 17 (mix) - (Emil Järudd og Hanna Jonsson)

17. august 2023 (Den Haag) - VM 2023 nr 3


49'er FX (D) - (Vilma Bobeck og Rebecca Netzler)

17. august 2023 (Den Haag) - VM 2023 nr 1


ILCA 6 (D) - (Josefin Olsson)

19. august 2023 (Den Haag) - VM 2023 nr 7


ILCA 7 (H) - (Emil Bengtson)

30. januar 2024 (Adelaide) - VM 2024 nr 30


windsurfing (D) - (Johanna Hjertberg)

25. april 2024 (Hyères) - Last Chance Regatta nr 3


Sveriges Olympiska Kommitté har udtaget:

21. november 2023: Josefin Olsson (ILCA 6)

21. november 2023: Vilma Bobeck og Rebecca Netzler (49'er FX)

21. november 2023: Anton Dahlberg og Josefin Olsson (470-jolle)

14. maj 2024: Emil Järudd og Hanna Jonsson (nacra 17)

14. maj 2024: Johanna Hjertberg (windsurfing)

 

Kvotepladsen i ILCA 7 (H) er returneret.


Skateboard (1)

kvotepladser opnået i skateboard er personlige


Hampus Winberg - park (H)

23. juni 2024 - olympisk kvalifikationsrangliste nr 14


Sveriges Olympiska Kommitté har udtaget:

26. juni 2024: Hampus Winberg (park)


Skytte (7)

kvotepladser opnået i skydning tilhører nationen (fra verdensranglisten er de personlige)


trap (H) - (Rickard Levin-Andersson)

27. august 2022 (Larnaca) - EM 2022 nr 2


skeet (H) - (Stefan Nilsson)

9. oktober 2022 (Osijek) - VM 2022 nr 4


skeet (H) - (Marcus Svensson)

25. juni 2023 (Wrocław) - European Games 2023 nr 1


10 m luftriffel (H) - (Victor Lindgren)

19. august 2023 (Baku) - VM 2023 nr 1


skeet (D) - (Victoria Larsson)

28. april 2024 (Doha) - OL-kvalifikation nr 4

skeet hold (mix): Sverige kan stille et hold (1 herre + 1 dame)


25 m pistol (D) - (Stina Lawner)

29. maj 2024 (Osijek) - EM 2024 nr 9


Marcus Madsen - 50 m riffel (H)

21. juni 2024 - vakant plads (olympisk rangliste nr 20)


Sveriges Olympiska Kommitté har udtaget:

21. november 2023: Stefan Nilsson (skeet)

14. marts 2024: Marcus Svensson (skeet)

14. marts 2024: Rickard Levin Andersson (trap)

14. maj 2024: Victoria Larsson (skeet, skeet hold)

14. juni 2024: Victor Lindgren (10 m luftriffel, 50 m riffel)

14. juni 2024: Stina Lawner (25 m pistol)

19. juni 2024: Marcus Madsen (10 m luftpistol, 50 m riffel)


Simsport - simning (15)

individuelle kvotepladser i svømning er personlige


Louise Hansson - 100 m butterfly (D)

11. marts 2023 (Edinburgh) - 57,84

- forbedret til 56,94, den 12. februar 2024 (Doha) 

+ 100 m ryg: 18. februar 2024 (Doha) - 59,93


Sarah Sjöström - 100 m fri (D)

18. marts 2023 (Saint-Germain-en-Laye) - 53,44

- forbedret til 52,24, den 23. juli 2023 (Fukuoka)  

+ 50 m fri: 29. juli 2023 (Fukuoka) - 23,61

+ 100 m butterfly: 15. oktober 2023 (Athen) - 56,92


Erik Persson - 200 m bryst (H)

21. april 2023 (Bergen) - 2.09,35


Michelle Coleman - 50 m fri (D)

20. maj 2023 (Monaco) - 24,53

- forbedret til 24,43, den 25. juni 2023 (Rom)

+ 100 fri: 27. juli 2023 (Fukuoka) - 53,41


Sophie Hansson - 100 m bryst (D)

24. juli 2023 (Fukuoka) - 1.06,19

- forbedret til 1.05,83, den 8. april 2024 (Stockholm)


Victor Johansson - 800 m fri (H)

3. december 2023 (Rotterdam) - 7.50,14

- forbedret til 7.47,04, den 13. februar 2024 (Doha)

+ 400 m fri: 11. februar 2024 (Doha) - 3.45,87

+ 1500 m fri: 17. februar 2024 (Doha) - 14.58,73


Björn Seeliger - 50 m fri (H)

16. februar 2024 (Doha) - 21,67


4 x 100 fri (D)

11. februar 2024 - kombineret VM 2023 og VM 2024 - nr 5

- 23. juli 2023 (Fukuoka) - VM 2023, nr 5 - 3.34,17

(Sarah Sjöström, Michelle Coleman, Sara Junevik, Louise Hansson)

+ to kvotepladser til holdet.


4 x 100 fri (H)

11. februar 2024 - kombineret VM 2023 og VM 2024 - nr 16

- 11. februar 2024 (Doha) - VM 2024, nr 9 - 3.15,37

(Robin Hanson, Björn Seeliger, Isak Eliasson, Marcus Holmquist)

+ to kvotepladser til holdet.


4 x 100 medley (mix)

14. februar 2024 - kombineret VM 2023 og VM 2024 - nr 9

- 26. juli 2023 (Fukuoka) - VM 2023, nr 9 - 3.45,85

(Hanna Rosvall, Erik Persson, Louise Hansson, Björn Seeliger)

+ to kvotepladser til holdet.


4 x 100 medley (D)

18. februar 2024 - kombineret VM 2023 og VM 2024 - nr 5

- 30. juli 2023 (Fukuoka) - VM 2023, nr 5 - 3.56,32

(Michelle Coleman, Sophie Hansson, Louise Hansson, Sarah Sjöström)

+ to kvotepladser til holdet.


Sveriges Olympiska Kommitté har udtaget:

21. november 2023: Sarah Sjöström (50 m fri, 100 m fri)

21. november 2023: Michelle Coleman (50 m fri, 100 m fri)

21. november 2023: Sophie Hansson (100 m bryst)

21. november 2023: Louise Hansson (100 m butterfly)

21. november 2023: Erik Persson (200 m bryst)

21. november 2023: 4 x 100 m medley (D) 

21. november 2023: 4 x 100 m fri (D) 

14. marts 2024: Björn Seeliger (50 m fri)

14. marts 2024: Victor Johansson (400 m fri / 800 m fri / 1500 m fri / 10 km åbent vand )

14. marts 2024: 4 x 100 m fri (H)

14. marts 2024: 4 x 100 m medley (mix)

26. juni 2024: Sara Junevik, Sofia Åstedt, Hanna Rosvall (holdkap)

26. juni 2024: Robin Hanson, Isak Eliasson, Elias Persson (holdkap)

 

Sverige anvender kun 13 af 15 kvotepladser. 

 

Simsport - simhopp (1)

kvotepladser opnået i udspring tilhører nationen


3 m vippe (D) - (Emilia Nilsson Garip)

20. juli 2023 (Fukuoka) - VM 2023 nr 8


Sveriges Olympiska Kommitté har udtaget:

14. marts 2024: Emilia Nilsson Garip (3 m vippe)


Triathlon (1)

kvotepladser opnået i triatlon tilhører nationen


individuelt (D) - (Tilda Månsson)

27. maj 2024 - olympisk kvalifikationsrangliste nr 48


Sveriges Olympiska Kommitté har udtaget:

30. maj 2024: Tilda Månsson (individuelt)


Volleyboll (2)

kvotepladser opnået i beachvolley tilhører nationen


beachvolley (H) - (David Åhman og Jonatan Hellvig)

9. juni 2024 - olympisk kvalifikationsrangliste nr 1


Sveriges Olympiska Kommitté har udtaget:

21. november 2023: David Åhman og Jonatan Hellvig (beachvolley)


siden er lavet af Morten Jensen, august 2022 - senest opdateret 13. juli 2024