Dag 6

Program for de danske atleter ved de olympiske lege torsdag den 1. august.

Alle tider er angivet i UTC+2.

Cykling, BMX

racing (D)

20:20 kvartfinaler (3 heat), 1. gennemløb

21:00 kvartfinaler (3 heat), 2. gennemløb

21:40 kvartfinaler (3 heat), 3. gennemløb

→ top-4 fra hver kvartfinale til semifinalerne fredag den 2. august.

→ resten til opsamling

22:15 opsamling (to heat)

→ top-2 fra hvert heat til semifinalerne fredag den 2. august.

Golf

slagspil (H)

09:00-18:00 1. runde

→ konkurrencen fortsætter fredag den 2. august.

slagspil (H)

09:00-18:00 1. runde

→ konkurrencen fortsætter fredag den 2. august.

Håndbold

(D)

19:00 gruppe A: Danmark - Tyskland

→ 5. gruppekamp spilles lørdag den 3. august.

Roning

otter (D)

10:10 opsamlingsheat

→ top-4 til finalen lørdag den 3. august.

firer (D) - Julie Holst Poulsen / Marie Johannesen / Frida Sanggaard Nielsen / Astrid Steensberg

10:54 B-finale

11:50 A-finale

Sejlsport

windsurfing (H) - Johan Søe

12:00-19:00 5. dag (4 sejladser)

→ vinderen til finalen fredag den 2. august.

→ nr 2 og 3 til semifinalen fredag den 2. august.

→ nr 4-10 til kvartfinalen fredag den 2. august.

ILCA 6 (D) - Anne-Marie Rindom

12:00-19:00 1. dag (2 sejladser)

→ konkurrencen fortsætter fredag den 2. august.

ILCA 7 (H) - Johan Schubert

12:00-19:00 1. dag (2 sejladser)

→ konkurrencen fortsætter fredag den 2. august.

Skydning

50 m riffel (D) - Rikke Mæng Ibsen

12:00 halvmatch (20 skud knælende, 20 skud liggende, 20 skud stående)

→ top-8 til finalen fredag den 2. august.

Måske også ....

badminton : damedouble - Sara Thygesen / Maiken Fruergaard

08:30 kvartfinaler

→ vinderne til semifinalerne fredag den 2. august.

badminton : herresingle - Anders Antonsen

09:40 / 14:10 / 15:20 1/8-finaler (5 kampe)

→ vinderne til kvartfinalerne fredag den 2. august.

badminton : herredouble - Kim Astrup / Anders Skaarup

13:00 kvartfinaler

→ vinderne til semifinalerne fredag den 2. august.

badminton : damesingle - Mia Blichfeldt

18:30 1/8-finaler (5 kampe)

→ vinderne til kvartfinalerne lørdag den 3. august.

badminton : mixeddouble - Mathias Christiansen / Alexandra Bøje

19:30 / 20:30 semifinaler

→ vinderne til finalen fredag den 2. august.

→ taberne til bronzefinalen fredag den 2. august.

bordtennis : herresingle

12:00 / 16:00 / 17:00 / 21:00 kvartfinaler

.→ vinderne til semifinalerne fredag den 2. august.

roning : singlesculler (H) - Sverri Nielsen

09:50 semifinaler

→ top-3 fra hver semifinale til finalen lørdag den 3. august.

→ resten til B-finalen lørdag den 2. august.

sejlsport : 49'er (H) - Daniel Nyborg / Nikolaj Buhl

12:00-19:00 finalesejlads

sejlsport : 49'er FX (D) - Johanne Schmidt / Andrea Schmidt

12:00-19:00 finalesejlads

svømning : 200 m butterfly (D) - Helena Rosendahl Bach

20:30 finale

svømning : 200 m bryst (D) - Thea Blomsterberg

21:03 finale

siden er lavet af Morten Jensen, februar 2024 - senest opdateret 29. maj 2024