Dag 5

Program for de danske atleter ved de olympiske lege onsdag den 31. juli.

Alle tider er angivet i UTC+2.

Badminton

herresingle - Viktor Axelsen

09:20 / 14:50 / 19:30 gruppespil, 2. kamp

→ gruppevinderne (seeded 1-3) fortsætter til kvartfinalerne fredag den 2. august.

herresingle - Anders Antonsen

09:20 / 14:50 / 19:30 gruppespil, 2. kamp

→ gruppevinderne fortsætter til 1/8-finalerne torsdag den 1. august.

damesingle - Mia Blichfeldt

08:30 / 14:00 / 19:30 gruppespil, 2. kamp

→ gruppevinderne fortsætter til 1/8-finalerne torsdag den 1. august.

Håndbold

(H)

21:00 gruppe B: Danmark - Argentina

→ 4. gruppekamp spilles fredag den 2. august.

Ridesport, dressur

hold

10:00-15:30 grand prix, 2. dag

→ top-10 fortsætter til grand prix special lørdag den 3. august.

individuelt

10:00-15:30 grand prix, gruppe D, E, F (en eller to danske ryttere)

→ i alt 18 ryttere til finalen (kür) søndag den 4. august.

Roning

toer (D) - Lærke Rasmussen / Fie Udby Erichsen

10:54 semifinaler

→ top-3 fra hver semifinale til finalen fredag den 2. juli.

→ resten til B-finalen fredag den 2. juli.

Sejlsport

windsurfing (H) - Johan Søe

12:00-19:00 4. dag (4 sejladser)

→ konkurrencen fortsætter torsdag den 1. august.

49'er (H) - Daniel Nyborg / Nikolaj Buhl

12:00-19:00 4. dag (3 sejladser)

→ top-10 til finalesejlads torsdag den 1. august.

49'er FX (D) - Johanne Schmidt / Andrea Schmidt

12:00-19:00 4. dag (3 sejladser)

→ top-10 til finalesejlads torsdag den 1. august.

Svømning

200 m bryst (D) - Thea Blomsterberg

11:00-13:45 indledende heat

→ 16 hurtigste til semifinalerne.

21:46 semifinaler

→ 8 hurtigste til finalen torsdag den 1. august.

200 m butterfly (D) - Helena Rosendahl Bach 

11:00-13:45 indledende heat

→ 16 hurtigste til semifinalerne.

20:42 semifinaler

→ 8 hurtigste til finalen torsdag den 1. august.

Triatlon

individuelt (D) - Alberte Kjær Pedersen

08:00 standard (svømning 1,5 km, cykling 40 km, løb 10 km)

Måske også ....

badminton : mixeddouble - Mathias Christiansen / Alexandra Bøje

20:20 kvartfinaler

→ vinderne fortsætter til semifinalerne torsdag den 1. august.

boksning : 71 kg (letmellemvægt) (H) - Nikolai Terteryan

11:32 / 11:48 / 16:18 / 16:34 / 16:50 / 20:48 / 21:04 / 21:20 1/8-finaler

→ vinderne fortsætter til kvartfinalerne lørdag den 3. august.

bordtennis : herresingle

1/16-finaler hvis ikke afviklet mandag den 29. juli eller tirsdag den 30. juli.

10:00-13:00 1/16-finaler

→ vinderne til 1/8-finalerne

15:00-18:00 / 20:00-23:00 1/8-finaler

.→ vinderne til kvartfinalerne torsdag den 1. august.

roning : singlesculler (H) - Sverri Nielsen

09:54 C/D-semifinaler

→ top-3 fra hver semifinale til C-finalen lørdag den 3. august.

→ resten til D-finalen fredag den 2. august.

siden er lavet af Morten Jensen, februar 2024 - senest opdateret 29. maj 2024