Dag 4

Program for de danske atleter ved de olympiske lege tirsdag den 30. juli.

Alle tider er angivet i UTC+2.

Badminton

herredouble - Kim Astrup / Anders Skaarup

09:20 / 14:00 / 20:20 gruppespil, 3. kamp

→ top-2 fra hver gruppe fortsætter til kvartfinalerne torsdag den 1. august.

damedouble - Sara Thygesen / Maiken Fruergaard

10:10 / 14:50 / 20:20 gruppespil, 3. kamp

→ top-2 fra hver gruppe fortsætter til kvartfinalerne torsdag den 1. august.

Håndbold

(D)

21:00 gruppe A: Danmark - Sverige

→ 4. gruppekamp spilles torsdag den 1. august.

Ridesport, dressur

hold

11:00-16:30 grand prix, 1. dag

→ konkurrencen fortsætter onsdag den 31. juli.

individuelt

11:00-16:30 grand prix, gruppe A, B, C (en eller to danske ryttere)

→ i alt 18 ryttere til finalen (kür) søndag den 4. august.

Roning

singlesculler (H) - Sverri Nielsen

10:10 kvartfinaler

→ top-3 fra hvert heat til semifinalerne torsdag den 1. august.

→ resten til C/D-semifinalerne (plads 13-24) onsdag den 31. juli.

Sejlsport

windsurfing (H) - Johan Søe

12:00-19:00 3. dag (4 sejladser)

→ konkurrencen fortsætter onsdag den 31. juli.

49'er (H) - Daniel Nyborg / Nikolaj Buhl

12:00-19:00 3. dag (3 sejladser)

→ konkurrencen fortsætter onsdag den 31. juli.

49'er FX (D) - Johanne Schmidt / Andrea Schmidt

12:00-19:00 3. dag (3 sejladser)

→ konkurrencen fortsætter onsdag den 31. juli.

Triatlon

individuelt (H) - Emil Holm

08:00 standard (svømning 1,5 km, cykling 40 km, løb 10 km)

Måske også ....

badminton : damesingle - Mia Blichfeldt

hvis ikke afviklet mandag den 29. juli

08:30 / 15:40 / 19:30 gruppespil, 1. kamp

→ 2. gruppekamp spilles onsdag den 31. juli.

bordtennis : herresingle

enten mandag den 29. juli, tirsdag den 30. juli eller onsdag den 31. juli.

10:00-12:00 1/16-finaler

→ vinderne til 1/8-finalerne onsdag den 31. juli.

bordtennis : herresingle

enten mandag den 29. juli, tirsdag den 30. juli eller onsdag den 31. juli.

10:00-12:00 1/16-finaler

→ vinderne til 1/8-finalerne onsdag den 31. juli.

roning : firer (D) - Julie Holst Poulsen / Marie Johannesen / Frida S. Nielsen / Astrid Steensberg

11:30 opsamlingsheat

→ top-2 til finalen torsdag den 1. august.

→ resten til B-finalen torsdag den 1. august.

siden er lavet af Morten Jensen, februar 2024 - senest opdateret 29. maj 2024