Dag 3

Program for de danske atleter ved de olympiske lege mandag den 29. juli.

Alle tider er angivet i UTC+2.

Badminton

mixeddouble - Mathias Christiansen / Alexandra Bøje

08:30 / 14:00 / 19:30 gruppespil, 3. kamp

→ top-2 fra hver gruppe fortsætter til kvartfinalerne onsdag den 31. juli.

Cykling, mountainbike

cross country (H)

14:10 -

Håndbold

(H)

14:00 gruppe B: Danmark - Egypten

→ 3. gruppekamp spilles onsdag den 31. juli.

Ridesport, military

individuelt

11:00-13:30 springning, kvalifikation

→ top-25 til finalen.

15:00 springning, finale

Roning

otter (D)

12:00 indledende heat (2 stk)

→ vinderne af hvert heat til finalen lørdag den 3. august.

→ resten til opsamlingsheat torsdag den 1. august.

Sejlsport

windsurfing (H) - Johan Søe

12:00-19:00 2. dag (4 sejladser)

→ konkurrencen fortsætter tirsdag den 30. juli.

49'er (H) - Daniel Nyborg / Nikolaj Buhl

12:00-19:00 2. dag (3 sejladser)

→ konkurrencen fortsætter tirsdag den 30. juli.

49'er FX (D) - Johanne Schmidt / Andrea Schmidt

12:00-19:00 2. dag (3 sejladser)

→ konkurrencen fortsætter tirsdag den 30. juli.

Måske også ....

badminton : damesingle - Mia Blichfeldt

enten mandag den 29. juli eller tirsdag den 30. juli

10:10 / 14:50 / 19:30 gruppespil, 1. kamp

→ 2. gruppekamp spilles onsdag den 31. juli.

badminton : herredouble - Kim Astrup / Anders Skaarup

hvis ikke afviklet søndag den 28. juli

09:20 / 14:00 / 20:20 gruppespil, 2. kamp

→ 3. gruppekamp spilles tirsdag den 30. juli.

badminton : damedouble - Sara Thygesen / Maiken Fruergaard

hvis ikke afviklet søndag den 28. juli

10:10 / 14:50 / 21:10 gruppespil, 2. kamp

→ 3. gruppekamp spilles tirsdag den 30. juli.

bordtennis : herresingle

hvis 1/32-finale ikke er afviklet lørdag den 27. juli eller søndag den 28. juli

10:00-14:00 1/32-finaler

→ vinderne til 1/16-finalerne tirsdag den 30. juli eller onsdag den 31. juli.

enten mandag den 29. juli, tirsdag den 30. juli eller onsdag den 31. juli.

20:00-23:00 1/16-finaler

→ vinderne til 1/8-finalerne onsdag den 31. juli.

bordtennis : herresingle

hvis 1/32-finale ikke er afviklet lørdag den 27. juli eller søndag den 28. juli

10:00-14:00 1/32-finaler

→ vinderne til 1/16-finalerne tirsdag den 30. juli eller onsdag den 31. juli.

enten mandag den 29. juli, tirsdag den 30. juli eller onsdag den 31. juli.

20:00-23:00 1/16-finaler

→ vinderne til 1/8-finalerne onsdag den 31. juli.

roning : singlesculler (H) - Sverri Nielsen

09:30 E/F-semifinaler

→ top-3 fra hvert heat til E-finalen fredag den 2. august.

→ resten til F-finalen fredag den 2. august.

roning : toer (D) - Lærke Rasmussen / Fie Udby Erichsen

10:30 opsamlingsheat

→ top-3 til semifinalerne onsdag den 31. juli.

siden er lavet af Morten Jensen, februar 2024 - senest opdateret 28. maj 2024