Dag 2

Program for de danske atleter ved de olympiske lege søndag den 28. juli.

Alle tider er angivet i UTC+2.

Badminton

mixeddouble - Mathias Christiansen / Alexandra Bøje

08:30 / 14:00 / 19:30 gruppespil, 2. kamp

→ 3. gruppekamp spilles mandag den 29. juli.

Cykling, mountainbike

cross country (D)

14:10 -

cross country (D)

14:10 -

Håndbold

(D)

16:00 gruppe A: Danmark - Norge

→ 3. gruppekamp spilles tirsdag den 30. juli.

Ridesport, military

individuelt

13:00-15:00 terrænridning

→ konkurrencen fortsætter mandag den 29. juli.

Roning

toer (D) - Lærke Rasmussen / Fie Udby Erichsen

10:30 indledende heat (3 stk)

→ top-3 fra hvert heat til semifinalerne onsdag den 31. juli

→ resten til opsamlingsheat mandag den 29. juli

firer (D) - Julie Holst Poulsen / Marie Johannesen / Frida Sanggaard Nielsen / Astrid Steensberg

12:30 indledende heat (2 stk)

→ top-2 fra hvert heat til finalen torsdag den 1. august

→ resten til opsamlingsheat tirsdag den 30. juli

Sejlsport

windsurfing (H) - Johan Søe

12:00-19:00 1. dag (4 sejladser)

→ konkurrencen fortsætter mandag den 29. juli.

49'er (H) - Daniel Nyborg / Nikolaj Buhl

12:00-19:00 1. dag (3 sejladser)

→ konkurrencen fortsætter mandag den 29. juli.

49'er FX (D) - Johanne Schmidt / Andrea Schmidt

12:00-19:00 1. dag (3 sejladser)

→ konkurrencen fortsætter mandag den 29. juli.

Måske også ....

badminton : herresingle - Viktor Axelsen

hvis ikke afviklet lørdag den 27. juli

11:00 / 15:40 / 21:10 gruppespil, 1. kamp

→ 2. gruppekamp spilles onsdag den 31. juli.

badminton : herresingle - Anders Antonsen

hvis ikke afviklet lørdag den 27. juli

11:00 / 15:40 / 21:10 gruppespil, 1. kamp

→ 2. gruppekamp spilles onsdag den 31. juli.

badminton : herredouble - Kim Astrup / Anders Skaarup

enten søndag den 28. juli eller mandag den 29. juli

09:20 / 14:00 / 20:20 gruppespil, 2. kamp

→ 3. gruppekamp spilles tirsdag den 30. juli.

badminton : damedouble - Sara Thygesen / Maiken Fruergaard

enten søndag den 28. juli eller mandag den 29. juli

10:10 / 14:50 / 21:10 gruppespil, 2. kamp

→ 3. gruppekamp spilles tirsdag den 30. juli.

boksning : 71 kg (letmellemvægt) - Nikolai Terteryan

alternativt oversidder

11:16 / 11:32 / 15:46 / 20:00 1/16-finaler (4 kampe)

→ vinderne fortsætter til 1/8-finalerne onsdag den 31. juli.

bordtennis : herresingle

enten lørdag den 27. juli, søndag den 28. juli eller mandag den 29. juli

10:00-14:00 / 20:00-23:00 1/32-finaler

→ vinderne til 1/16-finalerne mandag den 29. juli, tirsdag den 30. juli eller onsdag den 31. juli.

bordtennis : herresingle

enten lørdag den 27. juli, søndag den 28. juli eller mandag den 29. juli

10:00-14:00 / 20:00-23:00 1/32-finaler

→ vinderne til 1/16-finalerne mandag den 29. juli, tirsdag den 30. juli eller onsdag den 31. juli.

roning : singlesculler (H) - Sverri Nielsen

09:36 opsamlingsheat (3 heat)

→ top-2 til kvartfinalerne tirsdag den 30. juli.

→ resten til E/F-semifinalerne (plads 25-32) mandag den 29. juli.

siden er lavet af Morten Jensen, februar 2024 - senest opdateret 29. maj 2024