Komplet program for badminton, basketball, boksning, bordtennis, breaking, brydning og bueskydning ved de olympiske lege i Paris 2024.

Alle tider er angivet i lokal tid.

Badminton 

badmintonArena Porte de la Chapelle

5 konkurrencer

10 konkurrencedage

172 badmintonspillere (86 herrer og 86 damer)

- 2

- 1

0

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10

11

12

13

14

15

16

24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lodtrækning: 

Dag 1-6 spilles på tre baner - herefter kun en bane.

herresingle

38 spillere i 12 indledende puljer - puljevinderne går videre

1

lø 27. jul

:

gruppespil, 1. runde

 

 

 

:

gruppespil, 1. runde

 

2

sø 28. jul

:

gruppespil, 1. runde

 

 

 

:

gruppespil, 1. runde

 

3

ma 29. jul

:

gruppespil, 2. runde

 

 

 

:

gruppespil, 2. runde

 

4

ti 30. jul

:

gruppespil, 2. runde

 

 

 

:

gruppespil, 2. runde

 

5

on 31. jul

:

gruppespil, 3. runde

 

6

to 1. aug

08:30 - 11:00

1/8-finaler

2 kampe

 

 

13:00 - 16:30

1/8-finaler

2 kampe

7

fr 2. aug

18:00

kvartfinaler

 

9

sø 4. aug

11:00 / 12:00

semifinaler

 

10

ma 5. aug

14:30

bronzefinale

 

 

 

:

finale

 

damesingle

38 spillere i 12 indledende grupper

1

lø 27. jul

:

gruppespil, 1. runde

 

 

 

:

gruppespil, 1. runde

 

2

sø 28. jul

:

gruppespil, 1. runde

 

 

 

:

gruppespil, 1. runde

 

3

ma 29. jul

:

gruppespil, 2. runde

 

 

 

:

gruppespil, 2. runde

 

4

ti 30. jul

:

gruppespil, 2. runde

 

 

 

:

gruppespil, 3. runde

 

5

on 31. jul

:

gruppespil, 3. runde

 

6

to 1. aug

18:30

1/8-finaler

4 kampe (4 oversiddere)

8

lø 3. aug

08:30

kvartfinaler

 

9

sø 4. aug

08:30 / 09:30

semifinaler

 

10

ma 5. aug

09:45

bronzefinale

 

 

 

:

finale

 

herredouble

16 par i 4 grupper

1

lø 27. jul

:

gruppespil, 1. runde

 

 

 

:

gruppespil, 1. runde

 

2

sø 28. jul

:

gruppespil, 2. runde

 

 

 

:

gruppespil, 2. runde

 

3

ma 29. jul

:

gruppespil, 2. runde

 

 

 

:

gruppespil, 2. runde

 

4

ti 30. jul

:

gruppespil, 3. runde

 

 

 

:

gruppespil, 3. runde

 

6

to 1. aug

13:00

kvartfinaler

 

7

fr 2. aug

10:30 / 11:30

semifinaler

 

9

sø 4. aug

15:00

bronzefinale

 

-

-

:

finale

 

damedouble

16 par i 4 grupper

1

lø 27. jul

:

gruppespil, 1. runde

 

 

 

:

gruppespil, 1. runde

 

2

sø 28. jul

:

gruppespil, 2. runde

 

 

 

:

gruppespil, 2. runde

 

3

ma 29. jul

:

gruppespil, 2. runde

 

 

 

:

gruppespil, 2. runde

 

4

ti 30. jul

:

gruppespil, 3. runde

 

 

 

:

gruppespil, 3. runde

 

6

to 1. aug

08:30

kvartfinaler

 

7

fr 2. aug

08:30 / 09:30

semifinaler

 

8

lø 3. aug

15:00

bronzefinale

 

 

 

:

finale

 

mixeddouble

16 par i 4 grupper

1

lø 27. jul

:

gruppespil, 1. kamp

 

 

 

:

gruppespil, 1. kamp

 

2

sø 28. jul

:

gruppespil, 2. kamp

 

 

 

:

gruppespil, 2. kamp

 

3

ma 29. jul

:

gruppespil, 3. kamp

 

 

 

:

gruppespil, 3. kamp

 

5

on 31. jul

19:30

kvartfinaler

 

6

to 1. aug

: / :

semifinaler

 

7

fr 2. aug

15:00

bronzefinale

 

 

 

:

finale

 

Basketball

basketballStade Piere-Mauroy, Lille (gruppekampe) og Arena Bercy (kvartfinaler, semifinaler og finaler)

2 konkurrencer

15 konkurrencedage

288 basketballspillere (144 herrer og 144 damer)

- 2

- 1

0

1
2
3
4
5
6
7
8
9

10

11
12
13
14
15
16
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11

 

 

 


Lodtrækning:

herrer

12 hold fordelt i tre indledende puljer.

De otte bedste fortsætter til kvartfinalerne.

1

lø 27. jul

:

gr 

 

 

 

:

gr  

 

 

 

:

gr  

 

 

 

:

gr  

 

2

sø 28. jul

:

gr  

 

 

 

:

gr  

 

4

ti 30. jul

:

gr  

 

 

 

:

gr  

 

 

 

:

gr  

 

 

 

:

gr  

 

5

on 31. jul

:

gr  

 

 

 

:

gr  

 

7

fr 2. aug

:

gr  

 

 

 

:

gr  

 

 

 

:

gr  

 

 

 

:

gr  

 

8

lø 3. aug

:

gr  

 

 

 

:

gr  

 

11

ti 6. aug

11:00

kvartfinale

 

 

 

14:30

kvartfinale

 

 

 

18:00

kvartfinale

 

 

 

21:30

kvartfinale

 

13

to 8. aug

17:30

semifinale

 

 

 

21:00

semifinale

 

16

lø 10. aug

11:00

bronzefinale

 

 

 

21:30

finale

 

damer

12 hold fordelt i tre indledende puljer.

De otte bedste fortsætter til kvartfinalerne.

2

sø 28. jul

:

gr 

 

 

 

:

gr 

 

3

ma 29. jul

:

gr 

 

 

 

:

gr 

 

 

 

:

gr 

 

 

 

:

gr 

 

5

on 31. jul

:

gr 

 

 

 

:

gr 

 

6

to 1. aug

:

gr 

 

 

 

:

gr 

 

 

 

:

gr 

 

 

 

:

gr 

 

8

lø 3. aug

:

gr 

 

 

 

:

gr 

 

9

sø 4. aug

:

gr 

 

 

 

:

gr 

 

 

 

:

gr 

 

 

 

:

gr 

 

12

on 7. aug

11:00

kvartfinale

 

 

 

14:30

kvartfinale

 

 

 

18:00

kvartfinale

 

 

 

21:30

kvartfinale

 

14

fr 9. aug

17:30

semifinale

 

 

 

21:00

semifinale

 

16

sø 11. aug

11:30

bronzefinale

 

 

 

15:30

finale

 

Basketball 3x3

basketball3x3La Concorde 1

2 konkurrencer

7 konkurrencedage

64 basketballspillere (32 herrer og 32 damer)

- 2

- 1

0

1

2

3

4
5
6
7
8
9
10

11

12

13

14

15

16

24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

herrer

8 hold i gruppespil (alle mod alle) - de seks bedste fortsætter i turneringen.

4

ti 30. jul

18:30

gruppespil

2 kampe

 

 

22:00

gruppespil

2 kampe

5

on 31. jul

18:30

gruppespil

2 kampe

 

 

22:00

gruppespil

2 kampe

6

to 1. aug

10:00

gruppespil

2 kampe

 

 

13:30

gruppespil

2 kampe

 

 

19:00

gruppespil

2 kampe

 

 

22:30

gruppespil

2 kampe

7

fr 2. aug

10:00

gruppespil

2 kampe

 

 

13:30

gruppespil

2 kampe

 

 

19:00

gruppespil

2 kampe

 

 

22:00

gruppespil

2 kampe

9

sø 4. aug

17:30

gruppespil

4 kampe

 

 

21:30

kvartfinale

(nr 4 - 5)

 

 

22:00

kvartfinale

(nr 3 - 6)

10

ma 5. aug

18:00

semifinale

 

 

 

19:00

semifinale

 

 

 

21:30

bronzefinale

 

 

 

22:30

finale

 

damer

8 hold i gruppespil (alle mod alle) - de seks bedste fortsætter i turneringen.

4

ti 30. jul

17:30

gruppespil

2 kampe

 

 

21:00

gruppespil

2 kampe

5

on 31. jul

17:30

gruppespil

2 kampe

 

 

21:00

gruppespil

2 kampe

6

to 1. aug

09:00

gruppespil

2 kampe

 

 

12:30

gruppespil

2 kampe

 

 

18:00

gruppespil

2 kampe

 

 

21:30

gruppespil

2 kampe

7

fr 2. aug

09:00

gruppespil

2 kampe

 

 

12:30

gruppespil

2 kampe

 

 

18:00

gruppespil

2 kampe

 

 

21:00

gruppespil

2 kampe

8

lø 3. aug

17:30

gruppespil

4 kampe

 

 

21:30

kvartfinale

(nr 3 - 6)

 

 

22:00

kvartfinale

(nr 4 - 5)

10

ma 5. aug

17:30

semifinale

 

 

 

18:30

semifinale

 

 

 

21:00

bronzefinale

 

 

 

22:00

finale

 

Boksning

boksningArena Paris Nord (27. jul - 4. aug) og Stade Roland Garros (6. - 10. aug)

13 konkurrencer

14 konkurrencedage

252 boksere (126 herrer og 126 damer)

- 2

- 1

0

1
2
3
4
5
6
7
8
9

10

11
12
13
14
15

16

24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11

 

 

 


 

Der uddeles to bronzemedaljer i hver konkurrence.

51 kg fluevægt (H)

16 boksere

x

-

:

1/8-finaler

4 kampe

 

 

:

1/8-finaler

4 kampe

7

fr 2. aug

:

kvartfinaler

2 kampe

 

 

:

kvartfinaler

2 kampe

9

sø 4. aug

:

semifinale

 

 

 

:

semifinale

 

13

to 8. aug

:

finale

 

57 kg fjervægt (H)

18 boksere

x

-

:

1/16-finale

 

 

 

:

1/16-finale

 

x

-

:

1/8-finaler

4 kampe

 

 

:

1/8-finaler

4 kampe

8

lø 3. aug

:

kvartfinaler

2 kampe

 

 

:

kvartfinaler

2 kampe

13

to 8. aug

:

semifinaler

 

15

lø 10. aug

:

finale

 

63,5 kg letweltervægt (H)

20 boksere

x

-

:

1/16-finaler

2 kampe

 

 

:

1/16-finaler

2 kampe

x

-

:

1/8-finaler

4 kampe

 

 

:

1/8-finaler

4 kampe

6

to 1. aug

:

kvartfinaler

2 kampe

 

 

:

kvartfinaler

2 kampe

9

sø 4. aug

:

semifinale

 

 

 

:

semifinale

 

12

on 7. aug

:

finale

 

71 kg letmellemvægt (H)

20 boksere

x

-

:

1/16-finaler

2 kampe

 

 

:

1/16-finaler

2 kampe

x

-

:

1/8-finaler

4 kampe

 

 

:

1/8-finaler

4 kampe

8

lø 3. aug

:

kvartfinaler

2 kampe

 

 

:

kvartfinaler

2 kampe

11

ti 6. aug

:

semifinaler

 

14

fr 9. aug

:

finale

 

80 kg letsværvægt (H)

18 boksere

x

-

:

1/16-finale

 

 

 

:

1/16-finale

 

x

-

:

1/8-finaler

4 kampe

 

 

:

1/8-finaler

4 kampe

7

fr 2. aug

:

kvartfinaler

2 kampe

 

 

:

kvartfinaler

2 kampe

9

sø 4. aug

:

semifinale

 

 

 

:

semifinale

 

12

on 7. aug

:

finale

 

92 kg sværvægt (H)

16 boksere

x

-

:

1/8-finaler

4 kampe

 

 

:

1/8-finaler

4 kampe

x

-

:

kvartfinaler

2 kampe

 

 

:

kvartfinaler

2 kampe

9

sø 4. aug

:

semifinale

 

 

 

:

semifinale

 

14

fr 9. aug

:

finale

 

+92 kg supersværvægt (H)

16 boksere

x

-

:

1/8-finaler

4 kampe

 

 

:

1/8-finaler

4 kampe

7

fr 2. aug

:

kvartfinaler

2 kampe

 

 

:

kvartfinaler

2 kampe

12

on 7. aug

:

semifinaler

 

15

lø 10. aug

:

finale

 

50 kg letfluevægt (D)

22 boksere

x

-

:

1/16-finaler

3 kampe

 

 

:

1/16-finaler

3 kampe

x

-

:

1/8-finaler

4 kampe

 

 

:

1/8-finaler

4 kampe

8

lø 3. aug

:

kvartfinaler

2 kampe

 

 

:

kvartfinaler

2 kampe

11

ti 6. aug

:

semifinaler

 

14

fr 9. aug

:

finale

 

54 kg bantamvægt (D)

24 boksere

x

-

:

1/16-finaler

4 kampe

 

 

:

1/16-finaler

4 kampe

x

-

:

1/8-finaler

4 kampe

 

 

:

1/8-finaler

4 kampe

x

-

:

kvartfinaler

2 kampe

 

 

:

kvartfinaler

2 kampe

9

sø 4. aug

:

semifinale

 

 

 

:

semifinale

 

13

to 8. aug

:

finale

 

57 kg fjervægt (D)

20 boksere

x

-

:

1/16-finaler

2 kampe

 

 

:

1/16-finaler

2 kampe

7

fr 2. aug

:

1/8-finaler

4 kampe

 

 

:

1/8-finaler

4 kampe

9

sø 4. aug

:

kvartfinaler

2 kampe

 

 

:

kvartfinaler

2 kampe

12

on 7. aug

:

semifinaler

 

15

lø 10. aug

:

finale

 

60 kg letvægt (D)

16 boksere

x

-

:

1/8-finaler

4 kampe

 

 

:

1/8-finaler

4 kampe

x

-

:

kvartfinaler

2 kampe

 

 

:

kvartfinaler

2 kampe

8

lø 3. aug

:

semifinale

 

 

 

:

semifinale

 

11

ti 6. aug

:

finale

 

66 kg weltervægt (D)

24 boksere

x

-

:

1/16-finaler

4 kampe

 

 

:

1/16-finaler

4 kampe

x

-

:

1/8-finaler

4 kampe

 

 

:

1/8-finaler

4 kampe

8

lø 3. aug

:

kvartfinaler

2 kampe

 

 

:

kvartfinaler

2 kampe

11

ti 6. aug

:

semifinaler

 

14

fr 9. aug

:

finale

 

75 kg mellemvægt (D)

18 boksere

x

-

:

1/16-finale

 

 

 

:

1/16-finale

 

x

-

:

1/8-finaler

4 kampe

 

 

:

1/8-finaler

4 kampe

9

sø 4. aug

:

kvartfinaler

2 kampe

 

 

:

kvartfinaler

2 kampe

13

to 8. aug

:

semifinaler

 

15

lø 10. aug

:

finale

 

Bordtennis

bordtennisArena Paris Sud, hal 4

5 konkurrencer

15 konkurrencedage

172 bordtennisspillere (86 herrer og 86 damer)

- 2

- 1

0

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15

16

24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11

 

 

 

 

herresingle

xx spillere

Kvalifikationen reducerer feltet til 64 spillere.

1

lø 27. jul

15:00

kvalifikation

 

 

 

20:00

1/32-finaler

 

2

sø 28. jul

10:00

1/32-finaler

 

 

 

20:00

1/32-finaler

 

3

ma 29. jul

10:00

1/32-finaler

 

 

 

20:00

1/16-finaler

 

4

ti 30. jul

10:00

1/16-finaler

 

5

on 31. jul

10:00

1/16-finaler

 

 

 

15:00

1/8-finaler

 

 

 

20:00

1/8-finaler

 

6

to 1. aug

12:00

kvartfinale

 

 

 

16:00

kvartfinaler

2 kampe

 

 

21:00

kvartfinale

 

7

fr 2. aug

11:00

semifinale

 

 

 

14:30

semifinale

 

9

sø 4. aug

13:30

bronzefinale

 

 

 

14:30

finale

 

damesingle

xx spillere
Kvalifikationen reducerer feltet til 64 spillere.

1

lø 27. jul

15:00

kvalifikation

 

 

 

20:00

1/32-finaler

 

2

sø 28. jul

10:00

1/32-finaler

 

 

 

20:00

1/32-finaler

 

3

ma 29. jul

10:00

1/32-finaler

 

 

 

20:00

1/16-finaler

 

4

ti 30. jul

10:00

1/16-finaler

 

5

on 31. jul

10:00

1/16-finaler

 

 

 

15:00

1/8-finaler

 

 

 

20:00

1/8-finaler

 

6

to 1. aug

10:00

kvartfinaler

2 kampe

 

 

15:00

kvartfinale

 

 

 

20:00

kvartfinale

 

7

fr 2. aug

10:00

semifinale

 

 

 

13:30

semifinale

 

8

lø 3. aug

13:30

bronzefinale

 

 

 

14:30

finale

 

mixeddouble

16 par

1

lø 27. jul

15:00

1/8-finaler

 

2

sø 28. jul

16:00

kvartfinaler

 

3

ma 29. jul

16:00 / 17:00

semifinaler

 

4

ti 30. jul

13:30

bronzefinale

 

 

 

14:30

finale

 

hold (H)

16 hold

10

ma 5. aug

10:00

1/8-finaler

2 kampe

 

 

15:00

1/8-finaler

2 kampe

 

 

20:00

1/8-finaler

2 kampe

11

ti 6. aug

10:00

1/8-finaler

2 kampe

 

 

15:00

kvartfinale

 

 

 

20:00

kvartfinale

 

12

on 7. aug

10:00

kvartfinale

 

 

 

15:00

kvartfinale

 

 

 

20:00

semifinale

 

13

to 8. aug

10:00

semifinale

 

14

fr 9. aug

10:00

bronzefinale

 

 

 

15:00

finale

 

hold (D)

16 hold

10

ma 5. aug

10:00

1/8-finaler

2 kampe

 

 

15:00

1/8-finaler

2 kampe

 

 

20:00

1/8-finaler

2 kampe

11

ti 6. aug

10:00

1/8-finaler

2 kampe

 


15:00

kvartfinale

 

 


20:00

kvartfinale

 

12

on 7. aug

10:00

kvartfinale

 

 


15:00

kvartfinale

 

13

to 8. aug

15:00

semifinale

 

 

 

20:00

semifinale

 

15

lø 10. aug

10:00

bronzefinale

 

 

 

15:00

finale

 

Breaking (breakdance)

La Concorde 1

2 konkurrencer

2 konkurrencedage

32 breakdancere (16 herrer og 16 damer)

- 2

- 1

0

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14
15

16

24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

B-boy (H)

16 breakdancere

15

lø 10. aug

16:00 - 18:00

kvalifikation

 


 

20:00 - 2200

finale

 

B-girl (D)

16 breakdancere

14

fr 9. aug

16:00 - 18:00

kvalifikation

 


 

20:00 - 2200

finale

 

Brydning

brydningArena Champ-de-Mars

18 konkurrencer

7 konkurrencedage

288 brydere (192 herrer og 96 damer)

- 2

- 1

0

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10
11
12
13
14
15
16
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

I hver konkurrence kæmper taberne til de to finalister i en opsamlingsturnering om to bronzemedaljer.

græsk-romersk stil, 60 kg (H)

16 brydere

10

ma 5. aug

15:00

1/8-finaler

 

 

 

16:20

kvartfinaler

 

 

 

21:00

semifinaler

 

11

ti 6. aug

11:00

opsamling

2 kampe

 

 

19:30

bronzefinaler

2 kampe

 

 

19:55

finale

 

græsk-romersk stil, 67 kg (H)

16 brydere

12

on 7. aug

11:30

1/8-finaler

 

 

 

12:50

kvartfinaler

 

 

 

18:15

semifinaler

 

13

to 8. aug

11:00

opsamling

2 kampe

 

 

19:30

bronzefinaler

2 kampe

 

 

19:55

finale

 

græsk-romersk stil, 77 kg (H)

16 brydere

11

ti 6. aug

11:30

1/8-finaler

 

 

 

12:50

kvartfinaler

 

 

 

18:15

semifinaler

 

12

on 7. aug

11:00

opsamling

2 kampe

 

 

19:30

bronzefinaler

2 kampe

 

 

19:55

finale

 

græsk-romersk stil, 87 kg (H)

16 brydere

12

on 7. aug

11:30

1/8-finaler

 

 

 

12:50

kvartfinaler

 

 

 

18:15

semifinaler

 

13

to 8. aug

11:00

opsamling

2 kampe

 

 

20:05

bronzefinaler

2 kampe

 

 

20:30

finale

 

græsk-romersk stil, 97 kg (H)

16 brydere

11

ti 6. aug

11:30

1/8-finaler

 

 

 

12:50

kvartfinaler

 

 

 

18:35

semifinaler

 

12

on 7. aug

11:00

opsamling

2 kampe

 

 

20:05

bronzefinaler

2 kampe

 

 

20:30

finale

 

græsk-romersk stil, 130 kg (H)

16 brydere

10

ma 5. aug

15:00

1/8-finaler

 

 

 

16:20

kvartfinaler

 

 

 

21:20

semifinaler

 

11

ti 6. aug

11:00

opsamling

2 kampe

 

 

20:05

bronzefinaler

2 kampe

 

 

20:30

finale

 

fristil, 57 kg (H)

16 brydere

13

to 8. aug

11:30

1/8-finaler

 

 

 

12:50

kvartfinaler

 

 

 

18:15

semifinaler

 

14

fr 9. aug

11:00

opsamling

2 kampe

 

 

19:30

bronzefinaler

2 kampe

 

 

19:55

finale

 

fristil, 65 kg (H)

16 brydere

15

lø 10. aug

11:30

1/8-finaler

 

 

 

12:50

kvartfinaler

 

 

 

18:15

semifinaler

 

16

sø 11. aug

11:00

opsamling

2 kampe

 

 

11:45

bronzefinaler

2 kampe

 

 

12:10

finale

 

fristil, 74 kg (H)

16 brydere

14

fr 9. aug

11:30

1/8-finaler

 

 

 

12:50

kvartfinaler

 

 

 

18:15

semifinaler

 

15

lø 10. aug

11:00

opsamling

2 kampe

 

 

19:30

bronzefinaler

2 kampe

 

 

19:55

finale

 

fristil, 86 kg (H)

16 brydere

13

to 8. aug

11:30

1/8-finaler

 

 

 

12:50

kvartfinaler

 

 

 

18:15

semifinaler

 

14

fr 9. aug

11:00

opsamling

2 kampe

 

 

20:05

bronzefinaler

2 kampe

 

 

20:30

finale

 

fristil, 97 kg (H)

16 brydere

15

lø 10. aug

11:30

1/8-finaler

 

 

 

12:50

kvartfinaler

 

 

 

18:15

semifinaler

 

16

sø 11. aug

11:00

opsamling

2 kampe

 

 

12:20

bronzefinaler

2 kampe

 

 

12:45

finale

 

fristil, 125 kg (H)

16 brydere

14

fr 9. aug

11:30

1/8-finaler

 

 

 

12:50

kvartfinaler

 

 

 

18:15

semifinaler

 

15

lø 10. aug

11:00

opsamling

2 kampe

 

 

20:05

bronzefinaler

2 kampe

 

 

20:30

finale

 

fristil, 50 kg (D)

16 brydere

11

ti 6. aug

11:30

1/8-finaler

 

 

 

12:50

kvartfinaler

 

 

 

18:55

semifinaler

 

12

on 7. aug

11:00

opsamling

2 kampe

 

 

20:55

bronzefinaler

2 kampe

 

 

21:20

finale

 

fristil, 53 kg (D)

16 brydere

12

on 7. aug

11:30

1/8-finaler

 

 

 

12:50

kvartfinaler

 

 

 

18:55

semifinaler

 

13

to 8. aug

11:00

opsamling

2 kampe

 

 

20:55

bronzefinaler

2 kampe

 

 

21:20

finale

 

fristil, 57 kg (D)

16 brydere

13

to 8. aug

11:30

1/8-finaler

 

 

 

12:50

kvartfinaler

 

 

 

18:55

semifinaler

 

14

fr 9. aug

11:00

opsamling

2 kampe

 

 

20:55

bronzefinaler

2 kampe

 

 

21:20

finale

 

fristil, 62 kg (D)

16 brydere

14

fr 9. aug

11:30

1/8-finaler

 

 

 

12:50

kvartfinaler

 

 

 

18:55

semifinaler

 

15

lø 10. aug

11:00

opsamling

2 kampe

 

 

20:55

bronzefinaler

2 kampe

 

 

21:20

finale

 

fristil, 68 kg (D)

16 brydere

10

ma 5. aug

11:30

1/8-finaler

 

 

 

12:50

kvartfinaler

 

 

 

18:55

semifinaler

 

11

ti 6. aug

11:00

opsamling

2 kampe

 

 

20:55

bronzefinaler

2 kampe

 

 

21:20

finale

 

fristil, 76 kg (D)

16 brydere

15

lø 10. aug

15:00

1/8-finaler

 

 

 

16:20

kvartfinaler

 

 

 

21:40

semifinaler

 

16

sø 11. aug

11:00

opsamling

2 kampe

 

 

13:10

bronzefinaler

2 kampe

 

 

13:35

finale

 

Bueskydning

bueskydningInvalides

5 konkurrencer

9 konkurrencedage

128 bueskytter (64 herrer og 64 damer)

- 2

- 1

0

1

2
3
4
5
6
7
8

9

10

11

12

13

14

15

16

24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11

 

 ●

 

 


 


 

 

 

 

 

recurve, individuelt (H)

64 bueskytter

- 1

to 25. jul

14:15

ranking runde

 

4

ti 30. jul

12:00

1/32 og 1/16-finaler

6 + 3 kampe

 

 

17:45

1/32 og 1/16-finaler

4 + 2 kampe

5

on 31. jul

12:00

1/32 og 1/16-finaler

6 + 3 kampe

 

 

17:45

1/32 og 1/16-finaler

4 + 2 kampe

6

to 1. aug

09:30

1/32 og 1/16-finaler

6 + 3 kampe

 

 

15:30

1/32 og 1/16-finaler

6 + 3 kampe

9

sø 4. aug

09:30

1/8-finaler

 

 

 

13:00

kvartfinaler

 

 

 

14:00

semifinaler

 

 

 

14:45

bronzefinale

 

 

 

15:00

finale

 

recurve, individuelt (D)

64 bueskytter

- 1

to 25. jul

09:30

ranking runde

 

4

ti 30. jul

12:26

1/32 og 1/16-finaler

6 + 3 kampe

 

 

18:11

1/32 og 1/16-finaler

4 + 2 kampe

5

on 31. jul

12:26

1/32 og 1/16-finaler

6 + 3 kampe

 

 

18:11

1/32 og 1/16-finaler

4 + 2 kampe

6

to 1. aug

09:56

1/32 og 1/16-finaler

6 + 3 kampe

 

 

15:56

1/32 og 1/16-finaler

6 + 3 kampe

8

lø 3. aug

09:30

1/8-finaler

 

 

 

13:00

kvartfinaler

 

 

 

14:00

semifinaler

 

 

 

14:45

bronzefinale

 

 

 

15:00

finale

 

recurve, hold (H)

12 hold a 3 bueskytter

- 1

to 25. jul

14:15

ranking runde

 

3

ma 29. jul

09:30

1/8-finaler

4 kampe

 

 

14:15

kvartfinaler

 

 

 

15:47

semifinaler

 

 

 

16:45

bronzefinale

 

 

 

17:10

finale

 

recurve, hold (D)

12 hold a 3 bueskytter

- 1

to 25. jul

09:30

ranking runde

 

2

sø 28. jul

09:30

1/8-finaler

4 kampe

 

 

14:15

kvartfinaler

 

 

 

15:47

semifinaler

 

 

 

16:45

bronzefinale

 

 

 

17:10

finale

 

recurve, hold (mix)

xx par

- 1

to 25. jul

09:30/14:15

ranking runde

16 bedste par videre til 1/8-finaler

7

fr 2. aug

09:30

1/8-finaler

 

 

 

14:15

kvartfinaler

 

 

 

15:31

semifinaler

 

 

 

16:25

bronzefinale

 

 

 

16:45

finale

 

siden er lavet af Morten Jensen, april 2022 - senest opdateret 31. august 2022