Komplet program for taekwondo, tennis, triatlon, volleyball og vægtløftning ved de olympiske lege i Paris 2024.

Alle tider er angivet i lokal tid.

Taekwondo DEN

taekwondo Grand Palais

 8 konkurrencer

 4 konkurrencedage

 133 deltagere (68 herrer og 65 damer)

- 2

- 1

0

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12
13
14
15

16

24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


De seks deltagere, der har tabt til de to finalister, kæmper i en opsamling om to bronzemedaljer.

58 kg (H)

17 deltagere

12

on 7. aug

09:10

1/16-finale

1 kamp

 

 

09:30

1/8-finaler

 

 

 

14:40

kvartfinaler

 

 

 

16:24 / 16:50

semifinaler

 

 

 

19:40 / 20:00

opsamling

2 kampe

 

 

20:35 / 21:07

bronzefinaler

2 kampe

 

 

21:39

finale

 

68 kg (H)

17 deltagere

13

to 8. aug

09:00

1/16-finale

1 kamp

 

 

09:10

1/8-finaler

 

 

 

14:30

kvartfinaler

 

 

 

16:11 / 16:37

semifinaler

 

 

 

19:30 / 19:50

opsamling

2 kampe

 

 

20:19 / 20:51

bronzefinaler

2 kampe

 

 

21:23

finale

 

80 kg (H) DEN

17 deltagere

14

fr 9. aug

09:10

1/16-finale

1 kamp

 

 

09:30

1/8-finaler

 

 

 

14:40

kvartfinaler

 

 

 

16:24 / 16:50

semifinaler

 

 

 

19:40 / 20:00

opsamling

2 kampe

 

 

20:35 / 21:07

bronzefinaler

2 kampe

 

 

21:39

finale

 

+80 kg (H)

17 deltagere

15

lø 10. aug

09:00

1/16-finaler

1 kamp

 

 

09:10

1/8-finaler

 

 

 

14:30

kvartfinaler

 

 

 

16:11 / 16:37

semifinaler

 

 

 

19:30 / 19:50

opsamling

2 kampe

 

 

20:19 / 20:51

bronzefinaler

2 kampe

 

 

21:23

finale

 

49 kg (D)

17 deltagere

12

on 7. aug

09:00

1/16-finale

1 kamp

 

 

09:20

1/8-finaler

 

 

 

14:30

kvartfinaler

 

 

 

16:11 / 16:37

semifinaler

 

 

 

19:30 / 19:50

opsamling

2 kampe

 

 

20:19 / 20:51

bronzefinaler

2 kampe

 

 

21:23

finale

 

57 kg (D)

16 deltagere

13

to 8. aug

09:20

1/8-finaler

 

 

 

14:40

kvartfinaler

 

 

 

16:24 / 16:50

semifinaler

 

 

 

19:40 / 20:00

opsamling

2 kampe

 

 

20:35 / 21:07

bronzefinaler

2 kampe

 

 

21:39

finale

 

67 kg (D)

16 deltagere

14

fr 9. aug

09:00

1/8-finaler

 

 

 

14:30

kvartfinaler

 

 

 

16:11 / 16:37

semifinaler

 

 

 

19:30 / 19:50

opsamling

2 kampe

 

 

20:19 / 20:51

bronzefinaler

2 kampe

 

 

21:23

finale

 

+67 kg (D)

16 deltagere

15

lø 10. aug

09:20

1/8-finaler

 

 

 

14:40

kvartfinaler

 

 

 

16:24 / 16:50

semifinaler

 

 

 

19:40 / 20:00

opsamling

2 kampe

 

 

20:35 / 21:07

bronzefinaler

2 kampe

 

 

21:39

finale

 

Tennis DEN

tennis Stade Roland-Garros

 5 konkurrencer

 9 konkurrencedage

 172 deltagere (86 herrer og 86 damer)

- 2

- 1

0

1
2
3
4
5
6
7
8
9

10

11

12

13

14

15

16

24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11

 

 

 

 

 


 




herresingle DEN

64 tennisspillere

1

lø 27. jul

12:00 - 19:00

1/32-finaler

 

 

 

19:00 - 23:00

1/32-finale

Court Philippe Chatrier

2

sø 28. jul

12:00 - 19:00

1/32-finaler

 

 

 

19:00 - 23:00

1/32-finale

Court Philippe Chatrier

3

ma 29. jul

12:00 - 19:00

1/16-finaler

 

 

 

19:00 - 23:00

1/16-finale

Court Philippe Chatrier

4

ti 30. jul

12:00 - 19:00

1/16-finaler

 

 

 

19:00 - 23:00

1/16-finale

Court Philippe Chatrier

5

on 31. jul

12:00 - 19:00

1/8-finaler

 

 

 

19:00 - 23:00

1/8-finale

Court Philippe Chatrier

6

to 1. aug

12:00 - 19:00

kvartfinaler

 

 

 

19:00 - 23:00

kvartfinale

Court Philippe Chatrier

7

fr 2. aug

12:00

semifinale

Court Philippe Chatrier

 

 

19:00

semifinale

Court Philippe Chatrier

8

lø 3. aug

12:00

bronzefinale

Court Philippe Chatrier

9

sø 4. aug

12:00 - 19:00

finale

Court Philippe Chatrier 

damesingle DEN

64 tennisspillere

1

lø 27. jul

12:00 - 19:00

1/32-finaler

 

 

 

19:00 - 23:00

1/32-finaler

Court Philippe Chatrier

2

sø 28. jul

12:00 - 19:00

1/32-finaler

 

 

 

19:00 - 23:00

1/32-finaler

Court Philippe Chatrier

3

ma 29. jul

12:00 - 19:00

1/16-finaler

 

 

 

19:00 - 23:00

1/16-finaler

Court Philippe Chatrier

4

ti 30. jul

12:00 - 19:00

1/8-finaler

 

 

 

19:00 - 23:00

1/8-finaler

Court Philippe Chatrier

5

on 31. jul

12:00 - 19:00

kvartfinaler

 

 

 

19:00 - 23:00

kvartfinaler

Court Philippe Chatrier

6

to 1. aug

12:00 - 17:00

semifinale

Court Philippe Chatrier

 

 

19:00 - 23:00

semifinale

Court Philippe Chatrier

7

fr 2. aug

12:00 - 17:00

bronzefinale

Court Philippe Chatrier 

8

lø 3. aug

12:00 - 19:00

finale

Court Philippe Chatrier 

herredouble

32 par

1

lø 27. jul

12:00 - 19:00

1/16-finaler

 

2

sø 28. jul

12:00 - 19:00

1/16-finaler

 

3

ma 29. jul

12:00 - 19:00

1/8-finaler

 

4

ti 30. jul

12:00 - 19:00

kvartfinaler

 

5

on 31. jul

12:00 - 19:00

semifinaler

 

7

fr 2. aug

12:00

bronzefinale

Court Suzanne Lenglen

8

lø 3. aug

12:00 - 19:00

finale

Court Philippe Chatrier 

damedouble

32 par

1

lø 27. jul

12:00 - 19:00

1/16-finaler

 

2

sø 28. jul

12:00 - 19:00

1/16-finaler

 

3

ma 29. jul

12:00 - 19:00

1/8-finaler

 

4

ti 30. jul

12:00 - 19:00

1/8-finaler

 

5

on 31. jul

12:00 - 19:00

kvartfinaler

 

6

to 1. aug

12:00 - 19:00

semifinaler

 

9

sø 4. aug

12:00

bronzefinale

Court Philippe Chatrier

 

 

12:00 - 19:00

finale

Court Philippe Chatrier

mixeddouble

16 par

3

ma 29. jul

12:00 - 19:00

1/8-finaler

 

4

ti 30. jul

12:00 - 19:00

1/8-finaler

 

5

on 31. jul

12:00 - 19:00

kvartfinaler

 

6

to 1. aug

12:00 - 19:00

semifinaler

 

7

fr 2. aug

12:00 - 17:00

bronzefinale

Court Suzanne Lenglen

 

 

19:00 - 23:00

finale

Court Philippe Chatrier

Triatlon DEN

triatlon Pont Alexandre III

 3 konkurrencer

 3 konkurrencedage

 110 deltagere (55 herrer og 55 damer)

- 2

- 1

0

1

2

3

4
5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


individuelt (H) DEN

55 triatleter

4

ti 30. jul

08:00

svømning

1,5 km

 

 

 

cykling

40 km

 

 

 

løb

10 km

individuelt (D) DEN

55 triatleter

5

on 31. jul

08:00

svømning

1,5 km

 

 

 

cykling

40 km

 

 

 

løb

10 km

mix-stafet

16 hold (2 herrer og 2 damer)

10

ma 5. aug

08:00

svømning

4 x 300 m

 

 

 

cykling

4 x 8 km

 

 

 

løb

4 x 2 km

Volleyball

volleyball Arena Paris Sud 1

 2 konkurrencer

 16 konkurrencedage

 288 volleyballspillere (144 herrer og 144 damer)

- 2

- 1

0

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11

 

 

 

Lodtrækning: (D) 19. juni 2024 / (H) 26. juni 2024

herrer

12 hold fordelt i tre indledende grupper.

De otte bedste fortsætter til kvartfinalerne.

1

lø 27. jul

09:00

gr

 

 

 

13:00

gr

 

 

 

17:00

gr

 

 

 

21:00

gr

 

2

sø 28. jul

17:00

gr

 

 

 

21:00

gr

 

4

ti 30. jul

09:00

gr

 

 

 

13:00

gr

 

 

 

17:00

gr

 

 

 

21:00

gr

 

5

on 31. jul

09:00

gr

 

 

 

13:00

gr 

 

7

fr 2. aug

09:00

gr 

 

 

 

13:00

gr 

 

 

 

17:00

gr

 

 

 

21:00

gr

 

8

lø 3. aug

17:00

gr

 

 

 

21:00

gr

 

10

ma 5. aug

09:00

kvartfinale

 

 

 

13:00

kvartfinale

 

 

 

17:00

kvartfinale

 

 

 

21:00

kvartfinale

 

12

on 7. aug

16:00

semifinale

 

 

 

20:00

semifinale

 

14

fr 9. aug

16:00

bronzefinale

 

15

lø 10. aug

13:00

finale

 

damer

12 hold fordelt i tre indledende grupper.

De otte bedste fortsætter til kvartfinalerne.

2

sø 28. jul

09:00

gr

 

 

 

13:00

gr

 

3

ma 29. jul

09:00

gr

 

 

 

13:00

gr

 

 

 

17:00

gr

 

 

 

21:00

gr

 

5

on 31.jul

17:00

gr 

 

 

 

21:00

gr  

 

6

to 1. aug

09:00

gr

 

 

 

13:00

gr

 

 

 

17:00

gr

 

 

 

21:00

gr 

 

8

lø 3. aug

09:00

gr

 

 

 

13:00

gr

 

9

sø 4. aug

09:00

gr

 

 

 

13:00

gr

 

 

 

17:00

gr

 

 

 

21:00

gr

 

11

ti 6. aug

09:00

kvartfinale

 

 

 

13:00

kvartfinale

 

 

 

17:00

kvartfinale

 

 

 

21:00

kvartfinale

 

13

to 8. aug

16:00

semifinale

 

 

 

20:00

semifinale

 

15

lø 10. aug

17:15

bronzefinale

 

16

sø 11. aug

13:00

finale

 

Beachvolley

beachvolley Stade Tour Eiffel

 2 konkurrencer

 15 konkurrencedage

 96 beachvolleyspillere (48 herrer og 48 damer)

- 2

- 1

0

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15

16

24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11

 

 

 

 

Lodtrækning:

herrer

24 par fordelt på seks puljer. De to bedste fra hver pulje samt de to bedste tre'ere til 1/8-finalerne. De sidste to deltagere i 1/8-finalerne findes mellem de øvrige tre'ere i to "lucky loser"-kampe.

1

lø 27. jul

15:00

gr

1 kamp

 

 

19:00

gr

1 kamp

 

 

23:00

gr

1 kamp

2

sø 28. jul

09:00

gr

2 kampe

 

 

15:00

gr

1 eller 2 kampe

 

 

20:00

gr

1 eller 2 kampe

3

ma 29. jul

09:00

gr

2 kampe

 

 

15:00

gr

1 eller 2 kampe

 

 

20:00

gr

1 eller 2 kampe

4

ti 30. jul

09:00

gr

2 kampe

 

 

15:00

gr

1 eller 2 kampe

 

 

20:00

gr

1 eller 2 kampe

5

on 31. jul

09:00

gr

2 kampe

 

 

15:00

gr

1 eller 2 kampe

 

 

20:00

gr

1 eller 2 kampe

6

to 1. aug

09:00

gr

2 kampe

 

 

15:00

gr 

1 eller 2 kampe

 

 

20:00

gr 

1 eller 2 kampe

7

fr 2. aug

09:00

gr

2 kampe

 

 

15:00

gr

1 eller 2 kampe

 

 

20:00

gr

1 eller 2 kampe

8

lø 3. aug

11:00

gr

2 kampe

 

 

16:00

gr

1 kamp

 

 

22:00

opsamling

2 kampe "lucky loser"

9

sø 4. aug

10:00

1/8-finale

 

 

 

14:00

1/8-finale

 

 

 

18:00

1/8-finale

 

 

 

22:00

1/8-finale

 

10

ma 5. aug

10:00

1/8-finale

 

 

 

14:00

1/8-finale

 

 

 

18:00

1/8-finale

 

 

 

22:00

1/8-finale

 

11

ti 6. aug

18:00

kvartfinale

 

 

 

22:00

kvartfinale

 

12

on 7. aug

18:00

kvartfinale

 

 

 

22:00

kvartfinale

 

13

to 8. aug

18:00

semifinale

 

 

 

22:00

semifinale

 

15

lø 10. aug

21:00

bronzefinale

 

 

 

22:30

finale

 

damer

24 par fordelt på seks puljer. De to bedste fra hver pulje samt de to bedste tre'ere til 1/8-finalerne. De sidste to deltagere i 1/8-finalerne findes mellem de øvrige tre'ere i to "lucky loser"-kampe.

1

lø 27. jul

14:00

gr

1 kamp

 

 

18:00

gr

1 kamp

 

 

22:00

gr

1 kamp

2

sø 28. jul

09:00

gr

2 kampe

 

 

15:00

gr

1 eller 2 kampe 

 

 

20:00

gr

1 eller 2 kampe

3

ma 29. jul

09:00

gr

2 kampe

 

  

15:00

gr

1 eller 2 kampe

 

 

20:00

gr

1 eller 2 kampe

4

ti 30. jul

09:00

gr

2 kampe

 

 

15:00

gr

1 eller 2 kampe

 

 

20:00

gr

1 eller 2 kampe

5

on 31. jul

09:00

gr

2 kampe

 

 

15:00

gr

1 eller 2 kampe

 

 

20:00

gr

1 eller 2 kampe

6

to 1. aug

09:00

gr

2 kampe

 

 

15:00

gr

1 eller 2 kampe

 

 

20:00

gr

1 eller 2 kampe

7

fr 2. aug

09:00

gr

2 kampe

 

 

15:00

gr

1 eller 2 kampe

 

 

20:00

gr

1 eller 2 kampe

8

lø 3. aug

09:00

gr

2 kampe

 

 

16:00

gr

1 kamp

 

 

18:00

opsamling

1 kamp "lucky loser"

 

 

21:00

opsamling

1 kamp "lucky loser"

9

sø 4. aug

09:00

1/8-finale

 

 

 

13:00

1/8-finale


 

 

17:00

1/8-finale

 

 

 

21:00

1/8-finale

 

10

ma 5. aug

09:00

1/8-finale

 

 

 

13:00

1/8-finale

 

 

 

17:00

1/8-finale

 

 

 

21:00

1/8-finale

 

11

ti 6. aug

17:00

kvartfinale

 

 

 

21:00

kvartfinale

 

12

on 7. aug

17:00

kvartfinale

 

 

 

21:00

kvartfinale

 

13

to 8. aug

17:00

semifinale

 

 

 

21:00

semifinale

 

14

fr 9. aug

21:00

bronzefinale

 

 

 

22:30

finale

 

Vægtløftning

vægtløftning Arena Paris Sud 6

 10 konkurrencer

 5 konkurrencedage

 122 vægtløftere (61 herrer og 61 damer)

- 2

- 1

0

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12
13
14
15
16
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

61 kg (H)

12 vægtløftere

12

on 7. aug

15:00

træk

 

 

 

16:00

stød

 

73 kg (H)

12 vægtløftere

13

to 8. aug

19:30

træk

 

 

 

20:30

stød

 

89 kg (H)

12 vægtløftere

14

fr 9. aug

15:00

træk

 

 

 

16:00

stød

 

102 kg (H)

13 vægtløftere

15

lø 10. aug

11:30

træk

 

 

 

12:30

stød

 

+ 102 kg (H)

12 vægtløftere

15

lø 10. aug

20:30

træk

 

 

 

21:30

stød

 

49 kg (D)

12 vægtløftere

12

on 7. aug

19:30

træk

 

 

 

20:30

stød

 

59 kg (D)

12 vægtløftere

13

to 8. aug

15:00

træk

 

 

 

16:00

stød

 

71 kg (D)

12 vægtløftere

14

fr 9. aug

19:30

træk

 

 

 

20:30

stød

 

81 kg (D)

13 vægtløftere

15

lø 10. aug

16:00

træk

 

 

 

17:00

stød

 

+ 81 kg (D)

12 vægtløftere

16

sø 11. aug

11:30

træk

 

 

 

12:30

stød

 

siden er lavet af Morten Jensen, juni 2022 - senest opdateret 11. juni 2024