Komplet program for svømmesport ved de olympiske lege i Paris 2024
Alle tider er angivet i lokal tid.
Paris La Défence Arena
35 konkurrencer
9 konkurrencedage
852 svømmere
- 2 |
- 1 |
0 |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
10 |
11 |
12 |
13 |
14 |
15 |
16 |
24 |
25 |
26 |
27 |
28 |
29 |
30 |
31 |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
10 |
11 |
|
|
|
● |
● |
● |
● |
● |
● |
● |
● |
● |
|
|
|
|
|
|
|
50 m fri (H)
6 |
to 1. aug |
11:00 |
indledende heat |
2. konkurrence på programmet |
|
|
20:44 |
semifinaler |
|
7 |
fr 2. aug |
20:30 |
finale |
|
100 m fri (H)
4 |
ti 30. jul |
11:00 |
indledende heat |
2. konk. |
|
|
20:30 |
semifinaler |
|
5 |
on 31. jul |
22:15 |
finale |
|
200 m fri (H)
2 |
sø 28. jul |
11:00 |
indledende heat |
1. konk. |
|
|
20:51 |
semifinaler |
|
3 |
ma 29. jul |
20:43 |
finale |
|
400 m fri (H)
1 |
lø 27. jul |
11:00 |
indledende heat |
4. konk. |
|
|
20:42 |
finale |
|
800 m fri (H)
3 |
ma 29. jul |
11:00 |
indledende heat |
3. konk. |
4 |
ti 30. jul |
21:03 |
finale |
|
1500 m fri (H)
8 |
lø 3. aug |
11:00 |
indledende heat |
2. konk. |
9 |
sø 4. aug |
18:36 |
finale |
|
100 m ryg (H)
2 |
sø 28. jul |
11:00 |
indledende heat |
4. konk. |
|
|
21:37 |
semifinaler |
|
3 |
ma 29. jul |
21:22 |
finale |
|
200 m ryg (H)
5 |
on 31. jul |
11:00 |
indledende heat |
2. konk. |
|
|
21:34 |
semifinaler |
|
6 |
to 1. aug |
20:37 |
finale |
|
100 m bryst (H)
1 |
lø 27. jul |
11:00 |
indledende heat |
3. konk. |
|
|
21:15 |
semifinaler |
|
2 |
sø 28. jul |
21:54 |
finale |
|
200 m bryst (H)
4 |
ti 30. jul |
11:00 |
indledende heat |
5. konk. |
|
|
21:46 |
semifinaler |
|
5 |
on 31. jul |
22:08 |
finale |
|
100 m butterfly (H)
7 |
fr 2. aug |
11:00 |
indledende heat |
1. konk. |
|
|
21:09 |
semifinaler |
|
8 |
lø 3. aug |
20:30 |
finale |
|
200 m butterfly (H)
4 |
ti 30. jul |
11:00 |
indledende heat |
1. konk. |
|
|
20:41 |
semifinaler |
|
5 |
on 31. jul |
20:36 |
finale |
|
200 m individuel medley (H)
6 |
to 1. aug |
11:00 |
indledende heat |
3. konk. |
|
|
21:34 |
semifinaler |
|
7 |
fr 2. aug |
20:49 |
finale |
|
400 m individuel medley (H)
2 |
sø 28. jul |
11:00 |
indledende heat |
2. konk. |
|
|
20:30 |
finale |
|
4 x 100 m fri (H)
16 hold
1 |
lø 27. jul |
11:00 |
indledende heat |
6. konk. |
|
|
21:50 |
finale |
|
4 x 200 m fri (H)
16 hold
4 |
ti 30. jul |
11:00 |
indledende heat |
6. konk. |
|
|
21:59 |
finale |
|
4 x 100 m medley (H)
16 hold
8 |
lø 3. aug |
11:00 |
indledende heat |
3. heat |
9 |
sø 4. aug |
19:12 |
finale |
|
50 m fri (D)
8 |
lø 3. aug |
11:00 |
indledende heat |
1. konkurrence på programmet |
|
|
20:39 |
semifinaler |
|
9 |
sø 4. aug |
18:30 |
finale |
|
100 m fri (D)
4 |
ti 30. jul |
11:00 |
indledende heat |
4. konk. |
|
|
21:25 |
semifinaler |
|
5 |
on 31. jul |
20:30 |
finale |
|
200 m fri (D)
2 |
sø 28. jul |
11:00 |
indledende heat |
5. konk. |
|
|
22:00 |
semifinaler |
|
3 |
ma 29. jul |
21:48 |
finale |
|
400 m fri (D)
1 |
lø 27. jul |
11:00 |
indledende heat |
2. konk. |
|
|
20:55 |
finale |
|
800 m fri (D)
7 |
fr 2. aug |
11:00 |
indledende heat |
3. konk. |
8 |
lø 3. aug |
21:09 |
finale |
|
1500 m fri (D)
4 |
ti 30. jul |
11:00 |
indledende heat |
3. konk. |
5 |
on 31. jul |
21:04 |
finale |
|
100 m ryg (D)
3 |
ma 29. jul |
11:00 |
indledende heat |
2. konk. |
|
|
21:00 |
semifinaler |
|
4 |
ti 30. jul |
20:57 |
finale |
|
200 m ryg (D)
6 |
to 1. aug |
11:00 |
indledende heat |
1. konk. |
|
|
21:10 |
semifinaler |
|
7 |
fr 2. aug |
20:39 |
finale |
|
100 m bryst (D)
2 |
sø 28. jul |
11:00 |
indledende heat |
3. konk. |
|
|
21:15 |
semifinaler |
|
3 |
ma 29. jul |
21:32 |
finale |
|
200 m bryst (D)
5 |
on 31. jul |
11:00 |
indledende heat |
1. konk. |
|
|
21:46 |
semifinaler |
|
6 |
to 1. aug |
21:03 |
finale |
|
100 m butterfly (D)
1 |
lø 27. aug |
11:00 |
indledende heat |
1. konk. |
|
|
20:30 |
semifinaler |
|
2 |
sø 28. aug |
20:45 |
finale |
|
200 m butterfly (D)
5 |
on 31. jul |
11:00 |
indledende heat |
3. konk. |
|
|
20:42 |
semifinaler |
|
6 |
to 1. aug |
20:30 |
finale |
|
200 m individuel medley (D)
7 |
fr 2. aug |
11:00 |
indledende heat |
2. konk. |
|
|
21:34 |
semifinaler |
|
8 |
lø 3. aug |
20:59 |
finale |
|
400 m individuel medley (D)
3 |
ma 29. jul |
11:00 |
indledende heat |
1. konk. |
|
|
20:30 |
finale |
|
4 x 100 m fri (D)
16 hold
1 |
lø 27. jul |
11:00 |
indledende heat |
5. konk. |
|
|
21:37 |
finale |
|
4 x 200 m fri (D)
16 hold
6 |
to 1. aug |
11:00 |
indledende heat |
4. konk. |
|
|
21:48 |
finale |
|
4 x 100 m medley (D)
16 hold
8 |
lø 3. aug |
11:00 |
indledende heat |
4. konk. |
9 |
sø 4. aug |
19:35 |
finale |
|
4 x 100 m medley (mix)
16 hold
7 |
fr 2. aug |
11:00 |
indledende heat |
4. konk. |
8 |
lø 3. aug |
21:33 |
finale |
|
Pont Alexandre III
2 konkurrencer
2 konkurrencedage 4. - 5. august 2021
mindst 44 svømmere (22 herrer og 22 damer)
- 2 |
- 1 |
0 |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
10 |
11 |
12 |
13 |
14 |
15 |
16 |
24 |
25 |
26 |
27 |
28 |
29 |
30 |
31 |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
10 |
11 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
● |
● |
|
|
10 km (H)
xx svømmere
14 |
fr 9. aug |
07:30 |
|
|
10 km (D)
xx svømmere
13 |
to 8. aug |
07:30 |
|
|
Centre aquatique
2 konkurrencer
5 konkurrencedage
96 kunstsvømmere
- 2 |
- 1 |
0 |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
10 |
11 |
12 |
13 |
14 |
15 |
16 |
24 |
25 |
26 |
27 |
28 |
29 |
30 |
31 |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
10 |
11 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
● |
● |
● |
|
● |
● |
|
duet (D)
18 par
14 |
fr 9. aug |
19:30 |
teknisk program |
|
15 |
lø 10. aug |
19:30 |
frit program |
|
hold
10 hold a 8 kunstsvømmere
10 |
ma 5. aug |
19:30 |
frit program |
|
11 |
ti 6. aug |
19:30 |
teknisk program |
|
12 |
on 7. aug |
19:30 |
akrobatisk program |
|
Centre aquatique
8 konkurrencer
10 konkurrencedage
136 udspringere
- 2 |
- 1 |
0 |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
10 |
11 |
12 |
13 |
14 |
15 |
16 |
24 |
25 |
26 |
27 |
28 |
29 |
30 |
31 |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
10 |
11 |
|
|
|
● |
|
● |
|
● |
|
● |
|
|
● |
● |
● |
● |
● |
● |
|
3 meter vippe, synkron (H)
8 par
7 |
fr 2. aug |
11:00 |
|
6 spring |
10 meter tårn, synkron (H)
8 par
3 |
ma 29. jul |
11:00 |
|
6 spring |
3 meter vippe (H)
xx udspringere - 18 til semifinale - 12 til finale
11 |
ti 6. aug |
10:00 |
indledende |
6 spring |
12 |
on 7. aug |
10:00 |
semifinale |
6 spring |
13 |
to 8. aug |
15:00 |
finale |
6 spring |
10 meter tårn (H)
xx udspringere - 18 til semifinale - 12 til finale
14 |
fr 9. aug |
10:00 |
indledende |
6 spring |
15 |
lø 10. aug |
10:00 |
semifinale |
6 spring |
|
|
15:00 |
finale |
6 spring |
3 meter vippe, synkron (D)
8 par
1 |
lø 27. jul |
11:00 |
|
5 spring |
10 meter tårn, synkron (D)
8 par
5 |
on 31. jul |
11:00 |
|
5 spring |
3 meter vippe (D)
xx udspringere - 18 til semifinale - 12 til finale
12 |
on 7. aug |
15:00 |
indledende |
5 spring |
13 |
to 8. aug |
10:00 |
semifinale |
5 spring |
14 |
fr 9. aug |
15:00 |
finale |
5 spring |
10 meter tårn (D)
xx udspringere - 18 til semifinale - 12 til finale
10 |
ma 5. aug |
10:00 |
indledende |
5 spring |
|
|
15:00 |
semifinale |
5 spring |
11 |
ti 6. aug |
15:00 |
finale |
5 spring |
Centre aqautique (27. jul - 4. aug) og Paris La Défence Arena (5. - 11. aug)
2 konkurrencer
16 konkurrencedage
242 vandpolospillere (132 herrer og 110 damer)
Lodtrækning:
- 2 |
- 1 |
0 |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
10 |
11 |
12 |
13 |
14 |
15 |
16 |
24 |
25 |
26 |
27 |
28 |
29 |
30 |
31 |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
10 |
11 |
|
|
|
● |
● |
● |
● |
● |
● |
● |
● |
● |
● |
● |
● |
● |
● |
● |
● |
herrer
12 hold fordelt i to indledende grupper.
De fire bedste fra hver gruppe fortsætter til kvartfinalerne.
2 |
sø 28. jul |
10:30 |
gr |
|
|
|
12:05 |
gr |
|
|
|
15:00 |
gr |
|
|
|
16:35 |
gr |
|
|
|
19:30 |
gr |
|
|
|
21:05 |
gr |
|
4 |
ti 30. jul |
10:30 |
gr |
|
|
|
12:05 |
gr |
|
|
|
15:00 |
gr |
|
|
|
16:35 |
gr |
|
|
|
19:30 |
gr |
|
|
|
21:05 |
gr |
|
6 |
to 1. aug |
10:30 |
gr |
|
|
|
12:05 |
gr |
|
|
|
15:00 |
gr |
|
|
|
16:35 |
gr |
|
|
|
19:30 |
gr |
|
|
|
21:05 |
gr |
|
8 |
lø 3. aug |
10:30 |
gr |
|
|
|
12:05 |
gr |
|
|
|
15:00 |
gr |
|
|
|
16:35 |
gr |
|
|
|
19:30 |
gr |
|
|
|
21:05 |
gr |
|
10 |
ma 5. aug |
12:00 |
gr |
|
|
|
13:35 |
gr |
|
|
|
15:10 |
gr |
|
|
|
18:30 |
gr |
|
|
|
20:05 |
gr |
|
|
|
21:40 |
gr |
|
12 |
on 7. aug |
14:00 |
kvartfinale |
|
|
|
15:35 |
kvartfinale |
|
|
|
19:00 |
kvartfinale |
|
|
|
20:35 |
kvartfinale |
|
14 |
fr 9. aug |
13:00 |
placeringskamp 5/8 |
|
|
|
14:35 |
semifinale |
|
|
|
18:00 |
placeringskamp 5/8 |
|
|
|
19:35 |
semifinale |
|
15 |
lø 10. aug |
19:35 |
kamp om 7.-8. pl |
|
16 |
sø 11. aug |
09:00 |
kamp om 5.-6. pl |
|
|
|
10:35 |
bronzefinale |
|
|
|
14:00 |
finale |
|
damer
10 hold fordelt i to indledende grupper.
De fire bedste fra hver gruppe fortsætter til kvartfinalerne.
1 |
lø 27. jul |
14:00 |
gr |
|
|
|
15:35 |
gr |
|
|
|
18:30 |
gr |
|
|
|
20:05 |
gr |
|
3 |
ma 29. jul |
14:00 |
gr |
|
|
|
15:35 |
gr |
|
|
|
18:30 |
gr |
|
|
|
20:05 |
gr |
|
5 |
on 31. jul |
14:00 |
gr |
|
|
|
15:35 |
gr |
|
|
|
18:30 |
gr |
|
|
|
20:05 |
gr |
|
7 |
fr 2. aug |
14:00 |
gr |
|
|
|
15:35 |
gr |
|
|
|
18:30 |
gr |
|
|
|
20:05 |
gr |
|
9 |
sø 4. aug |
14:00 |
gr |
|
|
|
15:35 |
gr |
|
|
|
18:30 |
gr |
|
|
|
20:05 |
gr |
|
11 |
ti 6. aug |
14:00 |
kvartfinale |
|
|
|
15:35 |
kvartfinale |
|
|
|
19:00 |
kvartfinale |
|
|
|
20:35 |
kvartfinale |
|
13 |
to 8. aug |
13:00 |
placeringskamp 5/8 |
|
|
|
14:35 |
semifinale |
|
|
|
18:00 |
placeringskamp 5/8 |
|
|
|
19:35 |
semifinale |
|
15 |
lø 10. aug |
09:00 |
kamp om 7.-8. pl |
|
|
|
10:35 |
bronzefinale |
|
|
|
14:00 |
kamp om 5.-6. pl |
|
|
|
15:35 |
finale |
|
siden er lavet af Morten Jensen, juni 2022 - senest opdateret 20. marts 2024