Komplet program for golf, gymnastik, hockey, håndbold og judo ved de olympiske lege i Paris 2024.

Alle tider er angivet i lokal tid..

Golf 

golfGolf National

2 konkurrencer

8 konkurrencedage

120 golfspillere (60 herrer og 60 damer)

- 2

- 1

0

1

2

3

4

5

6
7
8
9

10

11

12
13
14
15

16

24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


slagspil (H)

60 golfspillere

6

to 1. aug

09:00 - 18:00

1. runde

 

7

fr 2. aug

09:00 - 18:00

2. runde

 

8

lø 3. aug

09:00 - 18:00

3. runde

 

9

sø 4. aug

09:00 - 18:00

4. runde

 

slagspil (D) 

60 golfspillere

12

on 7. aug

09:00 - 18:00

1. runde

 

13

to 8. aug

09:00 - 18:00

2. runde

 

14

fr 9. aug

09:00 - 18:00

3. runde

 

15

lø 10. aug

09:00 - 18:00

4. runde

 

Gymnastik, idrætsgymnastik

gymnastikArena Bercy

14 konkurrencer

9 konkurrencedage

192 gymnaster (96 herrer og 96 damer)

- 2

- 1

0

1
2
3
4
5
6

7

8
9
10

11

12

13

14

15

16

24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Lodtrækning:

hold (H)

12 hold a fem gymnaster

1

lø 27. jul

11:00

kvalifikation, gr 1

 

 

 

15:30

kvalifikation, gr 2

 

 

 

20:00

kvalifikation, gr 3

 

3

ma 29. jul

17:30

finale

 

individuel mangekamp (H)

96 gymnaster

1

lø 27. jul

11:00

kvalifikation, gr 1

 

 

 

15:30

kvalifikation, gr 2

 

 

 

20:00

kvalifikation, gr 3

 

5

on 31. jul

17:30

finale

24 gymnaster

gulvøvelser (H)

96 gymnaster

1

lø 27. jul

11:00

kvalifikation, gr 1

 

 

 

15:30

kvalifikation, gr 2

 

 

 

20:00

kvalifikation, gr 3

 

8

lø 3. aug

15:30

finale

8 gymnaster

bensving (H)

96 gymnaster

1

lø 27. jul

11:00

kvalifikation, gr 1

 

 

 

15:30

kvalifikation, gr 2

 

 

 

20:00

kvalifikation, gr 3

 

8

lø 3. aug

17:11

finale

8 gymnaster

ringe (H)

96 gymnaster

1

lø 27. jul

11:00

kvalifikation, gr 1

 

 

 

15:30

kvalifikation, gr 2

 

 

 

20:00

kvalifikation, gr 3

 

9

sø 4. aug

15:00

finale

8 gymnaster

spring over hest (H)

96 gymnaster

1

lø 27. jul

11:00

kvalifikation, gr 1

 

 

 

15:30

kvalifikation, gr 2

 

 

 

20:00

kvalifikation, gr 3

 

9

sø 4. aug

16:51

finale

8 gymnaster

barre (H)

96 gymnaster

1

lø 27. jul

11:00

kvalifikation, gr 1

 

 

 

15:30

kvalifikation, gr 2

 

 

 

20:00

kvalifikation, gr 3

 

10

ma 5. aug

12:00

finale

8 gymnaster

reck (H)

96 gymnaster

1

lø 27. jul

11:00

kvalifikation, gr 1

 

 

 

15:30

kvalifikation, gr 2

 

 

 

20:00

kvalifikation, gr 3

 

10

ma 5. aug

13:39

finale

8 gymnaster

hold (D)

12 hold a fem gymnaster

2

sø 28. jul

09:30

kvalifikation, gr 1

 

 

 

11:40

kvalifikation, gr 2

 

 

 

14:50

kvalifikation, gr 3

 

 

 

18:00

kvalifikation, gr 4

 

 

 

21:10

kvalifikation, gr 5

 

4

ti 30. jul

18:15

finale

 

individuel mangekamp (D)

96 gymnaster

2

sø 28. jul

09:30

kvalifikation, gr 1/2

 

 

 

14:50

kvalifikation, gr 3

 

 

 

18:00

kvalifikation, gr 4

 

 

 

21:10

kvalifikation, gr 5

 

6

to 1. aug

18:15

finale

24 gymnaster

spring over hest (D)

96 gymnaster

2

sø 28. jul

09:30

kvalifikation, gr 1/2

 

 

 

14:50

kvalifikation, gr 3

 

 

 

18:00

kvalifikation, gr 4

 

 

 

21:10

kvalifikation, gr 5

 

8

lø 3. aug

16:22

finale

8 gymnaster

forskudt barre (D)

96 gymnaster

2

sø 28. jul

09:30

kvalifikation, gr 1/2

 

 

 

14:50

kvalifikation, gr 3

 

 

 

18:00

kvalifikation, gr 4

 

 

 

21:10

kvalifikation, gr 5

 

9

sø 4. aug

15:57

finale

8 gymnaster

balancebom (D)

96 gymnaster

2

sø 28. jul

09:30

kvalifikation, gr 1/2

 

 

 

14:50

kvalifikation, gr 3

 

 

 

18:00

kvalifikation, gr 4

 

 

 

21:10

kvalifikation, gr 5

 

10

ma 5. aug

12:50

finale

8 gymnaster

øvelser på gulv (D)

96 gymnaster

2

sø 28. jul

09:30

kvalifikation, gr 1/2

 

 

 

14:50

kvalifikation, gr 3

 

 

 

18:00

kvalifikation, gr 4

 

 

 

21:10

kvalifikation, gr 5

 

10

ma 5. aug

14:30

finale

8 gymnaster

Gymnastik, rytmisk

rytmiskArena Porte de la Chapelle

2 konkurrencer

3 konkurrencedage

94 gymnaster

- 2

- 1

0

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13
14
15

16

24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Lodtrækning:

individuelt (D)

24 gymnaster - 10 fortsætter til finalen

13

to 8. aug

10:00

kvalifikation

1. rotation

 

 

11:30

kvalifikation

2. rotation

 

 

15:00

kvalifikation

3. rotation

 

 

16:30

kvalifikation

4. rotation

14

fr 9. aug

14:30

finale

-

 

 

15:03

finale

-

 

 

15:41

finale

-

 

 

16:14

finale

-

gruppe (D)

14 grupper a 5 gymnaster - 8 grupper fortsætter til finalen

14

fr 9. aug

10:00

kvalifikation

1. øvelse

 

 

11:15

kvalifikation

2. øvelse

15

lø 10. aug

14:00

finale

1. øvelse

 

 

14:50

finale

2. øvelse

Gymnastik, trampolin

trampolinArena Bercy

2 konkurrencer

1 konkurrencedag

32 trampolinspringere (16 herrer og 16 damer)

- 2

- 1

0

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


herrer

16 trampolinspringere

7

fr 2. aug

18:00

kvalifikation

 

 

 

19:50

finale

8 deltagere

damer

16 trampolinspringere

7

fr 2. aug

12:00

kvalifikation

 

 

 

13:50

finale

8 deltagere

Hockey

hockeyStade Yves-du-Manoir (Stade olympique de Colombes, det olympiske stadion fra 1924)

2 konkurrencer

14 konkurrencedage

384 hockeyspillere (192 herrer og 192 damer)

- 2

- 1

0

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14

15

16

24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11

 

 

 

 


herrer

12 hold fordelt i to indledende grupper.

De fire bedste fra hver gruppe fortsætter til kvartfinalerne.

1

lø 27. jul

10:00

gr

 

 

 

10:30

gr

bane 2

 

 

12:30

gr

 

 

 

13:00

gr

bane 2

 

 

17:00

gr

 

 

 

17:30

gr

bane 2

2

sø 28. jul

17:00

gr

 

 

 

17:30

gr

bane 2

 

 

19:30

gr

 

 

 

20:00

gr

bane 2

3

ma 29. jul

10:00

gr

 

 

 

12:30

gr

 

4

ti 30. jul

10:00

gr

 

 

 

10:30

gr

bane 2

 

 

12:30

gr

 

 

 

13:00

gr

bane 2

 

 

17:00

gr

 

 

 

19:30

gr

 

5

on 31. jul

17:00

gr

 

 

 

17:30

gr

bane 2

6

to 1. aug

10:00

gr

 

 

 

10:30

gr

bane 2

 

 

12:30

gr

 

 

 

13:00

gr

bane 2

7

fr 2. aug

10:30

gr

bane 2

 

 

13:00

gr

bane 2

 

 

17:00

gr

 

 

 

17:30

gr

bane 2

 

 

19:30

gr

 

 

 

20:00

gr

bane 2

9

sø 4. aug

10:00

kvartfinale

 

 

 

12:30

kvartfinale

 

 

 

17:30

kvartfinale

 

 

 

20:00

kvartfinale

 

11

ti 6. aug

14:00

semifinale

 

 

 

19:00

semifinale

 

13

to 8. aug

14:00

bronzefinale

 

 

 

19:00

finale

 

damer

12 hold fordelt i to indledende grupper.

De fire bedste fra hver gruppe fortsætter til kvartfinalerne.

1

lø 27. jul

19:30

gr

 

 

 

20:00

gr

bane 2

2

sø 28. jul

10:00

gr

 

 

 

10:30

gr

bane 2

 

 

12:30

gr

 

 

 

13:00

gr

bane 2

3

ma 29. jul

10:30

gr

bane 2

 

 

13:00

gr

bane 2

 

 

17:00

gr

 

 

 

17:30

gr

bane 2

 

 

19:30

gr

 

 

 

20:00

gr

bane 2

5

on 31. jul

10:00

gr

 

 

 

10:30

gr

bane 2

 

 

12:30

gr

 

 

 

13:00

gr

bane 2

 

 

19:30

gr

 

 

 

20:00

gr 

bane 2

6

to 1. aug

17:00

gr

 

 

 

17:30

gr

bane 2

 

 

19:30

gr

 

 

 

20:00

gr

bane 2

7

fr 2. aug

10:00

gr

 

 

 

12:30

gr

 

8

lø 3. aug

10:00

gr

 

 

 

10:30

gr

bane 2

 

 

12:30

gr

 

 

 

13:00

gr

bane 2

 

 

17:00

gr

 

 

 

19:30

gr

 

10

ma 5. aug

10:00

kvartfinale

 

 

 

12:30

kvartfinale

 

 

 

17:30

kvartfinale

 

 

 

20:00

kvartfinale

 

12

on 7. aug

14:00

semifinale

 

 

 

19:00

semifinale

 

14

fr 9. aug

14:00

bronzefinale

 

 

 

20:00

finale

 

Håndbold

håndboldArena Paris Sud, hal 6 (25. jul - 4. aug) og Stade Pierre-Mauroy, Lille (6. aug - 11. aug)

2 konkurrencer

16 konkurrencedage

336 håndboldspillere (168 herrer og 168 damer)

- 2

- 1

0

1
2
3
4
5
6
7
8
9

10

11
12
13
14
15
16
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11

 

 

 

Lodtrækning:

herrer

12 hold fordelt i to indledende puljer.

De fire bedste fra hver pulje fortsætter til kvartfinalerne.

1

lø 27. jul

09:00

gr

 

 

 

11:00

gr

 

 

 

14:00

gr

 

 

 

16:00

gr

 

 

 

19:00

gr

 

 

 

21:00

gr

 

3

ma 29. jul

09:00

gr

 

 

 

11:00

gr

 

 

 

14:00

gr

 

 

 

16:00

gr

 

 

 

19:00

gr

 

 

 

21:00

gr

 

5

on 31. jul

09:00

gr

 

 

 

11:00

gr 

 

 

 

14:00

gr

 

 

 

16:00

gr

 

 

 

19:00

gr

 

 

 

21:00

gr

 

7

fr 2. aug

09:00

gr

 

 

 

11:00

gr

 

 

 

14:00

gr

 

 

 

16:00

gr

 

 

 

19:00

gr

 

 

 

21:00

gr

 

9

sø 4. aug

09:00

gr

 

 

 

11:00

gr

 

 

 

14:00

gr

 

 

 

16:00

gr

 

 

 

19:00

gr

 

 

 

21:00

gr

 

12

on 7. aug

09:30

kvartfinale 1

 

 

 

13:30

kvartfinale 2

 

 

 

17:30

kvartfinale 3

 

 

 

21:30

kvartfinale 4

 

14

fr 9. aug

16:30

semifinale 1

 

 

 

21:30

semifinale 2

 

16

sø 10. aug

09:00

bronzefinale

 

 

 

13:30

finale

 

damer

12 hold fordelt i to indledende puljer.

De fire bedste fra hver pulje fortsætter til kvartfinalerne.

-1

to 25. jul

09:00

gr

 

 

 

11:00

gr

 

 

 

14:00

gr

 

 

 

16:00

gr

 

 

 

19:00

gr

 

 

 

21:00

gr

 

2

sø 28. jul

09:00

gr

 

 

 

11:00

gr

 

 

 

14:00

gr

 

 

 

16:00

gr

 

 

 

19:00

gr

 

 

 

21:00

gr

 

4

ti 30. jul

09:00

gr

 

 

 

11:00

gr

 

 

 

14:00

gr

 

 

 

16:00

gr

 

 

 

19:00

gr

 

 

 

21:00

gr

 

6

to 1. aug

09:00

gr

 

 

 

11:00

gr

 

 

 

14:00

gr

 

 

 

16:00

gr

 

 

 

19:00

gr

 

 

 

21:00

gr

 

8

lø 3. aug

09:00

gr

 

 

 

11:00

gr

 

 

 

14:00

gr

 

 

 

16:00

gr

 

 

 

19:00

gr

 

 

 

21:00

gr

 

11

ti 6. aug

09:30

kvartfinale 1

 

 

 

13:30

kvartfinale 2

 

 

 

17:30

kvartfinale 3

 

 

 

21:30

kvartfinale 4

 

13

to 8. aug

16:30

semifinale 1

 

 

 

21:30

semifinale 2

 

15

lø 10. aug

10:00

bronzefinale

 

 

 

15:00

finale

 

Judo

judoArena Champ-de-Mars

15 konkurrencer

8 konkurrencedage

372 judoka (186 herrer og 186 damer)

- 2

- 1

0

1
2
3
4
5
6
7
8

9

10

11

12

13

14

15

16

24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Lodtrækning:

I alle konkurrencer uddeles to bronzemedaljer.

60 kg (H)

xx judoka

1

lø 27. jul

10:00

1/16-finaler

 

 

 

11:41

1/8-finaler

 

 

 

12:43

kvartfinaler

 

 

 

16:34

opsamling

2 kampe (taberne i kvartfinalerne)

 

 

16:51

semifinaler

 

 

 

17:49

bronzefinaler

2 kampe (vinder opsamling - taber semi)

 

 

18:09

finale

 

66 kg (H)

xx judoka

2

sø 28. jul

10:00

1/16-finaler

 

 

 

11:48

1/8-finaler

 

 

 

12:54

kvartfinaler

 

 

 

16:00

opsamling

2 kampe (taberne i kvartfinalerne)

 

 

16:17

semifinaler

 

 

 

17:18

bronzefinaler

2 kampe (vinder opsamling - taber semi)

 

 

17:38

finale

 

73 kg (H)

xx judoka

3

ma 29. jul

10:00

1/16-finaler

 

 

 

11:48

1/8-finaler

 

 

 

12:54

kvartfinaler

 

 

 

16:34

opsamling

2 kampe (taberne i kvartfinalerne)

 

 

16:51

semifinaler

 

 

 

17:49

bronzefinaler

2 kampe (vinder opsamling - taber semi)

 

 

18:09

finale

 

81 kg (H)

xx judoka

4

ti 30. jul

10:00

1/16-finaler

 

 

 

11:41

1/8-finaler

 

 

 

12:43

kvartfinaler

 

 

 

16:00

opsamling

2 kampe (taberne i kvartfinalerne)

 

 

16:17

semifinaler

 

 

 

17:18

bronzefinaler

2 kampe (vinder opsamling - taber semi)

 

 

17:38

finale

 

90 kg (H)

xx judoka

5

on 31. jul

10:00

1/16-finaler

 

 

 

11:48

1/8-finaler

 

 

 

12:54

kvartfinaler

 

 

 

16:34

opsamling

2 kampe (taberne i kvartfinalerne)

 

 

16:51

semifinaler

 

 

 

17:49

bronzefinaler

2 kampe (vinder opsamling - taber semi)

 

 

18:09

finale

 

100 kg (H)

xx judoka

6

to 1. aug

10:00

1/16-finaler

 

 

 

11:48

1/8-finaler

 

 

 

12:54

kvartfinaler

 

 

 

16:00

opsamling

2 kampe (taberne i kvartfinalerne)

 

 

16:17

semifinaler

 

 

 

17:18

bronzefinaler

2 kampe (vinder opsamling - taber semi)

 

 

17:38

finale

 

+100 kg (H)

xx judoka

7

fr 2. aug

10:00

1/16-finaler

 

 

 

11:34

1/8-finaler

 

 

 

12:32

kvartfinaler

 

 

 

16:34

opsamling

2 kampe (taberne i kvartfinalerne)

 

 

16:51

semifinaler

 

 

 

17:49

bronzefinaler

2 kampe (vinder opsamling - taber semi)

 

 

18:09

finale

 

48 kg (D)

xx judoka

1

lø 27. jul

10:00

1/16-finaler

 

 

 

11:41

1/8-finaler

 

 

 

12:43

kvartfinaler

 

 

 

16:00

opsamling

2 kampe (taberne i kvartfinalerne)

 

 

16:17

semifinaler

 

 

 

17:18

bronzefinaler

2 kampe (vinder opsamling - taber semi)

 

 

17:38

finale

 

52 kg (D)

xx judoka

2

sø 28. jul

10:00

1/16-finaler

 

 

 

11:48

1/8-finaler

 

 

 

12:54

kvartfinaler

 

 

 

16:34

opsamling

2 kampe (taberne i kvartfinalerne)

 

 

16:51

semifinaler

 

 

 

17:49

bronzefinaler

2 kampe (vinder opsamling - taber semi)

 

 

18:09

finale

 

57 kg (D)

xx judoka

3

ma 29. jul

10:00

1/16-finaler

 

 

 

11:48

1/8-finaler

 

 

 

12:54

kvartfinaler

 

 

 

16:00

opsamling

2 kampe (taberne i kvartfinalerne)

 

 

16:17

semifinaler

 

 

 

17:18

bronzefinaler

2 kampe (vinder opsamling - taber semi)

 

 

17:38

finale

 

63 kg (D) 

xx judoka

4

ti 30. jul

10:00

1/16-finaler

 

 

 

11:41

1/8-finaler

 

 

 

12:43

kvartfinaler

 

 

 

16:34

opsamling

2 kampe (taberne i kvartfinalerne)

 

 

16:51

semifinaler

 

 

 

17:49

bronzefinaler

2 kampe (vinder opsamling - taber semi)

 

 

18:09

finale

 

70 kg (D)

xx judoka

5

on 31. jul

10:00

1/16-finaler

 

 

 

11:48

1/8-finaler

 

 

 

12:54

kvartfinaler

 

 

 

16:00

opsamling

2 kampe (taberne i kvartfinalerne)

 

 

16:17

semifinaler

 

 

 

17:18

bronzefinaler

2 kampe (vinder opsamling - taber semi)

 

 

17:38

finale

 

78 kg (D)

xx judoka

6

to 1. aug

10:00

1/16-finaler

 

 

 

11:48

1/8-finaler

 

 

 

12:54

kvartfinaler

 

 

 

16:34

opsamling

2 kampe (taberne i kvartfinalerne)

 

 

16:51

semifinaler

 

 

 

17:49

bronzefinaler

2 kampe (vinder opsamling - taber semi)

 

 

18:09

finale

 

+78 kg (D)

xx judoka

7

fr 2. aug

10:00

1/16-finaler

 

 

 

11:34

1/8-finaler

 

 

 

12:32

kvartfinaler

 

 

 

16:00

opsamling

2 kampe (taberne i kvartfinalerne)

 

 

16:17

semifinaler

 

 

 

17:18

bronzefinaler

2 kampe (vinder opsamling - taber semi)

 

 

17:38

finale

 

hold (mix)

12 hold

8

lø 3. aug

08:00

1/8-finaler

4 kampe

 

 

09:30

kvartfinaler

 

 

 

11:00

opsamling

2 kampe (taberne af kvartfinalerne)

 

 

12:30

semifinaler

 

 

 

16:00

bronzefinaler

2 kampe (vinder opsamling - taber semi)

 

 

17:30

finale

 

siden er lavet af Morten Jensen, april 2022 - senest opdateret 26. juli 2022