Komplet program for cykling, fodbold og fægtning ved de olympiske lege i Paris 2024.

Alle tider er angivet i lokal tid.

Cykling, bane DEN

banecykling Vélodrome National de Saint-Quentin-en-Yvelines

 12 konkurrencer

 7 konkurrencedage

 190 cykelryttere (95 herrer og 95 damer)

- 2

- 1

0

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10
11
12
13
14
15
16
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

holdsprint (H)

8 hold a 3 cykelryttere

10

ma 5. aug

19:09

kvalifikation

 

11

ti 6. aug

18:59

1. runde

4 heat (nr 4-5, nr 3-6, nr 2-7, nr 1-8)

 

 

19:55

7. - 8. pladsen

 

 

 

19:58

5. - 6. pladsen

 

 

 

20:02

bronzefinale

 

 

 

20:07

finale

 

sprint (H)

30 cykelryttere

12

on 7. aug

12:45

kvalifikation

200 m på tid (24 hurtigste videre)

 

 

14:30

1/32-finaler

12 heat

 

 

15:30

1. opsamling

4 heat

 

 

17:30

1/16-finaler

8 heat

 

 

18:42

2. opsamling

4 heat

 

 

19:38

1/8-finaler

6 heat

 

 

20:14

3. opsamling

2 heat

13

to 8. aug

18:01

kvartfinaler

1. afd.

 

 

18:47

kvartfinaler

2. afd.

 

 

19:18

kvartfinaler

evt. 3. afd.

 

 

20:04

5.-8. pladsen

 

14

fr 9. aug

14:41

semifinaler

1. afd.

 

 

15:29

semifinaler

2. afd.

 

 

15:52

semifinaler

evt. 3. afd.

 

 

18:00

finaler

1. afd.

 

 

19:02

finaler

2. afd.

 

 

19:38

finaler

evt. 3. afd.

keirin (H)

30 cykelryttere

15

lø 10. aug

17:19

1. runde

5 heat

 

 

19:21

opsamling

4 heat

16

sø 11. aug

11:29

kvartfinaler

3 heat

 

 

12:29

semifinaler

 

 

 

13:23

B-finale

placering 7-12

 

 

13:32

finale

 

4000 m holdforfølgelsesløb (H) DEN

10 hold a fire cykelryttere

10

ma 5. aug

17:27

kvalifikation

 

11

ti 6. aug

19:14

1. runde

4 heat (nr 6-7; nr 5-8; nr 2-3; nr 1-4)

12

on 7. aug

18:04

kamp om 7.-8. pl

 

 

 

18:10

kamp om 5.-6. pl

 

 

 

18:25

bronzefinale

 

 

 

18:33

finale

vinder 2/3 - vinder 1/4

omnium (H) DEN

22 cykelryttere

13

to 8. aug

17:00

10 km scratch

 

 

 

17:38

10 km tempo

 

 

 

18:25

udskilningsløb

 

 

 

19:27

pointløb

25 km

parløb (H) DEN

15 par

15

lø 10. aug

17:59

 

50 km med 20 pointspurter

holdsprint (D)

8 hold a 3 cykelryttere

10

ma 5. aug

17:00

kvalifikation

 

 

 

18:55

1. runde

4 heat (nr 4-5, nr 3-6, nr 2-7, nr 1-8)

 

 

19:46

7. - 8. pladsen

 

 

 

19:49

5. - 6. pladsen

 

 

 

19:53

bronzefinale

 

 

 

19:58

finale

 

sprint (D)

30 cykelryttere

14

fr 9. aug

14:00

kvalifikation

200 m på tid (24 hurtigste videre)

 

 

14:48

1/32-finaler

12 heat

 

 

15:38

1. opsamling

4 heat

 

 

19:10

1/16-finaler

8 heat

 

 

19:58

2. opsamling

4 heat

15

lø 10. aug

17:00

1/8-finaler

6 heat

 

 

17:50

3. opsamling

2 heat

 

 

19:07

kvartfinaler

1. afd.

 

 

19:49

kvartfinaler

2. afd.

 

 

20:14

kvartfinaler

evt. 3. afd.

16

sø 11. aug

11:22

semifinaler

1. afd.

 

 

11:50

semifinaler

2. afd.

 

 

12:18

semifinaler

evt. 3. afd.

 

 

12:25

5.-8. pladsen

 

 

 

12:45

finaler

1. afd.

 

 

13:15

finaler

2. afd.

 

 

13:44

finaler

evt. 3. afd.

keirin (D)

30 cykelryttere

12

on 7. aug

13:26

1. runde

5 heat

 

 

15:10

opsamling

4 heat

13

to 8. aug

17:18

kvartfinaler

3 heat

 

 

18:15

semifinaler

 

 

 

19:01

B-finale

placering 7-12

 

 

19:11

finale

 

4000 m holdforfølgelsesløb (D)

10 hold a fire cykelryttere

11

ti 6. aug

17:30

kvalifikation

 

12

on 7. aug

13:52

1. runde

4 heat (nr 6-7; nr 5-8; nr 2-3; nr 1-4)

 

 

18:57

kamp om 7.-8. pl

 

 

 

19:04

kamp om 5.-6. pl

 

 

 

19:11

bronzefinale

 

 

 

19:18

finale

vinder 2/3 - vinder 1/4

omnium (D) DEN

22 cykelryttere

16

sø 11. aug

11:00

7,5 km scratch

 

 

 

11:57

7,5 km tempo

 

 

 

12:53

udskilningsløb

 

 

 

13:56

pointløb

20 km

parløb (D) DEN

15 par

14

fr 9. aug

18:09

 

30 km med 12 spurter

Cykling, landevej DEN

landevej Trocadéro (linjeløb), Invalides (enkeltstart, start) og Pont Alexandre III (enkeltstart, mål).

 4 konkurrencer

 3 konkurrencedage

 182 cykelryttere (91 herrer og 91 damer)

- 2

- 1

0

1

2

3

4

5

6

7

8
9

10

11

12

13

14

15

16

24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

enkeltstart (H) DEN

36 cykelryttere

1

lø 27. jul

16:34 

32 km

 

linjeløb (H) DEN

90 cykelryttere

8

lø 3. aug

11:00

273 km

 

enkeltstart (D) DEN

35 cykelryttere

1

lø 27. jul

14:30

32 km

 

linjeløb (D) DEN

91 cykelryttere

9

sø 4. aug

14:00

158 km

 

Cykling, mountainbike DEN

mtb Colline d'Elancourt

 2 konkurrencer

 2 konkurrencedage

 72 cykelryttere (36 herrer og 36 damer)

- 2

- 1

0

1

2
3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

cross country (H) DEN

36 cykelryttere

3

ma 29. jul

14:10

 

 

cross country (D) DEN

36 cykelryttere

2

sø 28. jul

14:10

 

 

Cykling, BMX-racing DEN

bmx Stade BMX de Saint-Quentin-en-Yvelines

 2 konkurrencer

 2 konkurrencedage

 48 cykelryttere (24 herrer og 24 damer)

- 2

- 1

0

1

2

3

4

5

6
7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

herrer

24 BMX-ryttere

6

to 1. aug

20:00

kvartfinaler

3 heat, 1. gennemløb

 

 

20:40

kvartfinaler

3 heat, 2. gennemløb

 

 

21:20

kvartfinaler

3 heat, 3. gennemløb

 

 

22:05

opsamling

2 heat

7

fr 2. aug

20:00

semifinaler

1. gennemløb

 

 

20:30

semifinaler

2. gennemløb

 

 

21:00

semifinaler

3. gennemløb

 

 

21:35

finale

 

damer DEN

24 BMX-ryttere

6

to 1. aug

20:20

kvartfinaler

3 heat, 1. gennemløb

 

 

21:00

kvartfinaler

3 heat, 2. gennemløb

 

 

21:40

kvartfinaler

3 heat, 3. gennemløb

 

 

22:15

opsamling

2 heat

7

fr 2. aug

20:15

semifinaler

1. gennemløb

 

 

20:45

semifinaler

2. gennemløb

 

 

21:15

semifinaler

3. gennemløb

 

 

21:50

finale

 

Cykling, BMX-freestyle

bmx La Concorde 2

 2 konkurrencer

 2 konkurrencedage

 24 cykelryttere (12 herrer og 12 damer)

- 2

- 1

0

1

2

3

4
5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

park (H)

12 BMX-ryttere - 8 bedste til finalen

4

ti 30. jul

15:12

kvalifikation

to gennemløb a 60 sek - summen tæller

5

on 31. jul

14:45

finale

to gennemløb a 60 sek - bedste tæller

park (D)

12 BMX-ryttere - 8 bedste til finalen

4

ti 30. jul

13:25

kvalifikation

to gennemløb a 60 sek - summen tæller

5

on 31. jul

13:10

finale

to gennemløb a 60 sek - bedste tæller

Fodbold

Der spilles fodboldkampe på syv stadioner:

Parc des Princes, Paris

Stade de Marseille

Stade de Lyon

Stade de Bordeaux

Stade Geoffroy-Guichard, Saint-Étienne

Stade de Nice

Stade de la Beaujoire, Nantes

fodbold  2 konkurrencer

 13 konkurrencedage

 504 fodboldspillere (288 herrer og 216 damer)

Lodtrækning: 20. marts 2024

- 2
- 1

0

1
2

3

4
5

6

7
8

9

10
11

12

13
14
15

16

24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11

 

 

 

 

 

 

herrer

16 hold fordelt i fire indledende grupper.

De to bedste fra hver gruppe fortsætter til kvartfinalerne.

- 2

on 24. jul

15:00

gr C, UZB - ESP

Paris

 

 

15:00

gr B, ARG - MAR

Saint-Etienne

 

 

17:00

gr C, EGY - DOM

Nantes

 

 

17:00

gr A, GUI - NZL

Nice

 

 

19:00

gr D, JPN - PAR

Bordeaux

 

 

19:00

gr B, IRQ - UKR

Lyon

 

 

21:00

gr A, FRA - USA

Marseille

 

 

21:00

gr D, MLI - ISR

Paris

1

lø 27. jul

15:00

gr C, DOM - ESP

Bordeaux

 

 

15:00

gr B, ARG - IRQ

Lyon

 

 

17:00

gr C, UZB - EGY

Nantes

 

 

17:00

gr A, NZL - USA

Marseille

 

 

19:00

gr D, ISR - PAR

Paris

 

 

19:00

gr B, UKR - MAR

Saint-Etienne

 

 

21:00

gr D, JPN - MLI

Bordeaux

 

 

21:00

gr A, FRA - GUI

Nice

4

ti 30. jul

15:00

gr C, DOM - UZB

Paris

 

 

15:00

gr C, ESP - EGY

Bordeaux

 

 

17:00

gr B, UKR - ARG

Lyon

 

 

17:00

gr B, MAR - IRQ

Nice

 

 

19:00

gr A, NZL - FRA

Marseille

 

 

19:00

gr A, USA - GUI

Saint-Etienne

 

 

21:00

gr D, ISR - JPN

Nantes

 

 

21:00

gr D, PAR - MLI

Paris

7

fr 2. aug

15:00

kvartfinale 1B-2A

Paris

 

 

19:00

kvartfinale 1C-2D

Marseille

 

 

17:00

kvartfinale 1D-2C

Lyon

 

 

19:00

kvartfinale 1C-2D

Marseille

 

 

21:00

kvartfinale 1A-2B

Bordeaux

10

ma 5. aug

18:00

semifinale

Marseille

 

 

21:00

semifinale

Lyon

13

to 8. aug

17:00

bronzefinale

Nantes

14

fr 9. aug

18:00

finale

Paris

damer

12 hold fordelt i tre indledende grupper.

De to bedste fra hver gruppe - samt de to bedste tre'ere - fortsætter til kvartfinalerne.

- 1

to 25. jul

17:00

gr C, ESP - JPN

Nantes

 

 

17:00

gr A, CAN - NZL

Saint-Etienne

 

 

19:00

gr C, NGR - BRA

Bordeaux

 

 

19:00

gr B, GER - AUS

Marseille

 

 

21:00

gr A, FRA - COL

Lyon

 

 

21:00

gr B, USA - ZAM

Nice

2

sø 28. jul

17:00

gr C, BRA - JPN

Paris

 

 

17:00

gr A, NZL - COL

Lyon

 

 

19:00

gr C, ESP - NGR

Nantes

 

 

19:00

gr B, AUS - ZAM

Nice

 

 

21:00

gr B, USA - GER

Marseille

 

 

21:00

gr A, FRA - CAN

Saint-Etienne

5

on 31. jul

17:00

gr C, BRA - ESP

Bordeaux

 

 

17:00

gr C, JPN - NGR

Nantes

 

 

19:00

gr B, AUS - USA

Marseille

 

 

19:00

gr B, ZAM - GER

Saint-Etienne

 

 

21:00

gr A, NZL - FRA

Lyon

 

 

21:00

gr A, COL - CAN

Nice

8

lø 3. aug

15:00

kvartfinale 1B-2C

Paris

 

 

17:00

kvartfinale 1C-3A/B

Lyon

 

 

19:00

kvartfinale 2A-2B

Marseille

 

 

21:00

kvartfinale 1A-3B/C

Nantes

11

ti 6. aug

18:00

semifinale

Lyon

 

 

21:00

semifinale

Marseille

14

fr 9. aug

15:00

bronzefinale

Lyon

15

lø 10. aug

17:00

finale

Paris

Fægtning

fægtning Grand Palais

 12 konkurrencer

 9 konkurrencedage

 212 fægtere (106 herrer og 106 damer)

- 2

- 1

0

1
2
3
4
5
6
7
8
9

10

11

12

13

14

15

16

24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11

 

 

 

 


 

 

 

 

 

fleuret, individuelt (H)

37 fægtere

3

ma 29. jul

09:55

1/32-finaler

5 kampe

 

 

12:05

1/16-finaler

 

 

 

14:55

1/8-finaler

 

 

 

16:20

kvartfinaler

 

 

 

19:50

semifinaler

 

 

 

21:15

bronzefinale

 

 

 

22:10

finale

 

fleuret, hold (H)

8 hold a 3 fægtere

9

sø 4. aug

11:45

kvartfinaler

 

 

 

13:25

placering 5-8

2 kampe

 

 

14:40

semifinaler

 

 

 

15:50

5.-6. og 7.-8. plads

2 kampe

 

 

19:10

bronzefinale

 

 

 

20:30

finale

 

kårde, individuelt (H)

35 fægtere

2

sø 28. jul

10:00

1/32-finaler

3 kampe

 

 

12:25

1/16-finaler

 

 

 

15:05

1/8-finaler

 

 

 

16:25

kvartfinaler

 

 

 

20:00

semifinaler

 

 

 

21:20

bronzefinale

 

 

 

22:15

finale

 

kårde, hold (H)

8 hold a 3 fægtere

7

fr 2. aug

13:30

kvartfinaler

 

 

 

15:00

placering 5-8

2 kampe

 

 

15:50

semifinaler

 

 

 

16:40

5.-6. og 7.-8. plads 

2 kampe

 

 

19:30

bronzefinale

 

 

 

20:30

finale

 

sabel, individuelt (H)

34 fægtere

1

lø 27. jul

10:25

1/32-finaler

2 kampe

 

 

12:30

1/16-finaler

 

 

 

15:00

1/8-finaler

 

 

 

16:15

kvartfinaler

 

 

 

19:50

semifinaler

 

 

 

21:05

bronzefinale

 

 

 

21:55

finale

 

sabel, hold (H)

8 hold a 3 fægtere

5

on 31. jul

13:30

kvartfinaler

 

 

 

15:00

placering 5-8

2 kampe

 

 

15:50

semifinaler

 

 

 

16:40

5.-6. og 7.-8. plads

2 kampe

 

 

19:30

bronzefinale

 

 

 

20:30

finale

 

fleuret, individuelt (D)

34 fægtere

2

sø 28. jul

09:30

1/32-finaler

2 kampe

 

 

10:25

1/16-finaler

 

 

 

14:05

1/8-finaler

 

 

 

15:55

kvartfinaler

 

 

 

19:00

semifinaler

 

 

 

20:50

bronzefinale

 

 

 

21:45

finale

 

fleuret, hold (D)

8 hold a 3 fægtere

6

to 1. aug

11:50

kvartfinaler

 

 

 

13:40

placering 5-8

2 kampe

 

 

14:50

semifinaler

 

 

 

16:00

5.-6. og 7.-8. plads

2 kampe

 

 

19:10

bronzefinale

 

 

 

20:30

finale

 

kårde, individuelt (D)

36 fægtere

1

lø 28. jul

10:00

1/32-finaler

4 kampe

 

 

10:50

1/16-finaler

 

 

 

14:10

1/8-finaler

 

 

 

15:50

kvartfinaler

 

 

 

19:00

semifinaler

 

 

 

20:40

bronzefinale

 

 

 

21:30

finale

 

kårde, hold (D)

8 hold a 3 fægtere

4

ti 30. jul

13:30

kvartfinaler

 

 

 

15:00

placering 5-8

2 kampe

 

 

15:50

semifinaler

 

 

 

16:40

5.-6. og 7.-8. plads

2 kampe

 

 

19:30

bronzefinale

 

 

 

20:30

finale

 

sabel, individuelt (D)

36 fægtere

3

ma 29. jul

09:30

1/32-finaler

4 kampe

 

 

10:25

1/16-finaler

 

 

 

14:05

1/8-finaler

 

 

 

15:55

kvartfinaler

 

 

 

19:00

semifinaler

 

 

 

20:50

bronzefinale

 

 

 

21:45

finale

 

sabel, hold (D)

8 hold a 3 fægtere

8

lø 3. aug

13:00

kvartfinaler

 

 

 

14:30

placering 5-8

2 kampe

 

 

15:20

semifinaler

 

 

 

16:10

5.-6. og 7.-8. plads

2 kampe

 

 

19:00

bronzefinale

 

 

 

20:00

finale

 

siden er lavet af Morten Jensen, juni 2022 - senest opdateret 12. juni 2024