Oversigt over vundne danske kvotepladser til vinter-OL 2018 i Pyeongchang.

Resultat: 20 kvotepladser i 6 idrætsgrene.

3 kvotepladser blev ikke anvendt.

17 idrætsfolk i 5 idrætsgrene var udtaget af DIF.

En reserve (curling) kom ikke i kamp.

I alt 16 danske atleter i kamp ved vinter-OL 2018.

OBS! At opnå en kvoteplads er kun første skridt på vejen til OL-deltagelse. Alle danske idrætsfolk skal herefter også udtages af Danmarks Idrætsforbund.

Alpint skiløb (3)

herrer / damer

22. januar 2018 - FIS-tildeling: 2 kvotepladser (1 herre + 1 dame).

28. januar 2018 - vakant plads

 

Danmarks Idrætsforbund har udtaget:

22. januar 2018: Christoffer Faarup (styrtløb, super G, alpin kombination).

29. januar 2018: Casper Dyrbye (storslalom og slalom).

En kvoteplads (dame) anvendes ikke.

Curling (10)

damer

10. december 2017 (Plzeň) - OL-kvalifikation nr 2.

(Madeleine Dupont, Denise Dupont, Julie Høgh, Mathilde Halse, Lina Knudsen)


herrer

10. december 2017 (Plzeň) - OL-kvalifikation nr 2.

(Rasmus Stjerne, Johnny Frederiksen, Mikkel Poulsen, Oliver Dupont, Morten Berg Thomsen)


Danmarks Idrætsforbund har udtaget:

21. december 2017: Rasmus Stjerne Hansen, Johnny Frederiksen, Mikkel Adrup Poulsen, Oliver Dupont og Morten Berg Thomsen.

21. december 2017: Madeleine Dupont, Denise Dupont, Julie Dall Høgh, Mathilde Halse og Lina Almind Knudsen.

Morten Berg Thomsen kom ikke i aktion.

Freestyle skiløb (1)

halfpipe, damer - (Laila Friis-Salling)

24. januar 2018 - vakant plads (nr 30 på den olympiske kvalifikationsrangliste).


Danmarks Idrætsforbund har udtaget:

29. januar 2018: Laila Friis-Salling.

Hurtigløb på skøjter (3)

massestart, damer - (Elena Møller Rigas)

10. december 2017 - World Cup 2017/18 nr 5.


massestart, herrer - (Viktor Hald Thorup)

10. december 2017 - WorldCup 2017/18 nr 16.


massestart, herrer - (Stefan Due Schmidt)

10. december 2017 - WorldCup 2017/18 nr 22.


Danmarks Idrætsforbund har udtaget:

19. december 2017: Elena Rigas (massestart).

19. december 2017: Viktor Hald Thorup (massestart).

19. december 2017: Stefan Due Schmidt (massestart).

Kunstskøjteløb (2)

isdans - (Laurence Fournier Beaudry / Nikolaj Sørensen)

1. april 2017 (Helsinki) - VM 2017 nr 13

kvotepladserne anvendes ikke

Langrend (1)

herrer

22. januar 2018 - FIS-tildeling: 1 kvoteplads.


Danmarks Idrætsforbund har udtaget:

16. januar 2018: Martin Møller (15 km, 30 km, 50 km).

siden er lavet af Morten Jensen, februar 2017 - senest opdateret 5. juli 2018