Oversigt over vundne danske kvotepladser til OL 2016 i Rio de Janeiro.

Resultat: 123 kvotepladser i 16 idrætter.

3 kvotepladser i atletik (maratonløb) anvendes ikke.

120 idrætsfolk er udtaget af Danmarks Idrætsforbund.

OBS! At opnå en kvoteplads er kun første skridt på vejen til OL-deltagelse. Alle danske idrætsfolk skal herefter også udtages af Danmarks Idrætsforbund.

I nogle idrætsgrene er kvotepladserne personlige. I andre tilhører kvotepladserne nationen.

Atletik (11)

kvotepladser opnået i atletik er personlige


Sara Slott Petersen, 400 m hæk (D)

6. juni 2015 (Genève) - 55,23 / forbedret 4. juli 2015 (Paris) - 53,99


Stina Troest, 400 m hæk (D)

6. juni 2015 (Genève) - 56,02 / forbedret 23. august 2015 (Beijing) - 55,56


Andreas Bube, 800 m (H)

30. juli 2015 (Stockholm) - 1.45,78


Anna Emilie Møller, 3000 m forhindringsløb (D)

29. juni 2016 (Turku) - 9.41,42


Ole Hesselbjerg, 3000 m forhindringsløb (H)

12. juli 2016 - invitation (8.30,51)


maratonløb, herrer

Fire løbere har klaret OL-kravet (2:19.00) - men kun tre kan udtages.

1. Abdi Hakin Ulad

25. oktober 2015 (Frankfurt) - 2:16.00 / 17. apr 2016 (Hamburg) - 2:14.03

2. Henrik Them Andersen

25. oktober 2015 (Frankfurt) - 2:15.54

3. Lars Budolfsen

26. april 2015 (Hamburg) - 2:15.59

4. Jesper Faurschou

26. april 2015 (Hamburg) - 2:16.41


maratonløb, damer

Fire løbere har klaret OL-kravet (2:45.00) - men kun tre kan udtages.

1. Jessica Draskau-Petersson

11. oktober 2015 (Chicago) - 2:30.07

2. Anna Holm Baumeister

25. oktober 2015 (Frankfurt) - 2:34.28

3. Louise Langelund Batting

4. oktober 2015 (Odense) - 2:38.57 / 17. apr 2016 (Hamburg) - 2:36,54

4. Maria Sig Møller

4. oktober 2015 (Odense) - 2:42.53


Danmarks Idrætsforbund har udtaget:

17. maj 2016: Andreas Bube (800 m).

17. maj 2016: Sara Slott Petersen (400 m hæk).

17. maj 2016: Stina Troest (400 m hæk).

20. maj 2016: Abdi Ulad (maratonløb).

20. maj 2016: Jessica Draskau-Petersson (maratonløb).

20. maj 2016: Anna Holm Baumeister (maratonløb).

7. juli 2016: Anna Emilie Møller (3000 m forhindringsløb).

15. juli 2016: Ole Hesselbjerg (3000 m forhindringsløb).

Tre kvotepladser (maratonløb) anvendes ikke. 

Badminton (8)

kvotepladser opnået i badminton er personlige


Viktor Axelsen, herresingle

5. maj 2016 - verdensranglisten nr 4


Jan Ø. Jørgensen, herresingle

5. maj 2016 - verdensranglisten nr 5


Line Kjærsfeldt, damesingle

5. maj 2016 - verdensranglisten nr 27


Mathias Boe / Carsten Mogensen, herredouble

5. maj 2016 - verdensranglisten nr 8


Kamilla Rytter Juhl / Christinna Pedersen, damedouble

5. maj 2016 - verdensranglisten nr 5


Joachim Fischer Nielsen / Christinna Pedersen, mixeddouble

5. maj 2016 - verdensranglisten nr 4


Danmarks Idrætsforbund har udtaget:

6. juni 2016: Christinna Pedersen (damedouble og mixeddouble).

6. juni 2016: Kamilla Rytter Juhl (damedouble).

6. juni 2016: Joachim Fischer (mixeddouble).

8. juni 2016: Jan Ø. Jørgensen (herresingle).

8. juni 2016: Viktor Axelsen (herresingle).

8. juni 2016: Line Kjærsfeldt (damesingle).

14. juni 2016: Mathias Boe og Carsten Mogensen (herredouble).

Bordtennis (1)

kvotepladser opnået i bordtennis er personlige


Jonathan Groth, herresingle

16. april 2016 (Halmstad) - Europa-kvalifikation, "blå gruppe" nr 1


Danmarks Idrætsforbund har udtaget:

10. maj 2016: Jonathan Groth (herresingle).

Brydning (1)

kvotepladser opnået i brydning tilhører nationen


græsk-romersk stil, 75 kg, herrer - (Mark O. Madsen)

7. september 2015 (Las Vegas) - VM 2015 nr 2


Danmarks Idrætsforbund har udtaget:

2. november 2015: Mark O. Madsen (75 kg).

Cykling (13)

kvotepladser opnået i cykling tilhører nationen


landevej, linjeløb, herrer

25. oktober 2015 - Europa Tour 2015, nationsranglisten nr 9

= 3 kvotepladser (giver også en startret i enkeltstart).


bane, 4000 m holdforfølgelsesløb, herrer

3. marts 2016 - olympisk kvalifikationsrangliste nr 5

= 4 kvotepladser


bane, omnium, herrer

5. marts 2016 - olympisk kvalifikationsrangliste nr 5


bane, omnium, damer

6. marts 2016 - olympisk kvalifikationsrangliste nr 9


mountainbike, herrer

25. maj 2016 - nationsranglisten nr 19

= 1 kvoteplads


mountainbike, damer

25. maj 2016 - nationsranglisten nr 11

= 1 kvoteplads


BMX, herrer - (Niklas Laustsen)

29. maj 2016 (Medellín) - VM 2016 nr 42


BMX, damer - (Simone Tetsche Christensen)

31. maj 2016 - UCI ranking nr 8


Danmark er tilbudt vakant plads i damernes landevejsløb, men har afslået (5. aug 2016).


Danmarks Idrætsforbund har udtaget:

9. juni 2016: Simon Andreassen (mountainbike).

9. juni 2016: Annika Langvad (mountainbike).

13. juni 2016: Niklas Laustsen (BMX).

13. juni 2016: Simone Tetsche Christensen (BMX).

18. juni 2016: Lasse Norman Hansen (omnium og 4000 m hold).

18. juni 2016: Casper Folsach (4000 m hold).

18. juni 2016: Frederik Rodenberg Madsen (4000 m hold).

18. juni 2016: Niklas Larsen (4000 m hold).

18. juni 2016: Casper Pedersen (4000 m hold).

18. juni 2016: Amalie Dideriksen (omnium).

23. juni 2016: Jakob Fuglsang (landevej).

23. juni 2016: Chris Anker Sørensen (landevej).

23. juni 2016: Christopher Juul Jensen (landevej).

Rasmus Quaade er udtaget som reserve til 4000 m hold.

Casper Pedersen kom ikke i aktion. Rasmus Quaade kom ind på holdet i stedet.

Fodbold (18)

herrer

23. juni 2015 (Prag) - U-21 EM, gruppe A nr 1


Danmarks Idrætsforbund har udtaget:

18. juli 2016: Jeppe Højbjerg, Lukas Fernandes, Andreas Maxsø, Ediegerson Gomes, Jakob Blåbjerg, Kasper Larsen, Pascal Gregor, Casper Nielsen, Frederik Børsting, Jens Jønsson, Lasse Vibe, Lasse Vigen Christensen, Mikkel Desler, Robert Skov, Emil Larsen, Nicolai Brock-Madsen, Uffe Bech og Yussuf Yurary Poulsen.

Reserver: Thomas Hagelskjær, Asger S. Sørensen, Jacob Barrett Laursen og Nicolai Poulsen.

27. juli 2016: Uffe Bech og Yussuf Poulsen har meldt afbud.  Jacob Barrett Laursen (reserve) og Jacob Bruun Larsen (ny) indtræder i truppen.

30. juli 2016: Lasse Vigen Christensen har meldt afbud. Nicolai Poulsen (reserve) indtræder i truppen.

1. august 2016: Nicolai Poulsen har medlt afbud (skade). Erstattes af Mathias Hebo Rasmussen.

Reserven Asger S Sørensen har meldt afbud. Målmanden Thomas Hagelskjær er nu eneste reserve.

17 spillere kom i kamp - kun Lukas Fernandes kom ikke i kamp.

Golf (4)

kvotepladser opnået i golf er personlige


Søren Kjeldsen, slagspil (H)

11. juli 2016 - olympisk rangliste nr 15


Thorbjørn Olesen, slagspil (H)

11. juli 2016 - olympisk rangliste nr 21


Nicole Broch Larsen, slagspil (D)

11. juli 2016 - olympisk rangliste nr 29


Nanna Koerstz Madsen, slagspil (D)

11. juli 2016 - olympisk rangliste nr 34


Danmarks Idrætsforbund har udtaget:

13. juli 2016: Søren Kjeldsen.

13. juli 2016: Thorbjørn Olesen.

13. juli 2016: Nicole Broch Larsen.

13. juli 2016: Nanna Koerstz Madsen.

Håndbold (14)

herrer

10. april 2016 (Herning) - OL-kvalifikation, gruppe 3 nr 1


Danmarks Idrætsforbund har udtaget:

18. juli 2016: Niklas Landin, Jannick Green, Lasse Svan Hansen, Casper U. Mortensen, Henrik Toft Hansen, Jesper Nøddesbo, René Toft Hansen, Morten Olsen, Mads Mensah Larsen, Mikkel Hansen, Michael Damgaard, Henrik Møllgaard, Mads Christiansen og Kasper Søndergaard..

Reserver: Hans Lindberg og Lasse Andersson.

Kano og kajak (5)

kvotepladser opnået i kano og kajak tilhører nationen


1000 m enerkajak, herrer - (René Holten Poulsen)

22. august 2015 (Milano) - VM 2015 nr 1


500 m toerkajak, damer

22. august 2015 (Milano) - VM 2015 nr 7

(Emma Aastrand Jørgensen og Henriette Engel Hansen)


500 m firerkajak, damer

23. august 2015 (Milano) - VM 2015 nr 10

(Emma Aastrand Jørgensen, Amalie Thomsen, Henriette Engel Hansen og Ida Villumsen)

- giver også mulighed for start i 200 m enerkajak og 500 m enerkajak.


Danmarks Idrætsforbund har udtaget:

26. januar 2016: René Holten Poulsen (1000 m enerkajak).

3. juni 2016: Emma Aastrand Jørgensen, Henriette Engel Hansen, Amalie Ringtved Thomsen og Ida Villumsen (500 m firerkajak).

Ridning (4)

kvotepladser opnået i ridning tilhører nationen


dressur, individuelt - (Anna Kasprzak)

6. marts 2016 - kvalifikationsrangliste nr 23


dressur, individuelt - (Mikala Münter Gundersen)

6. marts 2016 - kvalifikationsrangliste nr 30


dressur, individuelt - (Agnete Kirk Thinggaard)

6. marts 2016 - kvalifikationsrangliste nr 48


dressur, individuelt - (Lars Petersen)

6. marts 2016 - kvalifikationsrangliste nr 50


dressur, hold

6. marts 2016 - med minimum tre kvalificerede dressurryttere er Danmark også kvalificeret til deltagelse i holdkonkurrencen.


Danmarks Idrætsforbund har udtaget:

19. juli 2016: Anna Kasprzak (dressur).

19. juli 2016: Cathrine Dufour (dressur).

19. juli 2016: Agnete Kirk Thinggaard (dressur).

19. juli 2016: Anders Dahl (dressur).

Roning (13)

kvotepladser opnået i roning tilhører nationen


toer, damer

3. september 2015 (Lac d'Aiguebelette) - VM 2015 nr 4

(Anne Andersen og Lærke Rasmussen)


letvægtsdobbeltsculler, damer

3. september 2015 (Lac d'Aiguebelette) - VM 2015 nr 5

(Juliane Elander Rasmussen og Anne Lolk)


letvægtsfirer, herrer

4. september 2015 (Lac d'Aiguebelette) - VM 2015 nr 2

(Kasper Winther Jørgensen, Jacob Barsøe, Jacob Søgaard og Jens Vilhelmsen)


singlesculler, damer - (Fie Udby Erichsen)

24. maj 2016 (Luzern) - Europa-kvalifikation nr 4


letvægtsdobbeltsculler, herrer

24. maj 2016 (Luzern) - Europa-kvalifikation nr 3

(Mads Rasmussen og Rasmus Quist)


dobbeltsculler, damer

24. maj 2016 (Luzern) - OL-kvalifikation nr 2

(Lisbet Falch Jakobsen og Nina Hollensen)


Danmarks Idrætsforbund har udtaget:

11. april 2016: Juliane Elander Rasmussen og Anne Lolk (letvægtsdobbeltsculler).

13. april 2016: Anne Dsane Andersen og Lærke Berg Rasmussen (toer).

12. maj 2016: Morten Jørgensen, Kasper Winther Jørgensen, Jacob Barsøe og Jacob Søgaard (letvægtsfirer).

14. juni 2016: Mads Rasmussen og Rasmus Quist (letvægtsdobbeltsculler).

14. juni 2016: Fie Udby Erichsen (singlesculler).

14. juni 2016: Lisbet Falch Jakobsen og Nina Hollensen (dobbeltsculler).

Sejlsport (11)

kvotepladser opnået i sejlsport tilhører nationen


laserjolle, herrer - (Thorbjørn Schierup)

13. september 2014 (Santander) - VM 2014 nr 47


laser radial, damer - (Anne-Marie Rindom)

17. september 2014 (Santander) - VM 2014 nr 7


sejlbræt RS:X, herrer - (Sebastian Fleischer)

18. september 2014 (Santander) - VM 2014 nr 19


49'er, herrer

19. september 2014 (Santander) - VM 2014 nr 2

(Jonas Warrer og Anders Thomsen)


49'er FX, damer

20. september 2014 (Santander) - VM 2014 nr 2

(Ida Marie Baad og Marie Thusgaard)


finnjolle, herrer - (Jonas Høgh-Christensen)

20. september 2014 (Santander) - VM 2014 nr 11


nacra 17, mixed

20. september 2014 (Santander) - VM 2014 nr 11

(Allan Nørregaard og Line Just)


sejlbræt RS:X, damer - (Lærke Buhl-Hansen)

24. oktober 2015 (Al Mussanah) - VM 2015 nr 36


Danmarks Idrætsforbund har udtaget:

4. marts 2016: Jena Mai Hansen og Katja Salskov-Iversen (49'er FX).

4. marts 2016: Allan Nørregaard og Anette Viborg (nacra 17).

4. april 2016: Jonas Høgh-Christensen (finnjolle).

9. maj 2016: Michael Hansen (laser).

9. maj 2016: Anne-Marie Rindom (laser radial).

18. maj 2016: Sebastian Fleischer (sejlbræt RS:X).

18. maj 2016: Lærke Buhl-Hansen (sejlbræt RS:X).

23. maj 2016: Jonas Warrer og Christian Peter Lübeck (49'er)

Skydning (3)

kvotepladser opnået i skydning tilhører nationen


10 m luftriffel, damer - (Stine Nielsen)

9. september 2014 (Granada) - VM 2014 nr 6

Stine Nielsen er også startberettiget i 50 m riffel.


skeet, herrer - (Jesper Hansen)

28. marts 2015 (Al Ain) - World Cup, 2. afd. nr 2


50 m riffel, liggende, herrer - (Torben Grimmel)

12. august 2015 (Qabala) - World Cup, 4. afd. nr 4


Danmarks Idrætsforbund har udtaget:

4. november 2015: Jesper Hansen (skeet).

4. november 2015: Torben Grimmel (50 m riffel, liggende).

4. november 2015: Stine Nielsen (10 m luftriffel og 50 m riffel).

Svømning (15)

kvotepladser i individuelle konkurrencer er personlige


Rikke Møller Pedersen, 200 m bryst (D)

6. marts 2015 (Marseille) - 2.23,34 / forbedret 20. maj 2016 (London) - 2.21,69

- har også klaret A-kravet i 100 m bryst - 13. april 2016 (Bellahøj) - 1.07,12


Viktor Bregner Bromer, 200 m butterfly (H)

6. marts 2015 (Marseille) - 1.56,93 / forbedret 4. aug 2015 (Kazan) - 1.54,47


Jeanette Ottesen, 100 m butterfly (D)

7. marts 2015 (Marseille) - 58,03 / forbedret 20. maj 2016 (London) - 56,83

- har også klaret A-kravet i 50 m fri - 8. august 2015 (Kazan) - 24,61

- har også klaret A-kravet i 100 m fri - 17. maj 2016 (London) - 53,78


Pernille Blume, 50 m fri (D)

7. marts 2015 (Marseille) - 25,14 / forbedret 15. apr 2016 (Bellahøj) - 24,47

- har også klaret A-kravet i 100 m fri - 16. maj 2016 (London) - 54,26


Pál Joensen (Færøerne), 400 m fri (H)

7. marts 2015 (Marseille) - 3.50,22

- har også klaret A-kravet i 1500 m fri - 8. august 2015 (Kazan) - 14.58,52


Mie Østergaard Nielsen, 100 m ryg (D)

8. marts 2015 (Marseille) - 59,14 / forbedret 19. maj 2016 (London) - 58,73

- har også klaret A-kravet i 50 m fri - 15. april 2016 (Bellahøj) - 25,18


Lotte Friis, 800 m fri (D)

18. april 2015 (Mesa) - 8.31,65 / forbedret 8. aug 2015 (Kazan) - 8.21,36

- har også klaret A-kravet i 400 m fri - 20. juni 2015 (Santa Clara) - 4.07,17


Mads Glæsner, 400 m fri (H)

20. juni 2015 (Santa Clara) - 3.49,51 / forbedret 13. aug 2016 (Bellahøj) - 3.48,42


Anton Ørskov Ipsen, 400 m fri (H)

25. juli 2015 (Coimbra) - 3.50,23 / forbedret 13. apr 2016 (Bellahøj) - 3.48,39

- har også klaret A-kravet i 1500 m fri - 16. april 2016 (Bellahøj) - 15.07,70


4 x 200 m fri (H)

7. august 2015 (Kazan) - VM 2015 nr 12

(Daniel Skaaning, Magnus Westermann, Søren Dahl og Anders Lie Nielsen)

Udløser to kvotepladser til svømmere, der kun må deltage i stafet.


4 x 100 m medley (D)

9. august 2015 (Kazan) - VM 2015 nr 5

(Mie Ø Nielsen, Rikke Møller Pedersen, Jeanette Ottesen og Pernille Blume)

Udløser to kvotepladser til svømmere, der kun må deltage i stafet.


4 x 100 m fri (D)

31. maj 2016 - verdensranglisten nr 12 (3.39,38)

Udløser to kvotepladser til svømmere, der kun må deltage i stafet.


Danmarks Idrætsforbund har udtaget:

4. november 2015: Viktor Bromer (200 m butterfly).

4. november 2015: Jeanette Ottesen (50 m fri, 100 m fri, 100 m butterfly).

4. november 2015: Lotte Friis (400 m fri, 800 m fri).

4. november 2015: Rikke Møller Pedersen (100 m bryst, 200 m bryst).

4. november 2015: Mie Ø. Nielsen (100 m ryg).

11. maj 2016: Anton Ørskov Ipsen (400 m fri, 1500 m fri)

11. maj 2016: Mads Glæsner (400 m fri).

11. maj 2016: Pál Joensen (1500 m fri).

11. maj 2016: Anders Lie, Daniel Skaaning, Søren Dahl, Magnus Westermann (4 x 200 m fri).

11. maj 2016: Pernille Blume (50 m fri, 100 m fri).

16. juni 2016: Julie Kepp Jensen (4 x 100 m fri).

16. juni 2016: Sarah Bro (4 x 100 m fri).

Tennis (1)

kvotepladser opnået i tennis er personlige


Caroline Wozniacki, damesingle

6. juni 2016 - WTA-rangliste nr 34


Danmarks Idrætsforbund har udtaget:

5. februar 2016: Caroline Wozniacki (damesingle) som fanebærer.

Triatlon (1)

kvotepladser opnået i triatlon tilhører nationen


herrer - (Andreas Schilling)

15. maj 2015 - olympisk kvalifikationsrangliste, nr 46


Danmarks Idrætsforbund har udtaget:

2. juni 2016: Andreas Schilling.

siden er lavet af Morten Jensen, september 2014 - senest opdateret 6. februar 2017